Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:35

Iepurele in sezonul 2016-2017

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 06 Noi 2016, 07:33

Ieri am facut deschiderea la urechiati.
Vreme putin cam rece dimineata si calda dupa-amiaza, cu ceata destul de deasa pana pe la ora 12 si un teren umed si clisos.
Asteptari mari de la noul sezon, intalnirea la ora 7 si 30, salutarile si instructajul, apoi in camp. Am cam orbecait cateva ore prin ceata, apoi cate putin s-a ridicat.
Unii au avut noroc, atii nu. Eu am fost un privilegiat al Dianei si am reusit sa vanez un urechiat in partida de deschidere a noului sezon.

Imagine

Cam asa arata terenul dupa ce s-a mai ridicat ceata destul de deasa la inceputul zilei.

Imagine

Si acesta este urechiatul care prin bunavointa Dianei, cea a carei sageata este fara de gres, a ajuns in tolba mea.

Pe la voi cum a fost?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde OVI762 pe 06 Noi 2016, 09:45

Cu iepurele asta din poza ta,pentru care te felicit,este fix primul iepure pe care il vad pe sezonul asta.Am umblat aiurea vreo 4 ore pana sa ma satur,nu am vazut picior de iepure,m-am racorit cu 3 maidanezi si am plecat acasa injurand.Pana n-o cadea zapada nu ma mai duc la sosoi si daca nici atunci nu-i vad,schimb barca.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde UlissePro pe 06 Noi 2016, 13:09

Si noi am orbecăit pana la prânz degeaba:
Imagine
După masa ne-am pus din nou in mișcare si s-au împușcat suficienți urecheați sa fie o vanatoare reușită.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde iliealexandruionut pe 06 Noi 2016, 20:13

Vremea nasoala...ba ceata puternica ba 17 grade..naspa vreme.28 de viteji iepuri mai putini,mie iar mi a suras soarta.Deci fericit maxim!..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde laurul pe 06 Noi 2016, 20:56

...cu 9,3 ??? :lol: :lol: :lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 06 Noi 2016, 22:03

@iliealexandru cum adica ti-a suras soarta? Ai impuscat iepure la deschidere? Urat! Un vanator adevarat impusca vulpi, caini, sacali, ogari, tractoristi sau alti dusmani ai iepurilor la deschidere :wink:
7 ani de ghinion te pasc acum :twisted:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde laurul pe 06 Noi 2016, 22:07

Plus ca neshte virgule nu ar strica,....barem sa-ntelegem ceva.... :D
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Ray pe 06 Noi 2016, 22:22

@ Sly_Fox,
cum zice neamtul,
Waidmannsheil, la primul urechiat.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde peg307 pe 07 Noi 2016, 07:14

Iepure și 2 fazani de Brăila. :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
peg307
 
Mesaje: 13
Membru din: 17 Ian 2008, 21:41
Locaţie: BRAILA

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Noi 2016, 09:38

biriuck scrie:@iliealexandru cum adica ti-a suras soarta? Ai impuscat iepure la deschidere? Urat! Un vanator adevarat impusca vulpi, caini, sacali, ogari, tractoristi sau alti dusmani ai iepurilor la deschidere :wink:
7 ani de ghinion te pasc acum :twisted:


Pai am impuscat si o frumusete de hoinar,gras,negru..o frumusete!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 07 Noi 2016, 09:44

OVI762 scrie:Cu iepurele asta din poza ta,pentru care te felicit,este fix primul iepure pe care il vad pe sezonul asta.

Multumesc. Sper sa dai si tu de ei atunci cand se mai racoreste afara.

Ray scrie:@ Sly_Fox,
cum zice neamtul,
Waidmannsheil, la primul urechiat.

Weidmannsdank!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde alex_ionut_popa pe 07 Noi 2016, 10:21

La noi a fost vreme buna, ca n-a fost ceata pe valea Prutului. Vanatul a fost sublim, dar a lipsit cu desavarsire. 2 vulpi si 2 iepuri :roll:. Doar 2 vanatori au fost norocosi - eu si tata.
Cred ca, dupa cum se mentiona si mai sus, pana nu vine frigul stam toata grupa acasa.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde the_mav pe 07 Noi 2016, 10:25

alex_ionut_popa scrie:La noi a fost vreme buna, ca n-a fost ceata pe valea Prutului. Vanatul a fost sublim, dar a lipsit cu desavarsire. 2 vulpi si 2 iepuri :roll:. Doar 2 vanatori au fost norocosi - eu si tata.
Cred ca, dupa cum se mentiona si mai sus, pana nu vine frigul stam toata grupa acasa.

1:1 raportul vulpi:iepuri....fain
succes(uri)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Onica Cosmin pe 09 Noi 2016, 12:37

Salutare. In Jud. Vaslui, la o grupa afiliata AJVPS, au fost 14 vanatori, nu s-a impuscat niciun iepure si s-au vazut foarte putini. Sunteti de parere ca nu sunt, sau nu sar?
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde the_mav pe 09 Noi 2016, 12:47

Onica Cosmin scrie:Salutare. In Jud. Vaslui, la o grupa afiliata AJVPS, au fost 14 vanatori, nu s-a impuscat niciun iepure si s-au vazut foarte putini. Sunteti de parere ca nu sunt, sau nu sar?

sunt de parere ca 80 Eur/iepure viu prins cu plasa AU DUS LA REZULTATUL ASTA :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
aaahhh...sa nu uit: + "tablele de sah" de pe campurile vasluiene sunt cele mai bine desenate (noaptea, evident) din toata tara la voi...prin Oltenia sunt mai smecheri/lenesi, si-au luat ogari sa alerge ceva mai putin, dar la Vaslui inca "ii treaba buna cu o caldare de motorina".
+ plata paznicilor de vanatoare cu 800 lei/luna si motorina decontata 500 lei/trimestru, la fond de vanatoare de 10mii ha... ti-e clar ca alora le mor copiii de foame, daca "nu s-ar descurca"?
aaaa, inca ceva: ia datele de la APIA si vezi cum sta Vasluiul cu subventiile pe oierit :x :x :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D - tu vrei iepuri unde baietii vostri destepti (aia care voteaza sistematic PSD - nu mai sunteti rosii?!?!?????, au mii de oi cu sute de caini si sute de sclavi pe post de ciobani) isi tin turmele?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 09 Noi 2016, 18:35

the_mav scrie:sunt de parere ca 80 Eur/iepure viu prins cu plasa AU DUS LA REZULTATUL ASTA :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

De cand nu se mai vaneaza iepurii cu plasa pentru export?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde vinatorul iscusit pe 09 Noi 2016, 19:30

De doi ani!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2016, 20:20

La noi de mai bine de 10 ani nu se mai pun plase, asta dupa ce vanatorii au facut un taraboi pe aceasta tema. De exemplu, pe fondul unde sunt repartizat eu, la o singura actiune de capturare a iepurilor vii se prindeau cu plasele in jur de 200 iepuri. Cum existau doua actiuni pe sezon, cel putin 400 de iepuri erau scosi din teren dintr-un foc, plus la vanatori inca 200 si gata 600 de iepuri.
Au pus capat la timp cat sa mai ramana ceva in teren, altfel doar in reviste mai vedeam iepuri. Oricum este o crima cinegetica prinderea in plase si exportul iepurilor. Stoparea acestei practici este prima si cea mai buna masura pentru protejarea speciei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 09 Noi 2016, 20:40

Ceva nu se leaga in mintea mea. Nu dati cu parul, sunt vanator la deal/munte si acolo avem cativa iepuri (Costica, Ionica si Marin), doar intreb.
Iepurii prinsi cu plasele nu se scadeau din cota de recolta? :roll: Daca da, cu ce difera prinsul cu plasa de impuscat? Pana la urma tot atatia se scot din teren, chiar mai putine daune se fac cu plasa daca tinem cont si de vanatul ranit. :roll: :?: Deci?

P.S. Intr-o carte veche despre valorificarea vanatului se mentioneaza clar ca si atunci se exportau iepuri vii. Iar vanatorii de acum evoca cu nostalgie iepurii de atunci :idea:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2016, 22:44

Aveau in plan un anumit numar de iepuri pentru export, bineinteles la nivel de asociatie. Numai ca pe atunci treburile nu prea stateau ca acum.
Sa spunem ca aveau o cota pentru iepurii vii de 1000 pe asociatie, cota care in mod normal trebuia realizata cu iepuri prinsi de pe toate fondurile administrate. Numai ca nu se prindea cativa de pe un fond, alti cativa de pe alt fond, ci se baga sute de metri de plase pe fondurile care erau recunoscute ca tin iepuri. Astfel anul acesta baga plasele pe doua fonduri si le facea jaf, capturand cota integral, anul viitor la fel pe alt fond si tot asa, practica aceasta intinzandu-se pe multi ani.
In acest mod multe fonduri au fost pustiite si au trebuit multi ani pentru refacerea efectivelor de iepuri. Si practica era la nivel de tara, nu la una sau doua asociatii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 10 Noi 2016, 00:07

adica se capturau pe un fond mai mult decat cota acelui fond?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2016, 00:32

Biriuck nu are rost sa ne pierdem in detalii, asa era ,,pe vremuri", practici bune si practici rele. Sper sa intelegi ca plasele au facut mult rau fondurilor de vanatoare, fiind o practica paguboasa si pentru vanat si pentru vanatori.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde katlin pe 10 Noi 2016, 07:28

In rapoarte treceau ca au fost capturati de pe fondurile x,y,z cand de fapt actiunea se petrecea pe unul singur.
Cam asta e ideea.
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde the_mav pe 10 Noi 2016, 08:54

biriuck scrie:
the_mav scrie:sunt de parere ca 80 Eur/iepure viu prins cu plasa AU DUS LA REZULTATUL ASTA :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

De cand nu se mai vaneaza iepurii cu plasa pentru export?

pai...stai sa ma gandesc: din ian 2015, ca era intarziat din motive meteorologice trnasportul ce trebuia onorat dec 2014 :!: :idea: :idea: :idea: :!: Romanii au fost mereu inventivi, inclusiv la transporturi care aratau iepuri salbatici. Iepurii domestici(ti) nu intra sub incidenta ordinului. :!: :idea: :idea: :!:
mai vrei?

recolteaza la blana ani/zeci de ani de pe aceeasi suprafata si apoi intreaba-te de ce nu mai gasesti iepuri acolo... sa nu te deranjeze miile de oi care cutreiera terenurile in lung si in lat non stop, latzurile la orice colt de gard, ogarii (asta mai spre campie, ca pe dealurile din moldova e mai usor cu cainii ciobanilor), etc, etc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde the_mav pe 10 Noi 2016, 08:55

Sly_Fox scrie:La noi de mai bine de 10 ani nu se mai pun plase, asta dupa ce vanatorii au facut un taraboi pe aceasta tema. De exemplu, pe fondul unde sunt repartizat eu, la o singura actiune de capturare a iepurilor vii se prindeau cu plasele in jur de 200 iepuri. Cum existau doua actiuni pe sezon, cel putin 400 de iepuri erau scosi din teren dintr-un foc, plus la vanatori inca 200 si gata 600 de iepuri.
Au pus capat la timp cat sa mai ramana ceva in teren, altfel doar in reviste mai vedeam iepuri. Oricum este o crima cinegetica prinderea in plase si exportul iepurilor. Stoparea acestei practici este prima si cea mai buna masura pentru protejarea speciei.

bani frumosi, nea fanica, bani frumosi... pensie mica, remuneratie dupa buget, viata frumoasa... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 10 Noi 2016, 10:21

Sly_Fox scrie:Biriuck nu are rost sa ne pierdem in detalii, asa era ,,pe vremuri", practici bune si practici rele. Sper sa intelegi ca plasele au facut mult rau fondurilor de vanatoare, fiind o practica paguboasa si pentru vanat si pentru vanatori.

Sly, fara suparare, eu d'aia intreb. Ca imi zic 10 oameni ca nu stiu ce practica face rau e OK, e un punct de plecare, cer insa si argumente si lamuriri. Vreau sa ma lamuresc daca chiar alea au facut rau sau mai e si altceva.

Pentru vanatorii de pe acel fond e clar ca e pagubos, practic li se reduce din cota alocata lor.
Pentru vanat nu are de ce sa fie daunatoare daca se scade din cota de recolta. @ktalin zicea mai sus ca se trecea pe foaie ca se prindeau pe x fonduri dar se scoteau de pe 1-2, pai asta-i braconaj curat :mrgreen: :mrgreen:
Si aici am vrut sa ajung :wink: Faptul ca vanatorii au tolerat aceste practici ale executivului asociatiilor a dus atat la pustiirea fondurilor cat si la pierderea unei surse importante de venit prin condamnarea exportului desi de vina a fost doar lacomia si inconstienta executivului (dar si pasivitatea membrilor) :wink:

Daca adaugam la aceste practici si urmatoarele:
- agricultura intensiva + oierit;
- "cartuse scumpe" si "lipsa de timp" pentru combatere;
- braconaj
rezulta ca suntem bucurosi ca mai avem ocazia sa vedem macar cate o coada de iepure :D

P.S. Cu agricultura noi putem doar sa facem galagie, cu ultimele 2 liniute enuntate de mine eu cred ca este mult loc de mai bine. Numai ca noua ne place diateza pasiva - "sa se faca"
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2016, 13:33

biriuck scrie:Sly, fara suparare, eu d'aia intreb. Ca imi zic 10 oameni ca nu stiu ce practica face rau e OK, e un punct de plecare, cer insa si argumente si lamuriri. Vreau sa ma lamuresc daca chiar alea au facut rau sau mai e si altceva.
Pentru vanatorii de pe acel fond e clar ca e pagubos, practic li se reduce din cota alocata lor.
Pentru vanat nu are de ce sa fie daunatoare daca se scade din cota de recolta. @ktalin zicea mai sus ca se trecea pe foaie ca se prindeau pe x fonduri dar se scoteau de pe 1-2, pai asta-i braconaj curat :mrgreen: :mrgreen:
Si aici am vrut sa ajung :wink: Faptul ca vanatorii au tolerat aceste practici ale executivului asociatiilor a dus atat la pustiirea fondurilor cat si la pierderea unei surse importante de venit prin condamnarea exportului desi de vina a fost doar lacomia si inconstienta executivului (dar si pasivitatea membrilor) :wink:

Se vede ca esti vanator ,,din vremurile actuale", cu ideile si practicele actuale si nu ai prins ceva din trecut. Ceea ce este foarte bine, responsabilitate, implicare etc. Diferenta intre atunci si acum este ca de la cer la pamant, de la legislatie, gandire, organizarea sistemului...oamenii.
Ca sa intelegi cum sta treaba, pe vremurile aduse in discutie nu era dupa cum doreau vanatori, era dupa cum functiona sistemul. Ce spui tu acum cu tolerarea practicilor este ca si cum te-ai duce direct in fata lui Stalin, mustrandu-l personal pentru ca tu cetatean sovietic nu gasesti kiwi si mango in magazinele de fructe din Stalingradul aflat sub asediu.
Din nou repet, practica prinderii iepurilor vii cu plasele a fost un lucru foarte rau, iar daca nu am vrut sa intru in detalii este pentru ca nu mai are rost sa rascolim prin trecut si prin practicile de atunci. Totusi este un forum public. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 10 Noi 2016, 14:12

Sly_Fox scrie: Ce spui tu acum cu tolerarea practicilor este ca si cum te-ai duce direct in fata lui Stalin, mustrandu-l personal pentru ca tu cetatean sovietic nu gasesti kiwi si mango in magazinele de fructe din Stalingradul aflat sub asediu.

Destul de clar :D Asta inseamna ca suntem pe drumul cel bun din acest punct de vedere :idea:

Din discutiile de mai sus deduc ca nu prinderea iepurilor vii a fost o problema ci modul in care ea a fost pusa in practica. De ceva timp practica este oprita (asta se intampla in Romania cand nu suntem in stare sa respectam o lege, interzicem tot pentru toti), de ce nu isi revine populatia? :roll:

Sa ne plangem guvernantilor si UE pentru practicile agricole criminale? Ar fi o solutie dupa parerea mea.
Sa facem mai multa combatere de rapitori si "rapitori"? :idea:
Nu cred ca exista o solutie unica dar sigur putem si noi, muritorii, sa punem umarul.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Onica Cosmin pe 11 Noi 2016, 07:41

the_mav scrie:
Onica Cosmin scrie:Salutare. In Jud. Vaslui, la o grupa afiliata AJVPS, au fost 14 vanatori, nu s-a impuscat niciun iepure si s-au vazut foarte putini. Sunteti de parere ca nu sunt, sau nu sar?

sunt de parere ca 80 Eur/iepure viu prins cu plasa AU DUS LA REZULTATUL ASTA :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
aaahhh...sa nu uit: + "tablele de sah" de pe campurile vasluiene sunt cele mai bine desenate (noaptea, evident) din toata tara la voi...prin Oltenia sunt mai smecheri/lenesi, si-au luat ogari sa alerge ceva mai putin, dar la Vaslui inca "ii treaba buna cu o caldare de motorina".
+ plata paznicilor de vanatoare cu 800 lei/luna si motorina decontata 500 lei/trimestru, la fond de vanatoare de 10mii ha... ti-e clar ca alora le mor copiii de foame, daca "nu s-ar descurca"?
aaaa, inca ceva: ia datele de la APIA si vezi cum sta Vasluiul cu subventiile pe oierit :x :x :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D - tu vrei iepuri unde baietii vostri destepti (aia care voteaza sistematic PSD - nu mai sunteti rosii?!?!?????, au mii de oi cu sute de caini si sute de sclavi pe post de ciobani) isi tin turmele?

Vad ca le stii parca ai fi de-al locului. :) Din primavara s-a inceput o actiune puternica anti pradatori peste 30 de vulpi si caini si pisici hoinare, dar deocamdata nu se regaseste actiunea si in numarul iepurilor de pe teren. E greu cu AJVPS, nu mai stam dupa ei, ne gospodarim noi cu paza,mancare si combatere, asteptam si rezultatele!
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde alex_ionut_popa pe 21 Noi 2016, 10:00

A doua iesire cu grupa a venit cu progrese semnificative!
Raportul de 1:1 intre vulpi si iepuri s-a pastrat, grupa noastra reusind sa doboare un impresionant numar de 3 vulpi si 3 iepuri (fata de 2/2 data trecuta). Deja stim si data viitoare ce impuscam.
Diana... a incercat... dar n-a avut cu cine in acest weekend, eu reusind sa ratez 2 urecheati care erau sa ma manance. Data viitoare :oops: .
Vremea a fost buna si v-am atasat si 2 poze cu peisajele frumoase de care am avut parte.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate