Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:31

prostie tipic politieneasca ?

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

prostie tipic politieneasca ?

Mesajde baned pe 06 Noi 2013, 08:21

am fost sa verific pt autorizatie de cumparare , bineneteles amanare ca de obicei ,dar am fost intrebat pt ce am depus cererea. Am raspuns tipic carabina cu repetitie unde politaiul mi-a raspuns ca vezii ca "Am primit directiva de sus ca nu mai putem inmatricula arme ghintuite cu incarcator mai mare de 2+1 " am ramas un pic uimit, lam intrebat daca ii sigur ca nu ii 3+1 si raspunsul a fost negativ

Intrebarea mea este daca cineva imi poate confirma faza cu 2+1 , si ce se poate face la o arma noua cu 3+1 pe care vreau so achizitionez ?
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Remo pe 06 Noi 2013, 08:48

Cand a auzit cu repetitie s-o fi gandit la semiautomata.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde iliealexandruionut pe 06 Noi 2013, 10:37

mergi si lamureste treaba pt ca sigur nu stia despre ce vorbea.informeaza te inainte,da un telefon ,,mai sus,, si nu o sa ai nici o problema!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde violiv pe 06 Noi 2013, 14:46

baned scrie: Am raspuns tipic carabina cu repetitie unde politaiul mi-a raspuns ca vezii ca "Am primit directiva de sus ca nu mai putem inmatricula arme ghintuite cu incarcator mai mare de 2+1 " am ramas un pic uimit, lam intrebat daca ii sigur ca nu ii 3+1 si raspunsul a fost negativ

Intrebarea mea este daca cineva imi poate confirma faza cu 2+1 , si ce se poate face la o arma noua cu 3+1 pe care vreau so achizitionez ?


De ce tipic? Tipic este arma letala, lunga, pentru vanatoare. A, ca ei mai vor sa scrii cu alice (lisa) sau cu glont (ghintuita) este doar un abuz.
Exista o prevedere legala care interzice ca destinatie "vanatoarea" la armele avand capacitatea mai mare de 2+1 cartuse, fie ele cu alice sau glont dar numai si numai la cele cu functionare semi-automata.
Daca vrei sa iei o semi cu 3+1 faci rost de o magazie de 2 boabe sau montezi un opritor in magazie, sub rampa.
Daca vrei o bolt-action, poate sa fie si cu 30 cartuse ca nu-i interzis.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde baned pe 06 Noi 2013, 18:35

violiv scrie:
baned scrie: Am raspuns tipic carabina cu repetitie unde politaiul mi-a raspuns ca vezii ca "Am primit directiva de sus ca nu mai putem inmatricula arme ghintuite cu incarcator mai mare de 2+1 " am ramas un pic uimit, lam intrebat daca ii sigur ca nu ii 3+1 si raspunsul a fost negativ

Intrebarea mea este daca cineva imi poate confirma faza cu 2+1 , si ce se poate face la o arma noua cu 3+1 pe care vreau so achizitionez ?


De ce tipic? Tipic este arma letala, lunga, pentru vanatoare. A, ca ei mai vor sa scrii cu alice (lisa) sau cu glont (ghintuita) este doar un abuz.
Exista o prevedere legala care interzice ca destinatie "vanatoarea" la armele avand capacitatea mai mare de 2+1 cartuse, fie ele cu alice sau glont dar numai si numai la cele cu functionare semi-automata.
Daca vrei sa iei o semi cu 3+1 faci rost de o magazie de 2 boabe sau montezi un opritor in magazie, sub rampa.
Daca vrei o bolt-action, poate sa fie si cu 30 cartuse ca nu-i interzis.

D-nul violov mau intrebat daca vreau o semi , dar leam spus ca cu glont cu repetitie nu semi , probabil din motiv ca mai am arme si toate semi , dar mie imi trebuie o arma savage cu bolt , chiar atat de cretini is ?
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde soimu` pe 06 Noi 2013, 20:35

cred ca e doar o neintelegere
semi, 2+1 pentru vanatoare
3+1 sau mai mult sunt doar sportive
daca nu e semi...nu conteaza ce magazie are
nu sa modificat nimic, asadar omul sigur a inteles gresit
eu zic ca o discutie cu piesa in fata va lamuri rapid dilema
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde bogdan_daniel pe 07 Noi 2013, 10:55

In primul rand scuze pentru off topic, insa, fara suparare, dar daca te-ai exprimat la ghiseu asa cum ai facut-o aici, cu siguranta nu te-ai facut inteles.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Sly_Fox pe 07 Noi 2013, 18:19

Ca o mica observatie. Este de preferat ca atunci cand te duci sa dicuti cu personalul Biroului Arme, sa cunosti legea in domeniu si sa arati ca esti bine informat cu privire la subiectul discutiei. O persoana informata, care arata ca detine bune cunostinte, are mai mari sanse sa se faca intelesa si sa obtina ce doreste.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde baned pe 07 Noi 2013, 23:18

bogdan_daniel scrie:In primul rand scuze pentru off topic, insa, fara suparare, dar daca te-ai exprimat la ghiseu asa cum ai facut-o aici, cu siguranta nu te-ai facut inteles.


ma scuzati ca am uitat sa scot regionalismul :P

Sly_Fox scrie:Ca o mica observatie. Este de preferat ca atunci cand te duci sa dicuti cu personalul Biroului Arme, sa cunosti legea in domeniu si sa arati ca esti bine informat cu privire la subiectul discutiei. O persoana informata, care arata ca detine bune cunostinte, are mai mari sanse sa se faca intelesa si sa obtina ce doreste.


nenea vulpe iam aratat fraierului de politai ce tip de pusca vreau cu gesturi sa fie sigur , ce vreua , dar sincer nu-l prea vazusem pe respectiv pe la ghiseu pana atunci
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Sly_Fox pe 08 Noi 2013, 00:38

Pai daca i-ai aratat si prin gesturi si tot nu a priceput, atunci...incearca la altul pe care l-ai vazut la ghiseu. Poate cel caruia te-ai adresat o fi nou si nu a interpretat corect legea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde baned pe 10 Noi 2013, 20:24

Poate sami spuna si mie cineva ? ce ar trebui sa fie inscris in autorizatie ?
sa stiu si eu care ii diferenta :P
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde claudiu0306 pe 11 Noi 2013, 14:56

D-nul violov mau intrebat daca vreau o semi , dar leam spus ca cu glont cu repetitie nu semi , probabil din motiv ca mai am arme si toate semi , dar mie imi trebuie o arma savage cu bolt , chiar atat de cretini is ?[/quote

Oare daca un politist de la arme vede toate epitetele astea pe care le-ai scris tu cu mare chin aici, ce crezi ca face ? Devine mai cooperant ? Nu prea cred ...poate doar ne amana si mai mult la orice am cere. Cat despre "prostie tipic politeneasca" , as tacea daca as scrie ca tine
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde dragos.iv pe 11 Noi 2013, 21:36

claudiu0306 scrie:D-nul violov mau intrebat daca vreau o semi , dar leam spus ca cu glont cu repetitie nu semi , probabil din motiv ca mai am arme si toate semi , dar mie imi trebuie o arma savage cu bolt , chiar atat de cretini is ?[/quote

Oare daca un politist de la arme vede toate epitetele astea pe care le-ai scris tu cu mare chin aici, ce crezi ca face ? Devine mai cooperant ? Nu prea cred ...poate doar ne amana si mai mult la orice am cere. Cat despre "prostie tipic politeneasca" , as tacea daca as scrie ca tine

Claudiu, din curiozitate doar - esti politist sau avocat?
Opinia mea, fata de modul explicit in care a fost formulata intrebarea, dar si in raport de dispozitiile legale in vigoare, este ca vorbim, intr-adevar, de prostie - in cazul acesta politieneasca.
Un clasic ar fi zis mai simplu: "un dobitoc" :mrgreen:
dragos.iv
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2013, 17:13

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2013, 00:13

Iar eu cred ca va cam aruncati la epitete si daca tot o faceti macar invatati sa scrieti corect!
Sa dai un astfel de titlu unui topic si apoi sa postezi in el total agramat, cu greseli de ortografie din trei in trei cuvinte... Cam suna a lupul moralist! Oricum, pentru treaba cu 2+1 versus 3+ 1 sa multumiti unui "zorro" care le-a deschis ochii pe forumuri! :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde baned pe 12 Noi 2013, 08:07

Alin3006 scrie:Iar eu cred ca va cam aruncati la epitete si daca tot o faceti macar invatati sa scrieti corect!
Sa dai un astfel de titlu unui topic si apoi sa postezi in el total agramat, cu greseli de ortografie din trei in trei cuvinte... Cam suna a lupul moralist! Oricum, pentru treaba cu 2+1 versus 3+ 1 sa multumiti unui "zorro" care le-a deschis ochii pe forumuri! :oops:


Domnilor care doriti sa scrieti romane pe forumuri , sau care dati licenta la romana aici pe forum ,va rugam frumos nu va abateti de la topic . Si sa nu dati vina pe "zorro" aka vulpea pt ca a deschis ochi politistilor

Intre timp am gasit ce am dorit , arma e in categoria C20
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde bogdan_daniel pe 12 Noi 2013, 10:58

@Alin3006 "puii" astia ar trebuii omorati la nastere nicidecum lasati sa "procreeze" :lol:
Eu am citit topicul asta doar pentru amuzament, la un moment dat chiar am tras pe cineva de maneca iar spre stupoarea mea am constatat ca doar "regionalismul" e de vina. E Grav!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2013, 12:23

baned scrie:Si sa nu dati vina pe "zorro" aka vulpea pt ca a deschis ochi politistilor

Tu cand postezi , stai macar o secunda sa te gandesti la ceea ce vei spune? Vezi ca incurci personajele.
Daca ai fi frecventat acest forum, ai fi vazut ca nu eu am deschis topicul in care este dezbatuta problema capacitatii magaziilor armelor de vanatoare. In plus se pare ca nu deosebesti singularul de plural, Alin a scris FORUMURI. Ai intrat pe alte forumuri si ai dedus ca eu as fi Zorro? Te anunt ca nu sunt membru decat pe acest forum si nu am scris nicio postare, pe niciun subiect, in cadrul altor site-uri de profil.
Fi mai atent si nu mai scrie aberatii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde claudiu0306 pe 12 Noi 2013, 18:05

dragos.iv scrie:
claudiu0306 scrie:D-nul violov mau intrebat daca vreau o semi , dar leam spus ca cu glont cu repetitie nu semi , probabil din motiv ca mai am arme si toate semi , dar mie imi trebuie o arma savage cu bolt , chiar atat de cretini is ?[/quote

Oare daca un politist de la arme vede toate epitetele astea pe care le-ai scris tu cu mare chin aici, ce crezi ca face ? Devine mai cooperant ? Nu prea cred ...poate doar ne amana si mai mult la orice am cere. Cat despre "prostie tipic politeneasca" , as tacea daca as scrie ca tine

Claudiu, din curiozitate doar - esti politist sau avocat?
Opinia mea, fata de modul explicit in care a fost formulata intrebarea, dar si in raport de dispozitiile legale in vigoare, este ca vorbim, intr-adevar, de prostie - in cazul acesta politieneasca.
Un clasic ar fi zis mai simplu: "un dobitoc" :mrgreen:

Nu sunt politist si nici avocat, doar ca mi s-a parut f agresiv omul inca din titlu, atat, ma refeream doar la exprimare, nu la fondul problemei. Pana la urma, avem politistii pe care-i meritam:)
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2013, 01:01

bogdan_daniel scrie:@Alin3006 "puii" astia ar trebuii omorati la nastere nicidecum lasati sa "procreeze" :lol:
Eu am citit topicul asta doar pentru amuzament, la un moment dat chiar am tras pe cineva de maneca iar spre stupoarea mea am constatat ca doar "regionalismul" e de vina. E Grav!


Mare dreptate ai! Asa e cand esti prins de una-alta, cresc balarii in curte. Oricum, asta si-a ales nume predestinat :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2013, 01:06

@baned - la revedere! Am tot spus ca nu mai tolerez analfabeti si indolenti care fac valuri aiurea fara sa aiba macar bunul simt sa scrie corect. Nu e nimeni obligat sa-ti suporte aberatiile, mai ales ca nu esti la prima "abatere". Tocmai ai picat licenta la romana! La revedere!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Adrian S pe 13 Noi 2013, 10:34

Bai fratilor, n-am inteles niciodata de ce trebuie sa suportam toti analfabetii si agramatii pe acest forum. Mai mult, ii incurajam, ii sfatuim.
Zicea bine un coleg mai sus, daca vorbeste asa cum scrie nu este de mirare raspunsul pe care l-a primit.

PS. Intradevar, "nu suntem aici sa dam licenta la limba romana" - lucru asta trebuia facut mai demult.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde bogdan_daniel pe 13 Noi 2013, 10:58

Mai am o intrebare pentru, fostul nostru coleg de acum:
@baned tu crezi in predestinare ? :mrgreen:
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde scirocco pe 13 Noi 2013, 11:20

Poate o intrebare retorica...altfel,cum ai vrea sa-ti raspunda? :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Ursus2006 pe 13 Noi 2013, 12:06

Prin metoda "baned 2" . Si Stalone a facut Rocky de la 1 la 4. Ce e asa de greu??? :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: prostie tipic politieneasca ?

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2013, 20:08

Ok, rahatul asta de topic merge la arhiva.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate