Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 23:46

Propunere regulament practicare vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2015, 13:57

Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde the_mav pe 22 Mai 2015, 14:08

misto :mrgreen: :twisted: :mrgreen: :twisted:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2015, 14:19

Da, dar ai vazut cat este valabila aia individuala?? Maxim 24 ore.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2015, 14:29

Si la fel si aia colectiva. Prevede doar o zi de iesire. Si gata. In fiecare zi de prepelita trebuie sa alergi dupa ausweiss. Si sa vezi futereala, ca trebuie cod generat si nu stiu cat o sa faca fata un om sa dea aceste coduri.
Cu asta ne pune gatul de lat pentru iesri. Si dupa aia ne ia la ranga ca nu s-a realizat cota.

Deci, rog puncte de vedere pertinente, grupate pe o singura postare din cand in cand(biriucule, pun baza pe tine), ca le pot transmite pe oficial. Plus de asta este si in dezbatere publica pe site-ul cu pricina. Nu ca ar tine cont de pulime, viermii aia fac ce li se ordona. Dar sa tipam!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde the_mav pe 22 Mai 2015, 14:32

Autorizaţiile de vânătoare individuale se eliberează unei singure persoane dintre
cele prevăzute la Art. 7 alin. (2), pentru o singură specie de vânat, pentru un singur exemplar,
pentru un singur fond cinegetic sau pe o porţiune dintr-un fond cinegetic, cu menţionarea acesteia.
:lol: :lol:
Termenul de valabilitate al autorizaţiilor de vânătoare individuale este de
maximum 24 ore, cu specificarea datei și orei de început/sfârșit al acțiunii de vânătoare.
Art. 11. Înaintea acţiunilor de vânătoare organizate în baza autorizaţiei de vânătoare
individuale deţinătorul este obligat să se prezinte la persoana înscrisă în autorizaţie ca organizator
al acţiunii şi va intra în fondul cinegetic numai însoţit de aceasta. Persoana autorizată poate fi
însoţită în fondul cinegetic de un singur invitat al acesteia.

frumoooos :wink:

si o clarificare:
Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari se pot împuşca, în condițiile Legii nr.
407/2006, cu modificările și completările ulterioare, fără a fi menționate în autorizaţia de
vânătoare, de către personalul cu atribuții de pază și ocrotire a vânatului din cadrul gestionarului
sau de către persoanele autorizate să practice vânătoarea la orice specie de vânat.

colectiva....colectiva e mama lor! :evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde the_mav pe 22 Mai 2015, 15:06

1.SIGAV sa aiba si o versiune electronica dedicata utilizarii pe device-urile mobile ale gestionarilor, tocmai pt a putea emite aceste autorizatii in timp real, tinand cont de specificul activitatilor de vanatoare (cu modificarea Art 5)
2. in anexa 4 trebuie trecute MULTE dintre speciile impuse DOAR la colectiva , SI la autorizatie individuala :!: :!: :!: (nu le mai iau la rand, dar e evident ca fazanul, prepelita, iepurele, etc - le poti face si la individual, nu musai la colectiva) - schimbat si Art 9 in acest sens!

doar in Romania se poate sa faci strutzo-camila: adica sa bagi un tool online, dar sa obligi SI tiparirea documentelor :!: :idea: :!: :idea:
daca tot vrei online si te duci spre tehnologie, nu mai forta draga legiuitorule tiparirea hartiilor, ca si asa le ai securizate pe serverele tale! fii verde: salveaza copacii de la taiere si foloseste tehnologia in locul tiparului ori de cate ori ai posibilitatea sa o faci!
si asa s-ar rezolva din start peste trei sferturi din problemele logistice impuse de aplicarea reala a unor masuri teoretice.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde alexbanulescu pe 22 Mai 2015, 15:22

Regulament privind autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii din 4/6/2008,

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 501 din 3/7/2008, aprobat prin Ordin nr. 353/2008
Art. 8. -

(1) Autorizaţiile de vânătoare individuale se eliberează unei singure persoane dintre cele prevăzute la art. 7 alin. (2), pentru o singură specie de vânat, pentru un singur exemplar, pentru un singur fond de vânătoare sau pe o porţiune dintr-un fond de vânătoare, cu menţionarea acesteia

Art. 17. -

(1) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari se pot împuşca fără autorizaţie de vânătoare de către personalul cu atribuţii de pază şi ocrotire a vânatului de pe fondul de vânătoare respectiv ori de personalul tehnic de specialitate împuternicit al gestionarului fondurilor de vânătoare, în baza atribuţiilor de serviciu.

(2) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari se pot împuşca de către vânători cu ocazia acţiunilor de vânătoare organizate la diferite specii de faună de interes cinegetic.

pentru autorizatia individuala noutatea este doar la valabilitatea de 24 de ore.

Art. 34
(1) Muniţia trebuie să fie corespunzătoare tipului şi calibrului armei utilizate categoriei speciei
de vânat care trebuie recoltat.
A aparut un nou regulament care specifica ce calibru folosim la fiecare specie? Vechiul regulament(nu mai stiu numarul) e caduc.
7. încărcarea armei basculante se va face cu ţevile îndreptate în jos, închiderea realizându-se
prin ridicarea patului;
8. carabinele se încarcă ţinându-se cu ţeava în sus;
Daca am carabina basculanta ce ma fac? :roll:
Ultima oară modificat de alexbanulescu pe 22 Mai 2015, 15:37, modificat 1 dată în total.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde alexbanulescu pe 22 Mai 2015, 15:29

Scuze pentru interventiile repetate.
Deci, rog puncte de vedere pertinente, grupate pe o singura postare din cand in cand
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde plesaemil pe 22 Mai 2015, 19:06

Tocmai avem o lege apropape anti arme (adica 295-ul), dar cu propunerea asta o sa avem un regulament aproape antivanatoare. Pai oricum militia e cu noi si baga bete in roate pentru fiecare autorizatie dar sa vedeti acuma infractiuni de braconaj cu 24 de ore valabilitate pentru individuala si colectiva sau 25 de vanatori maxim pe un fond sau portiune de fond!!!! Mie mi se pare ca se vrea o restrangere si un control draconic al actiunilor de vanatoare. Daca se va merge pe forma propusa vreo 40-50% din vanatori se vor trezi braconeri cu tidula in mana!!! Si asa suntem vazuti ca niste posibili infrctori dar asta chiar e o caprarie de biban de armata. Nu poti sa nu gresesti sau sa nu fii sanctionat la un moment dat.
In alta ordine de idei cred ca e un lucru bun informatizarea eliberarii de autorizatii dar perioadele de timp sunt infime si nu cred ca ne vom putea incadra fiind pasibili de contaventii si infractiuni foarte simplu si usor de constat si demonstrat spre bucuria militenilor. Ce face un gestionar care are 2,3 sau 10 fonduri de vanatoare? Are un om care tot sta la calculator si emite pe hartii toata ziua? Sau daca mergi la capra neagra, cerb, urs etc ce faci? Duci laptop si imprimanta cu tine pe munte sa eliberezi autorizatii? In halul asta îi vor sanctiona doar pe vanatorii cu actu in mana, ca braconierii vor merge ca si pana acuma - fara hartii si greu de prins!!!!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde plesaemil pe 22 Mai 2015, 19:32

Iertare ca scriu iară!!!! Numa ce am facut vorbire cu un director al unei asociatii de vanatoare cu mai multe fonduri in gestiune. Mi-a spus ca i s-a transmis de la ITRSV ca urmeaza sa fie implementat noul ordin dupa aprobare. Deci are dreptate @Ghinda astia nu tin cont de pulime......
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 22 Mai 2015, 19:45

Eu nu mai vreu civilizatie,nu mai vreau tehnologie,reguli imbecile,impozite si taxe aberante,nu mai vreau modernism. Dar unde naiba sa te duci,ca in lumea asta nu mai gasesti un colt de pamant fara amprenta piciorului de om.
Si la noi se va ajunge la situatia injumatatirii numarului de vantori,vor reusi cei mai adaptabili,mai bine informati si nu in ultimul rand cei care au intiparita pe veci in inima, vanatoarea.
S-au schimbat si multe lucruri,daca in urma cu 20 de ani,cand ieseam la vanatoare admiram o multime de capriori,mistreti,iepuri fazani,dar si alte animale si pasari,acum in aceleasi locuri nu am de ales decat sa admir parcuri eoliene in continua expansiune,parcuri cu panouri solare,statii energetice,si printre ele tractor langa tractor cu remorci incarcate cu tone de chimicale,silozuri,constructii de toate felurile.
De aici si noi reguli,care mai de care mai restrictive.
Incepi de la un moment dat sa te intrebi cu cine sa te certi. Pai nu prea ai cu cine,nu poti tine lumea in loc,din pacate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde plesaemil pe 22 Mai 2015, 20:57

Oare de unde le-o fi venit atatea idei? De prin legislatia europeana? Eu am fost la vanatoare in Germania (ca tot e la moda sa ne comparam cu nemtii!!) si vreau sa va spun ca nu am vazut pe nimeni cu hartii la mana, cu procese verbale de completat, cu tiganie de aia cu verifica munitia, verifica armele etc. E drept ca am fost doar la panda prin observatoare.
Cred ca e o bataie de joc la adresa vanatorilor si a gestionarilor. Pai ganditi-va cu acest sistem dublu (electronic si pe suport hartie) de emitere si arhivare a autorizatiilor cam ce distractie este pt cei de la arme; nu pusca data, ora si minutu din servar cu aia de pe hartie si pac o contraventie, pac o infractiune.... Uite asa ajunge birocratia sa te faca sa te lasi de vanatoare cu sau fara voie.
Oare unde e AGVPS-ul? Ne mai reprezinta? sau tocmai ei sunt cu propunerea?
Ganditi-va doar la meteahna romaneasca de a interpreta textul legislativ. de ex: max 25 de vanatori pe un fond sau zona din fond/zi si organizatorul are vreo 30 de vanatori. Ce face? Pai taie 2 autorizatii pe zone vecine si gata!!! De cealalta parte vine militeanu zelos si interpreteaza ca de fapt toti vanatorii au fost in aceiasi zona si pac --- dosar. S-apoi pana se lamuresc lucrurile pustile in magazin vr-un an si ceva :lol: :lol:
Sau avem vanatoarea pe timp de noapte cand conditiile o permit (dar anterior se face vorbire despre identificarea cu exactitate a exemplarului si se defineste exemplarul de viitor, selectie si trofeu). Pai cu articolul asta se va merge noaptea cu becu legal, nu???? Ca doar conditiile au permis!!!! Ca si asa autorizatia e valabila numa 24 de ore si apoi cine dreq a tot merge dupa inca una cativa zeci de km??? Uite asa isi dau cu stangu-n dreptu LEGIUITORII, si cu asta faulteaza si gestionari si vanatori si vanatul din nefericire!!!!!
ETC ETC ETC
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde cybelle pe 22 Mai 2015, 22:11

O aut în format electronic dublata de una pe hârtie și pe deasupra valabila 24 de ore....
CRED CA ESTE CEA MAI MARE INEPȚIE PE CARE AM AUZIT-O PANA ACUM !!!
ACEASTA TAMPENIE o pot compara DOAR cu IMPOZITAREA BACSISULUI !!!
Ce inseamnă sa ai mintea odihnita....
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 23 Mai 2015, 06:48

Trebe sa ai acces mobil la internet?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde plesaemil pe 23 Mai 2015, 09:15

I se spune RADARUL VANATORII (de catre itrsv!) si e facut dupa chipul si asemanarea radarului padurilor cu sistemul SUMAL. Ceea ce nu inteleg legiuitorii e ca vanatorul obisnuit cotizeaza si nu produce bani din vanatoare (la fel cum se produc bani din afacerea cu lemne).
Daca intra in vigoare in aceasta forma actiunile de vanatoare vor deveni foarte usor interprertabile ca activitati ilegale. Valabilitatea unei autorizatii individuale ar trebui sa fie de minim 10 zile iar cea colectiva de minim 20 zile. Restrangand valabilitatea autorizatiilor nu se rezolva nici o problema din vanatoare. Dimpotriva îi va forta pe vanatori sa comita ilegalitati, îi va plasa tot timpul la limita unei legalitati interpretabile.
Practic: - in art. 4 se stabilesc structurile care au acces la SIGAV dar fara a mentiona de ex. si politia.
- art. 7. al. 1 - nu se specifica in clar cate persoane au dreptul de a elibera autorizatii - interpretabil -doar directorul sau si paznicii ca doar prin "personal imputernicit" ce poti intelege?
- art. 7, al. 4 - intervine sintagma "organizator" care are obligatia sa completeze un PV, cu pix, citet, resposabil etc dar care brusc trebuie sa aiba acces la SIGAV sa completeze si el din teren(????) cu device mobil autorizatia. Deci cum e? cine are acces totusi la SIGAV? persoane imputernicite sau si organizatorii????? noaptea mintii!!! a ramas in aer.....!!!
- art 8, al 3 - mai multe autorizatii individulae pe acelasi fond in aceiasi perioada si apoi la al. 4 vanatorul solicitant tb insotit de paznic sau "persoana imputernicita de gestionar". Pai cum ramane cu profesionalismul, ca in afara paznicului si directorului (teoretic personal tehnic si de specialitate) cine mai stie -repet teoretic- sa evalueze vanatul ca fiind de "viitor", de "selectie" sau "trofeu"???? Se introduce deci - toeretic si practic- lipsa de profesionalism in evaluare.
- art. 10 - "termen de valabilitate autorizatie individula 24 de ore". - cred ca este total insuficient pentru deplasari in teren. Va fi nevoie de "furieri" angajati ai gestionarilor care sa tot aduca si duca autorizatii din/in teren fie la caprior, cerb mistret, capara neagra, urs etc. Este o prevedere inutila care aduce deservicii foarte mari gestionarilor si vanatorilor si care va deveni o pacoste pentru actiunile de vanatoare. Un "acățus" pentru orice organ constatator!!!! NU SE REZOLVA NIMIC CU ACEASTA PREVEDERE!!! Tb minim 10(ZECE) zile - o perioada rezonabila!!!!
-art 13, al.1 - " vanatoare colectiva max 25 de vanatori"- este o prevedere care nu tine cont ca realitatile actiunilor de vanatoare si de practicarea vanatorii. Iarasi u se rezolva nimic. Pentru accidente de vanatoare se pot produce din nefericire si daca sunt doar 2 vanatori. Aceasta limitare este o INEPTIE evidenta, malitioasa, antivanatoare!!!!!
Revi cu restul analizei mai tarziu
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde florinsarca pe 23 Mai 2015, 13:41

Dispare noțiunea de vânătoare în grup restrâns (minim 2-maxim 5 vânători)?
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mai 2015, 16:55

Cam asa ceva. Autorizatia colectiva va fi de un singur fel,nu de doua feluri ca pana acum,adica tip A si tip B.
Totusi din forma tipizatului reise ca se va pastra oarecum forma de pana acum,adica pana in 5 vanatori se vor nominaliza acestia in spatiile aferente,peste 5 vanatori nu vor mai fi nominalizati in cele cinci randuri punctate de deasupra,ci in rubricile aferente zilei de vanatoare.
Adica daca asociatia elibereaza la rata,gasca,fazan,pentru un grup de maxim 5,acestia vor fi nominalizati in partea superioara a tipizatului,daca elibereaza la intreaga grupa,la iepure,fazan,mistret,nu se vor mai nominaliza vanatorii,participantii urmand a fi inscrisi in ziua organizarii vanatorii,de catre organizator,in spatiul aferent,cel de jos. Cel putin asta deduc din formatul tipizatului.
Problemele foarte mari,chiar greu de rezolvat as putea spune,sunt doua,adica perioada de valabilitate de doar 24 de ore a autorizatiilor si accesul la SIGAV al organizatorilor din randul vanatorilor.
Sa spunem ca la personalul angajat al asociatiei nu ar fi probleme,gen autorizatie individuala,dar cum se rezolva in cazul vanatorilor,la autorizatiile colective,mai ales ca in lipsa organizatorului atributiile acestuia pot fi preluate de catre oricare din cei inscrisi pe autorizatie,cum este si normal dealtfel.
Termenul de 24 de ore este total nerealist,sunt total de acord cu colegul @plesaemil ca un termen minim de valabilitate al autorizatiilor ar fi de 10 zile,atat pentru individuale cat si pentru colective. Asta va insemna si schimbarea tipizatului si introducerea mai multor rubrici,altfel nu vad cum se poate ajunge la normalitate.
Radarul vanatorii sa fie,insa nu gandit si implementat prost de la inceput. Cine a gandit asa ceva sigur nu a avut nimic in comun cu activitatea de vanatoare.

Coditele inspicate ale asa-zisilor verzi sunt balon de sapun pe langa ce ne face Statul Roman,prin institutiile sale abilitate. Statul pune pur si simplu pe butuci o activitate din care are doar de castigat. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sharpshooter pe 23 Mai 2015, 17:23

Masura raportarii imediate online o consider "abuziva" si discriminatorie.
Trebuie sa umblu cu laptopul dupa mine? nu am? trebuie sa am smartphone sa umblu la vanatoare? nu am, nu imi permit, nu stiu sa il folosesc. Tatal meu are aproape 70 de ani si nu a folosit niciodata internetul decat asistat de mine, ce facem...brusc nu il mai lasam la vanatoare? (doar un exemplu ...sunt alte cateva sute in situatia lui)
Daca nu am semnal, nu le merge serverul sau e descarcat acumulatorul "device-ului" ?!?! (inca nu mie clar ce device tre sa fie ala)

Valabilitate 24 ore? pai sa zicem ca vrem sa puscam o capra neagra in Fagaras, de la minutul eliberarii autorizatiei ...vreau sa vad eu cine ajunge la capra neagra in 24 de ore...FARA ELICOPTER ...si cand nu ajungi ce faci, te cobori dracu inapoi sa iti dea alta si tot asa te intorci ca prostu?

Eu pana la filiala unde sunt afiliat am 60 Km...cand o sa imi iau autorizatie la caprior o sa fac cate drumuri pana reusesc sa vanez capriorul potrivit? 5-10-15? e normal? dar daca vreau sa vanez la o asociatie care are fondul la 200 km distanta de sediu... ???
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde cybelle pe 23 Mai 2015, 19:43

Clasic, legi dupa ureche...
Mai rau este ca pot intra in vigoare in acest stadiu...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 23 Mai 2015, 20:06

Art. 11. Înaintea acţiunilor de vânătoare organizate în baza autorizaţiei de vânătoare
individuale deţinătorul este obligat să se prezinte la persoana înscrisă în autorizaţie ca organizator
al acţiunii şi va intra în fondul cinegetic numai însoţit de aceasta.

Daca pe un fond sunt intr-o zi 10 vanatori cu autorizatie individuala trebuie 10 "organizatori" sau e suficient 1 care alearga intre ei?
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 23 Mai 2015, 21:25

Acest proiect e plin de exces de zel functionaresc din partea unora necoplanari cu vanatoarea!
Habar n-au baietii ca uneori trebuie sa petreci saptamani in zone lipsite de orice semnal si civilizatie cand urci la cerb sau capra neagra. Mi separe ceva facut iute ca sa se afirme vreun functionar dornic de iesit in fata pe fondul tambalaului cu verzii extremisti.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Carlos pe 24 Mai 2015, 01:24

Art. 13. (1) Autorizaţia de vânătoare colectivă dă dreptul de a practica vânătoarea unui
grup de minimum două și maxim 25 persoane dintre cele prevăzute la Art. 7 alin. (2), pe un singur
fond cinegetic sau pe o porţiune din acesta. Numele vânătorilor se înscrie în autorizaţia de
vânătoare (de către organizatorul acțiunii de vânătoare). Se pot elibera una sau mai multe
autorizaţii de vânătoare colective, la una sau mai multe specii, pe acelaşi fond cinegetic în aceeaşi
perioadă, dar pe zone diferite din fondul cinegetic.

Sunt atinse de nulitate, deoarece confom modelului din anexa 2 ele se elibereaza doar pentru fonduri de vanatoare! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Carlos pe 24 Mai 2015, 01:32

Art. 161. (1) Recuperarea vânatului rănit se poate face în baza autorizației de vânătoare deja
emise, pe care s-a specificat, în ziua vânătorii, de către organizator, faptul că s-a rănit vânat
precizându-se specia și sexul.

Daca s-a ranit mistret dintr-un card, la o actiune colectiva la goanna, nu-l putem urmari? Trecem la plesneala sexul? Sau il urmarim pe blat?
Cel mai corect am propus ca sa ramana autorizatia valabila 24 de ore, pentru ca urmarirea poate dura lejer 10 zile! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Art. 25
În funcţie de numărul de vânători care pArticipă la acţiunile de vânătoare, aceasta poate fi:
A. vânătoare individuală - se practică de un singur vânător, însoţit de o persoană de specialitate
angajată şi împuternicită de gestionar, cu sau fără chemători, admise de lege cu sau fără câini de
vânătoare din specia limier;

Limierul este o rasa nu o specie. Fam. Canidae include cca. 8 specii printre care si cainele domestic (canis familiaris), din care face parte si rasa Limier.
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Carlos pe 24 Mai 2015, 02:08

Eu deja acestor bascalii, in forma de mai sus si mai multor observatii, cred ca si pertinente, legate de acest ordin care vrea sa aprobe, printre altele, autorizarea, imposibilitatea de a practica si dezorganizarea vanatorii le-am dat deja drumul, in nume propriu, pe site-ul ministerului si pe cale ierarhica unde mi s-a cerut oficial punctul de vedere.
Este clar pentru tot muritorul ca cei care cred ca acest ordin se poate aplica nu au avut niciodata apa in cisma, nu au parasit niciodata caloriferul, casa parinteasca sau caminul conjugal, fiind in mod flagrant rupti de realitate, mai ales din punct de vedere organizatoric.
La organizare si practicare in virtutea celor 24 de ore m-am referit si eu in punctul meu de vedere transmis, facand observatii atat cu privire la piedicile care se pun gestionarilor fondurilor cinegeice cat si vanatorilor.
Trist este faptul ca cei carora ne adresam nu inteleg cum se desfasoara actiunile in teren, intre partea scriptica si faptica, avand impresia ca noi fabulam sau ca urmarim alte oportunitati.
Am facut precizarea, in final, ca sunt un individ care, parafrazandu-l pe Dinica, am mai facut niste vanatori.

Va rog sa mai veniti cu idei si sa postati pe site-ul ministerului sau la adresa de e-mail indicata deschizand link-ul pe care la postat ghinda in deschidere!!! (ca sa contribuim la dezbaterea puli mii, pentru ca daca am fi putut schimba ceva nu am fi fost lasati sa postam)
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde the_mav pe 24 Mai 2015, 07:29

Rar si bine, ca de obicei... Chapeau, Carlos
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Carlos pe 24 Mai 2015, 10:45

Batraneste taica, batraneste! Stii bancul cu mosu' si nucile de cocos......ma cam lasat putin vederea.....
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde vinatorul iscusit pe 24 Mai 2015, 13:48

Domnii acestia nu stiu ce sa mai inventeze sa si justifice activitatea,nu fac nimic ptr implementarea programului perdelelor de protectie,nu se ocupa sa puna in aplicare Directiva CE 1307/2013,cea cu teren liber 7% ptr conservare biodiversitate,nu se duc la gestionari sa i consilieze sa avem animale,in saracia asta,Avps urile numai de asta duceau lipsa!
De ce le este frica?de braconaj?de situatii cu efective.iesiri in teren sa fie frumos pe tabele,sa se gudere degetele lor pe tastatura...sa raporteze frumos dezastrul din vanatoarea din Ro.de ce nu copiaza din alte tari sisteme simple care functioneaza,nu stiu!
Ce trebuie sa scrii un rahat de hartie cand simplul crotaliu ar fi suficient?iesi cand poti,in perioada de vanatoare respectiva,cu hartie,permis,etc,de la gestionar,ca el e responsabil,faci o politie a vanatorii cum trebuie,si sa vedeti cum toata lumea respecta,regulile.Stapanul banuitor invata sluga hoață !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 25 Mai 2015, 07:28

Se argumenteaza undeva cum s-a stabilit numarul maxim de vanatori la colectiva? De unde-i 25-ul ala?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde alexbanulescu pe 25 Mai 2015, 11:04


către tiberius.stan@mmediu.ro

Buna ziua,
Stimati Domni,

Cred ca propunerea dumneavoastra pentru introducerea unui sistem electronic de monitorizare a autorizatiilor de vanatoare este prost gandita din start. Argumente:

1. Termenul de valabilitate al unei autorizatii individuale de 24 de ore este absurd de mic. Pentru recoltarea unui caprior de exemplu(pentru ca tot suntem in plin sezon) sunt necesare 2-5 iesiri in teren. Ce face un vanator care vrea sa iasa seara la rate(impreuna cu un vecin vanator), si locuieste la 40- 60 de km de sediul asociatiei la care este membru? Bate drumul de doua ori pe saptamana pana la asociatie? Si trece pe la paznicul de vanatoare de cate ori vrea sa iasa la rate? Daca paznicul de vanatoare nu este acasa ce face, nu mai vaneaza? Si daca ploua in seara aia, vor face alt drum pana la asociatie ca sa ia alta autorizatie?

2. Nu toti vanatorii poseda si stiu sa utilizeze tehnologia moderna. Nea' Gheorghe nu mai are voie sa vaneze impreuna cu nea' Ion pentru ca nu au Smartphone si abonament cu date? Dumneavoastra faceti legi numai pentru interesul unora? La vanatorul de rand cu IJ 54 nu va ganditi? Paznicii de vanatoare nu au nici macar salariul minim si vreti sa aiba internet mobil. Sa presupunem ca are de la asociatie Smartphone cu internet mobil. ce se intampla daca la sfarsitul zilei de vanatoare nu mai are baterie la telefon? Ce se intampla daca nu are acoperire? Se alege cu dosar penal? Atat el cat si vanatorii care au participat la actiune?

3. Din desfasurarea Regulamentului propus de dumneavoastra se vede interesul pentru un tip de vanatoare, restul fiind amintite in treacat. Va intereseaza vanatoarea la goana, pentru barosanii care nu sunt in stare sa parcurga mai mult de 100 de metri in teren.

4. Nu vreti sa faceti nimic pentru implementarea directive europene CE 1307/2013,cea cu teren liber 7% ptr conservare biodiversitate? Nu vreti sa mai crati perdele de vegetatie pentru protectia faunei?

5. Vanatorii nu obtin profit de pe urma vanatului cum fac cei care taie padurile. Noi ne platim cotizatiile, facem munca in folosul asociatiei, nu suntem SRL-uri!!!!

Mai bine puneti mana pe munca si verificati cum isi fac traba asociatiile, verificati marii agricultori care omoara speciile de interes cinegetic cu monoculturile si cu chimizarea excesiva a terenurilor ca asta e prima cauza a disparitiei vanatului. Dati fonduri asociatiilor pentru a organiza actiuni de combatere a daunatorilor. De cand nu ati mai dat fonduri pentru combaterea ciorilor, cotofenelor, cainilor hoinari?
Ceea ce faceti dumneavoastra este un bun exemplu pentru cum se poate face un lucru prost pornind de la o idee buna!

FELICITARI!!!!

Nu cred ca am cele mai bune argumente sau ca ma pricep cel mai bine, dar eu am transmis nemultumirea mea fata de proiectul in discutie. Cu cat vom fi mai multi care ne vom spune nemultumirile cu atat mai bine. Poate totusi ne vor lua in seama. :x
Zi buna!
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 25 Mai 2015, 11:28

Pe langa acest gen de puncte de vedere, pertinente de altfel, pe care nu cred ca le rasfoieste nimeni.... cred ca pichetarea institutiei care se ocupa de orice, numai de mediu nu, ar fi o solutie.
Spunea un antevorbitor mai devreme....amatori care nu au avut niciodata zapada in cizme..... :oops: :oops: :oops:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate