Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:55

Delta la Chilia

Nu poate exista un forum de pescuit si vanatoare in Romania , fara a mentiona si aceasta extraordinara rezervatie naturala cu care ne mandrim - Delta Dunarii .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Delta la Chilia

Mesajde ave25 pe 08 Sep 2006, 10:55

Fratilor, dupa o absenta indelungata, am revenit din nou pe forum. Am avut o vacanta lunga si placuta si am fost si la mare si la munte si in delta, si la pescuit si la vanatoare (eu la vanatoare doar cu aparatul foto :wink: ).

Ultima perioada a vacantei am petrecut-o in delta, la Chilia, unde am stat impreuna cu prietena mea la casa de vacanta a lui amis. La un moment dat eram aproape 10 persoane. In total am stat 5 zile is 4 nopti, mult prea putin fata de cat ar fi meritat, dar ce sa-i faci, asta este vacanta: nu poti sa fii in 4 - 5 locuri diferite si sa stai destul in fiecare din ele.

Nu stiu cum este in alte locuri din delta anul acesta, dar la chilia este un fel de eden al vanatorilor si pescarilor. Fazanii misuna peste tot incat si cu bicicleta daca mergi ii calci pe coada, iar ratele si gastele, chiar daca nu permit sa te apropii in voie, sunt in numar foarte mare. Avantajul zonei este ca se poate ajunge cu masina, din Tulcea. Daca nu ploua, se poate merge pe drum de pamant si este ok si pentru masina mica. Daca a plouat, se merge pe drum pietruit dar care solicita cam mult masina, deoarece au fost inundatii care au spalat nisipul si petricelele si au ramas doar pietrele mai mari. Distanta de 65km se parcurge in 2,5h pe drumul de pamant si in cca. 4 ore (sau mai mult in cazul meu) pe drumul de piatra :shock:

Cu asa o abundenta de vanat, toti vanatorii abia asteptau sa se reintoarca dupa data de 15 si sunt convins ca nu vor regreta. In afara de pasaret, era plin si de mistreti, care nu ezitau sa praduiasca culturile de porumb.

Ne-am simtit bine si am pescuit frumos, dar nu au fost capturi deosebite (din 2 cifre), in afara de cele pe care le-am scapat :lol: :lol: :lol:

Ca sa vedeti si voi cum a fost, atasez cateva poze (click pe ele pentru imaginea marita). Sper sa mai ajung anul acesta macar pentru cateva zile :roll:

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 08 Sep 2006, 12:52

Super Ave! Frumoase poze !Felicitari pentru un concediu frumos.Am vorbit si cu Amis si mi-a spus ca ati fost impreuna. Cred ca v-ati distrat de minune,nu?
:D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ave25 pe 08 Sep 2006, 13:02

A fost mai mult decat super, ne-am simtit minunat. Sper sa mai ajung anul acesta. Am facut mai multe poze, dar acestea sunt reprezentative. Este un loc in care merita sa te duci, iar avantajul in cazul in care mergi la vanatoare este ca poti merge cu masina. La pescuit e mai putin important, acolo te poti plimba si cu barca. Oricum, se vede din poza cum aratau masinile :lol: Si s-a vazut si diferenta dintre o masina de teren adevarata si una care era doar pentru asfalt :shock: Eu mi-am tinut masina in fata casei si am preferat sa ma incredintez lui amis in privinta transportului local :oops:
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 08 Sep 2006, 13:04

Bravo!
Multumim pentru poze.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 08 Sep 2006, 13:51

Misto poze ave - si eu am stat mult timp in Chilia - la Tudor Cartacuzencu . Dar de cind m-am rasturnat cu un Pajero pe drumul ala spre Chilia - nu am mai fost pe acolo . Prefer Periprava .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ave25 pe 08 Sep 2006, 14:19

Asa este, drumurile nu sunt usor de parcurs :shock:
Eu cand am plecat m-a prins si noaptea pe drum si am facut aproape 5 ore pentru 65km :!:
La intoarcere insa a fost floare la ureche, pe ziua si pe drum de pamant uscat. Daca ajung si la o vanatoare - sper sa fac si poze.
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ave25 pe 14 Oct 2006, 20:40

Saptamana viitoare voi fi plecat la chilia, la amis. Si-au anuntat pana acum participarea un numar destul de mare de forumisti, sa vedem cati ne strangem pana la urma si cum avem norocul acolo, la vanatoare si la pescuit. Va tinem la curent cu poze si povesti vanatoresti si pescaresti, de indata ce ne intoarcem :D
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 16 Oct 2006, 07:51

mda... bine ca mai rasuciti cutitul o data in rana celor care nu pot veni.... :x :x :(
ieri m-am intalnit cu amis, peace si cretu care se indreptau spre delta, cu masina full de bagaje... sa aveti vreme buna si catarea plina...

ps: si eu astept mms-urile alea la dubleuri...ca nu ma mai joc :? :roll: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde ave25 pe 24 Oct 2006, 23:09

Vremea a fost buna, catarea a fost plina si firul a fost intins.
Mai multe, inclusiv poze - in zilele care urmeaza. Am fost 8 zile plecat de acasa si mai dureaza un timp pana recuperez ceea ce s-a adunat de facut in lipsa mea. Veti primi poze si povestiri cu picatura: in fiecare seara cate putin.
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 25 Oct 2006, 18:21

Unul din locurile care merita a fi vizitate in Chilia Veche , este biserica ortodoxa .Biserica este cea mai inalta constructie din zona, fapt care ajuta la orientarea celor care se mai ratacesc prin zona , avand o inaltime de 52m!Pe locul acestei biserici a fost initial o biserica din lemn si la 1897 a inceput constructia biserici actuale care sa terminat abia dupa 35 de ani!

Imagine
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 25 Oct 2006, 18:43

Acum sa nu intelegeti ca noi am fost la Chilia sa ne spovedim! :wink: :lol: :oops: !Asta a fost asa ca o informatie turistica!
Ce sa mai spun de Lorand si Puscasumarin , ca ei au fost cazati chiar la o manastire! :wink:
Eu am stat doar 4 zile , amis , peace, ave si cretzu au stat de luni pana luni!Ce sa spun , a fost o iesire frumoasa si interesanta!Vanat din belsug , doar sa ai timp si autorizatie ! :wink: Am vazut fazani cati poti vedea doar in crescatorii, erau locuri unde sareau cate 20-30 fazani dintr-un singur loc.Dupa ce am plecat eu , am inteles de la baieti ca au fost locuri unde au sarit si mai multi , 50-60 de fazani!
Ratzele se vaneaza la sarite, pe canale unde poti gasi grupuri de 30-40 de razte!
Pozele cele mai multe sunt la ave si cretzu, astept si eu sa le vad , mai ales pe cele facute dupa plecarea mea!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Ursus2006 pe 25 Oct 2006, 18:55

Jon, esti penalizat ca ai schimbat poza din avatar. Si grabiti-va cu pozele alea, mor de nerabdare sa le vad! :shock:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde jon2004 pe 25 Oct 2006, 19:06

Ursus2006 scrie:Jon, esti penalizat ca ai schimbat poza din avatar. Si grabiti-va cu pozele alea, mor de nerabdare sa le vad! :shock:


Trebuia sa fac un sondaj : cine este deacord cu poza din avatarul meu?! :wink: :lol:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Marius pe 25 Oct 2006, 19:45

jon2004 scrie:Trebuia sa fac un sondaj : cine este deacord cu poza din avatarul meu?! :wink: :lol:


Da-o dracu de poza, ca nu mai pricepeam nimic din ce scriai pe aici. :lol:
Acum te exprimi mult mai clar.

Asteptam poze si povesti din delta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 25 Oct 2006, 19:47

No hai, treaca de la mine! Adevarul e ca stau mai linistit daca vad catelul in poza, decat cateaua aia in calduri! :lol: :wink:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde ave25 pe 25 Oct 2006, 21:38

prima tura de poze:

prima poza este de la giurgeni, pe malul dunarii, unde am stat o noapte inainte de a merge la chilia

ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine

este mult de povestit despre cum a fost, dar cred ca abia maine voi gasi timp sa spun cate ceva ...
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 25 Oct 2006, 22:06

ahaaaaaaaa....... pai e clar acum...
beretta lui jon a facut toata treaba... :P :wink: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde jon2004 pe 25 Oct 2006, 22:09

Beretta ca beretta , dar cainele meu a fost de mare ajutor ! :lol: :lol: :wink:
E foarte greu , daca nu imposibil , sa faci vanatoare in Delta , fara sa ai caine!Asa ca Iki a fost un "personaj" foarte important !!! :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde cat pe 26 Oct 2006, 09:07

Ave25, ce tip este zgarda de culoare portocaliu de la gatul cainelui din fotografie?
cat
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 27 Sep 2005, 06:49
Locaţie: constanta

Mesajde jon2004 pe 26 Oct 2006, 09:26

jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde scirocco pe 26 Oct 2006, 10:24

M-au imbolnavit ratele lui Jon si stiuca lui Amis!! Asa o fi si pe lumea ailalta? Unii la distractie si recreere iar ceilalti la munca.... Dezgustator....
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 26 Oct 2006, 10:34

scirocco scrie:M-au imbolnavit ratele lui Jon si stiuca lui Amis!! Asa o fi si pe lumea ailalta? Unii la distractie si recreere iar ceilalti la munca.... Dezgustator....

Si nu ai vazut tot ! :wink: :lol:
Stii cum e : boieria e cu randul !Acum cateva saptamani erai tu la pescuit si "altii" munceau de zor!Saptamana trecuta eram la Chila si saptamana am muncit cate 12 ore pe zi ! :cry: :wink: Dat i-mi scot eu parleala saptamana viitoare! :D :lol: :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde the_mav pe 26 Oct 2006, 10:41

jon2004 scrie:
scirocco scrie:M-au imbolnavit ratele lui Jon si stiuca lui Amis!! Asa o fi si pe lumea ailalta? Unii la distractie si recreere iar ceilalti la munca.... Dezgustator....

Si nu ai vazut tot ! :wink: :lol:
Stii cum e : boieria e cu randul !Acum cateva saptamani erai tu la pescuit si "altii" munceau de zor!Saptamana trecuta eram la Chila si saptamana am muncit cate 12 ore pe zi ! :cry: :wink: Dat i-mi scot eu parleala saptamana viitoare! :D :lol: :wink:


auziti...da' altu' cand munceste de-i sar capacele non stop...cum e mah?
:roll: :? :( :cry: ... da' si cand s-o intoarce roata ...sa vezi fericire :lol: :wink: :lol: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde ave25 pe 26 Oct 2006, 11:14

scirocco scrie:M-au imbolnavit ratele lui Jon si stiuca lui Amis!! Asa o fi si pe lumea ailalta? Unii la distractie si recreere iar ceilalti la munca.... Dezgustator....


inca nu ai vazut decat inceputul :wink:
sa speram ca am timp diseara sa mai postez cate ceva ...
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 30 Oct 2006, 11:58

Iesirea in Delta a fost si de aceasta data o reusita.Am fost alaturi de prieteni ,am vanat,am pescuit,am hoinarit,am povestit...Au fost opt zile in care am uitat de toate cele,de stres,ne-am incarcat bateriile si am strans ceva hrana pentru suflet...Ca peste tot dar mai ales in Delta,pentru cine are ochi sa vada,natura s-a prezentat incredibil de frumos.Intr-o noapte a cazut prima bruma,dimineata era promoroaca peste tot,frig niste peisaje ce te duc cu gandul la anotimpul alb,ceata de nu vezi ,apoi soarele...la ora pranzului cald,o multime de insecte- paienjeni,fluturi albi,rosii,galbeni,gargarite s.a ;trifoi ,albastrele si alte multe plante inflorite, parca am fi la sfarsit de Mai...Este asa de frumos,amestecul acesta de "vechi si nou"incat te lasa fara cuvinte.[/img]
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde amis pe 30 Oct 2006, 16:08

dimineata totul era Imagineinvaluit de promaroaca...
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde ave25 pe 30 Oct 2006, 17:06

poza de mai sus este una frumoasa si cu amintiri legate de ea:
sa vedeti ce mai "pomenea cu drag" amis promoroaca atunci cand noi ne-am oprit cu totii sa facem poze la iarba si in fata fugeau fazanii in voie. Pana la urma a iesit o amintire frumoasa si de aici :D

In primele zile cand am ajuns la Chilia a venit un val de frig care instantaneu a inghetat totul, inclusiv baltile mai mici au avut dimineata cristale de gheata la mal. Dupa 2-3 zile insa a venit un nou val de caldura a.i. fara sa exagerez eram in maneca scurta, iar in jurul nostru era plin de libelule, fluturasi, gandacei etc., de parca a venit din nou primavara.

In curand mai urmeaza si alte poze, dar ca sa va pregatesc in avans, pot sa va spun ca am avut parte de meniu complet:

- stiuca, biban, caras, platica, babusca, rosioara, obleti, fazan, rate de mai multe feluri, garlite etc.

Singura care a fost mai isteata decat noi a fost gasca, pe care desi am vazut-o in aer, nu am reusit sa o vedem si la ciorchinar.

S-a vanat in general cu cainii, dar erau unele zone in care vegetatia avea peste 2m inaltime. Intr-un astfel de loc, am auzit doi cocosi de fazan caraind si ne-am hotarat sa intram sa vedem daca-i ridicam, desi sansele le-am estimat ca fiind foarte mici. Cand am intrat in vegetatie, dupa nici 15 metri s-a ridicat un nor de fazani - erau minim 30-40 de fazani. Un spectacol care cu greu poate fi vazut, chiar si intr-o crescatorie. Bineinteles ca dupa 2 secunde armele erau goale. Pe cand baietii se uitau cu jind dupa zecile de fazani care au zburat, cainii care au inceput sa scotoceasca dupa fazanii cazuti au ridicat un al doulea val de fazani, la nici cateva secunde dupa ce primul val si-a luat zborul. Da data aceasta au fost "doar" vre-o 15-20 de fazani. Si ca sa fie meniul complet, pe cand credeam ca am vazut totul, s-a mai ridicat si un al trei-lea val de intarziati - de data asta 5 sau 6 fazani. Fara sa exagerez cu nimic, in unele zone fazanii erau atat de multi incat misunau ca si orataniile in curte. :shock:
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 30 Oct 2006, 17:14

bine mah...mai rasuciti voi mult cutitul ala...
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :x :x
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde scirocco pe 30 Oct 2006, 17:23

Asa,asa fara mila.... :cry:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 30 Oct 2006, 21:11

Cativa dintre pritagonisti Imagine
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Următorul

Înapoi la Turism in Delta Dunarii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate