Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:29

Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde the_mav pe 14 Sep 2016, 09:06

Mikerinos scrie:Salutare !

Am vorbit ieri la editura si mi-au spus ca au fost comandate 31 de exemplare pana acum.
Va multumesc pentru mobilizare !

La comanda cu numarul 50 trimit si o sticla de Hennessy in pachet ! :-))

Waidmannsheil !

:-B :-B deci ... sa incercam asa: presupunand ca pana acum au fost 1 comanda = 1 carte, putem face comanda cu nr 32, la care cerem anticipat livrarea exemplarului 50 din cartea respectiva. ;;) :D :mrgreen:
Intrucat nu vrem sa avem suprize daca altcineva ridica coletul cand vine curierul la usa (ex. copilul, sotia, bona, etc, etc), noi cerem expres DOAR cartea sa fie trimisa, restul coletului urmand sa fie livrat la o data si locatie avizate ulterior. :idea: :mrgreen: :mrgreen:

On topic: frumoasa carte, frumos scrisa, cum deja am fost obisnuiti. Sa ne asteptam la titluri / reeditari noi?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde Mikerinos pe 14 Sep 2016, 10:30

the_mav scrie:
Mikerinos scrie:Salutare !

Am vorbit ieri la editura si mi-au spus ca au fost comandate 31 de exemplare pana acum.
Va multumesc pentru mobilizare !

La comanda cu numarul 50 trimit si o sticla de Hennessy in pachet ! :-))

Waidmannsheil !

:-B :-B deci ... sa incercam asa: presupunand ca pana acum au fost 1 comanda = 1 carte, putem face comanda cu nr 32, la care cerem anticipat livrarea exemplarului 50 din cartea respectiva. ;;) :D :mrgreen:
Intrucat nu vrem sa avem suprize daca altcineva ridica coletul cand vine curierul la usa (ex. copilul, sotia, bona, etc, etc), noi cerem expres DOAR cartea sa fie trimisa, restul coletului urmand sa fie livrat la o data si locatie avizate ulterior. :idea: :mrgreen: :mrgreen:

On topic: frumoasa carte, frumos scrisa, cum deja am fost obisnuiti. Sa ne asteptam la titluri / reeditari noi?


Urmeaza o surpriza placuta in aceasta toamna !!!

Este in pregatire monografia fondului regal de vatatoare Gurghiu, publicata de August von Spiess in 1928.
Aceasta lucrare a fost tradusa anul acesta in limba romana, completata cu un capitol care trateaza istoria fondului din 1928 si pana astazi, dar si ilustrata cu fotografii originale preluate din Fondul Spiess de la Arhivele Nationale sau din alte surse inedite.

Deci, pregatiti cognac-ul pentru ca o sa aveti mult de lecturat in aceasta toamna !!!!

Cele bune ! :-)
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde biriuck pe 14 Sep 2016, 10:48

La cat costa cartea, e convenabil sa faci si 19 comenzi de cate o carte, mavule :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde Septimiu pe 19 Sep 2016, 14:21

Am sunat si eu Sambata la editura si am intrebat daca gasesc cartea la muzeul din Sibiu. Mi s-a spus ca nu si am facut comanda prin posta. Ieri cand am vizitat muzeul am fost surprins sa vad ca era la vanzare la pretul de 32 de lei. Oare sunt editii diferite?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde Mikerinos pe 19 Sep 2016, 18:16

Septimiu scrie:Am sunat si eu Sambata la editura si am intrebat daca gasesc cartea la muzeul din Sibiu. Mi s-a spus ca nu si am facut comanda prin posta. Ieri cand am vizitat muzeul am fost surprins sa vad ca era la vanzare la pretul de 32 de lei. Oare sunt editii diferite?


Probabil ca cei de la editura nu stiau daca muzeul mai are sau nu in stoc aceasta carte. "Muzeul de arme si trofee de vanatoare - August von Spiess" nu a putut initial comercializa cartea din cauza unor probleme de birocratie, adica, muzeul - institutie de stat, nu putea prelua spre comercializare cartea, editura fiind o organizatie privata. In fine, varianta prin care muzeul a reusit totusi sa comercializeze cartea a fost ca nepoata lui August von Spiess, d-na Helga Stein, sa doneze cateva zeci de exemplare muzeului pentru a putea fi achizitionate de cei interesati.

Complicata poveste ...

Oricum, pretul cartii la editura este mai bun decat cel de la muzeu :-)
In ceea ce priveste editia lucrarii, aceasta este aceeasi si la editura si la muzeu.

In alta ordine de idei: V-a placut muzeul ?
La cerere se poate vizita si depozitul de trofee din podul muzeului, care a fost recent renovat/amenajat. Este foarte interesant, fiind expuse in acest spatiu sute de trofee si obiecte personale care i-au apartinut lui August von Spiess.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde Septimiu pe 20 Sep 2016, 07:09

Multumesc pentru clarificare. Nu este problema ca pretul e mai mare cu cativa lei la muzeu (chiar preferam sa o cumpar de acolo si sa nu mai astept posta dar apucasem sa fac comanda inainte de vizita la muzeu). Daca adaug pretul transportului pana la Cluj iese tot atat sau chiar mai mult dar nu stiam de unde este diferenta pentru ca la cealalta carte a lui August von Spiess (Povestile din spatele trofeelor) pretul era identic. E adevarat ca este vorba de alta editura...
Revenind la muzeu, mi-a placut foarte mult dar, din pacate, nu am avut foarte mult timp la dispozitie si am vizitat doar expozitia de jos (am fost doar in tranzit prin Sibiu si copiii din grupul cu care am fost nu prea au avut rabdare). Cu toate astea m-am simtit foarte bine si mergand de la un exponat la altul imi aduceam aminte de fiecare poveste "din spatele trofeului" din cartea citita cu mai bine de un an in urma. A fost un sentiment foarte placut si consider ca vizita a fost ca un al doilea volum al cartii. La urmatoarea vizita prin Sibiu planuiesc sa petrec mai mult timp la muzeu si sa vizitez si expozitia din pod. Pana atunci astept cu nerabdare urmatoarea carte a lui August von Spiess (surpriza promisa in aceasta toamna).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recenzie Carte Spiess - "Caprele Negre din Masivul Retezat"

Mesajde Sly_Fox pe 21 Sep 2016, 20:54

Astazi am primit si eu cartea, urmeaza sa o citesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate