Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:09

CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde violiv pe 21 Aug 2015, 15:10

Ghinda scrie:De cand va oracai eu de hamerheadul de 14,3 gr. Mandea foloseste pocnitoarea cu cartusul asta de peste 5-6 ani. Umblu la turete o data pe an, mai un acord fin si hai noroc! Si am impuscat de la cioara la mistret, de toate.


De cand te-am invatat :wink:
Si nu-s numa 5-6 ani ... odata cu varsta avem tendinta de a numara anii mai putini decat sunt. :mrgreen:

Fata de Orix nu cred sa fie mari diferente la efect, HH-ul cel greu e al naibii de precis din aproape orice-l trage asa ca nici aici nu sufera, insa pretul e semnificativ mai mic decat al Orix-ului. Doar ca nu se gaseste mereu si trebe sa stai cu stocul sigur in dulap.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde Ghinda pe 22 Aug 2015, 15:25

Posibil maestre! Dar daca le ziceam ca de 10 ani, crapa ranza in ei! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde madalin122582 pe 24 Aug 2015, 10:11

Am laudat atat de mult acest cartus incat ieri a decis sa se razbune pe mine.
Goana de mistreti. Iese vier capital. Il aud, pun Docter-ul pe el, apas tragaciul si ...clant. Cartus percutat si nu a plecat. M-am uitat cu atentie. Este percutat bine. Arma a fost inchisa bine (verific de fiecare data ca boltul sa fie lipit de arma). Nu imi explic de ce nu a plecat. Acum ma gandesc daca toata cutia e cu probleme sau doar un cartus.

Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde the_mav pe 24 Aug 2015, 10:22

:? :? pai in poza sunt doua cartuse...sa nu-mi zici ca ai avut norocul ca inca unul din cutie sa te lase? :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde madalin122582 pe 24 Aug 2015, 11:11

La cel din stanga e lovita capsa si proiectilul nu a plecat. Cel din dreapta e ok. Am pus unul tras si un netras pentru comparatie
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde Ghinda pe 24 Aug 2015, 11:47

Se cheama ghinion Madalin. Nu am avut niciodata probleme. Doar, sa zic asa, parca un lot, nu bubuiaiu asa cum eram obisnuit, dar treaba se facea. Cat de capital era individul? :roll:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde biriuck pe 24 Aug 2015, 20:12

Cutia aia sa o tragi la semn :wink: Si eu am patit cu o cutie de Rotweil original brenneke. Unul a iesit fasait, altul a ramas pe teava. Am tras pe cele ramase in cutie si a mai iesit unul fasait...

Cum dracu se face ca fasaielile astea se intampla numai la "capitali" ? :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde radubichis pe 24 Aug 2015, 21:46

Ghinda scrie:Se cheama ghinion Madalin. Nu am avut niciodata probleme. Doar, sa zic asa, parca un lot, nu bubuiaiu asa cum eram obisnuit, dar treaba se facea. Cat de capital era individul? :roll:

Sako merge bine numai din Blaser :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde madalin122582 pe 25 Aug 2015, 09:03

radubichis scrie:Sako merge bine numai din Blaser :lol:

Ete ca tot nu imi iau blaser num'a de-al dracu. Parca prea au toti Blaser :D

Ghinda scrie: Cat de capital era individul? :roll:

Nu era foarte mare...in jur de 150 de kg, dar i-am observat "ranjetul" pana la urechi
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde violiv pe 25 Aug 2015, 11:12

Nicio firma si niciun "incarcator pe genunchi" n-a reusit sa rezolve problema rateurilor. Ca sunt infinit mai rare decat acum 50 de ani e adevarat dar ele tot exista, indiferent de marca de cartus folosita. Cand si cand, cate o firma o mai zbarceste rau de tot, cu serii intregi aiurea - vezi Norma sau Brenneke in ultimii ani.
Din pacate, rar isi dau arama pe fata in poligon si conform legilor firii, te lovesc cand ti-e lumea mai draga. Daca mai pui la socoteala ca jumate pot fi aprinderi tardive si ca regula de a nu deschide arma pret de macar 30 secunde dupa rateu e perfect valabila, nu poti decat sa te uiti dupa el ... si sa dai marunt din buze.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2015, 11:55

N-are treaba cu Blaseru :twisted: ! Karma naspa!
@Madalin, se vedeau si dintii la ranjet? :roll:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde pipabh pe 25 Aug 2015, 14:12

violiv scrie:Nicio firma si niciun "incarcator pe genunchi" n-a reusit sa rezolve problema rateurilor. Ca sunt infinit mai rare decat acum 50 de ani e adevarat dar ele tot exista, indiferent de marca de cartus folosita. Cand si cand, cate o firma o mai zbarceste rau de tot, cu serii intregi aiurea - vezi Norma sau Brenneke in ultimii ani.
Din pacate, rar isi dau arama pe fata in poligon si conform legilor firii, te lovesc cand ti-e lumea mai draga. Daca mai pui la socoteala ca jumate pot fi aprinderi tardive si ca regula de a nu deschide arma pret de macar 30 secunde dupa rateu e perfect valabila, nu poti decat sa te uiti dupa el ... si sa dai marunt din buze.

Din pacate experienta total neplacuta cu Norma Oryx 11,7g. Reglat arma cu aceste cartuse, experienta excelenta, pana cand din cutia de reglaj mai raman 3 cartuse, evident cumpar alta cutie, vanatoare, cartuse noi, mistret ratat!!!!! de ce, ce am facut, necaz mare!!! Cu prima ocazie , poligon, verificat reglaj SURPRIZA MARE. cu cartusele din noua cutie trageam la ora 2 30 cm de verticala , 30 de orizontala!!! grupaj bun dar tot acolo!!!. Hai sa verific si reglajul cu unul din cele 3 cartuse ramase din vechea cutie. Mirare mare - merge perfect in centru. Diferentele dintre cele doua cartuse era capsa!!!! Una era aramie alta nichelata!!!! Am fost la magazin si mi-au schimbat cele 17 cartuse ramase cu cartuse cu capsa aramie!!! Din nou in poligon si fara nici un reglaj la ansamblu am tras foarte bine cu noile cartuse cu capsa "aramie"!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde Scout pe 25 Aug 2015, 23:32

Cartusele din loturi diferite pot zbura foarte diferit. Cand le schimbi, trage un foc-doua de proba. Vei evita astfel de neplaceri.
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate