Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:51

Mila 23-Lacul Fortuna

Nu poate exista un forum de pescuit si vanatoare in Romania , fara a mentiona si aceasta extraordinara rezervatie naturala cu care ne mandrim - Delta Dunarii .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Mila 23-Lacul Fortuna

Mesajde scirocco pe 04 Sep 2006, 14:27

Desi m-am intors de o saptamana din delta de la mila 23, abia acum incerc sa postez si eu cateva poze cu peisaje de pe lacul Fortuna si ceva stiuca prinsa.Sa vad daca reusesc sa postez cele cateva poze daca nu astept un pic de ajutor ,va rog! :oops: Scuze totodata pentru calitatea imaginii sant
facute pozele cu telefonul!

Lebede pe lacul Fortuna
Imagine

Copac la intrarea pe lacul Fortuna
Imagine
Stiuca ...... multa stiuca! S-a prins in 9 zile cca.350-400Kg
Imagine

Captura de la ora 13
Imagine
*EDIT* Scirocco, mi-am permis sa editez putin post-ul, sa se incadreze mai bine in pagina. Bogdan
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 04 Sep 2006, 14:52

:shock: :shock:

ati retinut tot pestele???de catch &release ati auzit??? :evil: :evil:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde scirocco pe 04 Sep 2006, 15:13

Nu iti face tu griji din pricina asta! In primul rand ca am fost 14 persoane,in al doilea rand am scris ca S-A PRINS atat si nu ca S-A RETINUT atat.Si daca te intereseaza atat de tare "domnu' ecologist",da am auzit si de "catch & release" si mai si practicam.Si nu e cazul sa fi atat de indignat :evil: :?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 04 Sep 2006, 18:38

scirocco scrie:Nu iti face tu griji din pricina asta! In primul rand ca am fost 14 persoane,in al doilea rand am scris ca S-A PRINS atat si nu ca S-A RETINUT atat.Si daca te intereseaza atat de tare "domnu' ecologist",da am auzit si de "catch & release" si mai si practicam.Si nu e cazul sa fi atat de indignat :evil: :?


....zicea cineva pe alt forum:"pestele nu-i un fel de mancare".
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 04 Sep 2006, 20:08

@scirocco

frate m-ai infiorat cu stiucile alea din juvelnic . Adica cum nu le-ai retinut ? Pai moarte si tinute in juvelnic de sirma ce le-ai mai facut ? Unele din ele sunt "pixuri" - ce dracu frate ?
Sunt de acord sa iei la o partida 3-4 bucati - mai si manici si mai duci poate si la parinti sau pe la neamuri - dar asta emacel - sau cel putin asa vad eu in pozele tale . Pacat !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 04 Sep 2006, 22:00

Bravo Scirocco,cum va-ti distrat?Pentru o saptamana si ceva nu mi se pare exagerat.Daca ai respectat marimea admisa,atunci totul este ok.POti prinde legal 3 kl/zix10 zile=30.Unde-i problema?Bine ca ai dat in ea :!:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde razvy pe 05 Sep 2006, 02:46

Oau ... Chiar ca a-ti ras tot , am mai ramas ceva dupa voi ?????
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jon2004 pe 05 Sep 2006, 08:02

Ce sa rada? Nu a-ti inteles ca au fost 14 oameni in 10 zile ?E o crima sa mergi acasa , dupa 10 zile de pescuit , cu 25-30 kg de peste???
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde epex pe 05 Sep 2006, 08:48

Mare crima... :D :D :D
...un pescar invidios!
epex
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2006, 17:04
Locaţie: Iasi

Mesajde razvy pe 05 Sep 2006, 09:24

jon2004 scrie:Ce sa rada? Nu a-ti inteles ca au fost 14 oameni in 10 zile ?E o crima sa mergi acasa , dupa 10 zile de pescuit , cu 25-30 kg de peste???


Asta e bine :lol: Bine ca nu au fost 140 de oameni :wink:
Si mie i-mi place pescuitul dar nu aduc acasa numai ce pot minca la o masa si destul de rar, pentru mine e o pasiune nu o necesitate.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde scirocco pe 05 Sep 2006, 10:52

@ valpangica

Te asigur cu nu au fost "pixuri" ci numai stiuci bine "facute", marlitele au fost eliberate instantaneu.In ceea ce priveste cantitatea de stiuca ,repet :am fost 14 oamenii care au pescuit si care la sfarsitul expeditiei au plecat acasa fiecare cu capturi mai importante.Acum nu vreau sa fiu eu mai catolic decat Papa si nu stiu fiecare cat a luat eu pot sa spun de mine ca m-am intors acasa cu 21 kg de stiuca(cantarita!),bucati una si una.

@razvy

Spuneau localnicii ca se prinde pe lacul Fortuna in ritmul acesta din luna mai si inca mai este stiuca din belsug.Sa vrei sa "razi"stiuca din lacul asta si nu ai avea posibilitatea.Oricum in opinia mea nu amatorii fac cel mai mare jaf ci cei cu kilometrii intregi de plasa.Dar si ei traiesc din asta..... un fel de cerc vicios.....

@ amis

Multumesc Amis! Inteleg ca in aceeasi perioada ai fost la Chilia,nu ? Intr-adevar a fost cea mai reusita partida de pescuit din ultimii ani,la rapitor.Am mai prins dar nu asa mari,bucati la 2-3 kg la ordinea zilei.P.S Ma bucur ca ai revenit!

@ jon

Asa este Jon,mai ales ca repet s-a prins multa stiuca dar s-a retinut doar cea mare.In poza sant doi din prietenii mei care au tinut sa se imortalizeze cu juvelnicul.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 05 Sep 2006, 12:54

scirocco scrie:.Sa vrei sa "razi"stiuca din lacul asta si nu ai avea posibilitatea.Oricum in opinia mea nu amatorii fac cel mai mare jaf ci cei cu kilometrii intregi de plasa.Dar si ei traiesc din asta..... un fel de cerc vicios....


Sa nu credeti asa ceva.

Desigur ca nici un loc din Delta nu e sac fara fund. Iei cat iei, pana cand se termina si nu mai ai ce lua.
Orice stiuca luata in sac, inseamna una mai putin pentru turistii urmatori, sau minus o stiuca mai mare pentru noi anul ce va veni.

Doi pescari buni intr-o barca, pot lua intr-o zi mult mai multa stiuca decat doi lipoveni cu plase.

Asa cum spune scirocco, anul asta se prinde in draci pe Fortuna. Am fost si eu doua zile si am prins la greu. Am vazut pe lac inca 5-7 barci (in timpul saptamanii), va dati seama ca in weekend sunt mai multe. Toata lumea prindea. Asta se intampla timp luni de zile. Vorbim de tone sau zeci de tone. Eu nu cred ca cei cativa lipoveni care au dreptul sa pescuiasca cu plase pe fortuna prind atat de mult.

De acord, in majoritatea cazurilor pescarii sportivi au un impact mai mic asupra populatiei piscicole decat cei cu plase. Asta insa, nu trebuie sa motiveze excesele noastre, a lansetistilor.

Cand am fost eu, am luat in doi, 70-90 kg in doua zile, asa ca grupul lui scirocco n-a prins exagerat. Important e ca atat eu cat si ei, am dat drumul la mult, mult peste, lucru pe care trebuie sa-l facem mereu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 05 Sep 2006, 13:00

Daca am putea face la fel si cu vanatul! :wink: :wink: :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Marius pe 05 Sep 2006, 13:16

jon2004 scrie:Daca am putea face la fel si cu vanatul! :wink: :wink: :wink:


Putem jon, putem!

Depinde de noi sa vanam in cadrul legal, sa respectam normele etice, si cateodata sa avem taria sa ne oprim inainte ca vanatoarea sa devina macel. Daca am face toti asa, ar fi cam acelasi lucru cu a da drumul unei parti din pestii prinsi. Dar ca si la pescuit, asta nu e prea usor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 05 Sep 2006, 16:04

@ amis si jon
Mai baieti nu e vorba de limita de legala , nimeni nu zice ca sa produs o ilegalitate, daca abuzezu legea da ,,, ai dreptul la 3Kg pe zi sau cum spunea amis, dar de ce nu in ultima zi cind ai posibilitatea sa il duci acasa proaspat.
Apropo ce se intimpla daca se prinde o stiuca peste 3 KG ? e legal sa o tii ? Intreb deaorece cunosc zone la unele specii (ex Canada) unde exemplarele mari trebui eliberate si numai unle marimi se pot tine .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde amis pe 05 Sep 2006, 17:15

As fi capiat sa prind o stiuca de peste 3Kg si sa-i dau drumu` :!: Daca merg la pescuit si prind intr-o zi 25 de kg.cum sa nu -l iau pe tot :?: Care-i logica :?:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde valpangica pe 05 Sep 2006, 17:16

@amis

nu sunt de acord cu postarea ta . Ce dumnezeu nu facem diferenta intre peste si vinat . Adica la vinatoare trebuie sa fim precauti si sa selectionam vinatul iar la pescuit radem tot ? Nu facem diferenta intre a pescuii si a vina ?
Un grup de 14 insi x 3 kg / peste / zi x 10 zile - inseamna 420 kg de peste !! Recte 30 kg / peste / zi - ast ain conditiile in care pestele din prima zi nu il poti pastra in conditii de prospetime . Dupa mine e macel si nu imi pasa de pararea celor care spun ca e legal . 5-6 astfel de grupuri pot seca un lac de peste in 10 zile !
Ma rog tu ai parerea ta - dar eu zic ca trebuie sa respectam "vinatul" in orice imprejurare . Eu nu am fost
"fripturist" in viata mea - nici la vinatoare si nici la pescuit .

PS - 1-2 exemplare de stiuca / zi de 3 kg a-si pastra si eu - sa duc la mama si la socrii . Mai mult deja nu mai am scuze - sa imi bat joc de peste . O prind acum si are 3 kg - poate o prind la anul si are 4 kg !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 05 Sep 2006, 17:21

amis scrie:As fi capiat sa prind o stiuca de peste 3Kg si sa-i dau drumu` :!: Daca merg la pescuit si prind intr-o zi 25 de kg.cum sa nu -l iau pe tot :?: Care-i logica :?:

Logica este aceeasi cu cea de la o vinatoare la picior la iepure . Daca iti sar iepurii intruna si tu ai pe hartie numai 2 bucati - ii impusti pe toti , doar pentru ca sar si ai dat de ei ? :oops: :oops: :oops: Sau iepurii nu ii impusti pentru ca e caz penal si la pescuit ne putem descurca fara sa ne priponeasca leguitorii ? :oops:
Am prins tone de crap in viata mea si nu am luat 1 crap pentru friptura - si daca am luat ceva pentru vreo obligatie l-am platit suplimentar fata de taxa de pescuit pe respectiva locatie .

PS - asta in virtutea celor 7 ani de acasa pe care mi-ai zis ca nu ii am !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 05 Sep 2006, 20:30

N-am mai fost in Delta de vreo 3 ani. Mergeam in fiecare an in luna septembrie. N-am pescuit niciodata la stiuca, probabil in zona unde mergeam noi, la Sf. Ghe. nici n-o fi asa de multa ca si pe Sulina( nu ma refer la Belciug, Erenciuc, etc. care erau zone oprite pentru " muritorii de rand" ). Dadeam doar pe bratul Sf. Ghe. la crap si somn. Fiecare expeditie dura cam 12 zile. In ceea ce priveste retinerea pestilor: intr-adevar , nu retineam nici o platica sau babusca, daca cumva se bagau la monturile de crap. Nici somotei mici nu tineam, doar peste kil. Crapi nu am prins mai mici de 1,5 kg( nu dadeam la pluta deloc, monturile erau cu plumb intre 120-150 gr.).
Cum sa va spun: dupa 750 km cu masina pana la Murighiol, mers cu vaporul inca vreo 2 ore, stat in gazda ( nu stateam cu cortul, veneam in fiecare seara in sat unde curatam si congelam pestii), taxe peste taxe, nu mai aveam nici un chef sa dau drumul la pesti ( adica cu alte cuvinte n-am eliberat nici un crap sau somn, de dimensiuni legale).Treaba cu eliberatul pestilor o inteleg in cazul unor specii mai rare( lin, mihalt) . Nu stiu Val cum rezista sa prinda atatia crapi si sa nu puna unul la fript. Adevarul ca eu sunt mancator de peste, daca ma duc la pescuit si nu prind, trec pe la magazin si tot ma duc cu un peste acasa , sa-l mananc :twisted: . Asta e adevarul, imi place pestele mai mult decat orice vanat.

P.S. Sincer, m-as inbolnavi sa prind multi crapi si sa nu pot sa-i frig, asa macar unul :wink:

Scirocco, stiuca nu imi place in mod deosebit sa o mananc, doar sa o prind, asa ca poti sa le prinzi tu pe toate! 8)
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Marius pe 05 Sep 2006, 20:53

Ursus2006 scrie:Cum sa va spun: dupa 750 km cu masina pana la Murighiol, mers cu vaporul inca vreo 2 ore, stat in gazda ( nu stateam cu cortul, veneam in fiecare seara in sat unde curatam si congelam pestii), taxe peste taxe, nu mai aveam nici un chef sa dau drumul la pesti ( adica cu alte cuvinte n-am eliberat nici un crap sau somn, de dimensiuni legale).


Nu prea are legatura pasiunea pentru pescuit cu socoteala ta (cat am dat pe benzina, taxe, momeli, etc). Daca facem astfel de socoteli care trebuie acoperite in peste sau vanat, nu e bine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 05 Sep 2006, 21:42

Marius, inteleg ce spui, dar trebuie sa intelegi si tu ca nu toata lumea are aceleasi posibilitati materiale. Eu recunosc ca sunt bolnav sa mananc peste, nu l-am prins sa-l fac cadou , nici sa-l vand mai departe si nici nu pot sa merg des in Delta!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde razvy pe 05 Sep 2006, 21:48

Daca mi-ar urla copii de foame as face-o e si normal, dar numai ca ma duc odata pe an in Delta asta nu e o scuza, eu nu am mai fost de 20 de ani si asta nu-mi da dreptul sa bag la porbagaj o tona de peste :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jon2004 pe 05 Sep 2006, 21:56

o tona nu bagi, dar vreo 20 kg merge!Aici se repeta , intr-un fel , povestea cu mistretii de la Balc!Daca cei 14 pescari ar fi mers separat si in zece zile prindeau 20 kg de peste fiecare, totul era ok!Daca au mers in grup , nu e bine , au prins prea mult !
Ultima oară modificat de jon2004 pe 06 Sep 2006, 07:01, modificat 1 dată în total.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 05 Sep 2006, 21:58

De fapt ce inseamna 20kg de peste ?Vreo 6-7 pesti !Eu nu consider ca e mult , dupa 10 zile de pescuit!
Daca merg 10 zile la vanatoare , la iepuri si impusc 20 de iepuri , inseamna ca sunt lipsit de etica?Daca intr-un sezon , impusc 50 de gaste , sunt lipsit de etica?
Haideti sa nu exageram cu aceasta etica!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Ursus2006 pe 05 Sep 2006, 22:17

Razvy, copilul meu e mic , are 8 luni, nu mananca peste si nci nu cred ca i-as da, ca nu-mi ajunge mie.Nu stii bancul ala:

Se intalnesc 2 prietene, una o intreaba pe cealalta:

- Vai draga, ce a slabit sotul tau! Cum a reusit ?
- Pai s-a apucat de pescuit !
-Si ?
- Pai mananca doar ce prinde !


Eu n-am mai fost in Delta de 3 ani, deci daca facem o socoteala , cred ca sunt confrati care prind mult mai mult ca mine, mergand foarte des, chiar retinand doar un peste sau doi. :wink: :wink: :wink:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Marius pe 05 Sep 2006, 22:42

jon2004 scrie:Daca intr-un sezon , impusc 50 de gaste , sunt lipsit de etica?


Categoric NU (daca impusc si eu macar atatea :wink: ) 8) :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 05 Sep 2006, 23:22

:lol: :lol: :lol: ........
hiihiiiiiii
misto :
- Vai draga, ce a slabit sotul tau! Cum a reusit ?
- Pai s-a apucat de pescuit !
-Si ?
- Pai mananca doar ce prinde !
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde scirocco pe 06 Sep 2006, 12:45

Val nu am inteles bine fraza asta: "PS - 1-2 exemplare de stiuca / zi de 3 kg a-si pastra si eu - sa duc la mama si la socrii . Mai mult deja nu mai am scuze - sa imi bat joc de peste . O prind acum si are 3 kg - poate o prind la anul si are 4 kg !" Pai daca opresti 1-2 exemplare de stiuca / zi de trei kg deja poate insemna 6 kg x 10 zile = 60 kg. Pai in felul asta nu iesim la pepeni. Ar mai fi comparatia cu iepurii care nu prea sta in picioare luand in calcul reproducerea unora si a altora.Nu sant un adept al "macelului" doamne fereste,indiferent unde s-ar produce acesta la vanatoare sau la pescuit dar sa nu pot aduce 20-30 de kg de peste o data pe an din Delta mi se pare cam greu.Si nici eu nu pot spune ca sant muritor de foame.La fel cum scria JON si Amis mai sus problema este cum se pune"problema" adica 1pescarx3kgx10 zile sau 14pescarix3kgx10 zile :wink: .Sant convins ca tu din pasiune sau etica nu ai opri nici un crap capturat dar la fel de convins sant ca odata intors din Delta ai fi asaltat de rude, prieteni,etc. pentru o coada de peste,care s-ar uita "oblu" la tine cand le-ai spune ca din motive obiective...."la anu'".Am si eu un amic impatimit al pescuitului la crap si cred ca nelipsit de la concursuri, poate il cunosti il cheama Leopold Denk(Leo!).
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 06 Sep 2006, 13:05

Saluta-l pe Leo din partea mea - duminica ne-am vazut ultima data cind am incheiat concursul la Tincabesti . Baiat subtire !

Cit priveste calculele - mai da-le dracu . Mie nu mi-a placut poza aia cu atitea stiuci in juvelnic si pe puntea salupei . Alea erau prinse intr-o zi si mi se par cam multe retinute . Atita tot .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 06 Sep 2006, 13:09

Ok ,de acord! :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Turism in Delta Dunarii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate