Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:03

STATUTUL AGVPS / AJVPS

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde aghiuta pe 01 Iul 2015, 00:37

Ca tot veni vorba de presh.
Cum poate cineva pensionat medical sa presteze activitate intensa in vanatoare ? Nu dauneza grav sanatatii ?
Am auzit la radio santz ca a cam intrat Procuratura peste comisia de expertiza ialomiteana.Sa se analizeze oare si dosarele fictive ?
Sau doar medicii sunt buni de bulau ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde aghiuta pe 01 Iul 2015, 00:54

Ia sa vedem cum arta pensionarii de boala din Ialomita.
Imagine
Imagine
Acu' va las sa ghiciti care din ei e presh-ul. :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde vinatorul iscusit pe 01 Iul 2015, 05:55

MihaiTimofte scrie:de furat au furat tot timpul dar acum sau certat si asa a auzit lumea



Putregaiul este peste tot, asa s a dus de "râpă" vanatoarea in Romania;
Tu nu te simti vinovat?
de ce ?
...........pentru ca i ati lăsat, si i lăsati in continuare.....
sefii de la asociatii cu multi membri, au auzit de munca voluntara? De munca de dupa programul lui de lucru? Au max 2 ore pe zi de lucru, cu un contabil part time un tehnician bun 8 ore si paznici platiti bine min 4ore pe zi,nu la misto 8 ore, sa vedeti cum se schimba treaba......
Hai la treaba , Mihai, încalecați "pi cai " !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde the_mav pe 01 Iul 2015, 18:30

E veche treaba de cativa ani... si totusi noua de sapt asta !!!!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Jack.Sparrow pe 02 Iul 2015, 10:15

Veche, veche dar acum se sparge coptura! Foarte bine! :D
Trebuie sa se intample acest lucru in mai multe locuri in tara, daca nu se sparge si nu dreneaza puroiul o sa fie din ce in ce mai rau in viitor!

Este important ca ancheta ce se prefigureaza sa fie completa, transparenta si promovata, dus rece si pentru altii! Trebuie aratat clar cum ducea directorul broscarii la vanatoare (si cu cine ca doar nu o facea singur). Ce specii se impuscau, cum se baga gunoiul sub pres, cine aducea turistii, cum se imparteau banii :twisted: :mrgreen: :twisted: Cei implicati trebuie sa nu mai aiba acces la nicio functie in organizatiile lor cativa ani buni.
Nu ar fi rau ca ancheta organelor sa fie dublata de una interna, aici doar oamenii de rand pot sa ajute. Daca puteti, faceti gura acum! Daca aveti probe de orice fel mergeti la organe (singuri sau in grup)! Profitati de curatenie ca altfel va vin alte capuse :wink: ...

Avem limieri buni (unii in formare dar de viitor) la DNA si pot mirosi ei urma banilor peste tot. Ma gandesc ca se vor prinde ei si in cazul ala de ne-a scos ochii in presa cu tirul de ciocarlii. Cine i-a adus, cine i-a insotit, cine i-a prostit etc
Se salveaza si ciocarlia, se insanatoseste si vanatoarea :!: Win-win (win DNA, WIN si noi, opincarii)
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde the_mav pe 02 Iul 2015, 11:41

eu vad ca sunt 2 tabere adverse, dar ambele sunt LOCALE. adica au lucrat impreuna pana s-au incaierat.
pai...cum facem sa fie "pe bune"? adica cat timp lucrezi impreuna este bine, apoi când te incaieri nu mai e bine?!?!? :!: :?: :idea:
ca daca ar fi cineva adus din afara sistemului local, atunci poti spune teoretic "la nivel local nu a fost bine, a trebuit adus cineva din afara"... dar când vezi cum se incaiera intern 2 tabere, nu e normal sa vii cu întrebarea: "indiferent de cine ar castiga, pana la urma cum ramane?! :roll: :?: :idea: "
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde von BRAUN pe 02 Iul 2015, 11:53

Bine fraților, dacă majoritatea pieselor impușcate erau orfane de autorizație, de un dracu' vreți voi să aveți vânat?
Și mai faceți și scandal!

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde aghiuta pe 02 Iul 2015, 12:01

the_mav scrie:eu vad ca sunt 2 tabere adverse, dar ambele sunt LOCALE. adica au lucrat impreuna pana s-au incaierat.
......

Vesnica si eterna dilema romaneasca,fie ca vorbim de vanatoare sau de oricare alt subiect.
Parca in Parlament nu sunt aceleasi tabere LOCALE de la lovilutie incoace ? Si ?
P.S.
Mie mi-a placut faza cu "hai sa aducem manageri din strainatate" aplicata romaneste, pe undeva prin industria carbunelui.
L-au dat afara pe romanul X ca era incompetent si,dupa o riguroasa si costisitoare selectie,l-au ales pe acelasi X,cetatean australian,pe numele lui Ciurel Laurentiu.
http://www.contributors.ro/economie/o-d ... -deschisa/
Acu' ce sa facem daca X avea doua cetatenii ?
Asa-i ca e fain sa traiesti in Romania ? :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Jack.Sparrow pe 02 Iul 2015, 12:55

Repet, trebuie demascata toata reteaua.
De la ala care agata italieni cu promisiuni de safari in Baragan si pana la ultimul angajat care a inchis ochii la nereguli. Toti au avut de castigat, toti au uns pe cineva sau au primit ceva unsoare.
Sunt increzator insa in cea mai mare investitie americana din Romania, justitia! Procurorii vor lua la scuturat pe toti, de la vladica la opinca! Nu va conta ca ai fost deputat, presedinte de consiliu judetean, inspector, notar sau simplu paznic, mai devreme sau mai tarziu (dupa cum o cere interesul) se va face curatenie si ei au nevoie de acest lucru pentru ca vor stabilitate la hotarele imperiului :wink:

Unii deja au primit niste semnale, niste fonduri de vanatoare la care pofteau nu le-au mai fost atribuite si acum sunt in alerta si incearca sa devina rotite mai importante in sistem. Vedem pana la Craciun...

Baietii sunt deja aglomerati de la (auto)denunturi :D :mrgreen: :!:

O asociatie nu e a lor de acasa, ea (trebuie sa) reprezinta interesele unui grup de oameni si acesti oameni sunt praduiti!

P.S. si da, e un pic off-topic, ca nu am vorbit doar de afiliati :wink:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iul 2015, 19:34

Acum ca tot s-a deschis discutia despre AVPS Ialomita si situatia mai delicata in care aceasta asociatie se afla,sa va spun si eu cate ceva. Si o sa incep sa raspuns catorva interventii ale noului intrat pe forum @Mihai Timofte.
MihaiTimofte scrie:ortace Teharau, acesti oameni au fost impusi cu forta de Selaru in urma cu cativa ani iar acum s-au certat de la care sa fure mai mult de la platitorii de cotizatii. In urma cu cativa ani, oamenii au vrut sa-si puna pe cine au crezut dar Selaru si-a impus oamenii lui. Culmea ca aacum se dezice tocmai de cei pe care i-a impus prin puterea functiei si relatiilor mafiote din sistem.

Fals,fals si iar fals. Afirmatii facute doar de dragul de a deschide gura.
Niciunul dintre cei doi sefi de la Ialomita nu au fost impusi cu forta de catre Selaru.
In urma cu un an si jumatate a avut loc un puci la nivelul asociatiei,reusit dealtfel,in urma caruia fostul presedinte si fostul director au fost inlocuiti. Tudor Anghel ex presedintele si Trandafir Stefan ex directorul,au fost inlaturati de catre actualii sefi,adica presedintele Neagu Adrian si directorul Dumitrescu Marius,invocand diferite motive,cel mai important fiind pierderea fondului de vanatoare Giurgeni in defavoarea asociatiei Bendis. Atat Dumitrescu cat si Neagu au fost sustinuti de catre majoritatea reprezentantilor din Adunarea Generala,aceastia primind credit total de la vanatorii ialomiteni,deoarece toata lumea spera in modernizarea si imbunatatirea relatiilor dintre membrii asociatiei si conducere.
Fostul presedinte Tudor Anghel a fost dat jos prin vot sustinut in cadrul Adunarii Generale,iar noul presedinte Neagu Adrian a fost ales tot prin vot de catre delegatii vanatorilor Ialomiteni la Adunarea Generala. Asadar vanatorii au votat cu manutele lor,in deplina libertate,fara a fi constransi in vreun fel de catre Selaru.
Aceeasi situatie si in cazul directorului. Aici lucrurile au fost un pic mai cosmetizate,in sensul ca Trandafir Stefan,fostul director a fost inlaturat mai cu manusi. Pe scurt a fost fortat sa se retraga ,varianta oficiala fiind aceea ca fiind pensionar si avand peste 40 de ani de activitate la carma asociatiei,din cauza varstei a venit vremea sa se retraga. Si nici ca se poate mai adevarat,lucrurile au fost mai simple.
In locul lui a venit Marius Dumitrescu,unul din initiatorii ''revoltei de pe Ialomita''. Contrar opiniilor,nici acesta nu a fost impins in fata de catre Selaru,ci de catre Consiliul Asociatiei.
In urma unui concurs de dosare,care apropo nu stiu cat de democratic s-a desfasurat,castigator a iesit unul din oamenii influenti ai asociatiei (a se citi,ca in orice asociatie dealtfel,unul din oamenii foarte potenti financiar),validat deasemenea de catre Adunarea Generala,atentie cu 100% din voturi,fara inregistrarea nici macar a unei abtineri.
Si va spun toate acestea pentru ca am fost prezent la toate sedintele acestea,ca reprezentant al unei grupe de vanatoare,o grupa putin mai atipica fata de cele din cadrul asociatiei,cu oameni mai putin predispusi la scandaluri.
Eu am fost unul dintre votanti,iar daca procentul a fost total in favoarea lui Dumitrescu,inseamna logic ca si eu am votat pentru. De ce? Pentru ca toata lumea avea sperante ca la conducerea asociatiei vine un om dezinteresat material si financiar (acesta avand o situatie financiara suficient de buna pentru a nu ravni la patrimoniul AVPS Ialomita),tanar,care vrea sa faca ceva,in sensul pozitiv vorbind.
AGVPS -ul nu a intervenit deloc,oamenii votandu-l in deplina cunostinta de cauza. Ba chiar Trandafir,fostul director l-a recomandat la AGVPS ca fiind persoana potrivita sa conduca asociatie,Selaru neavand altceva de facut decat sa il accepte. Ce altceva putea face si cum putea sa anticipeze in acel moment ca lucrurile nu vor sta prea bine.
Ce a urmat vede toata lumea,managementul a fost unul defectuos,cu consecinte negative asupra asociatiei.
MihaiTimofte scrie:o asociatie unde nu mai ai ce sa impusti decat pe fonduri de protocol pentru ce sa mai existe?
Cum poti sa iti permiti sa ai fonduri de protocol dupa ce ai pierdut jumatate din fondurile pe care le ai?
fraieri care nu sunt VIP unde mai impusca si ei un iepure?

Eu cred ca vrei din tot dinadinsul sa faci reclama negativa acestei asociatii.
Cum adica nu mai ai ce sa impusti?
Vanat este pe toate fondurile de vanatoare,chiar si pe cele considerate mai slabe,care au o bonitate mai mica. Eu insumi sunt membru intr-o grupa care activeaza pe un fond considerat mai slab,dar unde se poate vana foarte bine iepure,rata,ocazional gasca,prepelita,gugustiuc,turturica,vulpe,fazan,etc.
Ca nu are cota la mistret,este adevarat,insa si fondul este alcatuit din teren arabil,fara padure,deci nu tine mistret datorita conformatiei terenului,nu ca s-a distrus ceva.
De unde ai dedus ca s-a pierdut jumatate din fonduri? Fals si de aceasta data.
S-au pierdut in urma procesului de atribuire 5 fonduri: Facaeni,Giurgeni,Gura Ialomitei,Strachina si Gimbasani,insa s-au contractat alte trei,Cocora,Colelia si Cazanesti.
Asociatia administra deci 18 fonduri,a pierdut 5,a castigat 3, administreaza in continuare 16. Unde vezi tu ca a pierdut jumatate din fonduri?
MihaiTimofte scrie:De ce sa mai platesc cotizatia daca nici ce brancona nu mai am?

Ooo asta era problema,ca nu mai ai unde bracona. Eu zic sa nu mai platesti cotizatia,nu se mai merita,este riscant rau. :twisted:
MihaiTimofte scrie:am ajuns sa ravnim la o ciulama de fazan iar la un tap nu mai au drept numai smecherii si mistretul trebuie sa il branconam ca nu e nici macar la cota

Vanatoarea nu se practica in speranta ca la sfarsitul zile vei avea un fazan numai bun de pus in ciulama,si asta nu inteleg multi in tara asta,inclusiv tu.
La caprior a primit autorizatie cine a dorit,nu mai vorbi aiurea,numai ca nu se prea inghesuie lumea sa plateasca autorizatii,ca deh sunt scumpe,cam 1000 de lei pentru membrii.
Mistreti s-au dat cui a cerut autorizatie,ba chiar se rugau de vanatori sa ia autorizatii individuale la mistret. Problema este ca tu vrei sa ''il branconezi'' dupa cum te-ai exprimat. Ei uite ca nu este pe branconate-lea aici,ci pe autorizatii.
Adevarat este ca la colective nu avea acces oricine,ci ''numai elitele'',insa la individuale lua cine vroia.
MihaiTimofte scrie:Domnu Teharau, poate nu stiti statutul ajv dar noi votam presedintele si el angajeaza directoruul si restul

Aiurea,numai prostii spui.
Directorul nu este angajat de catre presedinte,nu exista prevazut asa ceva in Statut. Eu cred ca tu nu l-ai citit niciodata de vorbesti numai pe dos.
Directorul este selectat de catre Consiliu, in urma unui concurs,iar Adunarea Generala il valideaza. Daca Adunarea Generala nu este de acord cu propunerea,nu il valideaza si gata,se face alta selectie.
MihaiTimofte scrie:pentru mine nu este problema ca eu am facut vanatoare cum am vrut ca am lucrat cu oameni de omenie, daca am luat autorizatie la un tap stiti cum era, toata lumea era multumita, daca am impuscat la colectica atatea piese stiti cum se scria in acte iar acum nu se mai pot imparti pentru ca ei vor sa ia tot.

Halal colectiv de vanatoare mai sunteti,auzi ce afirmatie: ''stiti cum se scria in acte''. Tu nu esti nemultumit de ceea ce se intampla la asociatie,tu esti nemultumit ca nu iti mai iese tie pasenta,nu mai poti sa ...alea,alea.
Sa iti iasa din cap ca se mai poate face nenorociri ,indiferent ca vei mai vana la Ialomita sau in alta parte.
Daca nu iti revizuesti radical modul de viziune asupra vanatorii,in loc de pusca vei apuca de coada maturii,si asta cat de curand.
MihaiTimofte scrie: noi nu i-am vrut pe nici care dar Bucurestiul ia vrut pe astia si asa neam pricopsit cu ei iar acum se lupta pentru ciolan

Ne-am pricopsit cu ei pentru ca noi i-am votat,nu Bucurestiul cum spui tu,ia pus in scaune.
MihaiTimofte scrie:este interese mari in Ialomita domnilor ca vin italienii si ei castiga o gramada de bani si pe nimeni nu intereseaza de membri vinatori care platesc si ei din saracia lor

Modul dumitale de exprimare este deficitar rau si cam spune multe in ce categorie de vanatori te incadrezi. Imi pare rau ca iti spun acest lucru.
Italienii nu au nicio treaba cu vanatorii asociatiei. Vin in Romania,platesc vanatoarea si merg la vanatoare.
Cu ce ne incurca pe noi vanatorii de la Ialomita ca vin si la noi italieni?
Autorizatii de vanatoare s-au dat intotdeauna,indiferent ca au fost sau nu italieni in teren,care fie vorba vaneaza la asociatia noastra doar ciocarlii si prepelite. Loc este destul si pentru noi si pentru ei,nu sunt probleme din acest punct de vedere.
MihaiTimofte scrie: bre, la nunti la Tandarei faceam ciorba de potroace din fazani si de o vreme daca ai puscat un fazan in doi te trimetea acasa

Fara cuvinte. :shock: :shock: :evil:
Dragi forumisti,daca suteti totusi interesati de aceasta situatie creata la Ialomita (desi nu prea cred sa intereseze decat membrii),nu ascultati toate bazaconiile venite de la niste aparitii fulger pe forum. Intrebati si voi surse mai de incredere.
Intradevar exista o problema,aparuta datorita unui management defectuos,dar si datorita aparitiei unui ''vid'' in banii asociatiei. Cei vinovati poate vor plati,insa cei mai vinovati suntem noi,membrii asociatiei pentru ca am fost creduli si am dat incredere unor persoane ce nu meritau acest lucru.
Cel mai probabil asociatia va depasi aceasta problema,una usor de depasit daca la conducerea asociatiei vor veni oameni competenti,cu chef de munca si cu ganduri onorabile. Daca nu vor veni niste oameni onesti,iar vanatorii se vor balacarii intre ei,de situatie profitand rechinii,atunci pa si pusy.
Acum AGVPS-ul chiar ca poate avea un mare cuvant de spus,in sensul ca la alegerea noii conduceri poate interveni. Facand o cercetare asupra persoanelor ce vor vrea sa ocupe posturile de conducere,domnul Selaru poate avea un cuvant de spus. Si este de preferat sa aiba un cuvant de spus,nu ca pana acum cand a acceptat ce i s-a pus in fata. Pana la urma se poate folosi de dreptul de a refuza numirea unui director,in conditiile in care asociatia respectiva este afiliata la AGVPS.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 02 Iul 2015, 22:51

Sly, stai nene liniștit că a fost la oha treaba. Eu daia îl invitai să ne cunoaștem, că are talent. A vrut să ne prezinte fițuica locală căreia i-a furnizat materialul, restul a fost talent. Mie, pe bune mi-a plăcut, dar la acoperire a fost subțire. E din top ten local, se vede. Nu dezvolt decât la un șpriț. Mai ales dacă îl dă el. Aia cu Selaru a fost miezul, că mi-a șoptit o cămilă (sunt în Egipt) că taman în ziua aia era la ei în control. Eu nu cunosc pe nimeni de la Ialomița, dar ceva îmi spune că pot să pariez că știu cam ce funcție are...
Nea Mihai, să ști că chiar beau un șpriț cu matale și nu spun la nimeni. Cu tăcerea le am :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde aghiuta pe 03 Iul 2015, 00:50

@Sly_Fox (ma adresez tie asa cum figurezi pe forum,ca sa nu stie lumea ca ne stim si personal :wink: ),nu vreau sa ma bag in discutia ta cu sus-numitul dar am si eu niste nelamuriri(retorice).
Un mic preambul.
Mai intai s-a pus problema inlocuirii domnului Anghel,domn pe care domnul Selaru l-a sustinut in trecut
http://www.obiectiv.net/tudor-anghel-re ... 2817.html/
Motivatia inlaturarii (mai bine spus fondanta pe coliva) a fost "pierderea" fondului Giurgeni.
http://www.obiectiv.net/tudor-anghel-a- ... 6240.html/
http://www.independentonline.ro/2013/05 ... rgeni-8741
Am citit ca dosarul lui Ciuperca e in instanta.Pacat ca nu au luat in calcul baietii de la DNA si modul de atribuire al acelui fond? Sau au luat ? Nu de alta,dar tot traseul pasajului de gasca nu mai este al ialomitenilor.
http://www.independentonline.ro/2015/07 ... -DNA-11864
Si asa a avut loc "alegerea" noului presedinte.
http://www.independentonline.ro/2013/09 ... tului-9081
Oare de unde stia viitorul nou presedinte ca va fi ales pe bune,avand in vedere ca masa si dansul fusesera deja comandate in locatia unde stii ca a si avut loc?
Modul cum s-a pus "caietul de sarcini" pentru alegerea dosarului viitorului director,il stiu cam toti ialomitenii care vor sa stie ceva.Din cate imi aduc aminte,prevedea "sa fi fost conducator/manager al unei societati in ultimii cinci ani" si a fost cu dedicatie.Doar un candidat indeplinea criteriul.
Acum,cand buboiul se sparge apar in presa(doar la asta mai am acces acum),diverse articole,interesante de citi pe si printre randuri.
http://www.obiectiv.net/scandal-cu-tipe ... 4710.html/
http://www.obiectiv.net/neculai-selaru- ... 5340.html/
Oare de ce domnul Selaru isi ridica degetul acuzator DOAR impotriva directorului ?
Mie ceva imi miroase a facatura,desi,unde sunt acum,aerul este extrem de curat fara miros de...poluare ialomiteano-damboviteana.
Nu pot decat sa va urez sa aveti grija la ce alegeti data viitoare.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde aghiuta pe 03 Iul 2015, 01:03

Concluzia la tot si la toate,citind nu doar topicul asta,este cam cum spune un prieten de-al meu,pe care mi-e rusine sa-l citez,avand in vedere ca sunt un pudic :mrgreen: ,dar o sa-mi iau inima-n dinti si dau citatul:"dragi vanatori si cetateni romani,pana n-o sa faceti curatenie in ograda voastra,incepand cu capul de la care toata treaba se impute,o sa futeti in cur un cal de lemn pana o sa va intre o aschie in pula si n-o sa fie nimeni care sa suga locul dureros".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iul 2015, 19:37

aghiuta scrie:@Sly_Fox (ma adresez tie asa cum figurezi pe forum,ca sa nu stie lumea ca ne stim si personal :wink: ),nu vreau sa ma bag in discutia ta cu sus-numitul dar am si eu niste nelamuriri(retorice).
.....................................................................................
Nu pot decat sa va urez sa aveti grija la ce alegeti data viitoare.

Eu nu ma adresez nici cu Aghiuta,nici cu Adi,ci cu domnule doctor. Si asta pentru ca de cateva ori m-ati scapat,prin sfaturile dumneavoastra, de ceva junghiuri si migrene ce nu imi dadeau pace. :D
Si acum mai am tendinta sa caut in telefon numarul dumneavoastra pentru cate o intrebare (sunteti primul in agenda,care incepe bineinteles cu litera A :D ),dar imi amintesc repede ca in ceea ce priveste distanta si fusul orar,Suedia nu este chiar Luciu,iar eu sunt mai rusinos din fire si nu am curajul sa va deranjez.
Cat priveste subiectul discutiilor reafirm ceea ce am spus si in postarea anterioara,noi vanatorii din cadrul asociatiei suntem in primul rand vinovati de situatia creata. Eu nu mai arat cu degetul pe unul si pe altul si spun clar,fara voia vanatorilor nu se intampla nimic intr-o asociatie. Delasarea si nepasarea creaza situatii de acest gen.
Aveti perfecta dreptate,insa pentru a nu scarmana lana cat nu este inca spalata,ma pot pronunta decat asupra ultimului indemn. Data viitoare vanatorii ialomiteni trebuie sa aiba grija ce aleg,daca vor ca aceasta asociatie traditionala sa mai aiba un viitor.
Nimeni nu le poate impune nimic,nimeni nu ii poate obliga sa aleaga ceva ce nu vor,trebuie doar putin interes si seriozitate.
Eu nu mai am calitatea de delegat si nici fostul sef de grupa nu mai are aceasta calitate,acum sunt alti oameni care reprezinta grupa de vanatoare. Tot ce pot face este sa indemn noii reprezentanti ai grupei sa nu se lase ademeniti de promisiuni desarte,asa cum am facut-o cu totii pana acum.
Asociatia merge inainte si are toate posibilitatile de a se redresa si prospera,bineinteles daca se doreste acest lucru. Daca nu se doreste acest lucru si oamenii se lasa sapati in punctul de sprijin,ei bine vor veni altii si vor face vanatoare,doar ca nu prea multi din cei ce pot vana in prezent o vor mai putea face si in viitor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iul 2015, 20:26

tehărău scrie: Eu de la Ialomița îl știu doar pe vulpoi și în el am încredere, da șiretul e neutru, că daia e vulpoi.

Multumesc foarte mult pentru increderea acordata.
Eu sunt de parere ca nu in orice situatie trebuie sa mizezi pe alb sau negru,uneori trebuie sa te invalui in gri daca situatia o cere.
Poate ca unii vad acest lucru ca pe ceva las sau defetist,si se bat cu pumnul in piept ca ei sunt viteji.
Timpul ne-a aratat ca, din pacate, vitejii cad primii in focul luptei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde yoghi pe 16 Iul 2015, 02:31

coleguu @MihaiTimofte
ai venit de cateva zile si dupa tine toti sunt hoti
chiar asa ?

vezi te rog propiile mesaje -(cateva ai mai jos ) ce ai scris in ele si uitate si in oglinda inaite sa-i faci pe toti
""hoti"".
Eu vad ca era bine la AJV """toata lumea era multumita """ ""cum se scria in acte.."".dar acum ca s-a stricat o caruta vrei sa se strice toate. daca se poate sa strici si soseaua :lol: :lol:

sa fi fericit

@fox
pune mai nene acolo.. Fazanul care a mancat vulpea


MihaiTimofte scrie:am ajuns sa ravnim la o ciulama ....... si mistretul trebuie sa il branconam ca nu e nici macar la cota

MihaiTimofte scrie:pentru mine nu este problema ca eu am facut vanatoare cum am vrut ca am lucrat cu oameni de omenie, daca am luat autorizatie la un tap stiti cum era, toata lumea era multumita, daca am impuscat la colectica atatea piese stiti cum se scria in acte iar acum nu se mai pot imparti pentru ca ei vor sa ia tot.


MihaiTimofte scrie:cu astia de la noi de la Ialomita va spun eu cum sta treaba, toti au furat cu acoperire de la Bucuresti, dar unii sau certat si sau dat in gat


MihaiTimofte scrie:cine a numarat cat au furat ca numai ei mai stiu.


MihaiTimofte scrie:.....
Nu mai gasesc unde am scris pe sait la voi.
Cred ca era ceva discutie despre hotii din agvps.
.....
Stiti cum e vorba, fiecare suge de unde poate.
?


MihaiTimofte scrie:Care sa invatat la hotia din agvps nu se mai dezvata in veci. .


MihaiTimofte scrie:.... Daca nu iti plac de ce le tii partea la niste hoti?


MihaiTimofte scrie:....
Astia au furat, aia dinainte au furat, aia dinaintea astorlalti au furat. etc.
Cine crezi ca o sa vina in locul .....
Iti spun eu, alti HOTI.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde ventura pe 16 Iul 2015, 07:42

Bun spirit de observatie ai Yoghi.
Din extrasul prezentat de tine inteleg ca unii sunt nemultumiti ca nu se mai poate fura cum se fura odinioara...
Poate fi si asta un motiv de suparare...
Asa cum spunea si M. Timofte, : "Care sa invatat la hotia din agvps nu se mai dezvata in veci. ."...
Asa ca singura solutie pt. ei ar fi sa puna mana la munca, sa-si faca un plan de activitate si sa sporeasca efectivele de vanat...
Daca tot sunt invatati sa iasa la furat,... macar sa aiba ce si de unde fura...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde jon2004 pe 16 Iul 2015, 08:40

MihaiTimofte scrie:pentru mine nu este problema ca eu am facut vanatoare cum am vrut ca am lucrat cu oameni de omenie, daca am luat autorizatie la un tap stiti cum era, toata lumea era multumita, daca am impuscat la colectica atatea piese stiti cum se scria in acte iar acum nu se mai pot imparti pentru ca ei vor sa ia tot.


Ceea ce spune M.Timofte aici , se intampla pe foarte multe fonduri de vanatoare . Golanii de acest gen au dus la depopularea fondurilor de vanatoare .
Ca sa explic ce inseamna ”cum era” cu autorizatia la tap : se lua o autorizatie la caprior ( pe unele fonduri inca se mai ia ) , se mai lua si o autorizatie pentru combatere , de grup restrans si se impuscau atatia capriori cat era nevoie sa fie ”lumea multumita” .

Cu ”piesele” de la colectiva : se impusca cat iese si se trece in autorizatie atat cat trebuie .
Toate aceste smecherii au dus la depopularea fondurilor de vanatoare , pentru ca nu se mai stia cine , ce si cat impusca .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde biriuck pe 16 Iul 2015, 09:11

Nu stiu ce dracu ii da toata lumea atentie lui M Timofte asta! Este un meteor, a facut cont in plin scandal si a inceput sa scrie voit agramat incercand sa para un "opincar simplu".

Baga numai fitile si ofuri de "branconier"... lasati-l sa moara in uitare si nebagare de seama impreuna cu von jnitel si cu ceilalti
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde ventura pe 16 Iul 2015, 09:12

jon2004 scrie:
MihaiTimofte scrie:pentru mine nu este problema ca eu am facut vanatoare cum am vrut ca am lucrat cu oameni de omenie, daca am luat autorizatie la un tap stiti cum era, toata lumea era multumita, daca am impuscat la colectica atatea piese stiti cum se scria in acte iar acum nu se mai pot imparti pentru ca ei vor sa ia tot.


Ceea ce spune M.Timofte aici , se intampla pe foarte multe fonduri de vanatoare . Golanii de acest gen au dus la depopularea fondurilor de vanatoare .
Ca sa explic ce inseamna ”cum era” cu autorizatia la tap : se lua o autorizatie la caprior ( pe unele fonduri inca se mai ia ) , se mai lua si o autorizatie pentru combatere , de grup restrans si se impuscau atatia capriori cat era nevoie sa fie ”lumea multumita” .

Cu ”piesele” de la colectiva : se impusca cat iese si se trece in autorizatie atat cat trebuie .
Toate aceste smecherii au dus la depopularea fondurilor de vanatoare , pentru ca nu se mai stia cine , ce si cat impusca .


Asa este din pacate... :(
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Alin3006 pe 16 Iul 2015, 13:21

Colegul Mihai Timofte e un trol. Vedeti topicul cu regulamentul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 23 Feb 2016, 15:04

MihaiTimofte scrie:ortace Teharau, acesti oameni au fost impusi cu forta de Selaru in urma cu cativa ani iar acum s-au certat de la care sa fure mai mult de la platitorii de cotizatii. In urma cu cativa ani, oamenii au vrut sa-si puna pe cine au crezut dar Selaru si-a impus oamenii lui. Culmea ca aacum se dezice tocmai de cei pe care i-a impus prin puterea functiei si relatiilor mafiote din sistem.


Nea Timofte, să nu crezi că te-am uitat. Dar uite ce zic oamenii responsabili. Ai acum ceva de zis, zi acolo!
http://agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=2 ... 954e#p1818

Dacă nu, nu mai plictisiți lumea!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde the_mav pe 23 Feb 2016, 16:18

tehărău scrie:
MihaiTimofte scrie:ortace Teharau, acesti oameni au fost impusi cu forta de Selaru in urma cu cativa ani iar acum s-au certat de la care sa fure mai mult de la platitorii de cotizatii. In urma cu cativa ani, oamenii au vrut sa-si puna pe cine au crezut dar Selaru si-a impus oamenii lui. Culmea ca aacum se dezice tocmai de cei pe care i-a impus prin puterea functiei si relatiilor mafiote din sistem.


Nea Timofte, să nu crezi că te-am uitat. Dar uite ce zic oamenii responsabili. Ai acum ceva de zis, zi acolo!
http://agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=2 ... 954e#p1818

Dacă nu, nu mai plictisiți lumea!

Teharau, inteleg ca incerci sa ridici forumul aGv, insa pe de alta parte nici abordarea ta la modul "daca nu e scris acolo, nu exista si nici nu sunteti oameni responsabili daca nu aveti cont facut acolo... nu mai plicitisiti lumea" nu mi se pare absolut deloc in regula. :!: :idea: :!:

Hai sa spunem direct ca ACEL forum al aGv mai are (MULT SI BINE din pucntul meu de vedere) pana sa ajunga la nivelul ACESTUI forum.
Poti incerca o abordare mai constructiva, de genul "scrieti public".
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde jon2004 pe 23 Feb 2016, 16:32

the_mav scrie:.... nu exista si nici nu sunteti oameni responsabili daca nu aveti cont facut acolo...


Mavule , citesti printre randuri si pe sarite .

Cum ai dedus tu ca cine nu are cont ”acolo” nu este responsabil ? :D

Colegul @Teharau , a mentionat ca acolo au postat pe un anumit subiect , persoane ”responsabile” cu probleme ce tin de agvps . Un e sa fii responsabil pe animite probleme si alta e sa fii iresponsabil :D :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde the_mav pe 23 Feb 2016, 16:43

@jon: e doar o interpretare... asemenea interpretarii prin care lumea se plictiseste daca nu se scrie pe forumul aGv.
sau precum cealalta (pe celalalt topic cu linkul lui teharau) referitoare la atribuirea frauduloasa de fonduri de vanatoar e(cu trimitere ddirecta la Ialomita) - e vreo sentinta sau decizie definitive in acest sens?

hai sa nu ne grabim cu interpretarile.... zic. :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2016, 17:30

tehărău scrie:Nea Timofte, să nu crezi că te-am uitat. Dar uite ce zic oamenii responsabili. Ai acum ceva de zis, zi acolo!
http://agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=2 ... 954e#p1818

Dacă nu, nu mai plictisiți lumea!

Interesant link, asa mai aflu si eu ce mai este prin asociatie, ca in ultimul timp nu am mai trecut pe acolo.
Am auzit ceva de organizarea unei sedinte a Adunarii Generale, inca mai sunt si eu pe acolo, dar la urmatoarele alegeri nu ma mai bag. Nu mai am chef de voturi, sedinte, obligatii in organizarea partidelor de vanatoare etc. Vreau sa ma duc la vanatoare cand am chef, pe unde sunt bine primit, fara sa dau seama nimanui.
Multumesc pentru link, desi nu imi era destinat mie in spsecial. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 23 Feb 2016, 17:39

Mav, noi toți am contribuit ca acest forum să fie serios. Eu, în mod sigur, nu l-am făcut de panarama. Și nici nu am de gând. Informarea colegilor care nu citesc în altă parte (nici eu nu mă uit pe vanatoare.ro, că nu am tip, nu de alta, dar ii respect la fel de mult pe colegii de acolo), este una din modalitățile prin care acest forum își arată clasa.
Cat despre cum înțelegi și interpretezi tu, îmi aduci aminte de replica lui al lui Bălosu:

"Nea Ilie, asta-i după facultăți!"
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde jon2004 pe 23 Feb 2016, 18:52

Eu nu cred ca forumul agvps este un concurent pentru vinatorul.ro si nici nu cred ca scopul forumului agvps , este unul comercial . Eu cred ca trebuie privit ca un canal de informare al agvps cu posibilitatea de a comenta , pe subiect . Comentariile se pot face aici sau/si acolo .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde laurul pe 23 Feb 2016, 20:01

jon2004 scrie:Eu nu cred ca forumul agvps este un concurent pentru vinatorul.ro si nici nu cred ca scopul forumului agvps , este unul comercial . Eu cred ca trebuie privit ca un canal de informare al agvps cu posibilitatea de a comenta , pe subiect . Comentariile se pot face aici sau/si acolo .

De acord cu Jon.
Este fix un canal de informare pe care oricine este liber sa il acceseze si sa se informeze sau sa ceara informari de la sursa.
Ca sursa nu a dorit si nu doreste sa ne informeze direct, este doar alegerea sa.
Totusi, este un pas inainte in comunicarea dintre vanatori si alesii sau numitii acestora.


Pe de alta parte, faza aia cu" Acu, daca ai ceva de zis, zi acolo" pare cam partinitoare. . Doar pare pentru ca daca e ceva de zis se poate zice si aici.
Trebuie doar ca" responsabilii" sa citeasca parerea vanatorilor pe mai multe canale si nu doar pe forumul controlat de ei.
Adica sa reduca fractura de comunicare de trista amintire...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 23 Feb 2016, 21:36

Mai băieți, voi nu recitiți topicurile. Eu nu am uitat discuția. Nea Timofte, sub anonimat, a adus acuze și a încercat să ne facă de cap. Pentru că acolo nu e posibil să scrii fără identitate confirmată, l-am invitat, dacă are cunoștințe de fapte, să zică cu nume și prenume. Vrem seriozitate dar când găsim metode, o dam în concurență. Asta e o prostie.
Ca să nu mă mai plimb de colo colo, vedeți că în răspunsul d-lui Datcu, se face referire la mai multe acțiuni, nu numai la cea de la Ialomița. Așa că mai ușor cu interpretarea că fac referire directă la Ialomița. (asta e de la topicul cu interesul național, dar nu mă mai loghez.)
Tot acolo: dacă în instanță s-a admis ca 24(parcă) de fonduri s -au atribuit pe nașpa, asta înseamnă la ro. corupție. Ca e mare sau mică , la corupție treabă a făcut DNA
Acum , cui e frică de lupul cel rău, de lupul cel rău, de... :-q
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate