Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:24

Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 24 Ian 2015, 21:08

Salut,

as aprecia daca persoanele cu experienta de pe acest foum m-ar putea ajuta cu un sfat.

as doris sa achizitionez o arma rimfire exclusiv pentru tir. optiunea mea se indreapta catre cz 455 care se gaseste in 3 versiuni de calibru .22LR vs .22 WMR vs .17HMR.

momentan eu locuiess in irlanda iar aici este detul de usor de achizitionat o astfel de arma iar munitie se gaseste din belsug pentru totate cele trei calibre. Am tras cu .22LR si am fost destul de multumit, insa cauta ceva mai multa precizie la distanta de 100-150 de metri asa ca eu personal m as indrepta catre .17HMR.

imi poate spune cineva daca acest cartus se gaseste in romania si la pret (am cauta pe net insa cu mare greutate am gasit ceva oferete de .22lr si nimic pentru .22lr), in cazul in care doresc sa ma intorc in tara cu arma cumparata aici. in irlanda o cutie cu 50 de bucati .22lr este 5 euro, si urca la 15 euro pt .17HMR.

conoasteti ce procedura trebuie sa urmez pentru aducerea si inregistrarea armei in tara?

va multumesc anticipat!
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde Dorin_89 pe 24 Ian 2015, 21:59

Salut! Buna alegere! Am aceeasi arma CZ 455 .22lr cu teava varmint.

Nu ai omis ca poti schimba teava si avea toate cele trei calibre, sau? Poti sa cumperi inca doua tevi si le schimbi cum vrei...

Apropo cat costa arma in Irlanda? Aici in Suedia cumperi 50buc .22lr cu 2.5€ chiar si 2.2€ la reducere. Eu am dat 500€ pe arma, noua, iar daca crei inca o teava in jur de 200€
Browning 325s
Sako Hunter 6,5x55 Zeiss 3-9x50
Sako Finnbear .30-06 Leupold 1-4x20
CZ455 varmint 22lr
Avatar utilizator
Dorin_89
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Noi 2014, 11:57
Locaţie: Suedia - Norrköping

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 24 Ian 2015, 22:23

modelul cu teava .22lr este approx 580 euro iar cel cu teava .17hrm in jur de 620 euro. nu am gasit tevi separate. vreau sa cumpar un singur calibru, inlin catre .17hmr insa nu stiu cat de usor se poate inregistra in romania si cat de usor se gasste munitie si la ce pret
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde Dorin_89 pe 24 Ian 2015, 22:32

Aha am inteles. Din pacate nu am idee de pretul munitiei in Ro dar colegii pe forum stiu mai bine. :-)
Browning 325s
Sako Hunter 6,5x55 Zeiss 3-9x50
Sako Finnbear .30-06 Leupold 1-4x20
CZ455 varmint 22lr
Avatar utilizator
Dorin_89
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Noi 2014, 11:57
Locaţie: Suedia - Norrköping

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 24 Ian 2015, 23:23

Daca tot ai uitat limba romana de cand esti in Irlanda,uita si sa aduci vreo arma in tara.E mai bine asa.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 25 Ian 2015, 00:23

catalin1985 scrie:Salut,

as aprecia daca persoanele cu experienta de pe acest forum m-ar putea ajuta cu un sfat.

as dori sa achizitionez o arma rimfire exclusiv pentru tir. optiunea mea se indreapta catre cz 455 care se gaseste in 3 versiuni de calibru .22LR vs .22 WMR vs .17HMR.

momentan eu locuiesc in irlanda iar aici este detul de usor de achizitionat o astfel de arma iar munitie se gaseste din belsug pentru toate cele trei calibre. Am tras cu .22LR si am fost destul de multumit, insa caut ceva mai multa precizie la distanta de 100-150 de metri asa ca eu personal m as indrepta catre .17HMR.

imi poate spune cineva daca acest cartus se gaseste in romania si la ce pret (am cauta pe net insa cu mare greutate am gasit ceva oferte pentru .22lr si nimic pentru .22lr), in cazul in care doresc sa ma intorc in tara cu arma cumparata aici. in irlanda o cutie cu 50 de bucati .22lr este 5 euro, si urca la 15 euro pt .17HMR.

cunoasteti ce procedura trebuie sa urmez pentru aducerea si inregistrarea armei in tara?

va multumesc anticipat!
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 25 Ian 2015, 03:54

Si imi scrie cacalin6352din Irlanda:
ovi, te pot asigura ca vorbesc limba romana mult mai bine decat poti tu intelege....stiu, strugurii sunt acrii cand nu ajungi la ei....nu te grabi sa tragi concluzii doar pentru cateva typos...daca nu ai ceva interesant de spus in legatura cu subiectul topic-ului, scuteste-ne

Baiatul e erudit,vorbeste bine dar scrie prost,irlandeza,de,io zic sa-l...ajutam,de fapt sa-l ajutati,ca pe mine ma da de-o parte.Asa ca,help the poor slave,va rog.Si la cata irlandeza stii ,stii ca slave nu inseamna intotdeauna sclav,pe limba lor.Ia-ti 22lr de acolo si vino cu el in vama la noi,se vor bucura aia 8)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 25 Ian 2015, 19:50

Draga BOVI

Iti multumesc pentru timpul acordat insa ma plictisesti. Nu inteleg care este problema ta cu mine. Din cate stiu acest forum nu apartine Academiei Romane, si nici nu este un forum de gramatica sau lingvistica, si nici nu isi propune sa editeze un nou DEX. Fii dragut si intoarce-te in pestera ta, la sticla de palinca si la a-ti bate nevasta, mai melteanule. Pune mana si deschide un manual despre semenle de punctuatie, ca poate o sa inveti si tu cum se folosesc.

M-am adresat acestui forum folsind un limbaj decent, cu scuzele de rigoare daca am deranjat pe cineva cu cele cateva typos. Stai linistiti mai frustratule ca nu sufar de complexul Raducioiu. Cat despre semantica cuvantului slave in irlandeza, nu ma intereseaza. Pentru cultura ta generala, in Irlanda exista doua limbi oficiale, una fiind engleza. Te astepta sa-mi dai cateva lectii de Gaelic daca esti asa mare cunoscator intr-ale limbilor.

Spor la gargara si toate cele bune!
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 25 Ian 2015, 20:47

semenle :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde romaniac pe 25 Ian 2015, 21:02

catalin1985 scrie:Draga BOVI

Iti multumesc pentru timpul acordat insa ma plictisesti. Nu inteleg care este problema ta cu mine. Din cate stiu acest forum nu apartine Academiei Romane, si nici nu este un forum de gramatica sau lingvistica, si nici nu isi propune sa editeze un nou DEX. Fii dragut si intoarce-te in pestera ta, la sticla de palinca si la a-ti bate nevasta, mai melteanule. Pune mana si deschide un manual despre semenle de punctuatie, ca poate o sa inveti si tu cum se folosesc.



Este totusi un forum si avem si noi gargaunii nostrii in ceea ce priveste gramatica si mai ales noii veniti. In special acei noi veniti ca tine care nu se prezinta in locul destinat ci doar cer a li se da un raspuns cat mai repede!
moderatorul de serviciu
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 25 Ian 2015, 21:05

:mrgreen: exact
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 25 Ian 2015, 21:23

@ moderator

ok, imi cer scuze pentru greseala de a nu ma prezenta asa cum cer regulile forumului. deasemenea imi cer scuze si pentru typos. daca asta a deranajat pe cineva ar fi fost mai civilizat sa imi atraga atentia si nu sa ma jigneasca.

cat despre cei care cer...credeam ca asta e si scopul forumului sa ofere ajutor si celor neinitiati...se pare ca m am inselat

apropos de cei care cer...pt ca tot aveti gargauni cu gramatica, nu uita de acordul subiectului cu predicatul...

'' In special acei noi veniti ca tine care nu se prezinta in locul destinat ci doar cere a i se da un raspuns cat mai repede!'' - doar cer a li se da - este forma corecta

Spor!
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde scirocco pe 25 Ian 2015, 23:45

@catalin1985

Iar eu te avertizez o singura data,sa nu mai jignesti cand te adresezi colegilor.La a doua abatere vei fi banat.Poti avea pareri diferite dar trebuie sa ti le exprimi civilizat si ar fi bine, in dulcele grai romanesc,chiar daca nu este forum dedicat limbii si literaturii romane.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 26 Ian 2015, 00:14

@ scirocco

chiar te rog sa imi stergi contul. este clar ca am facut o mare greseala adresandu-ma acestui forum. am avut o intrebare despre arme si ma trezesc ca sunt luat la misto pentru cateva greseli de tastare. probabil urmatorul pas este sa mi se tine o prelegere despre fizica quantica si antimaterie daca mai indraznesc sa intreb ceva. daca te ai fi uitat pe tot thread-ul a fi vazut ca nu am jignit pe nimeni neprovocat. ii multumesc lui dorin pentru raspuns, iar celorlalti nu pot decat sa le recomand niste pastile.

interesant cum impartiti dreptatea pe aici. el ma jigneste primul si tot eu sunt vinovat.


va multumesc
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde AXP pe 26 Ian 2015, 07:56

Salutare tuturor.
@Catalin1985
Nu stiu ce anume, cu cine, si ce ai de impartit. Vreau sa iti spun doar ca persisti in asa zisele greseli de tastare, ..., vad ca la tine propozitiile, frazele, numele propii incep, aproape intotdeauna cu litera mica. Da, nu suntem un forum de limba Romana, dar cred ca in orice limba, propozitia incepe cu litera mare, ..., asta nu mai este greseala de tastare, tastezi asa, ca asa vrei tu, ..., ti se pare tie "cool". De acord ca ai fost "pastilat", dar o meritai, si ai niste reactii nelalocul lor. Cand gresesti, taci si inghite, ...., nu sari ca muscat de fund. Vezi ca, colegul @Dorin, stie sa tasteze corect, tot de aia, ca asa vrea el, ..., si vad ca pe el nu la "pastilat" nimeni,...
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2015, 08:20

Catalin,
Haide sa iti explic cum e la noi in pestera,unde beti ne batem femelele:inainte de a intra in barlog ne stergem pe picioare,dam cu capul in pietroiul de la intrare,zicem buna ziua dupa care ne apucam sa spunem ce avem de spus,civilizat,corect,ca asa este standardul de salbaticie de la noi din grota.Insa la noi in pestera vorbesc vanatorii intre ei,ceea ce tu inca nu esti,iar cu atitudinea cu care ai inceput iti va fi foarte greu sa devii unul.Nu imposibil,doar dificil.In al doilea rand,suferim de o alergie grava la toti aia care ne dau ocol pesterii,se cred foarte destepti in capul lor,fac ca maimutele la intrare,se scalambaie,ne iau drept fraieri,dau sa ne injure printre bolovani insa la primul sut in cur dispar ca potaile in bezna.Daca alegi sa fi una dintre potai,treaba ta,nu te cunosc si nici nu intentionez prea tare,insa daca tu vii la noi sa ne ceri un sfat joaca dupa regulile pesterii si poate il vei primii,cu toate ca informatiile de care ai tu nevoie sunt deja pe forum,in mare parte.Asta ca sa vezi ca in general sunt imun la insulte gratuite,si,sincer,lipsite de originalitate;daca tot vrei sa injuri macar fa-o intr-un mod inedit,ce-ti va tine amintirea vie printre noi,astia din pestera.
PS
Si AXP si Dorin sunt membrii noi ai acestui forum,insa nu s-a luat nimeni de ei si sunt slabe sanse sa o faca cineva.De ce oare?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 26 Ian 2015, 16:06

Draga Ovi,

nu intentionez sa folosesc in limbaj trivial si nici sa mai bat mult tastele pe marginea acestui subiect. este clar ca aveti un soi de fixatie peste care nu puteti trece vis-a-vis de limba romana. inteleg ca sunteti solidari intre voi vanatorii, dar macar acceptati-va greselile. m ai provocat gratuit si am reactionat. daca te au deranjat asa de mult greselile mele puteai sa mi dai un PM si se rezolva, insa ai preferat circ si sa ti arati testosteronul. banuiesc ca asa procedeaza barbati la voi in pestera, well nu am facut decat sa ti raspund cu aceeasi moneda. cat despre insulte, tu esti cel care a aruncat piatra primul. dar te iert, nu i bai. scuza mi faptul ca nu folosesc capitals la inceput de propozitie asa cu am sa ti scuz si eu greseala de a nu lasa spatiu dupa un semn de punctuatie. btw nu i ceva capital, spatiul virtual suporta mici derogari de la normele lingvistce atata timp cat mesajul se transmite cat de cat corect.

as prefera sa incheiem aceasta discutie. as aprecia dac ai ai un sfat decent pentru problema mea, daca nu iti doresc toate cele bune.

la revedere,
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde tehărău pe 26 Ian 2015, 18:29

@catalin1985, bine ai venit pe forum!

In mod sigur, aici vei găsi răspunsul multor întrebări și soluții pentru rezolvarea problemelor. Vei avea posibilitatea de a te amuza, de a-ți face prieteni și de a împărtăși din experiența unor oameni remarcabili, care prin generozitatea lor, fac public ceea ce știu datorita multor ore de truda, studiu, eforturi materiale și timp utilizat în folosul comun. Si asta într-o limba romana scrisa preponderent corect. De aceea, noi cei ce scriem aici, trebuie sa respectam efortul celorlalți și sa utilizam cea mai buna și corecta exprimare.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 26 Ian 2015, 18:42

@ teharau

multumesc, sper sa fie asa cum spui tu

o zi buna
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2015, 19:11

La noi tot ce e cu percutie pe rama e tabu;poligoanele sunt alta problema...Sunt cateva lucruri de lamurit in cazul tau:cetatenia,domiciliul,in Romania ai permis de tip A,esti membru la vreun club de tir?Situatiile difera de la caz la caz,de la judet la judet.Noi iti putem spune ce ai de facut legal in acest caz,in functie de imprejurari,insa un telefon la biroul de arme si munitii al judetului in care ai domiciliul(daca inca il mai ai pe Romania)te poate scutii de mari neplaceri si multe cheltuieli inutile.Lasa mai multe detalii si vedem cum te ajutam.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 26 Ian 2015, 19:38

situatia mea este urmatoarea:

locuiesc in irlanda de 4 ani, si inca am cetatenie romana. inca imi mai pastrez domiciliul din romania.

nu am cumparat inca arma aici tocmai in ideea ca s ar putea sa ma intorc acasa si nu stiu exact ce greutati voi avea cu inregistrarea armei.

pt a o cumpara aici, procedura presupune dovada necesitatii armei (inregistrarea cu un club de tir sau permisiunea unor fermieri de a vana pe terenul lor - aici si in UK calibrul .22 este acceptat la vanatoarea de animale mici, porumbei, veverite, daunatori mici, maxim iepure), evaluare medicala si psihologica, cerere la politie, curs de siguranta si manevrare a armelor de foc - dupa care ti se emite un permis pt arma si calibrul respectiva valabil 3 ani. procedura este similara celei din romania.

eu sunt inregistrat cu un club de tir aici si am cursul de siguranta facut insa nu am permis. in tara nu intentionez sa fac vanatoare ci doar tir. se poate o astfel de arma inregistra ca arma de tir in romania? dar calibrul .17 hmr? este permisul de port arma din irlanda recunoscut de autoritatile romane, fiind din uniunea europeana?

am vazut o companie din oradea care vinde cz 455 si munitie de .22 lr si WMR, insa nu am gasit nicaieri oferte pt 0.17 hmr. cunoaste cineva ceva despre asta?

multumesc,
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde adrianc79 pe 26 Ian 2015, 20:32

OVI762 scrie:La noi tot ce e cu percutie pe rama e tabu;poligoanele sunt alta problema...Sunt cateva lucruri de lamurit in cazul tau:cetatenia,domiciliul,in Romania ai permis de tip A,esti membru la vreun club de tir?Situatiile difera de la caz la caz,de la judet la judet.Noi iti putem spune ce ai de facut legal in acest caz,in functie de imprejurari,insa un telefon la biroul de arme si munitii al judetului in care ai domiciliul(daca inca il mai ai pe Romania)te poate scutii de mari neplaceri si multe cheltuieli inutile.Lasa mai multe detalii si vedem cum te ajutam.

Scutii????? Poate scuti vrei sa zici...asta chiar nu inteleg, cum poti sa dai lectii de gramatica cand nici tu nu stai chiar stralucit ...
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde adrianc79 pe 26 Ian 2015, 20:41

catalin1985 scrie:@ moderator

ok, imi cer scuze pentru greseala de a nu ma prezenta asa cum cer regulile forumului. deasemenea imi cer scuze si pentru typos. daca asta a deranajat pe cineva ar fi fost mai civilizat sa imi atraga atentia si nu sa ma jigneasca.

cat despre cei care cer...credeam ca asta e si scopul forumului sa ofere ajutor si celor neinitiati...se pare ca m am inselat

apropos de cei care cer...pt ca tot aveti gargauni cu gramatica, nu uita de acordul subiectului cu predicatul...

'' In special acei noi veniti ca tine care nu se prezinta in locul destinat ci doar cere a i se da un raspuns cat mai repede!'' - doar cer a li se da - este forma corecta

Spor!

Catalin," moderatorul de serviciu" are intr-adevar niste gargauni, dupa cum singur spune, dar nu spune si motivul. Eu il stiu, dar o sa ti l spun pe pm, daca tu decizi sa l incarci aici.....eu nu am sa fac asta, e prea tough :wink:
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 26 Ian 2015, 22:39

adrian

iti multumesc pntru intelegere. nu am sa explorez motivele moderatorului, insa sper sa ne putem intelegem intre noi, ca niste oameni civilizati.

o seara buna
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde amis pe 26 Ian 2015, 23:38

ovi62=nu mi se pare corecta abordarea ta :( :wink:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde Ghinda pe 27 Ian 2015, 08:40

Gata cu circul. Omul a inteles, hai ajutati.
In Romania trebe sa fii la un club de tir, cred, permis tip A, dar.........
Arma o tii in casa, blindata in tot soiul de dulapuri, nu ai voie la vanatoare cu ea nici in vis, iar pentru poligon, trebe sa faci ceva drumuri la politie, sa ceri aprobare sa iesi cu ea din casa, pe traseul indicat, in ziua indicata, munitie cumperi doar de la poligon, acolo o tragi si ai plecat acasa. Altfel, dosar penal, fara arma etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde paungeorgica pe 27 Ian 2015, 09:08

OVI762 scrie:Daca tot ai uitat limba romana de cand esti in Irlanda,uita si sa aduci vreo arma in tara.E mai bine asa.

Excluzand ironia de la inceput (mai toti incepatori au "norocul" de cate una cand vin cu intrebari mai exotice) consider un raspuns scurt si la obiect.
Intr-o discutie amicala, am deschis subiectul 22 LR iar persoana imi raspunde razand "vrei sa te faci cu un dosar penal si nu stii cum sa faci", am ramas putin pe ganduri si am cerut detalii "daca ai 22LR, multi vor fi cu ochii pe tine si este imposibil sa nu incalci legea, respectiv dosarul este ca si facut).
Consider ca-i multa multa bataie de cap ce vrea colegul nostru @catalin sa faca, daca vrea musa-i, sa vina in tara sa incerce sa dobandeasca un 22 LR, respectiv permis de tip A si dupa sa incerce sa-si aduca din afara alta arma.
uita si sa aduci vreo arma in tara.E mai bine asa. sustin cele spuse si daca vrei musa-i intr-un final poate vei reusi, dar iti vine acru pana se va intampla asta.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 27 Ian 2015, 11:04

va inteleg punctul de vedere, si probabil aveti dreptate. oricum am facut o scriere oficiala catre serviciul arme si munitii local si astept un raspuns.

revenind la ideea de tir. cum poate cineva practica acest sport in romania. ce arme sunt admise si ce calibre? trebuie neaparat sa fii inregistrat cu un club sportiv?
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde violiv pe 27 Ian 2015, 11:19

@catalin1985
Bine ai venit printre noi!
Precum vorba vechiului banc "pi di-o parte ii avut dreptate!" Prea ti-au sarit in cap. Pe de alta parte, scortosenia nu e una din calitatile cele mai bune ale unui vanator iar pe forumul acesta chiar exista o regula, dorita nu impusa de "patron", de a ne exprima (pe cat posibil) cat mai corect romaneste, fara "inscrisuri" tipice sms-urilor, chat-ului.

Revenind la problema ta.
Situatia armelor in calibre cu percutie pe rama s-a schimbat din rau in mai rau si e la fel de usor sa-ti procuri o arma in 50 BMG ca una in 22 lr, ambele avand cam acelasi regim.
Nu e totusi imposibil si tin sa-l contrazic pe @paungeorgica - atata vreme cat respecti legea, in litera ei in aceasta speta, nu ai ce probleme sa ai. Am avut la un moment dat 6 arme in 22 lr sau 22 wmr si inca mai am 3.
E foarte adevarat ca stau in dulap de ceva vreme. Regimul lor este de arme de tir, "cu drept de detinere", adica le pot avea; pentru una din ele, la alegere, pot avea si 25 cartuse; nu pot trage cu ele decat in poligoane autorizate, cu o vizita prealabila la politie pentru a obtine o aprobare valabila strict pentru perioada si locul indicate. Arma trebe transportata in masina, in port-bagaj, strict pe traseul aprobat de politie. Nu pot face asta mai des de o data la doua saptamani. Din cauza conditiilor legislative interesul pentru astfel de arme a scazut pana aproape de 0 astfel ca se gasesc la vanzare la preturi infime, in jur de 100 E sau chiar le poti primi cadou numa' ca vechiul posesor sa scape de ea. Armele mai rasarite se vand totusi ceva mai scump.

Cea mai facila cale sa poti avea arme in Ro este sa te faci vanator. Asa poti avea si arme de vanatoare si arme de tir, inscrise in permise de arma diferite. Poti sa "te repatriezi" impreuna cu armele din dotare. Insa permisul de arma din alta tara e recunoscut pe o perioada limitata in Ro, de ex. daca vrei sa participi la o vanatoare sau la un concurs de tir. Daca vrei sa vii definitiv atunci trebe sa obtii permisul romanesc.

Munitie se gaseste din belsug in 22 lr si 22 wmr dar deloc in 17. Pretul este insa distrugator. De o vreme s-a introdus o acciza in valoare fixa la fiecare cartus vandut. Daca pentru un cartus in 30-06 a insemnat o crestere discreta de pret, pentru 22 lr a insemnat exact trecerea de la a afisa pretul in raft la cutia de 50 buc la a scrie pretul pe fiecare cartus.
Daca nu le-ai gasit inca, uite aici:

http://www.arw.ro/categorie.php?c=91

Aproape 10 E cutia de 50 buc. pentru cele mai ieftine si cam acelasi pret cu munitia 9x19, sau un cartus ieftin in cal. 12, de ex. .... asta desi legea prevede ca nu se aplica acciza la munitia pentru tir. E posibil sa gasesti munitie mai ieftina direct la poligoane care au si magazin in incinta.

Pentru situatia din Ro, folosirea in scop distractiv e si cu balamuc legal si scumpa.
Strict pentru vanatori, calibre din gama 22 Hornet, 222 sau 223 Remi sunt mult mai avantajoase ca regim legal.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 27 Ian 2015, 11:37

@ violiv

multumesc pentru informatii, foarte utile.

aici cartusele de 22lr pleaca de la 5 euro cele mai ieftine/ 50 buc. m am uitat pe linkul tau, un leu pe cartus mi se pare abuz. banuiesc ca toate sunt importate. apropos parca aveam si noi fabrica de arme si munitii, la cugir daca nu ma insel. se mai face munitie civila in ro?

citisem ceva pe niste forumuri mai vechi despre autorizatia de la politie de care spui tu insa nu eram sigur ca inca mai este in aplicare.

spune mi te rog, exista poligoane care iti pot gazdui arma? iar in cazul in care ai arma la ei, tot mai trebuie sa te duci la politie pt autorizatie? ca practic nu scoti arma din casa.

la cum se prezinta siuatia, cred ca este mai usor sa ma apuc de talere, ca orcium preturile si conditiile pentru tir sunt de a dreptul prohibitive si abuzive.

multumesc,
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Următorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate