Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:20

Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde MAsterD pe 26 Iun 2013, 23:14

dupa jk6 de la iatlieni, prefer si elley, forte bune la pretul platit.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Iun 2013, 23:28

Preferi toate cartusele incarcate cu pulbere JK 6 , sau doar cele produse de anumite fabrici? Intreb pentru ca am auzit diferiti vanatori laudand o marca si denigrand alta, cu toate ca erau incarcate cu aceeasi JK 6.
Am tras si eu cu cateva sortimente incarcate cu aceasta pulbere si parca ar fi ceva diferente de la o munitie la alta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde olaru pe 27 Iun 2013, 07:05

Subscriu la ce zice Ghinda; cine nu prefera ieftin si bun ?, daca e posibil :) ,subscriu si la ce zice Vinatorul Dibaci;vinatorii romani n-au obiceiul de-a trage cu ochiul pe indicatiile data de producator in privinta munitiei,ce folosim in functie de timp,etc.,oricum daca merg la el la magazin si initiez o astfel de discutie, plec acasa cu capul mare.In fine, imi plac multe marci de cartuse cu alice, nu cumpar o anumita marca, ma uit doar la gramaj,ma uit si la pret,nu mai sus de 38 de grame, nu-mi place magnum, zguduie rau,iar la proiectil unic imi plac noutatile, Sauvestre,cam scumpe, Duplex,Monolit, si merge foarte bine in arma mea, Rottweil de 39 de grame, proiectil baban si de incredere
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 27 Iun 2013, 11:06

Si mai este o treaba. vanatorul roman, in foarte extrem de mare majoritate, nu trage cartuse, cum ar fi normal, cateva sute pe an, la poligon etc. Ci doar la alea cateva iesiri. Asa ca ...........
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Iun 2013, 12:24

Normal ar fi sa existe si poligoane la dispozitia vanatorilor romani, macar unul la 50-60 de km. Nu la 200 de km sau mai mult. Asa ca nu vanatorul roman este de vina.
Eu de exemplu trebuie sa vin de prin zona Fetestiului tocmai la Bucuresti, asta daca vreau sa sparg cateva talere. La cele din judet (unul este chiar in Fetesti) nu avem acces, pentru ca poligoanele se inchiriaza numai societatilor de profil (asociatii vanatoresti, cluburi sprtive, etc). Cum asociatia de vanatoare utilizeaza poligonul o data pe an, la examenul practic de tir, trage daca ai unde. Asa ca mai fara poligon.
Eu unul am adoptat alta tactica. La deschiderea sezonului, pe 15 august, ard cartuse la greu. Gugu, turturica, prepelita, astea sunt talerele mele. Cum cotele sunt generoase la aceste specii, incing tevile la maxim. Ne descurcam si noi cum putem.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 27 Iun 2013, 21:51

Poti sa ii pui la roman si 1 poligon la 5 km, ca degeaba. Talerul nu se mananca!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Krieghoff pe 27 Iun 2013, 23:09

Sly_Fox scrie:Normal ar fi sa existe si poligoane la dispozitia vanatorilor romani, macar unul la 50-60 de km. Nu la 200 de km sau mai mult. Asa ca nu vanatorul roman este de vina.
Eu de exemplu trebuie sa vin de prin zona Fetestiului tocmai la Bucuresti, asta daca vreau sa sparg cateva talere. La cele din judet (unul este chiar in Fetesti) nu avem acces, pentru ca poligoanele se inchiriaza numai societatilor de profil (asociatii vanatoresti, cluburi sprtive, etc). Cum asociatia de vanatoare utilizeaza poligonul o data pe an, la examenul practic de tir, trage daca ai unde. Asa ca mai fara poligon.
Eu unul am adoptat alta tactica. La deschiderea sezonului, pe 15 august, ard cartuse la greu. Gugu, turturica, prepelita, astea sunt talerele mele. Cum cotele sunt generoase la aceste specii, incing tevile la maxim. Ne descurcam si noi cum putem.


Sly te invit cu placere la o sesiune in poligon la Baneasa cand poti tu. E distractiv si iti faci si mana. La iepurele alergator vezi cel mai bine rateul pentru ca alicele se duc in pamant si vezi exact unde trebuie sa corectezi.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Krieghoff pe 27 Iun 2013, 23:13

MAsterD scrie:dupa jk6 de la iatlieni, prefer si elley, forte bune la pretul platit.


Depinde foarte mult de fabricant. Incearca sa compari spre exemplu RC jk6 cu RM jk6. Ambele sunt firme italienesti dar cu diferente mari intre ele in favoarea RC.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 28 Iun 2013, 09:43

Krieghoff scrie:Sly te invit cu placere la o sesiune in poligon la Baneasa cand poti tu. E distractiv si iti faci si mana. La iepurele alergator vezi cel mai bine rateul pentru ca alicele se duc in pamant si vezi exact unde trebuie sa corectezi.

Cand pot vin cu placere, cred si eu ca este distractiv. :D
In privinta iepurilor ce sa spun, trag de atatia ani ca am inceput si alicele sa le vad prin aer. :lol:
Nu prea ii mai ratez, adica tu sti bine ca doar am fost colegi de stand la deschiderea sezonului trecut. :wink:
Mai mult imi este ca se ridica din loc dupa ce au facut tumba, decat ca dau pe langa ei. Am vazut o faza care a facut deliciul intregii grupe. Un vanator, decan de varsta, a tras un foc dand peste cap iepuroiul. Dupa aproximativ jumatate de ora de nemiscare,vanatorii asteptand sosirea goanei, urechila a miscat un picior, apoi a dat din urechi, ca in secunda urmatoare sa o stearga cu toate viteza prin spatele mosului. La vreo 100 de metri dupa sprint a intrat intr-o gaura de...vulpe. Si acolo a ramas.
De-a lungul timpului ispravi de acest gen am patit si eu, si ce vorbe mi-am luat si ce rasete. Am inghitit in sec si am facut haz de necaz.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde von BRAUN pe 13 Iul 2013, 06:59

Asta iarna am vazut un SAUVESTRE trecand prin burta porcului ca un cui inrosit prin unt iar porcul, evident, si-a continuat sprintul. Abia un breneke (nu mai tin minte marca), tras cam de la 60 m, i-a zburat copita stanga din fata de-a putut fi linistit cu un al doilea breneke in cap, tras cam de la 3 metri, porcul "odihnindu-se" intr-un lastaris.
Cum abia se incheia sezonul, nu am apucat sa folosesc in teren si alt tip de proiectil unic, insa acum mi-am cumparat cateva HEXOLITTE si MONOLIT, urmand a merge in poligon pentru teste.
Si pentru a nu avea emotii la iarna, as aprecia (sigur, nu numai eu) daca alti listasi ne-ar impartasi din experienta avuta cu proiectile din gama celor de mai sus.
Ps - La vanatoare merg cu CATINCA (Baikal MP - 153) !

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iul 2013, 12:14

In primul rand sa lamurim un lucru. Vad ca faci referire la Brenneke, dar nu sti marca. Brenneke este o firma care fabrica printre altele si binecunoscutul proiectil unic, denumit Original Brenneke, cel clasic a carui denumirea multi vanatori a preluat-o pentru toate tipurile de unice existente.
Acum nu stiu daca te-ai referit de fapt la un proiectil unic de marca necunoscuta sau la un anumit tip de proiectil fabricat de cunoscuta firma Brenneke, insa este foarte important sa denumim corect marcile si tipurile de proiectile.
De ce este bine sa dam denumirile corecte? Pentru a sti de fapt despre ce discutam in realitate si pentru a elimina unele confuzii nedorite. Este de asemenea necesar a se da si denumirea fabricantului, pentru ca de exemplu SLUG este denumit proiectilului cu care isi incarca Sellier Bellot un anumit tip de munitie, SLUG este denumit si proiectilul incarcat de catre firma americana Federal. Numai ca sunt oarecare diferente intre proiectilele incarcate de catre cele doua firme, chiar daca poarta aceeasi denumire.

In teorie cam toate proiectilele unice moderne sunt capabile sa dea jos un mistret, daca sunt plasate unde trebuie. In practica putem intalni situatii in care un slug de la Sellier Bellot sa puna porcul jos instantaneu, iar un modern proiectil Sauvestre sa ii dea avans. Doar ca aceste extreme nu constituie de fapt regula.
Pentru a putea compara eficienta unor anumite proiectile unice trase din tevi lise si tevi slug, trebuie sa avem o statistica intocmita pe baza unor experiente avute la vanatoare.
Am vazut la lucru o gramada de unice, de la modernele Sauvestre pana la ciudatele ''mosorele'' imbrcate intr-o manta din plastic dur. Unele si-au facut loc pe piata, altele au disparut (exemplu mult utilizatele in trecut, proiectilele Ideal).
Actualmente la noi se fac remarcate si utilizate urmatoarele tipuri de proiectile unice: cele fabricate de catre Brenneke, mai ales modelul Original Brenneke, Sauvestre, Guallandi, apoi mai noile Hexolit si Monolit.
Pe langa acestea apar si pleiada de unice comercializate de multe firme sub denumirea de Slug.
Care din acestea este al mai bun , mai precis , mai killaros? Greu de spus.
Mistretarii, mai ales cei cu ani de experienta in spate, pot spune cel mai bine ce si cum, insa va exista fara doar si poate opinii diferite. Fiecare va lauda gogoloiul cu care a obtinut cele mai bune rezultate, dar aceste rezultate sa fim siguri ca nu au fost obtinute cu un singur model. :wink:
Realitatea din terenurile de vanatoare mi-a aratat ca doar un singur factor, respectiv proiectilul, nu este hotarator, ci trebuie luat in considerare un cumul de factori printre care firma producatoare, tipul proiectilului, precizia loviturii, respectiv...hazardul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde budica_vasilica pe 26 Aug 2013, 16:15

Rotweill si JK6 sunt zic eu cele mai bune, cele mai proaste in ordine zic eu Melior, RC32. Cu ultimele doar ieri am tras la prepelita in conditile de mai jos

12/32g/ 1,7 ce am lovit a picat la specia prepelita vreo 4 zbarcaite dar cazute. Am tras la gugu in zbor 10 -12 focuri 6 gugu cazuti doar aripa rupta sau rani minore am alergat dupa ei pe camp sa-i recuperez. Pulbere rapida dar putina.

Cu JK6 am avut iepure cazut in foc ( lat) la 86 pasi, fazan zic eu la 50 m cand a atins pamantul era mort.
12/36g, 3.9 mm
budica_vasilica
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Ian 2013, 18:37

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Alin3006 pe 26 Aug 2013, 16:25

budica_vasilica scrie:Rotweill si JK6 sunt zic eu cele mai bune, cele mai proaste in ordine zic eu Melior, RC32. Cu ultimele doar ieri am tras la prepelita in conditile de mai jos

12/32g/ 1,7 ce am lovit a picat la specia prepelita vreo 4 zbarcaite dar cazute. Am tras la gugu in zbor 10 -12 focuri 6 gugu cazuti doar aripa rupta sau rani minore am alergat dupa ei pe camp sa-i recuperez. Pulbere rapida dar putina.

Cu JK6 am avut iepure cazut in foc ( lat) la 86 pasi, fazan zic eu la 50 m cand a atins pamantul era mort.
12/36g, 3.9 mm



Mai nene, e un talmes-balmes in capul tau si dai vina pe cartuse! Pai tu tragi la gugustiuc cu alica de 1,7 si vrei sa cada??!!! E mica si de prepelita, dapai de gugustiuc!!! Ia ia-ti tu RC32 cu alica de 2,2 sa vezi diferenta...
Si inca ceva: JK6 e un tip de pulbere, nu o marca de cartuse. Cu JK6 gasesti cartuse di der la Cheditte si de la RC si inca vreo cateva. Ca sa stii si tu, este vorba despre o pulbere cu rezultat bun la temperaturi mici; acolo insa ai folosit dimensiunea de alica potrivita si in consecinta ai avut si rezultat bun.
Mare e gradina ta Doamne... :roll: :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde the_mav pe 26 Aug 2013, 17:08

Alin3006 scrie:
budica_vasilica scrie:Rotweill si JK6 sunt zic eu cele mai bune, cele mai proaste in ordine zic eu Melior, RC32. Cu ultimele doar ieri am tras la prepelita in conditile de mai jos

12/32g/ 1,7 ce am lovit a picat la specia prepelita vreo 4 zbarcaite dar cazute. Am tras la gugu in zbor 10 -12 focuri 6 gugu cazuti doar aripa rupta sau rani minore am alergat dupa ei pe camp sa-i recuperez. Pulbere rapida dar putina.

Cu JK6 am avut iepure cazut in foc ( lat) la 86 pasi, fazan zic eu la 50 m cand a atins pamantul era mort.
12/36g, 3.9 mm



Mai nene, e un talmes-balmes in capul tau si dai vina pe cartuse! Pai tu tragi la gugustiuc cu alica de 1,7 si vrei sa cada??!!! E mica si de prepelita, dapai de gugustiuc!!! Ia ia-ti tu RC32 cu alica de 2,2 sa vezi diferenta...
Si inca ceva: JK6 e un tip de pulbere, nu o marca de cartuse. Cu JK6 gasesti cartuse di der la Cheditte si de la RC si inca vreo cateva. Ca sa stii si tu, este vorba despre o pulbere cu rezultat bun la temperaturi mici; acolo insa ai folosit dimensiunea de alica potrivita si in consecinta ai avut si rezultat bun.
Mare e gradina ta Doamne... :roll: :lol: :lol:

LauLe... expeLtule... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2013, 18:44

Alin3006 scrie:.
Mai nene, e un talmes-balmes in capul tau si dai vina pe cartuse! Pai tu tragi la gugustiuc cu alica de 1,7 si vrei sa cada??!!! E mica si de prepelita, dapai de gugustiuc!!! Ia ia-ti tu RC32 cu alica de 2,2 sa vezi diferenta...

Cade gugustiucul de nu are aer cu 1,7 mm, bineinteles sa respecti distanta de tragere obisnuita pentru aceasta specie. In plus alica de 1,7 este ideala pentru vanatoarea la prepelita. Alica de 2,2-2,3 o folosesc in special la turturica si sarsea, deoarece vin sus, si de cele mai multe ori ocoleste chiar si cel mai precaut si camuflat vanator. Iti spun asta deoarece sunt un pasarar convins, si am incercat toate munitiile auzite si neauzite, la toate speciile de pasari a caror vanatoare este permisa. :wink:
Alin3006 scrie:Si inca ceva: JK6 e un tip de pulbere, nu o marca de cartuse. Cu JK6 gasesti cartuse di der la Cheditte si de la RC si inca vreo cateva. Ca sa stii si tu, este vorba despre o pulbere cu rezultat bun la temperaturi mici; acolo insa ai folosit dimensiunea de alica potrivita si in consecinta ai avut si rezultat bun.
Mare e gradina ta Doamne... :roll: :lol: :lol:

O observatie foarte justa, facuta de altfel si de mine cateva postari mai sus. Dar cine sa citeasca, toata lumea se repede la scris, fara sa urmareasca firul topicurilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde yoghi pe 26 Aug 2013, 22:57

budica_vasilica scrie:.
.. Am tras la gugu in zbor 10 -12 focuri 6 gugu cazuti doar aripa rupta sau rani minore am alergat dupa ei pe camp sa-i recuperez. Pulbere rapida dar putina.


.... :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:

-ai dracu italieni si spanioli s-au vorbit sa faca pregatire fizica cu vanatorii romani.

Colegu sa sti ca mai poti da vina si pe arma ,sigur NU pe tragator! :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 27 Aug 2013, 07:45

La aripi rupte si rani minore, clar are hiba si tragatorul! :lol: Ia taica de la 2 mm in sus pentru porumbei si de la 2 in jos pentru prepelix. Daca gasesti moaca, nu mai conteaza firma. De fapt firma conteaza doar aici. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Krieghoff pe 27 Aug 2013, 08:42

Eu am tras la prepelita cu RC 32 de 1,7 si au fost foarte bune. La gugustiuc am tras cu RC S4 de 2.1 si cu RC 2 de 2,4 si ambele tipuri au fost excelente. Asa cum s-a mai spus mai sus conteaza foarte mult distanta fe tragere si bineinteles mana tragatorului.
Care e treaba cu jk6 ti-a explicat alin. Cu astea mai la iarna pe ger.

PS: Fa un experiment. Trage pe vremea asta cu jk6 si spune ce parere ai. Eu zic ca o sa ai numai rateuri
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2013, 09:51

Krieghoff scrie:PS: Fa un experiment. Trage pe vremea asta cu jk6 si spune ce parere ai. Eu zic ca o sa ai numai rateuri

Pana sa faca el, am facut eu. Cum am gasit prin magazin doar Cheditte JK 6, 34 grame, alica de 2,3 mm, am luat din astea.
Le-am folosit atat la gugu cat si la turturica (vezi la topicurile dedicate). Sunt excelenteee, noua focuri din zece au fost pe tinta, si doboara vanatul fara drept de apel.
Un singur impediment, umarul cam vanat si numarul de alice intrate in vanat (grupaj foarte strans).
Sincer in aceasta perioada, la gugu, turturica si prepelita, prefer incarcaturile usoare de 30 grame, alica intre 1,7-2,3 (depinde de circumstante, inaltimea de zbor, vant ajutator, etc). Cum insa primele cartuse pe care le-am gasit la inceput de sozon au fost JK 6 pe acestea le-am luat. Si merg excelent, desi sunt mai scumpe cu aproape 10 lei la cutie fata de cele obisnuite.
Ulterior am gasit si B@P-uri Light, 30 grame, alica 1,7-1,9 mm. Merg si astea foarte bine de la prepelita la gugu, insa nu se compara totusi cu JK-ul de la Cheditte. La turturica totusi s-a vazut diferenta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Alin3006 pe 27 Aug 2013, 10:08

Krieghoff scrie:E
PS: Fa un experiment. Trage pe vremea asta cu jk6 si spune ce parere ai. Eu zic ca o sa ai numai rateuri


Eu n-as spune chiar asa, insa e clar ca sunt facute pentru frig. In toiul verii n-am tras cu ele, insa si toamna sunt ok.

Legat de alica de 1,7 eu o consider mult prea mica pentru gugustiuc - in afara de cazul cand tragi chiar aproape, destul de rar la aceasta specie - si chiar la prepelita prefer alica de 1,9. Aici ma bazez pe experienta personala si as spune ca numarul ratarilor creste cu 1,7 fata de 1,9 - si aici nu ma refer la ¨chifle ¨ clare, ci la situatia cand sar fulgi din ea si zboara mai departe, sau cand aterizeaza departe insa vizibil ranita si nu o mai gasesti neam, in comparatie cu alica de 1,9 sau 2,1 cand daca tragi la distanta decenta cade ¨pachet¨.
Daca italienii se pricep la ceva al naibii de bine, se pricep la cartuse cu alice. Ei scriu clar pe alica de 1,7 ca e pentru Allodole - adica ciocarlii si alte brighidele subdimensionate. E drept ca si ei trag la prepelita cu 1,7 - insa acea dimensiune de alica e de fapt pentru pasari mai mici. Eu am renuntat la 1,7 la prepelita si folosesc 1,9 sau 2,1. Anul asta am tras cu RC-uri de 2,1 si pot spune ca sunt foarte multumit. Considerand si pretul - vb lui Ghinda- sunt excelente.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde violiv pe 28 Aug 2013, 12:39

Care e treaba cu jk6 ti-a explicat alin. Cu astea mai la iarna pe ger.

Cred ca din cauza pretului a mers vorba asta. E eronat.
JK 6 este o pulbere deosebita tocmai prin faptul ca nu este influentata de conditiile meteo (decat foarte putin) adica isi pastreaza proprietatile si la cald si la frig si pe uscat si, mai ales, pe umezeala.
Cum vara pe cald si uscat mai orice cartus face treaba si cum cele incarcate cu JK 6 sunt ceva mai scumpisoare, tragatorii le pastreaza pentru conditii mai vitrege. Ele insa merg la fel de bine si la cald. Poate pentru umar sa mearga mai rau.

Oricum, vara pe caldura ar fi de preferat cartuse incarcate cu doze mai micute de plumb si pulberi bicomponent, capabile sa dea un plus de impingere si viteze ceva mai mari la gura tevii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde cybelle pe 28 Aug 2013, 21:09

Am avut un sezon in care la deschidere am folosit numai Rotweil 24gr cu alica de 2,4mm si inca un tip de munitie(nu mai stiu numele, cheditte parca) cu 28gr si alica 2mm si 2,4mm.
Pacat ca nu am mai avut intrare''..la ele...
Nota 11 ca performante si foarte ''usoare'' la umar.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 28 Aug 2013, 22:44

Pai cartusele de 24 si 28 de grame la calibrul 12 sunt mai mult pentru tir sportiv. Merg si la vanatoare dar tragatorul trebuie sa aiba o mana buna si o anumita finete, sa le simta cam ce pot si pana unde se poate intinde pentru a obtine rezultate satisfacatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Krieghoff pe 29 Aug 2013, 09:17

violiv scrie:Care e treaba cu jk6 ti-a explicat alin. Cu astea mai la iarna pe ger.

Cred ca din cauza pretului a mers vorba asta. E eronat.
JK 6 este o pulbere deosebita tocmai prin faptul ca nu este influentata de conditiile meteo (decat foarte putin) adica isi pastreaza proprietatile si la cald si la frig si pe uscat si, mai ales, pe umezeala.
Cum vara pe cald si uscat mai orice cartus face treaba si cum cele incarcate cu JK 6 sunt ceva mai scumpisoare, tragatorii le pastreaza pentru conditii mai vitrege. Ele insa merg la fel de bine si la cald. Poate pentru umar sa mearga mai rau.

Oricum, vara pe caldura ar fi de preferat cartuse incarcate cu doze mai micute de plumb si pulberi bicomponent, capabile sa dea un plus de impingere si viteze ceva mai mari la gura tevii.


M-ai facut curios. La umatoarea iesire ma duc cu RC jk6. Problema e sa nu-mi rupa umarul cu 35-36 gr. La prepelite se trage destul de mult.
PS: Eu stiam ca jk6 este recomandata de la -20 la +10 si de asta apar rateurile pe caldura avand o viteza foartemare (420 m/s) neexistand factorii de mediu ger, umezeala, etc. Dar nu mi-as permite sa te contrazic ci din contra o sa incerc la urmatparea iesire.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde violiv pe 29 Aug 2013, 10:04

35-36 g la prepelite :?: :shock:
Eu vorbeam de o rata eventual nu prepelite si turturele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 29 Aug 2013, 10:43

:lol: :lol: :lol: Ai holbat pe ochi! :lol: :lol: :lol:

Daca altele nu or avea la magazin?

Apropont:

Vin neste preteni azi pe la mine, special pentru prepelita, de peste munti. Oameni cu asociatii de vanatoare, fonduri de munte de o goana pe zi, sa vada cum e cu oratania asta mica. Le-am comunicat ce alica sa cumpere, erau cam sceptici ca o sa gaseasca asa ceva la ei in zona. Ma suna ieri: Auzi Ghinda, astia nu vand alica decat de la poste in sus! Nu iei tu? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: M-am cocosat de ras!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 29 Aug 2013, 17:42

Pai ce sa faca oamenii cu mazarica aia de 1,9 la munte. Daca da Martinica peste ei trebuia sa aiba niste castane zdravene pe teava. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde the_mav pe 30 Aug 2013, 08:07

Sly_Fox scrie:Pai ce sa faca oamenii cu mazarica aia de 1,9 la munte. Daca da Martinica peste ei trebuia sa aiba niste castane zdravene pe teava. :D

taie cartusele :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde scirocco pe 30 Aug 2013, 08:28

Pai,cum dracu sa nu inveti tu oamenii,numai lucruri bune? 8)
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2013, 09:03

Hai lasa ca nu se prind baietii cum este cu taiatul cartuselor. Astea sunt lucruri stiute numai de catre cei care au ,,copilarit,, un timp pe langa ,,hodorogii,, cu flinte de Damasc. 8)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate