Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:53

Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde Marksman pe 07 Feb 2016, 22:17

As fi interesat de experientele voastre , in ce priveste aceasta pozitie de tragere . Stiu ca este ff folosita intre tragatori la distanta , ca de exemplu :unde se pune mina pe arma , cita presiune se pune pe patul la arma , pozitia corpului . Greseli care se fac si pot fi corectate . Miar placea sa vad opinia voastra . Multumesc !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde Marksman pe 08 Feb 2016, 01:06

https://youtu.be/R4gaeSE3GLA

Am fost la vinatoare cu fiul meu David , inainte de a veni iarna ( baiatul din video de mai sus e David are 10 ani ) , nu am gasit nimic , asea ca am pierdut vremea la puscat .Arma din video este browning x bolt 300 wincester mag ,este arma mea de vinatoare. Cind am ocazia ies cu el doar la shooting sa ne antrenam , baiatu pentru virsta lui cred eu ca trage bine .( recul este un pic mare pentru el dar a invatat sa stea bine pe arma , si stie cum sa ia reculul ) . De tras este capabil sa traga undeva la 400-500 yards destul de grupat . Vreau sa va spun de arma ca folosim un saculet de nisip pentru spatele armei , un mic boloboc ( cred ca asea se cheama ) pe lunet a si un bipod Hariss S type ( ala e suportul din fata pe care sta arma din video ) . O sa va sa va spun cum facem noi , si ce tehnica folosim , dar inainte as dori sa vad opinile voastre si experientele voastre de la tragere... O zi faina Bye !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde DART pe 08 Feb 2016, 12:59

Marksman scrie:https://youtu.be/R4gaeSE3GLA

Am fost la vinatoare cu fiul meu David , inainte de a veni iarna ( baiatul din video de mai sus e David are 10 ani ) , nu am gasit nimic , asea ca am pierdut vremea la puscat .Arma din video este browning x bolt 300 wincester mag ,este arma mea de vinatoare. Cind am ocazia ies cu el doar la shooting sa ne antrenam , baiatu pentru virsta lui cred eu ca trage bine .( recul este un pic mare pentru el dar a invatat sa stea bine pe arma , si stie cum sa ia reculul ) . De tras este capabil sa traga undeva la 400-500 yards destul de grupat . Vreau sa va spun de arma ca folosim un saculet de nisip pentru spatele armei , un mic boloboc ( cred ca asea se cheama ) pe lunet a si un bipod Hariss S type ( ala e suportul din fata pe care sta arma din video ) . O sa va sa va spun cum facem noi , si ce tehnica folosim , dar inainte as dori sa vad opinile voastre si experientele voastre de la tragere... O zi faina Bye !!


Salut,

acum nu stiu daca este cel mai sanatos lucru sa lasi un baiat sa traga cu un astfel de calibru(de al carui recul fug si multi oamenii maturi),insa am vazut ca ai controlat "totul" de la pozitia corpului pana la pozitia mainii pe crosa patului ...Personal mi-a placut,baiatul este talentat,sa-ti traiasca !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde Marksman pe 08 Feb 2016, 17:06

Thank you Doctor .. DART ..Da am precizat de la inceput ca calibrul este putin cam mare pentru virsta lui , ce vroiam sa spun cu asta e ca daca pozitia corpului , miini pe arma si presiunea pe bipod sint corecte calibrul asta nu e greu de stapinit . Baiatul spune ca simte bine reculul in umar , cam pentru 1 minute si apoi dispare orce discomfort . Nu ii dau voie sa traga mai mult de doua gloante ., tocmai din cauza ca daca s-ar teme de recul si ar anticipa lovitura, ar misca arma si ar avea cu totul alte rezultate . Eu personal am vazut destul de multi tragatori care ar avea nevoie sa corecteze acest (" flinch " termen in engleza ) este un act subconttient de anticipare a lovituri ( reculul in umar ) . Unele persoane , ca efect la flinch . pun presiune mai multa de cit este nevoie pe arma ( si atunci arma" sare in sus putin " si schimba punctul de impact al gloantelui , alti lasa arma mai libera decit ar trebui , alte persoane" tresar " exact cind ar trebui sa fi cel mai calm ( lovitura sa te surprinda ) si sa poti sa ( drive that bullet ) conduci gloantele . Personal eu am avut acest Flinch :-o , se poate scapa de el :D .Vreau sa precizez ca arma asta de vinatoare are ( muzzle brake ) chestia aia in fata pe teava care imi ia aproximativ 30- 40% din recul .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde DART pe 08 Feb 2016, 17:26

Marksman scrie:Thank you Doctor .. DART ..Da am precizat de la inceput ca calibrul este putin cam mare pentru virsta lui , ce vroiam sa spun cu asta e ca daca pozitia corpului , miini pe arma si presiunea pe bipod sint corecte calibrul asta nu e greu de stapinit . Baiatul spune ca simte bine reculul in umar , cam pentru 1 minute si apoi dispare orce discomfort . Nu ii dau voie sa traga mai mult de doua gloante ., tocmai din cauza ca daca s-ar teme de recul si ar anticipa lovitura, ar misca arma si ar avea cu totul alte rezultate . Eu personal am vazut destul de multi tragatori care ar avea nevoie sa corecteze acest (" flinch " termen in engleza ) este un act subconttient de anticipare a lovituri ( reculul in umar ) . Unele persoane , ca efect la flinch . pun presiune mai multa de cit este nevoie pe arma ( si atunci arma" sare in sus putin " si schimba punctul de impact al gloantelui , alti lasa arma mai libera decit ar trebui , alte persoane" tresar " exact cind ar trebui sa fi cel mai calm ( lovitura sa te surprinda ) si sa poti sa ( drive that bullet ) conduci gloantele . Personal eu am avut acest Flinch :-o , se poate scapa de el :D .Vreau sa precizez ca arma asta de vinatoare are ( muzzle brake ) chestia aia in fata pe teava care imi ia aproximativ 30- 40% din recul .


Acum nu as dori sa intelegi ca te-as critica in vreun fel...si eu sunt adeptul pasilor marunti si ce faci tu cu baiatul este f. OK...in plus aveti un hobby comun si asta intareste legaturile f. mult(mi-as fi dorit si eu ca baiatul meu sa faca tir/vanatoare si l-as fi introdus si eu progresiv in busines...insa mi-a supus ca inca nu...mai are vreme,...da are 21,5 ani :lol: )."Frica" de recul o ai in subconstient...o poti controla doar prin intelegerea "fenomenului" si antrenament si pana la urma uiti de el,insa daca tragi din an in pasti...mai greu :D .Pai atunci doar sa avem viata lunga toti si sa ne tii la curent cu progresul feciorului !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde yoghi pe 08 Feb 2016, 21:50

Acum ce sa zic .e frumos videoclipul și sper ca băiatul tău sa păstreze pasiunea și mai târziu.
Dar șefule în ritmul ăsta cu 300win o sa fie mai greu.
calibrul ăsta e uriaș pt el.după doua focuri sunt sigur ca înghite în sec și trage doar ca așa zice tata.
La 10 ani lasă.l cu un 223 și când nu va mai simți reculul schimba cu 308.
poți zice ce vrei dar spre deosebire de alții eu am trecut prin ăsta.Întâi personal ca si băiatul tău iar mai târziu cu băiatul meu. acum după zeci de ani văd ca am ""logicat "" bine.spre deosebire de .....colegi care și azi își aduc aminte de lovitura suferită în copilărie.

Bafta cu educația sportiva și succes în viața copilului.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde violiv pe 08 Feb 2016, 22:01

Eu stiu multi care au de patru ori varsta baiatului tau si nu-s in stare sa faca asta. Bravo!
Am avut aceeasi arma in acelasi calibru, si fara si cu frana de gura si stiu bine ce poate ... pentru o arma usoara si fara pretentii, impreuna cu frana de gura si o mana cat de cat antrenata, in ciuda tragaciului departe de a fi perfect, poate multe. La vremea ei am discutat mai multe despre cat de bine i-a prins frana de gura.

Cat despre pozitia culcat si recul ... si eu sunt din cei cu frica de recul, care au invatat greu sa si-o controleze. Nici astazi nu-mi place reculul si caut sa-l amortizez cat de mult se poate, fara a ingreuna o arma de vanatoare. Nu ca mi-ar place mie sa trag asa dar am observat ca armele trag mai bine din mana mea daca le las cat mai libere, adica sa pun cat mai putina presiune pe ele, de la uluc la pistolet si talpa patului ... asta inseamna sa incasez un pic mai mult recul si ... serii scurte in calibre mari dar poate face sa "muste" si doua focuri din 375 RUM fara frana de gura.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde violiv pe 08 Feb 2016, 22:07

@yoghi
E incredibil cat de mult reduce o frana de gura buna reculul unui 300 wm tras dintr-o arma usoara.
Fara frana rar puteam sa depasesc 20 focuri trase in poligon si peste acest numar nu mai scoteam grupaje sub MOA; cu frana am tras peste 60 focuri intr-o dimineata cu cele mai bune grupuri catre 0,25 si asta dupa o zi lunga de tras. Este sub senzatia resimtita la tragerea cu un 308 si chiar si cate un 6,5x55 mai energic loveste mai mult. Mult mai mult "loveste" zgomotul daca uiti dopurile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde Marksman pe 09 Feb 2016, 00:09

Multumesc mult de incurajari !.. O sa ii arat la David ce au spus alti colegii vinatori despre felul cu trage cu arma , :) ( mama ce mindru o sa fie =)) ) Acum ff sincer de fortat nu L-am fortat niciodata sa traga cu arma mea.. el are arma lui un (17 win mag ) , da aia nu ii mai place ca nu poate trage Long range cu ea . Si se pare ca e adevarat ce spune nevasta ...( amindoi avem aceleasii prostii in cap cu Long range shooting L-) =)) ) Inca o data va multumesc pentru incurajari si cuvintele frumoase !!!

Acum vreau sa revin un pic la cea ce spunea Violiv, se pare ca " armele trag mai bine daca nu sint tinute strins in umar " Este adevarat :) .. Am folosit un pic mai sus termenul ( drive the bullet ) "sa conduci glontul " intre tragatori ..aicea este cunoscut termenul asta . Locul unde se pune mna pe arma.. , pozitia corpului , presiunea care se pune pe arma.. si respitatia , toare astea afecteaza traiectoria glontului .... imi dau seama ca se cunoaste despre pozitia corpului , si locul unde poti pune mina pe arma . Cit despre presiunea care se pune pe arma si eu sint de acord ca arma trebuie sa vina inapoi in recul.. DREPT.. , pentru a nu modifica traiectoria glontului .. Un exercitiu care il fac atunci cind e vorba de extrem long range shooting ( si cind nu vreau sa afectez deloc traiectoria glontului ) :
Ma pun jos pe arma , imi gasesc tinta , pun luneta pe tinta , focus sa vad ff bine tinta si sa am + pe mijloc la tinta , ( pun doar putina presiune pe arma ) apoi imi inchid ochi amindoii inspir si exir de citeva orii , imi deschid ochii si daca + sa mutat din mijlocul la tinta ( atunci inseamna ca eu nu sint aliniat bine cu arma si asta o sa afecteze traiectoria glontului ) posibil uni din muschii de la umar sau de la mina sa exercite presiune laterala pe arma . .. Atunci incerc sa imi schimb un pic pozitia corpului pontru a readuce + din nou pe mijloc la tinta ( arma nu o mai misc deloc ) .. Apoi incerc sa imi reduc ( pe cit posibil pulsul ) este un exercitiu de respiratie care pentru mine lucreaza . Si doar apoi sint gata sa trimit glontul .. Nu pretind ca stiu adevarul absolut despre Tactica de tragere si cum sa" nu afectezi traiectoria glontului ", dar asta fac eu si pentru mine are rezultate . As fi curios voi ce credeti despre asta ( incercat si vedeti daca o sa va imbunatateasca rezultatele la tragere ) si daca lucreaza lasatima sa stiu .. Toate astea le-am facut cu arma la mine in sufragerie :D doar ca sa imi intre in reflex si in loc de gloante aveam un tub gol bagat pe teava :lol: O zi faina bye !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Cum poti stapini pozitia de tragere.. culcat ( prone )

Mesajde Marksman pe 10 Feb 2016, 03:40

https://youtu.be/weBuYmnpg38


Poate pare un pic bizar... ce am spus despre exercitiul ( de care am vb mai sus ) cum trebuie sa" conduci glontul " Toata informatia aia... am gasit-o citiva ani in urma in video de mai sus ( scuze este in engleza ) Tipul ala a fost sniper la" puscasii marini americani " USMC Recon , si in comentariul de sub video se spune ca asfel de technica nu ar trebui sa ajunga la public (.Be aware a lot of what he teaches is classified )..Eu de acolo am luat informatia . pe la minutul 8 ( in video ) , incepe sa explice exercitiul de care vorbeam . Nu am gasit nimic in Romana , asa ca a trebuit sa postez video in engleza .. Daca sint intrebari , si doriti sa traduc vreo parte din video care vi se pare mai interesanta , ( nu o parte lunga :D ) Mi ar face placere sa ajut .. O seara faina bye
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate