Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:42

Probleme Geco Target și Express

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Probleme Geco Target și Express

Mesajde VanatorTl pe 28 Oct 2016, 21:19

Buna ziua. Astăzi am fost la poligon cu arma cea noua Savage Axis heavy berrel calibrul 223 R. Din cutia de Geco Target aproximativ 30 de cartușe au percutat apoi câte un cartuș a mers la a doua percutare. Am schimbat pe Express. Din 10 cartușe, 3 tot la a doua încercare au percutat. Arma a fost curățata și pregătită de poligon. Zic eu și sper sa nu fie la ea problema. Dar și sa am ghinion ca la doua sortimente de muniție eu sa le nimeresc pe cele cu capse defecte. Menționez ca unele capse sunt perforate altele sunt doar înfundate in mai mare sau mică măsura. Ce pot face? Am ales Geco sperând ca sunt bune. Ce muniție sa încerc?. A mai pățit cineva așa ceva? Și cum sa rezolvat?Multumesc și sănătate!
VanatorTl
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Oct 2016, 17:30

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde bogus pe 29 Oct 2016, 03:07

intreb si eu asa... ce inseamna mai exact "Arma a fost curățata și pregătită de poligon" ?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde petricaflorianioan pe 29 Oct 2016, 08:12

Eu cred ca vrea sa faca reclama ascunsa la munitia.......,si sa nu mai cumpere lumea Gecco. :D
Sincer am patit o singura data cu o cutie de SAKO. Am tras la cartoane primele 3 bucati dintr-o cutie de noua.In acel moment am dus cutia inapoi la magazin,am platit diferenta si am cerut tot munitia cu care eram obisnuit de ani de zile adica Norma.
Gecco ,chiar am tras cateva cutii bune,in 3 calibre diferite ,si nu am patit inca.
Daca nu esti sigur de functionalitatea armei,uitate pe capsa ,sa vezi daca e lovita bine, sau daca are acelasi imprimeu ca si pe o capsa detonata.
petricaflorianioan
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 06 Feb 2012, 09:22
Locaţie: Marghita(BH)

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde violiv pe 29 Oct 2016, 09:01

N-am avut niciodata probleme cu Geco. Si in 223 chiar am tras vreo 200 FMJ-uri de la Geco. Nici macar un singur rateu. Mai mare probabilitatea sa fie ceva din arma.

Nu cred ca inchizatorul a fost facut bucatele de cand a fost asamblata arma. E suficienta o cojita de span care sa umble intre percutor si inchizator ca sa nu functioneze corect. Sint filmulete pe net care-ti arata cum sa faci sa demontezi inchizatorul de Axis si sa-l cureti in interior. E simplu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde jhonny pe 29 Oct 2016, 13:28

Trag cu Geco Target in .223 deoarece e bun si ieftin.
Niciodata nu am avut vreo problema de percutie, toate au plecat.
Folosesc acelasi Savage Axis.
Aproape 100% ai o problema la inchizator/percutor.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde VanatorTl pe 29 Oct 2016, 17:33

violiv scrie:N-am avut niciodata probleme cu Geco. Si in 223 chiar am tras vreo 200 FMJ-uri de la Geco. Nici macar un singur rateu. Mai mare probabilitatea sa fie ceva din arma.

Nu cred ca inchizatorul a fost facut bucatele de cand a fost asamblata arma. E suficienta o cojita de span care sa umble intre percutor si inchizator ca sa nu functioneze corect. Sint filmulete pe net care-ti arata cum sa faci sa demontezi inchizatorul de Axis si sa-l cureti in interior. E simplu.

Multumesc.
VanatorTl
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Oct 2016, 17:30

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde Adrian_Dumitru pe 29 Oct 2016, 21:33

violiv scrie:N-am avut niciodata probleme cu Geco. Si in 223 chiar am tras vreo 200 FMJ-uri de la Geco. Nici macar un singur rateu. Mai mare probabilitatea sa fie ceva din arma.

Nu cred ca inchizatorul a fost facut bucatele de cand a fost asamblata arma. E suficienta o cojita de span care sa umble intre percutor si inchizator ca sa nu functioneze corect. Sint filmulete pe net care-ti arata cum sa faci sa demontezi inchizatorul de Axis si sa-l cureti in interior. E simplu.


M-o mancat curiozitatea si Necuratu',am crezut ca e "simplu", am vrut sa fac pe mesteru' lu peste si am zis sa desfac si eu boltu' la Steyr si culmea..nu am mai reusit sa il montez la loc.
Am cautat tutorial pe net si l-am gasit pe domnu' : https://www.youtube.com/watch?v=ooWD5fK-whs
Necuratu' cred ca e ecologist raw-vegan pentru ca mai tare l-am f$^$%... ce face omu' cu mana lui se numeste lucru manual. Pentru curiosi am si poze cu isprava. Acum sa vad cum o descos.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde violiv pe 29 Oct 2016, 22:13

La Steyr chiar e mult mai simplu ca la Axis ... sa-l desfaci in doua bucati.
Daca te-a mancat necuratul sa persisti si acum ai mai multe bucatele nici eu nu-l mai pot pune la loc si sa functioneze. Undeva in manualul armei parca scrie ca asamblarea se face pe un banc special, in uzina. A fost chestia care nu mi-a placut la arma asta.

Daca doar ai "rotit-tras" atunci mai cauta si alte filmulete si urmareste atent ... chiar e usor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde Adrian_Dumitru pe 29 Oct 2016, 22:37

violiv scrie:La Steyr chiar e mult mai simplu ca la Axis ... sa-l desfaci in doua bucati.
Daca te-a mancat necuratul sa persisti si acum ai mai multe bucatele nici eu nu-l mai pot pune la loc si sa functioneze. Undeva in manualul armei parca scrie ca asamblarea se face pe un banc special, in uzina. A fost chestia care nu mi-a placut la arma asta.

Daca doar ai "rotit-tras" atunci mai cauta si alte filmulete si urmareste atent ... chiar e usor.


Am rezolvat :D
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde VanatorTl pe 01 Noi 2016, 19:36

Buna ziua. Revin cu problema mea. Din pacate,cel putin pentru mine , Geco nu se respecta. Am tras azi cu alte cartuse ( nu spun firma ca deja am fost acuzat ca vreau sa fac reclama ) si toate au percutat. Atat am avut de scris,avand in vedere ca e un forum deschis tuturor problemelor aparute. Sanatate si catare plina!
VanatorTl
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Oct 2016, 17:30

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde CALUTUL pe 25 Aug 2018, 12:47

Am patit si eu acelasi lucru cu geco in cal 270w, dar la mine nici unul din cele cinci cartuse dintr-o cutie de 20 nu au percutat nici a doua oara.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Probleme Geco Target și Express

Mesajde cip_frh pe 27 Aug 2018, 16:55

Buna ziua! Eu trag cu Winchester-ul XPR Sporter 30-06 pe care-l detin doar cu munitie Geco( target, teilmantel, plus). Personal nu am avut niciun cartus cu probleme. Asa cum spunea Violiv, merg si eu "pe mana" percutorului cu probleme.
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate