Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:14

Zeiss V8 1.8-14X50

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde mexx20_ro pe 20 Oct 2015, 08:20

La cat esti de norocos,eu as avita producatorul Contesa. ;)
Restul lucrurilor alese sunt beton! ;)
Respecte! :)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 20 Oct 2015, 12:43

La tevi nu se plateste acciza asa ca o poti lua si azi la acelasi pret sau chiar la unul mai mic decat peste un an.
Aimpoint Micro pe prindere Blaser este pe stoc in magazinele noastre cum la fel este si munitie, dupa plac.

Nu cred ca-ti trebe mortis o sina Picatinny pe Blaser. Singura cu adevarat tapana care exista pe piata este cea folosita pe modelul Tactical ... acolo teava are inca doua gauri filetate, pe partea opusa celor pentru suruburile de fixare in pat, de care se prinde beton o sina excelenta. Restul modelelor de pe piata ce nu folosesc o prindere originala Blaser ca suport si se agata direct pe urechiuse nu fac decat sa introduca inca o interfata ce ar putea scartai ... si cu cat sunt mai ieftine cu atat sunt mai slabute. Tind sa cred ca o prindere rapida cu inele de 34 mm croita special pentru astfel de lunete ti-ar rezolva problema mai elegant si mai eficient.
Pe de alta parte, ca sa-l citez pe @mex, "la cat esti de norocos" s-ar putea sa nimeresti si o S&B care nu face ce zice. Ia o "clasica in viata" cum e 5-25x56 de la acelasi producator si lasa seriile noi sa se rodeze un pic.
Ai un exemplu foarte bun in @DART cu al lui pachet si chiar functioneaza perfect.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde Alin3006 pe 20 Oct 2015, 15:59

violiv scrie:Pe de alta parte, ca sa-l citez pe @mex, "la cat esti de norocos" s-ar putea sa nimeresti si o S&B care nu face ce zice. Ia o "clasica in viata" cum e 5-25x56 de la acelasi producator si lasa seriile noi sa se rodeze un pic.


Ce S&B ai vazut tu ca nu face ce zice? /:)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 20 Oct 2015, 17:59

Mai stii testul american cu lunete tactice de peste 1500 $?
Vechea
5-25*56 a iesit a doua, dupa Hensoldt 6-24*56. In timp ce noua 3-27 a dovedit la teste ca nu poate decat 22* la maxim, departe tare de 27* si 9* zoom ... A fost practic cea mai eronata luneta din test si s-a facut de cacao si optic si mecanic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde hunterb pe 20 Oct 2015, 18:00

@violiv

Nu stiam ca nu platesti accize pentru tevi, multumesc pentru info.
Cu prinderea rapida Blaser (cu inele de 34mm) inclin sa iti dau dreptate, recunosc ca mi-a trecut prin minte, la concurenta cu prinderea rapida MAK aproape similara, dar nu stiu care e mai tzapana...pentru mine cel mai important este soliditatea si fiabilitatea monturii...montura Spuhr este super solida dar nu stiu despre sina Contessa, imi parea solida...
La luneta ce sa zic, recunosc ca modelele noi gen ultra short nu au suficient track record (modelul dorit de mine, 5-20x50 cred ca are cam doi ani vechime), imi place ca e mai scurta semnificativ (30 de cm versus 41 de cm), pot sa aleg fara iluminare (pentru mine e complet inutil acest feature...deja la momentul cand s-ar impune iluminarea eu nu mai vad clar sa trag) si are si o plaja de zoom de 4x fata de 5x ceea ce teoretic mai elimina din efectul de tunel...dar pe de alta parte si 5-25x56 are un istoric mai mult decat glorios...o sa vad si ce buget o sa pot mobiliza :D

multumesc tuturor pentru suport,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde Alin3006 pe 20 Oct 2015, 21:49

violiv scrie:Mai stii testul american cu lunete tactice de peste 1500 $?
Vechea
5-25*56 a iesit a doua, dupa Hensoldt 6-24*56. In timp ce noua 3-27 a dovedit la teste ca nu poate decat 22* la maxim, departe tare de 27* si 9* zoom ... A fost practic cea mai eronata luneta din test si s-a facut de cacao si optic si mecanic.


Mda, asa zice testul ala. Dar eu am intrebat cand ai vazut TU un S&B care nu face ce zice? Ca asa, teste putem sa facem oricand sa scoatem o marca sau alta in fata.
Da macar nu s-a stricat la test, corect? :p
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 20 Oct 2015, 22:07

Eu vorbesc ca sa nu tac .... si merg in continuare pe IOR, cu toate bunele si relele patite.

P.S. am vazut S&B 1,5-6* cu un efect de tunel de-a dreptul rusinos la mic. Nimeni nu-i perfect in tot ce face dar ar fi un adevarat rai daca fiecare producator ar avea macar un produs, fie el si un chibrit, atat de aproape de perfectiune ca 5*25-ul pomenit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde DART pe 21 Oct 2015, 14:07

Testul pomenit de violiv este unul f. serios...
Trebuie sa specificam ca a iesit pe locul doi la evaluarea pe toate segmentele ... si doar segmentul de pret l-a adus pe locul 2 :) daca imi amintesc bine...in rest la celelalte specificatii este in frunte sau detine intaietate cu un alt brand.Locul 1 sau 2 la un astfel de nivel nu mai inseamna aproape nimic ...pe oricare o alegi nu poti gresi.
Cei care au facut testul au specificat ca probabil s-a intamplat ceva cu acea luneta de 3-27x56 High Power(era f. noua si a participat la testul respectiv inainte sa iasa pe piata...de atunci pe unde am citit s-a scris despre ea numai de bine)...vom vedea la urmatorul test organizat care poate va include si UltraShort-ul.
Eu imi doresc ca SB sa nu lase din calitate cum au facut si alte firme de renume in dorinta de a ajunge la un segment cat mai larg...poate o va face,poate nu... poate tentatia va fi mai mare...vom vedea.
Ar fi chiar o dezamagire personala :) pt. ca acest brand l-am ales dupa mintea si intelegerea mea...am facut alegerea inainte de a avea o relatie cordiala(pastrand desigur proportiile) cu cei care il produc... :D .Pana acuma nu m-au dezamagit...mai au insa timp :D .Achesez chiar daca subiectiv la ce spune violiv despre 5-25x56...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde Marius pe 05 Noi 2015, 17:59

Buna ziua,
Sunt Marius Cocarla de la Arrow,
Incep postarea prin a spune ca imi pare sincer rau de neplacerile Dumneavoastra Domnule Bogdan Voicu (@hunterb) si ca in ciuda faptului ca nu sunteti multumit de rezolvare, sper sa ramaneti clientul nostru si sa nu fiti suparat pe Arrow, pt ca nu a depins de noi.

Acum:
1.Un client al firmei Arrow (Dl. Voicu) cumpara o luneta Zeiss (una din cele mai scumpe). Dupa o vreme constata o defectiune.
2. Clientul respectiv aduce luneta la Arrow pt. remediere si solicita inlocuirea cu alta noua.
3. Arrow trimite luneta la Zeiss, unde departamentul service constata ca o tureta e defecta. Tureta este inlocuita, nu reparata.
4. In mai putin de o luna, luneta ajunge la Arrow, care o returneaza clientului.

Luneta returnata are aceleasi caracteristici ca o luneta noua. Situatia neplacuta a clientului a fost solutionata cu operativitate, conform legii si mai mult, conform uzantelor comerciale.
Se intampla sa apara defectiuni la bunuri produse de firme de mare renume. Daca de exemplu la un Mercedes (ca sa nu zic Bentley, ca nu doresc o polemica cu Dl. Voicu)se strica cutia de viteze in garantie, i se schimba oare proprietarului masina cu alta noua? Dar la un telefon Samsung cu ceva probleme de soft, se schimba imediat telefonul, cata vreme poate fi reparat?

E sunt de parere ca toata povestea asta, desigur neplacuta pt. Domnul Voicu, nu face decat sa arate ca o data in plus ca Zeiss este o firma a carui renume este justificat si ca a cumpara o luneta Zeiss prin noi este mult mai sigur decat altfel.

bibicu scrie:Sa se inteleaga clar, Zeiss NU cred ca are lunete instabile insa modelele foarte recente se pare ca au rateuri. Arrows a avut reduceri frumoase la V8 si lumea s-a ingramadit sa le cumpere in detrimentul altor marci si a unora chiar sh. Ramane de vazut fiabilitatea.....

Nu lasati sa se inteleaga asa ceva daca nu stiti sigur. Eu va pot garanta ca nu avem probleme diferite de garantie cu aceste lunete fata de modelele anterioare, pe scurt, lunete cu probleme tehnice (din vina producatorului) in garantie apar foarte rar.

bibicu scrie:Din pacate si Zeiss face asemenea ghidusii. Am aflat de la "cunoscatorii" de acolo ca au doua tipuri de calitate A si B. De obicei B pleaca la oferte cu reduceri de preturi(si nu numai) pe la diversi dealeri si printre ele se pot strecura si unele cu probleme.

Imi pare rau, si aici va contrazic. Linia lor de fabricatie face aceleasi lunete pentru toata lumea. Ele sunt depozitate toate in acelasi loc, din care se expediaza tuturor dealerilor, indiferent de unde ar fi acestia.

laurul scrie:In plus, cu acesta ocazie mai tragi dupa tine si cativa indecisi...... ;))
Nu catre altceva ci dinspre ceva.
Deficitul de imagine adus este enorm dar, in acest caz, pe deplin justificat. :ymapplause:

laurul scrie:Din pacate Zeiss nu mai e ce a fost...a ramas legenda.... :-?

@laurul, daca lucrati pentru concurenta, va inteleg comentariile, altfel nu, pentru ca ambele postari sunt contrazise de realitate:
-Modul operativ in care a fost rezolvata situatia unei defectiuni in garantie, cred eu ca ar trebui sa atraga clientii catre acest brand, nu sa ii indeparteze.
-Zeiss este unul din leaderii mondiali ai opticii pentru vanatoare cu o calitate a produselor mult peste nivelul mediu;

Imi inchei aici postarea adaugand ca pentru noi e important ca un client sa fie multumit si de aceea repet, imi pare rau sincer @hunterb ati trecut prin aceasta experienta neplacuta in plin sezon si daca voi putea compensa in viitor acest lucru, stiti unde ma gasiti.

Numai bine,
Marius
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde Alin3006 pe 05 Noi 2015, 18:21

Marius scrie:Buna ziua,
Sunt Marius Cocarla de la Arrow,
Incep postarea prin a spune ca imi pare sincer rau de neplacerile Dumneavoastra Domnule Bogdan Voicu (@hunterb) si ca in ciuda faptului ca nu sunteti multumit de rezolvare, sper sa ramaneti clientul nostru si sa nu fiti suparat pe Arrow, pt ca nu a depins de noi.


Luneta returnata are aceleasi caracteristici ca o luneta noua. Situatia neplacuta a clientului a fost solutionata cu operativitate, conform legii si mai mult, conform uzantelor comerciale.
Se intampla sa apara defectiuni la bunuri produse de firme de mare renume. Daca de exemplu la un Mercedes (ca sa nu zic Bentley, ca nu doresc o polemica cu Dl. Voicu)se strica cutia de viteze in garantie, i se schimba oare proprietarului masina cu alta noua? Dar la un telefon Samsung cu ceva probleme de soft, se schimba imediat telefonul, cata vreme poate fi reparat?

Numai bine,
Marius


Good point, mai ales analogia cu masina.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde hunterb pe 05 Noi 2015, 18:49

@Marius,

Domnule Marius Cocarla, va multumesc pentru intalnirea acordata, a fost o placere sa va cunosc. Cat despre incident, eu consider ca am fost transparent de la inceput, atat in descrierea problemei, a relatiei cu importatorul Arrow cat si a asteptarilor mele.
Asa cum am precizat de la inceput si vreau sa subliniez asta inca o data, supararea sau nemultumirea mea nu are nici o legatura cu Arrow ci doar cu firma Zeiss.
Ca sa ma exprim si eu pe puncte:

1. Firma Arrow, prin reprezentantii ei (de la responsabilul de vanzari pana la patron), au tratat situatia cu maxima celeritate si profesionalism
2. Sunt si voi ramane un client fidel si foarte multumit al firmei Arrow, de la care am achizitionat nu numai luneta in cauza ci si arma Blaser R8, munitie (cu glont si cu alice), haine de vanatoare, cutie arma, lansete, mulinete etc etc si voi continua sa cumpar cu mare incredere si pe viitor (chiar vreau la anul sa imi iau o teava de schimb pe Blaser, si bineinteles ca o voi lua de la Arrow).
3. Asteptarile mele erau ca Zeiss, in urma analizei tehnice, sa constate daca a fost viciu de fabricatie sau de utilizare, si sa imi ofere o luneta la schimb...se pare ca politica lor e alta; asta e, nu e bai
4. Ar fi fost absurd sa ma supar ca "ciobanul pe sat" pe firma Arrow, atat timp cat a actionat foarte prompt in limita prevederilor contractuale cu producatorul
5. Nici eu nu vreau sa intru in polemica (nu stiu cum e la Samsung, dar eu si tot familionul (sotie si 3 copii) avem Iphone si am schimbat nu mai putin de 4 bucati in doi ani de zile...o data ce se face verificarea si nu e din vina utilizatorului, se schimba cu unul nou)
6. Recunosc ca la suparare am avut o exprimare lipsita de eleganta, sugerand ce sa faca Zeiss cu luneta reparata, si imi cer scuze pentru asta, dar pe mine m-au pierdut de client (repet, Zeiss si nu Arrow)

In incheiere, multumesc inca o data colegilor forumisti pentru suport, firmei Arrow pentru profesionalism si orientare catre client, si domnului @Marius pentru implicare!
Poate am pierdut un cerb dar in mod sigur am castigat noi prieteni!

Hunterb

Bogdan Voicu
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 06 Noi 2015, 10:20

Lasand la o parte neplacerea ta personala si firma in discutie, modul in care se rezolva problemele in garantie este o chestie cat se poate de publica. Atunci cand citesti specificatiile tehnice ale unui produs poti citi si conditiile de garantie la fel de bine si poti alege in functie de ce-ti doresti.

Cu ceva ani in urma, pe un forum american, se disputau lunetele Konus, proaspat intrate pe piata. Lunetele astea au o poveste interesanta ... s-a vrut mult de la ele, s-a obtinut tare putin in realitate dar au avut o politica foarte agresiva de implementare pe piata de peste ocean. XXX utilizatori le-au criticat pentru neajunsuri dar cea mai interesanta postare a fost a unui tip care era cat se poate de fericit cu ele ... tragea numai si numai in poligon, numai si numai cu o arma in 308; cam la fiecare luna o astfel de luneta incepea sa scartaie, o trimitea pe loc inapoi la firma si primea una noua in mai putin de 48 ore, fara nicio intrebare si firma suporta inclusiv cheltuielile de drum; la a saptea astfel de luneta s-a nimerit sa aiba noroc si luneta sa functioneze mai bine de 6 luni ..... omul a declarat sincer ca luneta mai buna nu exista pentru el #:-s Chestia asta cu schimbatul pe loc e apanajul "chinezilor" cu ale lor produse minunate, chiar daca se numesc IPhone.
OK, ai avut ghinion ... dar s-a rezolvat problema suficient de iute. Eu personal, in locul tau renuntam de mult la IPhone dupa atatea schimbate in garantie si ramaneam la Zeiss. E doar o "optica" personala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde hunterb pe 06 Noi 2015, 18:47

@violiv,
Stiam exact care sunt atat conditiile de garantie cat si politica de reparatii, prin natura activitatii mele profesionale am ceva cunostinte (minime) despre ce inseamna relatia cu un furnizor...eu am spus ca "asteptarile mele erau..." respectiv Zeiss sa depaseasca acest cadru "contractual" si sa dea dovada de flexibilitate.
Poate a fost o asteptare nerealista de la bun inceput, aici nu te contrazic nici pe tine si nici pe altii, dar pentru mine ar fi fost singura modalitate de reconciliere cu acest brand avand in vedere ca e prima luneta Zeiss cumparata in 15-16 ani de cand cumpar si folosesc lunete.
E clar ca am avut ghinion, Zeiss este si va ramane un monstru sacru in domeniul opticii mondiale...dar pe banii mei da-mi voie sa am ciudateniile mele.
Ca atare, raman la Apple (ca e iphone, ipad, macbook etc) si renunt la Zeiss. In final, tot raul spre bine, am facut un bun prieten fericit (el a cumparat luneta cu tot cu prindere).

Numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde laurul pe 06 Noi 2015, 19:18

@ Marius Cocarla,

Ceea ce am postat reprezinta doar parerea mea personala, si nicidecum un atac la adresa unei firme de renume care , alaturi de alti monstrii sacri , a fost, poate este si sper ca va fi sinonimul calitatii.
Lasand la o parte partizanatul personal, cel mai mare castig al acestui "necaz" mi se pare faptul ca avem, aici in Romania, un dealer care rezolva prompt o garantie in mai putin de o luna.

Felicitari Arrow !

PS- Nu, nu lucrez pentru concurenta .
Ba chiar f departe de domeniul vanatorii
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde mexx20_ro pe 06 Noi 2015, 22:58

Interesanta interventia lui Marius Cocarla.
Am tot respectul fata de o parte din produsele comercializate de Arrow,am cumparat si voi cumpara de la ei atata timp cat au un raport pret/calitate decent, dar vis a vis de subiectul Zeiss am cu totul o alta opinie.
Strict din punctul meu de vedere, in ultimii ani Zeiss este departe de nivelul opticii de top de pe piata mondiala...din pacate,doar preturile au ramas de top. Avem game de produse penibile gen Terra, avem lunete care se vor de top si costa mai mult decat un Swaro Z6i sau S&B Zenith dar au probleme elementare la partea mecanica acolo unde nici macar un Bushnell nu mai scartie.
La unul dintre targurile de profil, la un anumit moment (si intr-un cerc mai exclusivist) unul dintre managerii de la Zeiss a recunoscut faptul ca Zeiss s-a bazat extrem de mult pe lunetele si magnificatiile clasice si drept urmare au ramas in urma atat ca si performante cat si la magnificatiile oferite de lunetele din gama de varf. ( era chiar inaintea aparitiei gamei V8).
Oricand aveti ocazia, va recomand o mica si banala comparatie intre Lunetele Zeiss si cele de la Minox. Eu unul am ramas surprins atat de nivelul la care a ajuns Minox , cat si nivelul la care au ajuns americanii cu gama de lunete Leupold VX6.
Respecte dragilor! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde bibicu pe 10 Noi 2015, 10:35

mexx20_ro scrie:La cat esti de norocos,eu as avita producatorul Contesa. ;)
Restul lucrurilor alese sunt beton! ;)
Respecte! :)


Draga @mexx20_ro, nu doresc sa poluez topicul insa afirmatia despre Contessa, din punctul meu de vedere, este deplasata. Am folosit si folosesc in continuare monturi de la acesta firma pentru arme diverse din 2011 pana astazi.
Nu am avut niciodata surprize neplacute legate de pierderea alinierii pe tinta indiferent de cate ori am demontat luneta sau red dot-ul de pe un dublu express care a plecat de la mine cu mai mult timp in urma.
Inclusiv pe o teava Blaser am o luneta cu montura picatinny rapida de la ei. In plus, faptul ca poti schimba extrem de rapid sistemul de ochire daca este cazul (de la red dot la luneta) pe aceeasi sina si sa ai reglajul pastrat pentru fiecare in parte, este formidabil.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde bibicu pe 10 Noi 2015, 11:12

Domnule Marius Cocarla,
Sunt convins ca garantia este aceeasi pentru toate lunetele insa nu toate pot fi corespunzatoare in timp, indiferent de marca. Cazurile acestea le stiti doar dumneavoastra in momentul in care revin la Arrow pentru reparatii.
Cum a spus si colegul @laurul am mult respect pentru Arrow.
De asemenea pentru modul in care Arrow (prin magazinele sale si oamenii ce le deservesc) rezolva probleme inclusiv pentru produse iesite din garantie !!
Am avut eu un caz recent cu un ND3x40 subzero cumparat de muuult de la magazinul din Timisoara (si pe care chiar vroiam sa-l arunc), rezolvat pozitiv si pentru care va multumesc public.
Cand cumparam o arma stim ca trebuie sa traga bine insa trebuie imperecheata cu o munitie care-i place tevii, la lunete insa mergem pe intuneric(blind) si avem asteptari mari la sume mari, aici nu prea ai ce imperechea trebuind incredere multa in producator. In comerciant de asemenea pentru a avea siguranta rezolvarii eventualelor probleme ulterioare.
Produsele nou aparute au nevoie de un timp rezonabil pentru a confirma(fapt spus si de @violiv in multe postari).
Fiind fan si client Arrow, va doresc o continuare a bunei colaborari cu clientii !
Cu stima din Arad,
Adrian Cotoraci

PS. Ce am scris in postarile mele anterioare sunt fara indoiala chestiuni pur subiective, izvorate din experiente personale referitoare la Zeiss si NU la Arrow.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde mexx20_ro pe 10 Noi 2015, 20:56

bibicu scrie:
mexx20_ro scrie:La cat esti de norocos,eu as avita producatorul Contesa. ;)
Restul lucrurilor alese sunt beton! ;)
Respecte! :)


Draga @mexx20_ro, nu doresc sa poluez topicul insa afirmatia despre Contessa, din punctul meu de vedere, este deplasata. Am folosit si folosesc in continuare monturi de la acesta firma pentru arme diverse din 2011 pana astazi.
Nu am avut niciodata surprize neplacute legate de pierderea alinierii pe tinta indiferent de cate ori am demontat luneta sau red dot-ul de pe un dublu express care a plecat de la mine cu mai mult timp in urma.
Inclusiv pe o teava Blaser am o luneta cu montura picatinny rapida de la ei. In plus, faptul ca poti schimba extrem de rapid sistemul de ochire daca este cazul (de la red dot la luneta) pe aceeasi sina si sa ai reglajul pastrat pentru fiecare in parte, este formidabil.

Adi draga, ma bucura faptul ca nu te-ai numarat printre cei care au avut orobleme cu monturile Contesa. Sanatate si catara plina iti doresc! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 11 Noi 2015, 00:27

Mex - a nu se confunda Contessa cu Nicoleta Polli ;) Primele sunt "brici", ultimele au dovedit problemute.
Poate iti amintesti ca amicul nostru comun le-a adus pentru prima data in Ro si eu le-am scris prima recenzie dupa teste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde Alin3006 pe 11 Noi 2015, 14:46

violiv scrie:Mex - a nu se confunda Contessa cu Nicoleta Polli ;) Primele sunt "brici", ultimele au dovedit problemute.
Poate iti amintesti ca amicul nostru comun le-a adus pentru prima data in Ro si eu le-am scris prima recenzie dupa teste.


Si eu auzisem numai de bine de Contessa.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde mexx20_ro pe 11 Noi 2015, 21:48

violiv scrie:Mex - a nu se confunda Contessa cu Nicoleta Polli ;) Primele sunt "brici", ultimele au dovedit problemute.
Poate iti amintesti ca amicul nostru comun le-a adus pentru prima data in Ro si eu le-am scris prima recenzie dupa teste.

Asa este. Eu le-am confundat!
Scuze dragilor si in special lui Adi! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde bibicu pe 12 Noi 2015, 08:12

Draga Andrei, nu e nevoie de scuze. In mod sigur a fost o confuzie.
Le folosesc de cand am vazut prezentarea lui vio, precum am zis, cu succes si incredere.
Referitor la reglajele acesteia, in momentul montarii, am ajustat doar forta de strangere a monturii pe sina, neatingand alt surubel, asa ca nu mi-am dat seama de ce ar fi nevoie de alte reglaje(mentiunea lui vio).
Sunt interesante mai ales pentru aplicatiile la arme cu sina mai deosebita pentru sistemul optic. De asemenea si pentru noutatile dezvoltate la linia Blaser.
Recomand, mai ales ca se aduc si in RO de cel putin un magazin de articole de vanatoare.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 18 Apr 2016, 19:32

Cu cateva zile in urma am avut prilejul sa ma pot juca dupa dorinta cu una din lunetele din seria V 8, cea imediat urmatoare ca gama de magnificatii - 2,8-20x
Ba mai mult, am avut alaturi si niste IOR din serie mai clasica si din serie mai moderna.
Sincer, mi-a crescut inima cand am vazut cat de mult incepe sa semene Zeiss cu IOR. :D ;;) Din pacate, a fost cat pe ce sa scap o lacrima atunci cand am constatat ca Zeiss doar seamana pe afara dar nu reuseste s-o egaleze in maruntaie.
Asemanarile tin de aspect, volum si masa unde Zeiss reuseste sa concureze cu brio grelele IOR, ba chiar cu ultimul produs al seriei au ajuns la numarul magic de 1000 g ... in sfarsit au reusit sa scoata o luneta zisa de vanatoare de UN KILOGRAM.
Deosebirile - si aici o sa incerc sa fiu decent in exprimare si sa compar V 8 doar cu seria mai veche Zeiss, prin exponentul 3-12x56 - au fost 90% in defavoarea noului model.
Daca 3-12x56 mi se pare si astazi una din cele mai bune lunete care a fost construita vreodata pentru vanatoare, V 8 ramane in urma exact la ce-am astepta mai mult si mai mult de la Zeiss si frapeaza prin imaginea de-a dreptul grosolana ....
- voiati cerc negru invizibil in jurul imaginii? ei bine V 8 n-are pentru ca vine cu unul gros-gros si umbros
- voiati imagine limpede de la un cap la altul? V 8 n-are nici asta: pe o lunga plaja atat la minim cat si la maxim imaginea distorsioneaza atat de evident la periferie ca si nestiutorii isi dau seama; nu pe 1-2 mm la margine ca la 1,1-4 HT ci pe un bun centimetru (relativ) adica undeva peste 15% din diametrul imaginii
- voiati o imagine cristal, fara distoriuni de culoare? Atunci luati 3-12x56 ca la V 8 toate liniile ce separa zone de contrast sunt frumos impodobite de o ghirlanda de culori
- voiati zoom 8x? Mergeti la Swaro, IOR, S&B ca astea au, Zeiss are numa aproape 7

Poate unii ar vrea niste click-uri mai click-uri. Ei bine, cu ASV/BDC nu mai ai nevoie de senzatie tactila sau auditiva la click, doar te uiti dupa linii pe tureta. Poate unii vor si ceva plaja de ajustare cat sa poata trage dincolo de cei 150 m ai unui "adevarat vanator" ... ei bine, cu valori de 1,3 m in tub de 36 mm cum are modelul 4,8-35x60 e dezamagitor rau si pe partea asta.

Restul chiar nu mai conteaza. Si cand ma gandesc cati nici macar nu vor sa deschida ochii sa se uite catre IOR 3-25x din ultima generatie, luneta care bate Zeiss la fundul gol la absolut orice capitol, din tureta in tureta si din lentila obiectiv in cea ocular.....

Din pacate pentru noi se pare ca goana dupa piata si dupa dezvoltarea de modele cat mai noi, mai bune-n numere si mai scumpe nu se reflecta intr-o calitate pe masura pretului cerut. Daca ar fi vorba numai de Zeiss parca n-am suferi asa rau da' se pare ca nu-i singura dintre "grei" care sufera de pe urma concurentei asiatice.
Sincer nu realizez cum pot sa rezolve problema asta. Acum un sfert de veac un vanator isi cumpara o luneta Zeiss cu gandul ca-i va servi cel putin un sfert de veac si cam asa era. Astazi, chiar daca luneta e capabila de asa ceva, omul o cumpara cu gand ca-si va lua noul model imediat ce apare, adica dupa vreo 5 ani. Cu o rata de innoire atat de rapida e practic imposibil ca firma sa amortizezi dezvoltarea unui model nou ... undeva trebe sa faci rabat.

P.S. pentru amatorii de Zeiss adevarate Zeiss - piata e plina de modele un pic mai vechi, din cele "banale" cu doar 4x cinstit zoom, pe care doritorii de nou aproape le dau degeaba. Daca vreti o Zeiss buna acum e momentul unei achizitii s-h profitabila. Nu de alta, dar cam peste 1 an se vor trezi si-o sa le vrea inapoi.


laurul scrie:Zeiss este unul din leaderii mondiali ai opticii pentru vanatoare cu o calitate a produselor mult peste nivelul mediu ...

Din pacate Zeiss nu mai e ce a fost...a ramas legenda.... :-?


Din pacate, situatia de acum de la Zeiss imi aminteste de Nokia si varianta a doua tinde sa fie "mai adevarata".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde maryo pe 19 Apr 2016, 12:59

@Violiv nu-as vrea s-a te contrazic le ce ai zis mai sus,dar din punctul meu se vedere eu vad altfel luneta!!
Am un schmidt bender 3-12×50 klasic,swro z6i 3-18×50 a doua generatie si un zeiss
V8 2,8-×0×56 despre care este vorba in discutie.
Cand am cumparat V8 l-am comparat cu cele doua luneta care le am si mai ales cu Z6.
Nustiu,dar eu nu vad nici un cerc negru gros si umbros cum zici tu ca ai vazut,comparandu-l cu z6 este aproape identic avand un plus aici Z6 ,iar comparandul cu schmidt bender castiga clar V8, iar cat despre imagine,zici ca destorsioneaza un centimetru la periferie sincer mie nu-mi s-a parut mai mult de 1-2 milimetri.
V8 inainte de-al cumpara l-am comparat si cu un HT si sincer am ramas cu V8.
Nustiu,poate ca a fost a mea mai rasarita din ce este pe piata!!☺
Repet,este opinia mea personala care o am fata de aceasta luneta!!
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 19 Apr 2016, 14:02

Toate lucrurile imperfecte se vad mult mai acut si mai bine la capetele spectrului, in special la minim. Asa e, la 7-18x imaginea este aproape perfecta dar la 2,8 are toate chestiile neplacute. Nu e singura. In goana dupa un zoom cat mai mare producatorii il imping practic dincolo de limita in care imaginea este perfecta. Posibil ca cei ce o folosesc sa nu ajunga niciodata sa aiba nevoie de extreme ... practic o astfel de luneta se foloseste exceptional la limite. Insa pe mine nu ma incanta cu nimic sa platesc un pret mare de tot pentru niste numere mari de tot care-s numa pe hartie. Prefer una cat se poate de cinstita, folosibila de la un cap la altul perfect. Nu de alta dar daca se poate sa le faci perfect si ai dovedit-o practic de ce sa-ti furi singur caciula?

Comparatii de acest fel am facut si intre alte lunete de la alte firme. Acelasi lucru l-as putea spune si despre IOR 1-4x versus 1-10x, a doua dubla la pret si la performanta descrisa. 10 x ZOOOM !!!! o minunatie. Dar 1x, ori cat de aproape perfect 1x ar fi nu este decat departe de 1x de la PItbull iar 10x abea se apropie de 10x de la 2,5-10x56 cinstita. E adevarat, e folosibila la extreme, e foarte tentanta ca idee dar imi pare mai mult un exercitiu de "uite ca se poate" decat un necesar in teren.

Oricum, faptul ca am vazut evident distorsiunea imaginii la periferie la V 8 si la 3-12 HT nu si faptul ca aberatiile cromatice si difuzia contururilor este la fel de prezenta m-a dezamagit mult. Ca sa intelegi mai bine, eu evit sa mai uit prea des prin 3-12 HT sau 4-16 FL tocmai pentru ca dupa aia orice luneta mi se pare proasta :D La V 8 n-am mai trait aceeasi senzatie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde DART pe 19 Apr 2016, 15:04

maryo scrie:@Violiv nu-as vrea s-a te contrazic le ce ai zis mai sus,dar din punctul meu se vedere eu vad altfel luneta!!
Am un schmidt bender 3-12×50 klasic,swro z6i 3-18×50 a doua generatie si un zeiss
V8 2,8-×0×56 despre care este vorba in discutie.
Cand am cumparat V8 l-am comparat cu cele doua luneta care le am si mai ales cu Z6.
Nustiu,dar eu nu vad nici un cerc negru gros si umbros cum zici tu ca ai vazut,comparandu-l cu z6 este aproape identic avand un plus aici Z6 ,iar comparandul cu schmidt bender castiga clar V8, iar cat despre imagine,zici ca destorsioneaza un centimetru la periferie sincer mie nu-mi s-a parut mai mult de 1-2 milimetri.
V8 inainte de-al cumpara l-am comparat si cu un HT si sincer am ramas cu V8.
Nustiu,poate ca a fost a mea mai rasarita din ce este pe piata!!☺
Repet,este opinia mea personala care o am fata de aceasta luneta!!


Salut Maryo !

pai ce faci :D ?...comparam mere cu pere...
De ce nu ai comparat V8-ul macar cu un SchmidtBender UltraShort de 5-20x50...si atunci comparai aproape mere cu mere...batranul model Klassik de la SB este oricum o luneta buna pt. ca de aceea ai pastrat-o sau :roll:....
Este cunoscut ca eu am alte preferinte...insa m-am uitat printr-un V8,nu magnificatia din discutie si mi-a placut...
Este clar ca IOR-ul este brandul care a cunoscut un "salt" f.mare si asta trebuie sa ne imbucure.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde bibicu pe 19 Apr 2016, 15:26

@violiv, ai pomenit de 3-12x56 HT si de magicul FL.
Am ambele , FL-ul meu fiind insa fiind 6-24x56. In opinia ochiului meu, FL-ul bate HT-ul(3-12x56)care nu e de loc de lepadat sa fim bine intelesi.
@Dart a avut ocazia sa se uite in poligon prin ea si stie ce vorbesc, mai ales ca are o bogata experienta de vazut prin S&B.
Este incredibila aceasta luneta si nici nu stiu daca se mai produce existand poate doar prin depozite.
Oricum cine nu are FL sa-si caute sau macar sa priveasca prin una.
Am avut doua S&B 5-25x56 si m-am despartit usor de ele(nu din motive tehnice sa fie clar) insa de FL nu am inca puterea de a o face.
Nu am avut inca sansa sa ma uit printr-un V8 deci nu pot sa ma pronunt dar poate daca se iveste vreodata ocazia, o voi face....
Despre 1,1-4 HT iti dau dreptate....
Cele scrise mai sus rog a fi tratate ca opinii personale nicidecum ca vreun afront sau reclama.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde Zeres Ciprian pe 19 Apr 2016, 20:32

Vio, ce perere ai despre Victory Varipoint 3-12x56?
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde violiv pe 19 Apr 2016, 20:34

Cristi are ambele FL, cu 6-24 pusa pe 243 varmint si 4-16 pe 8*68. M-am uitat prin ele pana mi s-au lungit ochii ca la melc. Cea mare pare mai grozava prin prisma maririi mai mari dar diferentele nu-s chiar asa. 3-12 imi place noaptea. Am in preajma cateva din cele cu telemetru. Si nu le trebe decat cateva stele nu numa ca sa vada vulpea ci si s-o masoare. 2,5-10 nu mi s-a parut atat de grozava ca astea 3 care raman, dupa mine, ca repere si exemplu de cum trebe sa fie o imagine perfecta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss V8 1.8-14X50

Mesajde maryo pe 20 Apr 2016, 08:10

Salut @DART!!
Pai da, am comparat mere cu pere!!☺ Nu ca ma-si fi asteptat ca batranul SB s-a vada mai bine ca V8 si am facuto doar pt parerea mea personala.
De ce nu am vanduto? Pentru ca pt mine este o luneta foarte buna si am amintiri placute pe urma ei.☺
Dupa cum am zis,ca nu vreu sa-l contrazic pe Violiv si nici ca V8 este cea mai buna luneta,doar spuneam ca eu vad lucrurile altfel.
Oricum eu sunt fan swaro si pentru mine este cea mai buna luneta de vanatoare!!
Si acum ma vei intereba: pai de ce ai cumparat zeiss?
Pai ca aveam un viermisor pe creier care tot ma rodea!!☺
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B, NicuNicuta şi 43 vizitatori

Publicitate