Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 13:53

Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Marius pe 18 Feb 2013, 14:37

@ferenczi444,
Multumesc.
Foarte frumoasa si cuprinzatoare prezentarea.

Din pacate, asa cum probabil ai citit mai sus, cele mai bune fonduri de vanatoare de potarnchie din RO au ramas fara matca. Nu mai are cine sa se inmulteasca.

Daca e adevarat ce spui (si cred ca este), si anume faptul ca pentru inmultire e nevoie sa se intalneasca doua sau mai multe familii, situatia e si mai grava decat am crezut. Familiile ramase sunt atat de putine, incat n-au cum sa se intalneasca.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 18 Feb 2013, 18:25

@ferenczi444...multumim frumos! frumoasa , explicita si foarte interesanta descrierea aceste specii ...stiam si eu ca isi cauta pereche in alta familie ...dar multe , chiar nu le stiam despre ele ! Am descoperit cateva franturi de familii ...6...9...5 . Am sa.mi dau tot concursul sa supravietuiasca dar mai ales la toamna sa nu traga nimeni la ele !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 18 Feb 2013, 21:38

Daca e adevarat ce spui (si cred ca este), si anume faptul ca pentru inmultire e nevoie sa se intalneasca doua sau mai multe familii, situatia e si mai grava decat am crezut. Familiile ramase sunt atat de putine, incat n-au cum sa se intalneasca.


Dupa cum zice si Marius.....pare sa fie mai grava situatia!
Daca asa sta imperecherea la potarnichi, chiar si in cazul in care eliminam celelalte cauze care pot duce la disparitia potarnichii, pe cat posibil, iar iernile vor fi mai blande, ca aceasta care abia trece.... fara repopulari nu se mai rezolva nimic, pe termen scurt!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 19 Feb 2013, 06:27

In ultima vreme interesul meu pentru aceasta specie a fost foarte mare ...m.am interesat in m ai multe directii ...din pacate repopularea este mult mai complicata decat la fazan , mult mai complicata si decat imi puteam eu imagina ...daca nu aproape imposibila , mai ales la noi ! De aceea recomand celor interesati sa tineti cu dintii de ce a mai ramas. Asta a fost si senzatia mea , ca nu mai exista absolut deloc , dar am descoperit ca totusi ar mai fi pe ici pe colo cate ceva ...si cum se pare ca aceasta iarna s.a cam dus , eu consider ca multe nu mai pot pieri din ceea ce au iesit pe primavara ...sau , daca printro ironie a sortii vom mai avea parte de zapezi foarte mari , acum la sfarsit de iarna , macar acum in ultimul ceas sa le ajutam !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde cristian pe 19 Feb 2013, 18:29

La mine in zona, dupa iarna de anul trecut, nu a mai ramas niciuna.
Aveam 2-3 stoluri a care pur si simplu au disparut.
Sezonul acesta nu am mai impuscat niciuna chiar daca am avut trecute pe autorizatie.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 19 Feb 2013, 18:40

cristian scrie:La mine in zona, dupa iarna de anul trecut, nu a mai ramas niciuna.
Aveam 2-3 stoluri a care pur si simplu au disparut.
Sezonul acesta nu am mai impuscat niciuna chiar daca am avut trecute pe autorizatie.

Le.am avut trecute pe autorizatie la misto ...si cand te duce.ai cu autorizatia la Asociatie , iti indica dn Nicu sa le treci ca impuscate , ca sa le scoata si sa nu le mai treaca si pe alta ...ca de ...noi romanii asa stim sa facem treaba !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Calin1987 pe 09 Ian 2016, 22:43

Stimati colegi, cum stati cu efectivele de potarniche in aceasta iarna? Nu de alta, dar la mine in zona, desi aveam cateva familii pe fond, parca acum sunt din ce in ce mai putine, aproape spre 0...
Calin1987
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 26 Apr 2006, 15:06
Locaţie: Beius

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde radubichis pe 12 Ian 2016, 10:27

Dispar din cauza vulpilor ,ciinilor salbaticiti ,ciobanesti,si a pasunatului intensiv pe orice teren
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde laurul pe 12 Ian 2016, 12:08

radubichis scrie:Dispar din cauza vulpilor ,ciinilor salbaticiti ,ciobanesti,si a pasunatului intensiv pe orice teren

De acord....plus ceva pisici, cotofene...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde UlissePro pe 15 Ian 2016, 07:53

Chiar citeam zilele trecute intr-una din revistele Carpatii ce daune serioase fac dihorii si nevastuicile efectivelor de potarniche. Respectivul responsabil al acelui fond de vanatoare nu intelegea de ce nu reuseste sa aibe un efectiv mai numeros de potarnichi cu toate ca aproapre starpise toti daunatorii din fond.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde laurul pe 15 Ian 2016, 10:52

Odata descoperit, o cotofana cara toate ouale de potarniche din cuib.
Plus ca se pare ca memoreaz locatia si procedeaza la fel si cu urmatoarea ponta.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde UlissePro pe 15 Ian 2016, 11:26

Acum doua zile am comandat o chematoare pentru cotofene si astept cu nerabdare sa o pun la treaba.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2016, 19:04

Pe la mine prin zona efectivele de potarniche se mentin binisor. Am vazut cam peste tot potarnichi anul trecut. Cu toate acestea nu sunt cote de cativa ani si asta nu doar pe un fond sau asociatie,ci pe tot judetul.
Care este treba nu stiu,cred ca nu au mai cerut gestionarii cote pentru aceasta specie.
In trecut aveam cota de 5 exemplare pe sezon,probabil sa nu se certe lumea pe ele nu s-a mai dat deloc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde vinatorul iscusit pe 14 Mai 2016, 14:36

UlissePro scrie:Acum doua zile am comandat o chematoare pentru cotofene si astept cu nerabdare sa o pun la treaba.


Cum sta treaba cu chematoarea ?
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde UlissePro pe 15 Mai 2016, 05:49

Inca nu am avut ocazia sa le testez. Vineri seara am revenit in tara. Saptamana viitoare ies la tap si verific.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde CristianJ pe 01 Noi 2016, 20:20

eu ma plimb in jurul orasului cu cainii destul de des si pe langa Timisoara si nu am vazut nici o pereche, mi-a zis un paznic de vanatoare de pe un fond la vreo 20 de km distanta ca are 2-3 familii sub observatie sper sa nu le impuste nimeni .
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde cip_frh pe 01 Noi 2016, 22:06

Este consecinta directa a inmultirii vulpilor datorata cobaterii facute doar pe hartie. Cel putin pe unele fonduri.
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Anterior

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate