Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:19

Montura SPUHR si arma de vanatoare

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 15 Mar 2016, 12:13

Nu am sa sterg topicul pentru ca e interesant pt multi.
I-am schimbat titlul doar
Spor la vanzare Dart, anuntul am vazut ca e postat si unde trebuie.
Moderatorul
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde violiv pe 15 Mar 2016, 15:28

Buna combinatie ...
numa vezi ca topicul trebe inserat la partea cu vanzarile, mai in josul paginii.
Ia-o de la capat ca mintenas un moderator o sa-l stearga.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde DART pe 15 Mar 2016, 15:41

Ai dreptate doctore ...de aceea am postat-o si la vanzari optica :) ...fiind moderator general am vrut sa fac eu corectie insa...se pare ca nu-mi permite fisa postului :), am vorbit insa cu cine stie ce sa faca sa remedieze situatia...

Iti place combinatia ...? este excelenta...si la bani f. buni.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde violiv pe 15 Mar 2016, 19:36

Nu-mi place combinatia. Luneta da, montura nu. Inutil de mare, stufoasa, scumpa.
Zeci de ani au tras lunetisti militari sau din politie cu arme avand montate lunete cu o pereche de inele sanatoase ... au trecut pe sub apa, au sarit cu parasuta, au zacut in desert sau in mlastini cu zilele si n-au avut nici pe naiba monturile. Acu' nu se mai poate decat cu inele taiate oricum numa orizontal nu, eventual din 3-4 bucatele si vreo doua duzini de surubele.

Este un italian care face niste inele gen Talley, cu partea de jos monobloc fixata direct in culata si partea de sus de forma unei lamele elastice fixate cu suruburi doar pe-o parte .... totul realizat din titan, rigid jos, elastic sus. 2 suruburi pe baza, 2 suruburi sa strangi lamela, o singura interfata de contact si totul la vreo 50 g perechea. Tot ceva in jur de 400 E costa si tot asa bine fixeaza. Da' asa-i omul - cu cat arata mai "sovietic" obiectul cu atat e mai apreciat; italianul asta vinde cateva perechi pe an iar Sphur nu pridideste cu fabricatul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde violiv pe 15 Mar 2016, 19:49

Uite aici (click pe poze si vezi mai multe detalii in galerie):

http://www.dinpal.it/it-IT/prodotti/1/Fissi.php

http://www.dinpal.it/it-IT/prodotti/3/Su-misura.php

Asta daca nu vrei cumva o luneta cu sina si-ai scapat de orice griji cu o montura invizibila.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde Tranan pe 15 Mar 2016, 20:25

Cei care se plang de SPUHR sunt cei care nu le-au folosit. Cine a lucrat odata cu SPUHR nu prea e entuziasmat sa mearga pe altceva. Hensoldt a facut un test mare cu montaje si singurele pe care nu le-au rupt au fost SPUHR si ERA-TAC.
Daca montajele de care spui tu ar fi fost asa de tari de ce au disparut? Simplu, pt. ca nu au facut fata calitativ cerintelor.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde DART pe 15 Mar 2016, 22:12

violiv scrie:Nu-mi place combinatia. Luneta da, montura nu. Inutil de mare, stufoasa, scumpa.
Zeci de ani au tras lunetisti militari sau din politie cu arme avand montate lunete cu o pereche de inele sanatoase ... au trecut pe sub apa, au sarit cu parasuta, au zacut in desert sau in mlastini cu zilele si n-au avut nici pe naiba monturile. Acu' nu se mai poate decat cu inele taiate oricum numa orizontal nu, eventual din 3-4 bucatele si vreo doua duzini de surubele.

Este un italian care face niste inele gen Talley, cu partea de jos monobloc fixata direct in culata si partea de sus de forma unei lamele elastice fixate cu suruburi doar pe-o parte .... totul realizat din titan, rigid jos, elastic sus. 2 suruburi pe baza, 2 suruburi sa strangi lamela, o singura interfata de contact si totul la vreo 50 g perechea. Tot ceva in jur de 400 E costa si tot asa bine fixeaza. Da' asa-i omul - cu cat arata mai "sovietic" obiectul cu atat e mai apreciat; italianul asta vinde cateva perechi pe an iar Sphur nu pridideste cu fabricatul.


Hmm...
Doctore draga...inteleg ca ai putea avea de comentat impotriva "formei" insa sa ai de obiectat impotriva "fondului" in ce priveste monturile SPUHR...nu mai stiu ce sa zic.Mai ales ca tie iti place sa fie "neagra si urata" ;) ...stau in montura asta lunetele "ca la mama lor" fara sa faci "potriviri" se inchid jumatatile dupa ce ai potrivit "orizontalitatea" pastrand egale fara efort spatiile dintre inele dupa ce ai aplicat cuplul recomandat.Eu in viata mea nu am vazut monturi prelucrate mai bine si mai in cota ca astea...
Mie imi plac f.mult...mi-am "inzestrat" doau carabine cu ele.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde violiv pe 15 Mar 2016, 23:45

Cam mult spus ca le-am criticat.
Am spus doar ca sunt "un pic prea mult".
E cam ca si cand ai compara pentru folosire la vanatoare un 4x4 uzual cu un T 34. E foarte adevarat ca T 34 va trece pe unde mai niciun autoturism de teren n-o va putea face da' tot tanc ramane si tot inutil pentru marea majoritate a aplicatiilor "civile".

Cu parere de rau, aparitia Sphur n-a dus nici la disparitia celorlate monturi nici la falimentul celorlalti producatori. Nu sunt nici primii care fac o montura prelucrata perfect si nici ultimii ... ba chiar e o avalansa de monturi ca niciodata de cand cu CNC-uri pe toate drumurile.

In ceea ce priveste montarea unei asemenea monturi pe Blaser ... raman la parerea mea: niciodata [-(

Spor la tras tuturor celor dotati cu Spuhr! Astept sa vad cat va dura pana va fi detronata de urmatoarea cea mai cea montura existenta.

P.S. v-ati intrebat vreodata de ce e nevoie de asemenea monstri mecanici (pentru ca, fie vorba intre noi, nici o pereche de "simple" inele ceva mai tactice nu sunt departe) ca sa obtii o fixare ferma si sigura in timp pe o baza Picatinny? Cum naiba de o "copita de porc" sta pe arma zeci de ani si nici nu se vede de sub luneta iar pentru Picatinny trebe ori inele tactice ori o minune ca Spurh ca sa obtii aproape acelasi rezultat?

Raspunsul e la indemana oricui si chiar si cei ce au introdus standardul s-au intrebat nu de mult daca nu cumva e cazul sa treaca la ceva mai bun sau chiar sa revina la ce-au avut mai bun nu cu mult inainte ....
ei bine, sistemul prezinta o deficienta conceptuala, prezenta inca inainte de a se apuca sa-l proiecteze, sa-l construiasca si sa-l impuna la nivelul la care a ajuns astazi. Uite asa, din greseala in greseala spre victoria finala, am ajuns sa nu mai putem sa ne dorim mai niciun fel de chitibus inventat ca accesoriu pentru arme pentru ca nu iese pe piata decat pentru prins pe sina Picatinny.
Deja am ajuns prea departe ca sa recunoastem ca-i un sistem deficitar si ca are nevoie de mai mult decat o montura Spuhr ca sa reziste la solicitari. Pana la urma, oricat ar fi de minunate "inelele" astea sofisticate, tot pe o amarata de baza prinsa de arma cu niste surubele cat scobitorile sta. Daca frezezi direct in culata armei sloturile e ceva mai bine dar nu cu mult. Cati avem arme cu sina Picatinny frezata direct in culata ca sa putem beneficia de toate avantajele unei asemenea monturi? Punctul slab ramane baza, cuiul lui Pepelea ... si oricat s-ar face clestele de mare tot nu-i deajuns ca sa stea si baza pe arma. Exact ca in povetele clasice: Nu merge? Ia un ciocan mai mare!

Pentru amatorii de astfel de realizari in domeniu: dati un ochi si pe la ce au facut sau mai fac europenii. O sa ramaneti surprinsi de cat de putin material folosesc .... dar cat de inteligent.

P.P.S. rog moderatorul sa nu stearga topicul. Banuiesc ca discutia despre monturi va continua. Oricum n-am mai dezbatut de multisor problema ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde DART pe 16 Mar 2016, 00:09

Stai linistit nu inchide nimeni topicul...
"Scobitori" zici ... pai iti spun eu ca se pare ca nu le ai avut in mana...piesa antirecul care intra in sloturile sinei picatinny sunt niste suruburi facute dintr-un otel "dedicat"...
Chiar daca sistemul acesta de prindere poate avea "lacune" ... si este cunoscuta aversiunea ta fata de acesta prindere... la ce nivel a ajuns SPUHR practic acopere orice "neajuns" al sistemului...
Inteleg toate argumentele tale...si in continuare am sa fiu fericit ca le am.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde violiv pe 16 Mar 2016, 00:26

Nu m-ai inteles.
O sa pui aceasta minunata realizare tehnica pe o baza dedicata. Prinderea Spuhr se va aseza perfect pe ea, in mod sigur se va clampa la fel de perfect pe ea si va asigura intreaga stabilitate a sistemului pe care o doresti .... cu doua conditii:
- daca si baza e de aceeasi calitate,
- daca fixarea bazei pe arma se apropie macar ....

Apropo de Blaser. Ai vazut cum se prinde sina Picatinny de teava la variantele tactice? Ei bine, teava are in partea superioara doua suruburi exact-exact la fel ca cele montate in partea inferioara si care asigura fixarea tevii de sasiu. Pe aceste doua suruburi se aseaza o sina profilata perfect pe teava si se strange cu doua piulite ca alea de fixeaza arma in pat ... si cu un pic de rasina la mijloc :-$
Stii ca in urma cu multi ani Blaser oferea o sina Picatinny de pus pe tevile clasice? Se prindea fix, cu suruburi si gheare de fixare in lacasele practicate in teava. Pentru ca ei n-o mai ofera au aparut alti producatori care fac tot felul de modele. De ce au retras-o? Cam din acelasi motiv pentru care au scos calibrele africane grele din seria R 93 .... nu prezenta siguranta.
Si eu vreau o baza de asta pe una din tevi ... pentru ca mor sa-mi pun o Pitbull pe Blaser :-ss dar am ajuns la concluzia ca trebe una de otel, pe care s-o "forez" un pic pe verticala si prin aceste gauri s-o sudez de teava armei ca sa fiu sigur ca va sta la locul ei.

O luneta cu tub necesita o montura Spuhr ca sa fii multumit de cum se aseaza luneta in inele, de cum se strang acestea, de cum fixeaza luneta pe pozitie.
O luneta cu sina n-are nevoie de nimic din toate astea. Roaga-te sa apara seria cea noua de la S&B si cu sina si fa-ti un pustiu de bine si treci la ea ... cel putin pe Blaser.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde Tranan pe 16 Mar 2016, 07:46

Foarte multi armurieri au tras semnalul de alarma in ce priveste monturile si chiar unul din respectatii armurieri din Romania imi spunea odata cum ca pana la 70% din problemele cu arme care trag aiurea nu au de a face nici cu arma si nici cu luneta ci cu monturile de proasta calitate. Mergand pe SPUHR elimini practic intotdeauna problema asta.

SPUHR insa sunt, in special, monturi militare si nu e intotdeauna nevoie de asa ceva dar in cazul de mai sus, luneta e tot o luneta militara/tactica cu o performanta impecabila. Pe o astfel de luneta nu as baga Warne, Weaver, Talley si nici macar variante mai sexy de genul Badger Ordanance sau American Arms.
SPUHR ofera un sistem monobloc impecabil, cu deschidere pe diagonala incat montura sa nu obtureze turetele, bubbel level incorporat cat si posibilitatea de a monta accesorii adiacente de genul red-dot, lanterne etc pe montura. In felul acesta eviti sa le montezi pe luneta.

In ce priveste partea estetica, fiecare cu gustul lui, mie imi place insa designul SPUHR la nebunie.

Sunt de acord insa ca nu e in totdeauna nevoie de astfel de montura daca e vorba de vanatoare dar cand e vorba de long range, SPUHR sunt ata de superioare incat celelalte marci sunt practic neinteresante.
In ce priveste Blaser, la noi urla multi si sunt iritati de faptul ca nu exista sina picatinny pe Blaser pt. ca vor sa bage SPUHR. E motivul pt. care Contessa si IOR au scos sinele lor Picatinny pt. Blaser.

SPUHR au devenit atat de populare incat se ajunge la situatia in care armele sunt fortate sa se adapteze la ele decat invers.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde GeKados pe 16 Mar 2016, 09:58

@ Tranan +1

SPUHR , da poate ca sunt putin cam mult pentru vanatoare dar si aici se aplica preferintele fiecarui individ in parte. As vrea sa nu uitam ca si armele de vanatoare mai sunt trantite, scapate din mana, se mai plimba prin masina chiar si in huse dar tot au de suferit.. asa ca trebuie ales un sistem robust. Nu mai intram in detalii privind calitatea executiei, robustetea si optiunile de fixare al altor accesorii pe care Spuhr le ofera...
Eu personal , le folosesc de vreo 3 ani si le recomand fara nici un fel de jena. Am amici care deja le folosesc cu succes pe arme de vanatoare in diferite configuratii.
Singura problema este... pretul :D ... dar stiti cum e , daca vrei cu adevarat, merita.

Daca as fi putin rautacios :D as putea face paralela cu Blaser-ul ... si el este foarte scump, accesoriile sunt limitate si te rup la propriu , etc... Pe scurt se poate vana si cu alte arme la sfert de pret si la fel de usoare, mai mult sau mai putin ergonomice, etc dar pana la urma cine vrea ergonomie/ performanta/ eleganta merge pe Blaser. Si stiu ca sunt muuulti care au ales aceste criterii... :wink:

Cat despre picatinny , de accord sunt si picatinny de proasta calitate care fie au joc mare intre suruburile de fixare si gaurile sinei , fie tolerante mari de executie ale sloturilor ... amandoua aceste probleme duc la o oarecare dispersie sau decalaj fata de POI a sistemului in anumite conditii ( montaj incorect sau socuri mecanice ) . Dar sunt sine picatinny de buna calitate care au toate suruburile de fixare cu cap innecat pt autocentare, tolerante mici ale prelucrarilor si acolo nu ai cum sa gresesti...practic nu are ce sa se intample ca sa pierzi precizia. Lucru valabil chiar si pentru cele din aluminiu de care se tot feresc multi ( nu sunt bune ca aluminiul este moale si se deformeaza,nu rezista etc).... multi care de fapt nu sunt suficient informati ...
Sunt de accord ca o sina mai adauga inca o bucla suplimentara in "lantul de cote" al unui sistem de tragere dar eu zic ca functioneaza destul de bine din moment ce sunt folosite pe scara larga ( Armata, politie, tir precizie sau LR, vanatoare, ... etc) . Un surub clasa 8,8 are o incarcare maxima de ~600 N/mm² adica 60kg/mm² nu mai vorbesc de cele clasa 12,9 cu care vin echipate majoritatea sinelor picatinny...

Cristi
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde DART pe 16 Mar 2016, 19:00

violiv scrie:Uite aici (click pe poze si vezi mai multe detalii in galerie):

http://www.dinpal.it/it-IT/prodotti/1/Fissi.php

http://www.dinpal.it/it-IT/prodotti/3/Su-misura.php

Asta daca nu vrei cumva o luneta cu sina si-ai scapat de orice griji cu o montura invizibila.


Le-am vazut,am mai vorbit noi de ele...sunt de acord ca sunt usoare , fiabile ,usor de montat...dar chiar si asa filigrane cum sunt numai vanatoresti nu sunt,dupa aspect sunt chiar futuriste...chiar si asa sunt f. interesante nu m-ar deranja sa incerc una...pot sa inteleg totusi de ce nu au priza la public...aspectul cred ca ii tine deoparte.

Imagine

Cum sunt de acord ca si aceasta combinatie poate fi considerata o fortare...insa mie imi place si sunt multumita de ea.Acum cand lunetele vanatoresti sunt mai tactice ca cele militare... granitele devin f.neclare (asa este si la monturi)...inexistente practic consider ca pt. cei care doresc rezultate constante fiabilitatea bate esteticul.In rest pot sa inteleg si alte optiuni.

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 16 Mar 2016, 19:49

Estetica e o chestie tare aiurea si e atat de subiectiva incat daca ai incerca sa pui de acord 1500 de forumisti nu cred ca ai obtine mai putin de 500 categorii :D
Nu ma omor dupa partea estetica. Totusi, sunt cateva considerente peste care sufletul meu nu prea poate sa treaca. De ex.: o montura si o luneta tactica-tactica sau cu acest aspect pusa pe o basculanta cu o teava si cocos exterior, gravata si incrustata pana-n varful tevii. Tot asa, o utilitara prin excelenta cum este o semi e foarte la limita kitsch (dupa mintea mea) daca are carcasa incrustata cu aur si lemn de gradul XX.
Sa pui o Sphur pe o AI in 338 Lapua sau pe o Blaser Tactical mi se pare aproape obligatoriu, merge foarte-foarte bine pe Sauer-ul de poligon din poza dar sa te muncesti s-o pui pe o arma standard de vanatoare mi se pare un pic exagerat, estetic vorbind. Repet, e doar parerea mea, strict ca estetica a complexului la total.

Ca estetica, functia, febletile si nevoile pot fi foarte in contradictie stiu prea bine. De mai bine de un an ma chinui sa ma hotarasc. Estetic si functional, o luneta buna cu sina, cu montura dedicata e cea mai buna combinatie pe teava de 243 de la Blaser. Ce ma fac insa ca IOR nu face lunete cu sina si ma mananca palmele de nu mai pot sa pun una din cele noi pe o arma personala .... si uite asa am ajuns sa iau o Ij 18 pe sintetic numa ca sa-i pun deasupra IOR =)) =)) nu numa amicii da' si curcile rad de mine la faza asta.
Da' tocmai mi-ati dat o idee - cred ca s-ar potrivi sa pun o sina Picatinny si Spuhr intre Ij 18 si o IOR 1-10x sau 2-16 ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde radubichis pe 16 Mar 2016, 20:17

:o excelenta idee :-bd =))
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 16 Mar 2016, 20:35

violiv scrie:...........Ce ma fac insa ca IOR nu face lunete cu sina si ma mananca palmele de nu mai pot sa pun una din cele noi pe o arma personala .... si uite asa am ajuns sa iau o Ij 18 pe sintetic numa ca sa-i pun deasupra IOR =)) =)) nu numa amicii da' si curcile rad de mine la faza asta.
Da' tocmai mi-ati dat o idee - cred ca s-ar potrivi sa pun o sina Picatinny si Spuhr intre Ij 18 si o IOR 1-10x sau 2-16 ...


...sigur mai poti sa pui in acelas timp pe IJ-ul cu pricina ...si o umbreluta de cocktail , un dozator de suc Tec...si de ce nu si o razatoare Wörner
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: IOR 3,5-18x50+SPUHR 6 MIL/ 20 MOA+B.Creec Flip Cover

Mesajde mialxx pe 16 Mar 2016, 21:35

Le-am vazut,am mai vorbit noi de ele...sunt de acord ca sunt usoare , fiabile ,usor de montat...dar chiar si asa filigrane cum sunt numai vanatoresti nu sunt,dupa aspect sunt chiar futuriste...chiar si asa sunt f. interesante nu m-ar deranja sa incerc una...pot sa inteleg totusi de ce nu au priza la public...aspectul cred ca ii tine deoparte.

Cum sunt de acord ca si aceasta combinatie poate fi considerata o fortare...insa mie imi place si sunt multumita de ea.Acum cand lunetele vanatoresti sunt mai tactice ca cele militare... granitele devin f.neclare (asa este si la monturi)...inexistente practic consider ca pt. cei care doresc rezultate constante fiabilitatea bate esteticul.In rest pot sa inteleg si alte optiuni.

Imagine


Servus Dart. Arma din imagene e arma ta? Ce bipod ai pus si cum l-ai prins?
Am si eu una in 308 win.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 16 Mar 2016, 21:59

mialxx scrie:...........................................................


Servus Dart. Arma din imagene e arma ta? Ce bipod ai pus si cum l-ai prins?
Am si eu una in 308 win.

Cu stima Alin


Da,este arma mea este tot un .308 win.
Bipodul este un Harris 9-13 inch.
Spre norocul meu sunt contemporan cu un inginer genial cunoscator in ale armelor care mi-a confectionat si mi-a montat un adaptor de bipod mai bun ca originalul.Este si prins pe un suport f.solid pt.ca antepatul de la Sauer 202 Wolverine este unul gros...astfel a iesit o lucrare solida care nu are cusur.Ce mai !...sunt norocos :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 17 Mar 2016, 00:28

DART scrie:
violiv scrie:...........Ce ma fac insa ca IOR nu face lunete cu sina si ma mananca palmele de nu mai pot sa pun una din cele noi pe o arma personala .... si uite asa am ajuns sa iau o Ij 18 pe sintetic numa ca sa-i pun deasupra IOR =)) =)) nu numa amicii da' si curcile rad de mine la faza asta.
Da' tocmai mi-ati dat o idee - cred ca s-ar potrivi sa pun o sina Picatinny si Spuhr intre Ij 18 si o IOR 1-10x sau 2-16 ...


...sigur mai poti sa pui in acelas timp pe IJ-ul cu pricina ...si o umbreluta de cocktail , un dozator de suc Tec...si de ce nu si o razatoare Wörner



Razi tu razi da' chiar am luat o Ij 18 cu pat de plastic, in bunul si batranul 30-06. Si chiar am de gand sa trag cu ea. Si nu pe catare ci vizand printr-o luneta. Pana una-alta, ca tot venise vorba de bipozi, i-am montat unul Truglo ;;) 9-13", vreo 250 g si vreo 150 RON. Urmeaza un pic de tuning la tragaci si la obrazar ca deja stiu ce si cum tre sa-i fac. Munitia e gata pregatita, niste Norma ceva mai "match".
Scopul final? Sa scot o combinatie care in final sa traga la nivel de maxim 3 cm la 100 m, capabila de "un PET la 300 m" si care sa ma fi costat per-total maxim 1000 lei, adica aproape jumate din costul doar al unei monturi Spuhr. Precedenta combinatie de acest gen mi-a iesit sub 2000 lei si trage si azi exact in configuratia in care a plecat de la mine. Acum vreau sa ating "un minim istoric" al costurilor pentru o carabina eficienta la vanatoare.
Culmea e ca si montura de pe Ij reprezinta o parte semnificativa financiar in aceasta combinatie. Asa cum pomenea mai sus un coleg, chiar e adevarat ca monturile slabe sunt esenta insuccesului.
Va tin la curent cu ce-mi va iesi.

P.S. urmatoarea postare va fi legata strict de monturi, scuze pentru divagatie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 17 Mar 2016, 00:53

Te cred ... si stiu ca esti capabil sa faci tot felul de magii...bine ca mai ai energie pt.asta :) ca stiinta stiu ca ai !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde mialxx pe 17 Mar 2016, 11:46

L-ai prins in același loc unde se prinde cureaua? Cum ești mulțumit de arma?

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 17 Mar 2016, 12:17

mialxx scrie:L-ai prins in același loc unde se prinde cureaua? Cum ești mulțumit de arma?

Cu stima Alin


Nu acolo :)

uite aici:

Imagine


aici sa vezi cum trece imbusul peste constructie.


Imagine



Eu zic ca merge binisor arma,iti atasez rezultatul de la prima si ultima iesire cu ea in Poligonul de la Pecica...si desigur sunt f. multumit.

Imagine

grupul din centru(cel de 5) este rezultatul a unor focuri executate consecutiv in aprox.1,2 minute.

Imagine

Dar hai te rog sa vorbim despre asta in alta parte si sa vorbim despre monturi...aici, si asa am fortat nota :oops:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 17 Mar 2016, 12:24

tot o montura e si surubelul pentru bipod sau oricare alt sort de sistem de atasare a unui bipod

si din ce spun altii e la fel de important cum si unde agati bipodul de arma ca si montarea lunetei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 17 Mar 2016, 12:47

violiv scrie:tot o montura e si surubelul pentru bipod sau oricare alt sort de sistem de atasare a unui bipod

si din ce spun altii e la fel de important cum si unde agati bipodul de arma ca si montarea lunetei.


Confirm.
Ce am vazut personal este ca la armele usoare si f.echilibrate (cum este Blaserul sintetic de exemplu si nu numai) recomandarea este ca bipodul sa vina mai in spate...am vazut bipod montat in fata suruburilor de prindere a tevii...si oamenii erau f. multumiti.Iar la armele mai grele cu teava mai lunga si grea cu antepat generos/carnos... cat mai in fata.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde mialxx pe 17 Mar 2016, 13:11

Multumesc Dart.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde DART pe 17 Mar 2016, 13:28

mialxx scrie:Multumesc Dart.

Sa ne fie de bine ...la toti ! :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde GeKados pe 17 Mar 2016, 16:18

violiv scrie:Scopul final? Sa scot o combinatie care in final sa traga la nivel de maxim 3 cm la 100 m, capabila de "un PET la 300 m" si care sa ma fi costat per-total maxim 1000 lei, ...


Sunt curios ce va iesi si daca vei reusi sa respecti bugetul propus .

violiv scrie: ...adica aproape jumate din costul doar al unei monturi Spuhr.


....sau Blaser :D

PS: o montura pentru Blaser este mai scumpa decat o montura SPUHR :wink:


DART scrie:Confirm.
Ce am vazut personal este ca la armele usoare si f.echilibrate (cum este Blaserul sintetic de exemplu si nu numai) recomandarea este ca bipodul sa vina mai in spate...am vazut bipod montat in fata suruburilor de prindere a tevii...si oamenii erau f. multumiti.Iar la armele mai grele cu teava mai lunga si grea cu antepat generos/carnos... cat mai in fata.

Norma dpdv teoretic bipodul montat cat mai in spate, spre tragator e mult mai instabil pentru ca intre pat si bipod se micsoreaza distanta afectand stabilitatea....astfel sunt vizibile si cele mi mici greseli facute de tragator. Invers sta treaba cu montare bipodului cat mai in fata si in acelasi timp axa tevii sa fie cat mai aproape de axa orizontala de pivotare a bipodului. Clar, conditia principala este de a avea o baza solida pentru montarea lui, daca nu mai rau face...
Din punctul meu de vedere, o conditie importanta ( cel putin pentru mine) este ca un bipod trebuie sa nu fie rigid , sa fie elastic pe directia axei tevii pentru a putea pune putina presiune pe arma fara ca acesta sa alunece ...cum face Harrisul cand pui presiune pe el. Asta ne ajuta la o gestionare constanta a reculului la fiecare foc.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 17 Mar 2016, 16:59

Nu cred ca neaparat e mai instabil ci mai degraba e o senzatie.
Practic, cu arma rezemata pe bipod obtii o parghie de gradul I, cu doua brate intr-o parte si alta a punctului de sprijin. Cu bipodul la gura tevii, bratul parghiei manevrat de tragator este foarte lung in comparatie cu cel ce ramane de la punctul de sprijin la gura tevii, ca urmare miscarea la nivelul talpii patului se demultiplica practic la gura tevii si amplitudinea miscarii acesteia ca si diferenta de plasare a proiectilului pe tinta fata de un ideal dat e mai mica.
Cu bipodul langa garda tragaciului, bratul parghiei pana la gura tevii devine aproape egal sau chiar mai lung si atunci miscarea patului se transmite proiectilului tanda pe manda sau chiar amplificata.
Pentru poligon sau tir la distanta mare e bine in prima varianta. Pentru urmarirea unei tinte mobile la distanta nu foarte mare, cam cum se intampla la vanatoare, e mai bine sa ai bipodul mai aproape.
Pe Blaser am pus urechiusa unde zice ulucul s-o pui, ca are un punct marcat in interiorul ulucului. Am renuntat si-am lasat cureaua agatata acolo pentru motivul expus mai sus si ca ulucul flecteaza numai daca lasi arma singura sa stea pe bipod. Am cautat o pozitie mai retrasa dar se loveste mana stanga de urechiusa la trasul din picioare si cu 375 nu-i deloc bine sa ai ceva metalic proeminand din uluc. Pozitia pentru ureche care permite manevrarea armei e intre cele doua suruburi care fixeaza teava, adica sub camera cartusului, aproape in punctul de echilibru, numa cat sa nu cada arma singura in bot cand o lasi libera sprijinita pe uluc.
La Carl Gustav am pe uluc o sina luuunga ingropata, tipica armelor de tir in poligon iar la alta arma am pus pe tot ulucul o sina lunga cu profil exterior Weaver dar fara sloturi transversale si pot varia pozitia bipodului dupa dorinta.

P.S. pe Blaser am montura fixa de la EAW, luata de peste ocean, cu vreo 250$ cand era dolarul mic-mic... nu de alta, da' am gasit teava la pretul unei monturi noi si am un blocaj psihic ;;)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde GeKados pe 17 Mar 2016, 19:08

Si mai pe scurt... punctul in care este fixat bipodul devine punct de pivotare, distanta mai mare intre punctul de pivotare si gura tevii => miscare amplificata => dispersie mai mare ...si invers.
Bine, cu avantajele si dezavantajele sale in functie de destinatie ( tir , vanatoare).

Cu montura ai facut afacere la banii platiti :lol:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Montura SPUHR si arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 17 Mar 2016, 21:34

Pretul accesoriilor pentru arme/vanatoare e o alta discutie lunga.
Cu un pic de vreme in urma am schimbat ambreiajul la Logan - placa, disc, rulment, firma agreata = <450 lei.
Cum lucrarea s-a facut la atelierul unui amic vanator, am pus alaturi ceva fieroaice dedicate armelor, posibil de cumparat (noi) cu aceiasi bani ... se incadrau o pereche de inele tactice de la IOR ^:)^ Nu are rost niciun fel de comparatie intre materiale folosite si calitate, ore de munca, numar de prelucrari, etc.

Cu mai multa vreme in urma, impreuna cu un amic mai entuziast atunci, am "corupt" o firma specializata in prelucrari de metale sa ne faca diverse chestiute, printre care si niste frane de gura. Oamenii au fost seriosi, chiar s-au interesat de aspectele legale ale proiectului nostru si s-au pus pe treaba. Ne-au facut vreo 3-4 bucati, incercand diferite modalitati de a lega un lant de productie eficient, cu gandul la o mica productie de asa ceva. Au stat mesterii pe masini, au stat si economistii peste cifre si ne-au dat pretul ... cu vreo 5-10% mai mic decat al produselor echivalente de prin alte parti. Noi speram sa iesim undeva la jumate asa c-am luat-o de la capat cu procesul tehnologic, calcule, bla-bla si ne-a iesit chiar mai rau ... ineficient economic de produs asa ceva. Asa ca ideea a fost abandonata.
Cu ocazia asta am intrat un pic in amanuntele prelucrarii metalului "de finete" si am cam inteles ce inseamna sa scoti 100-1000 de piese la rand cu exact aceleasi specificatii tehnice si tolerante de una sutime de milimetru. Din pacate, chiar in era ultra-tehnologizata in care suntem, asemenea constanta de fabricatie costa mult.
Revenind la partea cu monturile, eu nu critic neaparat pretul pentru ca deja am aflat pe pielea mea ca e scump sa faci ceva perfect. Dar asta nu inseamna ca nu mi se sterpezeste gura cand ma gandesc cat costa sau ca sunt obligat sa iau fix acea oferta. M-am invatat de multi ani sa caut acele lucruri care chiar fac lucrul pe care se lauda ca-l fac si costa cel mai putin.
N-am avut nevoie de montura rapida pentru acea teava, asa ca am ales una fixa, care sta perfect pe teava si-si face treaba, la cel mai mic pret la care am gasit ceva gata testat de altii si cu referinte bune.
Am avut nevoie de montura rapida, ma-m apucat si-am cautat peste tot variante, am testat cat am putut, am vazut si testele altora si-am reajuns la concluzia pe care o stiam deja ... vrei ca al treilea foc sa intre primele doua dupa ce ai demontat si remontat luneta intre timp, atunci trebe sa platesti mult pentru ca variantele mai ieftine sunt bani aruncati in vant.

E foarte probabil ca de as fi avut o TRG in loc de TRG-S as fi cautat o montura ca Spuhr, monobloc, "beton", impecabila la prelucrari si fituiri, eventual cu mici dichisuri care fac viata mai usoara - cum e bula de nivel incorporata.
Ca o "monobloc" croita de la 0 dintr-o singura bucata e mai solida si mai "aliniata" decat orice fel de inele puse pe separat pe baze e aproape axiomatic asa ca nu mai trebe insistat. Chiar si acestea sunt "aproape perfecte:

http://www.dnzproducts.com/product/game-reaper-howa-2/

Ma gandesc sa extindem subiectul la modul urmator: luand ca repere de varfuri ale realizarilor in acest domeniu, fiecare pentru scopul propus, monturile Sphur, respectiv Blaser sa incercam sa coboram un pic stacheta pana la un nivel mai accesibil ca pret dar cu performante suficient de apropiate incat sa poata fi utilizate in perfecta siguranta si liniste. Nu chiar ca un clasament ci mai mult ca o harta comparativa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate