Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:14

UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde yoghi pe 24 Feb 2011, 00:54

Domnilor
poate am dreptate sau poate gresesc ,dar daca tot discutam despre ceva ca fiind etic cand totul este ILEGAL nu credeti ca am putea face o sectiune despre vanatoarea cu amortizor sau cu nightvision sau despre braconajul din masina care nu e etic dar e folositor(pentru unii) . sau daca se poate despre armele ilegale folosite la vanatoare !
Cred ca si la aceste subiecte s-ar gasii cativa sa fie de acord. :(

Nu pot sa cred ca exista vanatori care sunt de acord cu ogarii in terenul de vanatoare. Adica eu car zeci de baloti de paie, imi rup spinarea cu rucsacul de seminte sau porumb si apoi sa fiu de acord sa vina un trepadus cu doi caini sa prinda iepurii sau capra !? :x
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 24 Feb 2011, 21:01

Ray scrie:
ate27 scrie:as dori sa stiu ,care este cea mai apropiata tara in care vanatoarea cu ogari este legala si ce conditii se impun.daca ai nostrii nu vor bani...dam la altii.


@ate27
Ministerul agriculturii din Groelanda achita o premiu adecvat fiecarui
detinator de ogar care participa cu ogarul lui la programul sportiv de vanatoare si inot intre Groelanda si Islanda.
Ca bonus, compania aeriana a Groelandei pune la dispozitie bilete de zbor gratuite.
La inregistrare trebe bifat "one way tichet"
Mult succes.

Se scrie ''GROENLANDA'' ,DAR PROBABIL (SIGUR) ESTI VREO URMA DE COMUNIST INCUIAT,altfel nu imi explic gandirea ta sau ai clase cate are trenul.
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 24 Feb 2011, 21:12

yoghi scrie:Domnilor
poate am dreptate sau poate gresesc ,dar daca tot discutam despre ceva ca fiind etic cand totul este ILEGAL nu credeti ca am putea face o sectiune despre vanatoarea cu amortizor sau cu nightvision sau despre braconajul din masina care nu e etic dar e folositor(pentru unii) . sau daca se poate despre armele ilegale folosite la vanatoare !
Cred ca si la aceste subiecte s-ar gasii cativa sa fie de acord. :(

Nu pot sa cred ca exista vanatori care sunt de acord cu ogarii in terenul de vanatoare. Adica eu car zeci de baloti de paie, imi rup spinarea cu rucsacul de seminte sau porumb si apoi sa fiu de acord sa vina un trepadus cu doi caini sa prinda iepurii sau capra !? :x

IN VARA CAND AU VENIT HINGHERII SI AU LASAT 25-30 DE MAIDANEZI NU A VENIT NICI UN VANATOR SAU PAZNIC SA INTREBE CEVA SAU DUPA AIA SA-I IMPUSTE,NU MAI VB DE HRANIREA VANATULUI....O LUNA AM CAUTAT JAVRE PRIN TOATE LANURILE DE PORUMB. ASTIA STIU DECAT SA IASA IN TEREN DE SABATORI,SI AU PRETENTII LA IEPURI SI FAZANI............
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 24 Feb 2011, 21:16

VANATORII CARE NU AU CRESCUT UN CAINE NU AR TREBUI SA COMENTEZE......... CAINELE NU E PUSCA SA O SCOTI DIN CUTIE DE SARBARORI.
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 24 Feb 2011, 21:17

''SARBATORI''
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 24 Feb 2011, 21:21

GENERALIZAREA NU E BUNA NICI DE O PARTE NICI DE CEALALTA.
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde romeo72 pe 24 Feb 2011, 21:46

OVI762 scrie:Cand scrii cu majuscule in limbaj de forum se cheama ca urli sau ca ţipi.Sigur asta vrei sa faci? :mrgreen: :mrgreen:
Stiu ca in rai e mai bine, dar in iad sunt mai multi prieteni!
Avatar utilizator
romeo72
Membru important
 
Mesaje: 122
Membru din: 23 Mar 2010, 09:23
Locaţie: Bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde wachtelfeld pe 24 Feb 2011, 23:52

Cred ca orice discutie in contradictoriu se poate purta si in termeni civilizati si in plus argumentat.....cred totusi ca de certuri si tiganie toata lumea este statula si mizez pe treaba asta in a se evita situatiile neplacute.
Va multumesc.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Kristi pe 25 Feb 2011, 08:27

ate27 scrie:GENERALIZAREA NU E BUNA NICI DE O PARTE NICI DE CEALALTA.


Observ ca tu ai raspunsuri pentru toti care iti spun cate ceva ...pana la urma as fi curios , care este doleanta ta ?
Daca doresti sa ...vanezi cu ogarul , nu aici trebuie sa-ti expui punctul de vedere si crede-ma ca noi , colegii tai de forum , nu avem nicio vina ...in alta parte trebuie sa cauti vinovatii care nu iti permit asta ! :wink:
PS Sa nu spui ca incerci sa ne convingi sa fim de acord cu o chestiune ilegala ...ar fi o munca istovitoare din partea ta , care nu ar avea nici cea mai mica sansa de reusita ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 25 Feb 2011, 11:41

Kristi scrie:
ate27 scrie:GENERALIZAREA NU E BUNA NICI DE O PARTE NICI DE CEALALTA.


Observ ca tu ai raspunsuri pentru toti care iti spun cate ceva ...pana la urma as fi curios , care este doleanta ta ?
Daca doresti sa ...vanezi cu ogarul , nu aici trebuie sa-ti expui punctul de vedere si crede-ma ca noi , colegii tai de forum , nu avem nicio vina ...in alta parte trebuie sa cauti vinovatii care nu iti permit asta ! :wink:
PS Sa nu spui ca incerci sa ne convingi sa fim de acord cu o chestiune ilegala ...ar fi o munca istovitoare din partea ta , care nu ar avea nici cea mai mica sansa de reusita ... :wink:

Am intrebat ceva si asteptam un raspuns . Nimeni nu era obligat sa raspunda ,decat daca vroia si cunostea. In schimb am primit un raspuns care nu face cinste celui care l-a scris.....
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde ate27 pe 25 Feb 2011, 11:48

si inca ceva... cine isi cumpara ogari pt braconaj e un PROST. Cu banii aia isi poate cumpara multe chestii mai eficiente.............
ate27
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Feb 2011, 20:21

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde chriss_hunter29 pe 25 Feb 2011, 15:37

adica? :shock:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Kristi pe 25 Feb 2011, 21:31

ate27 scrie:
Kristi scrie:
ate27 scrie:Am intrebat ceva si asteptam un raspuns . Nimeni nu era obligat sa raspunda ,decat daca vroia si cunostea. In schimb am primit un raspuns care nu face cinste celui care l-a scris.....

Dar intrebarea iti facea cinste ? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde pure speed pe 26 Feb 2011, 01:04

Ate,nu te mai enerva degeaba,deocamdata legea este de partea vanatorilor NU SI A VANATULUI.Majoritatea vanatorilor sunt constienti ,care metoda este mai justa si mai morala (nu ca as avea ceva impotriva armei de vanatoare).
In Ungaria Ate poti sa vanezi cu ogarul contra cost.
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Kristi pe 26 Feb 2011, 01:45

pure speed scrie:Ate,nu te mai enerva degeaba,deocamdata legea este de partea vanatorilor NU SI A VANATULUI.Majoritatea vanatorilor sunt constienti ,care metoda este mai justa si mai morala (nu ca as avea ceva impotriva armei de vanatoare).
In Ungaria Ate poti sa vanezi cu ogarul contra cost.


Unii dintre noi respectam si iubim cainii si nu am concepe vanatoarea fara caini ...indiferent de modul sub care s.ar efectua aceasta :wink: ...as fi foarte onorat sa.mi scot palaria in fata oricaruia ar posta foto sau filme DE VANATOARE ...cu ogarii in Ungaria sau in oricare alta tara , in care se practica legal ...atunci as sustine aceasta idee chiar daca nu as fi in concordanta cu multi ...pana atunci sustin ceea ce observ ...voi tineti caini nu de dragul lor sau ca va place vanatoarea cu ei ... :wink:
PS Chiar as fi mai mult decat curios daca exista vreun crescator sau proprietar de ogari( Ate , Pure Speed , etc ) din tara noastra care se duce cu ei si vaneaza in alta tara in care se permite asta !!!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde pure speed pe 26 Feb 2011, 21:05

Kristi nu am fost inca in Ungaria la vanatoare ,am fost doar la curse dar alti crescatori de acolo mi-au zis ca exista la ei asa ceva si unii dintre ei chiar se duc alaturi de o multime de englezi si irlandezi care vin pentru vanatoarea cu pasari de prada,cred ca din toamna o sa merg si eu in limita posibilitatilor materiale.O sa ma interesez mai bine si o sa iti transmit cum se numeste exact asociatia de vanatoare de acolo.
Se mai practica si in Rusia iar in Spania este o adevarata traditie,daca vrei filmulete,vezi ca este youtube'ul plin.
Cat despre cei care detin aceasta rasa de caini,recunosc ca suntem prea putini cei care ii iubim cu adevarat sau care iubesc vanatoarea cu ogari,nu trebuie sa fim amestecati cu miile de bastinasi de la sate,si la voi exista uscaciuni(multe rau).OGARII REPREZINTA PENTRU CHINOLOGIE ACELASI LUCRU PE CARE IL REPREZINTA OPERA PENTRU MUZICA.
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Kristi pe 26 Feb 2011, 21:36

Eu am spus ca mi.as dori sa vad filmulete postate de un proprietar de ogari din Romania care se duce cu cainii la vanatoare in alta tara unde este legal ...pe youtubeea este simplu si usor ...postat de un proprietar roman este altceva ...in rest sunt in totalitate de acord cu tine ... :wink: ...chiar te rog sa ma tii la curent cu vanatoarea , daca reusesti sa ajungi in Ungaria !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde stallion pe 27 Dec 2013, 16:26

Salut !
sunt un pasionat al raselor de caini si un posesor de galgo spaniol. cainele il am din Spania unde a participat la cateva vanatori organizate.cred ca si Romania ar trebuii sa urmeze modelul spaniol in ceea ce priveste reglementarea acestui tip de vanatore.toata lumea cauta un tap ispasitor pentru reducerea efectivelor de vanat din tara noastra, iar acesta a fost gasit foarte repede-caini ogari-. de ce nimeni nu vorbeste de braconajul cu arma care in opinia mea este adevarata problema?
crescatorii de caini ogari sunt considerati pe toate forumurile "tarani hamesiti de foame". nu domnilor taranii hamesiti de foame sunt posesorii de arme cu aer comprimat modificate ilegal;taranii hamesiti sunt cei care le furnizeaza munitie; tarani hamesiti sunt cei care ar trebuii sa pazeasca vanatul iar ei il impusca si-l vand pentru asi rotunji veniturile. cat despre filmulete cu ogari la vanatoare toata lumea poate sa dea un serch pe youtube.com "galgo vs liebre", sa urmareasca, sa se documnteze si apoi vor intelege frumusetea vanatorii cu ogari.
Va multumesc
stallion
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Dec 2013, 16:04

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Corco pe 27 Dec 2013, 17:22

Salutare si tie @stallion!

Faptul ca tu apreciezi aceasta rasa de caini nu trebuie sa te faca sa vezi deformat adevarul. In mediul rural, in Romania, braconajul cu ajutorul cainilor ogari a atins proportii destul de mari. Bineinteles ca nu braconajul cu ogari este singura cauza a imputinarii vanatului in Romania, dar a contribuit la aceasta, alaturi bineinteles de braconajul cu arme, cu capcane, etc.. precum si alte elemente. Cauta anunturile cu vaanzari de caini ogari numai din judetul Teleorman si ai sa vezi cate gasesti; majoritatea spun ca sunt antrenati sa prinda vanat si ziua si noaptea. Oare unde si cum au fost antrenati?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde knauf pe 27 Dec 2013, 18:11

Domnule Ate27,mai draga :D ai patit ceva in copilarie? Ce ai de zbieri la noi,la tine? Devii si incoerent in sirul ideilor...calm bre ca viata-i scurta.
Inainte sa intri pe forum,lasa beutura,fa doua ture de stadion,parc,tarla,dupa caz,respira adanc,bate-ti nevasta ,soacra,apoi deschide calculatorul.Ma ingrozesc la ideea ca ai avea si pusca :shock: :shock:
Sanatate si s-auzim de bine!
PS. vedea-te-as prin luneta!

Incearca sa-ti linistesti limbajul care este cel putin deplasat si nu are ce cauta pe forum!
Altfel vei suporta consecintele !
Moderatorul de serviciu .
knauf
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Dec 2013, 20:33

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Ghinda pe 29 Dec 2013, 10:51

Limbaqjul @knauf!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde knauf pe 29 Dec 2013, 14:18

ok,am luat la cunostinta.
knauf
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Dec 2013, 20:33

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde yoghi pe 29 Dec 2013, 22:06

stallion scrie:Salut !
..... nu domnilor taranii hamesiti de foame sunt posesorii de arme cu aer comprimat modificate ilegal;taranii hamesiti sunt cei care le furnizeaza munitie; tarani hamesiti sunt cei care ar trebuii sa pazeasca vanatul iar ei il impusca si-l vand pentru asi rotunji veniturile.

Sti pe cineva undeva care are pusti modificate ,care vinde munitie si paznici care vand vanatul?!?!

zii si ceva nume sau suna la politie si povesteste. sau...... lasa-ne! ...cu frumusetea ta, ca este o porcarie (cinci caini alearga dupa un iepur sau un tap.) daca era unul la unul poate ma mai gandeam.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde OVI762 pe 29 Dec 2013, 23:13

Da,vanatoarea cu ogar este absolut senzationala,deosebita,minunata,fantasmagorica,exuberanta,curcubitacee ,unica si toate celelalte aiureli.ATATA TIMP CAT OGARUL ,SI MAI ALES OGARARUL SUNT CEI VANATI :twisted: :twisted: :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Ursus2006 pe 30 Dec 2013, 12:29

@Ate27 a postat in 2011. @Knauf i-a raspuns in 27 decembrie 2013. :lol:

Mugurele, ai moderat un monolog, @ate27 e mort demult. :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Ghinda pe 30 Dec 2013, 14:29

:lol: Era vorba de limbaj Ursule!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde knauf pe 30 Dec 2013, 19:49

Ursus2006 scrie:@Ate27 a postat in 2011. @Knauf i-a raspuns in 27 decembrie 2013. :lol:

Mugurele, ai moderat un monolog, @ate27 e mort demult. :lol:

:lol: :lol: m-am facut de....halva :D
knauf
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Dec 2013, 20:33

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate