Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:55

Control mai strict al armelor în Europa?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Radu Nastasă pe 15 Noi 2013, 08:25

A apărut o știre pe Euronews, cum că la Bruxelles vor să înăsprească legislația privind armele de foc.
http://www.euronews.com/2013/11/13/eu-f ... n-control/
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Cristi pe 15 Noi 2013, 10:14

La noi deja e cel mai strict! :)
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Radu Nastasă pe 15 Noi 2013, 11:12

Se poate și mai rău :)
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde GeKados pe 15 Noi 2013, 12:27

Ati vazut principalele puncte de vedere ale celor doi invitati de la finalul interviului, pe scurt:

1. Aplicarea corecta si respectarea a legislatiei la nivel european si national.
2. Autorizarea persoanelor pentru detinerea de arme si munitii sa fie facuta intr-un mod corect
3. Pastrarea armelor in conditiile legale (incuiate ,etc) si detinatorii sa fie mai responsabili.

Desi asa cum spune si @Cristi legislatia noastra este deja foarte stricta dar concluzii finale ale celor doi sunt foarte pertinente si eu personal sunt de acord cu ele atat timp cat nu se face pasul spre absurd (evaluare psihologica ceruta de polististul de la AEST, depozitarea armelor la asociatii si ridicate pe baza autorizatiilor de vanatoare....etc...sau mai stiu eu ce SF-uri zamislite de mintile luminate ale politicienilor nostrii..).

Si o concluzie finala , discutia se poarta la un nivel civilizat la care noi o sa mai avem multi ani pana o sa ajungem... Vedeti discutiile din emisiunile noastre, parlament, etc. unde toti urangutanii vorbesc in acelasi timp , toata lume se contrazice..., se tipa, urla, jigneste, etc..exact ca pe camp. Si mai avem pretentii...

PS: traiesc aceleasi experiente si la serviciu in sedintele in care participantii sunt 100% conationali dar situatia se schimba brusc cand printre noi se afla 2-3 straini .... ceea ce dovedeste cat de profesionisti suntem ;) )

Numai bine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Cristi pe 12 Feb 2014, 10:50

Radu Nastasă scrie:A apărut o știre pe Euronews, cum că la Bruxelles vor să înăsprească legislația privind armele de foc.
http://www.euronews.com/2013/11/13/eu-f ... n-control/



http://www.face.eu/sites/default/files/ ... 022014.pdf
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 12 Feb 2014, 13:41

Nu faci un rezumat in limba romana? Multam!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Cristi pe 25 Feb 2014, 18:32

Daca inca mai credeti ca opinia dvs conteaza, trimiteti aceasta scrisoare , printata cu numele vostru, prin posta, comisarului EU
http://www.firearms-united.eu/make-changes


adresa este
Commissioner Cecilia Malmström
European Commission
B-1049 Brussels, BELGIUM

treceti pe plic si adresa voastra completa, pentru a primi raspuns
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde tehărău pe 26 Feb 2014, 12:54

Acum am trimis scrisoarea.

(Daca nu va stiam de golani, nu va minteam si scriam adevarul: "Acum a venit nevasta-mea de la posta!" :evil:
Pai vedeti, d'aia am zis ca am trimis, adica eu, scrisoarea. Perversilor!)

Se procedeaza asa:
- se descarca PDF-ul (engleza)
- se scrie numele in primul camp. Automat este rescris si in alt camp, stanga sus. Lasti asa
- se scrie Roumanian in cel de al doilea camp
- se printeaza
- se merge la posta :twisted:
- se baga in plic. Pe fata plicului se scrie To: si se copiaza adresa data de @Cristi iar pe verso From: si se scrie adresa celui care trimite
- costa 3,5 RON (35 000 lei), cu tot cu plic

Cred ca merita efortul...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde GeKados pe 27 Feb 2014, 11:35

Si eu cred ca merita efortul... Am fisa imprimata,semnata si maine ajung la posta!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2014, 13:03

Am printat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2014, 13:20

Azi pleaca!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde romaniac pe 27 Feb 2014, 15:40

Printat, completat, pus in plic si dat plicu la nevasta sa o depuna la posta in drum spre scoala.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde aghiuta pe 27 Feb 2014, 15:51

Tare mi-e ca e ca in zicala "cainii latra,caravana trece".
Imi vine in minte zisa unui om intelept:
"Dacă prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm."
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde GeKados pe 27 Feb 2014, 18:16

GeKados scrie:Si eu cred ca merita efortul... Am fisa imprimata,semnata si maine ajung la posta!

away!

aghiuta scrie:Tare mi-e ca e ca in zicala "cainii latra,caravana trece".
Imi vine in minte zisa unui om intelept:
"Dacă prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm."


Am si eu cam acelasi sentiment dar totusi zic ca merita efortul ... chiar daca "caravana trece" linistita si indiferenta la latratul cainilor ... macar stiu ca am latrat. :lol:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2014, 08:50

Hai mai nu fiti carcote! Pe de o parte racniti ca trebuie facut ceva, miscat ceva. Si cand apare si o abureala ca asta cu plicurile, care este ceva mai mult decat jelitul pe forum, o carmiti cum ca nu are rost!
O sa hauliti daca nu latrati! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde the_mav pe 28 Feb 2014, 09:12

cam asa e. ca ghinda. si ca gekados. si ca aghiuta. e clara treaba: latram, dar oricum caravana trece.

stiti ce povestitorii (TOTI) de pana acum nu spuneau niciodata? CAND si CUM muscau cainii!
:!: :!: :idea: :!:
e clar ca latra, ca trece caravana... da' mai stii? poate trece prea aproape si HATZ! sau poate se rupe lantzul si scapa cainii (aia care latra, care haulesc, care etc)!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde tehărău pe 28 Feb 2014, 09:41

As mai completa, dar mi-e teama ca pic in extema "agitator". Dar ziceti bine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde the_mav pe 28 Feb 2014, 10:11

tehărău scrie:As mai completa, dar mi-e teama ca pic in extema "agitator". Dar ziceti bine!

vezi, asta e meteahna esticilor (si inclusiv a romanilor): lipseste pragmatismul analizei.
Deloc "agitator". Daca tine de filozofie & cuget, si nu de agitatie? adica un fel de gandire, in loc de fizica?
:idea:
hai sa stam stramb sa judecam drept: suntem UE, vezi cam care e trendul acolo. poti sa incerci ca membru ue sa o tii pe langa card, ba chiar sa il mai sari din cand in cand. dar pana la un punct, ca apoi fie vine mama si te cheama acasa de la joaca (ghici care ma'sa :roll: ), fie gashca de prieteni nu te mai baga in nici o echipa de fotbal (si decat sa nu te mai joci deloc, mai bine te domolesti si te joci, chiar la un nivel nesatisfacator).

revenind la caini: frumosi cainii!
daca musca, bagi vaccin si eventual transformi "javra" in manusi. totul e sa ai mai mult vaccin decat numarul muscaturilor, si atunci da cu + si esti "safe".
cainii sunt multi? parca zicea cineva pe undeva pe forum cam cati ar fi prin ue, cu aproximatie, nu am retinut... ca daca vezi cati sunt, si nu te mai gandesti ca poa' sa muste dar te gandesti ca au voie sa dea cu stampila pe hartie din 4 in 4 ani - atunci devine interesant.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde tehărău pe 28 Feb 2014, 11:21

D'apai mav-ule, tu ma pui la exemplu da' zici cam tot ce latru eu pe forum de cateva zile, doar pe alta voce...

Cu agitatorul era cu alt inteles: de cateva zile primesc corespondenta si telefoane ba cu sfaturi. ba cu intrebari. Cu injuraturi inca nu. Partial, din ele a reiesit si urmatoarea intrebare: vrei cava pentru tine - Ce? Si Esti in spatele cuiva - Cine? S-ar putea sa gandeasca asa si altii, dar nu au zis numic, ca romanul cand stie el ceva stie si nu mai are nevoie de probe. Si parca n-as vrea sa fiu ala care "tine cu ursul!" :wink: 8) :mrgreen:

Asta cu zambaricii aia e pentru un grup restrans care stiu ei ce stiu. Or sa stie si ceilalti da' mai incolo. Nu are legatura cu restul postarii, care e serios de altfel...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde aghiuta pe 28 Feb 2014, 17:48

Ghinda scrie:Hai mai nu fiti carcote! Pe de o parte racniti ca trebuie facut ceva, miscat ceva. Si cand apare si o abureala ca asta cu plicurile, care este ceva mai mult decat jelitul pe forum, o carmiti cum ca nu are rost!
O sa hauliti daca nu latrati! :lol:

Io nu-s carcota da' putin pesimist is.
Sa ma laud ca am trimis plicul?Ma laud;l-am trimis.
Partea cu haulitul mi-aduce aminte de un banc si,cu scuze pentru off topic,tot il zic.
Se duce unu' la ginecolog sa-l intrebe cum poate face sex cu nevasta gravida.Doftoru'i zice asa:
-in primul trimestru,normal(sau ca de obicei :mrgreen: )
-in trimestrul doi,caineste,pe la spate.
-in trimestrul trei ca lupu';stai lipit de gaura si haulesti.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde GeKados pe 28 Feb 2014, 18:11

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde tehărău pe 28 Feb 2014, 18:32

:D :D

@aghiuta, nu e lauda! Daca mata zici ca l-ai trimis, mai zice unul, mai zice altul, puterea exemplului mai face pe cativa sa trimita. Si se aduna!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde romaniac pe 28 Feb 2014, 18:54

tehărău scrie::D :D

@aghiuta, nu e lauda! Daca mata zici ca l-ai trimis, mai zice unul, mai zice altul, puterea exemplului mai face pe cativa sa trimita. Si se aduna!

Bingo!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde scirocco pe 02 Mar 2014, 20:33

As propune spre apreciere si ideea unui prieten,Lebada,care a trimis formularul si din partea unor,prieteni,rude etc.Nu este nimic nelalocul lui sa fim sustinuti de cei apropiati,ca doar nu-i musai sa fii vanator sau colectionar,sa ai o parere.Si asa suntem putini,cei care facem acest demers,daca reusim sa convingem fiecare macar 10-15 rude,prieteni,cunoscuti,sa semneze,tot e ceva,nu?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde Ursus2006 pe 03 Mar 2014, 08:36

@Scirocco, nu e bine cum zici. Pai eu am neamuri multe, x 3.5 lei/ plic, dau faliment. :cry: Am scris si eu din prima zi, doar ca am uitat plicul la birou. Saptamana asta il pun.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde scirocco pe 03 Mar 2014, 14:15

Pe tine ca esti simpatic,te scutim,stim ca esti bugetar,trimite doar trei scrisori,ca doar nu falimentezi fara 10 lei.
Iti da, Intaiul Plagiator al Tarii, 20 de lei in plus la salar,ca se apropie alegerile si cam asta-i obiceiul. :roll:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2014, 08:50

Pai doar 20 pune asta la leafa?Preaciuruitul Nicolae Targovisteanul zicea ca mai pune un sutar numai sa plece populatiile manifestante acasa.La o socoteala simpla reiese ca ala era de 5 ori mai eficient decat asta :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde gunsmith pe 29 Mar 2014, 09:40

Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde adisan77ro pe 02 Apr 2014, 17:27

Conforma principiului "mai bine mai tarziu ca niciodata", trimit maine si eu scrisoarea
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Control mai strict a armelor în Europa?

Mesajde biriuck pe 30 Iul 2014, 20:02

Un rezumat scurt al articolului de mai jos:
Avem una bucata infractor ce avea interzis la arme de foc conform legii din acel stat. Acest infractor era si deranjat la mansarda si, in vizita la cabinetul de psihiatrie, isi ia cu el un pistol +39 de cartuse in buzunare.
Spitalul respectiv avea un semn mare si frumos "No guns" ==> Oamenii cumsecade si care respecta regulile lasa puscoacele la intrare ==> Oamenii ce nu tin cont de reguli vor avea un avantaj tehnic.

Domnul doctor avea permis de port arma (pistol cu glont cum la noi au dreptul sa poarte doar parlamentarii, cadrele MI si cei ce se nasc pe 29 februarie in anii in care e eclipsa totala de Soare simultan cu alinierea satelitilor lui Uranus :evil: ) si, cand nebunul a inceput sa traga (a si ucis o persoana), i-a trimis rapid 3 graunte de plumb prevenind un carnagiu.

http://www.philly.com/philly/opinion/inquirer/20140729_Armed_doctor_saved_lives.html

Concluzie: Cum ma protejeaza mai bine pe mine, cetateanul simplu si corect, statul roman daca imi neaga dreptul la auto aparare cu arme, ciomege, lasere sau orice imi vine la mana??? Infractorii mereu vor obtine arme de foc ilegal si chiar si un cutit e mai mult decat suficient ca sa faca franjuri un om cinstit .... si dezarmat.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate