Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:12

Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdanel pe 16 Dec 2013, 12:35

Va salut,
Mai jos va impartasesc experienta mea, inceputa cu o saptamana in urma. Este prima oara cand fac o afumatoare si incerc sa afum carne, carne de vanat.
Sunt un “devorator” de carne cruda/afumata – de aceea am zis sa incerc sa afum cateva din piesele dobandite anul acesta: rata, fazan si iepure.
Afumatoarea a fost facuta dintr-un butoi de 200 L de ulei, dobandit acum un an de zile de la un coleg de grupa; afumatoarea trebuia incropita de acum un an, dar am amanat pana in iarna aceasta, din lipsa de timp si lipsa de entuziasm.
Dupa multe discutii purtate cu maica-mea si multe articole citite pe diferite bloguri, forumuri – nimic clar si, vorba aia: “cate bordeiuri atatea obiceiuri”, am decis sa dau drumul.
Reteta de bait este luata de la maica-mea: pentru 3 L de apa: doua pliculete de boia de ardei dulce, jumatate de lingura de piper, doua linguri de sare, 2 capatani de usturoi pisate si o lingura de cimbru, toate amestecate intr-o apa calduta.
Inainte de a baga la bait, draga mea mama a zis sa fac o saramura si sa bag carnea pentru o zi la saramura; saramura scoate sangele din carne si toxinele.
Eu nu am putut sa respect cantitatea de apa, de aceea am marit si cantitatile de condimente, in prima faza am ajuns la 6 L de apa (bait).
Dupa o zi de stat la saramura, carnea fost scoasa si pus la scurs; in timpul acesta am facut baitul (6 - 6,2 L), condimentele au fost puse la ochi si dupa gust (fiecare condimenteaza dupa gustul sau), nu am exagerat cu sarea, de acceea dupa o zi de stat la bait, am mai adaugat 1 ½ L de apa facuta cu doua linguri de sare, jumatate de lingura de piper si un varf de lingura de cimbru.
Carnea a stat la bait timp de 4 zile, de marti pana vineri seara, vineri am scos carnea pentru a se scurge, urmand ca sambata dimineata la prima ora sa o bag la fum - a fost patrunsa 5mm - de catre bait.
Zis si facut!
Sambata la orele 10.30 am dat primul foc, foc cu lemne de fag, pentru a face jar pentru rumegusul ce urma a fumega la o distanta de 2.5 m fata de butoi. Carnea stat la fum de sambata pana a doua zi la orele 6 – 7 de dimineata, nu stiu cand s-a stins focul, eu am lasat rumegusul aprins, banuiesc ca pe la orele 6-7 s-a stins.
La orele 10 am scos o bucata sa vedem ce a iesit, nu am fost foarte incantat, avea culoare, avea gust, dar carnea nu era intrepratrunsa pana la os. De aceea am ascultat sfatul maica-mii si am dat fum cald, de la aceeasi distanta. Am dat fuga in Bricostore si am cumparat 2 saci de lemne de fag, 25 kg/bucata, lemnul foarte bun, cu o umiditate de 42.5 / 45% - a fost ideala, scoatea si fum si dadea si caldura. De la ora 11 pana la ora 17 am ars fix un sac de lemne, nu a fost nevoie de mai mult.

Rezultatul se vede in poze ;)
O experienta foarte faina!

Imagine

Imagine

Imagine

Carnea la saramura
Imagine

Din organele extrase am facut pateu ;) - pipote, ficatei, inimioare si o pulpa de iepure
Imagine
Imagine

dupa ce am scos carnea de la saramura, a lasat destul sange
Imagine

Si baitul!
Imagine

O noapte la zvantat.
Imagine

Fum, fum si fum! ;)
Imagine

Imagine

Dupa 4 ore de fum.
Imagine
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde katlin pe 16 Dec 2013, 13:41

Papilele gustative ce-au spus?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde paungeorgica pe 16 Dec 2013, 13:59

Sunt atestat in domeniu ca degustator asa ca..... @bogdanel pun aici sau iti trimit MP cu adresa unde trebuie sa trimiti toate bunatile alea pentru a avea un punct de vedere avizat? :lol: :lol:
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdanel pe 16 Dec 2013, 15:31

Pentru degustari va astept in Baneasa, adresa pe privat ;)

Ps: mai am ceva carnaciori si carnati de scroafa, merg bine cruzi si foarte bine pe gratar.
Am si o tuica si un vin bun de pe la MD, pentru clatit gatlejul.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdan187 pe 16 Dec 2013, 17:25

katlin scrie:Papilele gustative ce-au spus?

?????????
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdanel pe 16 Dec 2013, 20:56

katlin scrie:Papilele gustative ce-au spus?


Nimic special! Carnea afumata e carne afumata :D
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdanel pe 16 Dec 2013, 21:00

La camara!
Imagine
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde silubilu pe 17 Dec 2013, 20:09

Eu nu pot vedea decat 2 poze, se poate incerca reincarcarea lor?

Multumesc !
Singurii oameni care percep întregul tablou sunt cei care ies afară din cadru. - Salman Rushdie
Avatar utilizator
silubilu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 20 Aug 2012, 22:24

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdanel pe 18 Dec 2013, 10:00

silubilu scrie:Eu nu pot vedea decat 2 poze, se poate incerca reincarcarea lor?

Multumesc !


My mistake! am sters pozele de pe imageshack.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde hanter pe 22 Ian 2014, 11:45

Salut zimi un pic rumegusul din ce esenta de lemn este fag brad.mersi
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Prima Afumatoare - rate, fazani si iepure

Mesajde bogdanschi pe 22 Ian 2014, 12:16

Salut,

Sa nu faci greseala sa folosesti rumegus de brad. Foloseste lemn de esenta tare sau lemn de mar sau cires
bogdanschi
 
Mesaje: 8
Membru din: 05 Iun 2012, 22:06
Locaţie: București


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate