Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:53

Pistoale gasite!!

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Pistoale gasite!!

Mesajde hunters112 pe 21 Apr 2014, 19:38

Buna seara! De curand am cumparat o casa la marginea unui oras, iar intr-un dulap am gasit doua pistoale:
http://worcester.2lazy2boot.co.uk/offer ... istol.html
Unul este acest model, iar celalalt este un model vintage, fabricat de firma EMCE. Poze reale cu pistoalele nu am, am crezut initial ca sunt panoplii.
Stie cineva detalii despre aceasta arma(Webley)? Ce trebuie sa fac cu ele? Le pot tine pe perete fara a avea probleme cu legea? Le duc la politie? Multumesc!

Nu stiu daca e forum-ul corect, dar sper ca sunt oameni care se pricep in domeniul acesta! O seara buna si numai bine!
hunters112
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2014, 19:32

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde OVI762 pe 21 Apr 2014, 19:59

Un drum la politie cu armele se impune,chiar daca inteleg ca nu stai in romanica.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde biriuck pe 21 Apr 2014, 20:20

hunters112 scrie: .. Le duc la politie?

Te duci urgent la politie cu ele. Vei da ceva declaratii si sa speram ca le-ai gasit de foarte curand pentru ca ai o limita scurta de timp pana sa declari gasirea lor :wink: :wink: :wink:
Banuiesc ca atunci cand le-ai gasit nu erai singur oricum, incearca sa vorbesti cu ceilalti martori si sa va aduceti exact aminte data la care ati gasit astea pentru ca veti fi intrebati :!:
Mai multe persoane au facut ceea ce scrie in lege si au fost frecate mult timp pe drumuri pentru declaratii, ajungand sa-si blesteme inspiratia si sa-si reproseze ca nu le-au dezmembrat si aruncat pe bucati in vreun lac sau WC
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde biriuck pe 21 Apr 2014, 20:24

Art. 9 - Regimul juridic al armelor detinute ilegal sau al caror detinator nu este cunoscut ori a decedat
(1) Persoana care ia la cunostinta despre existenta unei arme militare sau a unei arme letale ori a munitiilor detinute ilegal, pierdute sau abandonate, este obligata sa anunte de indata cel mai apropiat organ de politie.
(2) Persoana care gaseste o arma militara sau o arma letala ori munitii este obligata sa le predea sau sa anunte la cel mai apropiat organ de politie, de indata ce este posibil, dar nu mai tarziu de 24 de ore.


Din cate stiu eu este contraventie si nu infractiune dar nu bag mana in foc ca nu am stat sa verific asta
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde hunters112 pe 21 Apr 2014, 21:00

Am inteles, multumesc! Oricum nu cred ca sunt functionale.
Acum curiozitatea ma impinge de la spate sa intreb pe cei care se pricep si cateva detalii despre aceste arme. Stie cineva la ce sunt folosite, sunt vechi? Despre pistolul de la EMCE nu am gasit mai nimic, nici macar o poza. Dupa cum v-am spus, nu am poze reale deoarece nu locuiesc acolo si nu mi-au atras atenta in mod special (initial am crezut ca ori sunt panoplii, ori brichete :lol: :lol: :lol: ).
Voi suna fostul proprietar maine sa-l intreb ce face cu ele....
hunters112
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2014, 19:32

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde OVI762 pe 21 Apr 2014, 21:18

Lasa pozele si EMCE-urile.Iti dai seama ca daca fostul proprietar le detinea legal nu le uita pur si simplu,cunoscand repercursiunile pe care le are acest fapt.Du-te la politie cu pistoalele,vezi ce zic aia si dupa aia mai vorbim.Nu mai fi asa grabit sa aflii valoarea armelor,gandind asa s-ar putea sa cheltuiesti mai mult decat crezi,ba chiar sa beneficiezi de ceva cazare fortata :wink: :!: Vezi tu,nici noi nu ne-am nascut chiar ieri.Dupa ce ai un raspuns de la organ,fa-le poze si te ajut eu sa le pui sau poti sa le trimiti la ovi762@yahoo.com.Pozele,nu pistoalele :lol: .
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde hunters112 pe 21 Apr 2014, 21:38

Stiu ce gandesti, dar in nici-un caz nu voi incerca sa le valorizez, mai tentat as fi sa le pun pe perete in cabana :mrgreen:...
hunters112
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2014, 19:32

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde biriuck pe 21 Apr 2014, 21:39

Ori esti inconstient ori vreun politist care face misto de noi :evil: . Cu treburile astea nu e de joaca, ai gasit belele si nu comori vechi :!: Daca locuiai in SUA sau alta tara civilizata poate avea rost sa iti pui intrebari despre valoarea lor... Anunta politia sau vei avea de suferit :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde OVI762 pe 22 Apr 2014, 07:33

Eu acum ti-am vazut id-ul :lol: Subtil,ce mai :mrgreen: Un ultim sfat,in ton cu id-ul tau:suna la 112 si iti spun oamenii aia ce sa faci,daca pe noi nu ne crezi.Totusi,nu ne-ai zis in ce tara ai gasit pistoalele.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde violiv pe 22 Apr 2014, 08:25

Teoretic aveti mare dreptate. Si practic la fel ... e belea mare sa gasesti arma veche si sa n-o declari urgent.

Practic, aici e o mica problemuta. In link-ul care ne arata ce fel de pistol a gasit omul se vede un pistol cu aer comprimat de acum un secol. Nu stiu ce fel de arma e cea de-a doua. Ori legea prevede expres in paragraful citat mai sus declararea armelor militare sau letale nu si a celor neletale. Probabil ca aceasta prevedere a tot umblat prin formele legilor din ultimii ani si n-a mai fost corelata cu modificarile ce au introdus armele cu aer comprimat pe certificat de detinator si ulterior in permisul B, astfel ca acum si o astfel de arma se incadreaza intre chestiile nasoale daca o detii fara permis.

Armele trebe declarate urgent la politie, indiferent de starea lor. Numai expertiza politiei va decide daca sunt functionale sau nu si ce se va intampla cu ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde hunters112 pe 22 Apr 2014, 11:08

Armele au fost gasite in Austria. Eu sunt in Romania acum, plec dupa sarbatori inapoi. Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am vorbit cu fostul proprietar si va veni sa le revendice cand ajung.
hunters112
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2014, 19:32

Re: Pistoale gasite!!

Mesajde violiv pe 22 Apr 2014, 11:48

Daca spuneai asa de la inceput ne scuteai de o gramada de timp pierdut.
In Austria poti sa le pui pe perete.

P.S. fostul proprietar ti-a vandut casa cu tot ce e in ea. Nu mai poate revendica nimic, legal. Doar la mica intelegere.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate