Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:17

incredibil !! cum comentati ?

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

incredibil !! cum comentati ?

Mesajde calinescu victor pe 04 Dec 2014, 11:52

calinescu victor
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 05 Sep 2009, 16:15

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde Ursus2006 pe 04 Dec 2014, 14:07

Nu pare slab. Probabil a fost scapat de undeva. A avut noroc ca nu s-a intalnit cu ceva puscasi, ca dura sub un minut sa ajunga in portbagaj. Doar vine Craciunul ! :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde Anndrei pe 04 Dec 2014, 22:14

Pe acolo sint asa exemplare in mod curent. Am vb cu cineva putin mai aproape, in zona Hunedoara... A spus ca sint exemplare de 200 kg in zona; si ca sint multi!:) :shock:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde radubichis pe 05 Dec 2014, 22:36

Anndrei scrie:Pe acolo sint asa exemplare in mod curent. Am vb cu cineva putin mai aproape, in zona Hunedoara... A spus ca sint exemplare de 200 kg in zona; si ca sint multi!:) :shock:

Da unul este sigur in Deva,da, seamana a ....urs :D si are 1/2 din greutatea mentionata de tine.
Stie sa cinte la vioara si taragot :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde Ursus2006 pe 09 Dec 2014, 08:38

Mah, vrei sa te banez acu' in postul Craciunului, sa-mi fac pacate ??
Poate n-ai aflat ca sunt moderator, gri. :mrgreen: Grija mare! Si sa stii ca nu mai am taragot. :cry:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde sapsiluap pe 09 Dec 2014, 18:32

Ursus2006 scrie:Nu pare slab. Probabil a fost scapat de undeva. A avut noroc ca nu s-a intalnit cu ceva puscasi, ca dura sub un minut sa ajunga in portbagaj. Doar vine Craciunul ! :mrgreen:



... cum s-a ingrosat stratul de nea cum au dat tarcoale si la mine mistretii , cred ca se freaca noaptea de masini , azi maine intra in curte ca doar vine Craciunul :lol: , in 20m de poarta am cratere de ramaturi ...

...parca simt ca n -am pusca ...
ca sa-ti dai seama ca esti prost trebuie sa-ti mearga mintea!
Avatar utilizator
sapsiluap
Membru important
 
Mesaje: 165
Membru din: 18 Sep 2006, 12:57
Locaţie: jud Hd

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde Vechio pe 17 Dec 2014, 14:28

Făle vad, până-ți vine :wink: .
Amețitul ăla parcă era dintr-un parc safarii.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2014, 19:39

Nu mai vreau sa vad din astia mari o perioada,vad negru in fata ochilor de duminica cand am fost invitat la mistreti.
Vineri dimineata primesc vestea ca o sa particip la o vanatoare de mistret. Cum nu am prea des ocazia de a umbla dupa mistreti,m-am pus pe facut planuri si pe inventare.
In lada de munitii nu am gasit decat doua sortimente de munitie,vechi de vreo 5 ani,prima cutie neinceputa,cartuse Winchester Silvertip de 11,6 gr,in cealalta niste Hornady SST de 11,6 grame.
Cum altele nu aveam si nici prin apropiere vreun magazin,am optat pentru Winchester. Gata m-am gandit,ravagii fac in mistreti,dupa atata seceta si asteptat o asemenea ocazie.
Dimineata la apel,se face instructajul,se aseaza standurile pentru prima goana. Cum sunt mai mosmait din fire,m-a asezat organizatorul ultimul,langa tractoare si masini,in coltul goanei,pe unde nu avea cum sa treaca niciun mistret zdravan la cap.
Dupa primele 10 minute aud copacii si tufisurile scuturandu-se ca la cutremur,iar in scurt timp iese ditamai dihania,seful mistretilor,insotit de doua biete slugi care mergeau pios in urma lui.
La vreo 80 de metri s-a oprit pacostea drept in fata mea,ca la fotograf. Atat am asteptat,pun carabina in umar,prind catarea pe crestatura inaltatorului si booom. Detunatura a fost napraznica,amplificata de ecoul ce parea ca vine de pretutindeni.
Dihania,monstruoasa si zbarlita de te lua cu friguri,a facut un salt la 180 de grade incepand sa grohaie de parca ar fi fost pusa cu copitele pe jar,s-a rotit in cerc de doua ori si zdup dupa tufe de nu am mai zarit-o.
Am ramas ca la fotograf,uimit si nelamurit de ce s-a intamplat.
Cert este ca am fost in locul in care facuse sceneta si am vazut doar urmele de copite imense,fara urme de sange. Nu stiu daca am atins sau nu bestia,dar sigur este ca am ramas cu ochii in soare si o mare ciuda. Pai cum,un porc am si eu in catare dupa mult timp,si ala sa faca balet in fata mea. :evil:
Mai ca imi vine sa cant la taragot de ciuda,cu toate ca nu ma pricep.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2014, 19:27

Daca s-a rotit de 2 ori e cam semn de lovit, poate o fi vreunu mai sperios din fire :lol:

P.S. Sperietura aia de detunatura nu prea e semn bun, banuiesc ca tragi foarte rar cu carabina :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde OVI762 pe 19 Dec 2014, 22:25

La 2 intorsaturi i-ai dat gaura de cercel in ureche :wink: au mai patit-o si altii :oops: .Ce drac ti-a trebuit carabina cand pica si de la 12 unde esti artist?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: incredibil !! cum comentati ?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Dec 2014, 09:09

biriuck scrie:P.S. Sperietura aia de detunatura nu prea e semn bun, banuiesc ca tragi foarte rar cu carabina :roll:

Nu am fost speriat de detunatura bre,ca doar tot pocnesc cu tot felul de durde de peste 20 de ani.Fraza este de efect,pentru a reda actiunea de moment, ca sa simta cititorul actiunea ca si cum ar fi fost acolo. :lol:
Apropo,eu sunt de parere ca 12-le (mai ales cu proiectil unic) da si recul si zgomot mai mare decat carabina in 30,06.
Cu carabina trag rar la mistreti,ca nu prea am ocazii de a iesi la aceasta specie,insa trag destul de des la cartoane si combatere.

OVI762 scrie:La 2 intorsaturi i-ai dat gaura de cercel in ureche :wink: au mai patit-o si altii :oops: .Ce drac ti-a trebuit carabina cand pica si de la 12 unde esti artist?

Naiba stie daca si unde l-a atins. Eu am tintit la spata,dar posibil ca din cauza vegetatiei sa fi deviat un pic glontul. Carabina o folosesc pentru a ma intinde mai departe si de a trage mai precis,bineinteles limitat de folosirea exclusiva a catarii si inaltatorului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
Publicitate