Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:49

Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 16:17

Scriu reteta in memoria lui Nea Florea Makarenco din Crisan, omul care stia sa o faca precum nimeni altul. Si a lui Calin Satmari, in compania caruia am avut privilegiul s-o gust pentru prima data! Sa-i odihneasca Dumnezeu pe amandoi si sa-i tina in plaiuri vesnice de pescuit si vanatoare!

Borsul asta are in primul rand o poveste, care il face mai savuros. Acum cativa ani buni, a avut loc in Delta un protocol la nivel inalt: trebuia plimbat si servit in mod rustic si savuros ministrul mediului din acel moment. Printre altele, trebuia sa manance un bors de peste cu adevarat pescaresc, undeva intr-un loc rustic, in natura!
Organizatorii au decis ca cea mai buna optiune ar fi sa-l duca le Nea Florea Makarenco, ¨la bordei¨.
Nea Florea a fost unul dintre cei mai vestiti pescari, braconieri si ghizi din Crisan.
Daca aveai nevoie de crap sarat si afumat, icre de stiuca, carne de mistret sau o blana de vidra - vorbeai cu Nea Florea.
Daca te tinea cureaua si voiai sa vezi Delta cu adevarat, te ducea Nea Florea in zone pe unde numai lipovenii trecusera si nici din ei multi nu erau care sa le stie tainele.
Dar mai ales, daca aveai pofta sa mananci un bors de peste cum nu face nimeni pe lume - tot la Nea Florea trebuia sa te duci.
In istoria cu ministrul, decizia a fost luata din doua motive: bors ca al lui nu facea nimeni si in plus de asta, ¨bordeiul¨ era un loc magic, pe un ostrov pierdut in imensitatea lacului Bogdaproste.
Nea Florea nu ducea acolo chiar pe oricine, era un sanctuar al lui pe care il impartea cu strainii destul de rar si nu cu oricine.
Dar atunci n-a avut incotro, cel care ii cerea ajutorul pentru protocol ii era drag, asa ca a consimtit.
La bordei era o masa lunga de scanduri la umbra unui palc de salcii. S-a adus fata de masa alba, vesela fina, bauturi alese, puse la ghiata la umbra salciilor.
Nea Florea s-a apucat de bors, care dura ceva timp sa se faca, reteta lui fiind destul de complicata. In timp ce gatea, s-a adapat constant dintr-o sticla de vodca buna, din protocolul ministrului si - spre disperarea organizatorilor- s-a facut praf! Asta nu l-a impiedicat insa sa faca o ciorba pe cinste ca de obicei...ba poate chiar a fost mai buna ca de obicei.
A adus cazanul langa masa si a inceput sa serveasca, zeama si pestele separat, dupa tipicul lipovenesc. Desi beat turta, n-a varsat un strop!
Ministrul era flamand si ciorba mirosea si arata grozav, asa incat a luat imediat o lingura si a gustat din zeama. N-a apucat sa zica nimic, insa se citea pe fata lui ca-i placea grozav.
Cam asta a inteles si Nea Florea si incurajat de reactia ministrului, s-a apropiat de el, i-a futut o lopata cu cinci degete pe spinare- de mai avea putin si-l baga cu capul in castron- si a zis, cu accentul lipovenesc inconfundabil, care se accentua in functie de starea lui de betie:
- Dom ministru, ti-am facut o ciorba di ma lingi pi pula! ¨
Au inghetat toti, ingroziti, in asteptarea dezastrului. Nimeni nu stia cum sa reactioneze si s-a lasat o tacere de gheata.
Ministrul si-a revenit primul, desi grav avariat de laba de urs incasata pe spinare, a bufnit intr-un ras isteric, cu lacrimi. In scurt timp radeau toti de se tavaleau pe jos.
Ministrul s-a ridicat si l-a pupat pe Nea Florea pe amndoi obrajii, l-a felicitat pentru ciorba si i-a spus ca nu a mai petrecut asa bine de mult timp.
La scurt timp dupa, s-a aprobat cererea de concesiune a unei zone de lac, pe care Nea Florea o depusese de ani de zile si nu primise nici un raspuns.
Iar sintagma ¨Iti fac o ciorba di ma lingi¨- a ramas celebra. Ca si ciorba de peste a lui Nea Florea.

Am auzit povestea prima data in compania lui Calin Satmari si a altor cativa prieteni. Calin si Nea Florea ma gandesc ca s-au intalnit undeva sus si mai deapana povesti vechi.
Pentru cei ramasi aici jos, incerc sa postez ce-am ¨furat¨ din reteta in cele cateva ocazii cand l-am vazut pe Nea Florea facand-o.

O prima regula e regula apei. Adica apa trebuie sa fie din Dunare si pestele trece prin maxim trei ape, ca altfel se spurca: in prima apa il prinzi, in a doua il speli si in a treia il fierbi. Din acest punct, apa e interzisa, nu mai ¨torni¨ alta peste peste - mai ales in stomac- ca spurci pestele.
Pestele trebuie sa fie de tot felul: de la oblete la somn. Nea Florea punea peste mic de tot felul: obleti, rosioare, platicute, bibanusi tot ce avea, si ii punea sa fiarba in apa, dar nu strecura borsul ca altii ci fierbea albitura pana ce se faceau praf si oasele.
Peste mare punea caras, biban, stiuca - musai sa puneti stiuca si biban, dau un gust aparte- crap si somn tot obligatoriu! Cu cat sunt mai multe feluri de peste, cu atat iese ciorba mai buna:

Imagine

Din pestele mare se opresc bucatile bune pentru prajit, capul si coada, precum si bucatile cu inotatoarele pectorale merg insa la ciorba.
Imagine
In tot acest timp va ¨dezinfectati¨ bine, eu am ales un rom vechi de 15 ani, absolut spectaculos, primit in dar de la un bun prieten:
Imagine
Numai sa nu abuzati, ca incurcati reteta.
Se pune pestele la fiert si se spumeaza.

Urmeaza legumele:
Imagine

Ardei capia, ardei rosu, ardei verde si un ardei iute. Cartofi, morcovi, telina, ceapa - eu am pus si putin praz, desi nu era in reteta originala. Ardeiul da culoare si aroma, cartoful si morcovul consistenta ceapa da gust. Ceapa se toaca marunt si se pune si una intreaga la fiert. Culorile sunt superbe si se pastreaza si dupa fierbere:
Imagine

Arata cam asa:
Imagine

Ca sa nu pierdeti timpul, puneti si o tigaie alaturi si prajiti bucatile ramase pentru prajit:
Imagine

Ca si condimente, la ciorba se pun doar sare, piper si ingredientul secret, care da gustul specific de ciorba lipoveneasca:
Imagine
Mai exact, cel mai ieftin si ordinar otet pe care il gasiti la nonstop-ul de langa bloc.
Se pune in timp ce ciorba fierbe, putin cate putin, in timp ce gustati, pana va place la gust.
Dupa cca 10 minute, adaugati patrunjel tocat si apoi acoperiti oala, sa stea asa cca un sfert de ora:
Imagine

Acum e aproape gata: nu uitati de mujdei, e cel mqi important! Se pune direct in farfurie, in zeama fierbinte si separat pe pestele - care se pune in alta farfurie ca la lipoveni!

Desigur, eu n-am avut apa din Dunare si mi-au lipsit si multe feluri de pesti. Oricum, nu voi face niciodata un bors la fel de bun ca al lui Nea Florea! Macar am mangaierea ca o sa-l pomeniti voi, cand veti incerca reteta!
Pofta mare si nu uitati sa varsati un strop de ¨dezinfectant¨ pentru Nea Florea si calin Satmari cand veti face bors!

Eu am avut un critic sever - insa am trecut testul cu brio:
Imagine

A ¨ras¨ ciorba cat ai clipi, de n-am apucat sa-i fac nici poza decat abia la felul doi - peste prajit- cand m-am dezmeticit. Ma gandesc ca au fost vreo trei paharele de dezinfectant in plus...

Imi pare rau tare ca micul critic nu va putea niciodata sa guste originalul. Si cel mai mult ma necajesc ca n-a lipsit mult sa-l prinda in viata pe Nea Florea...
Parca il aud si acum cantand in timp ce trebaluia la cazan: ¨ Hai-hai, cu sanioara, pana-n deal la Marioara...¨

Pofta mare va urez!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde acsph pe 25 Mar 2013, 16:57

Bravo Bre,
Frumoasa poveste...am sorbit-o pur si simplu!Pot sa jur, pe urme proaspete de lup, ca urmele lasate de oameni MARI si rari in sufletele unor norocosi,sunt picaturi de apa vie si pentru cei care intamplator au ba,au bucuria retrairii magiei acelor clipe.
Multumesc,
Ionut C
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 17:21

Am trait multe momente frumoase ¨la bordei¨. Imi mai amintesc o noapte de pomina, pe o canicula de cuptor, cand ne-am imbatat toti rau de tot la bordei. Am mancat atunci vreo doua cazane de raci - ca pe seminte- si un lighean de ciulini. Nu stiam ca ciulinii se mananca, insa copti pe tabla si dati cu sare sunt chiar ok- ma refer la semintele de ciulini atat de frecvent intalniti in balta. Si merg bine la bautura, un soi de arahide autohtone.
Ne-am facut praf si am adormit in bordei, unde efectiv ne-au mancat de vii puricii si tantarii. Dar nu prea ne-a pasat, pana a doua zi. Foarte tare a fost dis de dimineata, cand Calin Satmari exasperat de ciupituri a intrat in Dunare - in pielea goala - sa faca baie. Cat se scalda, s-a apropiat un stol enorm de pelicani, deranjati de o barca matinala cu turisti. Calin a tasnit din apa si a luat camera de fimat ca sa profite de ocazie si s-a urcat pe bordei in p....a goala, filmand pelicanii. In scurt timp a aparut si barca cu turistii care au asistat la scena cu gura cascata! Calin era focusat pe stolul de pelicani, turistii holbau ochii cat cepele la nebunul in p....a goala care filma pelicanii de pe acoperisul bordeiului si noi cei trei spectatori ne tavaleam pe jos de ras! Si de mancarime...
Doamne ce vremuri! Si cate amintiri!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Jicol Dilo pe 25 Mar 2013, 18:42

Alin tată, eşti belea! Dumnezeu să te binecuvânteze! M-am amuzat teribil citind poveştile tale! Iar reţeta borşului am s-o ţin minte şi dupa post, când fac rost de marfă, o pun în aplicare!

Dumnezeu să-i odihnească pe Nea Florea şi Călin Satmari!

Cu drag,

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 18:44

Merci baieti, oamenii adevarati traiesc prin amintirea lor, asta e partea frumoasa a povestilor vanatoresti!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde liviur pe 26 Mar 2013, 16:20

Ma duc sa cumpar peste ca nu se mai poate...
Alin superbe povesti, pentru care iti multumim si cu siguranta o sa varsam un strop pentru cei ce s-au dus in lumea celor drepti !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde nicu_vezitiu pe 26 Mar 2013, 19:31

Super!V-ati gandit vreodata sa le puneti pe hartie toate povestile?Ma simt ca in noptile de iarna ,cand bunicul imi citea o poveste care apoi se termina cum voia el! Eu cred ca datorita istorioarelor astea, mi-am dorit in primul rand sa devin vanator!Felicitari inca odata!
nicu_vezitiu
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 30 Noi 2011, 18:30

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 26 Mar 2013, 19:45

Merci frumos baieti, mai scriu din ele, in masura in care am timp, dar mai las si pentru cand oi fi batran si neputincios... :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde tehărău pe 28 Apr 2013, 13:35

:D
N-am cum, ca ma imbatam in seara asta!...
Povestea asta are de toate in ea de m-a apucat asa o melancolie...
Ca tot suntem in Saptamana Mare, Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti cei care acum fiind trecuti Dincolo, pe cand erau cu noi faceau ce ai facut tu acum: Ceva ce conteaza!
Merci!

PS.
Eu tot fara "internet access", mai dau cate un ochi pe aici -rar, cand pot; de scris nu se pune problema...
dar cand mi-a picat in ochi povestea asta, am facut ca papagalul ala care s-a lipsit de pene... :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 29 Apr 2013, 11:30

Off, fiti-ar meseria sa-ti fie, uneori e tare frustrant!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2013, 08:52

Taica, habar nu aveam ca te stiai cu Calin!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 14 Mai 2013, 14:02

Ghinda scrie:Taica, habar nu aveam ca te stiai cu Calin!


E mica lumea, cateva mese...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Scout pe 20 Iul 2015, 22:24

Doamne ce dor de Delta mi-a facut povestea asta! Parca mi-ai trezit amintiri din alta viata. Ce n-as da sa mananc un bors din ala cu apa din dunare. Si sticla aia de otet…Doamne! Puneau ai mei in mujdei sa-l acreasca... :roll:
Vorba lui Teherau, cred ca ma imbat in seara asta!
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Scout pe 20 Iul 2015, 22:25

PS: E clar ca aia cu salamul cu soia a fost o gluma. :lol: Nu pare sa moara cineva de foame aici!
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Jack.Sparrow pe 21 Iul 2015, 12:18

Trimite-mi tu un pachet consistent de somon ca iti trimit eu o galeata de apa de dunare, otet, peste pentru bors (chiar si leustean sa ai pe acolo pentru ciorbe)
Daca somonul e si afumat iti trimit si niste platica sa faci babic din matele ei (am auzit eu o reteta din asta undeva, la un lipovean :lol: :lol: ). Harzobi vranceni nu iti pot trimite pentru ca i-au prins baietii cu plasele :(
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde laurul pe 21 Iul 2015, 13:09

:D :D :D
.... am auzit faza cu matele (dar de rosioara si ptr carnati) de pe undeva de pe langa Galati.
Dar cred ca faceau prahovenii misto de saracii aia, ca nu stiau cum arata porcul....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 21 Iul 2015, 14:12

laurul scrie::D :D :D
.... am auzit faza cu matele (dar de rosioara si ptr carnati) de pe undeva de pe langa Galati.
Dar cred ca faceau prahovenii misto de saracii aia, ca nu stiau cum arata porcul....


Aia de pe langa Galati fac prezervative din matele alea de rosioara, ca sa nu ia una alta de la prahoveni :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde sean pe 21 Iul 2015, 19:57

Alin3006 scrie:
laurul scrie::D :D :D
.... am auzit faza cu matele (dar de rosioara si ptr carnati) de pe undeva de pe langa Galati.
Dar cred ca faceau prahovenii misto de saracii aia, ca nu stiau cum arata porcul....


Aia de pe langa Galati fac prezervative din matele alea de rosioara, ca sa nu ia una alta de la prahoveni :mrgreen:


:D :D :D
Ori rosioarele de pe acolo sunt mutante si cresc fara masura,ori problema e in partea ailalta,adica la suportul de prezervativ! :lol: :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 21 Iul 2015, 20:02

Sunt rosioarele cat delfinii. :lol: :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde the_mav pe 21 Iul 2015, 20:19

Alin3006 scrie:Sunt rosioarele cat delfinii. :lol: :mrgreen:

Minim, de regula sunt peste casalot ca marime...
De pe malul dunarii oricum sa fie... ca e galati, ca e doar un cartier - astea sunt detalii :D :lol:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Scout pe 21 Iul 2015, 23:34

Vad ca discutia a luat-o razna total... :roll:
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Alin3006 pe 27 Iul 2015, 22:49

Nu te tinteau pe tine, asa glumesc ei :oops: Ne stim de mult...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bors de peste ¨Di ma lingi!¨

Mesajde Scout pe 28 Iul 2015, 17:32

E bine ca ai precizat.
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate