Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:00

Propunere regulament practicare vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 30 Iul 2015, 18:27

ventura scrie:"A reusit cumva o persoana de acolo, cu ceva probleme de identitate (avand nenumarate conturi atat pe facebook cat si pe alte forumuri, inclusiv pe forumul lui activand cu mai multe conturi :oops: ) si nu numai, sa transforme in circ orice idee, orice propunere.
Asta este.
Sa fim noi sanatosi!


Eu am vazut mai multi. Acum e posibil si ce spui tu, sa fie mai multe conturi ale acelusiasi tip.
Pentru astia care se ascund si latra din gauri am un singur cuvant: sissy! :oops:
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 30 Iul 2015, 18:34

aghiuta scrie:
Alin3006 scrie:Despre ce dracului vorbim ?

Cred ca vorbim despre nivelul intelegerii/intelectului/educatiei populatiei ce ocupa teritoriul actual al


Wow! Tipul cu reteta de sarmale! Sa fii sanatos omule, o sa te pomenesc in scurt timp.

Acu revenind la discutie: gresesti. Prosti sunt peste tot, problema vine de sus nu de jos. Si e in primul rand despre bani. Cand o tara merge prost, guvernul fura. Si invers. De aici vine tot raul. Sunteti in coatsa rusilor, EU trage si ea de capatul al doilea, the result: saracie. De ani de zile se fura sistematic pentru ca nu iesiti pe strazi sa va cereti drepturile.
Dovada si the Facebook sissy : nu are coaie sa duca o lupa pe fata, se ascunde prin colturi si mucsa de glezna. Si cand cineva ii explica ca asa nu ajunge nicaieri - pak da block.
Voi trebuie sa va faceti singuri dreptate, ca toti care ajung sus se apuca de furat.

In ce suntem in consens: cum mama dracului tot ies mereu rosii aia prin guvern??? WTF ii mai voteaza? Fura alegerile sau oamenii sunt atat de prosti sa creda ca e bine cu ei??
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 30 Iul 2015, 18:50

Scout scrie:Dovada si the Facebook sissy : nu are coaie sa duca o lupa pe fata, se ascunde prin colturi si mucsa de glezna. Si cand cineva ii explica ca asa nu ajunge nicaieri - pak da block.


Am ceva obiectii la activitatea ta, obiectii de forma si te rog sa nu le iei ca pe jigniri/reprosuri etc...
Cercetasule, esti nou pe aici si poate ai inceput deja sa gandesti in alta limba daca stai de mult timp afara, te rog insa sa verifici putin ce tastezi inainte sa apesi butonul "Trimite". In plus, limbajul de feisbuc nu este acceptat aici (chestii gen "pak", "catzel", "iubitik", "shmeker" etc)

De continut nu ma leg, sustin in diferite proportii ideile tale. :wink:

P.S. Singurul pak acceptat pe aici e ceva de genul Imagine

P.S 2. Da, oamenii chiar sunt atat de prosti la vot. Se va vedea si la alegerile interne AGVPS ce vin curand :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Remo pe 30 Iul 2015, 18:59

Pak 40, 7,5cm cm?
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 31 Iul 2015, 08:46

biriuck scrie:Am ceva obiectii la activitatea ta, obiectii de forma si te rog sa nu le iei ca pe jigniri/reprosuri etc...
Cercetasule, esti nou pe aici si poate ai inceput deja sa gandesti in alta limba daca stai de mult timp afara, te rog insa sa verifici putin ce tastezi inainte sa apesi butonul "Trimite". In plus, limbajul de feisbuc nu este acceptat aici (chestii gen "pak", "catzel", "iubitik", "shmeker" etc)


Iete de aia refuz eu sistematic sa-mi fac cont pe facebook...nu am auzit de vreun grup care sa aduca plusvaloare sau sa se foloseasca un limbaj/ortografie decent/a.
On topic
Documentul postat de catalin vrabie nu se deschide... se petrece doar la mine????
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 31 Iul 2015, 08:51

laurul scrie:Documentul postat de catalin vrabie nu se deschide... se petrece doar la mine????

Probabil ca nu.
La mine a functionat ok la momentul postarii. Acum e o eroare si la mine.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 31 Iul 2015, 09:51

Remo scrie:Pak 40, 7,5cm cm?

Da, tun anticar german de 75mm.

@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 31 Iul 2015, 10:13

biriuck scrie:@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:

Mda...tocmai din acest grup, Catalin a iesit; o fi considerat ca celalalt grup are un nivel mai ridicat :roll:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 31 Iul 2015, 10:24

madalin122582 scrie:
biriuck scrie:@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:

Mda...tocmai din acest grup, Catalin a iesit; o fi considerat ca celalalt grup are un nivel mai ridicat :roll:

Dreptul la libera asociere este garantat prin constitutie.
Cred ca ar trebui sa ne para rau daca o persoana ce aduce plus valoare unui grup decide sa paraseasca un grup din care facem parte.

Cred ca suntem Off-Topic, ar trebui sa discutam mai mult principii, cel putin aici, si mai putin despre persoane. :)
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 31 Iul 2015, 10:31

madalin122582 scrie:
biriuck scrie:@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:

Mda...tocmai din acest grup, Catalin a iesit; o fi considerat ca celalalt grup are un nivel mai ridicat :roll:

Nu pot...n-am facebook si nici nu-mi fac.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 11:39

NicuNicuta scrie:
madalin122582 scrie:
biriuck scrie:Cred ca ar trebui sa ne para rau daca o persoana ce aduce plus valoare unui grup decide sa paraseasca un grup din care facem parte.

Cred ca suntem Off-Topic, ar trebui sa discutam mai mult principii, cel putin aici, si mai putin despre persoane. :)


Nicule, cand un om bine intentionat paraseste forumul imi pare rau intotdeauna. Unii o fac din mandrie, altii ca nu mai au timp, altii insa o fac din cauza celor care intra doar ca sa genereze scandal si ca sa creeze diversiuni.

In toate cazurile, mie imi pare rau sincer, chiar si legat de cei din urma, care daca si-ar canaliza energia catre ceva bun, breasla asta nu ar mai fi calcata mereu in picioare.

Aici intamplarea face sa vorbim de un grup chiar civilizat, pe care se discuta despre vanatoare, versus un grup care si-a pus un disclaymer ca ¨Atac la persoana¨ cum ca ce posteaza acolo e pamflet, probabil considerand ca asa pot porcai pe oricine orcat fara consecinte. Macar e bine ca au recunoscut si ei nivelul la care se situeaza, sa nu mai fie nici un dubiu.

Aici pe forum chiar am incercat sa facem ceva bun, incepand cu ¨Campania pro vanatoare ¨ si terminand cu discutiile pe regulament.
Unul dintre oamenii care au adus cea mai multa valoare acestui forum de cand exista el a avut aceasta initiativa si eu l-am sustinut.
A reusit sa ma convinga ca pentru a initia aceste demersuri e necesar ca toti vanatorii sa fie unitsi ca asta presupune ca eu trebuie sa-mi calc pe mandrie si sa pot purta o discutie civilizata cu Neculai Selaru, care, ne place sau nu, e directorul AGVPS si in consecinta reprezinta peste jumatate dintre vanatori.
Asta in conditiile in care acelasi Neculai Selaru cu un an inainte a vrut sa ma dea afara din asociatia in care sunt membru, in urma scandalului cu articolul ¨Forumistii¨!!!! Mi-am calcat pe mandrie si am acceptat.

Ma asteptam ca personajul sa fie foarte arogant si ostil ideilor noastre; am avut o mare surpriza sa vad ca nu e asa si ca e dispus la transparenta si dialog. Am spus ca merita sa fac o incercare.
Drept pentru care am generat acea replica mediatica la ¨stopeaza barbaria, salveaza ciocarlia¨ intr-un interviu la Digi TV. Linkul exista la ¨Campanie pro vanatoare¨.

Poate ca n-a fost potrivit sa sugerez reporterilor sa se duca si la Selaru- altminteri director AGVPS, singurul cu o calitate oficiala si de meserie- poate trebuia sa-i trimit in schimb la Sorin Flutur, sa le faca teoria cinegeticii mioritice. Nu m-a dus capul… imi pare rau.

Sunt convins ca daca faceam asa, lucrurile stateau cu totul altfel.

Verzii ar fi cazut in genunchi de admiratie, nu mai generau nici o campanie anti-vanatoare si regulamentul ar fi fost facut in favoarea vanatorilor. La fel ca si legea 407, in care nu ar mai fi aparut obligativitatea de a fi membru, ci probabil niste caini cu covrigi in coada, care iti puneau un covor rosu cand te duceai la asociatie sa incasezi cotizatie. Pentru ca, desigur, nu se mai punea problema sa platesti o cotizatie, iti dadea tie bani asociatia.
E doar lucru stiut ca numai Selaru e de vina pentru toate relele, iar forumul e aservit si eu sunt pupincuristul lui.
Sau poate trebuia sa-i fi trimis pe reporteri la Ursus, cand era ¨luat in foamfa¨ sa-i pizduie nitel. Nu m-am gandit nici la asta. Le-am facut si eu dupa capul meu.

E lucru stiut ca poti stopa o campanie a verzilor pe un grup de Facebook citit numai de vanatori, logic nu?
Si cea mai buna abordare e sa-i injuri si sa le spui ce prosti sunt, in felul asta le captezi atentia instantaneu. Si te vor admira si isi vor schimba definitiv parerea despre vanatoare. Cel mai bun lucru ca sa le castigi respectul e sa postezi un retard calarind un porc, sau niste caini de mistret care sfasie un godac viu.
Ambele chestii ajuta mult la imaginea in fata verzilor.

Apoi vine Catalin, care e parte din acel grup cu disclaymer de ziar de scandal si imi spune ca n-am inteles nimic. Pe bune?? EU nu am inteles nimic ??

Adica unii chiar incearca sa faca ceva bun, altii nu fac decat sa atace persoane in toate modurile posibile, sub protectia uno conturi false, si sa scoata in fata un ¨erou¨ care aduna idei de la toata lumea in mediul virtual, ca sa le prizeinte apoi la minister si sa spuna: daca nu eram eu, era vai de voi fraierilor.
Eroul lor intra aici, ne jigneste pe toti la rand, ne face catei fara coloana si aserviti, sau tarani si comunisti, iar cand sa faca ceva concret dispare ca magarul in ceata si apoi cand revine ne cearta ca fara el suntem praf si ca paraseste forumul. Asta in timp ce fac vreo sapte conturi de troli si ataca toti oamenii ok care vor sa discute constructiv dar au alta parere decat ¨eroul neamului¨, cu scopul clar de a le inchide gura.
Ete na! Ce chestie. A cui o fi pierderea.? Iti spun eu ce se va intampla: o sa apara un ¨vizitator ¨in plus.
Auzi, cica n-am inteles nimic. Ba dimpotriva, am inteles perfect toata manevra, de la bun inceput.

Nicule, fiecare e liber sa isi aleaga ce cale vrea. Daca intentia mea e buna si a ta la fel, insa fiecare dintre noi o ia pe un alt drum ca sa ajunga la destinatie, am eu oare dreptul sa te fac albie de porci pentru ca nu imi place drumul pe care ai plecat tu si consider ca al meu e mai bun? Sau e o chestie de respect minim sa spun ¨ nu e ok ce faci, te vei convinge in final ca ai gresit si ca eu am dreptate! ¨ ?? Tu ce zici?

Repet, daca de fapt ai o intentie buna si nu vrei doar sa dai impresia asta!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 31 Iul 2015, 11:44

madalin122582 scrie:
biriuck scrie:@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:

Mda...tocmai din acest grup, Catalin a iesit; o fi considerat ca celalalt grup are un nivel mai ridicat :roll:

Madalin, tu stii foarte bine de ce am iesit din acel grup. Am discutat amandoi acest subiect. Si daca nu-ti mai aduci aminte, redau exact mesajul meu trimis catre tine cand m-ai adaugat in grup:
Salut.
Multumesc pentru adaugarea in grup. Insa nu voi ramane in acest grup decat daca se sterg postarile negative referitoare la alte grupuri de pe facebook. Nu stiu cine este Ilie Daniel, insa pe panoul principal al grupului se vorbeste despre acest grup in antiteza cu altele. Cred ca nasterea acestui grup, daca se face pe acest principiu, este una gresita. Nu sunt administrator aici (si nici nu cer acest lucru) insa daca in perioada urmatoare nu se revizuieste mentalitatea grupului (sau a initiatorului acestuia) eu ma voi retrage."
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 11:56

catalin.vrabie scrie:
madalin122582 scrie:
biriuck scrie:@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:

Multumesc pentru adaugarea in grup. Insa nu voi ramane in acest grup decat daca se sterg postarile negative referitoare la alte grupuri de pe facebook. Nu stiu cine este Ilie Daniel, insa pe panoul principal al grupului se vorbeste despre acest grup in antiteza cu altele. Cred ca nasterea acestui grup, daca se face pe acest principiu, este una gresita. Nu sunt administrator aici (si nici nu cer acest lucru) insa daca in perioada urmatoare nu se revizuieste mentalitatea grupului (sau a initiatorului acestuia) eu ma voi retrage."


Ilie daniel e @biriuck, una dintre tintele atacurilor de prost gust de pe grupul tau! Grupul ala pe care il aperi tu, pe ce fundament e creat? Si ce face saptamanal daca nu chiar zilnic?
Ca vad ca mai nou scrie ca ce se posteaza acolo ¨e pamflet ¨ si asa puteti ataca oamenii cum si cat vreti voi, ca nu va asumati si raspunderea??

Nu cumva era normal sa incepi prin a cere revizuirea mentalitatii grupului in care ERAI DEJA AMINISTRATOR si sa le ceri lor sa nu mai jigneasca si sa nu mai atace oameni care te considerau prieten si de la care asteptai sa munceasca pentru a iti furniza tie material pentru minister?? :evil: :evil: :evil:

Ma tie chiar nu iti este rusine?? :oops:
Ia vezi tu ce posteaza grupul ala al tau, de pe conturi false si ce posteaza grupul citat mai sus?

Iti spun eu: primii ataca oameni saptamanal, al doilea discuta despe vanatoare si chiar o face cu stil si la un nivel foarte ok. Nimeni nu calareste porci, nu pune imagini de care sa iti fie rusine, sau care sa poate fi folosite de verzi importriva vanatorilor.

Si, cel mai important, pe grupul VanatoriRomani vanatorii NU ATACA ALTI VANATORI.

Postul la care faci referire doar explica de ce au fost eliminati torlii care dadeau cu cacat ca si aici. Asa ca hai, retrage-te in grupul tau si lasa-ne! Ca ne-am lamurit de mult cine esti Catalin!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 12:11

PS: Daca vrei sa ramai aici, esti de asemena bine venit, atat atimp cat nu mai jignesti pe nimeni si nu ne mai iei de fraieri!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re:

Mesajde catalin.vrabie pe 31 Iul 2015, 12:27

Alin3006 scrie:Apoi vine Catalin, care e parte din acel grup cu disclaymer de ziar de scandal si imi spune ca n-am inteles nimic. Pe bune?? EU nu am inteles nimic ??

Adica unii chiar incearca sa faca ceva bun, altii nu fac decat sa atace persoane in toate modurile posibile, sub protectia uno conturi false, si sa scoata in fata un ¨erou¨ care aduna idei de la toata lumea in mediul virtual, ca sa le prizeinte apoi la minister si sa spuna: daca nu eram eu, era vai de voi fraierilor. Intra aici, ne jigneste pe toti la rand, ne face catei fara coloana si aserviti, sau tarani si comunisti, iar cand sa faca ceva concret dispare ca magarul in ceata si apoi cand revine ne cearta ca fara el suntem praf si ca paraseste forumul. Ete na! Ce chestie. A cui o fi pierderea.? Iti spun eu ce se va intampla: o sa apara un ¨vizitator ¨in plus.


Intr-adevar n-ai inteles nimic.
Ce ti-am spus eu era strict referitor la situatia forumului. Nu are nicio legatura cu Facebook-ul. Tu esti foarte ofticat pe Sorin, Ursus, sau cine o mai fi pentru niste chestii vechi sau noi, dar care sunt pur personale. Ma tot tragi si pe mine in discutie, desi ti-am repetat de multe ori ca nu ma priveste relatia ta cu Sorin.
Mai mult, mai nou am devenit dusman al vanatorilor, "erou" (in sensul negativ, desigur) care nu stiu ce vise de prea-marire ar avea, desi mereu am spus ca nu cer nimic in schimb.
Am mai spus: a numi pe cineva comunist nu este o jignire, asa cum a-l numi democrat sau capitalist nu este. Reflecta doar un mod de gandire, o mentalitate. Si-mi mentin aceasta parere vis-a-vis de cei care dau dovada de o asemenea mentalitate. Eu nu te-am inclus in aceasta categorie, dar vad ca te-ai introdus singur.
Vizitator eu nu voi fi niciodata, asa cum n-am fost niciodata nick-name.
Am tot sperat ca exista inca o sansa sa intelegi ca nu iti vreau raul deloc, (si chiar vreau binele forumului, asa cum il vad eu, adica lider de opinie si creator de idei progresiste in vanatoare) ca fac ceeea ce fac din simpla dorinta de a schimba ceva in vanatoare. Ai dovedit ca esti incapabil sa intelegi acest lucru.
Vreau sa-ti mai spun un singur lucru: am urmarit in ultimul timp audienta. Forumul are 5-6 membri activi, prezenti simultan, pe zi. Imi aduc aminte de vremurile mai vechi cand erau 40-50. Asta ar trebui sa-ti dea de gandit si tie si administratorilor.
PS
Umbla un zvon ca ai ajuns la o intelegere si parteneriat de afaceri cu un membru important din AGVPS pentru a implementa ideea cu site-ul de oferte de vanatoare, despre care noi am discutat ceva ani in urma. Si ca ar uma ca toate AJVPS-urile sa primeasca o "recomandare" sa-si vanda vanatul prin intermediul acestui site. E foarte bine... apropo de actiunile "dezinteresate" ale unora de pe forumul asta.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 31 Iul 2015, 12:28

Vad ca nu mai sunt demult "binevenit"!
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 31 Iul 2015, 12:30

Am uitat sa precizez ca mesajul catre Madalin era din 13 mai 2015!
Atunci nu stiam cine este biriuk sau SlyFox sau altii sustinatori ai unui sistem si unei mentalitati pe care eu o consider nociva pentru vanatoare. Sau nu mai am voie nici sa am convingeri personale diferite de ale tale?
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 31 Iul 2015, 12:32

Si gata, ma opresc aici. Faceti cum considerati voi de cuviinta. Pana la urma sunteti administratori si chiar proprietar.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 12:52

Eu nu sunt ofticat pe Sorin si Ursus, ci ei pe mine, pentru ca i-am banat dintr-un motiv foarte simplu: probleme de comportament.

Nu te ¨amestec¨ cu ei, te-ai amestecat singur. Aici ai avut pretentia ca eu sa iau atitudine cand ai fost Tu jignit vezi doamne. Asta cand de fapt tu ai generat atitudinea aia, jignind primul. Sau ai memoria selectiva si ai uitat ca ne-ai facut catelusi fara coloana? Si stii ceva? Eu chiar intervin cand cineva o ia razna, chiar daca imi este prieten. Spre exemplu in cazul tau, m-am certat cu biriuck cand te-a banat temporar, desi in fapt avea toate motivele. Si asta era departe de ce fac amicii tai pe Facebook. Daca esti pasiv la acele atacuri, inseamna ca ori nu le-ai vazut, ori nu cunosti protagonistii, ori esti las ori de acord cu ele. Cum primele variante se emimina raman ultimele doua. Daca iti faceau aia TIE asa ceva, as fi intervenit si ca simplu memebru, nu ca admin. Era o chestie de minim bun simt. Ca nu ne stim de ieri de azi.

In alta prdine de idei, nu duce tu grija traficului acestui forum, ca nu scade. Poate doar daca mai infestati voi toate topicurile cu prostii, ca in rest totul e ok. Si nu mai crede toate zvonurile. Mai nou legat de mine sunt o gramada: ca il pup in cur pe Selaru, ca mi-a dat un tzap si multe alte prostii. Daca auzi ca voi candida la presedintia PSD il crezi si pe ala?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 13:03

catalin.vrabie scrie:Am uitat sa precizez ca mesajul catre Madalin era din 13 mai 2015!
Atunci nu stiam cine este biriuk sau SlyFox sau altii sustinatori ai unui sistem si unei mentalitati pe care eu o consider nociva pentru vanatoare. Sau nu mai am voie nici sa am convingeri personale diferite de ale tale?


Catalin, oricine e liber sa aiba alte convingeri. Insa a balacari pe cei care au alte convingeri si a lansa zvonuri de doi lei despre ei, spune multe despre caracterul celui care face asta. La fel de mult cat si despre cei care se fac partasi la respectiva chestie. Caricaturi pot face si eu, dupa cum bine stii am niste baieti ai dracu de priceputi la asa ceva. Insa am mai multa minte si nu ma pretez la murdarii de genul asta. Respect parerile si alegrile altora, chiar daca sunt diferite de ale mele. Atata timp cat sunt exprimate civilizat, fara a jigni pe nimeni. Aici e problema mare la voi…NUMAI ce vredeti voi e adevar absolut si cei care au alte pareri trebuie facuti albie de porci.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Re:

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 13:06

catalin.vrabie scrie:
Alin3006 scrie:Umbla un zvon ca ai ajuns la o intelegere si parteneriat de afaceri cu un membru important din AGVPS pentru a implementa ideea cu site-ul de oferte de vanatoare, despre care noi am discutat ceva ani in urma. Si ca ar uma ca toate AJVPS-urile sa primeasca o "recomandare" sa-si vanda vanatul prin intermediul acestui site. E foarte bine... apropo de actiunile "dezinteresate" ale unora de pe forumul asta.


PS: Si despre tine umbla un zvon ca ai vanat mai multi porci decat aveai cota si ca asta ar cam fi braconaj. Spre deosebire de tine am pus mana pe telefon si te-am sunat, ca sa aud de la tine daca e adevarat sau nu inainte de a imi forma o parere. Asa ca in locul tau as sta mai low profile cand e vorba de zvonuri. Macar in ce ma priveste, asa din bun simt.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re:

Mesajde NicuNicuta pe 31 Iul 2015, 13:12

Alin3006 scrie:E lucru stiut ca poti stopa o campanie a verzilor pe un grup de Facebook citit numai de vanatori, logic nu?
Si cea mai buna abordare e sa-i injuri si sa le spui ce prosti sunt, in felul asta le captezi atentia instantaneu. Si te vor admira si isi vor schimba definitiv parerea despre vanatoare. Cel mai bun lucru ca sa le castigi respectul e sa postezi un retard calarind un porc, sau niste caini de mistret care sfasie un godac viu.
Ambele chestii ajuta mult la imaginea in fata verzilor.

Pentru a schimba mentalitatea unei persoane sau cel putin impresia despre un fenoment categoric nu te poti situa ca dusman si mai eficient sa-l ti-l faci prieten.

Lucrand in IT, am multi colegi si mai ales colege care "prind fluturi" cu RawVegan, idei de a proteja cateii si purcelusii. Am avut ocazia sa port discutii civilizate si argumentate povvestind despre fenomen, despre ce inseamna vanatoare si de ce este nevoie de ea, dar mai putin despre cei care o practica si mai ales despre ce devine cel mai vizibil(vezi leul Cecil).
Alin3006 scrie:Nicule, fiecare e liber sa isi aleaga ce cale vrea. Daca intentia mea e buna si a ta la fel, insa fiecare dintre noi o ia pe un alt drum ca sa ajunga la destinatie, am eu oare dreptul sa te fac albie de porci pentru ca nu imi place drumul pe care ai plecat tu si consider ca al meu e mai bun? Sau e o chestie de respect minim sa spun ¨ nu e ok ce faci, te vei convinge in final ca ai gresit si ca eu am dreptate! ¨ ?? Tu ce zici?

Repet, daca de fapt ai o intentie buna si nu vrei doar sa dai impresia asta!

Nici eu nu inteleg cum oameni cu scopuri comune aleg cai diferite si nu resusesc sa o gaseasca pe aia de mijloc. Dar daca ai un scop comun si vrei sa ajungi in acelasi punct, categoric trebuie sa lasi loc pentru o strangere de mana cand te vei intalni la destinatie; ajungand fie primul, fie ultimul.


Legat strict de regulament, eu cred ca ne putemm arata unitatea printr-un protest. Propunem AGVPS sa organizeze unul, publicitate in fiecare judet atat la AJ-uri cat si la Neafiliate, si atunci sa veazi TeamBuilding, ca nu e chiar bullshit ce fac multinationalele astea cand ii aduna pe toti intr-un loc si-i forteaza sa fie comunicativi.

P.S. Imi cer scuze ca am iscat noi replici dure si propun sa fie un topic doar pentru asa ceva.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Re:

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 13:17

Legat strict de regulament, eu cred ca ne putemm arata unitatea printr-un protest. Propunem AGVPS sa organizeze unul, publicitate in fiecare judet atat la AJ-uri cat si la Neafiliate, si atunci sa veazi TeamBuilding, ca nu e chiar bullshit ce fac multinationalele astea cand ii aduna pe toti intr-un loc si-i forteaza sa fie comunicativi.

P.S. Imi cer scuze ca am iscat noi replici dure si propun sa fie un topic doar pentru asa ceva.[/quote]

Aha, deci e si AGVPS-ul asta bun la ceva. Uite ca nu sunt singurul nebun care crede asta. :wink: Incepeam sa ma dubii.
Loc de buna ziua Nicule, e la noi si a fost mereu. Pe Facebook nu exista loc de buna ziua.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Re:

Mesajde NicuNicuta pe 31 Iul 2015, 13:31

Alin3006 scrie:
NicuNicuta scrie:Legat strict de regulament, eu cred ca ne putemm arata unitatea printr-un protest. Propunem AGVPS sa organizeze unul, publicitate in fiecare judet atat la AJ-uri cat si la Neafiliate, si atunci sa veazi TeamBuilding, ca nu e chiar bullshit ce fac multinationalele astea cand ii aduna pe toti intr-un loc si-i forteaza sa fie comunicativi.

P.S. Imi cer scuze ca am iscat noi replici dure si propun sa fie un topic doar pentru asa ceva.


Aha, deci e si AGVPS-ul asta bun la ceva. Uite ca nu sunt singurul nebun care crede asta. :wink: Incepeam sa ma dubii.
Loc de buna ziua Nicule, e la noi si a fost mereu. Pe Facebook nu exista loc de buna ziua.

Mi-am exprimat pozitia si acolo, eu personal ma simt reprezentat de propunerile AGVPS pentru regulament (chiar daca asociatia mea nu este afiliata, din ce stiu) si ii sustin la nivel declarativ, poate as putea si altfel dar nu stiu cum.
In ceea ce priveste SIGAV, iarasi cred ca e un lucru bun chiar daca unii sunt foarte vehementi impotriva lui aducat doar argumentul banilor cheltuiti. Calitate fara bani cheltuiti nu se prea poate.

Evident ca si AGVPS-ul e bun in lipsa de altceva, ceva mai multa democratie acolo ar fi buna si o rotatie mai mare a polurilor de decizie si cred ca i-ar ai schimba fata.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Re:

Mesajde Jack.Sparrow pe 31 Iul 2015, 13:53

Eu nu cred ca Selaru ar sustine un protest, il vad mai degraba ca pe un om ce lucreaza in spatele usilor inchise. Defect sau calitate, nu stiu... perioada istorica in care a fost educat si si-a construit cariera asa l-a selectionat.
Poate daca n-ar avea alta solutie si s-ar simti la zid ar face si asta, parca a mai fost un protest vanatoresc in urma cu multi ani (si cred ca a fost foarte civilizat)

Vanatorii si-au votat reprezentanti, acestia si-au votat alti reprezentanti si acestia l-au ales pe Selaru congres dupa congres. Daca vanatorii simpli vor schimbare atunci sa fie atenti ce isi voteaza in perioada urmatoare, mai ales ca am vazut ca este mai multa ura impotriva directorilor si consiliilor AJ acum desi se incearca sa se gaseasca un singur tap.... (La revolutie eram nemultumiti de un sistem, sute de odiosi meritau executati atunci dar au sfarsit gauriti doar 2. Cei ramasi au construit caracatita. Ar trebui sa fie o lectie aceasta...)
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde paul pe 31 Iul 2015, 19:21

@Alin3006 da + 1
analiza obiectiva a pozitiilor prezentate, concluzii convingatoare pentru mine. Si eu sunt unul dintre cei care am parasit grupurile pamfletare in primul rand datorita faptului ca incerc sa-mi educ nepotii a iubi si intelege cinegetica mioritica si nu pot accepta acest nivel de care da dovada materialul didactic respectiv.

In al doilea rand argumentele exprimate in majoritatea cazurilor contin doze insemnate de subiectivism, desi sunt sustinute logic, pleaca de la ipoteze incorecte,false, subiective si atunci ratiunea lor conduce la concluzii prestabilite (pentru satisfacerea anumitor interese). Sustinerea argumentelor de o maniera extremista nu este de bun augur, sintagma "ori....ori" nu a fost apreciata de cei de rand nici cand a fost folosita de rusi sau nemti cu multi, foarte multi ani inainte ca generatiile de azi sa se fi nascut. Ceea ce vreau sa spun este ca astfel incearca sa-si sustina argumentele doar cei ce au dorinta nebuna de a stapani, domina, si de a detine ei privilegii, distrugand astfel orice opozitie, cale de dialog, de gasire a consensului general acceptat......pacat....

Si incaodata Aline...mergem mai departe... +++
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 19:24

paul scrie:@Alin3006 da + 1

Si incaodata Aline...mergem mai departe... +++


Multumesc Paul!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 31 Iul 2015, 19:49

biriuck scrie:
Scout scrie:
Am ceva obiectii la activitatea ta, obiectii de forma si te rog sa nu le iei ca pe jigniri/reprosuri etc...
Cercetasule, esti nou pe aici si poate ai inceput deja sa gandesti in alta limba daca stai de mult timp afara, te rog insa sa verifici putin ce tastezi inainte sa apesi butonul "Trimite". In plus, limbajul de feisbuc nu este acceptat aici (chestii gen "pak", "catzel", "iubitik", "shmeker" etc)
:wink:


Inteleg motivatia admonestarii si am tot respectul pentru ce faceti voi aici. Nu stiu ce intelegi prin limbaj de Facebook, am vazut ca unii vorbesc romana mai rau ca mine acolo dar am pus-o pe seama analfabetismului. E problema mare si aici cu chestia asta, daca vii tu maine si te duc undeva, nu pricepi boaba, chiar daca stii engleza sau franceza la perfectie. Din cauza asta oamenii aici au devenit mai toleranti, toleranta care am vazut ca in tara lipseste aproape total.

Dar inteleg ca vreti sa tineti nivelul sus si apreciez asta. Nu am scris ¨pak ¨in facebookeza ci din viteza... :oops:

Cat despre continut, ma bucur ca esti de acord cu o parte din el, insa chiar si daca nu erai, atata vreme cat imi exprimam parerea civilizat era dreptul meu la opinie. Sper ca macar aici nu gasesc shits de genul asta!
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 31 Iul 2015, 20:13

catalin.vrabie scrie:
madalin122582 scrie:
biriuck scrie:@laurul ia arunca un ochi aici https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/. Incercam sa tinem un nivel decent al discutiilor acolo :wink:

Mda...tocmai din acest grup, Catalin a iesit; o fi considerat ca celalalt grup are un nivel mai ridicat :roll:

Madalin, tu stii foarte bine de ce am iesit din acel grup. Am discutat amandoi acest subiect. Si daca nu-ti mai aduci aminte, redau exact mesajul meu trimis catre tine cand m-ai adaugat in grup:
Salut. Cred ca nasterea acestui grup, daca se face pe acest principiu, este una gresita. Nu sunt administrator aici (si nici nu cer acest lucru) insa daca in perioada urmatoare nu se revizuieste mentalitatea grupului (sau a initiatorului acestuia) eu ma voi retrage."


Catalin vrabie, am vazut ca esti unul ditre adminii grupului care mi-a dat block. M-a uit mereu cine sunt adminii cand intru intr-un grup, din pur bun simt, ca sa nu fac ce nu trebuie. Tie ti-am retinut clar numele, ca nu e unul comun. Imi amintesc o vorba veche cu lupul moralist. Senzatia asta mi-a dat-o postarea ta. Eu am fost member al ambelor grupuri mentionate de tine. Al tau mi-a dat block, pentru ca mi-am exprimat parerea legat de niste desene de prost gust. Penibile. In care niste sissy aceau misto de un om de aici. Si alte sissy taceau chitic, mai putin cativa. Vreo doi cred, din care doar unul roman, maxim doi.
In al doilea grup mentionat, am vazut numai postari de bun simt. Nimic legat de scandal, doar chestii de vanatoare care le vezi si pe grupurile de afara.

Acum tu vii pe forumul omului de care faceau misto cei din grupul tau si spui ca nu te simti binevenit? WTF man, dar ce ai vrea? O sticla de Jack? Un covor rosu? Tu cand ai tacut din gura si i-ai lasat pe aia sa faca tot circul ala ai fost ok? Esti barbat sau ce esti? Mie de ce mi-ati dat block? Ca v-am dat sfaturi bune?
Mentalitatea grupului vostru pe ce se bazeaza? Harassment? :oops: :oops:
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 06 Aug 2015, 20:16

Multa liniste pe aici!
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate