Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:46

autorizatie individuala

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

autorizatie individuala

Mesajde kama3 pe 31 Aug 2016, 19:01

Salutare!
Am o dilema referitoare la autorizatia individuala.
Pe un fond de vanatoare este o cota de recolta la caprior de x masculi de selectie, y masculi de trofeu si z femele si tineret.
La inceputul sezonului platesc c/v stabilita, dar din varii motive scot autorizatia in ultima luna de sezon la mascul.
Ce se intampla daca dupa ce scot autorizatia si ies in teren ghinionul face sa nu apara niciun tap?
Conform legii sunt obligat sa ies in teren doar insotit de paznicul de vanatoare si sa trag in ce imi indica el (in cazul selectiei).
In conditiile in care ies de n ori si nu vad nimic ( nu vorbesc aici de vanat care se sperie si fuge, de foc gresit sau de refuzul de a trage) ce se intampla cu suma platita? Se pierde sau se "reporteaza"? E prevazut legal undeva acest aspect sau tine de reglementarile interne ale fiecarei asociatii?
Cel putin teoretic cred ca cotele de recolta se aproba in baza unor raportari facute de gestionari, raportari care se fac in urma unor observatii in teren. Gresesc? si presupun ca tapii din cote nu sunt singurii de pe fond ci doar cei care pot fi extrasi.
Nu vreau sa par pesimist, dar nici nu vreau sa dau niste bani doar pentru a avea "privilegiul" de a ma plimba cu pusca pe umar pe un fond de vanatoare si a visa la un tap.
Desi am obtinut permisul acum 14 ani, (iar vreo 6 am facut pauza) sunt absolut novice in ceea ce priveste vanatoarea individuala.
Multimesc!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: autorizatie individuala

Mesajde Andrei0794 pe 31 Aug 2016, 20:04

Depinde de asociatie.Sunt asociatii unde platesti dupa ce impusti tapul,sau AJVPS unde platesti inainte si daca il impusti bine, daca nu,nu si nu primesti banii inapoi. :mrgreen:
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: autorizatie individuala

Mesajde UlissePro pe 31 Aug 2016, 20:10

Nu am intalnit rea credinta la AJVPS (C-ta sau IL) - sa iau autorizatie si sa nu am țap de împușcat. Tind sa cred ca indiferent de AJVPS-ul de unde vei lua autorizația, nu vei umbla pe coclauri degeaba.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: autorizatie individuala

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2016, 20:15

Tine de politica asociatiilor, nu de vreo lege anume. Uneori acest aspect nici nu este cuprins in cadrul statutelor asociatiilor, ci sunt hotarari de consiliu sau pur si simplu ale directorilor.
Cel mai bine, vanatorul care doreste sa vaneze un caprior, trebuie sa se intereseze despre fondurile care tin caprior, eventual sa faca cateva observatii impreuna cu paznicul de vanatoare. Cine merge la noroc are toate sansele sa ramana cu banii dati de pomana si de multe ori se cam dau banii degeaba. Cele mai multe asociatii dau autorizatia pe 30 de zile sau pe 15 zile cu prelungire pe inca 15. Daca in acest termen nu vanezi tapul, poti spune adio la bani.
Unele asociatii, in cazul in care nu s-a vanat capriorul de catre vanatori, pun in sarcina paznicilor sa il vaneze, vanatorul venind sa il ia de la camera frigorifica, asta asa sa nu spuna ca nu s-a ales cu nimic. Cam rusinos, dar asta este, unii accepta si asa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 31 Aug 2016, 20:31

kama3 scrie:In conditiile in care ies de n ori si nu vad nimic ( nu vorbesc aici de vanat care se sperie si fuge, de foc gresit sau de refuzul de a trage) ce se intampla cu suma platita? Se pierde sau se "reporteaza"?


In acele conditii, daca n ala e mai mare de 3, trebuie sa iti dea autorizatie anul urmator (cel putin moral). In practica, la asociatia la care sunt eu (AJVPS Buzau) nu prea ai cum sa mergi de multe ori fara sa vezi tap. Daca nu vrei sa tragi ca nu iti convin dimensiunile coarnelor e altceva si e pe barba ta.

P.S. Daca e sfarsit de sezon nu inseamna ca s-au terminat tapii ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde kama3 pe 31 Aug 2016, 20:49

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari.
Am specificat ca nu vorbesc de cazurile cand vezi tapul dar nu il ajungi, nu tragi ca nu vrei sau ratezi. In conditiile astea gestionarul nu poate fi acuzat de absolut nimic.
Situatia in care il impusca gestionarul si iti da carcasa, chiar daca poate nu e etica, cel putin confirma existenta pieselor.
Iar faptul ca autorizatia e scoasa e la sf perioadei implica ca nu poate fi prelungita. Poate doar data alta la femela ..
Cat despre observatii anterioare tine de multe aspecte.. posibilitati, disponibilitatea paznicului de a participa la observatii, ca degeaba ma duc de unul singur daca ma uit la fond ca "mata-n calendar" etc.
Sa speram ca primul va fi cu noroc, mai incolo pot veni si esecurile?
Toate cele bune!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: autorizatie individuala

Mesajde vinatorul iscusit pe 31 Aug 2016, 20:55

Țapii nu s au terminat,nici multi nu sunt, este de umblat, poti avea noroc, dar sunt fonduri unde ar trebui sistat temporar vanatoarea la aceasta specie, cunoscatorii stiu de ce, ca sunt rari ! dar trebuie terminat cu dat ul banilor inainte , ca la curve,cu vanatoare la țap cu strainii , ca..."sanki" tu sa ai cotizatie mai mica, iar paznicul sa si faca putin treaba, nu sa bantuie cu masina ta sa i cautam....; macar abtinere(interzis) la femele si specia isi va reveni!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: autorizatie individuala

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2016, 22:13

Total de acord. Cel putin la femele sunt cazuri unde se trage la orice, este in plan, jos cu ea, tanara sau batrana prea putin conteaza. Nu se mai uita nimeni daca acea femela chiar era de scos din teren. Noi inca suntem primitivi la acest capitol si nu stiu de ce nu vrem sa ne trezim la realitate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: autorizatie individuala

Mesajde OVI762 pe 01 Sep 2016, 01:07

Nu's de ce am eu o chimie cu tine,chit ca nu te stiu,inca :wink: Cred ca ai scris corect pana acum si de aia imi esti drag;fi atent la asta-am un tap platit de 2 ani si nu apuc s il scot din joc.Tap oltenesc,aproape la fel de periculos ca iepurii din sud :mrgreen: .Ma suna saracii oameni de la asociatia de unde l-am platit de imi e si rusine sa le mai raspund''hai mai Ovi ca te lasam sa-l impusti si din elicopter numai sa tragi...ca sigur cade el...''....Capisci?E oameni si Oameni,vezi cum te orientezi.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: autorizatie individuala

Mesajde OVI762 pe 01 Sep 2016, 01:07

Nu's de ce am eu o chimie cu tine,chit ca nu te stiu,inca :wink: Cred ca ai scris corect pana acum si de aia imi esti drag;fi atent la asta-am un tap platit de 2 ani si nu apuc s il scot din joc.Tap oltenesc,aproape la fel de periculos ca iepurii din sud :mrgreen: .Ma suna saracii oameni de la asociatia de unde l-am platit de imi e si rusine sa le mai raspund''hai mai Ovi ca te lasam sa-l impusti si din elicopter numai sa tragi...ca sigur cade el...''....Capisci?E oameni si Oameni,vezi cum te orientezi.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: autorizatie individuala

Mesajde OVI762 pe 01 Sep 2016, 01:10

Shit,de 2 ori.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: autorizatie individuala

Mesajde kama3 pe 01 Sep 2016, 03:21

Asta inseamna ca sunt de 2x simpatic :D
Pai poti sa lasi tapul platit si nerecoltat? Nu incurca socotelile?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: autorizatie individuala

Mesajde the_mav pe 01 Sep 2016, 08:19

ieri vorbeam cu un prieten care a platit nu mai putin de 5 (CINCI :!: :!: :!: :!: ) tapi catre 3 asociatii, fara a mai apuca nici macar sa iasa la vreunul din ei.
Motivele invocate de fiecare dintre respectivele asociatii, DUPA ce au incasat banii, sunt de la hilare la neortodoxe, majoritatea cu iz puternic de ilegalitate.

sa zicem ca acum toate asociatiile se roaga de el sa ii returneze banii, dar...e cam tarziu. :twisted: :twisted: :idea: :twisted:

@kama3: da si nu, depinde cum e raportat in acte de catre asociatie. :!: :idea: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: autorizatie individuala

Mesajde violiv pe 01 Sep 2016, 08:41

UlissePro scrie:Nu am intalnit rea credinta la AJVPS (C-ta sau IL) - sa iau autorizatie si sa nu am țap de împușcat. Tind sa cred ca indiferent de AJVPS-ul de unde vei lua autorizația, nu vei umbla pe coclauri degeaba.
Numai bine.


Inca nu ai trait destul. Sezonul trecut, Constanta, cerb -4500 lei autorizatia, 16 iesiri in teren, niciun foc tras, vazut de departe vreo 2-3, si acum plange dupa bani.
Nu-i singurul, anul trecut la cerb a fost rau de tot mai oriunde in tara.

Sa primesti banii inapoi e doar "la mica intelegere" posibil. In materie de vanatoare e ca la telefonia mobila: nimeni nu garanteaza ca vei impusca (sau vei avea retea) ... iti ofera doar posibilitatea sa incerci.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 01 Sep 2016, 09:20

vinatorul iscusit scrie:... dar trebuie terminat cu dat ul banilor inainte , ca la curve,
cu vanatoare la țap cu strainii , ca..."sanki" tu sa ai cotizatie mai mica,
iar paznicul sa si faca putin treaba, nu sa bantuie cu masina ta sa i cautam....;
macar abtinere(interzis) la femele si specia isi va reveni!

:-bd :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:
Adevar grait-ai !!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde the_mav pe 01 Sep 2016, 09:36

violiv scrie:
UlissePro scrie:Nu am intalnit rea credinta la AJVPS (C-ta sau IL) - sa iau autorizatie si sa nu am țap de împușcat. Tind sa cred ca indiferent de AJVPS-ul de unde vei lua autorizația, nu vei umbla pe coclauri degeaba.
Numai bine.


Inca nu ai trait destul. Sezonul trecut, Constanta, cerb -4500 lei autorizatia, 16 iesiri in teren, niciun foc tras, vazut de departe vreo 2-3, si acum plange dupa bani.
Nu-i singurul, anul trecut la cerb a fost rau de tot mai oriunde in tara.

Sa primesti banii inapoi e doar "la mica intelegere" posibil. In materie de vanatoare e ca la telefonia mobila: nimeni nu garanteaza ca vei impusca (sau vei avea retea) ... iti ofera doar posibilitatea sa incerci.

Vio, PARTIAL adevarat.
Sa nu uitam ca la noi inca sunt contracte cu furnizori de vanatoare care GARANTEAZA vanatul! :!: :idea: :idea: :!:
Daca te plimba 2-3-7 zile si NU vezi / NU te duce in pozitie de TRAGERE REALA asupra vanatului pre-platit PARTIAL, atunci respectivul furnizor isi opreste unele costuri MINIME (gen cazare, transport, etc) si restul se returneaza.
Asta daca nu se plateste vanatul DOBANDIT dupa incheierea vanatorii - de f multe ori asta intamplandu-se.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 01 Sep 2016, 09:50

violiv scrie:Sezonul trecut, Constanta, cerb -4500 lei autorizatia, 16 iesiri in teren, niciun foc tras, vazut de departe vreo 2-3, si acum plange dupa bani.
Nu-i singurul, anul trecut la cerb a fost rau de tot mai oriunde in tara.

Sa primesti banii inapoi e doar "la mica intelegere" posibil. In materie de vanatoare e ca la telefonia mobila: nimeni nu garanteaza ca vei impusca (sau vei avea retea) ... iti ofera doar posibilitatea sa incerci.


La noi au fost multe discutii pe tema aceasta, cu argumente pro si contra dinspre vanatori dar si dinspre paznici asa ca s-a ajuns la o hotarare oficiala:
761/2016 Decizie cotizatii membri
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/organizare/transparenta-decizionala/
Art 7, punctul c:
c) in cazul membrilor AJVPS Buzau, in situatia in care, din motive temeinic justificate, nu s-au recoltat exemplarele pentru care s-a platit cotizatie suplimentara la speciile cerb comun, capra neagra si urs, solicitarile de „transformare”/reportare a vanatului nerecoltat formulate de vanatorii in cauza pot fi aprobate numai de catre Consiliul AJVPS Buzau; in cazul capriorului, mistretului si a celorlalte specii de mamifere si pasari care se vaneaza in baza achitarii unei cotizatii suplimentare, vanatul nerecoltat nu se „transforma” si nu se reporteaza;


S-a considerat ca la mistret si tap conditiile sunt suficient de bune incat vanatorul sa se afle cel putin odata in pozitie de tragere (asta daca isi face timp sa iasa in teren)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde a&c pe 01 Sep 2016, 10:28

biriuck scrie:
violiv scrie:Sezonul trecut, Constanta, cerb -4500 lei autorizatia, 16 iesiri in teren, niciun foc tras, vazut de departe vreo 2-3, si acum plange dupa bani.
Nu-i singurul, anul trecut la cerb a fost rau de tot mai oriunde in tara.

Sa primesti banii inapoi e doar "la mica intelegere" posibil. In materie de vanatoare e ca la telefonia mobila: nimeni nu garanteaza ca vei impusca (sau vei avea retea) ... iti ofera doar posibilitatea sa incerci.


La noi au fost multe discutii pe tema aceasta, cu argumente pro si contra dinspre vanatori dar si dinspre paznici asa ca s-a ajuns la o hotarare oficiala:
761/2016 Decizie cotizatii membri
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/organizare/transparenta-decizionala/
Art 7, punctul c:
c) in cazul membrilor AJVPS Buzau, in situatia in care, din motive temeinic justificate, nu s-au recoltat exemplarele pentru care s-a platit cotizatie suplimentara la speciile cerb comun, capra neagra si urs, solicitarile de „transformare”/reportare a vanatului nerecoltat formulate de vanatorii in cauza pot fi aprobate numai de catre Consiliul AJVPS Buzau; in cazul capriorului, mistretului si a celorlalte specii de mamifere si pasari care se vaneaza in baza achitarii unei cotizatii suplimentare, vanatul nerecoltat nu se „transforma” si nu se reporteaza;


S-a considerat ca la mistret si tap conditiile sunt suficient de bune incat vanatorul sa se afle cel putin odata in pozitie de tragere (asta daca isi face timp sa iasa in teren)


Este o hotarare interna asumata de toata lumea (probabil stiu exact bonitatea fondurilor) care nu lasa loc de interpretari si aranjamente cu paznicii sau alte smecherii... posibile la noi..., doar sa fie adusa la cunostinta vanatorului inaintea sa i se incaseze contravaloarea autorizatiei, iar daca si-o asuma asta este.
Iar din punct de vedere tehnic-economic sau contabil mai bine zis exista posibilitatea returnarii banilor, reportarea de pe un an pe altul, sau a preplatirii pentru anul viitor a piesei, cat timp stiu clar ca nu se va recolta piesa in sezonul respectiv de catre cel care a platit, pentru a putea fi data catre altcineva. In felul acesta se evita si imoralitatea incasarii banilor pentru o piesa pe care ai platit-o si pe care nu ai recoltat-o si nici nu blocheaza piesa pentru cel care din varii motive nu ajunge la vanatoare si raman cu planul nefacut.
Deci nu trebuie sa se ajunga "la mica intelegere", pentru ca nu este corect si moral sa platesti ceva si sa nu primesti contravaloarea platii :think:
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 01 Sep 2016, 11:27

Trebuie avut in vedere ca si cel ce plateste piesa si nu se prezinta aduce un prejudiciu asociatiei.
Practic asociatia trebuie sa impuste animalul cu personalul angajat si va incasa pentru aceasta doar contravaloare carnii, pierzand diferenta pana la suma pe care ar fi incasat-o de la un vanator pus pe treaba.

Nu mai bine s-ar incheia cu toata tarasenia asta cu banii inainte (ca la fetite) ?
A fost si asa. Au existat insa vanatori care s-au apucat sa faca turism si atunci paznicii s-au enervat si s-au plans. "Eu am cota de facut, nu am timp sa stau dupa toti orasenii ce vor sa iasa la picnic!"

Dreptatea e pe undeva pe la mijloc...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 01 Sep 2016, 12:02

biriuck scrie:Dreptatea e pe undeva pe la mijloc...

Mai mereu e asa....
Acum, fiecare asociatie isi cam cunoaste membrii...stie care se plimba si care vaneaza....
Intrebarea mea este, de ce mama naibii autorizatia aia e valabila doar o luna plus prelungire, si nu se poate reinoi pe perioada sezonului?!?!
Mai ales pentru cele de trofeu, ca acolo e de alergat....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde kama3 pe 01 Sep 2016, 12:27

Art 10 din Regulamentul privind autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii din 04.06.2008 spune ca Termenul de valabilitate al autorizaţiilor de vânătoare individuale este de maximum 30 de zile.
Teoretic nu-l opreste nimic pe gestionar sa elibereze in aceiasi bani mai multe autorizatii pentru ca noi nu platim autorizatia in sine ci o "cotizatie suplimentara".
E normal sa existe niste masuri de protectie luate de gestionar (cand nu iesi in teren, cand nu vrei sa tragi, cand nu-l ajungi pentru ca nu esti suficient de "tactic"), iar daca nu respecti regulile sa pierzi banii.
Dar iarasi nu e corect nici sa dai banii, sa iesi si sa nu vezi macar vanatul pentru ca pe respectivul fond nu exista vanatul respectiv.
Mai plastic vorbind, gestionarul trebuie sa faca dovada existentei "bunului" pe care il vinde, altfel banii dati se transforma in "plata nedatorata"
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: autorizatie individuala

Mesajde vinatorul iscusit pe 02 Sep 2016, 11:49

violiv scrie:
Inca nu ai trait destul. Sezonul trecut, Constanta, cerb -4500 lei autorizatia, 16 iesiri in teren, niciun foc tras, vazut de departe vreo 2-3, si acum plange dupa bani.
Nu-i singurul, anul trecut la cerb a fost rau de tot mai oriunde in tara.

Sa primesti banii inapoi e doar "la mica intelegere" posibil. In materie de vanatoare e ca la telefonia mobila: nimeni nu garanteaza ca vei impusca (sau vei avea retea) ... iti ofera doar posibilitatea sa incerci.


ei,vedeti?
ce trebuie sa pricepem este faptul ca nu stim inca unde vanam;
pai daca vanam la o societate de vanatoare comerciala atunci treaba cu datu l banilor inainte sau dupa,partial sau total,este una,
daca vanam in cadrul unei asociatii de vanatoare unde esti membru este altceva!aici de ce sa platesti?nu ai cotizatie?daca nu ajung cotizatile,atunci mariti le, pe ce criterii se dau autorizatiile ,care sunt si asa putine,cote mici,se face tombola?te dai bine cu seful?misti din urechi?"cum faci? si totusi din cota asta mica,mai dai si la membri din alta parte?sau straini?cum au facut?au intrebat toti membrii asociatiei,au pus anunt pe site sau la avizier?chiar nu i a vrut nimeni?sunt prea multe semne de intrebare,de ce ?ptr ca nu i transparenta,fratilor ! furatul caciulii continua !

p.s.-daca un detinator de autorizatie face "turism"este problema lui,atata timp cat respecta legea,un pic dimineata,un pic seara,paznicul sigur nu va pierde ,oamenii in general stiu sa i multumeasca !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 02 Sep 2016, 12:22

vinatorul iscusit scrie:daca vanam in cadrul unei asociatii de vanatoare unde esti membru este altceva!aici de ce sa platesti?nu ai cotizatie?daca nu ajung cotizatile,atunci mariti le,........

Pai, stii de ce?!
Pentru ca asa a hotarat consiliul, consiliu ales de membri(aia care s-au prezentat la grupa si apoi au fost alesi ca sa voteze la club/asociatie)
Daca vrei, o poti numi democratie prin interpusi...iar consiliul votat indirect de catre membri nu ia decizii mereu in favoarea membrilor ci, mai degraba, in favoarea organizatiei.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 02 Sep 2016, 13:29

vinatorul iscusit scrie:pe ce criterii se dau autorizatiile ,care sunt si asa putine,cote mici,se face tombola?te dai bine cu seful?misti din urechi?"cum faci? si totusi din cota asta mica,mai dai si la membri din alta parte?sau straini?cum au facut?au intrebat toti membrii asociatiei,au pus anunt pe site sau la avizier?chiar nu i a vrut nimeni?sunt prea multe semne de intrebare,de ce ?ptr ca nu i transparenta,fratilor !


Nu stiu cum este la altii, la noi e in felul urmator (conform Decizie cotizatii membri 761/2016 http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/organizare/transparenta-decizionala/ ):
Art.4 Solicitarile pentru actiuni de vanatoare, se depun la sediul cluburilor sau sediul asociatiei si se aproba, pe fonduri cinegetice, in functie de disponibilitatea la momentul depunerii cererii, a cotelor de recolta aprobate de catre ministerul de resort la specia respectiva; se aproba prioritar solicitarile achitate in avans in functie de data inregistrarii acestora.


Cred ca se raspunde in acest fel la o parte din sirul acela de intrebari. Nu cred ca este forma perfecta dar macar este un algoritm clar si transparent (publicat pe site, adus la cunostinta etc) :wink:

Zic ca nu e forma perfecta din cauza ca pe anumite specii poate exista concurenta intre membri si pot exista doritori cu suficiente fonduri financiare incat sa inchida cota inca de a doua zi dupa afisare iar ceilalti sa ramana pe tusa. In fine, situatia difera de la o asociatie la alta...
La fel si partea cu strainii, sigur ca se poate renunta la aceasta prin marirea cotizatiei astfel incat sa se acopere banii incasati de la straini. Dar daca oamenii nu vor (prin reprezentantii lor) acest lucru nu ai ce sa le faci (poate doar sa ii convingi :roll: ).
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde Marius pe 03 Sep 2016, 09:13

Buna ziua,
Eu nu vanez caprior din mai multe motive, dar daca as face-o, inainte de a lua autorizatia as face una-doua zile observatie(cu sau fara paznic) in fondul respectiv. In felul acesta scad sansele de a plati degeaba si poti vedea cu ochii tai calitatea trofeelor din fond. Deasemenea, eviti situatia in care paznicul iti indica sa tragi intr-un tap pe care nu il doresti din cauza trofeului.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie individuala

Mesajde violiv pe 03 Sep 2016, 11:46

biriuck scrie:Trebuie avut in vedere ca si cel ce plateste piesa si nu se prezinta aduce un prejudiciu asociatiei.
Practic asociatia trebuie sa impuste animalul cu personalul angajat si va incasa pentru aceasta doar contravaloare carnii, pierzand diferenta pana la suma pe care ar fi incasat-o de la un vanator pus pe treaba.

Nu mai bine s-ar incheia cu toata tarasenia asta cu banii inainte (ca la fetite) ?
A fost si asa. Au existat insa vanatori care s-au apucat sa faca turism si atunci paznicii s-au enervat si s-au plans. "Eu am cota de facut, nu am timp sa stau dupa toti orasenii ce vor sa iasa la picnic!"

Dreptatea e pe undeva pe la mijloc...


Ce inseamna "turism"? Am autorizatia valabila 30 de zile si am dreptul sa decid daca apas sau nu tragaciul, indiferent ce-mi arata paznicul. Daca stiu fondul pot alege eu unde sa ma plimb, sa fac panda. Nu-s un turist venit sa fie pus la masa intinsa de un paznic ce mai are inca 7000 de trebi de facut si moare de draci ca trebe sa stea dupa fundul meu ... 30 de zile, zi si noapte daca vreau, stau in teren si eu decid daca merita sa apas tragaciul spre ce-mi arata paznicul.
Ca multi s-au invatat sa-ti arate ceva din goana masinii si sa-l dai jos in prima ora de stat in teren, cu toata lumea fericita, e altceva. Dupa legile scrise si nescrise pot sa fac cat turism vreau in cele 30 de zile si paznicul nu poate decat sa se planga la asociatie ... care s-ar putea sa nu-mi mai dea hartie sezonul urmator iar eu s-o bag undeva si sa ma duc la alta.
Ai dreptate, adevarul e undeva la mijloc dar in zilele noastre oferta cam depaseste cererea la aproape orice ... avantaj eu pentru ca pot alege unde sa fac turism, dezavantaj asociatia care ajunge ca anu' trecut sa vanda carnea dupa ce i-a alergat pe paznici sa faca cota ... nu la noi da' s-a intamplat nu numai intr-un loc.
Chiar daca nimeni nu poate garanta succesul unei vanatori, mie mi se pare o magarie cat se poate de mare sa ajungi sa ai prevederi votate ca in exemplul de mai sus. Asociatia aia a cam uitat ceva: nu traieste pentru ca are fonduri si vanat ci exista pentru ca are membri. Ar trebui sa voteze cum sa-i mangaie pe fund ca sa-i tina inscrisi nu cum sa faca sa-i alunge mai iute ... legal, o asociatie fara membri suficienti pierde dreptul de administrat fonduri.
Da' asta e, suntem fraieri ne meritam soarta.
Din fericire exista si locuri unde poti vana dupa dorinta ... si timpul va mai cerne un pic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: autorizatie individuala

Mesajde cybelle pe 03 Sep 2016, 12:22

UlissePro scrie:Nu am intalnit rea credinta la AJVPS (C-ta sau IL) - sa iau autorizatie si sa nu am țap de împușcat. Tind sa cred ca indiferent de AJVPS-ul de unde vei lua autorizația, nu vei umbla pe coclauri degeaba.
Numai bine.


Pt Ct nu ma bag...,dar i Il clar pierzi banii daca a exp aut si nu ai impuscat.
Ai vazut...nu ai vazut..ai tras..nu ai tras..asa este in 'tenis'.
Ps: personal nu am pierdut bani la Il, dar m am tiganit putin pt a ajunge sa nu pierd. Am platit dif si am transformat tap in porc, asta in conditia in care am iesit la tap cu doi paznici dupa mine de 6-7 ori si nu am vazut TAP.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 04 Sep 2016, 14:39

@vio 'turism' inseamna sa ai autorizatie de selectie, sa urci ditamai panta, sa ti se arate caprior cu malformatie la 40m dar sa nu tragi motivand ca razele apusului aruncau umbre diafane pe coarnele tapului si ca nu vrei sa inchei vanatoarea din prima zi.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde violiv pe 05 Sep 2016, 10:03

Si de ce ar fi asta ilegal sau imoral?
Iti spun inca o data: legal si moral decizia de a apasa tragaciul apartine numai si numai vanatorului, indiferent ce zice paznicul sau chiar directorul asociatiei, daca e acolo. In situatia prezentata de tine nici eu nu as fi tras daca tapul nu ar fi intrunit si criteriile mele "de selectie" .... adica sa fie un exemplar de selectie dar de maxim 2 ani si asta pentru ca selectie eu vanez pentru carne :D si-mi place sa fie fraged ;))

Chiar si motivatia ca nu vrei sa inchei cu impuscatul (nu cu vanatoarea cum ai zis tu) din prima zi e suficienta cat sa fie acceptata, luata in seama si actionat in consecinta. Poate ai uitat dar vanatoarea inseamna si plimbat prin padure si cascat gura si zacut sub umbra unui pomisor nu numa apasat tragaciul. Din cate am inteles, vorbim de autorizatie individuala DE VANATOARE, nu de impuscat ..... vine o varsta cand a nu apasa tragaciul, desi esti cu "crucea" pe animal, poate aduce mai multe satisfactii decat slobozirea focului.

Si crede-ma ca exista multe locuri unde chiar asa se intampla - cu director si paznic prezenti, recomandarea eleganta a sunat cam asa: daca-ti place si tie, trage!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 05 Sep 2016, 12:02

@vio si mie imi place mai mult umblatul dupa caprior decat impuscatul dar nu asta este problema. Pentru tine nu e nicio problema faptul ca vrei sa te uiti nu stiu cate zile la natura si apoi sa tragi dar pentru paznic poate ca este. Daca vrei o selectie tanara ii zici de la inceput si te ghideaza spre asa ceva, daca nu... il umpli de draci si pe om.
Sunt fonduri unde cota de caprior este mare si, daca toti ar sta asa, s-ar mai indeplini cota aia la sfantul asteapta :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 92 vizitatori

Publicitate