Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:05

caini fara pedigree

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Re: caini fara pedigree

Mesajde dragos74 pe 17 Feb 2014, 18:11

mama catelusei respective este a unui prieten intaratat vanator cu caini, o femela sarmoasa ce a fost f. precoce in ale vanatorii, iar tatal un sarmos ce provine din ce stiu din cainii agvps...

si eu am o femela din aceasta monta si desi in trecut mai ma batea gandul la imperecheri si pui etc... abia astept sa-mi fac timp sa o sterilizez(mai ales ca e domeniul meu,si nu vreau sa vina primul ciclu de calduri), pt a scapa de belele si sa-mi pot vedea linistit de vanatoare ,mai ales ca in curte mai am si un pointer mascul ,,cu oua,, :D

prietenul meu nu vrea sa mai auda de monte si catei in viata lui... :lol: atata bataie de cap a avut si cheltuieli
fara sa-si acopere macar jumate din ele cu vanzarea puilor ,majoritatea fiind facuti cadou prietenilor :)

deci sfatul meu ,ca medic veterinar vanator si propietar a trei caini de vanatoare , sfatul meu pt. cei ce nu se ocupa in mod constant cu comercializarea cainilor , sa se gandeasca de doua ori inainte sa-si dea cateaua la monta pt. ca risca sa-si ia mare belea pe cap ,in loc sa mearga la vanatoare si sa se bucure de cainele pe care il au :!: :!: :wink:

catzei se vor gasi intodeauna de cumparat atat cu pedigre cat si fara ,de la cei ce se ocupa constant cu asa ceva sau de la cei care o comit asa ca prietenul meu... :lol: asa ca nu merita sa va chinuiti nici voi nici catzeaua in loc sa mergeti linistit pe campuri... :)

asa de curiozitate si distractie puteti sa mergeti la concursuri de aptitudini macar odata ,insa sa nu credeti ca va foloseste la ceva in afara de faptul ca vedeti diversi caini la lucru si cunoasteti si socializati cu alti vanatori :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: caini fara pedigree

Mesajde wachtelfeld pe 17 Feb 2014, 18:17

acsph scrie:Wee agree to disagree...but friendly :)
Astept in continuare sfaturi sau ponturi practice referitor la cresterea si formarea unei fetite de Brac sarmos frumoasa,desteapta,dar fara pedigree... :wink:


Cu placere :D Vorbim.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: caini fara pedigree

Mesajde acsph pe 17 Feb 2014, 20:12

@dragos74,
Care este varsta optima pentru sterilizare?Poate avea urmari nefaste in comportament,afecteaza intr-un fel negativ performatele femelei ?Am auzit pareri pro si contra dar nu de la un medic veterinar care are si calitatea de crescator si iubitor de caini de vanatoare.
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: caini fara pedigree

Mesajde wachtelfeld pe 17 Feb 2014, 20:14

dragos74 scrie:mama catelusei respective este a unui prieten intaratat vanator cu caini, o femela sarmoasa ce a fost f. precoce in ale vanatorii, iar tatal un sarmos ce provine din ce stiu din cainii agvps...

si eu am o femela din aceasta monta si desi in trecut mai ma batea gandul la imperecheri si pui etc... abia astept sa-mi fac timp sa o sterilizez(mai ales ca e domeniul meu,si nu vreau sa vina primul ciclu de calduri), pt a scapa de belele si sa-mi pot vedea linistit de vanatoare ,mai ales ca in curte mai am si un pointer mascul ,,cu oua,, :D

prietenul meu nu vrea sa mai auda de monte si catei in viata lui... :lol: atata bataie de cap a avut si cheltuieli
fara sa-si acopere macar jumate din ele cu vanzarea puilor ,majoritatea fiind facuti cadou prietenilor :)

deci sfatul meu ,ca medic veterinar vanator si propietar a trei caini de vanatoare , sfatul meu pt. cei ce nu se ocupa in mod constant cu comercializarea cainilor , sa se gandeasca de doua ori inainte sa-si dea cateaua la monta pt. ca risca sa-si ia mare belea pe cap ,in loc sa mearga la vanatoare si sa se bucure de cainele pe care il au :!: :!: :wink:

catzei se vor gasi intodeauna de cumparat atat cu pedigre cat si fara ,de la cei ce se ocupa constant cu asa ceva sau de la cei care o comit asa ca prietenul meu... :lol: asa ca nu merita sa va chinuiti nici voi nici catzeaua in loc sa mergeti linistit pe campuri... :)

asa de curiozitate si distractie puteti sa mergeti la concursuri de aptitudini macar odata ,insa sa nu credeti ca va foloseste la ceva in afara de faptul ca vedeti diversi caini la lucru si cunoasteti si socializati cu alti vanatori :wink:




Absolut de acord.
In plus fara ca nimeni sa aiba senzatia ca vreau sa imi sustin cu orice pret punctul de vedere, va pot spune cu toata certitudinea ca celebra canisa Cernica, nu are nici cea mai mica legatura cu chinologia, ba mai mult daca tatal este de acolo, mai mult ca sigur este metis.M-am ocupat ani de-a randul benevol de acea canisa din punct de vedere medical-veterinar si stiu foarte bine cum erau procedurile de acolo....din pacate !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: caini fara pedigree

Mesajde wachtelfeld pe 17 Feb 2014, 20:30

acsph scrie:@dragos74,
Care este varsta optima pentru sterilizare?Poate avea urmari nefaste in comportament,afecteaza intr-un fel negativ performatele femelei ?Am auzit pareri pro si contra dar nu de la un medic veterinar care are si calitatea de crescator si iubitor de caini de vanatoare.



Din experienta mea de 25 de ani ca si medic veterinar, dar si vanator si crescator, varsta de 1-1,6 ani este optima. Evident pot fi contrazis chiar argumentat, ca acest lucru poate fi facut si mai devreme, de acord, dar am avut cateva experiente si nu intru in amanunte acum, ca totusi varsta de 1 an si jumatate este lipsita de orice risc, mai ales cele ce tin de crestere.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: caini fara pedigree

Mesajde wachtelfeld pe 17 Feb 2014, 21:33

Cateaua mea favorita a fost sterilizata la 2 ani si un pic, din motive medicale si a vanat pana la aproape 12 ani absolut ....Mura care are aproape de 13 a fost sterilizata la aproape de 3 tot din motive medicale si ... :D :D :D .Performanta nu este cu nimic alterata, ba dimpotriva, scapi cainele de multe probleme care ar putea veni din zona uro-genitala, mai ales daca vei vana intensiv.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: caini fara pedigree

Mesajde dragos74 pe 17 Feb 2014, 21:52

cateaua mea brac ,cea batrana 13 ani , sterilizata de la 3-4 ani, disperata si in prezent sa vaneze , sa aporteze de oriunde ,chiar daca cataracta a inceput sa-i reduca din vedere....altfel la fel de zapacita ca intodeauna...

dpdv medical, statisticile referitoare la aparitia cancerului mamar ,arata ca acesta ar fi evitat aproape total daca sterilizam inainte de primul ciclu de calduri.

mai mult despre influenta sterilizari asupra calitatilor cainilor de vanatoare ,poate dr. Burcescu (wachtelfeld) are mai multe detalii... eu unul din cei pe care ii stiu nu am vazut schimbari de comportament
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: caini fara pedigree

Mesajde dragos74 pe 17 Feb 2014, 22:01

o problema secundara in ceea ce priveste sterilizarea,ar fi incontinenta urinara ce poate aparea la femele si care poate fi un disconfort mai ales la cele tinute in casa ....exista binenteles tratament.

oricum eu unul consider ca cel mai bun lucru pt. o catea de vanatoare de la care nu vrem pui ,este sterilizarea... :wink: astfel ea va putea vana in orice moment fara sa fim deranjati de cele 2 cicluri de calduri anuale si fara sa existe riscul complicatiilor genitale la un moment dat .
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: caini fara pedigree

Mesajde acsph pe 18 Feb 2014, 14:56

@ wachtelfeld,@dragos74,
Multumiri pentru minunate clarificari!
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate