Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:00

SCHMIDT&BENDER

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde radubichis pe 09 Aug 2015, 20:45

Ideal ar fi sa putem sa ne permitem sa dam banii pe ele ,sa le testam si apoi sa vedem care face cartofi prajiti ,muschi de bizon ,trufe ,caviar si alte bunataturi . Cum bugetul romanesc nu permite acest lucru ,putem doar sa le admiram performantele teoretice si sa visam frumos :(
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Alin3006 pe 12 Aug 2015, 22:19

E ca la masini. A scos si VW modelul Amarok la pick-up uri, si zice lumea ca n-ar fi rau. Dar parca tot Toyota Hilux as lua. Mie imi plac al dracu lunetele Swaro, dar daca m-as duce in zona tactica, sau police-militay, as lua ceva cu traditie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde hul-hul pe 14 Oct 2015, 10:59

Privind cele două filme de mai jos am observat la modelul Stratos o diferenţă la inelul zoom-ului
Unul este complet din metal iar unul are inelul de priză din cauciuc(cred)
https://www.youtube.com/watch?v=gM3sEdrpeww
https://www.youtube.com/watch?v=-wL5Mflvrhg
Este vorba de un model mai nou şi unul mai vechi sau sunt constuite în fabrici diferite pentru pieţe diferite?
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Alin3006 pe 14 Oct 2015, 12:32

hul-hul scrie:Privind cele două filme de mai jos am observat la modelul Stratos o diferenţă la inelul zoom-ului
Unul este complet din metal iar unul are inelul de priză din cauciuc(cred)
https://www.youtube.com/watch?v=gM3sEdrpeww
https://www.youtube.com/watch?v=-wL5Mflvrhg
Este vorba de un model mai nou şi unul mai vechi sau sunt constuite în fabrici diferite pentru pieţe diferite?


Asta pentru ca luneta din primul filmulet NU este Stratos de fapt, asa cum au scris slovenii de la optics trade ci Zenith, gama asa zisa de mijloc de ls S&B. Al doilea filmulet e pus de DART de pe forum - care spre deosebire de sloveni NU este un ametit 8-} - si prezinta luneta care ESTE CU ADEVARAT un stratos.
Mai exact modelul 1,5-8x42 pe care il consider una dintre cele mai reusite lunete universale ale momentului si care va fi urmatoarea achizitie in ceea ce ma priveste. Foaarte curand.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde hul-hul pe 14 Oct 2015, 13:37

Mă faci să cred că nu ai vizionat cu atenție filmele.Se vede clar că pe ambele lunete scrie STRATOS
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Alin3006 pe 14 Oct 2015, 13:47

Asa este, m-am uitat in fuga si m-a pacalit si titlul pus de sloveni la descrierea lunetei din primul film.
Dar nu m-am lamurit deloc mai departe, exista clar niste diferente si nu stiu sincer sa-ti spun de ce. Posibil ca slovenii sa prezeinte un exemplar de demo scos chiar la inceput de tot, dupa care sa se fi schimbat minor produsul final. Chiar o sa intreb, ca m-ai facut curios. Sau poate stie Dart…? Doctore, roger...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde DART pe 14 Oct 2015, 16:49

Desigur putem gandi orice...
Singurul loc unde se construieste de la cap la coada o luneta este fabrica din Germania,inclusiv modelele Klassik Hungaria :D ... controlul de calitate fiind unul extrem de sever nu se lasa nimic la voia intamplarii.Nu se scot pe piata ...diferite calitati.
Inelul de magnificatie atat cel prezentat de mine cat si cel prezentat de Optic-Trade sunt din metal si sunt acoperite cu un cauciuc.Cel prezentat de mine este in relief(si este cel folosit la majoritatea modelelor pana la inceputul anul 2014... ) cel prezentat de sloven este cel cu un cauciuc mai "palsticos" si este escavat... este designul...cel nou.
Probabil se mai gasesc ambele variante in magazinele din Europa... desigur in functie de ce comenzi au facut si cat au reusit sa vanda.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Tranan pe 25 Ian 2016, 23:23

Interesant pt. cei curiosi, ca am vazut la Shot Show rezultatul unui test facut la transmisia de lumina la Schmidt & Bender Polar unde desi pe hartie scrie ca transmisia e de 96%, in realitate au masurat-o la peste 97%. E practic de necrezut considerand cat multa lumina se pierde prin fiecare lentila dar am si aflat de ce.

La Polar au folosit lentile mai subtiri decat cele folosite in mod obisnuit si in felul acesta au reusit sa-i creasca transmisia de lumina marcant.
Faptul ca au reusit sa scoata o serie cu o transmisie atat de puternica e foarte interesant intrucat transmisia de lumina a fost intotdeauna slabiciunea S&B-ului fata de marci ca Zeiss de exemplu. Daca au rezolvat si problema asta atunci devin ultra interesante ca lunete de panda.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Alin3006 pe 25 Ian 2016, 23:46

Abia astept sa vad cu ochii mei ce face dintr-un observator... :D
Multumim de info @tranan,o veste tare buna ne-ai dat!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Tranan pe 26 Ian 2016, 00:20

E posibil ca testul sa nu devina public intrucat a fost facut intern de cei de la S&B pt. a se asigura ca nu ii vor lovi concurentii sub centura si au vrut sa se asigure ca 96% va face fata scrutinului lor. Spre surpriza lor, rezultatul a fost cu totul altul, pozitiv vorbind. Tipul de la S&B cu care am vorbit il cunosc de cativa ani si stiu ca nu e papagal. Daca ar publica testul ar fi foarte interesant dar nu cred ca o vor face atata timp cat nu sar astialaltii la scandal.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Alin3006 pe 26 Ian 2016, 12:38

Pana la urma, cel mai important este ca promisiunea brandului e conforma cu realitatea. Restul vine de la sine. ;)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde hul-hul pe 26 Ian 2016, 16:53

Întrebarea este:-Ce să aleg pentru a avea cel mai bun compromis între un câmp vizual mai larg și o imagine cât mai clară în amurg:
1. Polar T 96 2,5-10x 50 sau
2. Stratos 2,5-13x56
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Tranan pe 26 Ian 2016, 18:01

Daca nu ai nevoie de grosisment mai mare de 10x, Polar, fara discutii.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde hul-hul pe 26 Ian 2016, 18:16

Crezi că transmisia mai mare de lumină a lui Polar cu obiectiv de 50 asigură o lovitură mai târzie decât obiectivul de 56 de la Stratos?
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Tranan pe 26 Ian 2016, 18:24

Da!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde hul-hul pe 26 Ian 2016, 19:28

Un plus al lui Polar este și faptul că oferă o variantă cu reticol în planul II.
Un inconvenient ar fi greutatea mai mare.
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde DART pe 26 Ian 2016, 19:30

Sunt disponibile la fabrica din Budapesta doua lunete Polar T96 cu reticul L7.Una dintre ele este si cu tureta BDC.Pt. cine nu stie,sunt pe tub de 34 mm.Orcine este interesat sa spuna si...intermediem :)
Insa,cine are dileme in a face alegeri ... va anunt ca in curand vor aparea si alte grosismente la modelul T96 Polar:

http://www.schmidtundbender.de/en/produ ... t96-2.html

http://www.schmidtundbender.de/en/produ ... t96-2.html


si poate alegerea va fi mai usoara.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde AXP pe 27 Ian 2016, 12:54

Pana acum, cand am aflat de S&B Polar 96 2.5-10x50, cu a naibii ei transmisie de lumina, aveam o dilema, ..., intre doua Swaro Z6i, 1.7-10x42 si 2-12x50, ..., acum din dilema s-a transformat in trilema,...
:? #-o
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Tranan pe 27 Ian 2016, 13:23

Tine cont de faptul ca Z6 sunt printre cele mai slabe lunete de top in ce privste transmisia de lumina. Sunt batute atat de Schmidt & Bender Polar, Zeiss HT, Kahles Helia 5, Kahles CSX si Leica Magnus.
In ce priveste rezolutia insa sunt super dar destul de slabe la transmisia de lumina. Daca panda e importanta atunci ai alternative mai bune de ales.

Problema este ca nu gasesti niciodata o luneta perfecta. Lunete care au o rezolutie foarte buna au tendinta sa aiba o transmisie mai slaba de lumina si invers. Polar a ales sa mearga pe transmisie pe cand Zenith si Klasik au mers pe rezolutie.
Zeissurile au in general o rezolutie slaba intrucat ei au accentuat in totdeauna transmisia de lumina.

Deci tine cont de asta si in functie de modul in care vanazei, alege luneta care se potriveste cat mai bine la el.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde AXP pe 27 Ian 2016, 13:49

Multumesc @Tranan, de folosit va fi folosita preponderent panda, combinat cu dibuit. Ce m-a impresionat la Swaro, este intradevar claritatea imaginii, si faptul ca sunt foarte usoare, ..., insa vad la S&B Polar o transmisie de lumina si un factor crepuscular,..., care darama normele, ... :roll:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde DART pe 27 Ian 2016, 14:32

AXP scrie:Pana acum, cand am aflat de S&B Polar 96 2.5-10x50, cu a naibii ei transmisie de lumina, aveam o dilema, ..., intre doua Swaro Z6i, 1.7-10x42 si 2-12x50, ..., acum din dilema s-a transformat in trilema,...
:? #-o


Cu "riscul" ca vorbesc impotriva intereselor mele spun:Modelul SB Polar T96 in opinia mea este o "creatie" facuta cu dedicatie pt. vanatorii/sportivii nordici(din tarile nordice) care vaneaza si se antreneaza in conditii de luminozitate precara mai ales in apropierea Cercului Polar.Unde fiecare "farama" de lumina trebuieste fructificata pt. ca asta face diferenta intre esec si succes.De aici cerinta pt. o sticla care sa permita acest lucru...si nu in ultimul rand pt. faptul ca este o oportunitate pt. marii producatori de optica sa fie reprezentati aici unde este o piata de desfacere...imensa,aici chiar se merge pe calitate pt. ca suedezi-norvegieni nu sunt niste "visatori" sunt niste oameni pragmatici si nu pot fi fentati...dau cel mai bun feed bach in ce priveste calitatea opticii marilor producatori ...si acestia se "bat" pe ei.
In acelasi timp va spun cu responsabilitate ca nevoia pt. un astfel de model la noi in tara este doar pt. cei care fac vanatoare preponderent spre exclusiv la panda sau... pt. cine isi permite sa si-l cumpere indiferent de tipul de vanatoare pe care il practica :D pt.ca daca jucaria asta "vede"extraordinar in conditii de luminozitate precara, ziua ..."fluiera"...poti opta si pt. variantele cu tureta BDC deci are si Long Range Hunting-ul in portofoliu mai ales la viitoarele modele cu grosisment mai mare...si poate fi si extrem de vanatoresc pt. ca se poate opta si pt. modelul cu sina.
Daca ar fi aparut acum 3-4 ani atunci sigur alegerea mea ar fi fost un Polar T96 4-16x56/ reticul in planul doi focal / tureta BDC /modelul cu sina sa fie cat mai vanatoresc si poate nu mai luam un PM II-ul :)...pt. mine nu mai merita schimbarea.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde AXP pe 27 Ian 2016, 15:24

Pentru un Schmidt & Bender 2.5-10x50 Polar T96, pretul pe optics-trade, se invarte la acelasi nivel cu Swaro si Zeiss din aceeasi categorie, ..., iar la capitol diferiti parametri tehnici, sunt diferente cu plus sau minus, mai mult sau mai putin semnificativi (greutate, camp vizual, ...), ..., mai putin la transmisia de lumina si factor crepuscular, ..., unde le "bate la fund" de departe, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde Alin3006 pe 27 Ian 2016, 15:33

Ba eu cred ça e tare potrivita ça luneta universala, data fiind magnificatia si dimensiunile.
Adica de ce nu ar fi buna la goana sau dibuit, dat fiind ca ¨pleaca¨ de la 2,5 si se opreste la 10?
Eu am vanat la goana ani de zile cu un Z6i 2-12x50 si a fost ok. Insa daca o aveam aseara poate as fi facut diferenta intre scroafa si vier. :ymblushing:
Cu luneta mea am vazut perfect cat sa-i asez focul exact unde am vrut la lumina lunii, insa dat fiind ca a venit singura si datorita comportamentului, intr-o zona unde scroafele ies mereu in card, am crezut ca e vier tanar si m-am inselat. A contribuit si o coama nefiresc de inalta pentru o scroafa. Asa ca diferenta de transmisie luminoasa pe ea a costat-o viata si pe mine mistouri si balacareala de la gestionari. Bine ca nu a fost prin februarie, cand as fi putut vana NUMAI vier, ca se complicau lucrurile…
Asa ça eu astept Polarul cu maxim interes, nu doar pentru panda ci si pentru dibuit. Pentru goana am o arma destinata, cu luneta de goana, insa in extremis se poate utiliza fara mari probleme.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde violiv pe 27 Ian 2016, 23:05

In conditiile legilor idioate de la noi, orice farama de lumina in plus ce poate ajunge la ochi este un plus imens.
Nu ma bag la partea cu goana cu 2,5x ca mie nu-mi iese neam. Am niste poze de la ultima vanatoare ... au trecut mistreti la mai putin de 15 m de mine si n-am vazut decat vegetatia miscandu-se, nici macar vreo codita ... cred ca 5-6 m era distanta maxima de tragere.
Insa la partea cu panda, cand cel putin in jumate de situatii trebe sa tragi pe lumina slaba de tot, o astfel de luneta merita cu varf si indesat. Zeiss 3-12x56 mi s-a parut pana acum cea mai buna pe lumina slaba ... daca S&B o bate atunci merita pretul. Pana n-o vad nu cred ...
La partea cu "long range" ... cu o cursa de ajustare a reticulului de 3,8 m la 100 m te duci pana unde mai vezi ceva si tot ai loc sa invarti de turete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde bowmadness pe 28 Ian 2016, 21:30

AXP scrie:Pentru un Schmidt & Bender 2.5-10x50 Polar T96, pretul pe optics-trade, se invarte la acelasi nivel cu Swaro si Zeiss din aceeasi categorie, ..., iar la capitol diferiti parametri tehnici, sunt diferente cu plus sau minus, mai mult sau mai putin semnificativi (greutate, camp vizual, ...), ..., mai putin la transmisia de lumina si factor crepuscular, ..., unde le "bate la fund" de departe, ...

Pai hai sa le comparam SB Polar 2.5-10x 50cu swar0 Z4 2.5-10x56(care e mai luminoasa decat Z6! si mai ieftina) :
1. dif greutate (650-575=75 grame, 13%, dar cam cat 3 cartuse medii, deci nu cine stie ce): -0.13pct ptr SB
2. dif field of view (15-13.2=1.8, 13% ): +0.13pct ptr SB
3. Exit pupil, ideal e 7, aici e mai greu, daca e mai mare pierdem lumina, daca e mai mic, e greu de centrat luneta. dupa cum se vede
SB e 12(2.5x)-5(10x), idealul de 7EP pe la 7-8x
SW e13(2.5x)-5.6(10x), idealul de 7EP tot pe la 7-8x
deci aici e egalitate (cu aceste lunete cam pe acolo ar trebui sa pandim si nu cu magnificatii mici, dar revin cu asta)
4. twilight factor , asta cu cat mai MARE cu atat mai bine, deci zoom cat mare pe seara, vedem mai bine, DACA exit pupil-ul e in jur de 7 ca sa nu pierdem lumina (trebuie corelate)
SB 11-22, la 7-8x are cca 18
SW 7-24 (e dat cf ISO, la SB e doar declarat!) la 7,5x are cca 18
deci FIX la fel, un plus minor ar fi la swaro ca twilight factor e masurat cf normativelor si nu doar declarat
5. transmisia luminii
SB declarat peste 96%, dar au uitat sa spuna ca e doar pe o anumita lungime de unda, spre albastru,in tarile nordice e mai multa zapada (lungime de unda mica), de aia o recomanda pentru nordici, nu pentru ca acolo e mai lunga noaptea, cum a zis un coleg!
buun sa calculam ca si cum ar fi transmisie pe banda larga de 96%: S obiectiv 50mm, arie 1962mmp, rezulta lumina transmisa ceva in legatura cu 0.96x1962=1883 nu stiu ce unitati de masura, dar nu conteaza, sa-i numim "mistretini", n-o sa ne oprim aici!
SW 92% wideband (pe bune!), la un obiectiv de 56mm, aria 2461mmp, mistretini=2461x0.92=2264
O sa strigati, ca ce!, SW are obiectivul mai mare, ma doare fix in cur daca incape pe inele si e mai usoara, ce stau sa masor obiectivul la vanatoare?
SB, o sa va mirati, mai slaba cu 20%, -0.2puncte !!!
6. pretul, ambele luminati-as fata!, optics-trade.eu
SB 2300EUR
SW 1450EUR
nu m-am holbat prin nici una, compar doar date, dar se pare ca z4i nu are un punct digital, perfect, ci unul analogic, mai finut :wink:
SB e la minus rau aici (850 de euroi nu-s de colea), 58% mai scumpa, SB -0.58 pct

TOTAL SB polar -0.78pct din 1, comparat cu Z4i
oricand, la orice ora as lua Swaro Z4i 56mm in loc de Polar 50mm daca ar fi sa compar doar cifre, DAR, ca la femei, ar trebui sa cotrobai un pic prin amandoua, poate ca merita?

Astea cu randamentele aproape de 1 e si la motoarele electrice de generatie noua, asa zise de curent continuu, dar ele au 12 faze sau mai mult, NICI nu se compara feelingul cu un motor de CC cu perii, care are 85% randament dar merge fin, la care schimb odata pe an periile!
La fel cu ledurile, o lumina de cacat, puternica, punctiforma care arde retina daca te uiti in ea, becuri de 40 de ori mai scumpe ca cele cu filament, cica nu emana caldura, MA LASI, dar sursele in comutatie care le alimenteaza se incalzesc? Nu mai vorbesc de radiatia EM pe care o emit la frecventele alea TEMBELE si necontrolate de nimeni, mai ales cele chinezesti, topesc creierul in timp! In schimb caldura ceva mai mare a unui bec cu filament se pierde sau ramane in casa? Oricum dif la 100W intre bec led si bec cu filament e de cca 40roni, adica 160Kw fratilor adica un an de functionare a becului cu filament, timp in care s-a dus dracu sursa la ala cu led chinezesc, aveti grija doar ledurile au durata de viata de 30000 ore nu si sursele lor de alimentare!

Cam asa e si cu Polarul, deocamdata, zic eu, oricum imi aud de la Vio sigur, mai ales cu "mistretinii" aia! :))
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde violiv pe 28 Ian 2016, 23:27

Nu! Nu cu aia ...

De acord cu tine, LED-ul e discutabil de folosit in cazul unei surse fixe si nesfarsite de energie dar in lanterna cu "baterii" e de o suta de ori mai bun ca orice bec. Ne mutam noi la lanterne daca vrei sa ne duelam ...

Revenind la lunete, nu ai nevoie de reflexie pe zapada sau pe apa ca sa cresti cantitatea de raze albastre .... astea sunt mai bogate in ce vedem noi aproape oriunde pe glob, in special cand Soarele e pe la orizont. Din pacate pentru noi, sensibilitatea maxima cromatica a ochiului uman este in verde, natura croindu-ne ca animale diurne ce traiesc in padure. Asadar, cu Soarele apus sau inca nerasarit suntem penalizati din start. Multa vreme sticla lentilelor si acoperirile au fost alese astfel incat sa exploateze calitatea naturala si sa vedem si mai bine in verde. Nu stiu cine a fost primul dar Zeiss a realizat pana acum cel mai bine "amplificarea" albastrului si nu trebe sa fii cine stie ce pictor ca sa remarci nuanta imaginii vazute printr-o luneta Zeiss si care mie imi trezeste amintirea lenjeriei albe "spalata" cu pastilele de albastrit folosite pe vremuri de bunici. Poate ai mai in varsta isi amintesc patratelele care te albastreau si-n mate daca te jucai cu ele si nuanta de care vorbesc. Leupold la randu-i se lauda inca de acum cativa ani, de cand incearca sa penetreze piata europeana, cu aceeasi gaselnita - straturi speciale de acoperire care lasa sa treaca in special albastrul, culoarea dominanta in conditii slabe de lumina.

Asadar, calculul facut mai sus este irelevant pentru ca e fix-pix pentru un vanator la panda faptul ca luneta transmite intreg spectrul insa este de cateva mii de ori mai important ca luneta sa transmita cat se poate de bine albastrul. Pe zi chiar ca nu mai conteaza, intensitatea luminoasa totala fiind de multe mii de ori mai mare ca noaptea ... aici chiar si o lentila de plastic de 2 lei se descurca .... poate doar sa auzi plangeri de genul "are Zeiss-ul asta o imagine de te dor ochii de cat de stralucitoare e :-? ", in conditii de zi luminoasa fiind cam mult albastru, care deranjeaza ochiul uman.
Asadar, dreptatea e de ambele parti: nordicii au mai multa lumina albastra dar au si mai multa noapte, noapte in care mai si vaneaza si pentru ei devine cu atat mai important sa priveasca prin ceva care transmite albastrul si nu rosul.

Cum au facut sau cum n-au facut cei de la S&B abea astept sa vad ... un test serios, cu Hensoldt 6-24x72 alaturi, ca pe asta inca n-a batut-o nimeni. E adevarat, poate ca S&B 12,5-50 sau Swaro 5-30 permit sa numeri mai usor firele de par din coama mistretului da' cand se lasa noaptea numa ala cu Zeiss mai statea la panda. Parca era si un banc pe tema asta:
cica doi amici, vecini in blocuri alaturate, vanatori mai incepatori si cu posibilitati se tot ciondaneau in echipamente, cum ca a mea e mai si mai, ba a mea si tot asa. Unul isi ia Zeiss 3-12x56 si-o tot lauda. Celalalt, mai smecher, isi ia Swaro 2,5-15 si, dupa prima zi de bibilit la ea i-o lauda amicului: ca e asa minunata, ca vede si mustele din ciocul randunelelor la 1 km, ba chiar si irizatiile de pe aripioarele lor si e asa buna pe intuneric, incat noaptea trecuta, pe la 02,00, te-am vazut cum faceai amor cu nevasta desi luminile erau stinse si perdelele trase. Amicul ii zice: ei bine, daca iti luai Zeiss ai fi vazut ca faceam amor cu nevasta ta nu cu a mea :-@

revenind la noua aparitie - pana acum S&B n-a reusit sa castige niciodata locul I la vazut noaptea; a castigat la mecanica, la definitie, etc. dar noaptea i-a stat ca un ghimpe in talpa. Daca au reusit sa scoata ceva ce sta in frunte si la capitolul asta, bravo lor!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde violiv pe 29 Ian 2016, 00:00

Pe de alta parte, eu tot incerc sa gasesc o corelatie intre aceste cifre si capacitatea ochiului uman de a percepe caracteristicile astea. Spectrometrul asta e pus sa faca dar ochiul nu stie cum.
Cu ceva ani in urma, un paznic de vanatoare cu foarte putine cunostinte teoretice in domeniul opticii si care nici macar nu tragea cu glont dar vazuse de-a lungul timpului tot felul de lunete pe la vanatori, m-a intrebat in prima seara cand m-am dus la el pe fond la o panda la mistret:
- Ai o luneta buna? ai o luneta care "SA STRANGA LUMINA"?
- Cum adica?
- Adica de ne uitam la tufele alea din buza padurii pe cand apune Soarele si nu le mai distingi cu ochiul liber, daca pui luneta la ochi sa poti sa distingi florile de frunze !!!

Om simplu, fara mari pretentii, a stiut sa defineasca foarte usor de inteles senzatia pe care trebe sa o ai privind printr-o luneta buna de panda. Pe vremea aia tocmai scosese Bushnell seria 6500 si se lauda cu o transmisie a luminii de 9x%. Ei bine, astea nu strangeau deloc lumina ci acopereau imaginea cu laptic imediat ce lumina devenea slaba si nici VX3 de la Leupold nu facea mult mai bine punand un val galbui peste imagine. O foarte "veche" ca si conceptie S&B 8x56, cu tub de 26 si fara iluminare nu numa ca distingea florile de frunze da' puteai si sa numeri petalele.


In mod similar, o luneta de goana buna, cu un 1x cat mai real iti da senzatia ca "strange imagine" ... cand te uiti cu ochiul liber parca vezi mai putin in campul vizual decat atunci cand te uiti prin luneta. Probabil ca asta au simtit inaintasii nostri cand au privit prima oara prin mai vechile S&B 1,25-4x, pe care eu le consider ca fiind primele lunete "cu zoom" cu adevarat de goana si despre care cred ca au stat la originea tuturor celor pe care le avem astazi si ne putem bucura de ele .... poate de asta sunt atat de pretuite si pe piata s-h.

Aceste caracteristici "subiective" nu le-am gasit transpuse in cifre nicaieri si daca nu reusesti sa te uiti printr-o luneta cu adevarat buna chiar n-o sa stii niciodata ce inseamna in realitate. Cifrele or fi bune ca indicator "grosier", atata vreme cat ai de-a face cu un producator cinstit dar niciun numar n-a putut cuantifica, de ex., grosimea cercului negru perceput in jurul imaginii sau usurinta in a prinde imaginea prin luneta sau capacitatea March de a "trece prin miraj" - trebuie efectiv sa vezi ca sa crezi. Ori astea sunt caracteristici cel putin la fel de importante pentru tragator ca excursia reticulului pe verticala sau cate click-uri sunt intr-un tur.
DA! E adevarat: numerele nu mint! Da' a fost careva in stare sa cuantifice iubirea, de ex.?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde AXP pe 29 Ian 2016, 00:07

Cam asa ceva spun si cei de la S&B, in graficul alaturat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde AXP pe 29 Ian 2016, 00:18

Privitor, la iluminatul cu led, imi pare rau, dar nu sunt deloc de acord.
Ai facut extrapolarea, trecand de la lunete, Swaro, S&B, la becuri led chinezesti? Nu crezi ca era corect sa treci la un Osram sau Philips? Eu folosesc becuri led, cu functionare de 3750-4000 de ore anual, care au implinit 4 ani, si functioneaza perfect, ..., de atunci becuri cu incadescenta isi dadeau obstescul sfarsit minim 4-5, ..., nu mai spun ca amortizarea s-a facut in primul an.
Scuze de off-topic.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde bowmadness pe 29 Ian 2016, 21:11

AXP scrie:Privitor, la iluminatul cu led, imi pare rau, dar nu sunt deloc de acord.
Ai facut extrapolarea, trecand de la lunete, Swaro, S&B, la becuri led chinezesti? Nu crezi ca era corect sa treci la un Osram sau Philips? Eu folosesc becuri led, cu functionare de 3750-4000 de ore anual, care au implinit 4 ani, si functioneaza perfect, ..., de atunci becuri cu incadescenta isi dadeau obstescul sfarsit minim 4-5, ..., nu mai spun ca amortizarea s-a facut in primul an.
Scuze de off-topic.
Toate cele bune.

nici o problema, mai vorbim in catva ani despre becuri cu led si polistiren expandat cu care se izoleaza acum cladirile!
iar becurile cu filament au (avut) GARANTIE 10 ani, mai exista o singura fabrica care face filamentele din wolfram, acum pun otel subtire, special sa se arda repede.
neimportant, despre Polar -ul SB era vorba, si acolo nu cred ca am gresit cu nimic.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate