Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:26

Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde DART pe 12 Apr 2013, 07:52

Atunci eu am fost in eroare , nefiind inca un topic dedicat
gen "Oferte Kahles" , "Oferte lunete Kahles" etc. am crezut ca acesta
va putea gazdui si cateva preturi.
Desigur :D ,ma descurc f.bine cu e-mail-ul tau.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde cristiSZK pe 09 Iun 2013, 20:36

Buna.

O intrebare: inteleg ca Kahles K16i este varful de gama pe 1-6x24, dar nu imi este clar daca si prin ce este mult superioara unei Bushnell Elite 6500 1-6,5x24?
cristiSZK
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 22 Mai 2013, 20:58

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde Tranan pe 09 Iun 2013, 21:27

Kahles K16i, Leica Magnus 1-6.3x24 si Swarovski Z6i 1-6x24 sunt Rolls Royce-urile in categoria asta. Leica are cel mai tare camp vizual dintre ele. Kahles e o versiune militara cu reticuli mai avansati decat cei de vanatoare.

Avantajele fata de Bushnell Elite 1-6.3x24 sunt urmatoarele:
-optica mai buna
-claritate la marginea lentilei mai buna
-iluminare mai buna
-iluminare cu memorie
-stingere automata a iluminarii cand culci arma cat si aprindere automata cand o aduci in pozitie de tragere
-camp vizual mult mai larg
-transmisie de lumina mai buna

Optica si campul vizual este insa ceea ce face diferenta cea mai mare dintre ele.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde violiv pe 10 Iun 2013, 08:52

Elitte 6500 1-6,5x24 este realmente una dintre cele mai bune lunete de goana iar raportul pret ce ofera o plaseaza binisor peste cele cu care o compara Tranan.

In cifre, lucrurile stau cam asa:
Bushnell - camp de vedere 35,7 m la 100 m; sticla mult mai mult decat decenta cu o claritate la 1x la marginea campului vizual peste Swaro Z6i (chiar daca Tranan o sa ma omoare pentru asta, asta e parerea mea); imaginea se prinde foarte usor, cercul negru ce o incadreaza e discret; iluminarea perfecta pentru zi; pret 800 E; disponibila la noi in magazin. Practic, din toata gama 6500 asta este luneta care chiar le-a iesit.
Swaro Z6 - camp de vedere 42,5 m la 100 m; sticla buna dar imaginea are un inel neclar la periferie pe care nu-l au surioarele mai mari si care reduce vizibil campul mare enuntat teoretic, in plus, inelul negru este cam prea evident pentru o luneta de talia Swaro - asta nu prea le-a iesit, e evident mai slabuta decat surioarele cele mai mari care sunt impecabile; iluminare OK, pret 1700-1800 E
Kahles - camp de vedere cam ca la Swaro si Leica; sticla aproape ca Leica; pretul cel mai mare, undeva la 2000 E sau peste.
Leica - camp de vedere 43,2 m m la 100 m; sticla impecabila, imagine de top, dichisuri multe dar semi-imutile la iluminare; pret tot cu circa 1000 E mai mult decat Bushnell

Problema rezistentei mecanice nu se pune la niciun model. Transmisia luminii, luminozitatea, definitia imaginii sunt fix pix la o luneta de goana pe care orice-ai face tot numa ziua o poti folosi.
Valorile de camp enuntate sunt teoretice si sunt date la 100 m. Pentru folosire la goana, 100 m sunt departe tare si atunci chiar nu conteaza daca ai 50 sau 20 m camp vizual, oricum este muuuult mai mult decat porcul, corectia necesara, etc. Lucrurile stau cu totul altfel cand ajungi la 35 - 25 - 15 -10 m, distante mult mai uzuale in goana si unde se face diferenta mare. Pentru 10 m ai avea un camp de 3,5 m la Bushnell si unul de 4,3 m la Leica - asta inseamna aproape un porc mai mult si e chiar evident si foarte-foarte folositor dar tot nu scapi de efectul privirii prin luneta, de imaginea ca la cinematograf, de dificultatile de incadrare, bla-bla - pentru 10-45 m Docter este absolut imbatabil la un sfert din pretul Leica.

Daca trag linie si socotesc ca pe oricare din "premianti" trebe sa platesc mai mult decat dublu decat pentru Bushnell pentru un castig ipotetic de ~10% ajung la concluzia ca economic nu fac absolut nicio afacere. De diferenta de bani imi iau inca o arma sau cartuse pentru goana pana la sfarsitul vietii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde Tranan pe 10 Iun 2013, 09:12

Eu nu am zis ca Bushnellul nu e o luneta valoroasa la banul platit. Din contra. Pe forumul vecin chiar mi-am facut cativa dusmani din cauza ca o recomandasem ca fiind mai tare decat Leupold VX-6, ceea ce sustin in continuare (si probabil ca iti amintesti discutia intrucat tu intrasesi pana la urma ca mediator la ea :D ).
Din pacate insa, comparata cu Kahles K16i, nu bate Kahlesul la nici un capitol, nici optica, nici sistem de iluminare, nici camp vizual si nici transmisia de lumina.
In ce priveste pretul, nivelul la care se vinde Bushnellul la noi, este prea mare. Comparata cu Vixen 1-6x24 (ca sa dau numai un exemplu) este mult mai scumpa, lunetele fiind identice.
La voi, probabil ca se dau mai ieftine si in cazul acesta e intr-adevar o luneta super.
Sa nu uitam deasemenea Vortex Razor HD Gen II 1-6x24 care daca e o vorba sa recomand o luneta tactica super, e cea mai tare luneta la banul platit. E un monstru!!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde lorki pe 10 Iun 2013, 10:08

Tranan, ce luneta folosesti pe arma ta?
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde Tranan pe 10 Iun 2013, 12:20

Nici una. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde cubus pe 02 Feb 2016, 23:48

Buna seara! As dori sa achizitionez o luneta Kahles K16i dar nu am gasit....ma poate ajuta cineva?
cubus
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Feb 2016, 22:54

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde bogdanBT pe 03 Feb 2016, 00:59

bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde cubus pe 04 Feb 2016, 01:11

Multumesc!
cubus
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Feb 2016, 22:54

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde horea71 pe 14 Feb 2018, 11:49

Am si eu o intrebare: care este diferenta intre Kahles K16i, Kahles Helia 5 1-5x24 si Kahles Helia 1-5x24i inafara de marirea de 6 de la prima? Sunt diferente de calitate? Intreb pentru ca la pret diferenta este de citeva sute de euro, lunetele fiind ordonate dupa pret descrescator.
Multumesc
horea71
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Oct 2017, 06:36
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde laurul pe 14 Feb 2018, 16:57

Da, sunt.
Ca la dotarile si calitatea BMW, seria 7 nu e totuna cu seria 3...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde violiv pe 14 Feb 2018, 22:38

Iluminarea da sau nu e parte din diferenta de pret. Semnificativa, pentru ca iluminarea buna e scumpa.
O alta parte este diferenta de "zoom", plaja de magnificatii. 1-6 sint mai scumpe decat 1-5.
Multe din firmele mari nu au diferente la calitatea componentelor mecanice sau la calitatea lentilelor. Insa e mult mai greu sa faci o plaja mai mare de magnificatii, schema optica e alta luata la bani marunti, etc.

Eu nu vad absolut nicio situatie practica in care o luneta 1-6 sa fie mai potrivita decat 1-5x. Pentru o luneta de goana si 1-3x e absolut suficient. Insa, pe masura ce generatiile de lunete au evoluat 1x de la lunetele de goana a devenit tot mai bun, mai real 1x, camp de vedere mai mare, claritate pe margine mai mare, etc.
Daca firma are in politica sa ofere doua linii de luneta, de calitate similara cu doar zoom diferit (cum sint, de ex., seria HD de la Leupold cu 1-5 si 1-6x sau Kahles de care intrebi) atunci nu merita banii mai multi.
Daca seriile sint rezultatul unei evolutii continue, cum e la Swaro, atunci s-ar putea sa consideri ca merita diferenta.
Daca ai putea sa te uiti prin ambele te-ai lamuri mai bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde horea71 pe 15 Feb 2018, 07:16

Multumesc pentru raspuns. Am pus intrebarea in contextul postarilor anterioare conform carora, spre deosebire de alti producatori (Zeiss de exemplu), la Kahles calitatea optica a lunetelor din aceiasi generatie este similara (sau foarte apropiata) indiferent de seria din care face parte.
In plus am avut ocazia sa privesc in acelasi magazin atit prin Kahles Helia 1-5x24i cit si prin Swaro Z6i 1-6x24 si la o analiza de vreo 15-20 de min nu prea era diferenta intre ele. parca cu un mic plus pentru Khales, dar asta poate fi o apreciere subiectiva.
horea71
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Oct 2017, 06:36
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde mariusk pe 15 Feb 2018, 16:02

Am Kahles Helia 2-10x50il.Este o luneta excelenta,cu un cimp de 21m pe magnificatia 2.Intre ea si z4 nu este nici o diferenta de optica sau luminozitate.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde cosmin5555 pe 18 Feb 2019, 12:57

Mariusk, acum la un an de cand folositi Kahles Helia 2-10x50i, ce concluzii puteti trage? Am decis sa iau si eu aceasta luneta, dupa ce mi-a trecut prin mana.
Multumesc.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Kahles-optica.... aproape fara compromisuri

Mesajde florio pe 05 Mai 2019, 19:48

Buna seara. Are cineva sau lea pipait aceste red dot-uri?
https://youtu.be/rvoRUS2xIIM
florio
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Feb 2013, 22:59

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate