Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

Lupul

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 24 Iun 2011, 22:47

lup ........vulpe (fox) :mrgreen: ....tot aia e ! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde Sly_Fox pe 25 Iun 2011, 09:16

Aha, asta a fost cu dublu efect.
Stiam eu ca lupul isi schimba parul, dar naravul ba. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lupul

Mesajde liviur pe 19 Noi 2011, 16:45

Vechio scrie:Braconierii şi-au găsit naşul:
http://www.crisana.ro/stiri/reportaj-24 ... 11144.html
Nu-i de râs, dar asta-i viaţa când ai 14 - 20 de câini la stână.


Au iesit lupii la combatere la oi ca sunt si asa prea multe-nu mai poti frate sa mergi la vanatoare de ciobani care pe langa oi mai au si porci si o droaie de caini... Bine le fac lupii f....i in gura :twisted:
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Lupul

Mesajde violiv pe 02 Mai 2014, 12:42

Pentru ca tot a fost initiat un topic cu tema,
viewtopic.php?f=76&t=14132
iata si rezultate vanatoresti:

http://huntforever.org/2014/04/10/hunti ... ican-wolf/

si nu e trucaj. Autorul este o persoana foarte respectata si parca era in staff-ul CZ-USA.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lupul

Mesajde Gabriell pe 02 Mai 2014, 13:38

Uh... ce lupisor negru si simpatic! :shock:
Cred ca papa juma' de bizon la micu' dejun! :P O intalnire 1 la 1 cu asta cand e flamand,daca te mai si vede el primu'...well...sa zicem ca daca nu ai sange rece,te ajuta el sa ti-l racesti! :lol:
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde adileafu pe 02 Mai 2014, 21:29

Daca nu e trucaj, dihania trebuie sa aiba vreo 60 kg......lup capital sau trofeul vietii .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Lupul

Mesajde jack pe 01 Iun 2014, 18:36

Cred ca dihania prezentata de vio are cel putin 80 kg,ai nostri cand sunt macati bine se duc catre 50-60 kg si par micuti pe langa namila asta.Cinste mare!
jack
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 12 Feb 2014, 20:34

Re: Lupul

Mesajde violiv pe 06 Sep 2014, 09:38

Eu ma gandesc la urmatoarea chestie: vanatorul este un om de talie medie, obisnuit cu munca de birou nu halterofil .... in aceste conditii, cam ce masa poate sustine in "brate strans la piept"? Dupa cum cred ca stiti e una sa-ti iei in brate amica vie si cu totul altceva cand e lesinata. Ma indoiesc ca ar fi putut ridica singur lupul, cred ca pentru poza a fost ajutat sa-l ridice, s-au pregatit bine, l-au lasat singur cateva secunde cat sa faca poza si gata. Chiar si asa, nu cred ca ar fi putut sustine la piept 80 kg, poate nici 60.
Din cauza conformatiei "suple", lupul e mai mult mare decat greu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lupul

Mesajde bibicu pe 01 Oct 2014, 22:01

O povestioara cu lupul :
Nu am scris-o la topicul "EL.." de la cerbul lui @tonif caruia i s-a deschis apetitul de a vana un lup in viitorul viitor.
Este cum a spus @biriuk referitor la nasul in nas.
Am fost la o vanatoare de mistreti cu niste amici dintr-o grupa de vanatoare pe un fond invecinat cu Bihorul, pana aici nefiind nimic deosebit. Am mai facut "excursii" din astea cu ei destul de multe. Am zis bine excursii caci ei (grupa lor) dadeau peste porci tocmai cand eu nu eram in zona. Cum mie imi place padurea si "ascultatul naturii" nu ma deranjeaza tare daca ma murdaresc doar cu noroi.
Dar sa revin. Dupa vreo trei goane si certuri intensive despre care loc ar trebui rezolvat in continuare, au cazut de acord asupra ultimei goane cu greu. Mie sincer deja mi se rupea creanga din stanga sau dreapta dar trebuie sa-i asculti si sa executi. Ca atare insirandu-ne pe un drumeag nu ma lat de 3m, subsemnatului i-au cazut sortii sa stea intr-un loc unde ... :wink: zau daca imi trebuia arma. In spate drumul cobora si cam in 10 metri facea o curba sanatoasa iar in sus ..maxim 15m si drumul se orizontaliza brusc. La locul respectiv era un fag cam de 1m diametru. Asta era plaja mea de vizionare si foc. Pe laterale desis, lastaris de nu puteai sa te camuflezi, fapt rusinos ca aratam ca o paparuda in drum. Jenant caci orice dihanie putea sa-mi faca fotografia pentru albumul personal si eu sa nici nu-mi dau seama. Stand ganditor pe scaunel (bine ca macar asta putea sa-mi sustina punctul de vedere) cu arma pe genunchi (buna de lopata in rat, eventual) aud si mai apoi vad ceva miscare in fata mea prin desisul de nepatruns pentu umani si zaresc intuitiv ..parca un bot de caine. Brusc mi-am amintit de o potaie nerusinata care in cele trei goane anterioare, cand imi era lumea mai draga, aparea la postul meu si trecea zeflemitor de-mi venea sa-i ard un .30-06 HH undeva la oglinda. Deci am zis in acel moment ca pot considera vanatoarea incheiata. Surpriza insa, pocitania nu vine spre mine precum isi facuse prostul obicei, ci se retrage usurel, fapt ce mi-a dat de gandit. Am ramas stana de piatra si am urmarit cu auzul ce va fi sa urmeze. Repet, nu am vazut exact ce era acel animal ci doar am avut impresia ca este un caine si mintea mea montata deja i-a si facut portretul. La un moment dat aud miscare in susul drumeagului adica in partea dreapta a mea. Apoi pentru cateva secunde am inlemnit, ghiciti cine a iesit de dupa fag si se uita lung la mine...lupul...nu avea aparat de fotografiat la el dar daca ar fi avut iesea ceva strasnic. I-am observat silueta pret de cateva secunde intai fata -ca la buletin - apoi profilul. Un lupan tanar (l-am apreciat sub 1 an..catelandru) dar frumusel si rautaciune in devenire. Daca faceam si cea mai mica miscare sa incerc a ma rasuci si indrepta arma catre el ar fi disparut intr-o fraciune de secunda. Asa ca nu m-am clintit si l-am observat cum , dupa ce se uita la dihania in verde (eu) pleaca tacticos. Dupa ce mi-am revenit....m-am gandit ca vine si tanti sau vreun fratior si m-am pregatit. Unul hai treaca mearga dar 2 ar fi fost prea mult doar pentru placere. Nu a mai fost sa fie.
Dupa adunarea ostenilor, am povestit patania si bineinteles ca au sarit cu gura pe mine ca de ce nu am tras.Le-am adus aminte ce s-a spus la instructajul de dimineata referitor la lup si bineinteles ca au dat toti a lehamite din mana.
Mie mi-a picat bine ce am vazut, lor nu. Locul cu pricina se cheama acum"acolo unde a vazut Adi lupul". Va dati seama ce se auzea pe vaile din jur daca il si puscam? Caci ii cunosc si sunt maaari vorbitori.
Nu stiu daca ma voi mai intalni cu vreunul in conditii asemanatoare, si cert nu voi mai sta contemplativ,dar macar stiu ca am un loc "al meu" undeva intr-o padure a altora.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Lupul

Mesajde tehărău pe 02 Oct 2014, 07:08

@bibicu. Adi prietene,
Foarte frumoasa povestirea. Au trait una copy / paste. Iar umorul persiflant il apreciez mereu. Si l-ai folosit rational. Merci.
La mine a iesit si al doilea, dupa vreo 5 minute, adulmecand urma primului. Dar nu asta vreau sa subliniez. Se poate intelege din postarea ta ca locul unde te-au lasat colegii nu era bun prin prisma faptului ca era ingust si des. Si cum lumea citeste pe aici (are si ce!), poatesa o ia de buna. Doar atat: daca ai avut ocazia sa vezi lupul, ai stat in unul dintre cele mai bune posturi din acea goana. Daca mai mergi la oamenii aia, cere-te la "locul unde a vazut Adi - lupul" si ai mari sanse sa pusti porc...

Daca s-ar putea intelege vanatoarea din forum, as deschide un topic despre standul de vanatoare. Demult am asta in cap. Dar e greu de explicat si la fata locului.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lupul

Mesajde biriuck pe 02 Oct 2014, 08:25

Faina poveste! Este insa vorba de goana si nu de dat "nas in nas" la dibuit cum incepusem dincolo.
Cred ca putini vanatori se pot lauda ca au vazut macar un lup :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lupul

Mesajde tonif pe 02 Oct 2014, 12:50

@ Adi : asta intra la capitolul " poate o data in viata" , si este super ca ai avut-o ... m-am apucat sa citesc deja ce si cum e treaba cu lupii astia , si se pare ca ce e porcul smecher, lupul e si mai si , de multe ori :D

iar porcul batran e chiar smecher, din ce am vazut eu pana acum ...

vierii aia batrani ori nu ies din goana, ori ies inainte de toata lumea , prin cele mai ciudate si neasteptate locuri ... asa ca daca a trecut pe acolo lup, si aplicand sfatul lui Teharau, inseamna ca pe standul ala sa astepti vieru' cu coltii de argint (sau chiar de aur, dupa caz :D )

foarte frumoasa intamplarea ... chiar daca baietii aia sunt mai nu stiu' cum, eu m-am mai tot duce pe la vanatoare pe la ei :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Lupul

Mesajde bibicu pe 02 Oct 2014, 16:24

@teharau, @biriuck si @tonif, multumesc pentru aprecierea povestirii.
La goana insa nu in goana, eram si nu eu am dat nas in nas ci el cu mine. Legat de "ingustimea" locului...era cum sa zic ..cam claustrofobic dupa ce toata ziua bantuisem in locuri largute insa credeti-ma ..eram stresat deja de banditul ala de caine care cred ca prinsese drag de mine ori....miroseam eu a ceva de parasea goana.
Aveam o semi in mana si daca iesea un porc aveam cu ce sa nu-i raman dator(daca apucam sa ma dezmeticesc). Cu baietii aceea oricand ies in "excursie" pentru ca sunt teribil de amuzanti prin patosul cu care condimenteaza iesirile. Am invatat multe de la ei(si inca multe mai am..de invatat) si de aceea mi-e drag sa-i vad in actiune. Sunt baieti de padure nu ca mine de oras.
Mi-ar place sa ne povestim una-alta, undeva..candva
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Lupul

Mesajde tonif pe 06 Oct 2014, 08:17

din pacate, esti cam departe, bro :(
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Lupul

Mesajde bibicu pe 06 Oct 2014, 18:46

Nu-i bai, in viata asta ne-om vedea undeva candva macar o data. :D
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Lupul

Mesajde biriuck pe 06 Oct 2014, 19:34

Poate la urmatoarea intalnire a forumistilor :wink:
Sau poate mai vindeti vreun ZB ca cel dat si o sa stau si eu bine cu banii atunci :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lupul

Mesajde Cristi pe 01 Mai 2015, 07:52

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Lupul

Mesajde bibicu pe 01 Mai 2015, 08:43

biriuck scrie:Poate la urmatoarea intalnire a forumistilor :wink:
Sau poate mai vindeti vreun ZB ca cel dat si o sa stau si eu bine cu banii atunci :mrgreen:


@biriuck, sa stii ca m-a macinat mult despartirea de Brno F22 8,2x57. Asa ca fiind bun amic cu cel ce l-a cumparat si el visand sa treaca totusi la o alta categorie mai moderna si flexibila in tevi, i-am facut o oferta de nerefuzat la schimb cu ce visa el + diferenta.
Asa ca arma a revenit in dulapul meu si acolo va ramane !
Scuze de offtopic.

Despre lupi am informatii ca la noi in zona Muresului pe dealuri s-au inmultit mult insa sunt tot mai smecheri.
Asa ca ce am patit eu e asa cum spuneti voi...rarisim.
Nu pierd speranta si tot o sa mai dau eu de unul si atunci nu o sa ma las furat de peisaj. :D
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Lupul

Mesajde biriuck pe 02 Mai 2015, 09:25

bibicu scrie:@biriuck, sa stii ca m-a macinat mult despartirea de Brno F22 8,2x57. Asa ca fiind bun amic cu cel ce l-a cumparat si el visand sa treaca totusi la o alta categorie mai moderna si flexibila in tevi, i-am facut o oferta de nerefuzat la schimb cu ce visa el + diferenta.
Asa ca arma a revenit in dulapul meu si acolo va ramane !


Aferim! Nici a mea n-o sa plece din dulap (si unii rad de mine cu asta :mrgreen: )

Nu siu ce sa zic de lupii ce "s-au facut mai smecheri", poate ca si vanatorii s-au facut mai comozi...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lupul

Mesajde bibicu pe 02 Mai 2015, 10:00

Da cred ca ai dreptate cu comoditatea. Pica para malaiatza...ceva de genu' " sa vina lupii la mine..." :D :D :D
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Lupul

Mesajde adisan77ro pe 15 Iun 2015, 19:37

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Ca tot vorbiram despre cat de rar il vedem :shock:
Mi-as fi dorit sa-l vad in alte imprejurari si categoric in cu totul alta ipostaza :(
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupul

Mesajde NightSirc pe 15 Iun 2015, 23:25

Daca ma intrebi pe mine, asa nu e lup, dar ce stiu eu...c-am vazut lupul in carne si oase doar la zoo... :mrgreen:
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Lupul

Mesajde the_mav pe 16 Iun 2015, 07:18

Adi, unde e facuta poza?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Lupul

Mesajde adisan77ro pe 16 Iun 2015, 21:11

La 3 km inainte de intrarea in TURDA, jud. Cluj. E o zona in care se lucreaza si la autostrada in apropierea soselei nationale. Am vazut ca in proximitatea zonei cu pricina sunt cantonate si ceva turme cu oi. Probabil ca a dat vre-un ocol si pe la stane, sau o fi fost "miscat" de lucrarile din zona...cine stie. Se pare ca nu avea insusite suficiente notiuni privitoare la siguranta circulatiei :lol: .Eu m-am oprit cu masina langa el si nu am nici un dubiu ca este lup. Am poze si din partea din spate, in care se vede si coada bine, insa era putin spart in spate dupa impact motiv ptr care nu am mai incarcat si acea poza. Luni dimineata m-a mai sunat un coleg de vanatoare sa-mi spuna ca a vazut si el acelasi lup. De asemeni mi-a spus ca a vazut si un sacal in aceeasi ipostaza la aprox 25 km distanta inspre Aiud in jud. Alba (judet invecinat), intr-o zona invecinata raului Mures. In acea zona de curand, odata cu inceperea lucrarilor la autostrada, oamenii se plang ca sacalii fac ravagii in satele invecinate. probabil ca organizarea santierului le-a cam rascolit habitatul si acum au navalit mai aproape de satele invecinate. Cert este ca pana in acest an eu am auzit de sacali doar din discutiile de pe forum din alte zone ale tarii. La noi nu aveam probleme cu ei, insa se pare ca acum au ajuns si in zona judetului Alba :( .
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupul

Mesajde gherman pe 17 Iun 2015, 14:35

Oare ce s-a intamplat cu animalul? A ramas acolo pe sosea? Stie cineva, ceva in acest sens?
Mersi
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Lupul

Mesajde adisan77ro pe 17 Iun 2015, 19:47

Ieri (marti) inca era acolo.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupul

Mesajde Scout pe 20 Iul 2015, 22:29

Nu prea pare lup. Cel putin urechea care se vede in poza e foarte ciudata. Si parul mult prea scurt, chiar si in blana de vara. Mai curand un dulau care seamana.
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Lupul

Mesajde Alexandru81 pe 25 Iun 2017, 22:46

Salutare,

Vorbesc din spuse acum, nu am vazut eu personal dar gestionarul fondului de vanatoare din Rasova, Constanta sustine ca are probleme cu o famile de lupi care fac stricaciuni la el pe fond.
Omul spune ca au aparut cam de 3 ani in zona si iarna trecuta erau urme si de pui pe zapada.
Mai multe detalii nu stiu dar pot afla daca intereseaza pe cineva.
Alexandru81
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 03 Oct 2016, 23:37

Anterior

Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate