Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:46

Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 26 Noi 2015, 08:14

@miha,incepusi bine de tot,ai mari sanse de promovare in gasca noastra,te punem si presedinte la Planeta M(rubrica speciala) in scurt timp :mrgreen: .Cele 3000 de postari ale lui Sly Fox chiar ca nu conteaza deloc,pana la urma-urmei ce mare lucru a facut?A stat cateva sute de ore incercand sa impartaseasca si altora din experientele personale si nu numai,ca o fi si asta vreo mare smecherie :oops: Cum de nu vine unul ca asta la mine la grupa,ca nici SMURD-ul nu-l mai scoate din maracini :twisted: Ai o atitudine de tanar frumos si liber si foarte bine faci...in sangele astora ma imbaiez in fiecare seara inainte de a ma inchina lui Cthulhu :ymdevil: :o) :(|)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 26 Noi 2015, 12:51

si ne mai miram de ce au introdus chestia cu evaluarea psihologica la cererea lucratorului de politie.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Clujeanul pe 26 Noi 2015, 12:58

cu observatia ca unii au trecut deja evaluarile, iar altii incep sa fie incepatori si dau sfaturi despre cum doresc sa primeasca sfaturi
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 26 Noi 2015, 13:07

da corect dar mie in continuare nu mi se pare normal ca in 2015
chiar si in romania
sa mai fie nevoie si de ceva in plus decat simpla respectare a prevederilor legale
ca sa orice pana la urma
adica
e o lege o respectam si aia e
mentalitatea asta cu "da ai respectat legea dar nu cunosti pe nustiu cine prin urmare esti nimeni in drum hai la revedere pa" nu este ok sper ca e toata lumea de acord
daca perpetuam chestia nu o sa se schimbe nimic niciodata
daca voua va convine cum a fost pana acum imi pare foarte rau
mie nu imi convine
nu am nimic cu domnul fox desi ma trateaza condescendent
este si diferenta de varsta probabil motivul pentru care nu reusim sa intelegem ce vrea sa zica fiecare
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde the_mav pe 26 Noi 2015, 13:15

Eu imi iau floricele :mrgreen: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Alin3006 pe 26 Noi 2015, 14:53

miha scrie:da corect dar mie in continuare nu mi se pare normal ca in 2015
chiar si in romania
sa mai fie nevoie si de ceva in plus decat simpla respectare a prevederilor legale
ca sa orice pana la urma
adica
e o lege o respectam si aia e
mentalitatea asta cu "da ai respectat legea dar nu cunosti pe nustiu cine prin urmare esti nimeni in drum hai la revedere pa" nu este ok sper ca e toata lumea de acord
daca perpetuam chestia nu o sa se schimbe nimic niciodata
daca voua va convine cum a fost pana acum imi pare foarte rau
mie nu imi convine
nu am nimic cu domnul fox desi ma trateaza condescendent
este si diferenta de varsta probabil motivul pentru care nu reusim sa intelegem ce vrea sa zica fiecare


Daca tot dai lectii de gramatica, ai putea sa incepi prin a scrie tu decent. Adica sa incepi o propozitie cu litera mare, sa nu arunci cuvintele prin toata pagina si sa folosesti semne de punctuatie. Nu suntem pe chat sau Facebook.
Apoi te sfatuiesc sa citesti cu atentieregulile de utilizare inainte de a mai angaja alte discutii, altfel nu ramai cu noi mult timp, cum ti-a spus si OVI.
In al treilea rand, exista in trecut o practica tare buna, cea a recomandarii.
Ca sa intri intr-o asociatie de vanatori, trebuiau sa garanteze pentru tine doi membrii vechi, care te girau cu increderea lor.
In acest mod, se evita prezenta intre ortaci a branzoilor aroganti, care desi nu stiu nimic, au gura mare si in loc sa zica multumesc de raspuns devin si mai obraznici. Ca cei doi care il girau pe martafoiul in cauza aveau si rol de educatori, pe durata anului de practica obligatorie in care branzoiul iesea in teren fara arma si invata ABC-ul.
Nu mai exista o lege in acest sens, din pacate, dar in multe locuri obiceiul s-a pastrat.
Nimeni nu vrea un putoi inarmat si arogant prin preajma, mai ales daca nu il cunoaste nimeni ca sa stie ce-i poate capul. Asta pentru simplul motiv ca singurul lucru mai periculos ca o pusca e un prost cu o pusca!
Niste cretini au scos legea, ca sa faca vanatori pe banda sa le ia banii! Nu s-a gandit insa ce rasoundere usriasa isi asuma cu asta! Si cati nevinovati pot muri din cauza acestei legi imbecile, care permite accesul in teren unor oameni complet neaveniti.
Domnul Fox nu te-a tratat condescendent, ci si-a rupt din timpul lui pretios sa-ti raspunda, desi putea sa-ti dea pur si simplu ¨click dreapta¨ si sa te lase sa-ti spargi capul singur. Iar tu in loc sa-i spui multumesc esti obraznic si arogant!
Asa ca uite cum sta treaba: aici e casa noastra. A mea, a lui Ovi, a lui Sly Fox.
Te primim bucurosi, dar exista reguli. Citeste-le cu atentie si poarte-te cuviincios, altfel zbori pe usa afara in timp record! Noi ne simtim cel putin la fel de bine si fara tine.
Sper ca am fost suficient de clar!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde ventura pe 26 Noi 2015, 15:20

Ma scuzati de off, dar nu gasesc butonul de like..... :oops:
L-as folosi acum...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 26 Noi 2015, 19:40

miha scrie:da corect dar mie in continuare nu mi se pare normal ca in 2015
chiar si in romania
sa mai fie nevoie si de ceva in plus decat simpla respectare a prevederilor legale
ca sa orice pana la urma
adica
e o lege o respectam si aia e

Da domnule @miha,respectam prevederile legale. Dar ai citit prevederile alea legale? Ai parcurs macar o data continutul Legii 407/2006 inclusiv completarile si modificarile aferente? Dar Ordinul 353/2008 privind autorizarea,practicarea si desfasurarea vanatorii,completat prin Ordinul 600/2008,l-ai citit?
Si mai important,ca tot vorbim de modalitatea prin care se accede in tagma vanatorilor,pe Ordinul 539/2009,modificat prin Ordinul 302/2014,ordin care reglementeaza obtinerea permiselor de vanatoare,te-ai uitat,l-ai citit?
Uite ce spune in acel Ordin:
CAPITOLUL II: Procedura de obţinere a permiselor de vânătoare
SECŢIUNEA 1: Permisul de vânătoare permanent
SUBSECŢIUNEA 1: Stagiatura
Art. 5
(1)Candidatul pentru dobândirea permisului de vânătoare permanent solicită în scris conducerii uneia sau
mai multor organizaţii vânătoreşti înscrierea acestuia pentru stagiatura în vederea obţinerii permisului de
vânătoare.
(11)Anexat cererii, candidatul depune o copie după actul de identitate, cazierul judiciar în original şi o
recomandare de la un membru al asociaţiei căreia îi adresează cererea
.
Hopa,tocmai ce spunea Alin 3006 mai sus,si-au dat seama ca erau bune prevederile vechi,prin care un novice trebuia recomandat de catre vanatori cu experienta.
Pai cum obtii dumneata acea recomandare domnule @miha? Te duci asa la un vanator oarecare,pe care nu il cunosti,si ii spui sa iti dea si tie o recomandare,ca ai nevoie de ea.
Ce zici,primesti recomandarea in acest fel,sau totusi trebuie sa ai un amic sau o cunostinta pentru acest lucru? Si doar vorbim pe lege,trebuie sa o respectam,asa cum ai afirmat si cum eu sunt perfect de acord cu tine.
Sa mai fie nevoie si de ceva in plus decat simpla respectare a prevederilor legale,asa ai spus?
Pai hai sa vedem ce prevederi legale intalnim in lege:
Art. 7
a)vizitarea fondului cinegetic pe care urmează să efectueze stagiatura, în vederea cunoaşterii elementelor
componente ale acestuia (limite, biotop, faună, construcţii şi instalaţii vânătoreşti etc.), acţiune
consemnată într-un proces-verbal încheiat între organizator şi stagiarii participanţi, înregistrat şi arhivat la
asociaţia de vânătoare în termen de 15 zile de la data desfăşurării acţiunii;
b)o prezentare practică privind portul şi mânuirea armei de vânătoare în fondul cinegetic, fără folosirea
muniţiei reale, realizată de personal cu atribuţii în domeniul cinegetic, angajat al asociaţiei la care
efectuează stagiatura şi desemnat de conducerea executivă a acesteia, acţiune consemnată într-un procesverbal,al cărui model este prevăzut în anexa nr. 31, încheiat între organizator şi stagiarii participanţi,înregistrat şi arhivat la asociaţia de vânătoare în termen de 15 zile de la data desfăşurării acţiunii; în această etapă stagiarul va asista, fără a primi armă de vânătoare, la următoarele acţiuni: încărcarea şi descărcarea armei de vânătoare în timpul vânătorii; portul armei în timpul deplasării vânătorului de la un stand la altul, în timpul aşteptării în stand, în repaus, în timpul recuperării vânatului împuşcat; mânuirea armei de vânătoare în timpul urmăririi vânatului în vederea declanşării focului, precum şi cu privire la regulile de prevenire a accidentelor în timpul practicării vânătorii şi obligaţiile vânătorilor;
c)două acţiuni de ocrotire sau îngrijire a faunei cinegetice, precum estimarea efectivelor de vânat,
producerea sau administrarea hranei pentru vânat, confecţionarea sau recondiţionarea instalaţiilor
vânătoreşti, acţiuni consemnate în procese-verbale încheiate între organizator şi stagiarii participanţi,
înregistrate şi arhivate la asociaţia de vânătoare în termen de 15 zile de la data desfăşurării lor;
d)o instruire teoretică şi practică privind portul, mânuirea şi folosirea armelor de vânătoare cu ţevi
ghintuite şi cu ţevi lise, urmată de o şedinţă de tragere cu arma de vânătoare la punct fix şi la talere
organizată de o persoană juridică autorizată în acest sens, acţiune atestată printr-un act emis de
organizator;
e)cel puţin 3 acţiuni de vânătoare colectivă în grup mare, asistent în stand sau în goană, obligatoriu la cel
puţin o acţiune organizată pentru speciile reprezentative în fondul cinegetic în care a realizat stagiatura:
mistreţ, iepure, fazan, acţiune consemnată în autorizaţiile de vânătoare folosite cu această ocazie.

Acum sa vedem.
La punctul A)-cum o sa viziteze un candidat la statutul de vanator fondul cinegetic,fara sa cunoasca pe nimeni? De unde stie el unde este acel fond cinegetic,care sunt limitele lui? Cum va convinge el seful de grupa al fondului respectiv sa consemneze actiunea specifica stagiaturii,cand habar nu are cine este omul respectiv?
La punctul B)-pe langa vanatori se pare ca este musai sa stabilesti niste legaturi de comunicare si cu personalul asociatiei,pentru ca este nevoie de o prezentare practica a manuirii si folosirii armei de vanatoare. Legea spune asta,nu eu.
Ai vazut ce presupune punctul B),incarcarea descarcarea armei,portul armei in timpul deplasarii de la un stand la altul,simularea urmaririi vanatului cu arma de vanatoare etc.
Cine este obligat sa faca toate acestea pentru cineva care apare din senin,fara nicio recomadare din partea unor vanatori recunoscuti? Iti spun eu,nimeni nu te baga in seama daca nu stie ce este cu tine si ce fel de om esti. Riscul este prea mare.
La punctul C)-o gramada de actiuni facute de catre oameni prin oameni. Crezi ca alea se fac asa mecanic,fara ca oamenii sa se cunoasca intre ei?
La punctul E)-aici vine cireasa de pe tort,actiunile de vanatoare in calitate de asistent in stand.
Zici ca nu este nevoie sa cunosti oameni? Pai cine te ia pe tine asistent in stand fara sa te cunoasca,sau mai bine spus fara sa il cunosti tu pe el,sa ai o recomandare de la amici,de la prieteni pentru acest lucru?
Legea spune,nu eu,legea pe care ai amintit-o tu in postare.
Si mai sunt multe aspecte pe care le reglementeaza legea,dar nu le mai luam pe toate ca ne apuca dimineata.
Intradevar,unii au reusit sa fenteze (cum si in ce mod stim cu totii :evil: ) toate aceste prevederi si sa se trezeasca vanatori peste noapte. Vanatori doar prin prisma unei bucati de plastic frumos colorata,in definitiv un real pericul pentru propriile persoane si pentru cei din jur.
Asa ca domnule @miha,daca tot este sa discutam pe acest forum despre vanatoare,sa o facem in mod corect si cat mai la obiect,fara bete la spite si postari fara relevanta.
Vinatorul.ro nu este un forum de doi lei,in care sa se trancane fara rost,sa se scrie execrabil ca pe diferite site-uri de chat si sa se rada de nasul altuia fara ca fiecare din noi sa ne privin mai intai in oglinda.
Cine nu intelege acest lucru ajunge la destinatia prezentata de catre colegul Ovi,adica Planeta M.
miha scrie:nu am nimic cu domnul fox desi ma trateaza condescendent
este si diferenta de varsta probabil motivul pentru care nu reusim sa intelegem ce vrea sa zica fiecare

Pai nu este bine ca te tratez condescendent? Cum vrei sa te tratez?
Condescendent inseamna o atitudine respectoasa,plina de bunavointa fata de o persoana. Si mi se pare normal si civilizat acest lucru.
Si daca eu te-am tratat condescendent,asa cum iti place sa afirmi,tu ai aruncat ...o virgula.
Si ca tot vorbim de virgula,tin totusi sa te lamuresc in privinta acestui aspect.
Probabil ai crezut ca sunt vreun profesor de limba romana. Ei bine nu sunt,am absolvit Economia nu Literele. Nu sunt nici academician ,nici lingvist,cu toate acestea sunt roman,in consecinta vorbitor al limbii romane.
Poate ca mai gresesc,mai imi scapa elementele de finete si mare finete ,dar nu mi-e rusine si afirm cu toata raspunderea ca am totusi o baza solida a limbii romane.
PS:Nu stiu cati ani imi dai,insa sunt la jumatatea drumului pana la pensionarea la limita de varsta. :D
Asta inseamna ca reusesc sa-i inteleg cat de cat si pe cei care se apropie de pensionare,dar si pe cei care tocmai au iesit din puberatate. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 26 Noi 2015, 20:56

Jos palaria,maestre,daca nici dupa asta nu isi revine noul nostru coleg ''e grele'' si mie astea imi plac :mrgreen: :oops: :wink:,asa imi cere zeul meu instabil psihic la randul lui(ati vazut ce mecla are?) Dar speram intr-o revenire,in fond nu pare baiat rau sau needucat,sa nu uitam ca a folosit ''condescendent''.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde laurul pe 27 Noi 2015, 09:32

Vorba lui @Ventura...unde e butonul de like?!
O fi folosit tanarul coleg termenul "condescendent", dar vulpoiul asta viclean a definit condescendenta in vreo 28 de randuri.
Chapeau, Vulpoiule....asta e linia de urmat pe forumul asta! ^:)^
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde popaliviu pe 11 Feb 2016, 11:57

Buna ziua,respect si sanatate tuturor de pe acest forum! Numele meu este Liviu,vreau sa intru in randul vostru,adica sa devin vanator,pentru ca imi plac foarte mult animalele,natura si tot ce tine de mediul inconjurator si as petrece tot mai mult timp in afara junglei urbane. Am si eu o intrebare pentru cine ar putea sa ma ajute cu niste informatii. Eu locuiesc in Austria de cativa ani,iar la fiecare 3-4 luni vin in Romania.Domiciliul principal il am in Romania. Intrebarea mea este: dupa ce dobandesc permisul de arma si de vanatoare in Romania, cum procedez cu arma sau armele? Adica armele stau acasa in dulapul de arme prevazut de lege cat timp sunt plecat din tara? Sau trebuiesc duse la un armurier sau prieten vanator pe aceasta durata? Iar daca raman acasa in dulap trebuie sa las o cheie la politie pentru cand vin sa verifice armele si munitia? Sau cum se procedeaza? Multumesc pentru timpul acordat! :)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 11 Feb 2016, 16:16

Armele, stau in dulapul unde ai domiciliul din buletin. Cheia de la dulap, nu o dai nimanui. Politia, nu-ti va cere ca o cheie sa ramana la ei, ar fi ilegal.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 12 Feb 2016, 01:46

Sau ceri de la politie pașaport al armelor și pleci cu ele în Austria.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde popaliviu pe 12 Feb 2016, 02:27

Multumesc pentru raspunsuri! Pai daca raman acasa in Romania si eu sunt plecat din tara cand trebuie sa faca verificarea la arme ce se intampla? Sau daca scot permis european si le iau aici in Austria,cat pot sa le tin aici? Sau pot sa particip si aici la vanatoare?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 12 Feb 2016, 07:41

Cand ti se va face controlul la dulap, trebuie sa ramai acasa, in Romania. Tu deschizi, tu inchizi dulapul, nimeni altcineva. Dupa, trebuie sa semnezi procesul verbal. In Austria, intreaba conditiile in care poti vana. Poti vana ca si cetatean strain, sau, daca spui ca ai rezidenta, intreaba cum poti adera la una din asociatiile lor de vanatoare.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde popaliviu pe 12 Feb 2016, 23:38

Multumesc yoghi si alinboboc pentru informatii!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde lupu danut pe 07 Iun 2016, 18:54

Salutare, perioada de stagiatura poate expira? Eu in octombrie fac 2 ani de cand sunt inscris pentru a obtine permisul de vanatoare si am auzir ca doar 2 ani este valabila aceasta stagiatura !!!
lupu danut
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Feb 2015, 18:21
Locaţie: Bârlad

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 08 Iun 2016, 22:54

Vorbeste mai clar colegu.mai explicit un pic.
Ai stagiatura si deja a fost un examen la care nu ai participat sau luat...asociatia nu a dat examen... sau ...?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 08 Iun 2016, 23:06

Acum am vazut postarile tale.
Anul de stagiatura expira numai daca asociatia a organizat examen si tu nu ai fost prezent sau nu ai promovat.
In cazul tau ai ajuns deja la doi ani de stagiatura . Stai cu rabdare si mai citeste cate ceva despre vanatoare sau arme.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde lupu danut pe 09 Iun 2016, 17:12

Yoghi , asta si fac, incerc sa aflu cat mai multe detalii despre arme pentru ca atunci cand voi dobandi dreptul de a fi vinator sa pot face o alegere corecta !!
lupu danut
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Feb 2015, 18:21
Locaţie: Bârlad

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Gordis pe 21 Iun 2016, 21:02

alinboboc scrie:Armele, stau in dulapul unde ai domiciliul din buletin. Cheia de la dulap, nu o dai nimanui. Politia, nu-ti va cere ca o cheie sa ramana la ei, ar fi ilegal.


Sau resedinta stimate coleg. Aici e o diferenta care se mai intampla sa "descurajeze"...Dumneata ai dreptate, dar pe aceeasi carte de identitate, poate fi lipit colantul cu adresa domiciliului flotant. Poti tine armele si acolo, adica la resedinta temporara, desi cele doua adrese nu sunt identice.
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde wolfff pe 26 Sep 2016, 19:19

Salutare,este primul meu post,am citit ce s-a scris in urma,azi mi-am luat cazierul pentru permis port arma,urmeaza sa ma inscriu intr-o asociatie,am vb cu cei de acolo si mi-au zis cumva ca trebuie sa le duc cazierul,ei or sa ma inscier..blablabla...si ca trebuie sa ast.1 an ca sa pot da examenul..intrebarea mea este,de ce dureaza asa mult ?
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2016, 19:39

Pentru ca asa spune legea? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde wolfff pe 26 Sep 2016, 20:37

mult frate..prea mult:)
lasand gluma la 1 parte..in acest 1 an de "pionerat" am voie sa trag cu ara sau eventual sa fac ceva instructie?

*Te rog sa incerci sa recitesti mesajele inainte de a apasa butonul prin care postezi. Pe acest forum se accepta doar limba romana, nu si feisbucheza.
Moderatorul
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2016, 20:44

Faci acel curs de arme ( obligatoriu prin lege) acolo unde vei trage si cu arma, sau te duci intr-un poligon autorizat si tragi cat te tin buzunarele. In timpul stagiaturii nu vei putea trage cu arma, ci doar vei insoti ( asistent) grupa de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde pipabh pe 26 Sep 2016, 23:45

:shock: Again! Altul?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 26 Sep 2016, 23:53

cred ca ar trebui initiat un topic intitulat "cum iti iei arma" si sa scrie acolo fiecare ce arma vrea sa isi ia in afara de automate sau grenade sau din astea si sa primeasca raspuns de la persoana care detine acel tip de arma.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde the_mav pe 27 Sep 2016, 08:00

wolfff scrie:Salutare,este primul meu post,am citit ce s-a scris in urma,azi mi-am luat cazierul pentru permis port arma,urmeaza sa ma inscriu intr-o asociatie,am vb cu cei de acolo si mi-au zis cumva ca trebuie sa le duc cazierul,ei or sa ma inscier..blablabla...si ca trebuie sa ast.1 an ca sa pot da examenul..intrebarea mea este,de ce dureaza asa mult ?

:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:
:ymalien: :-B
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 27 Sep 2016, 11:30

1.pt ca asa e scris in lege
2. pe parcursul uni an de stagiatura ucenicul are ocazia de a participa la toate tipurile de activitati adiacente vanatorii propiuzise.
Mancare in teren,constructii vanatoresti,, cunoaterea terenului
informatii despre speciile din zona .....
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde wolfff pe 28 Sep 2016, 06:07

Frumos spus si explicat,ocazie cu care va multumesc,dar nu inteleg ironia altora de "a te lua peste picior/pistol",nici incepator nu ma consider inca,nu cred ca am dat cu pietre daca am intrebat ce nu am inteles,gandeste-te ca si eu la randul meu sunt calificat/expert in ceva..de ex.vii la mine si intrebi cum sa-ti construiesti o casa,si eu te iau si-ti raspund ironic...Inca o data,multumesc.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate