Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:12

ARMA CALIBRUL 16

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

ARMA CALIBRUL 16

Mesajde sasa v pe 29 Mai 2013, 21:30

Salutare la toata lumea. Am cumparat mai zilele trecute o arma de calibrul 16 si doresc niste informatii despre ce cartuse pot folosi la vanatoare si mai exact: iepure=ce alica?ce gramaj? fazani si potarnichi=ce alica?ce gramaj? prepelite=ce alica?ce gramaj? Va multumesc.
sasa v
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2013, 22:35

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde baned pe 29 Mai 2013, 23:26

Tu ti-ai luat pe bune examenul ?
iepuri , fazani rate , vulpi, ocazionali caini , etc alice de 3-4
potarnichi si prepelite , porumbei , gugustiurci si alte maruntisuri 1,7 -2,5
gramajul depinde de tine ce recul vrei sa ai 26-29 grame sincer nu prea conteaza ,conteaza doar producatorul ,
Eu RIO nu mai cumpar decat in caz de extrema criza
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 29 Mai 2013, 23:52

Gasesti tot ce te intereseaza pe forum. Despre subiect s-a tot scris la diferite topicuri,ba chiar cu lux de amanunte, nu mai are rost sa o luam de la capat.
Cauta pe forum si vei gasi suficiente date despre calibrul 16, si despre gramaje, diametre potrivite la alica in functie de vanatul urmarit, sotimente de munitie, etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde iliealexandruionut pe 30 Mai 2013, 19:07

salutare si tie si sa ai mult vanat in catare.cat despre intrebarile tale...cu bucurie iti spun si eu ca sunt tone de informatii pe acest forum despre absolut orice cal..gramaj..tip de arma..bura..paharut si dumnezeu stie cate si mai cate... trebuie doar sa ti dedici cateva ore relaxante alaturi de ceva bere rece si sa lecturezi cu placere..salut
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde ta@radu pe 30 Mai 2013, 19:19

Cati or mai fi din astia care si-au luat examenul, si-au luat arma si habar nu au ce este vanatoarea ? BAi fratilor, cand o sa ne trezim ?
Pe astia i-as pune sa faca stagiul 3 ani pana mananca vanatoare pe paine !!!!
O seara buna, vanatori ....
ta@radu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 28 Dec 2011, 14:53

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde adriani pe 30 Mai 2013, 19:36

ta@radu scrie:Cati or mai fi din astia care si-au luat examenul, si-au luat arma si habar nu au ce este vanatoarea ? BAi fratilor, cand o sa ne trezim ?
Pe astia i-as pune sa faca stagiul 3 ani pana mananca vanatoare pe paine !!!!
O seara buna, vanatori ....


Cred ca esti un pic rautacios cu el. Vinovati sunt cei care l-au admis la examen.
Avatar utilizator
adriani
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 27 Mai 2007, 21:09

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde danut_s pe 30 Mai 2013, 20:49

Asta nu e nimic am fost cu un proaspat vanator anul trecut la gaste ,vreme perfecta, gaste gramada, chematoare, ceata,la sfarsit el nu avea nici o gasca ,il intreb cu ce a tras, si i mi arata o cutie de cartuse NR 10 =1,9mm am ramas ca la dentist
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mai 2013, 20:59

danut_s scrie:Asta nu e nimic am fost cu un proaspat vanator anul trecut la gaste ,vreme perfecta, gaste gramada, chematoare, ceata,la sfarsit el nu avea nici o gasca ,il intreb cu ce a tras, si i mi arata o cutie de cartuse NR 10 =1,9mm am ramas ca la dentist

Aceasi chestie, numai ca ala intalnit de mine tragea cu 1,9 mm la iepuri, pe un ger teribil. Am mai scris pe la diferite topicuri despre baietasi din astia intalniti de-a lungul timpului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde ta@radu pe 31 Mai 2013, 13:31

Da, poate sunt un pic rautacios, dar, din respect si rusine, eu nu as fi pus astfel de intrebare !!!
Sincer, intrebi despre ceva mai complicat, dar sa intrebi despre marimea alicelor ????!!!!??

Ok, te-a adus cineva la examen si ti-a aranjat sa-l iei , dar, tu, din bun simt, pune mana pe carte, mergi in teren si incearca sa inveti , sa devii intradevar un vanator in toata regula.

O sa spui ca, sa poti invata, trebuie sa intrebi, dar intrebarea pe care a ai pus-o * Cu ce alica trag la ..... ? * este penibila !!!
Astfel de intrebari primesc de la nepotul meu de 11 ani !!!

Cu tot respectul ,
ta@radu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 28 Dec 2011, 14:53

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mai 2013, 15:18

Ca sa nu spuna omul ca suntem rai , ii recomandam un link, de pe forum.
Aici s-a discutat despre diametrele alicelor folosite la diferite specii de vanat:
viewtopic.php?f=122&t=11648
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde beginner pe 31 Mai 2013, 15:27

Buna ziua, chiar daca nu am foarte multe post-uri pe forum, sa stiti ca sunt usor "dependent" de discutiile de aici ( a se intelege ca intru aproape zilnic cu exceptia weekend-ului), de regula discutiile sunt unele placute si chiar daca uneori mai sunt si discutii in contradictoriu, acestea sunt constructive.

Legat de proaspat-ul vanator care a pus o intrebare, parerea mea este ca ati sarit cam tare la "gatul" lui..Ce rost au atunci discutiile despre munitia carabinelor / calibre / tevi / mecanisme...sau alte discutii, totul se gaseste in carte...nu?...

De acord sa fie indrumat catre sectiuni ale forumului...si elegant...altfel cum poate invata?..sau cum mai poate pune o intrebare legata de alt subiect daca o sa va vada atat de "agresivi"..

As vrea sa stiu daca vre`un membru cu state vechi in ale vanatorii poate sa aibe un "acces" de sinceritate si sa ne povesteasca zecile de intrebari pe care le-a avut la inceput, sau multele greseli, unele poate penibile...

Dragii mei, totul se invata, nu uitati...
beginner
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Dec 2010, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde tehărău pe 31 Mai 2013, 16:43

@beginner

Ai dreptate. Dar nu totală. Să mă explic:

Bulă îl întreabă pe tacsu care-i diferenţa între teoretic şi practic.
Ăl bătrân o cheamă pe 'măsa şi sor'sa lu Bulă şi le întreabă:
- Fă, dacă-ţi cardeste unu 1000 de iepuroi, stai să ti-o tragă odată?
Alea în cor:
- Pentr-o 1000? Ada-l în ca-i facem şi reducere!....
Mă Bulă, asta-i diferenţa:
Teoretic, avem în casă 2000 de euroi.
Practic, .... două curve!

Aşa şi cu vânătorii: în ultima vreme se adună printre noi o grămadă de colegi fără noţiuni elementare în ceea ce priveşte armele. Şi sunt arme! Am ajuns să ne şi temem... (vezi discuţii şi pe forum). Mă şi intreb dacă nu dinadins sunt trecuţi examenele, pe lângă scopul pervers - nevoia de membrii- "ca suntem săraci" şi cu scopul şi mai pervers şi cu bătaie lungă, de a-i lasa cu arma pentru că sigur or să faca tîmpenii şi avem motiv să le luăm armele la toţi! (vezi alte discuţii mult mai serioase).

Pe de altă parte se tot bruiaza forumul cu o grămadă de inepţii... bla bla ... că am tot scris pe această tema.

Nici în cazul de faţă nu s-a sărit calu' cu mustrarea, iar la întrebările pertinente ti-e mai mare dragu' să citeşti răspunsurile!

Ce mi-ar plăcea mie e să văd şi în teren că se mai ia lumea de ei! În ultima vreme chiar am observat că sunt puşi la colţul de rusine de colegii îndreptăţiţi.

Mi-a venit acum o idee: chiar o sa-i intreb cine i-a recomandat, sa le fie şi lor un pic la obraz şi să se gândească bine altă dată...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde narcis pe 31 Mai 2013, 19:28

Salutare tuturor!

Si eu sunt incepator, mai exact sunt vanator de un an si probabil ar trebui sa-i tin partea noului coleg, dar "mustrare" fie ea si un pic agresiva, parerea mea e ca-i binevenita si intemeiata (fara suparare). Intr-adevar, cum se spunea si mai sus, sistemul e prost si lacom, de aici si calitatea vanatorilor novice, insa, ce tine de tine in primul rand "@sasa v, este sa te informezi si pregatesti macar cu chestiunile elementare si sa-mi spui tu mie cum te vei simti in momentul in care vei merge la o vanatoare colectiva, iar ceilalti vor fi cu ochii pe tine si vor observa cum tragi, cum te misti, cum te porti cu arma, cu cainii, cu vanatul si ceilalti colegi; le vei castiga respectul si abia atunci vei fi mandru ca ai devenit vanator.
Avatar utilizator
narcis
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Dec 2011, 17:09

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde armi pe 31 Mai 2013, 21:50

sasa v scrie:Salutare la toata lumea. Am cumparat mai zilele trecute o arma de calibrul 16 si doresc niste informatii despre ce cartuse pot folosi la vanatoare si mai exact: iepure=ce alica?ce gramaj? fazani si potarnichi=ce alica?ce gramaj? prepelite=ce alica?ce gramaj? Va multumesc.


Ce imi place ca raspund unii care au arme in calibrul 12, nu au avut 16 sau 20 dar arunca repede cu piatra in "Maria Magdalena"
Cu calibrul 16 poti sa folesti cu rezultate optime urmatoarele marimi de alica pentru:
fazan, potarniche toamna 2-2.5mm
fazan iarna 2.5-2.7-3mm
iepure iarna 3-3.5mm
prepelita 1.7-2mm
gramajul il alegi tu dupa placerea ta si dupa cum iti doresti sa te zguduie.

Stimati colegi!!!! nu mai sariti asa pe oamenii care intreaba, fiidca nu toate raspunsurile care se gasesc in cartea aia pentru examen sunt universale!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 01 Iun 2013, 00:06

armi scrie:Ce imi place ca raspund unii care au arme in calibrul 12, nu au avut 16 sau 20 dar arunca repede cu piatra in "Maria Magdalena"
Cu calibrul 16 poti sa folesti cu rezultate optime urmatoarele marimi de alica pentru:
fazan, potarniche toamna 2-2.5mm
fazan iarna 2.5-2.7-3mm
iepure iarna 3-3.5mm
prepelita 1.7-2mm
gramajul il alegi tu dupa placerea ta si dupa cum iti doresti sa te zguduie.

Stimati colegi!!!! nu mai sariti asa pe oamenii care intreaba, fiidca nu toate raspunsurile care se gasesc in cartea aia pentru examen sunt universale!

Avand in vedere ca sunt unul dintre cei care au raspuns la acest topic, ma vad nevoit sa intervin.
1) M-am format ca tragator cu calibrul 16, chiar cu doua arme in acesta varianta, deci mai sunt pe aici si unii care nu vorbesc asa de florile marului. Si nu aruncam cu piatra, ci incercam sa nu primim pietre in cap. Nu de alta dar daca ne atinge, cel care a aruncat va spune ca a fost un accident, iar noi vom ramane cu niste cucuie de toata frumusetea. :mrgreen:
2) In calibrul 16 se folosesc cu rezultate optime aceleasi marimi de alica ca la 12, nu difera nimic. Asa ca nu are rost sa vorbim de alica optima pentru acest calibru. :wink:
Daca problema se punea in cazul calibrelor inferioare lui 20, da puteam face cateva comparatii. La 16 te asigur ca nu este cazul.
3)La iepure mai pune macar 0,5 mm la alica pe timp de iarna, sa se faca spre 4 mm asa. Asta daca vanezi in teren deschis, si mai vrei sa pice si iepurele in foc.
4) Nimeni nu l-a indreptat pe om spre cartea de examen, ci spre topicurile deschise pe acest forum. Aici sunt informatii care fac cat 1000 de carti, trairi, experiente ale vanatorilor cu ani multi de vanatoare pe cate un picior. :wink:

Bun, si acum ca sa ma disculp, ca tot ai spus ca am sarit toti la gatul omului, eu nu am spus nimic de rau, doar l-am indrumat sa citeasca, ba chiar i-am recomandat si un link de pe forum. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde mountainhunter pe 01 Iun 2013, 01:25

amintea un coleg mai sus ceva negativ despre munitia RIO, si eu sunt proaspat vanator am arma de 16 si saptamana trecuta mi-am cumparat o cutie de RIO 4mm....inca nu am tras nici un foc, spune-ti ca sunt rele au dezavantaje mari? sa stiu sa nu mai cumpar daca au probleme...dar astept sa ma conving eu personal sa trag.
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde radubichis pe 01 Iun 2013, 07:19

Fiecare cu preferintele lui .Eu ma impac foarte bine cu munitia Rio
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 01 Iun 2013, 12:03

mountainhunter scrie:amintea un coleg mai sus ceva negativ despre munitia RIO, si eu sunt proaspat vanator am arma de 16 si saptamana trecuta mi-am cumparat o cutie de RIO 4mm....inca nu am tras nici un foc, spune-ti ca sunt rele au dezavantaje mari? sa stiu sa nu mai cumpar daca au probleme...dar astept sa ma conving eu personal sa trag.

Isi fac treaba, insa nu se ridica la nivelul cartuselor incarcate de firme de top precum Baschieri&Pelagri, Cheditte, RC, Bornaghi, etc.
Cartusele RIO joaca in clasa secunda alaturi de marci precum Melior, Armusa, Fiocchi, Sellier, Nike,etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde SilviuC pe 01 Iun 2013, 12:52

Tatal meu trage cu :
B&P F2 - 3,5mm la iepure
B&P long range -3,9mm la iepure si gasca
Bornaghi JK6 - 4,5mm la iepure si gasca cand este ger
Cheditte Tordo si Bornaghi Delux - 2,5mm la gugustiuci
asta la calibrul 12 iar inainte tragea cu unele Mirage
La 16:
Rio si B&P F2 - 4,5mm la gaste
Fiocchi - 2,5mm la gugustiuci
Sper ca am lamurit si eu cum am putut initiatorul topicului
PS: Bine ca nu a zis la titlu ARMA CALIBRUL 16MM :lol: :lol:
Cu respect Silviu
Avatar utilizator
SilviuC
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 09 Mar 2013, 17:54
Locaţie: Buzau

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde radubichis pe 01 Iun 2013, 21:04

mountainhunter scrie:amintea un coleg mai sus ceva negativ despre munitia RIO, si eu sunt proaspat vanator am arma de 16 si saptamana trecuta mi-am cumparat o cutie de RIO 4mm....inca nu am tras nici un foc, spune-ti ca sunt rele au dezavantaje mari? sa stiu sa nu mai cumpar daca au probleme...dar astept sa ma conving eu personal sa trag.

Cumpara daca poti cite 10 cartuse de 3,5 mm din marcile care le gasesti in magazinul de unde te aprovizionezi .Cumpara coli albe de hirtie pe care trasezi uncerc de 70 cm diametru in interiorul caruia concentric trasezi alt cerc de 35 cm Tragi in aceaste tinte de la fix 35 m masurati cite un cartus/coala cu fiecare teava .Tragi sprijinit sa fi sigur ca tintesti centrul cercului mic si notezi totul Dupa ce tragi numeri gaurile facute in tinta si notezi teava cu care ai tras si marca cartusului .Dupa ce ai tras macar 4-5 marci poti trage singur concluzia la intrebarea pusa Sa sti ca la fiecare arma ii place o munitie pe care trebuie sa o cauti
Sunt arme de aceasi marca care trag total diferit cu aceasi marca de munitie
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde armi pe 01 Iun 2013, 22:07

Sly_Fox scrie:
armi scrie:Ce imi place ca raspund unii care au arme in calibrul 12, nu au avut 16 sau 20 dar arunca repede cu piatra in "Maria Magdalena"
Cu calibrul 16 poti sa folesti cu rezultate optime urmatoarele marimi de alica pentru:
fazan, potarniche toamna 2-2.5mm
fazan iarna 2.5-2.7-3mm
iepure iarna 3-3.5mm
prepelita 1.7-2mm
gramajul il alegi tu dupa placerea ta si dupa cum iti doresti sa te zguduie.

Stimati colegi!!!! nu mai sariti asa pe oamenii care intreaba, fiidca nu toate raspunsurile care se gasesc in cartea aia pentru examen sunt universale!

Avand in vedere ca sunt unul dintre cei care au raspuns la acest topic, ma vad nevoit sa intervin.
1) M-am format ca tragator cu calibrul 16, chiar cu doua arme in acesta varianta, deci mai sunt pe aici si unii care nu vorbesc asa de florile marului. Si nu aruncam cu piatra, ci incercam sa nu primim pietre in cap. Nu de alta dar daca ne atinge, cel care a aruncat va spune ca a fost un accident, iar noi vom ramane cu niste cucuie de toata frumusetea. :mrgreen:
2) In calibrul 16 se folosesc cu rezultate optime aceleasi marimi de alica ca la 12, nu difera nimic. Asa ca nu are rost sa vorbim de alica optima pentru acest calibru. :wink:
Daca problema se punea in cazul calibrelor inferioare lui 20, da puteam face cateva comparatii. La 16 te asigur ca nu este cazul.
3)La iepure mai pune macar 0,5 mm la alica pe timp de iarna, sa se faca spre 4 mm asa. Asta daca vanezi in teren deschis, si mai vrei sa pice si iepurele in foc.
4) Nimeni nu l-a indreptat pe om spre cartea de examen, ci spre topicurile deschise pe acest forum. Aici sunt informatii care fac cat 1000 de carti, trairi, experiente ale vanatorilor cu ani multi de vanatoare pe cate un picior. :wink:

Bun, si acum ca sa ma disculp, ca tot ai spus ca am sarit toti la gatul omului, eu nu am spus nimic de rau, doar l-am indrumat sa citeasca, ba chiar i-am recomandat si un link de pe forum. :D


Daca nu ai spus nimic rau, de ce te-ai simtit atins de postul meu?
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 01 Iun 2013, 23:33

armi scrie:Daca nu ai spus nimic rau, de ce te-ai simtit atins de postul meu?

Nu m-am simtit atins cu nimic,in plus nu reprosul a fost rostul postarii mele. Cum insa te-ai exprimat la general, am vrut sa scot in evidenta ca nu toti ''colegii'' de care aminteai au arme, sau au tras numai cu arme in cal 12. :wink:
Am facut si doua mici observatii, pe subiect. Cam asta este.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde cybelle pe 02 Iun 2013, 14:35

Astia de o tineti langa langa asa in apararea celor ce nu stiu dar nici nu au bunul simt sa citeasca/invete...
Stiti ca avem forumisti cunoscuti care au intrebat: '' Cand se deschide la gugustiuc ?''...asta in luna mai...si altul a plecat sa-si cumpere o arma fara utorizatie de la ''militie'' tocmai pt ca nu stia(invatase) ca este musai..?
:mrgreen:
ps: Hai sa incercam sa ne limitam la oameni care doresc sa invete nu sa isi bata joc si asta numai prin prisma faptului ca au bani si le-a a ranjat cineva sa devina Jmecheri/vanatori. :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde mountainhunter pe 03 Iun 2013, 00:21

cartuse am cumparat de la huntershop oradea. cu tragerea va fi mai greu pt ca aici din cate stiu eu nu este poligon autorizat,si pe fondul de vanatoare,nu vreau sa am reclamatii probleme. dar multmesc oricum pt sfat,voi incerca cand voi avea ocazia :D
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde baned pe 03 Iun 2013, 07:16

Da la Oradea nu este poligon inca , speram ca se grabeste Ajvps si deschide , ca terenul am inteles ca o fost cumparat , amu autorizatiile astea is batai de cap . Rio mie nu-mi prea place pe motiv ca is cam slabe ,si am senzatia ca trebuie sa fii extrem de aproape sa lovesti ceva ,si atunci ce faci culegi din vanat cu penseta bilutele ? prefer B&P sau S&B sau Nike ,etc
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde mountainhunter pe 03 Iun 2013, 16:09

da speram ca va deschide si Oradea poligon. astazi am trecut pe la Vanatorul si Pescarul Oradea si am luat 5 bucati de la chedite 3.5mm 31g si 5 buc chedite de 5mm 28g....si tot azi am trecut pe la Arrow Oradea si am cumparat o cutie de B&P alica de 3 jumate 29g incarcatura....acum astept sa trag :D ...testez pe ele pana vad care imi plac si merg bine :mrgreen:
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde mountainhunter pe 03 Iun 2013, 19:34

aaa....si mai am cateva bucati de la nike si S&B :D
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde baned pe 03 Iun 2013, 20:36

Iti spun eu ca no sa-ti para rau ca ai dat bani pe B&P , is mai scumpe dar diferenta e la boom , si la cum pica asta avand in vedere ca pui pe zburatoare :P si nu vizavi
In rest poate vorbim prin august daca nu te-ai acomodat inca cu colegi , sau nu ai inca trupa ta
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde mountainhunter pe 03 Iun 2013, 20:42

Abea astept sa vad ce spun cartusele astea :D .esti din oradea?
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde baned pe 03 Iun 2013, 22:04

Daca asa scrie la locatie ,
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Următorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate