Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:08

O sa avem iepuri anul asta?!?!

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ghinda pe 26 Aug 2013, 07:03

:lol: :lol: :lol:

Pai la insistentele lui Wallace nu am alte replici! :lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2013, 20:06

Si totusi proiectul parea interesant. Am mai auzit de asemenea initiative la proprietarii unor terenuri din Anglia. Datorita inmultirii excesive a iepurilor de vizuina, si a pagubelor mari provocate de acestia, au fost introduse in teren foarte multe vulpi. Scopul era tinerea sub control a urechiatilor care facea prapad in culturile agricole.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ghinda pe 27 Aug 2013, 07:48

@Sly, chestii din astea cu introdus rapitoare se fac de cand s-a prins lumea cum e cu echilibrul in natura, ecosisteme etc. S-au facut si cu lupi, cu lei si cu ce mai vrei tu. Pradatorul asigura sanatatea populatiei necarnivore. Asta cu sacalul nu am auzit, dar suna bine! :lol: :lol: :lol:
Si ca sa dam cezarului ce-i al cezarului, cainele hoinar nu are ce cauta pe teren! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde eagleman pe 27 Aug 2013, 16:52

Ghinda scrie:@Sly, chestii din astea cu introdus rapitoare se fac de cand s-a prins lumea cum e cu echilibrul in natura, ecosisteme etc. S-au facut si cu lupi, cu lei si cu ce mai vrei tu. Pradatorul asigura sanatatea populatiei necarnivore. Asta cu sacalul nu am auzit, dar suna bine! :lol: :lol: :lol:
Si ca sa dam cezarului ce-i al cezarului, cainele hoinar nu are ce cauta pe teren! :lol:


Vara asta am vazut cred ca zeci de haite de javre prin pădurile şi câmpurile din Prahova, Hunedoara, Constanţa şi Vâlcea pe unde am fost după observaţii de păsări. Cred că situaţia este al fel de gravă şi în celelalte judeţe ale ţării.
Ţin minte că pe vremea lui Ceauşescu, când eram copil, dacă vedeam 1-2 câini hoinari prin acelelaşi locuri, era un eveniment de ţinut minte.
În prezent, sunt nenumăraţi. Cu toate efectele negative pe care le au asupra vânatului şi celorlalte animale sălbatice.
Din partea mea să-i mănânce copţi la cuptor pe toţi atât Birggite Bardot, cât mai ales Patru Labe şi restul oengeurilor maidaneze care papa bani frumoşi de pe urma câinilor.
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde lorki pe 28 Aug 2013, 08:58

La grupa mea iepurii si fazanii nu sant la mare cautare intrucat nu reuseste nimeni sa-i nimereasca.

Cainii nu se impusca de catre paznic pentru a nu strica relatiile cu stanile si satenii.

De la stanii se obtin lactate,miel etc.Si mai e o chestie:
Daca esti in conflict cu respectivii,nu se mai poate iesi la "una mica".Ciobanul suna la 112 si cheama in ajutor statul roman.

Asa ca fiecare isi vede de ale lui cum considera de cuviinta,relatii cordiale paznic-ciobani-sateni.

Personal imi plac cainii de la chiuaua la kangal si nu pot sa impusc caini deoarece sant foarte sensibil la acest capitol.In ipoteza in care un salbaticit ar fugari o capra cu doi iezi mici,hai sa zicem ca as recurge la un headshot.

Acum poate o sa ma luati cu bolovani:
Hranesc UWD (urban wild dogs) zilnic cu granule si resturi de la bucatarie.
Pe langa haita personala ce o am in curte mai am una la poarta.Imi plac cainii.

Nu pot sa-i impusc e ca si cum mi-as impusca prietenii.

La vulpi e alta mancare de peste,nu am mila si asta e curios fiindca totusi si vulpea seamana oarecum cu cainele.
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde von BRAUN pe 28 Aug 2013, 09:15

Scuze, dar nu am inteles faza cu nimeritul la iepuri si fazani ! Totusi, daca nu iepuri si fazani, de altfel deliciul unei vanatori reusite, voi ce vanati ?
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde lorki pe 28 Aug 2013, 09:26

Cangur(capra) si porc.

In afara de un coleg si de mine,nu tine nimeni caine pontator.

Cand al meu mi-a aportat o rata din apa cu sloiuri au ramas ca la dentist si din acel moment am primit stigmatul ca am cel mai bun caine de vanatoare ce a existat la grupa noastra.
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde von BRAUN pe 28 Aug 2013, 11:18

Cinstiti, la mine in grupa nu are nimeni caine de vanatoare (desi personal imi doresc unul) iar pentru ca zburatoarele le doboram pe langa un canal care nu ingheata niciodata, RECUPERATORUL (un bat de undita de 3,5 m cu o cange in capat) rezolva si problema pieselor cazute in apa.
Oricum, fara nicio o urma de ironie, te invidiez pentru ca aveti (mult?) vanat mare, in conditiile in care avem o cota de cinci capre, trei tapi (doi de selectie si unul de trofeu) si doi mistreti. Iar mistretii parca nu i-am prea impusca in conditiile in care este prima data dupa 25 de ani cand s-a primit cota de mistret pe fondul unde sunt. Iar pentru asta 4-5 toamne si ierni am umblat prin paduri cu bidoane cu ulei ars si sacii de porumb in spate, doar-doar i-om atrage si stabiliza pe fond. Acum sunt 25 la care se adauga si godacii de la doua scroafe care au fatat in primavara.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde von BRAUN pe 28 Aug 2013, 19:27

Nu vreau sa intru in polemici desi sunt avocet si imi plac discutiile contradictorii dar unul din principiile fundamentale din drept arata ca legea speciala deroga de la legea generala - LEGI SPECIALI PER GENERALEM NON DEROGATUR. Cu ale cuvinte, daca legea generala - Legea 205/2004, protejeaza animalele domestice in conditiile si in cazurile strict enumerate de legiutor, Legea 407/2006 permite oricui are acest drept - paznici de vanatoare ori vanatori, sa elimine de pe fondul de vanatoare orice daunator care poate afecta fondul cinegetic, IN CONDITIILE LEGII. Noi nu practicam TIR SPORTIV pe animale ci numai eliminam din teren acele elemente care afecteaza fondul cinegetic, adica vanatul dupa care umblam de nebuni pe ploaie ori pe viscol. A fi vanator insa nu inseamna a ucide si sigur nu putini sunt cei care au ridicat in sus teava pustii numai pentru privy un animal in salbaticie.
Oricum, eu si prietenii mei am facut-o, insa nu pot uita pieile de capra gasite sfartecate in padure, cu urme de caine cat palma omului de jur-imprejur pentru a nu mai vorbi de nataraii care, dupa ce ies pe camp cu cainii din dotare, se lauda la crasma din sat cu cati iepuri au prins.
In concluzie, cred ca discutam de lucruri diferite si personal ma ofer PRO BONO sa asigur consiliere oricarui vanator - forumist ori nu, care are probleme cu legea pentru ca a impuscat un caine pe fondul de vanatoare unde cotizeaza. Lasati numai un mesaj pe pm.

Cu respect,

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde von BRAUN pe 28 Aug 2013, 21:10

... scuze, am vrut sa spun 50 de cartuse pe sezon !
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ghinda pe 29 Aug 2013, 06:46

Baietii!!!!!!!!!! Aloooooooo!

Hai sa deschidem un subiect la Combatere, este foarte interesanta polemica si instructiva pentru multi!

MODERATORUL
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 29 Aug 2013, 18:27

Opps, acum am vzut ca discutiile au fost mutate la Combatere.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Sep 2013, 10:19

de unde s a plecat si unde s a ajuns....rog moderatorul sa inchida acest topic.mai deschidem unul cand o sa ne apucam de urechiati.
numai bine!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ghinda pe 09 Sep 2013, 07:25

Negativ!
Discutiile continua.

Spre exemplu, pe unde ma invart, nu prea am vazut iepuri. O sa le fac un sondaj peste vreo 2 saptamani cu farul si discutam.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Adrian S pe 09 Sep 2013, 10:40

Ghinda scrie:O sa le fac un sondaj peste vreo 2 saptamani cu farul si discutam.

Sper ca fara pusca! :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ghinda pe 09 Sep 2013, 11:02

Normal! Cel mai bun recensamant asa il faci. Plus ca daca te foiesti pe zona si te vad "potentialbilii", o cam ocolesc! :wink:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde jon2004 pe 17 Noi 2013, 19:05

lorki scrie:Personal imi plac cainii de la chiuaua la kangal si nu pot sa impusc caini deoarece sant foarte sensibil la acest capitol.In ipoteza in care un salbaticit ar fugari o capra cu doi iezi mici,hai sa zicem ca as recurge la un headshot.

.


Sa inteleg ca mergi pe principiul :hotul neprins e negustor cinstit .
Sunt foarte mici sansele , ca tu sa vezi cainele hoinar cum haituieste o capra . Sa inteleg ca daca acea capra nu ar avea si DOI iezi mici , cainele ar avea dreptul sa-si faca de cap cu respectiva capra .
La un moment dat trebuie sa ne decidem : vrem un fond populat cu ,caini dragalasi sau un fond bine gospodarit si populat cu fauna salbatica .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde lorki pe 17 Noi 2013, 20:31

un fond bine gospodarit si populat cu fauna salbatica


Pentru asta trebuie facut :

- lobby pe langa primarii pentru a nu mai lasa oile peste tot;
- hrana in toate cele patru anotimpuri;
- zona de liniste;
- stopat genocidul (ras tot ce iese la pusca.scroafe ,capre,fazanite etc).
- indolenta a lasat urme si in acest sector,nimeni nu vrea sa faca nimic si apoi ne uitam cu jind la vecinii unguri,sarbi,bulgari si ne miram cum de au si noi nu avem.Pai au fiindca pun osul la treaba si nu asteapta vreo entitate astrala sa faca minunea.Nu-i mare scofala,nu trebuie doctorate sau savanti ,de putin efort e nevoie si se rezolva.E ca in familie,toata lumea munceste,casa e plina de belsug si bunastare.Dar cine sa faca efort, ca e mai placut sa stai si sa fi parlit.

Vai si amar ca santem rasul si coada Europei pe toate planurile !
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde jon2004 pe 17 Noi 2013, 20:54

lorki scrie:Dar cine sa faca efort, ca e mai placut sa stai si sa fi parlit.


Cum cine sa faca efortul ? Noi , vanatorii ! Crezi ca o sa coboare cineva din ceruri sa ne faca treaba in locul nostru ?

lorki scrie: - lobby pe langa primarii pentru a nu mai lasa oile peste tot;


Primaria da autorizatii de pasunat doar in zonele de pasunat . Faptul ca ciobanii isi permit sa pasuneze prin paduri , nu are treaba cu primaria . Asta este treaba vanatorilor ! Gestionarul este cel OBLIGAT sa urmareasca si sa sanctioneze ciobanii care pasuneaza prin padure .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 18 Noi 2013, 18:44

Am iesit de trei ori la iepure si pot spune ca se simt. Sunt iepuri anul acesta, numai ca vremea foarte calduroasa nu este propice partidelor de vanatoare la aceasta specie.
Am inceput cam slabut sezonul, m-au cam ocolit urechiatii, unul singur am vanat si acela a sarit de la picior. Cred ca stiau ca tin in mana un otel rau si s-au dus la cei care tineau in mana telefoane mobile sau arme ''fara catare''. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 23 Apr 2014, 19:57

una peste alta a fost ok sezonul(de acum..)trecut...speram la mai bine si iepuri cat ogarul de mari si desi cat cainele hoinar!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 06 Ian 2015, 11:39

a mai trecut un an de prapad in teren....topic vechi dar poate fi completat...mai este putin si se incheie si acest sezon.pt mine a lasat un gust amar si pe fondurile ajvps giurgiu iepurele a fost o RARITATE.....daca mergem in ritmul asta in 3...4 ani nu o sa l mai vedem deloc...acum de cand cu zapada asta s a vazut mai bine declinul ....rar..tragic si fara speranta...mai am 2..3 iesiri dar cu siguranta nu ,,scap turma''..pe la voi cum a fost?fu urechieati sau ba?
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde NicuNicuta pe 06 Ian 2015, 13:07

La noi pe fond sunt cativa, reusitm sa ne facem cota cam in fiecare an 80-100 si sa mai lasam si pe anii urmatori. Unii scapa, sper ca nu aliciti, altii sscapa ca altii strica bataile, sunt locuri unde nu facem decat odata la doi ani si altele de doua ori pe sezon.
Eu am fost norocos la fiecare din cele doua iesiri sezonul acesta, in schimb nu am reusit sa bucur si pe vre-un coleg norocos.
P.S. Vanam pe un fond la limita judetului Iasi cu limita judetului Vaslui.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 06 Ian 2015, 21:11

Unele fonduri colcaie de iepuri,altele sunt sterile. Cauzele sunt diverse si le stiti foarte bine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 07 Ian 2015, 21:27

Dușmanii iepurilor este..........!

SERIOS?
Moderat
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde OVI762 pe 08 Ian 2015, 08:42

Macar de-ar fi ca tine,Wallace.Din ceea ce se intampla in Dolj maidanezii si neamurile lor sacalite sunt la coada clasamentului cand vine vorba de daunatori;stiu fond bine pazit,pe care nu sunt nici sacali,nici caini hoinari dar nici iepuri.Pe primul loc intre daunatori,dupa mine,este omul total cretin si neamurile lui ogariote cu toate accesoriile de rigoare:masina de teren,caruta,cai,baterie de tractor,far etc,fiecare dupa putere,iar partea proasta este ca pe asta nu poti sa-l impusti pe motiv ca puscarie,parnaie,bulau,facultate,bahamas,musai cu frecventa obligatorie si cu regim impus de dai in claustrofobie celulara cat ai zice peste.Pana una-alta,traiasca TTT ca bine face la eliberarea frustrarilor acumulate si asigurate de legislatia actuala,total imbecila.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ursus2006 pe 08 Ian 2015, 10:52

Multam la Dumnezeu, avem iepuri anul asta. Si o sa avem si mai multi. Cauzele sunt mai multe.S-a facut combatere la greu, de cand s-a preluat fondul. Nu s-a facut din 2011 pana acum nicio vanatoare colectiva la iepuri. Membri nostri nu sunt interesati de aceasta specie. Si cea mai importanta: la cum trag eu de vreo saptamana incoace, vor muri de batranete toti iepurii. Chiar am vrut sa fac un calcul privind procentajul ( chestia aia cu focul si piesa ). Iese zero absolut. :mrgreen: M-am enervat si am probat si cu iepurele stand pe loc :shock: ( mi-am bagat ceva in toata etica ) , parca erau surzi. Si n-am tras la 80-100m, cartusele eu zic ca n-au fost chiar proaste ( JK 6 Nr.0 ) de-alea 10 buc/ cutie, galbene.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2015, 12:56

Ei lasa ca voi sunteti maestri mistretari,nu stiti cum este cu iepurele si cu tirul la acest animal exotic.
Noi astia de mai la vale suntem iepurari get beget, este animalul nostru emblema. Fara iepure in teren cred ca peste 80% din vanatorii de pe aici s-ar lasa de vanatoare. De asemenea suntem si pasarari,buni tragatori la zbor.
La noi e rau cu tirul la mistreti,cand se mai intampla sa iasa cate unul in vreo goana,toata lumea da pe langa el,nu prea se lipesc gloantele si proiectilele unice,parca le ia vantul si le da deoparte. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde biriuck pe 08 Ian 2015, 14:39

Ursus2006 scrie: M-am enervat si am probat si cu iepurele stand pe loc :shock: ( mi-am bagat ceva in toata etica ) , parca erau surzi. Si n-am tras la 80-100m, cartusele eu zic ca n-au fost chiar proaste ( JK 6 Nr.0 ) de-alea 10 buc/ cutie, galbene.

Pai asa e cu animale din astea pe care le vezi odata-n viata, ti se-nmoaie picioarele de emotii :lol: Avea coltii mari? Verifica si tu pusca, poate e model nou ce trage dupa colt. :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde radubichis pe 09 Ian 2015, 12:26

Ursus2006 scrie:Multam la Dumnezeu, avem iepuri anul asta. Si o sa avem si mai multi. Cauzele sunt mai multe.S-a facut combatere la greu, de cand s-a preluat fondul. Nu s-a facut din 2011 pana acum nicio vanatoare colectiva la iepuri. Membri nostri nu sunt interesati de aceasta specie. Si cea mai importanta: la cum trag eu de vreo saptamana incoace, vor muri de batranete toti iepurii. Chiar am vrut sa fac un calcul privind procentajul ( chestia aia cu focul si piesa ). Iese zero absolut. :mrgreen: M-am enervat si am probat si cu iepurele stand pe loc :shock: ( mi-am bagat ceva in toata etica ) , parca erau surzi. Si n-am tras la 80-100m, cartusele eu zic ca n-au fost chiar proaste ( JK 6 Nr.0 ) de-alea 10 buc/ cutie, galbene.

La cite BK -uri ai tras cu arma aia ,probabil are socul ca trompeta :D
Incearca sa tragi de la distanta mai mica de 4-5 m ,poate cine stie le spargi timpanele :lol: :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate