Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 04:17

Campanii anti vanatoare

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 06 Iun 2014, 14:02

Cum se face?
Nu pot sa iau pagina cu copy-paste, vad.
Am aceeasi nelamurire ca Ursus.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde romaniac pe 06 Iun 2014, 20:42

chivi scrie:Informarea corecta din surse corecte si credibile, asta trebuie romanului. Cred ca ne-am saturat cu totii sa tot fim prostiti, ne-am saturat de ,,tara ne vrea prosti". Daca nu exista o cultura sanatoasa in randul celulelor, tot corpul, ce-l alcatuiesc, va fi mereu bolnav. Un eveniment similar celui din Ialomita a fost organizat si la Galati anul acesta si a fost foarte bine primit de localnici. Se fac pasi mici dar siguri si inainte.


:shock: Nu-mi vine sa cred. A iesit @chivi la suprafata! :D

Omule, am crezut ca esti prizonier la somalezi. Imi pierdusem speranta.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 06 Iun 2014, 22:07

Dinozaur inocent ucis de o bruta cu sange rece, Spielberg, pe un domeniu privat de vanatoare aflat in no man's land-ul teatrului de lupta dintre Braila si Galati :lol: Si nici macar n-avea perlaj frumos...

De pe facebook :
Imagine -@https://www.facebook.com/pages/Hunting

Merg si cu umor combatuti aia, oricum numai cu cearta sau comentarii la ei pe pagina nu (ca sa nu faca trafic ;) )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Iun 2014, 12:31

poate cel mai simplu ar fi daca am incerca sa ne facem si noi vizibili in fata opiniei publice..asa criminali cum suntem...asa dezaxati..cu targuri ...festivaluri ...intrare libera la poligoane pt tineri si copii...invitatii pe camp la curatenie si observare a vanatului ...cu sprit si gratar la sfarsit de zi..am vazut faze deastea pe net la austrieci si nemti care au prins fff bine la publicul larg!!!

in rest ..nu te pune cu prostul ca te bate cu experienta si cu fratii lui care e mai multi!! :lol:

cu respect dragi vanatori!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Dracones pe 07 Iun 2014, 14:27

Lipsa de reactie la activismul acesta cred ca ne va costa in timp, ce masuri propuneti?[/quote]

"Oparitii" despre care vorbeste colegul nostru au niste poze destul de interesante. Marea lor majoritate sunt gunoaie lacrimogene menite sa sensibilizeze opinia publica, in special pe cei care nu stiu mare lucru despre subiectul "vanatoare". O poza in special mi-a atras atentia: un "meltean", fara indoiala de pe plaiurile mioritice, "calarind" un mistret si inconjurat de ranjetele cu gura pana la urechi ale celorlalti participanti la vanatoare.
In alta ordine de idei, citeam de curand, undeva in spatiul virtual, o stire despre un accident de vanatoare ( mult prea multe, daca ma intrebati pe mine). Se pare ca victima nu a ramas in stand. M-a frapat totusi declaratia celui care a apasat pe tragaci: "am crezut ca e mistretul" zicea el, poate nu chiar cu aceste cuvinte dar asta era scuza lui...
Ce trebuie sa realizam este urmatorul fapt: MASS MEDIA ,domnilor, este o afacere.Mereu in cautare de senzational, daca nu gaseste inventeaza. Deformeaza. Scoate din context. Pentru ca trebuie sa vanda. Si ce se vinde cel mai bine la poporul asta manelizat? Lacrimi, singe, sex! Ce credeti ca s-ar vinde mai bine:
1 "Vanator impuscat in cap la o vanatoare de mistreti. Lasa in urma 2 copii orfani" sau
2 "Asociatia de vanatoare din Adunatii Copaceni organizeaza Balul Vanatorilor la caminul cultural din sat"
Ceva ma face sa cred ca prima stire.
Nu cred ca "oparitii"aia bezmetici sunt o problema. Cel mai bine ar fi sa nu ii bagam in seama, pentru ca altfel le-am da satisfactie. Oricum , ei asta cauta: atentia.
Marea problema o reprezinta imaginea noastra terfelita prin mass-media. Si nu putem da vina pe ziaristi pentru asta. Marii vinovati suntem noi , vanatorii. Pentru ca din randurile noastre fac parte si braconieri si "melteni" lipsiti de etica si bun simt. Si nu in ultimul rand oameni care din teribilism, neglijenta sau prostie incalca reguli elementare de siguranta.
Multi o sa spuna probabil ca nu exista padure fara uscaturi si ca nu avem ce face. Eu cred ca avem: putem avea o pozitie ferma impotriva acestor elemente. Sunt sigur ca vanatorii mai vechi , au vazut/asistat macar odata la o incalcare a regulilor de siguranta. A luat cineva pozitie? A spus cineva: "Domnul meu, deplasarea intre standuri se face cu arma franta si descarcata"?
Ne tot plangem de braconaj. Este o adevarata plaga. In unele zone o afacere profitabila. Citim periodic stiri despre braconaj. Nu am auzit niciodata despre "un grup de vanatori de la asociatia X care au denuntat sau au ajutat la capturarea unui cunoscut braconier din zona Y".
Sunt de acord cu evenimente care au drept scop informarea opiniei publice cu privire la vanatoare. Sunt bine venite. Dar in acelasi timp trebuie sa ne gandim serios sa ne facem ordine in ograda noastra.Nu putem astepta la nesfarsit ca autoritatile sa faca asta singure. Politia este limitata in tehnica, resurse si personal. Dupa cum ati observat , majoritatea braconierilor sunt prinsi la controale de rutina si mult mai putini in urma sesizarilor.
Asadar, un grup de bezmetici care se bucura "on line" de un accident de vanatoare este ultima problema pe care o avem. Haideti sa facem cumva sa nu mai existe accidente de vanatoare si sa limitam braconajul. Cred fac parte din obligatiile morale ale oricarui vanator. Numai asa putem promova acest sport nobil. Asa putem face opinia publica sa inteleaga ca vanatoarea este mai mult decat un sport.Este un mod de viata.
Imi cer scuze, nu vreau sa deranjez pe nimeni. Sunt sigur ca sunt vanatori batrani care au facut multe pentru aceasta comunitate.Nu vreau sa le minimalizez eforturile si realizarile. Intrebarea mea este urmatoarea: chiar nu putem face mai mult?
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 09 Iun 2014, 12:23

dragul meu coleg dracones..putem face mai mult si chiar facem spre exemplu:

am apelat 112 de 2 ori anul acesta cu privire la braconierii cu ogari ce isi fac veacul in zona gaesti /km 73 A1 si i am si filmat odata..denunt ca la carte ,,sunt pe camp cu iepurele in MANA si 3 ogari cu ei,am si imagini'' si rezultat ioc.am drum prin petresti /gaesti si am oprit la sectia de politie sa vad care e treaba si militenii ,,aaaa dumneata ai sunat?!?! pai am fost da nu i am mai gasit..si data viitoare sa stati acolo pana vine politia sa ti ia o declaratie la fata locului''!??!?! pe bune,hai sa mori tu de militian?? chiar nu intelegem ca militia e mana in mana cu braconierii!!!?!?!TOATA DE PESTE TOT...cam orice se intampla sub obladuirea lor...si revenind la faza cu opinia publica:NE MERITAM PE DEPLIN RENUMELE FRATILOR....trist da cam asa e..

scuze daca am zis ceva nelalocul lui...

respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 10 Iun 2014, 21:31

Admirand furtuna dezlantuita de afara, mi-a venit in minte o explicatie posibila pentru situatia vanatorii comparativ cu cea a pescuitului. De braconat se braconeaza masiv si acolo, imaginea acelor carlige de otel contorsionate infipte in diverse parti ale animalului nu mi se pare prea gingasa (drept e ca nu vorbim de mamifere si parca la altele nu suntem asa "sensibili", vorba lui @Frantz), betivi si aia cat cuprinde, amestec de oameni cu etica inalta si traistari ce n-ar elibera nici ultima fatza ... si totusi au o imagine mult mai buna in perceptia publicului profan.
Drept e ca nu am auzit de cazuri de pescar ucis cu o lanseta de un ortac care sa se scuze ulterior ca l-a confundat cu o lostrita si totusi... de ce o fi dracul asa negru?

Cred ca o explicatie pentru imaginea mai buna e data de faptul ca pescarii sunt mult mai deschisi la comunicarea cu oamenii din jur, sunt mai dornici sa-si impartaseasca aventurile si experientele si, de ce nu, sa invite din amici la o partida de pescuit :idea: In noi, vanatorii, se manifesta (prea) adesea instinctul de animale de prada si exista tentatia "eliminarii concurentei" din teren(1), cercurile vanatorilor sunt mici si se patrunde greu in ele si, poate si din cauza ca orice rahat a ajuns sa fie cumva la limita legii(2), suntem caracterizati de o secretomanie paguboasa...

(1) A se vedea cazurile cu fonduri "private" ce au membri fictivi pentru a se indeplini minimul prevazut de lege si in care vaneaza doar 2-3 ce isi permit, restul lumii (sau resturile ca sunt mai multi) urmand sa exercite presiune pe fondurile vecine. In plus, multi primesc un membru vanator nou cu o privire acra : "inca un bilet la tragerea la sorti de la impartitul porcului" si ii doare la basca de viitorul tagmei.

(2) Exemple cu tragerile traditionale la semn de la finalul partidelor, cainii hoinari arsi la goane legal dar de care nu se vorbeste ca sa se evite scandalul etc
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tonif pe 11 Iun 2014, 08:49

daniele, iti spun eu ca "fost" pescar care e treaba cu pescuitul ....

1. sunt muuuuuuuuuult mai multi .... prin mult mai multi inteleg poate 1 million ? poate mai mult ?
tu de la munte poate nu umbli asa mult mai pe la sud, dar iti pot confirma eu ca numarul de "pescari" este fenomenal ...
si iti mai zic un secret ... cred ca 95% din pescarii romaniei sunt braconieri, intr-un fel sau altul ...
ori nu respecta numarul de scule sau de ace, sigur o vasta majoritate nu respecta prohibitia, sigur iau acasa mai mult decat da voie legea, ori "pescuiesc" cu scule interzise gen ancora/e de japca, parasute, plase monofilament etc ... nu ii mai amintesc pe aia cu curentul care rad in nas frontierei pe toata dunarea si gurile raurilor mari, ca nu face sens ...

2. comparatia ta nu e corecta, vizavis de secretomanie, si vine tot dintr-o necunoastere la prima mana a pescuitului :D
realitatea este ca pescarii sunt infinit mai secretosi decat vanatorii, si absolut nu functioneaza principiul invitatiei, care este o regula de baza in vanatoare.

la pescuit te poti duce unde vrei si cand vrei si cum vrei, daca ai permis sau platesti taxa de balta sau nu e prohibitive si .... cam atat .... nu tre' sa te scrie nimeni pe nimic, nu tre' sa ceri voie de la nimeni ...
secretomania pescareasca vine tocmai din treaba asta, coroborata cu braconajul salbatic de dupa revolutie ...
locurile cu "Marfa", lacurile bune, unde merge pe dunare etc, sunt informatii pazite cu strasnicie de pescari , care nu ar aduce-o nici pe mama lor pe un loc productiv constant ... am vazut de nenumarate ori, sau am facut chiar eu faze de genul : gasesc cu sonarul loc bun de salau/somn, si incep sa prind. dupa x, apare o barca in aval sau in amonte, sau vad ceva localnici dubiosi pe mal ... ridic ancora si plec, desi pestele trace in draci :D de ce crezi ? ca sa nu gasesc barca cealalta pe locul meu next time, sau sa nu vina electricienii la noapte, informati de localnicii respectivi ...

3. orice se intampla la pescuit este in medie mult mai putin spectaculos decat la vanatoare, si mai putin transformabil in subiect de " SENZATIONAL !! SOC SOC SOC !!! Bianca Dragusanu si-a luat zborul, ridicata de heliul din implanturi !!! Cristea si Victor Slav se bat care sa fie cel ce o salveaza !!!!! Afla ce s-a intamplat numai pe ....... "
in plus, fiind atat de multi, probabilitatea ca un reporter sa fie si pescar, sau fratele lui, tatal lui, prietenii etc este ordine de magnitudine mai mare ....

astea cred ca sunt explicatiile reale ....
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 11 Iun 2014, 11:24

Lasa ca nici eu n-o sa zic nimanui de traseul un tap bosorog ce zic eu ca e cam medaliabil macar ca ajunge sa intre in regres dar parca pescarii nu au nici retinere in a promova activitatea lor (evit cuvantul sport!) fata de altii in timp ce noi stam mult pe ganduri inainte sa incurajam un om sa intre in bransa (multi nici nu merita dar asta e alta discutie)

Pai si noi nu putem fi mai multi? Ma refer la o crestere sanatoasa a numarului de vanatori nu la "fabrici de carnete" care sa scoata noi membrii langa care sa-ti fie frica sa stai mai aproape de 500m si care nu deosebesc caprioara de ciuta sau fazanul de cocos de munte.
Nu stiu daca citeste pe aici colegul @ferenczi dar sunt curios daca ne-am raporta la densitatea Ungariei de vanatori la mia de locuitori si, statistica separata, vanatori la km patrat (tinand cont de categorii: campie, deal, munte), cam care ar fi cifrele la care am putea ajunge :roll:

Ca sa nu fim dependenti de un singur model exterior, cel al Ungariei, m-as bucura sa ne mai povesteasca vreunul plecat dintre noi cum am sta daca ne-am raporta si la alte tari (Canada, SUA, Suedia, Germania etc). Cam ce numar de vanatori ar putea suporta aceasta tara la o administrare corecta?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde gherman pe 11 Iun 2014, 11:39

Domnilor forumisti,
O sa-mi spun si eu parerea in legatura cu aceasta campanie anti-vanatoare/vanatori. Mentionez ca am foarte multi prieteni vanatori, deci scriu in cunostiinta de cauza. Si am pretentia unei pareri intelectuale si neutre, asa cum e atitudinea mea fata de fenomen si oamenii implicati (pot spune ca am depasit de mult timp repugnanta care vad ca-i macina pe acei feisbukisti)... Voi raspunde la 2 intrebari: cine a creat situatia de facto si care sunt cauzele.

Cine?...foarte clar, vanatorii !!! Iar feisbukistii doar reactioneaza !
Cum a fost creata? In primul rand trebuie analizat omul, vanatorul, tipologia umana si implicatiile ei in acest fenomen. Nu cred ca vanatoarea e un sport (exceptand adrenalina personala nu vad unde e competitia in sine), nici o arta, de aceea prefer termenul de fenomen/activitate. Ptr ca, intr-adevar, e un fenomen care ia o amploare deosebita. In al 2-lea rand trebuiesc identificate aspectele, intamplarile care dauneaza grav imaginii fenomenului.

1. Oamenii....in tara noastra eu am identificat 3 categorii de vanatori: frigideristii, politicienii si pasionatii.

Vanatorul frigiderist este acela care vaneaza doar specii destinate consumului uman, preponderent mistret, rumegatoare, fazan si iepure si care vede in vanatoare o sursa de hrana mai putin costisitoare (oare?) comparativ cu papica de toate zilele din supermarket si mai sanatoasa (teoretic). Stiu ca un animal vanat costa, dar se gasesc mereu metode de a costa mai putin kg de mistret decat cel de porc (e un exemplu). Mai mult, acesta vaneaza doar in sezonul destinat speciilor respective dupa care atarna pusca in cui pana la sezonul urmator. Dauneaza grav imaginii vanatoarei ptr ca omul de rand, cel care mananca de la magazin devine invidios pe vanatorul care consuma carne sanatoasa (oare?) si care mai si pozeaza cu asta! Ca atare va vorbi de rau vanatorul, se va inscrie pe FB si va da like acestei campanii. Ponderea acestei categorii in suta de mii de vanatori romani ? As zice 60%!

Vanatorul politician. Ei...politicienii au vazut in vanatoare o oportunitate de a-si etala avutia, de a socializa cu confratii intr-ale minciunilor, de-a pune la cale alte si alte hotii si muuult mai putin de a arata gloatei beneficiile acestei activitati. Ca atare s-a umplut tara asta de vanatori politicieni la care G classe, Browningu’, bocancii Lowa Tibet-GTX HI sau multe alte acareturi “de firma” sunt un “must have” al iesirii din casa! Urmare a aparitiei acestei clase, s-a dezvoltat foarte mult sub-clasa trepadusilor, a pupincuristilor vanatori care trebe sa asiste, sa faca antren, sa care arma, sa dea focu’ killer-istic in locu’ sefului de sus (care nu e in stare), sa bea pana la rupere la chefu’ de dupa, spre incantarea sefilor. Etaloanele 2, 3, 4, etc sunt cele de sacrificiu, dar tot politicieni sunt si ei... Pondere in Romania? As zice am 34% pe baza unor date extrem de documentate...aproape ca nu mai exista partida unde sa nu fie invitati si 2-3 reprezentanti de seama....si credeti-ma, stiu ce vorbesc, indiferent de nivel, de la primar de comuna la miliardar roman. Dauneaza grav imaginii vanatorii prin bogatia etalata, prin nepasarea fata de animal, prin neprofesionalismul impuscatului in sine (purcelasi de 12 kile, ciute gestante), ratarile si ranirile nerecuperate fiind la ordinea zilei.

Vanatorul pasionat este acela care incepe sezonul in 1 ian si-l termina in 31 dec, cel care vaneaza la orice specie, din pasiune, indiferent de costuri, impedimente, respectand litera legii si bunul simt vanatoresc plus toate celelalte elemente de etica. Pondere...pai, cei 6366 membri ai forumului, adica circa 6% din suta de mii...din pacate, c-o floare nu se face primavara!

2. Elemente ce dauneaza

Tabloul de vanatoare, sau acea fotografie care se face la final, cu nenumarate animale vanate, intinse in decubit abdominal. Ce vede omul de rand in acea poza?...animale omorate, ptr ce? Ptr satietatea cuiva? Ptr satisfactia altcuiva? Ca asa pot si vor muschi otzelosi ai unora? Nu era suficient una, doua exemplare? Hai pe FB sa dam like campaniei anti, ca aia-s criminali cu sange rece...E chiar impresionant, in sens negativ, sa vezi tablourile de la Balc, pe net (http://www.realitatea.net/balc_1089559.html , http://www.antena3.ro/thumbs/big2/2013/ ... 187252.jpg ), sau tabloul cu fazani afisat de dvs zilele trecute, cu zeci de fazani, dupa care ne plangem c-or disparut fazanii...sau, 23 de urecheati aici (http://www.vanatoare-vanator.ro/despre.php ) la 3 vanatori...nu erau suficienti vreo 6 (2 de caciula) cand ne plangem c-or disparut iepurii....logica de feisbukist anti-vanator!

Programul Fishing&Hunting...dauneaza foarte grav !!! Aparent cu rol de informare, dar in realitate un promotor a aspectelor negative ale vanatorii. Personal am inteles care e rostul lunetelor, dar ce vede feisbukistul de rand cand telecomandeaza si ajunge la F&H ?!...vede un bambi pe pasune, pascand linistit, vede o familie fericita de purcelusi cu taticu’ si mama lor, vede imaginea angelica a iepurasului pe campul verde, sau vede coronamentul de-a dreptul trofeistic a vreunui cerb in boncaluiala....si la capatul opus al camerei vede cum se itesc 1-2 tevi, c-o luneta ultra-performanta pe cea de sus, luneta reticulata, focalizata, ultravioletata, picatinizata s.a.m.d. si BUUUM !!! Dupa care apare omul insusi care, din “traditie” isi pune si-o frunza verde de stejar in palarie...in pana mea, l-am rezolvat si pe asta, mergem mai departe. Pe la straini ce vad? Pai, vad un nenea canadian care se straduie sa se apropie de animal, un nenea cu-n arc in mana, fara luneta, fara atatea briz-brizuri, adica vad un vanator care da o sansa. La pescari ce vad? Pai, vad catch and release!!! Si e deosebit de incantat! Mai, l-o prins si i-o dat drumu inapoi, n-o ajuns in tigaie! Feibukistu’ nu stie ca acest catch and release (cu care personal nu-s de acord) e aproape la fel de daunator pestelui ca ruperea unui picior la un vierus de 30 kg....da, se va reface, dar niciodata nu va mai fi perfect! Asa si cu pestele...5 minute tinut afara, luat mucusul de pe piele si solzi, facut poza, pupat pe bot, manevre, etc, dupa care-i dai drumu...ca sa ce? Sa fie mai usor de prins de-o vidra? Dar...e eliberat! Ori luneta nu iarta! Ia sa intru eu pe FB sa dau un like paginii aleia de combate vanatoarea !

Braconajul si accidentele intens mediatizate! Nu comentez ca ati realizat si dvs rolul crescut care-l are in atitudinea anti-vanatoare!...apropo, azi am examinat 2 compresoare de mistret...parca e extrasezon...cainii i-au prins! :lol:

Lipsa de comunicare a vanatorilor vizavi de aceasta activitate ! Nu comentez...eu chiar o inregistrez! :(

Cainii vagabonzi si atitudinea exprimata deschis de catre vanatori fata de caini. Bine d-lor, in oras nu-i dorim ca ne musca, in centre nu-i dorim ca se cheltuie prea mult cu ei, in dauna copiilor abandonati, a homelesilor, a reintegrarii romilor...da’ nici pe camp nu-i lasati in pace ???Ce oameni d-le...sa impuste pana si cainii nevinovati !!! Si sa se mai si laude cu asta ! Ia sa dau eu un like pe FB la campania aia...ei, ce parere aveti?

Daca as fi extrem de draconic as spune ca multe lucruri publicate pe forumuri arata cu degetul catre vanatori...

In concluzie, cam asa stau lucrurile! Rezolvare? Imposibila...fiecare cu opinia lui. Dar nu va agitati...in Parlamentul Romaniei exista atat de multi vanatori incat niciodata nu se vor intreprinde masuri anti-vanatoare ! Ca doar n-o sa-si taie craca de sub sezut!
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 11 Iun 2014, 22:59

Domnule gherman, vreau sa va multumesc pentru interventia pe acest topic, chiar aveam nevoie de o perspectiva neutra asupra situatiei si aceasta era cam greu de obtinut, avand in vedere ca cei mai multi inscrisi pe aici sunt vanatori, deci subiectivi.

Am insa cateva obiectii la cele spuse de dumneavoastra, sau poate ar fi mai bine zis "precizari".
gherman scrie:Voi raspunde la 2 intrebari: cine a creat situatia de facto si care sunt cauzele.
Cine?...foarte clar, vanatorii !!! Iar feisbukistii doar reactioneaza !
Cum a fost creata? In primul rand trebuie analizat omul, vanatorul, tipologia umana si implicatiile ei in acest fenomen. Nu cred ca vanatoarea e un sport (exceptand adrenalina personala nu vad unde e competitia in sine), nici o arta, de aceea prefer termenul de fenomen/activitate.

Vanatorii nu au generat o situatie noua la care "feisbukistii" sa reactioneze, acesti isterici cibernetici au reactioant la o stare de fapt existenta de multe milenii. Oamenii vaneaza alte mamifere, pasari sau reptile pentru hrana si pentru ca le face placere. Poate ca aceasta isterie se bazeaza mai mult pe ipocrizia omului modern si dorinta sa de a epata in fiinta superioara moral... doar o parere :roll:
Aveti dreptate insa cand indicati faptul ca astia sunt intaratati de comportamentul excesiv al unei parti importante din vanatori si cand subliniati ca vanatoarea nu este un sport.


gherman scrie:1. Oamenii....in tara noastra eu am identificat 3 categorii de vanatori: frigideristii, politicienii si pasionatii.

La aceste 3 categorii eu as adauga 2 mari etichete (suna ca dracu in romana, eu le zic "labels" la munca): cei cinstiti si braconierii. Pot fi frigideristi cinsititi sau frigideristi braconieri, politicieni vanatori cinstiti sau nu etc si chiar si "pasionatii" pot fi din ambele.

Acum, ca frigiderist cinstit, categorie indicata de dumneavoastra, nu iese nicio sfaraiala, carnea adusa acasa abia amortizeaza din costurile vanatorii (cu banii pe un tap iei 3 oi grase, cu banii pe o femela de caprior iei o oaie si un carlan etc) Si ma cam indoiesc eu ca omul neutru da like alora de ciuda si de pofta ca n-are si el o jumara :roll:

La politicieni ati intors foaia si vad ca v-ati referit mai mult la aia braconieri si da, opulenta, excesul si lipsa de etica afisata de acestia la vanatoare ne aduce un prejudiciu grav. Sunt convins ca exista si oameni din aceasta categorie care sa nu aiba atata rahat intre urechi incat sa se creada ei miezul din dodoasca si sa se comporte asa, mai putini dar sunt convins ca exista...

gherman scrie:Vanatorul pasionat este acela care incepe sezonul in 1 ian si-l termina in 31 dec, cel care vaneaza la orice specie, din pasiune, indiferent de costuri, impedimente, respectand litera legii si bunul simt vanatoresc plus toate celelalte elemente de etica. Pondere...pai, cei 6366 membri ai forumului, adica circa 6% din suta de mii...din pacate, c-o floare nu se face primavara!

As zice sa nu ne imbatam cu apa chioara si sa ne imbolnavim de elitism doar pentru ca activam pe acest forum, eu cred ca in astia 6366 de membri gasim toate categoriile enumerate de dumneavoastra in toate combinatiile posibile cu cele 2 etichete, unii dintre ei chiar cu personalitate multipla :lol: Exista si un plus de valoare resimtit pe acest forum fata de media vanatorimii la nivel national si acesta cred ca este dat de dorinta mai mare de informare si cultivare a forumistilor

gherman scrie:2. Elemente ce dauneaza
Tabloul de vanatoare, sau acea fotografie care se face la final, cu nenumarate animale vanate, intinse in decubit abdominal. Ce vede omul de rand in acea poza?...animale omorate, ptr ce? Ptr satietatea cuiva? Ptr satisfactia altcuiva? Ca asa pot si vor muschi otzelosi ai unora? Nu era suficient una, doua exemplare? Hai pe FB sa dam like campaniei anti, ca aia-s criminali cu sange rece...


Tabloul de vanatoare ar trebui sa fie un ultim omagiu vanatului doborat in acea zi, o dovada de respect pentru el si nu o etalare a succesului si "muschilor" vanatorilor. Din pacate, senzationalul va cauta doar acele tablouri unde se produce un exces Aici este vina clara a vanatorilor si nu prea avem mijloace sa-i facem sa constientizeze pe cei ce fac asta ca aduc un prejudiciu de imagine intregii tagme... :(

De lunete si scenariile slabe din showurile tv nu mai comentez nimic ca ies discutii prea pe langa :lol:

Cu punctele ramase sunt perfect de acord in afara de cel cu cainii hoinari, acestia produc daune mari si cum oamenii nu ii vor in preajma, nici noi nu ii dorim. Cred ca s-ar isteriza pe tema asta doar cei ce ar fi oricum impotriva "uciderii oricarei fiinte nevinovate" deci nu imi bat capul...

P.S. Mistretii la care faceti referire pot fi vanati legal. Daca ar fi ilegal obtinuti, nu cred ca mai primeati probe spre analiza :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde gherman pe 12 Iun 2014, 07:51

Sunt intru-totul de acord cu precizarile de mai sus!!! Contradictia vanator / culegator (agricultor) exista de cand exista Homo spp. pe Pamant. Recunosc ca am fost un pic malitios, tendentios si extremist in analiza mea de mai sus. Dar am vrut sa redau cat mai fidel gandirea acelui grup facebook-ist care-si exprima foarte brutal optiunea anti-vanator, mai mult decat anti-vanatoare! Nu am vrut sa atac pe nimeni si stiu ca pe forum exista vanatori din toate categoriile, si buni si rai. Acum 20 de ani gandeam si eu ca acele personaje de pe FB...intelegeam ca tai un copac, ca iei o viata, dar planteaza in locul lui un pomisor, da viata in acelasi timp...ori vanatorii, in 99% din cazuri, doar iau viata, fara a face ceva ca sa si dea ceva naturii... Intre timp am realizat ca natura, in conditiile antropizarii, nu-si mai poate regla singura parametrii decat in zone foarte intinse unde omul nu si-a facut simtita prezenta, zone din ce in ce mai putine. Deci, din pct meu de vedere e o activitate in regula.
Am studiat atent pagina aceea...aia au ce au cu oamenii, nu cu fenomenul. Iar cu oamenii se vede clar din imaginile postate de ei ce au...nu se poate sa postezi foto de trofeu cu 39 de gaste un singur vanator fara sa-ti asumi riscul unor comentarii negative !..si asta e doar unul dintre multiplele exemple. Fara sa atac pe nimeni, dar ieri am vazut imaginile cu capriorul lui Ionica...cum credeti ca vor gandi cei de pe FB cand il vad prima imagine cu ditamai arsenalul de sprijin pentru o pozitie cat mai comoda, pentru ca mai apoi sa vada animalul omorat, cu manunchiul de grau in gura sau cu vanatorul mandru alaturi....de la 100 de metri, cu sprijin, cu luneta, cu aia, cu cealalta...si ptr ce? Trofeu? Carne?! Adrenalina personala? Ptr ca io vreau, dar mai ales pot? Pe cuvant ca daca as fi admin al forumului as interzice fotografiile cu vanatori alaturi de animalul proaspat omorat...va fac un enorm deserviciu! "Tovarasii" aia nu interpreteaza aceste poze ca ultim omagiu ci ca gest de forta a omului asupra animalului lipsit de sansa. Dar oare ce ar face vanatorul fara arma in fata mistretului ?
Show-urile tv... :) ...reportajele de pe F&H, realizate in Ungaria, de ex,....in care vecinii nostri se lauda cata grija au ei de vanat, cum il hranesc, cum le fac casute ptr iarna, sa nu inghete, s.a.m.d. cad in superfluu daca dupa primele 10 minute incepi sa arati capriorul pe pasune impuscat de la distanta...ce rost are, animalul fiind sortit mortii. Stiti vorba aia...operatia reusita, pacientul decedat.
Eu cunosc foarte bine problema cainilor vagabonzi de pe teren...ei o stiu oare? Trebuie musai discutii speciale despre cum se impusca acei caini? :)

In final cred ca ostilitatea acelor indivizi nu trebuie sa se rasfranga asupra vanatorilor. Da, stiu ca e greu sa suporti astfel de atitudini fara sa iei tu insuti o atitudine similara. Cred insa ca mult mai bine ar fi daca s-ar intoarce si celalalt obraz...adica oamenilor sa li se explice, sa fie invitati, sa vada ei, sa li se arate cifre, etc. Am sesizat ca au intervenit acolo si cateva persoane, in mod foarte clar vanatori :) ...doar ii atzatza. Si din atzatzare se naste dracu' vreo initiativa parlamentara (vedeti ca Remus Cernea tristul vegheaza !)...si stiti ca noi romanii suntem mai catolici decat Papa cand ne vine...

Numai bine tuturor !
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 12 Iun 2014, 09:08

Trebuie bine bagat la cap ce spune dl. Profesor.
Este o perspectiva din afara adevarata, inteligenta si nepartinitoare.
Treaba cu un vanator si foarte multe piese in asa zisul tablou nu da deloc bine. Nici in lumea vanatoreasca. Dupa cateva piese, cand doboratul intra in rutina, te-ai oprit ca nu suntem la talere.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 12 Iun 2014, 09:22

Va sustin punctul de vedere legat de tablourile cu "excese vanatoresti", nu si pe cel legat de pozele cu vanatul doborat. Eu cred ca se poate gasi un echilibru in realizarea lor...

gherman scrie:Dar oare ce ar face vanatorul fara arma in fata mistretului ?

Pai principala arma a omului in lupta cu alte animale a fost mereu creierul. Niciodata omul nu a avut forta, dentitia, ghearele sau armura necesara ca sa se ia la tranta de la egal la egal cu marile animale. Daca aruncam un ochi si pe la verii nostri din neamul maimutelor vedem ca folosesc unelte rudimentare (chiar si ciomege la vanatoare), problema e la om data de faptul ca "ciomagul" a ajuns sa scuipe bucati de metal cu peste 1000m/s si unele au si luneta :lol:

Inaintea armelor moderne au existat alte unelte pentru doborarea mistretului, unele sunt inca folosite in zone unde se practica vanatoarea traditionala iar altele sunt folosite de braconieri (vezi laturile) si provoaca multa suferinta animalelor... Deci omul se descurca
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde acsph pe 12 Iun 2014, 09:57

@biriuck,
M-ai convins.Schimb Savage Axis 30 06/MONARCH 3 2.5-10x50 Matte BDC from Nikon,cu cal si sulita :wink: :lol: :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 12 Iun 2014, 12:24

Sa pui red-dot pe sulita ca altfel nu ai succes, lemnul sa fie de gradul 11 iar motorul pe baza de ovaz sa fie lipitan :lol: Ca avantaj suplimentar mai este si faptul ca te poti face muci la vanatoare fara sa iti faca nimic baietii de la arme si munitii sau de la rutiera, calul te duce singur acasa :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Ursus2006 pe 12 Iun 2014, 14:07

Daca vanatorii prin actiunile de vanatoare chinuie animalele, astia din filme, taie dupa norme UE, fara chinuri:

https://www.youtube.com/watch?v=bCcUV-Yg-bc

https://www.youtube.com/watch?v=teqO3pUmvqw
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde acsph pe 12 Iun 2014, 14:20

biriuck scrie:Sa pui red-dot pe sulita ca altfel nu ai succes, lemnul sa fie de gradul 11 iar motorul pe baza de ovaz sa fie lipitan :lol: Ca avantaj suplimentar mai este si faptul ca te poti face muci la vanatoare fara sa iti faca nimic baietii de la arme si munitii sau de la rutiera, calul te duce singur acasa :mrgreen:


Ai grija ce sugerezi..Daca nu stiai,vorbesti cu unul care si-a pus bipod pe IJ18 .. :shock: :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 12 Iun 2014, 14:30

Horica, m-ai horipilat total cu biata vaca.
La noi rateurile sunt sigur mai rare ca la ei, ca omoara pe banda rulata, ai vazut micul mielut cum scrancea in cui langa fratiorii lui morti?
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Ursus2006 pe 12 Iun 2014, 15:15

Ai fost in abator la noi cand era gol si era liniste. Eu, din curiozitate am participat de mai multe ori la taieri de toate neamurile, mai putin gaini.
Nu se compara cu niciun fel de vanatoare, in abatoare e horror. Dar " verzii " mananca doar din market, ca sunt ambalate frumos si nici nu guita, behaie etc.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 12 Iun 2014, 16:25

Clar. Lasam doar abatorul vostru.
Restul inchiderea, huooo , jos cu abatoarele si cu macelarii, huoo.
Sa nu mai planga mielutii nevinovati si oitele ramase fara copii.
Si verzii sa cumpere carne doar de la vanatori.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 12 Iun 2014, 17:04

tomi scrie:Si verzii sa cumpere carne doar de la vanatori.

Verzii sa nu mai cumpere carne ca sufera niste animale! Cartofi prajiti, papadie, conopida....din astea pentru ei :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 12 Iun 2014, 19:00

hmmm ne cacam pe noi ca vanatorii sunt asa si pe dincolo..ca sunt oameni fara suflet si ca una si ca alta..dar de ce carnatii aia care vorbesc nu fac fapte de binefacere si milostenie care sa arate lumii intregi cum protejeaza ei cainii vagabonzi..sa ii ia pe toti acasa si sa i ingrijeasca sa nu i mai prind eu pe camp si sa i cotonogesc!!!..si pe unde ii prind pe acolo le putrezesc oasele...asta asa ca mai sus s a discutat de cainii vagabonzi omorati de animalele alea de vanatori...

FRUMOASA ROMANIA PACAT CA E LOCUITA DE ROMANI SI RROMI(DE FAPT ..RROMI!!)

salutari baieti..

Moderat de @biriuck. Vezi ca acel apelativ face obiectul unei legi speciale impotriva discriminarii :wink: Nu te condamn dar trebuie sa respectam legile in vigoare (pana se schimba...)
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 13 Iun 2014, 01:17

Sunt tare "obosit" dupa reuniunea de joi dar tot mai am ceva puteri sa postez un printscreen de la adminii facebook. Ma bucur ca sunt receptivi... Sunt sigur ca si numarul mare de raportari de la voi au atarnat in balanta, sa nu ne demobilizam :wink:
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde gherman pe 13 Iun 2014, 07:30

Hmmm...bucuros ca Facebook e atent la solicitarile userilor si fara sa stiu exact ce inseamna in optica FB "to be removed" am apasat linkul afisat in primul post al acestui topic....pagina aia merge fara absolut nici o modificare sesizabila.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 13 Iun 2014, 07:56

Se refera la o anumita poza in care astia incitau la violenta si nu la tot contul
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 13 Iun 2014, 15:13

biriuck ai dreptate..si imi dau seama ca exprimarea mea intra sub incidenta unor legi tampite ..DAR...mama masii ca tare as mai zice cate geva de dulce si as face niste chestii necrestinesti in legatura cu ........offffff....frumoasa tara dar pacat ca e locuita...
respect
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde chivi pe 13 Iun 2014, 16:41

romaniac scrie: :shock: Nu-mi vine sa cred. A iesit @chivi la suprafata! :D

Omule, am crezut ca esti prizonier la somalezi. Imi pierdusem speranta.


Nu cade ingineru prada cand vrea somalezu :lol: :lol: Astia s-au cumintit de cand au inceput sa joace prin filme, in schimb fratii lor de culoare, nigerienii, s-au pus tare pe treaba serioasa. Te salut, din ape linistite, cand mai ies la suprafata :roll: :wink:
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 13 Iun 2014, 18:17

biriuck scrie:Exista in media occidentala campanii puternice impotriva vanatorii si "moda" s-a extins si la noi.
...
Aici ar fi o pită bună de ros pentru AGVPS. Pentru AGVPS ca şi instituţie - nu pentru coioşii care reprezintă AGVPS-ul şi care încă îşi mai fac siesta după marele Congres.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 22 Iun 2014, 07:51

http://richarddawkins.net/2014/06/beloved-african-elephant-killed-for-ivory-monumental-loss/
Efectele negative din zonele unde se indeplineste visul militantilor anti-vanatoare si vanatoarea legala este oprita... Sunt sigur ca braconierilor alora le crapa obrazul de rusine ca ii acuza cine stie ce alb ipocrit prin presa :evil:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate