Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:38

Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 20 Ian 2016, 01:54

Salut Ma numesc Sorin si am citeeva interbari ff sincere despre ce competiti de tir : Sint in Romania ce orase care au asemenea poligoane , daca cineva are arma de calibrul 338 lapua , si o fooloseste pentru ( extrem long range shooting ) . Eu locuesc in Vancouver Canada si Sint passionate de arme de precizie , in 2012 am participat la nu concurs FTR in Mission Bc unde am luat o medalie ( a fost prima data cind am participat la o competitie ) am tras atunci cu un Sako TRG i22 ( 308 caliber ) , apoi am vindut arma aia si am luat un 338 lapua ( 110 BA Savage ) care o am si acuma . Fooloseste arma pentru distance extreme pins la 1500m sau 1 mile . Ce as dori spun cu Asta e ca mar interest a daca in Romania sint oameni pasionati de tras cu arma la distance extreme . Am programe ballistics , si se poate calcula cu precizie unde o sa loveasca glontul . Mi ar face placere sa vorbesc despre Asta pentru ca Asta e pasionati mea , va doresc ... O zi buna !! Sorin
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 20 Ian 2016, 08:36

Marksman scrie:Salut Ma numesc Sorin si am citeeva interbari ff sincere despre ce competiti de tir : Sint in Romania ce orase care au asemenea poligoane , daca cineva are arma de calibrul 338 lapua , si o fooloseste pentru ( extrem long range shooting ) . Eu locuesc in Vancouver Canada si Sint passionate de arme de precizie , in 2012 am participat la nu concurs FTR in Mission Bc unde am luat o medalie ( a fost prima data cind am participat la o competitie ) am tras atunci cu un Sako TRG i22 ( 308 caliber ) , apoi am vindut arma aia si am luat un 338 lapua ( 110 BA Savage ) care o am si acuma . Fooloseste arma pentru distance extreme pins la 1500m sau 1 mile . Ce as dori spun cu Asta e ca mar interest a daca in Romania sint oameni pasionati de tras cu arma la distance extreme . Am programe ballistics , si se poate calcula cu precizie unde o sa loveasca glontul . Mi ar face placere sa vorbesc despre Asta pentru ca Asta e pasionati mea , va doresc ... O zi buna !! Sorin
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 20 Ian 2016, 15:37

Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 20 Ian 2016, 18:44

Ce poligoane si competitii taica,suntem vai de capul nostru. Greu gasesti cate un poligon unde sa arunci cateva alice intr-un taler,de long range ce sa mai vorbim.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Anndrei pe 21 Ian 2016, 01:20

Pasionati ar fi, dar nu au poligoane petru distantele de care vorbesti. Personal nu cunosc nici un vinator cu calibrul 338 lapua, dar am auzit ca sint. Poligoane pentru distantele alea sint doar cele militare, iar acolo nu prea avem acces.
Despre ce vorbim; in Bucuresti sint 4-5 poligoane ptr pistol, pe linga Bucuresti 2 de carabina ptr distanta 200 metri. Ce e si mai aiurea, la vinatoare nu ai voie sa tragi la tinta sau sa incerci sa reglezi arma cit de cit. Legea e asa idioata ca stau uneori si ma gindesc ca si o baba care vinde zarzavaturi in piata o putea face mai bine... :evil: :evil: :evil:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde DART pe 21 Ian 2016, 14:01

Marksman scrie:https://www.youtube.com/watch?v=LYMcC7foZnY


Salut !
Am urmarit filmuletul tau :)
Echipamentul tau este frumos/excelent.
Nightforce,Bushnell Elite 7x24,Kestrel,Peltor(parca).
Nu-mi dau seama de modelul de Nightforce ...ce model este?
Calibrul acesta la noi este extrem de "exotic" este clar ca te ajuta mult pe vant.Ce loc de antrenament :roll:
Pai ce sa zic...spor la treaba!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 22 Ian 2016, 07:31

Anndrei scrie:Pasionati ar fi, dar nu au poligoane petru distantele de care vorbesti. Personal nu cunosc nici un vinator cu calibrul 338 lapua, dar am auzit ca sint. Poligoane pentru distantele alea sint doar cele militare, iar acolo nu prea avem acces.
Despre ce vorbim; in Bucuresti sint 4-5 poligoane ptr pistol, pe linga Bucuresti 2 de carabina ptr distanta 200 metri. Ce e si mai aiurea, la vinatoare nu ai voie sa tragi la tinta sau sa incerci sa reglezi arma cit de cit. Legea e asa idioata ca stau uneori si ma gindesc ca si o baba care vinde zarzavaturi in piata o putea face mai bine... :evil: :evil: :evil:

Salut , mersi i mult de raspuns ..cu 338 lapua eu fac numai tactical shooting .. pentru vinatoare am un 300 wincester magnum , care este buna cam la tot in Canada .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 22 Ian 2016, 07:55

DART scrie:
Marksman scrie:https://www.youtube.com/watch?v=LYMcC7foZnY


Salut !
Am urmarit filmuletul tau :)
Echipamentul tau este frumos/excelent.
Nightforce,Bushnell Elite 7x24,Kestrel,Peltor(parca).
Nu-mi dau seama de modelul de Nightforce ...ce model este?
Calibrul acesta la noi este extrem de "exotic" este clar ca te ajuta mult pe vant.Ce loc de antrenament :roll:
Pai ce sa zic...spor la treaba!

Salut ...este un nightforce 5x25x56 ... npr2 reticle si folosesc 300 gr gloante ( eu mi le incarc tuburile personal ) La distantele alea am nevoie de un glont greu (pentru vint ) , nu stiu daca in romania este legal sa iti incarci gloantele ? . Kestral 4500 applied balistic isi merita toti bani... imi calculeaza totul; vintul ( in locul unde ma aflu ) presiune atmosferica , ungiul de tragere , iar la peste 1000 m si rotatile pamintului au un efect mare asupra glontului .. daca trag direct spre W glontul bate todeauna jos , daca trag E bate sus se cheama coreolis efect , diferenta la 1000 m este cam 15-20 cm depinde de ce glonte folosesc . Mi ar face placere sa pot gasi in Romania baieti care sint interesati de Long range shooting ... Ca locuri de tragere sin destule aicea , ce ma supara e ca tre sa merg citeva ore de la locul unde stau sa imi gasesc locuri faine de tras . Mersi mult de mesaj .. O zi buna !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 22 Ian 2016, 08:09

Sly_Fox scrie:Ce poligoane si competitii taica,suntem vai de capul nostru. Greu gasesti cate un poligon unde sa arunci cateva alice intr-un taler,de long range ce sa mai vorbim.

Salut ... Nici eu nu prea folosesc poligoane de tragere , prea multe restricti si birocratie , pe deasupra si aicea sunt numai pina la 300 m , . Sa nu crezi ca toti din America si Canada trag long range , eu estimez ca din 100 de vinatori cam numai 10 trag peste 400 m , diferenta este ca avem mai multa informatie si posibilitati , si arme si daca vrei sa o faci se poate . Eu sincer sper ca si Romania o sa ajunga cit de curind la nivelul tarilor din restul europei .. ( Daca nu este inca acolo inca / ... Nnu stiu ?) ... O zi faina !!! Sorin !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde violiv pe 22 Ian 2016, 18:27

Bine ai venit printre noi!
Poligoane pentru distanta asta n-avem. E ilegal sa tragem in alte locuri. E ilegal sa incarcam munitie.
Eu sper sa nu trebuiasca sa ajungem UE chiar in tot ce face - 338 Lapua nu e permis civililor in multe locuri, ca si multe altele dedicate trasului la distanta. Iar ultimele dorinte ale celor ce fac legile in UE ar fi sa ne intoarcem la prastie si sulita.

Exista multi pasionati de tras si tot mai multi de tras departisor. Exista arme in 338 Lapua, 30-378 si 338-378 Wheat si chiar 50 BMG. Exista si vanatori cu piese doborate la peste 1000 m. Exista insa infinit mai multe piedici in calea lor. Iar costurile de aici sunt prohibitive daca vrei sa te apuci serios de tras.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 23 Ian 2016, 10:47

violiv scrie:Bine ai venit printre noi!
Poligoane pentru distanta asta n-avem. E ilegal sa tragem in alte locuri. E ilegal sa incarcam munitie.
Eu sper sa nu trebuiasca sa ajungem UE chiar in tot ce face - 338 Lapua nu e permis civililor in multe locuri, ca si multe altele dedicate trasului la distanta. Iar ultimele dorinte ale celor ce fac legile in UE ar fi sa ne intoarcem la prastie si sulita.

Exista multi pasionati de tras si tot mai multi de tras departisor. Exista arme in 338 Lapua, 30-378 si 338-378 Wheat si chiar 50 BMG. Exista si vanatori cu piese doborate la peste 1000 m. Exista insa infinit mai multe piedici in calea lor. Iar costurile de aici sunt prohibitive daca vrei sa te apuci serios de tras.

Da inteleg care e situatia :evil: cu long range shooting , pactat ca nu se poate , ce am inteb atunci e se folosesc in Romania programe ballistice , ( sau programe de pe smartphone) , ce gloante Sint fool site in Romania si Sint Mai reunite ? In Can / America Sint ff cunoscute intre pasionati de long range 2 companies Berger ( care are cel Mai mare BC ..ballistic coeficient ) si Sierra Mach King ...o mare parts din armata Americane le foloseste , aste Smk inclusive snipers .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde AXP pe 23 Ian 2016, 11:39

Sunt intre noi care folosim programe balistice, eu folosesc doua, unul on-line, a lui Swarovski Optik (cu o baza de date destul de buna), iar al doilea este off-line, iStrelok (Igor Borisov) la care datele munitiei se incarca individual,..., rezultatele celor doua sunt sensibil egale. Preferatul meu fiind iStrelok, deoarece, se poate folosi si fara conexiune de date, si inca niste facilitati utile.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde radubichis pe 23 Ian 2016, 23:27

Marksman scrie:
violiv scrie:Bine ai venit printre noi!
Poligoane pentru distanta asta n-avem. E ilegal sa tragem in alte locuri. E ilegal sa incarcam munitie.
Eu sper sa nu trebuiasca sa ajungem UE chiar in tot ce face - 338 Lapua nu e permis civililor in multe locuri, ca si multe altele dedicate trasului la distanta. Iar ultimele dorinte ale celor ce fac legile in UE ar fi sa ne intoarcem la prastie si sulita.

Exista multi pasionati de tras si tot mai multi de tras departisor. Exista arme in 338 Lapua, 30-378 si 338-378 Wheat si chiar 50 BMG. Exista si vanatori cu piese doborate la peste 1000 m. Exista insa infinit mai multe piedici in calea lor. Iar costurile de aici sunt prohibitive daca vrei sa te apuci serios de tras.

Da inteleg care e situatia :evil: cu long range shooting , pactat ca nu se poate , ce am inteb atunci e se folosesc in Romania programe ballistice , ( sau programe de pe smartphone) , ce gloante Sint fool site in Romania si Sint Mai reunite ? In Can / America Sint ff cunoscute intre pasionati de long range 2 companies Berger ( care are cel Mai mare BC ..ballistic coeficient ) si Sierra Mach King ...o mare parts din armata Americane le foloseste , aste Smk inclusive snipers .

In afara de faptul ca pina la 1 ianuarie pe arme si munitii s-a perceput acciza pentru ca erau considerate ca fiind articole de lux ,cei care suntem pasionati de long range suntem destul de bine informati si dotati
Daca legislatia nu ar fi imptriva noastra (nu ptem incarca cartuse ,nu putem trage decit in poligone autorizate care sunt inexistente in toata RO) sut sigur ca am da tragatori buni pe plan international
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 23 Ian 2016, 23:41

radubichis scrie:
Marksman scrie:
violiv scrie:Bine ai venit printre noi!
Poligoane pentru distanta asta n-avem. E ilegal sa tragem in alte locuri. E ilegal sa incarcam munitie.
Eu sper sa nu trebuiasca sa ajungem UE chiar in tot ce face - 338 Lapua nu e permis civililor in multe locuri, ca si multe altele dedicate trasului la distanta. Iar ultimele dorinte ale celor ce fac legile in UE ar fi sa ne intoarcem la prastie si sulita.

Exista multi pasionati de tras si tot mai multi de tras departisor. Exista arme in 338 Lapua, 30-378 si 338-378 Wheat si chiar 50 BMG. Exista si vanatori cu piese doborate la peste 1000 m. Exista insa infinit mai multe piedici in calea lor. Iar costurile de aici sunt prohibitive daca vrei sa te apuci serios de tras.

Da inteleg care e situatia :evil: cu long range shooting , pactat ca nu se poate , ce am inteb atunci e se folosesc in Romania programe ballistice , ( sau programe de pe smartphone) , ce gloante Sint fool site in Romania si Sint Mai reunite ? In Can / America Sint ff cunoscute intre pasionati de long range 2 companies Berger ( care are cel Mai mare BC ..ballistic coeficient ) si Sierra Mach King ...o mare parts din armata Americane le foloseste , aste Smk inclusive snipers .

In afara de faptul ca pina la 1 ianuarie pe arme si munitii s-a perceput acciza pentru ca erau considerate ca fiind articole de lux ,cei care suntem pasionati de long range suntem destul de bine informati si dotati
Daca legislatia nu ar fi imptriva noastra (nu ptem incarca cartuse ,nu putem trage decit in poligone autorizate care sunt inexistente in toata RO) sut sigur ca am da tragatori buni pe plan international

Nu ma indoiesc defeel ca Romania ar da... long range Champions .. daca ar da posibilitati sa te antrenezi !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Citeva intrebari despre poligoane si competiti in Romania

Mesajde Marksman pe 24 Ian 2016, 00:14

AXP scrie:Sunt intre noi care folosim programe balistice, eu folosesc doua, unul on-line, a lui Swarovski Optik (cu o baza de date destul de buna), iar al doilea este off-line, iStrelok (Igor Borisov) la care datele munitiei se incarca individual,..., rezultatele celor doua sunt sensibil egale. Preferatul meu fiind iStrelok, deoarece, se poate folosi si fara conexiune de date, si inca niste facilitati utile.
Toate cele bune.

Da si eu folosesc , IStrelok pentru vinatoare , dar mai am nevoie de un altimetru\barometru , ca sa pun toata informatia pe program inainte de a trage , Ce folosesc pentru long range este Kestrel 4500 applied balisttic o statie meteo\compiuter ,( toate intrun aparat ) , desi este scump si la noi 700-800$ isi merita fiecare $..Doar trebuie sa sti sa lucrezi cu MOA si sa ai un Tactical Scope .. ( luneta ) . nu stiu daca este Kestrel in Romania dar daca vreodata o sa ai posiblitatea sa folosesti unul , o sa fi surprins cit de exact este , ( este un pic greu de inteles pina se pune toata informatia corect pe el ) , dar o data ce e gata se merita ... Ca si idee... iti calibreaza glontul si iti spune daca tre sa ii mai dai multi metri pe second , sau tre sa ii mai reduci , cind intra din zona supersonica in subsonica pentru a stabiliza gloantele( unele gloante trepideaza asta se intimpla la peste 1100 m depinde de viteza glontului , si trepididarea asta se schimba punctul de impact ) . ( eu ii incarc gloantele si pot sa faca asta ) . Vroiam sa iti da numai o idee ce poate sa faca , si are inca mai mue prosti pe linga asta .. Imi cer scuze daca nu pot sa explic asea cum ar trebui ( dar incerc sa traduc totul din engleza , si uneori nu gasesc cuvintul potrivit ) .. Have a good day !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate