Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:27

Vinatoarea in Canada

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Feb 2016, 21:32

Vreau sa incep prin a va spune ca acest subiect vreau sa il desbat doar din curiozitate , pentru uni care au auzit despre animalele din nord America si poate sint curios sa afle ... , felul cum se vineaza , legi si resctricti , si chiar si pretul pentru care un cetatean Canadian ( vinator ) poate sa dea jos ori ce specie ...
Am inceput sa vinezi in Canada acum 10 anii , eu locuesc cu sotia si cei doii copii in Brithish Columbia Canada .. asta e cea mai de west provincie... Ca marime provincia este de 944.000 kmp... cam de 4 ori cit (Romania are 233.000 kmp )... populatia provinciei este de 4.6 milioane locuitori .. din care daca bine sint informat cint intre 100.000. sau 150 000 de vinatori ...( sint mai multi care au arme dar nu toti sint vinatori )
Odata ce ai terminat scoala de vinatoare .. ( care de obicei dureaza citeva zile ) ... trebuie sa mai faci o scoala pentru permis de arma ( si pistol, daca vrei ) tot de citeva zile , iti trimiti actele la guvern ... si cam intro luna iti vin permisele acasa de arma si de vinatoare ...Deaici incolo esti vinator cu acte in regula ...Un lucru care vreau sa precizez este ca copii daca au peste 10 anii sint in masura sa isi faca cursul de vinatoare .si sa vineze cu adultii .. ( nu i se da dreptul sa faca cursul de tarma pina la 19 ani ) , dar este legal sa vineze cu arma tatalui .. DACA acesta este linga copil TOT TIMPUL .. cind copilul este in padure cu arma .. In caz contrar problemele o sa le aiba parinti care nu isi supravegiaza copii .
Acum in ...toata.. provincia asta odata ajuns vinator fie care persoana are voie sa vineze , singur , sau cu un partener ( sau mai multi de vinatoare ).. ori unde doreste .. atit timp cit sezonul e deschis pentru specia care este vinata ... Sint reguli bine stabilite unde si cum poti folosi arma , si calibrele necesare pentru anumite specii NU sint grupe de vinatoare sau regiuni unde trebuie neaparat sa vinezi .. Vinezi pentru ce animal e deschis sezonul , si unde este deschis sezonul .. Acum cind vorbesc de Canada 80% inca este salbatica si nelocuita , si locuri sau regiunui de vinatoare astea nu sint o problema .. Doar ca trebuie sa mergi in nord pentru ca majoritatea populatiei este comasata in sud pe granita cu statele unite .. ( eu locuesc in Vancouver granita cu Usa )
De regula eu si prieteni mei vinam cam 3-4 ore de condus de aicea din oras .. cam 300 km nord ... si gasim animaLe suficiente .. dar cind vrem ceva mai bogat sau un trofeu ... urcam mult mai sus ... ( acum doi anii in urma am fost la 1600 km nord , unde am stat o saptamina si am luat citeva exemplare ff faine .. P artea aia nu e prea populata de oameni .. si sint mai multe animale ca si in sud ...
Acum ca si speci sint destul de multe animale marii , care ai voie sa le vinezi , ar fi doua la care iti trebuie aprobare speciala ca sa le vinezi , restul poti sa le vinezi fara probleme .. astea sint Bufallo ( Zimbru ) si Grizzley bear ( Ursul grizzley . ) Sint ceva tombole in fiecate an si pentru o suma de 5$ poti sa aplici , pentru astea doua specii .. sansele sint mari sa iti iasa mai ales daca aplici in nord unde nu sint asea multi interesatii .am prieteni care le-au iesit si zimbru si grizzley .la tombola ..
Animalele care poti sa le dai jos in fiecare an cind se deschide sezonul... si pretul pentru timbru pe fiecare specie este f accesibill ..

Black bear ( ursul negu ) Cougar ( puma ) Elk ( cerb ) sint inca 3 sub speci de capre care fac parte din familia asta White tail , Mulle deer si caprioara din Europa aici se cheama Sika deer
Moose ( eland ) Wolf ( lup ) , Linx( ris) Bobcat ( pisica salbatica ) Coyote ( lup mai mic )..si
Wolverine
Mai sint inca 3 speci Oi de munte si doua speci de capre de munte .. care sint tot salbatice si este legal sa le vinezi ...Este foarte posibil sa fi uitat vreu specie ... L-) acum nu imi mai vine in minte nici una din vanatul mare ...Nu incerc sa enervez pe nimeni cu toata istoria asta , daca sint interesati in acest subiect pot sa continuii cu acest subiect lasati -ma sa stiu , o fac doar din pura curiozitate pentru vinatori care sint curiosi sa afle mai mult ( de la un vinator ) despre vinatoarea in Canada ... O seara faina !!!!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde nineinchfly pe 25 Feb 2016, 08:47

Foarte tare! Spune-ne mai multe despre costuri.
nineinchfly
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Ian 2010, 13:09

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde stefanstnc pe 25 Feb 2016, 09:00

Salut

Foarte interesant astept continuarea, poate dati si ceva informatii despre emigrare si locuri de munca :)

Cu respect
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde DART pe 25 Feb 2016, 09:38

Multumim !
Astept cu maxim de interes povestile si informarile tale de "ghid de vanatoare" :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 25 Feb 2016, 09:52

Salut.
Multumim pentru info. In British Columbia am fost in Prince Rupert pentru o saptamana. De vis locul:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Asteptam alte povestiri.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 25 Feb 2016, 10:03

Am sa te rog sa pomenesti si de permisele pentru pescuit daca ai ceva informatii!
Spun asta pentru ca daca te prinde cu batul in apa fara permisul respectiv amenda este de cateva miutze de $ Canadieni!
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde siirm pe 25 Feb 2016, 10:08

Foarte interesant! Visul meu de vreo 10 ani sa emigrez in Canada! Astept cu interes continuarea!
Avatar utilizator
siirm
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mar 2011, 12:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 25 Feb 2016, 10:22

Personal Prince Rupert mi s-a parut in loc de vis.
Imagine
Este ceva comun ca o ciuta sa iti mamance gazonul din curte.
Din ce mi-au povestit localnicii, treaba asta cu animalele salbatice in spatele casei are si aspecte mai putin placute. Agentul navei era nedormit de doua nopti pentru ca lupii ii cantasera sub ferestre. Navasta unui coleg de-al lui inca facea terapie dupa intalnirea cu Mos Martin in drum spre casa. Ea venea de la cumparaturi cu gandurile aiurea si leganand sacosile. La un momnet dat a simtit ca ceva ii trage de una din sacosi. Cand s-a intors, in spatele ei un grizzly in toata frumusetea ii dadea cu laba peste sacosa ...
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 25 Feb 2016, 10:29

La fel de comun este sa vezi si somonii cum se zbenguie ...
Imagine
Imagine
Pentru cei pasionati de wildlife in general, British Columbia, din ce am vazut eu, este Animal Planet Live la fiecare colt.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marius pe 25 Feb 2016, 13:11

Foarte interesant!
Pasari?
Pescuit?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde tehărău pe 25 Feb 2016, 13:54

Interesant! Scrie încetișor, cu amănunte. Dar tot!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 25 Feb 2016, 14:14

Revin. M am îndepărtat de bolovan si nu am semnal sificient pentru poze.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 25 Feb 2016, 17:06

Sint placut impresionat sa aflu ca se cunoaste cite ceva despre British Columbia. Astazi o sa va spun putin despre Black bear .. .... ;) ..Ce a spus colegul despre Grizzley cu sacosa .. :D cred ca se poate intimpla asa ceva , sint ff multe animale si nu e ceva neobisnuit ca sa treci cu masina prin orasele sau sate mai mici in nord si sa vezi un urs plictisit ca se uita la tine nu departe de drumul principal sau ciute sau capre pascind gazonul in mislocul oraselului ....Prince Rupert .... este un orasel frumos cred ... am vinat prin apropierea lui .. ( niciodata nu am fost in el ) ... ce se stie despre el e ca ploua mult si pe timp de vara ... si cel mai bine se ajunge la el cu Ferry ( vaporul ) ..Unde am vinat pentru urs ..Black bear si este renumit pentru ca are ursii imensi....este o insula .Vancouver island .... Sint o subspecie de ursi putini mai marii ca si pe continent , si cam tori care stiu meserie la vinat si vreau trofeu se duc pe insula ... Este cam 2 ore de mers cu vaporul din Vancouver... .Sint doua metode de vinatoare aici in Canada foarte cunoscute : Goana nu se poate face sint paduri de de mi de kmp si daca nu sti ce faci cind intri in padure e posibil sa nu mai iesi , asta nu inseamna ca nu se intra in padure .. dat trebuie sa cunosti zona sau sa ai GPS la tine ...
Prima e sa mergi cu masina sa bati toate drumurile forestiere si asea poti sa dai de animale in poieni sau la marginea drumului si poti sa le dai jos ..depinde pentru ce vinezii .. .. a doua este
Mergi cu masina in prima zi ( daca nu cunosti zona ) si cauti sa vezi unde crezi ca ar avea mai multa mincare , unde vezi urme , rahat , ( daca este primavara pe partea de nord creste iarba mai repede si ai sanse sa ii vezi acolo ) apoi iti cauti un loc deschis o poiana daca se poate si stai si asteptii .. ( daca iti facii bine temele o sa iasa ) ;) Asta fac eu si atunci am posibilitatea sa iii pun jos si la distanta ..
Sezonul la urs in Canada este deschis din 1 Aprilie pina in 30 Iunie primavara... si toamna 1 septembrie 30 Noiembrie .. este legal sa impusti 2 ursi pe an .. pretul pentru un timbru este de 28$ ...asta daca locuesti in provincie , daca locuesti in alta provincie a Canadei si vrei sa vinezi in British Columbia ...platesti undeva la 300$ pentru un urs .. Daca vi din afara Canadei ... atunci iti trebuie un gid de vinatoare .. si pentru un urs platesti intre 4000 si 6000 $, asta inseamna ca gidul te tine la el la cabana vineaza cu tine citeva zile o saptamina ...si mincarea este inclusa in banii astea .. :D . De regula toti care vin odata si vineaza aici revin spun ca sint locuri de vis , si vinat ul este pe masura ... alt fel pentru straini sa vineze in canada este interzis .... Eu nu sint gid de vinatoare , imi stiu locurile unde pot sa imi iau urs si nu am probleme sa il iau in fiecare an cel putin unul ...Dar in ultimi anii am devenit mai selectiv si ma uit doar pentru ursii marii sau sa imi dau jos unul tinar pentru carne ... ;) :D .... Parerea mea e ca cel mai bun cirnat din lume se face cu cu carne de urs ...un cirnat Bavarian ( german ) ... si tocana de urs e fff gustoasa . Am avut in vizita anul trecut 3 baieti din Irlanda mi-au spus ca asea ceva nu au mincat in viata lor ... =)) . :D sar intoarce in Canada numai pentru tocana aia ...Acum multi vinatori spun ca ursul e animal de doua gloante ... ca sa il pui jos ...ce pot sa va spun e ca este fff rezistent si o data ranit si daca glontul nu e plasat unde trebuie ursul , este foarte periculos ... Nu putine cazuri am auzit un urs puscat sa urmareasca vinatorul si sa il vineze el pe om .. Regula de aur este ai tras daca nu cade pe loc il lasi 30 min , nu te duci dupa el ... ( pina se scurge de singe si moare ) daca te duci dupa el ( cum am facut eu la primul meu urs si eram singur ) ... :D [-( .. il ajungi din spate se intoarce la tine si ataca .. am avut sansa ca padurea a fost mai rara si lam vazut ca vine fugind spre mine .., am tras doar din instinct .. sia a cazut ca citva metri in fata mea ... [-( ..... Este ceva normal ca in fiecare an sa fie un vinator mincat de urs .. cele mai multe se intimpla asea ... cum am facut eu .. Eu cred ca am invatat lectia ... si deatunci am pus destul de multi ursi jos .. asta se intimpla in primul meu an de vinatoare ... Ce am aflat eu in anii de vinat e ca la urs cel mai bine e sa ii pui un glonte in cap s-au in coloana ( sint citva centrimetri sus chiat in virf la piciodul din fata unde ar fi ideal . dar si daca de trage putin mai jos fara sa lovesti coloana , este osul lat de la piciorul din fata care fragmenteaza glontul , fragmente din glont lovesc coloana si .. cade instant .O sa incerc sa va spun si despre alte animale dar acum trebuie s :ymtongue: [-( a ma duc la lucru la mine ceasul este 7:04 am in Romania e 5:04 pm ... am un video pe youtube .. de citva ani in urma am fost cu un pieten la urs , nu a fost unul mare doar bun de carne l-am lovit prin ureche .. si toata cutia craniana era zdrobita .. imi cer scuze ... video este in egleza ... O sa ma documentezi si o sa vb si de pescuit , sincer nu prea sint in domeniu dar o sa ma documentez ... Va doresc o seara faina :-ss !!!
https://youtu.be/9UcBYEslglw
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde petricaflorianioan pe 25 Feb 2016, 21:10

Foarte frumos!
Multumim pentru informatii,multumim ca ne deschizi noi orizonturi,si ne faci sa visam( din nou) .Tot niste articole asemanatoare de pe alte meleaguri indepartate,tot ca si ale tale ,m-au facut sa imi iau inima in dinti si sa cutreier munti indepartati.
Cred ca cel mai tare mi-ar place oile si caprele voastre....dar in primul rand 2 zile de acomodare cu acele peisaje minunate ,peisaje care la noi incet dispar.Se taie paduri,dispar munti,ne inecam in gunoaie si in prostie.
Ferice de tine!
petricaflorianioan
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 06 Feb 2012, 09:22
Locaţie: Marghita(BH)

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde adisan77ro pe 25 Feb 2016, 21:37

Foarte frumoasa povestea ta dar drept sa spun , cei 28 dolari ptr un urs ma enerveaza la culme ~x(
Ma intreb cat m-ar costa pe mine sa-l "impiedic" pe cel ce-mi rupe, an de an, crengile merilor si prunilor din livada pe care o am la munte? sau pe unul dintre cerbii care se ospateaza peste iarna din capitele de fan pe care le las pe teren (ptr ei le si las ca si asa nu am ce face cu ele). Din pacate pretul meu nu ar fi estimat in dolari, nici macar in lei ci cred ca in ...ani :-q

PS: nu ni s-a dat cota la urs nici dupa ce 3 ani la rand au luat vacile oamenilor, sau chiar si porcul din cotet.
Vezi de-aia noi aici nu ne plictisim niciodata. :-ss :naughty: :snooty:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 26 Feb 2016, 04:24

http://wellsgray.ca/ ...sint citeva poze si video acolo .. mie imi place enorm parcul ala si cascadele ...
Adresa asta de site este de la un Provincial Park . ( un parc provincial ) unde am vinat toamna trecuta cu inca 4 baieti Romani , in parcurile astea animalele sint mai protejate ca si in padurea normala , dar totusi este deschis la multe din ele la vinat , daca iti da asociatia vinatorilor o aprobare speciala .. este undeva la 6 ore de condus de unde locuesc , nu chiar aproape , dr locurile sint superbe ..
Spunea cineva mai sus de lupii .. este ff adevarat , in unele zone guvernul vor sa se mai scape de ei sint ff multi ... acum lupii din Canada sint parerea mea mult mai mari comparati cu cei din Europa ... este culoarea aia de lup de culoare grii Timber wolf ( ca si in Europa ) dar sint si lupii aia negrii si ( albi ) iarna care sint marii ...Arctic wolf . Am gasit un scurt video despre lupi astea artici .. este undeva la o gradina zologica filmat . dar l-am pus ca sa va dati seama cit de mari pot sa creasca
https://youtu.be/2ayOA63bdiY
Doi ani in urma undeva linga Fort st John. 1300 km de la Vancouver , am niste prieteni Rusi , baieti tare faini , si au o ferma ff mare in zona aia , impreuna cu citva baieti vinam pe paminturile lor si nu numai .. ( aveau plantat lucerna pe pamintul lor si asta este un loc ideal pentru cerb si capra ) Neam distrat fain zic eu cam nebuni Rusi zic eu ... =)) :-o ... faceam sauna cu ei seara dupa vinatoare si tembeli dupa ce stateam la sauna pina eu personal simteam ca mi-a luat foc parul in cap ... :)) Rusi iesau afara si se aruncau in zapada , sau aveau un bazin mic cu apa rece ca geata sareau in el ... :ymapplause: ..Am sarit si eu o data si am crezut ca mi sa oprit inima ... :)) . aia faceau asta tot timpul .. Am ceva poze de acolo de la sauna sincer nu le-am putut incarca pe site asta , daca imi explica cineva cum sa le incarc pot sa le pun sa vedeti si voi..? .... :)) Ce e drept ff moderna sauna , cu infuzie de menta si eucalipt , dar cam nebuni rusnaci de felul lor ...
Atunci cind vinam acolo la ei intro dimineata eram singur .. ( eu asa vinez ma lasa baieti jos , de pe atv si vin si ma iau pe la amiaz , mergem la tabara maninc , un somn de o ora poate.. si inapoi la vinatoare pina se intuneca ) .. imi place sa stau singur sa vad cum misca animalele , si in felul asta pot sa imi iau si timp si sa imi gindesc fiecare glont unde pleaca ...Cum asteptam acolo am vazut ca din patrea stinga a iesit un ciine am crezut eu , :) era pe marginea la o poiana si ma uitam cum ies ciutele dimineara sa manince ( asteptam pentru cerb ) , uitinduma putin mai atent la el am vazut ca mai ies inca doi din padure , dar nu au iesit mult doar citva metrii .. si s-au oprit.. cred ca M-au simtit , am pus telemetrul pe ei 300 m eram jos pe arma .. si ma gindam sa trag sa nu trag ... eu vinez pt cerb ... daca trag unul il lovesc fara probleme , da ce fac cu el , dar eu am venit pina aici pentru cerb nu pentru lup ...si apoi de la zgomot doua zile sigur nu o sa mai iasa nimic in zona ... nu se merita ma gindeam eu .. :) Nu am tras , ei au stat putin apoi au intrat inapoi in padure ...
Inapoi la masa la amiaz am spus asta la rusii ... si aia m-iau spun ,,, pentru fiecare lup puscat guvernul plateste 550$ de ce nu ai tras .? nu stiam asta dimineata :) ( era un program de reducere a lupilor din zona , fermieri au facut prea multe plingeri ca nu se mai pot scapa de ei si le maninca animalele , si guvernul platea la fiecare fermier s-au vinator din zona banii aia doar sa mai inputineze din ei :) ....Nu pot sa spun ca mi-a parut rau ca nu am tras .. am venit toti baieti cu cerbi faini din zona aia ... Ce voiam sa spun e ca uneori cind se inmultesc preamult guvernul plateste vinatori si fermieri sa mai inputineze din ei ..Acum fff sincer nu am raspuns la multe intrebari in viata asta , si nu stiu de ce viata uneori face diferente intre oameni.... nu cred ca este vorba de merit sau care este mai destept .. Am prieten vinatori in Romania ( si un frate geaman in Spania ) ... care ar dori mult sa vineze cu mine si sa aiba si ei parte de experientele mele ( inclusiv long range shooting , tras la distanta cu arma ) ....dar pentru moment ..nu se poate . Cred ca Cineva acolo sus a planuit asta inainte , ce pot sa fac eu e sa va scriu toate aceste lucruii sincer , fara a mamindrii ... , si sa sper ca intr-o zi , multi din voi o sa va bucurati si voi de experientele astea ...Pina atunci o sa incerc sa raspund la cit mai multe intrebari ( daca sint ) ? si sa relatez toate asa cum s-au intimplat ... ( ma duc sa maninc ceva si apoi vin sa scriu un pic si e pescuit ) cred ca e un subiect care ar interesa pe multi ... Va doresc o zi faina !!!! :-ss
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 26 Feb 2016, 06:41

M-am intors sa pot sa scriu ceva si de pescuit in Brithis Columbia ...
Nu departe de unde locuesc eu cam la 3 min de mers cu masina ... trece un riu mare se cheama ..Fraser River ... este cunoscut de de multi , pentru
...Sturion ( sturionul alb ) daca nu ma insel asea se cheama in Romana . ( ala care face icre negre ) .
Sint si o multime de speci de somon , care urce pe riu in sezoan dar este recunoscut si apreciat pentru Sturion ../ sint firme care asta fac doar , te duc cu barca lor pe rau , pescuiesti , te lupti cu el uneori pentru o ora ... dar trebuie sa il lasi inapoi , e ilegal sa ii pastrezi .. sint pesti ocrotiti de lege in Canada ... Si trebuie sa ii las inapoi in riu ...Am gasit ceva video pe youtube despre o firma deasta care te duce la pescuit , de sturion , si se pare ca sint exemplare mari pe riu ..in video pe care o sa il pun aia spun ca pestele are 3.65m lungime si 498 kg ( am tradsu.. din pounds and feet ) Aia spun ca cei doi batrinei au venit din Anglia doar pentru ca sa pescuiasca la sturion ....
https://youtu.be/uY6j0fH7P6M
Cumnatul meu Adrian in Londra este impatimit de pescuit si de mult ma bate la cap ca numai asea vine la mine daca il duc la esturion , i-am zis ca eu nu ptea stiu dar il duc la o firma deasta , si daca nu are ce face baiatul , il las sa trage de ei pina cade in fund ... [-( b-( ..Acum am inteles ca o sa le dea pasaport britanic , si ii asteptam sa vina in primavada asta ...Am gasit cite ceva despre pret pe internet si se pare ca pretul este de la 250$ pe zi ( si vin si te duc aia cu barca si echipamentul lor ) pina la 1000 daca vrei sa pescuiesti citeva zile si poti sa le combini cu pescuit de somon si pastrav ... si asta include si Motel si mincare ...
Se poate cumpa cumpara permis de pescuit si daca nu esti Canadian si am inteles ca costa undeva intre 150 si 300$ pe sezon depinde ce fel de permis vrei ( de apa dulce sau de ocean ) si perioada pe care il soliciti ...
Cind este sezonul ca somon sa urce in sus pe riurii , ( fiecare specie de somon are perioadele ei) cind migreaza inapoi pe riuri , isi depun icrele si apoi mor ...Pe riul Capilano , in North Vancouver au deviat traseul riului ca atunci cind pesti urca pe riu sa is depuna icre sa ajunga in citeva bazine uriase . isi depun icrele , apoi majoritatea din ei sint prinsi si vinduti pentru consum ... ( daca sint lasati ori cum mor ) ...asta e ciclul lor de viata ....Aici tot timpul anului ( fara sa platesti ) ori cine poate sa mearga sa invete despre de somon ( noi ii spunem salmon ) ...felul cum este permis sa fie pescuit . pentru copii este ff interesant , pot sa vada pesti cind urca , uni pereti sint din sticla ...
https://youtu.be/72qZrZhASvQ
Sint sapte speci de somon in Brithis Columbia ... eu cred ca nimeni nu le stie pe toate pe nume .. [-x :D Dar cele mai cunoscute sint Sockeye, Pink salmon , si King salmon ... Am un prieten f bun Sam cu care vinez , tipul e artist la pescuit stie ....Tot timpul glumim amindoi .. si Sam imi spune .. eu am fost nascut pentru arme... si el pentru pescuit ... #:-s ....Limita este de doi salmoni pe zi ... daca te prinde cu ai multi pesti..platesti pentru fiecare 3000$ :-? :-ss nu se merita .. Eu ce fac ii sun pe un indian nativ ( bastinasi din Canada ) si aia au mai multe drepturi li limite mai mari la pescuit .. ii sun si cumpar Sockeye salmon de la ei 15 $ bucata adus acasa ... :)] , Mai vine si Sam cu citeva bucati si avem somon toata iarna ... Ok va doresc o zi faina !!!! :-h
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mialxx pe 26 Feb 2016, 11:41

Bravo, chiar ca esti un norocos. Eu cred ca si tu ai facut ceva pt. acest noroc, nu cred ca a venit doar asa de sus. Sper sa ne mai impartasesti si noua din aventurile tale pe viitor.
Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 26 Feb 2016, 15:02

In cazul meu e vorba de o alegere , eu am ales ca in urma cu citva anii sa ma casatoresc cu o fata care era plecata demul cu familia in Canada ( si ei sint romanani din orasul meu ) . Aveam atunci 24 de ani , si am plecat in Canada .. in anul care vine o sa implinesc 40 anii. ....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 26 Feb 2016, 16:26

Hmm... eram tentat sa cred ca ai plecat de foaaarte multi ani :roll:
Multi inainte!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 26 Feb 2016, 23:04

Pai mersi mult de urare :D !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 26 Feb 2016, 23:13

mialxx scrie:Bravo, chiar ca esti un norocos. Eu cred ca si tu ai facut ceva pt. acest noroc, nu cred ca a venit doar asa de sus. Sper sa ne mai impartasesti si noua din aventurile tale pe viitor.
Cu stima Alin

O sa incercat ... Si eu Iti doresc numai succes !! Sorin
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 27 Feb 2016, 04:27

Patrtea de nord a provinciei nu este locuita sint doar citeva mici sate si orasele , la mare distanta intre ele ,este ceva norml cind iesi dintru-n orasel deala sa vezi un semn .." verica benzina , prima statie peco la 200 sau 300 km " ( scrie in engleza ) .. In toata provincia paduri de foioase sint ff putine ... ( din cauza asta nu este porc mistret ) urmatoarea provincie de linga noi Alberta .. are porc este o zona de deal si prerie .. acolo poti sa mergi la mistret ( nu am fos t niciodata inca ) .Aici sint padurii imense de brad si cedru .. si inca citeva speci de pin ... O mare parte din Brithis Columbia e traversata de Roky Mountains...( vin din sud si urca spre Alaska si Youkon ...) Este o zona inalta , stincoasa probabil de acea nu este multa padure de foioase ...Acolo sus in nord accesul pe drumurile forestiere este fff limitat , se mai baga beieti si taie padurea , dar la un procent spun eu ffff mic ... o spun cu toata convingerea sint paduri de mii de kmp in care nu a ajuns picior de om inca ...
Ca sa poti vina in aceste zone ai doua sanse ... una sa te duca cu un hidro-avion si sa te lase pe un lac undeva in inima muntelui ...si apoi in citeva zile sau o saptamina sa se intoarca si sa te duca inapoi in civilizatie ..( ca sa nu te salbaticesti tare ^#(^ ~x( ) Pretul nu e asea mare pentru astea .. Am un prieten canadez care mi-a promis ca o sa imi dea hartile lui unde a fost anul trecut , si intradevar a luat animale faine ... ( tipul e un avocat Canadian , care a fost si in Romania , si cu care ma mai duc la long range shooting ) pretul pentru avion se ridica la citeva sute de dolari pe persoana depinde cit de departe te duce .. ... ( dar rebuie sa fie citeva persoane , nu e o idee prea desteapta sa ramii singur .)
A doua varianta ar fi sa vorbesti cu un gid de vinatoare si doar sa te duca cu barca pe riu tot asa in locuri ff greu accesibile unde animale nu sint obisnuite sa vada oameni si sansa sa iti iei trofeu este mare ...Astea au barci facute cu partea de jos a barci ff groasa facuta special pentru apa mica si motorul este cu jet .. ( fara elice ) ati fi surprinsi sa vedeti ce fac uni din aia cu barcile si cum sar peste lemne . Te duc baieti si te lasa jos unde vrei si se intorc sa te ia cind ii programezi ...am gasit un video la un gid care asta face ( vineaza cu tine daca esti din afara Canadei ) sau ...te duce cu barca si te lasa unde vrei tu ( pentru un pret ) daca locuiesti in provincie si ai dreptul sa vinezii ...
https://youtu.be/RcVgtnGIlzo

Daca nici anul asta nu ii pot convinge pe baieti cu care vinez sa mergem acolo sus .. o sa ma duc cu Colin ( este avocatul ala canadian ) .... dar m-as simti mult mai bine sa ma duc cu baieti cu care vinez eu .. pe ei ii stiu din trupa cealalta il stiu doar pe Colin ... Acum cred eu ... 2 dintre parteneri mei de vinatoare le este putin teama pentru siguranta noastra acolo sus .. Grizzley... Eu sint pe principiul..." totul sau nimic " baieti sint un pic mai cu capul pe umeri .. despre mine ce pot sa zic imi place sa duc uneorii lucrurile la extrema .. %-( \m/ si nu tot timpul iese bine :naughty: .... Ar fi o aventura fff faina zic eu da trebuie sa ii conving ...( poate daca o sa cumpar ...gard cu curent in jurul cortului o sa poata dormi linistiti .. asta e pe o baterie de masina si e facut special pentru Grizzley .. cu amperaj mare ..
In video de mai sus se poate vedea ca vremea in nord e ff schimbatoare , poti sa treci intro saptamina prin toate anotimpurile ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde adisan77ro pe 27 Feb 2016, 19:37

Minunat filmuletul. Superba zona de vanatoare. Este foarte tentanta a asemenea experienta.Cred ca daca as lua din timp bilet de avion + toate costurile cu vanatoarea acolo, nu as ajunge cu mult mai scump decat cu un exemplar la fel de frumos dobandit pe plaiuri mioritice.Mai ca m-as lipi la o trupa si as subscrie la o calatorie pana acolo. :ymhug:
Sau mai bine ne mutam cu totul acolo si atunci chiar vanam la superpret.
Ce costuri ar fi ptr un satrain ca noi sa vaneze acolo? Sau mai bine zis ce variante am avea?
SUPERB :-bd
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2016, 01:21

Eu cred ca sanse ca sa vinezi in Canada ar fi .. Eu nu sint in domeniu si toata informatia asta am luato de pe net ...
http://www.bcguideoutfitters.com/

Asta este o companie care se ocupa cu asea ceva daca o sa te uiti pe pagina lor o sa vezi si... preturile pentru fiecare animal ... , preturile mi se par ridicate ... probabil ar fi pe aicea si o companie cu preturile un pic mai bune ( stiu eu ) dar eu cred ca pe undeva la preturile alea trebuie sa te astepti daca vrei sa vinezi in Canada ...Din cite am inteles eu ..e in felul urmator , trebuie sa vb cu ei ( cu gidul direct ) sau cu un agent care sa intermedieze contractual intre tine si ei ....Probabil astea pot sa faciliteze si chestia cu viza , nu stiu .. ( e doar parerea mea ) ...ei pot sa iti faca actele necesare sa scoti animalul ( sau trofeul ) afara din Canada . Sint inca citeva taxe care le platesti pentru permis citeva sute de dolarii .. si daca ai puscat un trofeu .. sint ceva taxe pentru asta ) daca este doar de marime medie nu platesti taxa aia , tu alegi la ce tragi .. de vinatoare . Asta e singura modalitate ( legala ) pentru un strain sa vineze in Canada cu gid .. Spes ca te-a ajutat informatia o zi faina :-h
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2016, 01:55

Daca o sa e uiti la aia pe site ( link-ul care l-am trimis mai sus cu un mesaj ) o sa vezi .. chiar deasupra unde sint pozele cu animale este.... un filmulet cum pusca un Black bear ..ursul negru ..Ce mia placut ca baieti si-au dat seama rapid ca ursul e puscat bine ... Sau uitat jos la singe si au vazut ca nu este asea de rosu la culoare .. ( este mai roz , ) Aia inseamna ca la lovit prin plamini , si incazul ala cade rapid ... Nu a cazut pe loc pentru ca sint fff rezistenti , da I se umple plamini cu singe si inevitabil moare ... Cind trag la un animal si nu cade pe loc asta e primul lucru pentru care ma uit.. culoarea singelui ...Asta numai cind trag la (kill zone ) ... plamini ..Mi sa parut o remarca interesanta si de acea am scriso ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2016, 06:34

adisan77ro scrie:Minunat filmuletul. Superba zona de vanatoare. Este foarte tentanta a asemenea experienta.Cred ca daca as lua din timp bilet de avion + toate costurile cu vanatoarea acolo, nu as ajunge cu mult mai scump decat cu un exemplar la fel de frumos dobandit pe plaiuri mioritice.Mai ca m-as lipi la o trupa si as subscrie la o calatorie pana acolo. :ymhug:
Sau mai bine ne mutam cu totul acolo si atunci chiar vanam la superpret.
Ce costuri ar fi ptr un satrain ca noi sa vaneze acolo? Sau mai bine zis ce variante am avea?
SUPERB :-bd

Ce preturi sint in Romania pentru , Mistret , urs capripara , nu am nici o idee .... poti sa imi spui te rog >?
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2016, 07:54

https://youtu.be/XNUX98-AaHQ

Am gasit un video pe internet despre vinat la urs pe Vancouver Island ... ( am spus mai sus ca am vinat citva ani pe insula , sint niste exemplare ff faine ) .. imi place cum cad cind ii lovesti in cap... ... ^#(^ ia pus vinatorul din video glontul intre ochii ,
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde jon2004 pe 28 Feb 2016, 12:04

Nu resusesc sa vad filmuletul ! Imi spune ca nu exista .
Ce inteleg din descrierea ta ca se trage in cap . Nu exista riscul de distrugere a craniului ? In Canada nu se evalueaza si craniul la urs ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde adisan77ro pe 28 Feb 2016, 12:47

Marksman scrie: Ce preturi sint in Romania pentru , Mistret , urs capripara , nu am nici o idee .... poti sa imi spui te rog >?

Preturile variaza si aici foaret mult in functie de fondul pe care vanezi si mai ales de exemplar. Sigur ca si aici strainii au norocul unor preturi mai dodoloate ;) , Din cate stiu eu (daca gresesc rog colegii sa ma corecteze) preturile ptr straini, in functie de vanat ar cam fi :
-urs: 5000- 7000 de euro
-cerb 1500-8800 euro
-mistret 225-770 euro
-lup 400-500 euro
-iepure 25-50 euro
-vulpe 25-50 euro
capra neagra 2500-3000 euro
dupa cum spuneam preturile difera foarte mult de la un gestionar la altul. Unii au pachete de 1000-1200 euro ptr cateva zile de vanatoare la care daca se mai doreste se mai plateste inca cateva sute(300-400) ptr zilele suplimentare + 100-200euro inchiriere arma ptr toate zilele, + trofeul 1000-2000 (depinde de trofeu) + focul gresit + piesa ranita (la unii chiar 1500 euro) + mai stiu eu ce altceva, ca romanii sunt super inventivi :ymparty: . In concluzie cu ceva mai mult noroc poti dobandi un trofeu de capra neagra si cu 1000 euro iar daca vi la tine cu tot ghinionul din lume poti plati si 3000Euro si sa pleci si fara trofeu 8-}

In fondul unde vanez eu urs nu am primit ca si cota, desi sunt prezenti si parca tot mai multi in ultimul timp asa ca nu stiu sa iti spun ce pret ar avea. Cerbul insa este in jur de 1000 euro (+ ceva suplimentar in functie de trofeu. Un vanator roman a iesit cam pe la 2000 cu un trofeu de cerb de peste 8kg).
Asadar pe fondul nostru eu as plati ptr cerb 800-1000 euro iar un strain de la 2000 in sus / ptr un mistret eu platesc 100euro iar un strain 450 euro/ ptr un caprior eu platesc cam 80euro iar un strain 150-200 euro.
Dupa cum vezi si aici plaja de preturi este foarte larga de aceea este f important sa te informezi si sa alegi cu mare grija unde mergi la vanatoare. Spre deosebire de voi, la noi mai exista posibilitatea ca un vanator(chiar si strin) sa poata vana pe un fond in baza de invitatie din partea unui membru (ca si invitat). La noi mai vin invitati, chiar si de afara (pe baza de reciprocitate, din Ungaria de exemplu) caz in care nu platesc nimic si participa la vanatoare alaturi e noi. In cazul vanatorilor individuale este altceva (cam ce am scris mai sus).
Oricum constat cu mare mahnire ca la noi costurile cu vanatoarea sunt disproportionate,in raport cu nivelul de trai si nici nu merita comparatie cu ceea ce se intampla in SUA, CANADA si chiar in unele tari europene din aceasta perspectiva a raportului costuri/venituri.

PS:1000 euro =1490-1500 dolari canadieni asta ca sa faci o comparatie intre preturile de aici si cele de acolo. De asta spuneam ca decat sa platesc aici 4000-5000 euro ( 6000-7500 dolari canadieni)pe un trofeu de urs , in banii astia s-ar incadra cheltuiala de acolo cu avion cu tot , unde mai pui ca ramai si o experienta pe viata. Daca s-ar putea si coagula o trupa de amici, ptr optimizarea costurilor atunci mai ramane si de-o bere :violin: :dance: , ca atata carne de-un gratar poate reusim sa vanam =))
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate