Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 20:01

CERBUL LOPATAR 2013

Vanatoarea de cerb lopatar are un farmec aparte, pe care il inteleg numai norocosii care au incercat-o. Discutii despre vanatoarea de cerb lopatar, trofee de lopatar, boncanit, zoce de vanatoare pentru lopatar, preturi si trofee

Moderatori: Ghinda, CCM

CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 15 Oct 2013, 18:52

Ieri, 14.10.2013, dimineata la ora 10 am ridicat autorizatia pentru cerb lopatar selectie de la sediul asociatiei de vanatoare. Am reusit sa imi rezolv toate treburile ca sa pot pleca linistit la vanatoare ( la o distanta de aprox. 85km). Mi-am adunat echipamentul si hrana pentru o saptamana, dat fiind faptul ca urma sa fiu cazat la o cabana de viitoare de unde, la picior, in functie de unde se va auzi boncanitul lopatarilor ne-am propus sa facem apropieri. La 18 fara un sfert am facut jonctiunea cu paznicul de vanatoare cu care urma sa intreprind aceasta aventura. Ne-am si propus, nemaiavand timp nici macar pentru o panda in aceasta zi, sa mergem foarte incet cu masina pana la cabana si sa ascultam atent. De la o departare foarte mare se auzea boncanit... Am apreciat ca acest lucru se intampla pe un alt fond invecinat. Mergand pe drum am observat un card de 6-7 ciute urmat de un cerb lopatar care a intrat probabil anul acesta in primul sau an de maturitate. Nu am putut sa il observ foarte clar, dar s-a vazut si de la distanta ca marimea lopetilor pe ambele parti erau sub circumferinta unei palme. Deranjandu-i ,tacticos, fara mare graba, au intrat in padure. I-am lasat in urma iar dupa cateva peripetii off-road, am ajuns la cabana, unde ne astepta un alt paznic cu un alt grup de vanatori, cu camerele incalzite. Am o problema destul de mare cu dormitul altundeva decat in patul meu, asa ca dupa ce lumea s-a ”linistit”, am iesit din cabana sa ascult trosnetul lemnelor arzand intr-o vatra de piatra si in acelasi timp mi-am propus sa imi ”ascut” urechile ca sa pot repera orice marait. Cerul era semiacoperit iar luna transaparea printr-un strat de nori totusi destul de gros. Se anuntase pentru a doua zi (azi) ploi in zona incepand cu ora 8. Din pacate nu am auzit nimic...Am facut cateva incercari nereusite de a atipi,pana la urma a venit ora 5 si ne-am pregatit cum ne fuse vorba pentru prima iesire. Ne-am propus sa ne apropiem de locul unde am vazut cu o seara inainte cerbii lopatari. Dupa un drum de aproximativ o ora si jumatate ne-am apropiat de zona propusa si am asteptat in liniste sa se lumineze. Era o ceata groasa, cu o vizibilitate sub 150m, dar odata cu rasaritul aceasta s-a risipit si am putut observa intreaga zona. Ne-am pozitionat la o liziera de padure, de unde am putut observa fara sa fim observati, orice miscare, fiind perfect acoperiti de un vlastaris de salcam. Ne-am intensificat observatia la prima geana de lumina si la cateva minute(10-15), la o distanta de 250m (masurati cu telemetrul) am observat o ciuta de lopatar care pastea linistita.Mai in fata, la cca. 20m, inca una...In momentul acela mi-am deschis trepiedul, intr-o liniste desavarsita am pus un glont pe teava, am deschis capacele lunetelor iar din acel moment , observatia am facut-o prin luneta, pregatit de tragere, gandindu-ma ca poate-poate o fi si un cerb in zona sau apare mai tarziu, mai ales ca nu se auzea niciun pic de boncanit de niciunde... Ma felicit inca odata pentru alegerea lunetei mele, pentru obiectivul sau de 56 clar ca si cristalul si pentru reticolul sau fin cu o cruce foarte fina, iluminata discret (pe post de punct rosu) care acopera doar 0,67cm la 100m la un grosisment de 12,5x al lunetei. M-am ”odihnit” timp de 5-10min. cu crucea pe omoplatul ciutei, antrenandu-ma astfel in cazul aparitiei unui cerb, obisnuindu-mi in acelasi timp ochiul cu imaginea vazuta prin luneta. La nici 2-3 minute paznicul de vanatoare care in acest timp, langa mine, scruta imprejurimile cu un binoclu de 10x40, acelasi magnific IOR, imi pune incet mana pe umar si fara sa scoata o vorba imi arata ca la vreo 100-120m, in stanga grupului de 2 ciute se apropie un cerb ”manand” in fata lui, jucaus, doua ciute. Dupa directia in care mergeau probabil vroiau sa faca jonctiunea cu cele doua ciute, care in continuare pasteau linistite. Paznicul a schimbat binoclul cu telemetrul, eu urmaream cerbul deja prin luneta cum acesta mergea foarte incet si tacticos. In acelasi timp,paznicul imi soptea la ureche valorile diferitelor masuratori. La un momentat am auzit ”174, poti sa dai ca sta”. Intr-adevar a stat, aratandu-mi blatul si privind in continuare inainte la ciute. Probabil le observase si pe celelalte doua de dinainte. Am lasat o parte din aer afara din piept, am potrivit crucea pe torace in zona inimii si din acel moment nu-mi auzeam decat bataile inimii in..... ureche...La sfarsitul acestui ”semi-expir”,.......timpul s-a oprit in loc pt.o fractiune de secunda....... am dat drumul la foc.
Am auzit clar lovitura, ortacul meu mi-a zis foarte incet ”...e bine ,ii gata”....a fost prima data cand am reusit sa vad clar ce s-a intamplat cu cerbul dupa o lovitura.S-a lasat f.putin pe trenul posterior ,doar o fractiune de secunda , si-a indepartat picioarele din fata ramanand pt. o clipa in aceasta pozitie apoi incercand nu cu mare succes sa isi pastreze echilibrul ..... a facut 2 pasi nesiguri clatinandu-se f. serios.....a incercat s-o ia la sanatoasa dar nu l-au mai ajutat picioarele din spate..a facut o pirueta si jos a fost,a mai dat un pic din picioare.......Abia dupa ce a cazut la pamant ”regele”.... ciutele si-au iutit pasul si au disparut in padure.
Ne-am apropiat dupa 10 minute , era ”dus ” de mult, departe.....m-a napadit o placere amestecata cu durere....tristete ” impletita” cu linistea urmata dupa o treaba corect randuita..........asta a fost ce am simtit.

Cateva imagini.

In pozitia aceasta l-am gasit.....

Imagine

Iesirea proiectilului.....

Imagine

Intrarea proiectilului.....

Imagine

Onor......

Imagine

Imagine

Fisa tehnica:
Blaser R8 Professional,cal.308 Win,RWS Evo 11,9 g,Schmidt&Bender 5-25×56 PM II/LP/MTC/LT ,IOR 10x40,Bushnell ARC 1600,tripod manufacturat de mine,Suzuki Vitara(old).
Disitanta 174 m,tras din sprijin de pe tripod.S-a deplasat 5-7 m de la locul loviturii.

Numai bine si sanatate.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde iliealexandruionut pe 15 Oct 2013, 19:09

Felicitari!
frumos cum ai povestit..frumos cum se simte povestirea ta..la mai mare!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde bliviu pe 15 Oct 2013, 19:17

Parca ma trec fiorii pe mine :) Frumos povestit :wink: Felicitari si o intrebare.Ce daune a facut inauntru glontu :?:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 15 Oct 2013, 19:23

Multumesc....am sa detaliez in curand......nu am dormit de 50 ore ........fug la culcare :) .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde dog_dog pe 15 Oct 2013, 19:51

Felicitari!!Foarte frumos,se simte in povestire ca ati trait intens momentul..Felicitari inca odata si catare plina in continuare! sau luneta plina :D
dog_dog
 
Mesaje: 13
Membru din: 14 Oct 2013, 19:56

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde mialxx pe 15 Oct 2013, 20:15

Felicitări DART! Foarte frumos povestit aceasta vinatoare, si eu as dori sa vinez un Lopatar dar încă nu cunosc pe nimeni care sa m-a ajute in aceasta situație delicata. Felicitări încă o data!!!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde romina g pe 15 Oct 2013, 20:41

Felicitari cat a costat autorizatia ptr ca vreau sa-mi iau si eu una
romina g
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Noi 2012, 12:40

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde Alin3006 pe 15 Oct 2013, 23:03

Dragule, mi-am pus un pahar de vin bun sa mearga cu povetea. Frumos povestit si tare multe detalii, o poveste din care un incepator ar putea sa invete tare multe. Si nu doar un incepator...
La lopatar eu n-am fost inca...cumva imi tot scapa printre degete!
Dar e timp...
Felicitari pentru poveste si trofeu! Weidmanshail!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2013, 23:16

Felicitări! Anul ăsta vrei să fi primul în toate şi o faci constant. Mulţumim că ne ţii în priză! Am simţit această partidă de vânătoare ca şi când aş fi participat la ea.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde Alin3006 pe 15 Oct 2013, 23:20

Da ma, noi ne tinem se politica si Dart are treaba ca la Paste :))
Da si cand ne-om apuca noi!
Bine c-ai postat ca vad ca nu s-au activat neste chestii. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde cod pe 16 Oct 2013, 03:59

Frumoasa poveste!
Felicitari pentru ca ne impartasesti trairile si experientele tale.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde dan_dumitrescu pe 16 Oct 2013, 08:23

Felicitari! Multumim!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde madalin122582 pe 16 Oct 2013, 12:00

Bravo Doctore ! Ma bucur ca mai exista Vanatori care apreciaza si traiesc pentru aceste momente. Sincere felicitari !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 16 Oct 2013, 12:13

Multumesc frumos Domnilor pt. aprecieri ma simt onorat......stiti si voi cum sta treaba :D ....intre prieteni povestile curg-curg.......Pt. ca vanatoare este ”buna” si cand participi la ea .... dar si povestita la gura sobei ....chiar si langa calorifer...... :lol:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde Ursus2006 pe 16 Oct 2013, 12:54

Adevarata selectie! Felicitari! :D In Timis sau Arad ?
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 16 Oct 2013, 12:57

Multumesc.Timis :) .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde mialxx pe 16 Oct 2013, 19:20

La cit sa ridicat Autorizația, adică prețul. Si eu as vrea sa vinez un Lopatar, dar nu cunosc pe nimeni care sa aibă Lopatari pe fond.
Weidmannsheil!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 16 Oct 2013, 20:37

Sunt un....simplu vanator,nici nu doresc sa fiu mai mult de atat!Nu eu influentez direct lucrurile in acest sens,nu este la mine ”borcanul cu miere” :D .Insa,sunt consecvent si depun cereri(inregistrate) pt.a vana aceasta specie din timp atat la societatea de vanatoare la care vanez cat si la cele care in ”zona” organizeaza vanatori individuale la aceasta specie,afiliate AGVPS sau la ”silvic”.De exemplu pt. cerbul pt. anul viitor voi depune cererea la sfarsitul lui noiembrie anul acesta.
Conteaza f. mult conduita pe care o ai,faptul ca platesti nu este ”suficient” trebuie sa faci (cum cred ca este normal si vanatoresc) si o impresie buna atat ca om cat si ca vanator(nu este o conditie esentiala dar o recomand.....si nu ma refer aici la te miri ce .......de aceea daca vanezi aceasta sp.de tanar poate nici nu ”intelegi ”din ea....foarte mult :) ) pt. ca dupa aflarea planului si ”judecarea” cereilor ,cel care”dainueste” in memoria organizatorului avand de partea sa o conduita vanatoreasca ireprosabila si este si ”musafir” constant deci si din punct de vedere financiar o constanta ....va fi preferat.
Cu cat pui mai multe cereri cu atat mai bine iti cresc sansele,faci acest lucru corect,legal.Trebuie si un pic de rabdare,si eu am avut......nici eu nu cred ca voi vana Cerb Lopatar an de an.....chiar daca este ”doar” Cerb Lopatar bucuria este.....mare....de tot.
Nu-ti trebuie ”pile”,consulta planul la aceasta specie pt. ca nu este secret ”alegeti” societatea si depune cereri din timp.Apoi suni din timp te interesezi de tarife si depui cererea personal....sa nu te descurajeze fetele uneori neicrezatoare ......doar depune cererea.
Asta este calea pe care umblu eu.....alta nu stiu sau nu ma intereseaza.Asta nu inseamna ca nu am legat cateva prietenii.....dar ele nu se bazeaza pe interes.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde mialxx pe 17 Oct 2013, 06:53

Corect! Cine are răbdare Dumnezeu i-l va răsplăti.
Cu stima Alin!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde Lukacs Elemer pe 17 Oct 2013, 08:38

Felicitari! jos palaria!

stima
Lukacs
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 17 Oct 2013, 09:03

Multumesc Domnule Lukacs .
Cu aceeasi stima.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde mopeka pe 17 Oct 2013, 13:40

Felicitari Horvy,la mai mare ! 8)
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde claudiu0306 pe 17 Oct 2013, 19:53

DART scrie:Ieri, 14.10.2013, dimineata la ora 10 am ridicat autorizatia pentru cerb lopatar selectie de la sediul asociatiei de vanatoare. Am reusit sa imi rezolv toate treburile ca sa pot pleca linistit la vanatoare ( la o distanta de aprox. 85km). Mi-am adunat echipamentul si hrana pentru o saptamana, dat fiind faptul ca urma sa fiu cazat la o cabana de viitoare de unde, la picior, in functie de unde se va auzi boncanitul lopatarilor ne-am propus sa facem apropieri. La 18 fara un sfert am facut jonctiunea cu paznicul de vanatoare cu care urma sa intreprind aceasta aventura. Ne-am si propus, nemaiavand timp nici macar pentru o panda in aceasta zi, sa mergem foarte incet cu masina pana la cabana si sa ascultam atent. De la o departare foarte mare se auzea boncanit... Am apreciat ca acest lucru se intampla pe un alt fond invecinat. Mergand pe drum am observat un card de 6-7 ciute urmat de un cerb lopatar care a intrat probabil anul acesta in primul sau an de maturitate. Nu am putut sa il observ foarte clar, dar s-a vazut si de la distanta ca marimea lopetilor pe ambele parti erau sub circumferinta unei palme. Deranjandu-i ,tacticos, fara mare graba, au intrat in padure. I-am lasat in urma iar dupa cateva peripetii off-road, am ajuns la cabana, unde ne astepta un alt paznic cu un alt grup de vanatori, cu camerele incalzite. Am o problema destul de mare cu dormitul altundeva decat in patul meu, asa ca dupa ce lumea s-a ”linistit”, am iesit din cabana sa ascult trosnetul lemnelor arzand intr-o vatra de piatra si in acelasi timp mi-am propus sa imi ”ascut” urechile ca sa pot repera orice marait. Cerul era semiacoperit iar luna transaparea printr-un strat de nori totusi destul de gros. Se anuntase pentru a doua zi (azi) ploi in zona incepand cu ora 8. Din pacate nu am auzit nimic...Am facut cateva incercari nereusite de a atipi,pana la urma a venit ora 5 si ne-am pregatit cum ne fuse vorba pentru prima iesire. Ne-am propus sa ne apropiem de locul unde am vazut cu o seara inainte cerbii lopatari. Dupa un drum de aproximativ o ora si jumatate ne-am apropiat de zona propusa si am asteptat in liniste sa se lumineze. Era o ceata groasa, cu o vizibilitate sub 150m, dar odata cu rasaritul aceasta s-a risipit si am putut observa intreaga zona. Ne-am pozitionat la o liziera de padure, de unde am putut observa fara sa fim observati, orice miscare, fiind perfect acoperiti de un vlastaris de salcam. Ne-am intensificat observatia la prima geana de lumina si la cateva minute(10-15), la o distanta de 250m (masurati cu telemetrul) am observat o ciuta de lopatar care pastea linistita.Mai in fata, la cca. 20m, inca una...In momentul acela mi-am deschis trepiedul, intr-o liniste desavarsita am pus un glont pe teava, am deschis capacele lunetelor iar din acel moment , observatia am facut-o prin luneta, pregatit de tragere, gandindu-ma ca poate-poate o fi si un cerb in zona sau apare mai tarziu, mai ales ca nu se auzea niciun pic de boncanit de niciunde... Ma felicit inca odata pentru alegerea lunetei mele, pentru obiectivul sau de 56 clar ca si cristalul si pentru reticolul sau fin cu o cruce foarte fina, iluminata discret (pe post de punct rosu) care acopera doar 0,67cm la 100m la un grosisment de 12,5x al lunetei. M-am ”odihnit” timp de 5-10min. cu crucea pe omoplatul ciutei, antrenandu-ma astfel in cazul aparitiei unui cerb, obisnuindu-mi in acelasi timp ochiul cu imaginea vazuta prin luneta. La nici 2-3 minute paznicul de vanatoare care in acest timp, langa mine, scruta imprejurimile cu un binoclu de 10x40, acelasi magnific IOR, imi pune incet mana pe umar si fara sa scoata o vorba imi arata ca la vreo 100-120m, in stanga grupului de 2 ciute se apropie un cerb ”manand” in fata lui, jucaus, doua ciute. Dupa directia in care mergeau probabil vroiau sa faca jonctiunea cu cele doua ciute, care in continuare pasteau linistite. Paznicul a schimbat binoclul cu telemetrul, eu urmaream cerbul deja prin luneta cum acesta mergea foarte incet si tacticos. In acelasi timp,paznicul imi soptea la ureche valorile diferitelor masuratori. La un momentat am auzit ”174, poti sa dai ca sta”. Intr-adevar a stat, aratandu-mi blatul si privind in continuare inainte la ciute. Probabil le observase si pe celelalte doua de dinainte. Am lasat o parte din aer afara din piept, am potrivit crucea pe torace in zona inimii si din acel moment nu-mi auzeam decat bataile inimii in..... ureche...La sfarsitul acestui ”semi-expir”,.......timpul s-a oprit in loc pt.o fractiune de secunda....... am dat drumul la foc.
Am auzit clar lovitura, ortacul meu mi-a zis foarte incet ”...e bine ,ii gata”....a fost prima data cand am reusit sa vad clar ce s-a intamplat cu cerbul dupa o lovitura.S-a lasat f.putin pe trenul posterior ,doar o fractiune de secunda , si-a indepartat picioarele din fata ramanand pt. o clipa in aceasta pozitie apoi incercand nu cu mare succes sa isi pastreze echilibrul ..... a facut 2 pasi nesiguri clatinandu-se f. serios.....a incercat s-o ia la sanatoasa dar nu l-au mai ajutat picioarele din spate..a facut o pirueta si jos a fost,a mai dat un pic din picioare.......Abia dupa ce a cazut la pamant ”regele”.... ciutele si-au iutit pasul si au disparut in padure.
Ne-am apropiat dupa 10 minute , era ”dus ” de mult, departe.....m-a napadit o placere amestecata cu durere....tristete ” impletita” cu linistea urmata dupa o treaba corect randuita..........asta a fost ce am simtit.

Cateva imagini.

In pozitia aceasta l-am gasit.....

Imagine

Iesirea proiectilului.....

Imagine

Intrarea proiectilului.....

Imagine

Onor......

Imagine

Imagine

Fisa tehnica:
Blaser R8 Professional,cal.308 Win,RWS Evo 11,9 g,Schmidt&Bender 5-25×56 PM II/LP/MTC/LT ,IOR 10x40,Bushnell ARC 1600,tripod manufacturat de mine,Suzuki Vitara(old).
Disitanta 174 m,tras din sprijin de pe tripod.S-a deplasat 5-7 m de la locul loviturii.

Numai bine si sanatate.

Super ce ai scris felicitari, m-am gandit pt un moment la Nicolae Labis si poezia lui celebra
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 18 Oct 2013, 08:38

Multumesc@mopeka

Multumesc@claudiu0306.....Ma bucur ca scrierea mea ti-a ”adus” in minte opera marelui si sensibilului poet......Mai mult! Este o mare onoare pt. mine. :)......Vei trece desigur si tu prin asta....... :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde violiv pe 18 Oct 2013, 15:21

Felicitari domnule! Vad ca nu pierzi deloc timpul.

Fara nicio urma de desconsiderare si cu tot respectul pentru cei mai simt ceva vanand asa, povestea ta este motivul pentru care nu mai vanez in acest stil .... ca sa nu intelegi gresit: daca dai la o parte toate trairile, eventuala emotie, iese cam asa - panda dus de mana, admirat natura, iesit animalul, admirat cu rabdare, ochit frumos, doborat curat, poze si felicitari.
Ce-ti trebe pentru asta? Fond bun, paznic bun, o arma decenta, optica buna, mana si vreo 50 focuri trase constiincios in poligon. Te-ai intrebat vreodata oare cum ai fi facut daca erai singur-singurel pe fond ?

Cu anticipatie: sa ma iertati! N-am vrut sa stric bucuria nimanui. Pur si simplu eu nu ma mai pot bucura asa ... decat de realizarile prietenilor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 18 Oct 2013, 15:47

hahahaha.....doctore, daca nu te-as cunoaste poate m-as supara.Te respect pt. tot ce faci pt.acest hobby si pt. toate sfaturile, povetele pe care le faci si pt. ca imi raspunzi oricand la telefon si imi risipesti temerile tehnice aparute....inerent( te asigur ca si eu fac la fel.....doar sa ai nevoie de mine :) ).
Dar spune-mi, unde in tara asta......unde ?.....respectand legislatia in vigoare poti face o vanatoare asa cum vrei/spui TU? Pentru ca vreau si eu.
De ce crezi tu oare ca nu mi-ar conveni si mie varianata ta? Eu fac parte dintr-un ”trib” de oameni......care, daca nu mai pot urca muntele cu piciorul .....il urca cu dintii si tot ajung in varf :D, si am atatea cunostinte cinegetice cat mi-ar permite sa vanez la orice specie doar cu mine.
Atata timp cat nu se poate altcumva ma comformez.Imi convine si partea plina a paharului.
Si nu-mi este rusine pt. trairile mele si pt. ca le expun in felul acesta.Sa stii ca nu mi-ai stricat nicio bucurie...pe bune. Eu ma bucur ca esti diferit, nu putem fi toti la fel. Important este sa ne armonizam cu propria noastra constinta. Ma bucur ca ai intervenit.Multam pt. felicitari.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde violiv pe 18 Oct 2013, 16:07

Eu nu ma bucur ca-s diferit ... cum zici tu. Candva eram mai fericit decat tine de o asa iesire ... acum imi pare rau ca nu prea mai pot sa ma bucur. Astept sa mai creasca un pic baiatul sa-l iau de mana si sa incerc sa retraiesc alaturi de el.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 18 Oct 2013, 16:43

”Astept sa mai creasca un pic baiatul sa-l iau de mana si sa incerc sa retraiesc alaturi de el.”

Iti doresc sa-ti creasca baiatul sanatos ,sa-ti impartaseasca hobby-ul si sa retreiesti cum spui tu impreuna cu el astfel de momente.....pt. ca de stabilit am stabilit acum ceva timp pe un alt topic ca esti tinerel :) ......si o sa triesti ca cioara...pardon !...mai mult ca cioara,oamenii ocupati ca tine ....traiesc mult .....
pt. ca au multa treaba !Si poate s-or mai schimba vremurile si va avea incredere omul....in om si vom putea merge la vanatoare altfel....
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde romina g pe 18 Oct 2013, 18:14

am discutat cu seful vanatorii de la romsilva pe judetul arad si mi-a spus ca pana la 2,5 kg este 450 e,2,5-3kg este 650 e,peste 3 kg 20e pe 10 gr plus 50 e ziua de vanatoare
romina g
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Noi 2012, 12:40

Re: CERBUL LOPATAR 2013

Mesajde DART pe 18 Oct 2013, 18:22

Atunci trebuie sa va grabiti pt. ca boncanitul este in........toi. :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Următorul

Înapoi la Vanatoare de cerb lopatar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate