Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:47

Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde gbulan51 pe 27 Ian 2015, 11:42

adrianc79 scrie:

Catalin," moderatorul de serviciu" are intr-adevar niste gargauni, dupa cum singur spune, dar nu spune si motivul. Eu il stiu, dar o sa ti l spun pe pm, daca tu decizi sa l incarci aici.....eu nu am sa fac asta, e prea tough :wink:



Zi-i tati, motivul cu gargaunii sau e secret de stat ? :wink:
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde violiv pe 27 Ian 2015, 11:49

Trecand peste hartogaraia care-ti va da dreptul sa detii arma, sa te inscrii la un club de tir care are si poligon si camera de arme si magazin de munitie si sa-ti poti "gazdui" arma acolo e cea mai buna solutie. Te duci cand vrei, tragi de cati bani ai, beneficiezi si de ajutor competent, daca ploua iei o arma AC si tragi la adapost. :roll:
Da' atunci te intrebi de ce sa te mai complici? Asta pentru ca accesul in poligon este permis liber celor care au peste 18 ani, tragi cu arma si munitia lor si ce te costa este doar financiar.

Aceeasi problema este si cu armele scurte, pistoale sau revolvere, detinute ca arme de colectie. Am cativa amici ce au, am si eu unul .... poligoane oficiale aveam la ~250 km distanta si o iesire la poligon era mai stufoasa in pregatiri decat o excursie in Irlanda :D
Din fericire (sau nefericire) pentru noi, chiar in localitate s-a deschis un poligon de pistol la standarde UE, unde au de toate. E suficient sa ne intelegem intre noi, sa dam un telefon si sa stabilim o data si ora, apoi bani sa ai sa tot tragi ....

Cea mai facila chestie, foarte-foate placuta si care se poate face oricand, este sa treci pe air-soft. O arma scurta sau lunga bunicica, bilute multe, o tinta care sa le prinda si poti face asta in fiecare seara cand te uiti la stirile de la TV. :mrgreen: Si uite asa guvernantii isi "ating tinta" :twisted: :evil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 27 Ian 2015, 12:05

motivul pentru care as fi vrut sa am arma mea, este ca m am gandit ca este mai ieftin decat sa ma duc si sa folosesc toate resursele poligonului.

de exemplu, aici (http://www.poligondetragere.ro/static/s ... -preturi_3) vad ca pretul unui pachet pusca 0.22 lr pleaca de la 200 lei incluzand 50 de cartuse. ceea ce mi se pare f mult pt nivelul de trai din romania. poate ca exista si mai ieftine. in irlanda ma costa 40 de euro pentru acelasi pachet.

speram ca daca as fi platit pretul munitie, gazduirea armei in poligon si eventual inchirierea liniei de tragere tot as fi iesit mai ieftin.

la cum vad lucrurile cred ca iau o prastie, dar cred ca si pentru asta exista restrictii.
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde paungeorgica pe 27 Ian 2015, 12:23

Dar poligon in localitatea de domiciliu din Romania ai? Daca nu, la cost trebuie pus si cheltuielile de transport si timpul pierdut pe drum.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 27 Ian 2015, 12:44

sunt din bucuresti. am vazut cateva pe langa oras.

are cineva idee care sunt costurile de gazduire a unei arme in poligon?
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde NicuNicuta pe 27 Ian 2015, 12:47

catalin1985 scrie:sunt din bucuresti. am vazut cateva pe langa oras.

are cineva idee care sunt costurile de gazduire a unei arme in poligon?

http://tunari.ro/
Acesta e site-ul unuia dintre ele.
Cred ca ei sunt cei mai in masura sa iti poata raspunde daca si in ce conditii se poate.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde the_mav pe 27 Ian 2015, 14:55

catalin1985 scrie:...la cum se prezinta siuatia, cred ca este mai usor sa ma apuc de talere, ca orcium preturile si conditiile pentru tir sunt de a dreptul prohibitive si abuzive.

multumesc,

adica....de TIR IN POLIGON :!: ca si astea sunt cam cu aceeasi palarie :roll: :? :roll:
daca ti se pune pata sa le dai tu pe camp dintr-un lansator propriu -> da-i search pe Google sa vezi cam ce au patit altii. :!: :idea: :!:
concluzionând: vanator (cum a spus si vio mai sus) ori posesor de bani pe care sa ii cheltui in poligoane.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde NicuNicuta pe 27 Ian 2015, 15:14

the_mav scrie:
catalin1985 scrie:...la cum se prezinta siuatia, cred ca este mai usor sa ma apuc de talere, ca orcium preturile si conditiile pentru tir sunt de a dreptul prohibitive si abuzive.

multumesc,

adica....de TIR IN POLIGON :!: ca si astea sunt cam cu aceeasi palarie :roll: :? :roll:
daca ti se pune pata sa le dai tu pe camp dintr-un lansator propriu -> da-i search pe Google sa vezi cam ce au patit altii. :!: :idea: :!:
concluzionând: vanator (cum a spus si vio mai sus) ori posesor de bani pe care sa ii cheltui in poligoane.

Am dat un search doua, poate nu cele mai bune, dar nici nu am putut scoate altele mai bune. Nu am gasit nici un resultat in care cineva sa se planga de ceva grav.
Ne poti da mai multe detalii, te rog :?:
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde adrianc79 pe 27 Ian 2015, 16:50

gbulan51 scrie:
adrianc79 scrie:

Catalin," moderatorul de serviciu" are intr-adevar niste gargauni, dupa cum singur spune, dar nu spune si motivul. Eu il stiu, dar o sa ti l spun pe pm, daca tu decizi sa l incarci aici.....eu nu am sa fac asta, e prea tough :wink:



Zi-i tati, motivul cu gargaunii sau e secret de stat ? :wink:

secret mare nu gluma :wink:
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 27 Ian 2015, 21:22

@ nicu

ori la vanatoare ori la poligon tot te costa. talere desigur in poligon. am vazut zilele trecute o dracie de plastic cu care sa ti lansezi talerele de mana. seamana cu un lansator pentru mingii la caini.

sincer nu vreau sa mai supar pe nimeni insa nu ma vad vanand animale. oameni poate :twisted: , insa animale doar in caz de forta majora. prefer tintele.
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde violiv pe 28 Ian 2015, 00:10

"Biciul" de lansat talere din mana chiar functioneaza. Numa sa mergi cu un coleg si trebe sa tragi la sorti cine arunca si cine trage primul .... dupa 10 aruncari nu mai tragi deloc bine.

La ce se referea colegul ante-vorbitor e faptul ca exista prevedere expresa in lege care nu-ti da voie sa tragi decat asupra animalelor atunci cand esti "pe campuri". Nu e permis sa tragi la talere decat in poligon autorizat si nu ai voie s-o faci nici in spatele casei, nici pe hectarul tau de ogor si nici daca te plictisesti ca nu vine nicio cioara unde stateai tu la panda.

P.S. de talere tot te plictisesti ..... si animelele "se lanseaza" singure, in mod cu totul si cu totul aleator, de fiecare data altfel; niciodata nu poti sa zici c-ai invatat tot. In plus, spre deosebire de sfaramaturile din talere, animelele sunt si bune de mancat ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde adrianc79 pe 28 Ian 2015, 09:04

catalin1985 scrie:@ nicu

ori la vanatoare ori la poligon tot te costa. talere desigur in poligon. am vazut zilele trecute o dracie de plastic cu care sa ti lansezi talerele de mana. seamana cu un lansator pentru mingii la caini.

sincer nu vreau sa mai supar pe nimeni insa nu ma vad vanand animale. oameni poate :twisted: , insa animale doar in caz de forta majora. prefer tintele.

Catalin, sper sa nu aflam despre tine ca vreo IRA ceva , Doamne fereste :lol: :lol: :lol: Daca tot zici ca mai bine te ai axa pe oameni nu animale :lol:
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 28 Ian 2015, 10:30

IRA virgula ceva,Doamne fereste cu semnul exclamarii si te liniuta ai,cu punct dupa animale.Cu punct. :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde adrianc79 pe 28 Ian 2015, 12:32

OVI762 scrie:IRA virgula ceva,Doamne fereste cu semnul exclamarii si te liniuta ai,cu punct dupa animale.Cu punct. :mrgreen:

Mi ai dat o lectie dura :wink: Aaa pt IRA da i un google ,sa nu crezi ca l am injurat pe catalin
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde OVI762 pe 28 Ian 2015, 13:20

Ce e aia google?IRA stiu ce este,este o bucata de piele de caprioara tabacita misto,sa dai cu ea pe bordul masinii sa straluceasca cand te duci la gagici?Mai inseamna si altceva,ca io nu stiu...noroc,mare noroc sa te avem pe tine.Si pe astia https://www.youtube.com/watch?v=6Ejga4kJUts.Ca tot vorbeam de IRA, :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 28 Ian 2015, 13:37

au si astia in IRA mandria lor, crezi ca accepta orice venetic :D

serios vorbind, nu e bine sa iti asociezi numele cu asa ceva. lucrurile s au linistiti prin ani 2000. nu mai exista atentatele acelea feroce ca prin anii 80-90. e foarte liniste. se mai aude uneori ca au mai omorat vreun politist in nord, insa in republica - unde sunt eu, ramura IRA de aici e in adormire. singurele atentate de aici sunt intre traficantii de drouguri si mafioti. au o placere nebuna de a si lasa bombe artizanale cu cuie pe presul de la usa.
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde radubichis pe 28 Ian 2015, 22:20

Moderatorul de serviciu :D :oops: :P :twisted: 8) :mrgreen: :shock:
Sterge balariile si sa revenim la subiectul topicului
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde Ursus2006 pe 29 Ian 2015, 09:18

Da' sensibil ai devenit ! :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 30 Ian 2015, 18:14

deci sa revenim la lucruri mai serioase

cum functioneaza treaba cu vanatoarea in romania? daca totul este legal, iti mai trebuie autorizatie de la militie cand scoti arma la vanat, asa cum e la tir? unde poti vana? are clubul de vanatoare domeniul propriu, sau contract cu fondurile forestiere? sau oriunde vezi animale?

ca o concluzie pt mine a celor discutate mai sus:

1. in romania nu se gaseste munitie 0.17 hmr asa cum spunea cineva
2. e posibil sa ti aduci arma in romania, insa birocratia te mananca
3. decat tir, mai usor cu vanatoarea
4. permisul de port arma dobandit in UE este recunsocut in romania pt o durata scurta, insa trebuie sa aplici pt a l schimba cu unul romanesc daca stai mai mult

banuiesc ca aducerea unei arme in mod legal se face printr un armurier, adica unul de aici trimite arma unuia din ro, pe care o ridici dupa ce rezolvi cu birocratia? sau apari cu ea la vama si cu toate documentele?
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde violiv pe 31 Ian 2015, 03:32

Vanatoarea in Ro functioneaza dupa o lege cu nu mai stiu cate zeci de pagini, pe care o gasesti la capitolul cu legile. Cum ajungi vanator scrie de alte xx ori de cate ori a tot intrebat cineva ... rabdare, timp, bani, bunavointa si te faci si vanator.

Arma poti s-o aduci si singurel nu numai s-o trimiti prin armurier. De la armurier la armurier e cel mai greu .... c-asa-i la noi, invers fata de toti altii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 02 Feb 2015, 01:32

imi poate spune cineva care este situatia amortizoarelor/moderatoarelor in romania. uitandu ma pe youtube am vazut ca in unele tari europene sunt interzise.

multumesc
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde brin pe 02 Feb 2015, 08:51

catalin1985 scrie:imi poate spune cineva care este situatia amortizoarelor/moderatoarelor in romania. uitandu ma pe youtube am vazut ca in unele tari europene sunt interzise.

multumesc

Interzise la armele de foc. Tu esti putin cam suspect :D
brin
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Noi 2014, 19:01

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 02 Feb 2015, 13:48

:D sincer sa fiu imi cam dau seama, dar am cele mai bune intentii. :evil:
in principiu vreau sa fac lucrurile legal fara a avea sau cauza probleme. insa, vad ca legislatia romana este foarte intortocheata si uneori nu pare a avea sens....sau astora le e frica ca ne transformam intr un popor de asasini....vreu si eu un plici de 22, nu e parca as aplica pt calibru 50
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde brin pe 02 Feb 2015, 18:04

Legislatia are sens...ca nu ne place noua,e alta treaba.
Un pasionat de tir nu se gandeste deloc la a folosi un amortizor,un vanator,nici atat :D
Daca tot te freaca talentul,iti poti lua arma cu aer comprimat. Unele modele rivalizeaza ca putere cu 22lr.
In cazul asta e mai relaxata treaba.
PS. daca vrei sa belesti pe careva,da-mi pm si te ajut. Am o oferta gratuita pentru politicieni :twisted:
brin
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Noi 2014, 19:01

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde catalin1985 pe 02 Feb 2015, 18:16

uite de exemplu aici, in irlanda, nu stiu daca este specificat in lege insa poligoanele recomanda sa ai amortizor pt astfel de arme, nu pricep de ce ca oricum fac putin zgomot si fara amortizor iar daca mai folosesti si munitie subsonica scade si mai mult nivelul de zgomot. oricum practic in irlanda este foarte greu sa detii ca arma de tir ceva mai mare de 0.22 pt ca nu au poligoane specializate pt astfel de arme. poti insa detine ca arma de vanatoare un calibru mai mare.

o alta problema este ca mai toate ofertele locale de CZ pe care le am vazut vin pachet cu amortizor.

cat despre achizitionarea unei arme de tir cu aer, aici este aceeasi procedura ca si pt 0.22. asa ca daca tot ma agit cel putin sa ma aleg cu o arma de foc.
catalin1985
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 24 Ian 2015, 20:42

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde violiv pe 03 Feb 2015, 14:45

brin scrie:Legislatia are sens...ca nu ne place noua,e alta treaba.
Un pasionat de tir nu se gandeste deloc la a folosi un amortizor,un vanator,nici atat :D



Asta de unde ai mai scos-o? In lumea civilizata nu se mai trage fara mijloace de amortizare a zgomotului, fie ele la gura tevii, fie pe urechi. Zici ca 22 lr nu face zgomot .... ei bine, tragand in poligon inchis, 6-7 linii simultan, pleci acasa nauc. Problema amortizoarelor este ca doar unele super-performante nu afecteaza precizia unei arme de tir moderne in 22 lr.
Zici de vanatori ca nu se gandesc? Poate unii mai ramasi in urma. Exista in lume multe curente care militeaza pentru folosirea lor la vanatoare, unele tari au permis asta, in altele se discuta chiar sa devina obligatorii la unele tipuri de vanatoare.

De ce sa deranjezi toata padurea la o panda?
De ce sa-ti surzeasca cainele de aret pentru ca el sta in fata tevii si primeste tot zgomotul? Exact, chestia asta se discuta de vreo 4-5 ani !!! Si cei de la protectia animalelor fac mare tam-tam pe tema asta.
Pur si simplu: de ce sa fie galagios cand se poate in liniste? Ca sa nu mai amintesc ca un amortizor de sunet nu diminueaza doar zgomotul ci este si o frana de gura foarte eficienta, care diminueaza serios si reculul.

De braconieri te pazesti altfel nu ascultand zgomotele din padure. Din pacate, de cele mai multe ori, odata ce ai auzit o bubuitura suspecta, piesa de vanat nu mai e vie ....


Cred ca e timpul sa ne trezim la anul in care traim nu sa tot gandim ca bunica :evil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma tir .22LR vs .22 WMR vs .17HMR

Mesajde AXP pe 03 Feb 2015, 15:26

Salutare tuturor;
Subscriu, opiniei lui @violiv, daca am incerca sa nu mai gandim ca ”bunicii”, am fi de acord cu acest curent al amortizoarelor. Falsa impresie a marii majoritati a oamenilor, este ca am avea de-a face cu un zgomot cat un puff sau in fasss (asta, datorita filmelor, … ), realitatea este ca un amortizor diminueaza zgomotul cu cca 20 dB, maxim 30 dB (unul de calitate exceptionala), astfel ar rezulta ca tot raman 90-100 dB,…, suficient cat se se auda foarte bine zgomotul focului de arma (asta pentru cei care se tem, ca astfel ar creste numarul de braconieri),…, in schimb ar creste confortul pentru toata lumea, …, atat vanatori, membri asistenti, animale, vecini riverani fondului de vanatoare,…, poligonului,… Si nu in ultimul rand de neglijat faptul, de care pomenea si Viorel, se diminueaza reculul (acest dispozitiv fiind si frana de gura) si cu un dispozitiv bun se poate chiar imbunatati precizia focului, datorita reducerii componentei radiale a reculului, …, insa din pacate trebuie schimbate mentaliti inradacinate, pentru a se face schimbarile legislative necesare, …, deocamdata asta avem in lege, …, cu asta “defilam”, fie ca ne place sau nu, respectam legea.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Anterior

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate