Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:24

Frigarui de caprior

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Frigarui de caprior

Mesajde Alin3006 pe 15 Iul 2015, 19:26

O reteta de sezon, pe cat de simpla pe atat de delicioasa.
Stim cu totii cat de fada poate fi carnea capriorului, mai ales daca e unul mai ¨trecut¨.

Recent am fost ¨somat¨ de niste prieteni nevanatori care stiau ca imi place sa gatesc sa le fac o masa vanatoreasca. De teama sa nu fac breasla de ras, am facut - pe langa nelipsitul ceaun- si niste frigarui de caprior. Pana aici nimic extraordinar, insa e o mancare pe cat de simplu si rapid de facut pe atat de gustoasa.

Toata smecheria sta in modul in care marinezi carnea. Eu nu folosesc nici vin nici condimente tari gen tarhon sau ienibahar pentru ca ascund gustul vanatului. Daca ar fi fost vanat la alergat, cand carnea miroase, ar fi fost alta treaba, insa asa, era chiar pacat.

Asa ca marinata mea e foarte simpla: zeama de la trei lamai, sau si mai bine limete, trei catei de usturoi zdrobiti, piper si boia. Foarte important: un pahar marisor ( cca 100 ml ) de rom alb.
Eu folosesc Havana, dar merge orice rom suficient de bun incat sa-l si bei cu placere.
Am cunoscut candva un mare bucatar care mi-a spus legat de vin sau alt alcool folosit la gatit: ¨ daca nu ai bea cu placere acel vin, de ce l-ai manca cu placere?!!¨ Asa ca nu va zgarciti si puneti rom bun! :lol:

Am tinut carnea la marinat fix o saptamana. In final arata cam asa:

Imagine

Era atat de frageda incat o puteai manca practic cruda, fara sa ai o senzatie neplacuta. Cativa am si gustat si ne-a placut asa cruda.

Mai vedeti in poza un al doilea ingredient, la fel de important ca si carnea: slaninuta afumata de casa. Musai sa fie de casa si daca e din cea cu un pic de carne prin ea, e si mai bine. Si la fel de important e ca intotdeauna, carnea sa fie intre slanina si ceapa, ca sa ia grasime de la slanina si gust de la ambele.

Ce mai puneti in rest tine de gustul si imaginatia fiecaruia, insa as spune ca ceapa si ardei e musai sa puneti. Eu am mai adaugat si ciuperci. Sare, piper, boia si pe gratar cu ele.

Cam asa aratau in final: Imagine

Aproape ca ne-am batut pe ele.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frigarui de caprior

Mesajde lory pe 15 Iul 2015, 19:44

Arată foarte bine şi cu siguranţă au fost şi foarte gustoase.
De ceva vreme nu mai marinez capra, ţapul....
Se supragateste.
Dacă aş fi făcut un carpacio, aş fi maturat-o şi condimentat-o.

O sa fac o excepţie totuşi data viitoare fiindcă mi-ai făcut poftă...
lory
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 31 Mar 2014, 10:32

Re: Frigarui de caprior

Mesajde OVI762 pe 15 Iul 2015, 20:04

Foarte frumos,recunosc si incerc.Exceptand carnea de caprioara si alte asemenea,imi aduc aminte de vorbele unui alt vanator,bautor si gurmand plecat de mult sa vaneze pe alte meleaguri:

Vanatul n-are Dumnezeu
Si-i pacoste,nicicum mancare,
Cand n-ai otet,
Deci sfatul meu ,sa nu-l uitati:
Otet si sare.

Francois Rabelais

Sper sa ma ierte acolo unde este maestrul de i-am incurcat vreun vers,a trecut ceva vreme de cand nu l-am mai citit si memoria se mai duce.In cazul de fata voi inlocui si eu otetul cu rom,pare mult mai indicat si se vor bucura fara tagada cei ce vor gusta frigaruile.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Frigarui de caprior

Mesajde Alin3006 pe 15 Iul 2015, 20:11

lory scrie:Dacă aş fi făcut un carpacio, aş fi maturat-o şi condimentat-o.


Pai cam asta a iesit pana sa le pun pe gratar. Il puteai manca asa linistit. Nici eu nu mai marinez carnea in general, insa tapul asta era un mosneag. In plus, marinarea asta cu lamaie e nebunie.

ATENTIE insa am uitat un amanunt: in ultima zi se clateste bine de tot si se lasa in apa rece inca o zi. Altfel e cam acra. :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frigarui de caprior

Mesajde madalin122582 pe 15 Iul 2015, 22:36

Arata intr-un mare fel dar arata a fi gustoasa. Musai de incercat...revin si eu cu poze dupa ce incerc reteta
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Frigarui de caprior

Mesajde Zeres Ciprian pe 16 Iul 2015, 06:43

Imi place briceagul din prima poza. Am unul la fel. Simpatica scula!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Frigarui de caprior

Mesajde cybelle pe 16 Iul 2015, 12:28

@alin
Spunea cineva ca ii lipseste butonul de like...
Mie cel de share...

Ps. Mai beau inca o bere pe plaja si inghit in sec...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Frigarui de caprior

Mesajde Clujeanul pe 16 Iul 2015, 21:02

@alin, in ce mediu si cam la ce temperatura ai tinut carnea la marinat?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Frigarui de caprior

Mesajde Alin3006 pe 18 Iul 2015, 13:11

Le-am tinut la frigider, la 4 grade, in marinata descrisa mai sus, mai putin in ultima zi cand le-am spalat bine si am inlocuit marinata cu apa rece.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frigarui de caprior

Mesajde bogdanel pe 27 Iul 2015, 07:22

buna rau, Dle Alin! ;)
treaba a stat cam asa:
o pulpa spate scoasa de la congelator, dezosata, frecata cu sare de fragezit.
trei lime stoarse
5 catei de usturoi pisati
doua lingurite de boia dulce
un varf de cutit de sare si piper
100-120ml de Rom cubanez - Havana -
pentru a acoperi carnea am mai pus ~100ml apa rece
a stat la frigider de luni seara pana vineri seara, in aceste zile am "pitrocito" in fiecare seara.
vineri am dat-o afara de la bait si am lasat-o la scurs, fara a o mai baga la apa rece (inca o zi); dupa ce am gustat din ea.
sambata dimineata a luat drumul E85 pana in Moldova - sambata seara a fost sacrificata pe un gratar gospodaresc in curtea parintilor;
o reteta pe care o recomand de weekend in locul porcului, micului, puiului clasic ;)

ps: din pacate nu am mai apucat sa fac poze cu finalul, am uit de aparat :D

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate