Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:17

Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde TudorB pe 26 Ian 2016, 21:22

Buna seara,
Zilele trecute, am iesit la o plimbare pe fond. Nimic special... Poate poate vad vierul ala mare care il vazusem in toamna si de atunci ...ioc. Se intuneca usor si pe la 17.30 vad ceva. Scot usor ior ul si ma uit. Nu era la ce visam eu, dar, stand cu binoclul in mana ceva vreme imi dau seama cat de greu e.
Se vede bine, asa cum stim cu totii, usor galbui dar clar si odihnitor pentru ochi dar al naibi de greu dupa cateva minute bune... Asa ca, daca e sa fie, ce ati alege in locul lui?
Buget maxim 1k eur. Fara telemetru si alte brizbrizuri.
Luminos, camp vizual larg, si rezistent. Poate fi si second hand.

Daca aveti idei si v-ati uitat prin ceva interesant, va rog, un sfat.

O seara linistita va doresc!

Tudor
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde UlissePro pe 27 Ian 2016, 01:43

Conquest HD 10x42 este 3700 Ron la arw.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde PVictor pe 27 Ian 2016, 06:32

Modelul acesta e peste IOR 7x40 cu mult , se incadreaza in bugetul propus : http://www.steiner-optics.com/binocular ... tary-7x50r , se poate comanda in diverse locuri pe net , cu sau fara scala gradata ...
Singura problema adevarata este ca , din nefericire , au o greutate asemanatoare .
Rezistent la socuri mecanice si apa , ceata , condens , foarte luminos , impecabil optic ( fara distorsiuni vizibile ) , fara reglaje de focalizare ( adica il duci la ochi si vezi din prima , nu trebuie sa actionezi nu stiu ce pe la oculare sau pe la focalizatorul central , pierzand secunde pretioase ) , totul la o calitate militara .
Cred ca singurul compromis real care se poate accepta este greutatea .
Din punctul meu de vedere IOR-ul nu are decat doua " defecte " majore : 1. este greu si 2. este urat cu spume .
In rest , toate sunt la superlativ :clap: .
Si eu sunt curios de propunerile urmatoare ... cred ca totul ar trebui sa inceapa cu o lista de criterii pentru o selectie serioasa , nu o simpla enumerare a unor nume de marci de prestigiu , care sunt vanate intotdeauna datorita notorietatii si a valorii la revanzare SH .
Da , calitatea costa .
Fiecare firma are fanii sau detractorii sai , dar aceste pacate pot fi trecute cu vederea .
Scuze daca am gresit cu ceva .
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde TudorB pe 27 Ian 2016, 08:29

Swaro e un gand frumos. E ceva ce doar am auzit si citit... Din pacate nu m-am uitat prin nici unul. La Cluj nu e nici un magazin care sa il comercializeze, SLC. Vortex ul inca suna bine si lifetime warranty in SUA. Dar noi suntem in Ro si pe aici ma uit mai mult.
@ Tratan zicea la un moment dat ca se gandeste la o comanda speciala la IOR, cred ca la modelul nou se gandea... Am vazut ca e la Ellite la Constanta. Il rog pe @Violiv daca poate sa dea un ochi prin el .
Nu ma intereseaza sa fie frumos... Dar si greu si urat...parca Nu.
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde violiv pe 27 Ian 2016, 13:36

Eu m-am uitat prin asta:

http://elitehunting.ro/132-binoclu-ior-10x42.html

E imposibil sa gasesti ceva mai bun la sub 500 E ba chiar e greu sa gasesti ceva de aproape 1000 E care sa-l egaleze. Nu-i urat, forma e destul de moderna, cauciucul de protectie e bine facut si imi pare ca-i mai usor ca 7x40-ul din dotare. Conquestul e o jucarie de copii pe langa asta. Vede perfect pe fiecare zecime de milimetru a campului vizual, culorile sunt cele reale, definitie si rezolutie perfecte.
Din pacate nu l-am putut proba noaptea sa vad daca e la fel de luminos ca fratele mai batran.

Eu nu folosesc binoclu ... nici nu prea am la ce si nici nu prea-i vad rostul. Desi se zice ca luneta armei nu tine loc de binoclu mie imi e suficienta. Un amic ce umbla mult prin multi, dupa ce a incercat tot felul de binocluri a ajuns la concluzia ca Swaro 5-30 e cel mai bun binoclu si-i mai bine sa investesti mia intr-o astfel de luneta ... si nici nu mai cari inca 1 kg dupa tine.

Revenind la subiect ... pe aici Steiner Nighthunter Xtreme 8x56 e la putere. E cam fix 1000 E prin magazinele noastre. Nu prea e "de dame" ca are si el 1 kg si nici prea frumos nu e da' vede belea noaptea. O sa plangi doar daca n-ai si o luneta pe masura. Numa Leica ala de trei ori mai scump ii poate sta alaturi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde TudorB pe 27 Ian 2016, 16:52

Tocmai am achizitionat o luneta S&B Zenith si sunt tare incantat de ea ca si luneta. Dar cand esti fara fier in teren, parca e mai usor cu binoclu.
La IOR-ul link-uit ma uitasem si eu si intradevar de diferenta de 500 eur poti cumpara canteva boabe de antrenament sau orice altceva.
Caut un Stainer sa ma uit prin el si totodata incerc sa ajung la Bucuresti sa fac o vizita la IOR sa il vad si pe fratiorul mai tanar.

Sunt convins ca va trebui sa fac un compromis... dar inca il mai caut.
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde violiv pe 27 Ian 2016, 21:34

Am trecut iar pe la magazin. Estetic nu prea ai ce sa-i reprosezi. E imbracat complet in cauciuc de foarte buna calitate. Are sub 600 g si intra intr-un buzunar de jacheta, pliat un pic pe lung. E varianta care trebe ajustata din inelul central. Imagine impecabila, asa cum stiam. Merita sa mergi sa-l vezi.

P.S. la CT e mai ieftin ca la IOR
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde AXP pe 27 Ian 2016, 21:57

Interesant, cu cele sub 0,6 kg ale sale,..., generatia veche B7x40, are 1,15 kg, deci este usurel bine de tot fata de vechea versiune militara.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde TudorB pe 27 Ian 2016, 22:47

Acest IOR nu prea l-am gasit, descris sau vandut in RO in alta parte decat la CT. Si din propria experienta, numai de bine si sfaturi profi primite de la @ Violiv si livrari profi de la CT. Acest model nuapare pe site ul IOR ... Dar apare in SUA la Valdada, fratiorul sa zicem, de peste ocean. Toate bune si frumoase si la caracteristici si la calitate Dar... Zic ei ca e facut in Hong Kong si are garantie 2 ani de fabrica.... Nu prea seamana cu IOR ul nostru. Nu stiu ce sa zic. Nu ca ar conta unde e facut. Sa isi faca treaba si sa reziste.
Vortex si Minox mi-au mai atras atentia, cele de top, dar inca mai caut un loc unde sa ma uit prin ele.
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde Tranan pe 27 Ian 2016, 23:34

Daca poti uitat-te la Minox BL HD. Sunt printre cele mai valoroase binocluri sub €1000.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde PVictor pe 28 Ian 2016, 01:18

Instituțiile de forță din România , care au denumirea prescurtata compusa din doar trei litere , folosesc IOR ( modelul ăla greu si urât ) și mai nou , Steiner .
Aveau bani gârlă , puteau să își cumpere absolut orice ( Zeiss , Swaro , Minox , Leica , Fujinon , Kowa , Pentax , William Optics sau Vixen etc ) dar au preferat Steiner .
Ieftin și foarte bun .
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde bogus pe 28 Ian 2016, 07:52

PVictor scrie:Instituțiile de forță din România , care au denumirea prescurtata compusa din doar trei litere , folosesc IOR ( modelul ăla greu si urât ) și mai nou , Steiner .
Aveau bani gârlă , puteau să își cumpere absolut orice ( Zeiss , Swaro , Minox , Leica , Fujinon , Kowa , Pentax , William Optics sau Vixen etc ) dar au preferat Steiner .
Ieftin și foarte bun .

Hai sa lasam vrajeala ca achizitile publice in Romania se fac pe principiul ieftin si bun, incepand cu Microsoft, autostrazi, EADS(securizarea frontierelor, care cuprindea chiar si binoclurile politiei de frontiera) terminand cu hartia igenica folosita la primaria din Popartacul de Jos se face pe principiul scump cu spaga si nu conteaza daca e bun sau prost.
IOR-urile erau deja in dotare iar Steiner probabil au fost importate de Dorin Cocos
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde AXP pe 28 Ian 2016, 08:26

Batranul IOR B7x40, avut de entitatile respective, sunt mosteniri istorice, armata a avut mari stocuri excedentare, si a vandut din ele la pret de nimnic. Eu am trei astfel de binocluri, aparent ai zice ca sunt ahtiat dupa ele, nu, deloc, ..., unul l-am primit, si doua le-am cumparat pentru ca au fost la pret de nerefuzat, ..., pret de chinezarie din LIDL, ..., este un binoclu decent, robust, dar greu binisor (1,15 kg), si nu exceleaza deloc la vedere nocturna, ..., fiind departe la acest capitol de un binoclu la pret tot decent, Delta 8x56ED (250-300 €), dar care este la fel de greu.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde jhonny pe 28 Ian 2016, 12:24

In completarea lui Tranan, poate te ajuta si un review:
http://www.bestbinocularsreviews.com/Mi ... HD-135.htm
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde PVictor pe 29 Ian 2016, 12:39

Cred ca ar trebui excluse din recomandari binoclurile cu reglaje de focalizare , care sunt perfecte pentru alte activitati ( teatru astronomie meciuri ) , dar nu pentru o activitate extrem de dinamica cum este vanatoarea .
Nu cred ca mai trebuie sa discutam despre ceata , apa , picaturi de apa , condens , socuri mecanice , ergonomie .

Da , despre dotarea celor de la frontiera sunt multe de spus , dar acele binocluri Steiner sunt excelente , de aia le-am si recomandat vanatorilor .
Pe crepuscul sau amurg , sunt in fata IOR-ulul la o distanta de milioane ( sau chiar miliarde ) de ani-lumina .
Scuze pentru metafora , dar diferenta este sesizabila instant in favoarea Stainer , la o prima observare in semintuneric .
Amanunte vizuale pe care abia le poti banui cand privesti prin IOR , iti sunt prezentate perfect prin Steiner , aproape ca in mijlocul zilei .
Asta este un mare avantaj , pe langa faptul ca nu modifica culorile in acea nuanta galben-portocalie specifica vechilor binocluri militare .
In plus , lentilele au un tratament deosebit , care face ca apa sa nu adere sub nicio forma la suprafata optica .

In sfarsit , este doar parerea mea . Sper ca am deranjat pe nimeni , imi cer scuze anticipat .
Nu tin neaparat sa am ultimul cuvant , dar intervenit doar pentru ca am considerat necesar ca autorul acestui subiect sa fie cat mai bine informat , pentru a putea achizitiona in cunostiinta de cauza , nu sa devina un fericit posesor al unui binoclu dorit de altii ... nu am interese comerciale sau de alta natura care sa ma determine sa fac o anumita recomandare , atat cat imi permit experienta si cunostiintele ( destul de limitate ) despre binocluri .
Fiecare procedeaza cum doreste !
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde violiv pe 29 Ian 2016, 12:53

Nu tin neaparat sa am ultimul cuvant...

Ca sa-ti respect dorinta: De acord cu ce ai spus mai sus despre Steiner!
poate ca nu exact acelasi model ci unul cu dedicatie vanatori il amintisem si eu mai sus. Si imi exprimasem rezerva fata de capacitatile pe timp de noapte ale IOR-ului 10x40. Nu-mi imaginez ca alta lentila, de cam aceeasi calitate dar de 40 mm poate vedea mai bine ca una de 56.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu Vanatoare max 1000 eur

Mesajde TudorB pe 30 Ian 2016, 16:31

Multumesc mult pentru sfaturi si indrumare. Cum inca nu m-am putut hotara definitiv asupra acestui subiect, va supun atentiei inca un candidat. Docter 8x56 ED. Din uktima generatie a prietenilor nostri nemti.
Cum sticla lorndin lunete este foarte frumoasa ma gandesc ca si la binoclurinar trebui sa fie cam asa.
Desi, aici as fi un pic peste buget si cam la aceeasi greutate...
Daca l-ati vazut sau ati vazut prin el, va rog o parere.

Multumesc si catare plina!
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

cron
Publicitate