Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 12:42

DOG ARGENTINIAN

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde vanatorul dibaci pe 21 Aug 2014, 07:52

blondu_mm scrie:chiar ma gandeam daca sa pun aceasta intrebare aici sau nu, ca sa nu fiu inteles gresit.

biriuck, eu nu sunt vanator, dar va apreciez si respect pasiunea pentru vanatoare, si in nici un caz nu as vrea sa contravin intr-un fel sau altul legilor vanatoresti sau oricarei alte legi din romania.

ce ma intereseaza este sa imi duc canele intr-un loc in care sunt sobolani sau alte animale care nu fac parte din fauna de interes cinegetic si "asta micu" sa le alege/"vaneze",oricum intr-un camp deschis cred ca nu prea are sanse sa prinda ceva... dogo este un caine de vanatoare foarte activ, si este recomandat ca din cand in cand sa ii supui la activitati care sa-i antreneze muschi si simturile. asa ca nu e de amorul artei, chiar ii face bine cainelul.

acum am o intrebare, varul meu si-a facut casa la saftica pe camp, e un spatiu de 20.000 mp intravilan, fara gard, plin de iarba, gropi, tufe... de mai multe ori am vazut iepuri de camp si fazani, mai ales seara. de fiecare data cand am vazut animalele eram fara caine. sa inteleg ca daca o sa fiu cu cainele liber, pe terenul varului meu si cainele prinde un fazan (doar presupunem, ca nu prea are cum sa il prinda) pot sa o incurc?

Raspunsul este unul singur -DA poti sa o incurci si tu si catelul!
Dar ... mai ai o posibilitate -in primul rand cauta un tarc cu ceva metisi de mistret (sunt destule) acolo contra cost poti sa vezi daca catelul are aptitudini . Dupa ce treci proba cu tarcul -cauta o grupa /asociatie de vanatore si poti sa te pui la dispozitia lor ca si gonaci cu caine.
In acest mod poti antrena cainele legal si deasemenea chiar poti castiga un banut (daca faci treaba corespunzatoare) dupa posibil sa te faci si vanator :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde cybelle pe 24 Aug 2014, 19:30

Asta daca nu o sa fie mort cainele dupa prima confruntare cu un vier... :mrgreen:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde blondu_mm pe 25 Aug 2014, 08:55

acum banuiesc ca testul la mistret nu se realizeaza cu un exemplar de 200kg agresiv si cu coltii ascutiti. :)

am incercat sa il contactez pe kristi, am inteles ca face dresaj pentru vanatoare, ma gandesc ca el ma poate ajuta.
blondu_mm
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mai 2009, 14:08

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde cybelle pe 26 Aug 2014, 16:08

blondu_mm scrie:acum banuiesc ca testul la mistret nu se realizeaza cu un exemplar de 200kg agresiv si cu coltii ascutiti. :)
e
am incercat sa il contactez pe kristi, am inteles ca face dresaj pentru vanatoare, ma gandesc ca el ma poate ajuta.

Test nu, dar in padure se poate intalni lejer cu asa ceva...
si..pt dog vs vier 13-15 sute >>> caine mort...cel putin la noi.
Si as putea sa fac pariu pt orice CAINE din afara ca moare in primele goane cu solitari mari... :mrgreen:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde cybelle pe 26 Aug 2014, 16:12

cybelle scrie:
blondu_mm scrie:acum banuiesc ca testul la mistret nu se realizeaza cu un exemplar de 200kg agresiv si cu coltii ascutiti. :)
e
am incercat sa il contactez pe kristi, am inteles ca face dresaj pentru vanatoare, ma gandesc ca el ma poate ajuta.

Test nu, dar in padure se poate intalni lejer cu asa ceva...
si..pt dog vs vier 13-15 sute >>> caine mort...cel putin la noi.
Si as putea sa fac pariu pt orice CAINE din afara ca moare in primele goane cu solitari mari... :mrgreen:


ps: Poate gresesc... :D
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde blondu_mm pe 26 Aug 2014, 17:06

eu tin mult mai mult la cainele meu decat la o partida de vanatoare. nu se pune problema sa imi pun cainele sa vaneze un mistret.
de ex. in bulgaria unde din cate am inteles este legala vanatoarea la mistret cu caini, sunt teste si concursuri in acest sens, si exista caini care pot sa doboare un exemplar de 150kg (aici vorbind de o haita de caini de 4-5 exemplare, inarmati cu veste kevlar, si foarte important antrenati pentru asa ceva)

cainele meu s-ar putea sa fuga mancand pamantul cand vede un mistret, chiar si metis de mistret, dorinta mea este insa de a oferi cainelui posibilitatea de a vedea un animal salbatic, poate ii place.
blondu_mm
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mai 2009, 14:08

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde Vanator7 pe 08 Iul 2015, 14:01

Foarte frumosi acesti caini
............
Vanator7
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2015, 13:44

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate