Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:30

Propunere regulament practicare vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 25 Aug 2015, 16:52

NicuNicuta scrie:Categoric implementarea sitemului si regulile de folosire a lui nu sunt cele mia potrivite pe ici pe colo, dar pana la al refuza cu totul e ceva drum.
Credeti ca ar imbratisa toata lumea ideea daca obligativitatea completarii datelor de recoltare ar fi ca si acum cu returnarea autorizatiei in 10 zile ?


Dar de ce l-am accepta? Pentru ca ni se impune asa, cu de-a sila? Exemplul tau e bun, dar iti dau eu altul. esti programator, asa ca sunt tare curios ce vei raspunde.
S-a pus in discutie problema semnalului si a duratei de introducere a detelor. Propunerea celor din Minister dovedea clar ca nu au habar de cum se desfasoara o vanatoare: 24 ore. Tu erai sa zicem la cerb. Ar fi insemnat ca in fiecare seara - ca la cerb stai in munte 4-5 sau chiar 7 zile - sa cobori la semnal. Si sa ti se emita o noua autorizatie. Daca dura 7 zile sa-l impusti, era noaptea mintii. Practic imposibil sa poti desfasura vanatoarea. Le-a venit mintea la cap -cica- si ultima discutie ar fi ca poti posta in SIGAV si Offline, ca odat aajuns la semnal sa intre in sistem. Intrebarea mea este : cu ce dracu ne ajuta chestia asta in mod real? Care e valoarea acestui sistem versus hartia tiparita din buzunar? Oare sistemul ala nu va da mii de erori, online si offline?
In plus care e siguranta datelor personale din sistem? Cum stie X care e persoana publica, ca nu intra un hacker in SIGAV si nu vinde la paparazzi informatia ca el e in locul Y pe data Z la capra neagra, sa-l faca aia praf in presa a doua zi`?!!

Oare asta ne trebuia noua in Romania, acest SIGAV si aberatiile lui, sau educatie cinegetica, un sistem de examinare corect, fara spagari, si o rezolvare simpla a povestii printr-un crotaliu destept, in genul celuio din Franta ( de altfel propus de vanatorul isusit in cadrul discutiilor si ignorat daca nu ma insel…)???
Nu e cumva fix tichia de margaritar a chelului?
Hai sa generam o problema, mai cheltuim niste bani aiurea, apoi tot noi gasim rezolvarea si iata, suntem niste eroi!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Jack.Sparrow pe 25 Aug 2015, 17:46

Alin3006 scrie:
Jack.Sparrow scrie:Nu mica mi-a fost uimirea cand am dat peste poza urmatoare. Poza e postata de unu, Horia Sima (am inteles ca a fost banat pe aici, nu-mi pasa) pe grupul in care e si Catalin Vrabie admin. Mentionez ca acesta s-a si amuzat la poza (asta ca sa nu aud pe aici ca ar fi vreun material ofensator)


@Jack Sparrow, desi nu pot sa nu-ti dau dreptate, legat de evolutia acestui subiect, nu pot sa fiu nici de acord cu abordarea ta! :evil: Te rog sa nu confunzi forumul cu Facebook-ul si mai ales cu grupul citat de tine sa nu mai postezi chestii de genul.
Nu e ok abordarea si te rog sa nu mai folosesti chestii de genul asta. Aici nu facem atacuri la persoana in spatele anonimatului...


Domnul administrator, cu plecaciune imi cer scuze daca gasiti postarea nepotrivita. Va rog insa sa cititi cu atentie ceea ce am scris pentru ca acolo exista si un disclaimer.
Dupa cum stie oricine, daca pui un disclaimer undeva, poti sa spui orice traznaie ca nu te mai atinge nimeni! :twisted: (Glumeam cu faza asta - in caz ca nu s-a prins careva de aciditate :wink: )

Daca imi puteti reprosa ceva atunci o puteti face doar cu privire la celelalte 2 poze postate de mine in scop explicativ si nu la cea cu "spartii" (asa le zic eu locuitorilor din Sparta) pentru ca este poza postata pe grupul lui Catalin si acesta a gustat gluma acolo, fiind evident incantat de situatia hazlie ==> consider avertizarea curenta nula din cauza ca lipseste crima. :D :D :mrgreen:

Am inteles insa ce ati dorit sa ziceti prin acea mustrare, pe forum se discuta la alt nivel si puteti sta linistit. Eu nu am nici timpul, nici pregatirea si nici caracterul necesar pentru a ma apuca de mazgaliri defaimatoare. Mai ales anonime dupa cum ati subliniat :wink:

Si ca vorbim de anonimat, acum dupa ce au cusut aia capatana lui @Alin3006 pe fundalul pozei "renumitului leu Cecil", este clar pentru toata lumea de ce nu e bine sa iti apara moaca si numele prin online??? :idea: :?: Mai ales daca incurci aranjamentele unor baieti hotarati :wink:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Jack.Sparrow pe 25 Aug 2015, 18:02

Si mai am ceva de zis pe partea cu disclaimer si scandal.
Scuze daca cineva considera aceasta off-topic dar eu zic ca nu este, mai ales ca nebuneala a inceput fix de la SIGAV :!: :wink:

Am facut o anume analiza cronologica a scandalului si am remarcat niste chestii interesante:
-la inceput era treaba clara, se "tragea" doar in Selaru, AGVPS si proprietarul forumului
-la balacareala grafica se adaugau sute de comenatarii ale unora cu timp liber prea mult, pensionari "pe caz de boala", politisti activi, alti lucratori la stat (ca doar pentru defaimare pe Facebook sunt platiti) sau simplii pierde-vreme ocazionali. Astia din urma o faceau din ura (asta se inoculeaza usor), lipsa de informare sau prostie.

La cum am auzit eu ca este Selaru, cred ca mosu' s-a enervat teribil si a actionat institutional (la astea e meserias :twisted: :twisted: )
Aici vine faza a doua:
-apar niste caricaturi timide si facute in mare graba (se vede dupa detalii) cu principalii actori ai defaimarii in diverse ipostaze comice. Au facut acest lucru pentru a putea afirma ca ei sunt un grup de umor si nu unul de defaimare, doar fac misto chair si de ei. (Nu stiu daca le-a venit mintea sau i-a avertizat vreunu cu studii juridice)
-atacurile continua cu alte caricaturi incercand sa intarate si pe altii (pe biriuk, pe doctor Burcescu cu bracii si pe inca un batranel ochelarist pe care nu l-am identificat) Astia nici macar nu s-au ostenit sa le raspunda si s-au fasait singuri, cazand in derizoriu...
-apare disclaimer mare si frumos pe grup, la loc vizibil (primele efecte ale hartiilor lui Selaru? :idea: :idea: :?: )
-de atunci o tin lunga cu defaimarea tintelor initiale combinata cu mistouri usoare cu ei (Sima ala cu niste ratuste, militianul cu o bere, Catalin spartanul si vor mai fi)

Cam asta ar fi. Scuze din nou pentru deviere.

P.S. La ultima serie de caricaturi au dovedit ca sunt complet idioti. Faptul ca il prezinta pe Selaru ca pe un mare curvar/afemeiat nu ii face deloc rau. Pentru poporul nostru este lucru de fala, mai ales daca e mosneag si n-ar trebui sa mai poata :lol: Vedeti exemplul cu imaginea lui Basescu cel viril, a trecut cu brio peste suspendari, referendum, alegeri etc
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 25 Aug 2015, 19:14

Alin3006 scrie:
NicuNicuta scrie:Categoric implementarea sitemului si regulile de folosire a lui nu sunt cele mia potrivite pe ici pe colo, dar pana la al refuza cu totul e ceva drum.
Credeti ca ar imbratisa toata lumea ideea daca obligativitatea completarii datelor de recoltare ar fi ca si acum cu returnarea autorizatiei in 10 zile ?


Dar de ce l-am accepta? Pentru ca ni se impune asa, cu de-a sila? Exemplul tau e bun, dar iti dau eu altul. esti programator, asa ca sunt tare curios ce vei raspunde.
S-a pus in discutie problema semnalului si a duratei de introducere a detelor. Propunerea celor din Minister dovedea clar ca nu au habar de cum se desfasoara o vanatoare: 24 ore. Tu erai sa zicem la cerb. Ar fi insemnat ca in fiecare seara - ca la cerb stai in munte 4-5 sau chiar 7 zile - sa cobori la semnal. Si sa ti se emita o noua autorizatie. Daca dura 7 zile sa-l impusti, era noaptea mintii. Practic imposibil sa poti desfasura vanatoarea. Le-a venit mintea la cap -cica- si ultima discutie ar fi ca poti posta in SIGAV si Offline, ca odat aajuns la semnal sa intre in sistem. Intrebarea mea este : cu ce dracu ne ajuta chestia asta in mod real? Care e valoarea acestui sistem versus hartia tiparita din buzunar? Oare sistemul ala nu va da mii de erori, online si offline?
In plus care e siguranta datelor personale din sistem? Cum stie X care e persoana publica, ca nu intra un hacker in SIGAV si nu vinde la paparazzi informatia ca el e in locul Y pe data Z la capra neagra, sa-l faca aia praf in presa a doua zi`?!!

Oare asta ne trebuia noua in Romania, acest SIGAV si aberatiile lui, sau educatie cinegetica, un sistem de examinare corect, fara spagari, si o rezolvare simpla a povestii printr-un crotaliu destept, in genul celuio din Franta ( de altfel propus de vanatorul isusit in cadrul discutiilor si ignorat daca nu ma insel…)???
Nu e cumva fix tichia de margaritar a chelului?
Hai sa generam o problema, mai cheltuim niste bani aiurea, apoi tot noi gasim rezolvarea si iata, suntem niste eroi!

Categoric autorizatia valabila 24 de ore si introducerea imediat in sistem a exemplarelor recoltate e aberatie.
Probabil autorizatiile de la asociatii merg la ITRSV ai ei fac statistici, si ca sa mute efortul mai jos implementeaza asta, probabil de aia nu le convine asociatiilor.
In plus despre siguranta datelor personale cred ca e un subiect tabu, aceleasi banuieli le pot avea si referitor la cartea de identitate si multe altele. Partea cu hackerul cred ca e irelevanta, am citit multe cazuri pe forum cine, unde si cand se duce sa vaneze; cine are puterea sa-si asume ce face bine, cine nu...
Sa inteleg ca ii ieste cuiva rusine sa spuna ca e vanator si ca nu are argumente bune pentru oricine intreaba "De ce vanezi?".
Am mai povestit si ma repet, am fost intrebat asta de o colega acelasi lucru, mai sus de atsa era activista cu mediul si protectia animalelor si voarte vocala. Am argumentat aducandu-mi aminte de Codul de Etica Vanatoreasca, si daca fiecare dintre noi la fiecare vanatoare s-ar gandi la asta si ne-am comporta in spiritul vanatoresc nu ne-ar fi rusine cu noi insine. Pentru ca asta mi se pare ca se intampla.

De SIGAV nu stiu daca avem nevoie, dar imi place ideea; de aberatii in domeniu categoric nu.
De Educatie Cinegetica avem nevoie cat incape, de examinare corecta si spagari nu am auzit la Iasi; dar facilitarea examinarii cu etape sarite am auzit din plin si culmea de asociatii si vanatori "binevoitori", exact cei care critica SIGAV.
Cred ca e usor sa vezi paiul din ochiul celuilalt.
Nu pot sa nu-mi aduc aminte de colegul de la Ialomita care zicea ca era mai bine inainte, ca era bine pentru toata lumea. :x
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 25 Aug 2015, 19:59

NicuNicuta scrie:De Educatie Cinegetica avem nevoie cat incape...

Bingo :D Si asta nu se face cu niciun sistem informatic si nici macar altfel online...

NicuNicuta scrie:Nu pot sa nu-mi aduc aminte de colegul de la Ialomita care zicea ca era mai bine inainte, ca era bine pentru toata lumea. :x

Ala era un cont fantoma si a fost demascat de Alin :) Facut la misto de niste diversionisti...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 25 Aug 2015, 20:20

biriuck scrie:
NicuNicuta scrie:De Educatie Cinegetica avem nevoie cat incape...

Bingo :D Si asta nu se face cu niciun sistem informatic si nici macar altfel online...

Sisteme informatice care sa ajute la dezvoltarea educatiei cinegetice cred ar putea fi create.
SIGAV-ul nu stiu cu ce poate ajuta, dar nici nu poate impulsiona pentru gesturi necugetate.

Legat de colegu' care ar fi fost vre-o fantoma, cred ca nu are loc sa ne mintim singuri ca nu sunt multi de astia printre noi.
Eu sunt tanar intr-ale tagmei, am doar 3 sezoane de cand ies constant la vanatoare(cu tot cu stagiatura), si am auzit si vazut o mutine de specimene dintr-astea.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 25 Aug 2015, 20:26

Ca sa continui legat de 'colegu de la Ialomita', cred ca nu trebuie sa fim ipocriti si sa recunoastem ca sunt multi de genul asta.
cand o sa ne putem recunoaste pacatele si ele vor fi reparate cam pe atunci o sa fim in stare de un miting organizat ca sa vada tara intreaga cine suntem.

P.S. Accentuez parte de 'Ialomita' ca sa ma razbun ca se fac multe glume cu valuieni :D
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 25 Aug 2015, 22:23

Jack.Sparrow scrie:
Alin3006 scrie:
Jack.Sparrow scrie:
Daca imi puteti reprosa ceva atunci o puteti face doar cu privire la celelalte 2 poze postate de mine in scop explicativ si nu la cea cu "spartii" (asa le zic eu locuitorilor din Sparta) pentru ca este poza postata pe grupul lui Catalin si acesta a gustat gluma acolo, fiind evident incantat de situatia hazlie ==> consider avertizarea curenta nula din cauza ca lipseste crima. :D :D :mrgreen:

Am inteles insa ce ati dorit sa ziceti prin acea mustrare, pe forum se discuta la alt nivel si puteti sta linistit. Eu nu am nici timpul, nici pregatirea si nici caracterul necesar pentru a ma apuca de mazgaliri defaimatoare. Mai ales anonime dupa cum ati subliniat :wink:

Si ca vorbim de anonimat, acum dupa ce au cusut aia capatana lui @Alin3006 pe fundalul pozei "renumitului leu Cecil", este clar pentru toata lumea de ce nu e bine sa iti apara moaca si numele prin online??? :idea: :?: Mai ales daca incurci aranjamentele unor baieti hotarati :wink:


Sincer nu mai dau de mult doi bani pe ce posteaza ei. Si ce ii amuza si ce nu.
NU vreau aici nici caricaturi de doi lei, nici poze din acelasi ciclu. Capisci? Forumul are ALT NIVEL. NU calarim porci, nu punem poze defaimatoare, nu abordam situatia la modul asta.
Nu e cazul de plecaciuni! :oops:

Ideea am prins-o si era clara urmarea. Ca si tine am spus ca asta era pasul doi: alternativa luminoasa la AGVPS-ul bolsevic. Ca o fi Federatia, ca o fi altceva…om vedea. Si o sa mai radem, cred.

Legat de ce mai spui tu, ca iti apare moaca sau nu, sa-ti spun o chestie: NU exista publicitate negativa.

Pai catat reclama i-au facut ei lui Selaru, platea omul bani grei pentru ea.
Cine pica de fraier, pe termen lung? Cei care latra din spatele unor conturi gen Von Spitz sau Selaru?
Ma tem ca primii. :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 25 Aug 2015, 22:33

NicuNicuta scrie:
Alin3006 scrie:
NicuNicuta scrie: Partea cu hackerul cred ca e irelevanta, am citit multe cazuri pe forum cine, unde si cand se duce sa vaneze; cine are puterea sa-si asume ce face bine, cine nu...
Sa inteleg ca ii ieste cuiva rusine sa spuna ca e vanator si ca nu are argumente bune pentru oricine intreaba "De ce vanezi?".
Am mai povestit si ma repet, am fost intrebat asta de o colega acelasi lucru, mai sus de atsa era activista cu mediul si protectia animalelor si voarte vocala. Am argumentat aducandu-mi aminte de Codul de Etica Vanatoreasca, si daca fiecare dintre noi la fiecare vanatoare s-ar gandi la asta si ne-am comporta in spiritul vanatoresc nu ne-ar fi rusine cu noi insine. Pentru ca asta mi se pare ca se intampla.

Nu pot sa nu-mi aduc aminte de colegul de la Ialomita care zicea ca era mai bine inainte, ca era bine pentru toata lumea. :x


Mai Nicule, tu pari un baiat istet si destupat la minte. Ia gandeste-te tu, ce sanse are sa isi asume ceva un om politic sau o vedeta, daca vine unul si-l pozeaza si apoi il fac praf zece televiziuni?

Pai tu pe ce planeta traiesti? Tu nu ai vazut ce au facut prapaditii aia de la Christian tours cu poze cu vanat impuscat legal, dar interpretate aiurea? Pai tu ai argumentat cu o colega zdravana la cap si dispusa sa te asculte. Ia vezi daca iti mai iese figura dupa ce te-a facut presa braconier si au minitit cat zece? Si una e ca esti tu, ca nu te stie nimeni si nu are motive sa te urasca, si alta un om public.

Si asta e cea mai mica buba a sistemului. Altele sunt alea mari. Tu unde vanezi la Iasi? Ca tare ma tem ca se va scumpi al dracu cotizatia pe la voi!

Colegu de la Ialomita nu exista. Era un trol. Fix aia care umplu mediu online de rahat si dezinformare. Ar trebui sa stii ce inseamna, ca IT-ist.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 25 Aug 2015, 23:13

Nu stiu cum e cu Ialomita, dar in discutia in care am luat eu block pe group ala de Facebook era unu Marius Dumitrescu de care am gasit pe Google numai minuni.
Printre altele un articol din care reiesea ca a cumparat si a decontat pe asociatie pasta de dinti si condoms. WTF? La voi nu se fac controale aia de la fisc? Aici intra la apa pe loc pentru asa ceva! Cel mai tare e ca in discutia aia eu l-am atacat cu un comentariu si ala mi-a dat like. Tupeu de gangster. Ori nu stie ce e ala like, da nu cred, ori are un tupeu de borfas. Tot el se umfla in pene ca el e ala ok de la ialomita. Pai daca el e ok, cum erau aia care nu erau?? Jisus!
Omul spunea ca lucreaza la o federatie sa-l dea jos pe Mr. Selaru. Pai daca ala e parte din noua federatie, you`re fucked my friends! Faceti frumusel urmatoarea treaba: grupati-va cate 5, 8, 10 si cumparati dreptul de vanatoare undeva. Singur esti nimeni, dar cand spui ca ai 9 sau mai multi in spate, iti creste serios puterea de negociere. Cu hotii astia nu va asteapta nimic bun. Toti sunt gangsters.
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Cristi pe 26 Aug 2015, 18:02

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 26 Aug 2015, 18:23

@Alin, cine poate sa-si asume ce face bine, cine nu are argumente pentru faptele sale nu cred ca e demn saconduca destinele altora. Nu cred ca nici Nastase si nici Mitrea au pierdut alegeri pentru ca erau vanatori, sau au ajuns la inchisoare din acest motiv.
Legat de asociatia unde sunt inscris, e una privata care administreaza 18 fonduri. Sa se scumpeasca, poate asa or ramane doar aia care o fac de placere.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2015, 20:40

NicuNicuta scrie:Ca sa continui legat de 'colegu de la Ialomita', cred ca nu trebuie sa fim ipocriti si sa recunoastem ca sunt multi de genul asta.
cand o sa ne putem recunoaste pacatele si ele vor fi reparate cam pe atunci o sa fim in stare de un miting organizat ca sa vada tara intreaga cine suntem.

P.S. Accentuez parte de 'Ialomita' ca sa ma razbun ca se fac multe glume cu valuieni :D

Ala de la Ialomita,asa cum a spus si colegul Alin,nu exista. Personal m-am interesat sa vad daca exista in evidentele asociatiei, si daca exista in Tandarei cineva cu acel nume. Nu exista.
Deasemenea am facut niste legaturi cu privire la mistretii pe care spune ca ii vana altadata si cotele inexistente pe care individul le evidentia in postarile sale,fiind necesar sa ii braconeze :mrgreen: .
Nu exista,singurul fond din zona care nu are cota la mistret,si pe care spunea ca vana el altadata, este unul pe care eu vanez de foarte mult timp,si ii stiu pe toti vanatorii atat fosti cat si actuali.

PS: Ce spuneai ca ai cu Ialomita? Ce razbunare si ce valueni?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 26 Aug 2015, 20:51

Sly_Fox scrie:PS: Ce spuneai ca ai cu Ialomita? Ce razbunare si ce valueni?

Mai glumeste si lumea. Sunt nascut si crescut in Vaslui si mai 'sufar' cand se fac glume proaste cu vasluieni :D
Cat despre personajul respectiv care e unul fictiv pentru mine pare a fi un sablon, pentru ca stiu cativa care fac afirmatii identice fata in fata.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2015, 20:58

Scout scrie:Nu stiu cum e cu Ialomita, dar in discutia in care am luat eu block pe group ala de Facebook era unu Marius Dumitrescu de care am gasit pe Google numai minuni.
Printre altele un articol din care reiesea ca a cumparat si a decontat pe asociatie pasta de dinti si condoms. WTF? La voi nu se fac controale aia de la fisc? Aici intra la apa pe loc pentru asa ceva! Cel mai tare e ca in discutia aia eu l-am atacat cu un comentariu si ala mi-a dat like. Tupeu de gangster. Ori nu stie ce e ala like, da nu cred, ori are un tupeu de borfas. Tot el se umfla in pene ca el e ala ok de la ialomita. Pai daca el e ok, cum erau aia care nu erau?? Jisus!
Omul spunea ca lucreaza la o federatie sa-l dea jos pe Mr. Selaru. Pai daca ala e parte din noua federatie, you`re fucked my friends! Faceti frumusel urmatoarea treaba: grupati-va cate 5, 8, 10 si cumparati dreptul de vanatoare undeva. Singur esti nimeni, dar cand spui ca ai 9 sau mai multi in spate, iti creste serios puterea de negociere. Cu hotii astia nu va asteapta nimic bun. Toti sunt gangsters.

Daca te intereseaza ceva despre Ialomita ma poti intreba,vanez la aceasta asociatie de cand ma stiu si am apucat toate ,,regimurile,, care au tinut fraiele acestei asociatii.
Marius Dumitrescu este fostul director al asociatiei,de fapt a condus asociatia doar un an de zile,perioada in care a reusit performanta sa o duca spre faliment.Cea mai proasta perioada din istoria acestei mari asociatii vanatoresti.
Nu bag mana in foc dar banuiesc ca obiectivul final era distrugerea asociatiei si acapararea catorva fonduri de vanatoare foarte atragatoare. S-a mers pe ideea acapareaza,distruge,imparte,adica tehnica standard folosita pentru distrugerea in ultimul sfert de secol a mai multor sectoare economice romanesti de maxima importanta. Asta se incearca si in vanatoare,si daca nu pot sa o distruga total dintr-o data,incearca pe bucati,asociatie cu asociatie,in cel mai pur stil mafiot.
Ai vazut si tu cine s-a strans pe Facebook acolo,numai oameni ''de bine'',terminatorii moderni ai vanatorii traditionale romanesti.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2015, 21:04

NicuNicuta scrie:
Sly_Fox scrie:PS: Ce spuneai ca ai cu Ialomita? Ce razbunare si ce valueni?

Mai glumeste si lumea. Sunt nascut si crescut in Vaslui si mai 'sufar' cand se fac glume proaste cu vasluieni :D
Cat despre personajul respectiv care e unul fictiv pentru mine pare a fi un sablon, pentru ca stiu cativa care fac afirmatii identice fata in fata.

Vaslueni,am inteles acum,scria valueni si ma gandeam la Valul lui Traian,ce treaba o fi avand aia din Valul cu Ialomita. :lol:
Sincer nu am auzit prin zona bancuri cu moldoveni,ci mai mult cu vanatori. Hai recunosc,am auzit si cu ceva ardeleni,dar de bine, pentru ca de fiecare data in aceste bancuri reuseau sa iasa deasupra ungurilor . :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Scout pe 27 Aug 2015, 00:47

Sly_Fox scrie:Omul spunea ca lucreaza la o federatie sa-l dea jos pe Mr. Selaru. Pai daca ala e parte din noua federatie

Daca te intereseaza ceva despre Ialomita ma poti intreba,vanez la aceasta asociatie de cand ma stiu si am apucat toate ,,regimurile,, care au tinut fraiele acestei asociatii.
Marius Dumitrescu este fostul director al asociatiei,de fapt a condus asociatia doar un an de zile,perioada in care a reusit performanta sa o duca spre faliment.Cea mai proasta perioada din istoria acestei mari asociatii vanatoresti.
Nu bag mana in foc dar banuiesc ca obiectivul final era distrugerea asociatiei si acapararea catorva fonduri de vanatoare foarte atragatoare. S-a mers pe ideea acapareaza,distruge,imparte,adica tehnica standard folosita pentru distrugerea in ultimul sfert de secol a mai multor sectoare economice romanesti de maxima importanta. Asta se incearca si in vanatoare,si daca nu pot sa o distruga total dintr-o data,incearca pe bucati,asociatie cu asociatie,in cel mai pur stil mafiot.
Ai vazut si tu cine s-a strans pe Facebook acolo,numai oameni ''de bine'',terminatorii moderni ai vanatorii traditionale romanesti.[/quote]

Da, am vazut, numai lume buna. Cat tupeu...ce ticalosi!
Treaba insa e cam nasoala: varianta 1 e un mos comunist, varianta 2 o haita de borfasi care pregatesc un jaf organizat se pare! Shit!
Dar nu inteleg altceva: de ce nu faceti voi astia de pe forum o ...ceva...asociatie, federatie, club, ca sa puneti piciorul in prag si borfasii unde le e locul? Ca altfel, va pun astia la zid!
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 28 Aug 2015, 21:45

Scout scrie:
Sly_Fox scrie:S-a mers pe ideea acapareaza,distruge,imparte,adica tehnica standard folosita pentru distrugerea in ultimul sfert de secol a mai multor sectoare economice romanesti de maxima importanta. Asta se incearca si in vanatoare,si daca nu pot sa o distruga total dintr-o data,incearca pe bucati,asociatie cu asociatie,in cel mai pur stil mafiot.
Ai vazut si tu cine s-a strans pe Facebook acolo,numai oameni ''de bine'',terminatorii moderni ai vanatorii traditionale romanesti.
Da, am vazut, numai lume buna. Cat tupeu...ce ticalosi!
Treaba insa e cam nasoala: varianta 1 e un mos comunist, varianta 2 o haita de borfasi care pregatesc un jaf organizat se pare! Shit!Dar nu inteleg altceva: de ce nu faceti voi astia de pe forum o ...ceva...asociatie, federatie, club, ca sa puneti piciorul in prag si borfasii unde le e locul? Ca altfel, va pun astia la zid!


Ce să facem, frate, dacă:

Partida Vânătorilor face Legea, din 1996;

Societatea Ornitologică Română nu ţine cont de propunerea noastră (dată "mocca") de fixare a unei tolbe zilnice?

Să facem şi noi parte din această operaţiune primitivă de fragmentare a societăţii (vânătoreşti)? Cum să fim şi noi parte a KKtului ăstuia.

Doar MEMORIA este arma pe care o avem. Punct şi de la capăt.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 03:12

De-amuia să nu ne credeţi proştii satului, ştim că sunteţi reprezentanţii AGVPSR voi ăştia care vă luaţi de cei ce ne deranjează ŞI pe noi.

Sunteţi SUPER-VINOVAŢI, hoţilor şi măgarilor şi tâlharilor de tot de avem acum în vânătoarea din România.

Să vă fie ruşine! V-aţi băgat la BINE, ce v-a venit din nevoia noastră (legitimă)de a spune că atâta cotizaţie a fost plătită pentru ceva.

De nu înţelegeţi nica, nu avem nevoie de voi.

Pe Neculai Şelaru l-am cunoscut, e OM bun, doar că are nişte BUTOANE gata-montate.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 03:29

Auzi, la EI, nesimţire!

Să facem ŞI noi o altă asociaţie/federaţie. Învrăjbeşte-i, necuratule!

Mulţumesc Domnului că nu am prieteni-vânători şi că pe amicii-vânători nu-i mai cred.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 03:38

Ia, să mă întrebe vreunul dintre voi, cine sunt membrii Partidei Vânătorilor, voi fi într-atât de indiscret încât să-i arăt în public?

Şi de voi fi de acord, nu cumva sunt /am fost şi eu printre ei?

De ce aş face-o?

WTF?!
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 03:58

Personal, nu am beneficiat de trataţiile pe care adeziunea le aduce. Ghinionul-naibii, au trecut anii - prescripţie, nu-s curat, am fost membru ca şi voi - până la care puteam fi acuzat de infracţiuni de braconaj.

Da, de BRACONAJ! Aşa suna orice răspuns la orice solicitare de autorizaţie de sitari de pădure. <<<<<<<<<<<<<<îs BRANCONIER şi gata!

Jigodia de Igaş, mai nou nesătulul de Dragnea-puşcărie vin să-mi spuie mie, un puşcaş bătrân fără de păr albit, că ei îs vânători şi noi suntem numai buni de "Zorile se varsă".
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 04:11

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<m-am hotărât să-mi măresc RATING-ul şi (Doamne, Ajută!) stima cogavaritorilor mei prin postări scurte şi multe, să mă fac MARE.

Trăiască Ţara, Patria Noastră! Trăiască Sfântul Popor Român! Patria apriori!
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 04:30

Asta este cea cu nr.700, dă-i, Bădie, cu topeu!

Ană, Zorile se varsă...

P.S. Horică, ai nr. meu la cms.sef.Sorin Flutur, de l-ai pierdut. Ardelenilor, puşcaşu vă întinde o mână însă ăştia îs nervoşi-rău pe voi, nu-ş-de ce...

P.P.S. Copchiii mei TREBUIE să trăiască în altă Românie.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 04:46

Da, sper că avem Aradul de partea bună. Sorin Flutur e lângă noi. Am gavarit cu domnia sa la telefon.

P.S. Un om extraordinar. Suntem prieteni de suflet. Lui Alin nu-i prieşte. Nu s-au întâlnit niciodată.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 05:07

Şi, cu acest mesaj, am plecat pentru 30 de minute.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 29 Aug 2015, 05:51

Suntem împreună! Îl aduc şi pe Horică-Ursus şi apoi vom discuta. Dacă nu se poate aşa, iar eu nu îmi voi crea (cu siguraţă!) vreodată pagină de orice social-media, nu voi mai avea unde scrie, ne vedem!
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 01 Sep 2015, 23:29

Mare dreptate au avut cei din afara forumului, în special cei din Ardeal: nu mai este ceea ce aveam noi, pe vremuri.
Pe de altă parte, nici nu ştiu ce pierd cei care nu au cont aici.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde puscasumarin pe 08 Sep 2015, 23:09

Mă voi opri aici cu scrisul pe forumuri ( chit că acesta este singurul pe care am scris ).

Cer expres administratorului să îmi fie şters acest cont, denumit puscasumarin .
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 11 Sep 2015, 09:26

Se cauta calaret :ymcowboy:
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate