Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:24

El...

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: El...

Mesajde Vrajitoru pe 01 Oct 2014, 12:30

BRAVO.
O perseverenta ca a ta nu putea sa nu fie rasplatita.
Felicitari si abia astept sa ascult povestea din gura ta.
Imi e dor de o intrunire cu ras.
Inca odata BRAVO si FELICITARI.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: El...

Mesajde tonif pe 01 Oct 2014, 12:52

@ Violiv

Maetre !!!!! Asta e, ce-mi scapa mie ! cred ca trebuia sa te faci psiholog, nu chirurg .... ai sintetizat mai bine ca mine ce a fost in sufletul meu ....

urmatorul nu va mai fi cerb ... poate numai intr-o situatie absolut exceptionala, poate niciodata ... e un gand care mi-a tot trecut prin cap, de vineri incoa', si sincer se cristalizeaza tot mai tare idea ca nu mai are sens inca unul ...

sa impusc unul mai mic ? nu are sens, ma pot duce (si chiar o sa o fac !) linistit, doar cu chematoarea, fara pusca, si ma pot bucura de ei si asa ....

sa ma apuc sa caut unul mai mare ? nu sunt asa ahtiat dupa trofeu, si in plus, intru intr-o spirala primejdioasa si inutila, pentru ca oricand exista unul mai mare :)

asa ca da, mai bine incep sa ma gandesc la un lup ... nu prea stiu mare lucru despre vanatoarea la lup, dar ma apuc sa invat :D :D :D

asa, rapid, banuiesc ca dibuitul este mult mai dificil decat cel de cerb ... lupul nu boncane ca bezmeticul, sa te poti apropia de el in timpul urletului, cate un pas 2 -3 :D

hm..... suna interesant ! cred ca ma apuc de cercetari .... :)

p p s: nu a fost o decizie foarte gandita asa ... newuser m-a dascalit bine si a insistat ca daca e aproape si nu alearga, sa dau in gat, ca sigur pica pachet ... o palma, o palma juma sub coama, nu mai jos , sa nu ratez coloana si sa iau doar gusa ... altfel, sanse mari sa alerg dupa el ...

si asa am si vorbit cu paznicul ... daca e in padure si aproape, incerc baza gatului (user zicea mai spre cap, dar mi-a fost frica :oops: :) ), daca e pe poiana larga si mai departe, inima ... in plus, conventia a fost foarte clara : daca nu pica din prima, si din orice fel de motiv nu dau eu instant din nou, sa traga si el la dublaj ... sub nici o forma sa nu plece ranit aiurea, sa alergam 3 munti dupa el si probabil nici sa nu-l gasim ...

acum, daca e sa ma intrebi milisecunda cu milisecunda cum a fost atunci, parca nu mi le amintesc chiar pe toate insirate :) ... bine ca a iesit ... bine :)

@ vraji' : sar'mana dear bro !!! si mie mi-e dor de tine maxim, dar nu prea ne nimeriram de f'un an incoa !!
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: El...

Mesajde biriuck pe 01 Oct 2014, 17:46

Sa-ti iasa din cap dibuitul la lup! Dihania aia o iei la dibuit doar din mare intamplare si cu multe planete aliniate favorabil, poate doar sa dai nas in nas cu el cand tocmai ajungi in varf de creasta sau sa-ti iasa in cale cand urmaresc vreun vanat. Chiar si cand se haraie in jurul prazii si tot sunt atenti si spala putina!

Daca insa reusesti sa chemi unul la strachina (sau cine stie ce piese mai gasesti pe la piscina :lol: ) si nu la hoit atunci eu propun sa ti se schimbe culoarea pe forum si sa iti dam si vreun titlu onorofic ca o recunoastere a talentului :mrgreen:

P.S. Cred ca e mai greu sa gasesti un gestionar dispus sa-si trimita omul sa degere cu tine cateva nopti in vreo vagauna iarna, toti o sa-ti propuna sa te aseze intr-un observator sau la goana.

P.P.S. Se contureaza un nou tel? :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: El...

Mesajde Dacul pe 01 Oct 2014, 19:59

Frumos!Sincere felicitari atit pt trofeu cit si pt povestire.Exista oare ceva mai frumos in vinatoare?Nu cred ca o sa ajung sa traiesc aceste zile superbe pe care ni le-ai povestit,si cum ziceai,nu cred ca a doua oara ar mai avea acelasi farmec chiar daca s-ar intimpla in alt loc.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: El...

Mesajde bibicu pe 01 Oct 2014, 22:11

@tonif...referitor la ce spunea @biriuck despre nas in nas, nu mi-am permis sa stric un topic asa frumos, asa ca am scris o povestioara la topicul lupul, patita de moa insumi...
Vorba unui amic ..nu stii peste cine dai in padure.
Daca Diana vrea, se poate. Totul e ca tu sa continui sa crezi si sa...visezi.
Forta sa fie cu tine !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: El...

Mesajde tonif pe 02 Oct 2014, 12:38

@ Daniel : glumeam :P

@ Dacul : absolut !

@ Bibicu' : ma uit acum, multumesc !
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: El...

Mesajde tehărău pe 02 Oct 2014, 12:43

tonif scrie: ma uit acum, multumesc !


Uita-te bine... :mrgreen:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: El...

Mesajde tonif pe 02 Oct 2014, 12:55

ma uitai, nasule :)

mare pisicher doctoru' de la Cta ... mi-a dat de treaba in viitor ... matale ziceai de urs ... nu am ..... timp :D .... de urs, deocamdata ...

un lup e mai accesibil :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: El...

Mesajde Alin3006 pe 02 Oct 2014, 16:43

tonif scrie:ma uitai, nasule :) un lup e mai accesibil :D


In vis, da... :lol: :roll: :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: El...

Mesajde tonif pe 03 Oct 2014, 07:44

nu la pusca , bre :D ... la ........ timp :D :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Anterior

Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate