Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:07

"Noi" aberatii ministeriale

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Vrajitoru pe 18 Noi 2016, 22:04

proteam scrie:Autorizatiile vor fi facute in SIV si tipatite pe hartie . La cele colective vor fi completate numele vanatorilor pe hartie cu pixul inaintea inceperii vanatorii, se completeaza datele despre organizator, zona de vanatoare si specii. Se pare ca dupa sfarsitul vanatorii vor fi introduse in SIV numele si CNP-ul lor si speciile si nr animalelor recoltate. Dupa 4 ore de vanatoare , iarna, va fi o placere sa tastezi 25 de nume si CNP-uri pe tableta.
SIV e similar cu WOOD TREKING , merge off line si cand gaseste internet transmite informatiile

Intrebari:
1) Unde ai citit aia cu introducerea pe hartie si pe urma in SIV? Din ce am citit eu toate sunt la fel. Cu introducerea datelor in SIV la inceput si pe urma la sfarsit confirmarea.
2) Partea cu offline nu scrie nicaieri. Daca esti prins pe drum cu cerbul in portabagaj si datele nu sunt in SIV ca padurarul nu a coborat din munte sa se actualizeze datele, esti braconier sau nu?
Nu vreau presupuneri ci sa vad scris undeva.
Asa cum am citit in reclamatiile de la AGVPS: nu sunt definite toate cazurile si vor exista interpretari.

Tot mai tare imi dau seama ca e facut pe genunchi pentru a implementa SIV cat mai repede.

Pacat.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde blackcrotal pe 19 Noi 2016, 11:12

Vrajitoru scrie:..........
Tot mai tare imi dau seama ca e facut pe genunchi pentru a implementa SIV cat mai repede.

Pacat.

Mare dreptate ai !
Imi aduc aminte despre sistemul folosit in Canada exact la vanatoarea de animale mari :
La inceputul anului vanatorul canadian isi cumpara de la primul magazin cu efecte de vanatoare intalnit in cale un " permis " de vanatoare pe anul curent . Acel permis detine un cod de bare sau un sistem de identificare pe care vanzatorul din magazin il transmite electronic autoritatii care se ocupa de vanatoare.
Pe acel permis sunt scrise exact toate datele necesare pentru ca vanatorul sa fie in cunostinta de cauza si sa nu poata sa spuna ca " nu am stiut " cum ar fi speciile si perioadele admise pt impuscare, numarul de exemplare care pot sa fie extrase si zonele in care pot sa fie vanate.
Pentru vanatul limitat - in cazul lor vorbim de urs brun sau urs grizli ( scuze dar nu mai tin exacxt minte care din ei) este permis un numar de 1 sau 2 ursi care pot fi vanati contra unei taxe motice ( pt canadieni).
La deschiderea sezonului la urs, vanatorul se duce la primul magazin cu efecte de vanatoare si cumpara 1 timbru care este lipit pe carnetul cumparat la inceputul anului in deptrul ursului. Acest timbru are si el o serie si un numar si este activ o anumita perioada ( daca nu ma insel o luna) .
Ei si apoi exact cand vrea si poate vanatorul pleaca spre zona unde cresc in pom ursuleti . Inainte de a intra in zona, trimite de pe telefonul mobil un SMS care contine Nr. si Seria timbrului apoi se duce sa impuste ce si-a propus. Politia canadiana sau cum se numeste cei care pazesc si verifica pe linie de vanatoare, daca se intalnesc cu vanatorul verifica sa aiba la el permisul cu timbrul lipit si daca a fost trimis SMS-ul si daca totul este ok, atunci este ok. Daca nu , atunci se numeste amenda de-ti taie orice dorinta de braconaj .
Simplu si curat.
Un sistem identic ar putea fi folosit si la noi fara tablete, formulare etc. In definitiv pe Nea Costica de la Minister ar trebui in prima faza sa-l doara fix in basca ca la vanatoarea de azi merg 25 vanatori si impusca 1 iepure sau 2 fazani.
Pentru Minister ar trebui sa fie important ca de pe Fondul X1 care are cota de vanatoare 80 iepuri anul asta au fost vanati azi 20 deci au mai ramas de scos 60. Si tot asa pana se ajunge la cota = 0 si atunci se inceteaza cu vanatoarea la iepuri pe acel fond.
Dar mintile luminate de la minister nici nu s-au uitat ani la rand la prostiile raportate de pe unele fonduri de vanatoare . Astfel am avut ocazia cand aceste rapoarte erau postate pe forumul Ministerului sa vad aberatii la mistret si la caprior dar si la alte specii de genul :
Anul 1
Efective inventariate la inceputul anului:
20 masculi
100 femele
30 pui
Total 150 exemplare
Autorizate la vanatoare 15 exemplare
Anul 2
Efective inventariate la inceputul anului:
20 masculi
100 femele
30 pui
Total 150 exemplare
Autorizate la vanatoare 15 exemplare
Anul 3
Efective inventariate la inceputul anului:
20 masculi
100 femele
30 pui
Total 150 exemplare
Autorizate la vanatoare 15 exemplare

Si tot asa 5 ani la rand cu rapoarte obtinute cu vestita metoda Ponta adica copy-paste . Nimanui nu i-a trecut prin cap ca este imposibil ca natura sa lucreze cu precizia de farmacie chiar daca ajuta si omul.

Acum vad ca au disparut de pe site-ul ministerului acele rapoarte ( probabil ca a aparut totusi o minte desteapta pe acolo care si-a dat seama de acele ineptii postate pe site).
Din fericire am salvat si listat niste rapoarte de genul celor de mai sus si le-am listat in urma cu cativa ani. Stiu sigur ca le am listate dar este posibil sa le am pe un HDD pe care imi tin eu arhivele asa ca am putut acum sa-mi reamintesc cum se distribuiau gogosi in urma cu mai putin de 10 ani .

Pentru mine este interesant altceva. Intre Asociatia X care "creaza" rapoartele si Ministerul care le insuseste mai exista vreo organizatie de control sau ministerul ia de bune pe principiul "Sa moara Mama daca te mintzuiesc ! " aceste rapoarte ?

Un sistem simplu este eficient si usor de controlat.
Un sistem stufos este in cele mai multe cazuri imposibil de verificat .
Sincer, voi credeti ca cineva ( dintre cei care au atributii de control) din Romania are interesul sa se stie adevarul ?
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde bogus pe 19 Noi 2016, 22:39

Prima parte din ce ai scris tu mai sus pare un vis frumos, da pe bune un vis, pe care sincer la cum merg lucrurile in Romania si chiar in UE, in cel mai bun caz o sa mi-l satisfac onanistic uitandu-ma la Discovery Channel sau... emigrand
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Ghinda pe 21 Noi 2016, 09:54

Stiti ce imi place?

Toti, dar toti va dati de ceasul mortii sa corectati sa comentati sa cautati solutii.

De ce?

Simplu, nu trebuie asa ceva si nu se face. Daca idiotii scot un cacat, ne ocupam sa il coafam, nu sa il aruncam.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde the_mav pe 21 Noi 2016, 10:02

Ghinda scrie:Stiti ce imi place?

Toti, dar toti va dati de ceasul mortii sa corectati sa comentati sa cautati solutii.

De ce?

Simplu, nu trebuie asa ceva si nu se face. Daca idiotii scot un cacat, ne ocupam sa il coafam, nu sa il aruncam.

Ghindare, care parte nu o intelegi: e scos deja!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Ghinda pe 21 Noi 2016, 10:03

A intrat in vigoare? Daca nu este doar praf!
Si oricum nu ma mai intereseaza.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde biriuck pe 21 Noi 2016, 10:19

Ghinda scrie:Simplu, nu trebuie asa ceva si nu se face. Daca idiotii scot un cacat, ne ocupam sa il coafam, nu sa il aruncam.

Asta ar fi varianta preferata, dar se poate? :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 21 Noi 2016, 11:20

Ghinda scrie:A intrat in vigoare? Daca nu este doar praf!
Si oricum nu ma mai intereseaza.


Ghindare, emigrasi ma??!

:D :D :)) :clap:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde laurul pe 21 Noi 2016, 12:10

Sau l-a lasat pu....sca!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Ghinda pe 23 Noi 2016, 15:53

Nici una nici alta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde proteam pe 23 Noi 2016, 22:59

Intrebari:
1) Unde ai citit aia cu introducerea pe hartie si pe urma in SIV? Din ce am citit eu toate sunt la fel. Cu introducerea datelor in SIV la inceput si pe urma la sfarsit confirmarea.
2) Partea cu offline nu scrie nicaieri. Daca esti prins pe drum cu cerbul in portabagaj si datele nu sunt in SIV ca padurarul nu a coborat din munte sa se actualizeze datele, esti braconier sau nu?
Nu vreau presupuneri ci sa vad scris undeva.
Asa cum am citit in reclamatiile de la AGVPS: nu sunt definite toate cazurile si vor exista interpretari.

Tot mai tare imi dau seama ca e facut pe genunchi pentru a implementa SIV cat mai repede.

Pacat.[/quote]

1. vezi Cap. 3, Subcap II Art. 7 :(4) Organizatorul acţiunii de vânătoare completează procesul verbal pentru instruire, participare la vânătoare, participanții inainte de inceperea vânătorii, cu pix, citeț, pe autorizația de vânătoare tipărită și recoltarea vânatului din cuprinsul autorizației de vânătoare înainte de părăsirea fondului cinegetic.Folosind un device mobil conectat la internet pentru autorizația de vânătoare existentă în SIV, după terminarea vânătorii,dar inainte de părăsirea fondului cinegetic.
2. Dupa cum am mai spus SIV va functiona similar cu WOOD TRACES . Va genera codul si off line. Daca ai autorizatia tiparita si completata corect (chiar daca raportarea recoltarii este off line) iar cerbul are crotaliu/crotalii esti legal. Nu am negru pe alb pt ca OM nu poate sa acopere orice situatie, este interpretarea pe care mi-a dat-o un consilier la dnei ministru.

Autorizatiile individuale vor fi pt 30 zile.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2016, 17:33

Pai si cele colective ce perioada de valabilitate vor avea? Pentru ca pe marea majoritate a vanatorilor asta ii intereseaza. In primul rand autorizatiile colective trebuie sa aiba valabilitate de 30 de zile. Au facut mare prostie ca nu au lasat si modelul pentru vanatoarea in grup restrans. Acum daca tot au retras acest model, sa puna frumos 30 de zile si la cele colective, ca doar nu o sa stea zeci de mii de oameni sa se vanture in fiecare zi dupa hartoage.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 01 Dec 2016, 19:10

http://www.agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=305&t=535...

AGVPS va urmari actiunile ministerului si va proceda in consecinta. Deasemeni, a facut cunoscuta intentia de a participa la pseudo sedinta publica de marti. Trebuie mentionat faptul ca toate asociatiile afiliate au fost informate si li s-a cerut participarea. Ramane de vazut care va fi interesul acestora si in ce masura se vor implica cei carora le-am incredintat mandatele de reprezentare si/sau veniturile ce le revin in calitate de angajati.

De pe site-ul ministerului am copiat urmatorul anunt:

"Potrivit Legii nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor ii invită pe toți cei interesați să participe la dezbaterea publică referitoare la proiectul de Ordin al Ministrului Mediului, Apelor  și Pădurilor pentru aprobarea Regulamentului privind autorizarea, organizarea și practicarea vânătorii, care va avea loc la Academia de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu- Șișești” din București, B-dul Mârășești nr.61, sect.1,sala Aula, in data de 06.12.2016 incepând cu ora 09:00.
Menționăm că luni 05.12.2016 va fi publicată pe site-ul ministerul forma revizuită a proiectului de Ordin așa cum a rezultat in urma operării observațiilor și propunerilor facute dupa consultarea publică ce va fi discutat in cadrul dezbaterii de marți 06.12.2016."

Astia ori sunt tehnocrati, ori nu mai sunt! Perversa ca pe Targu Ocna! :ymparty: :ymhug: =))
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde vinatorul iscusit pe 01 Dec 2016, 21:54

Un pas inainte! Este important ca suntem ,TOTUȘÌ,consultați!
Voi fi acolo! Susțin!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde plesaemil pe 05 Dec 2016, 19:45

http://mmediu.ro/app/webroot/uploads/fi ... lament.pdf

Varianta propusa pt dezbaterea de maine!
Ati reusit sa o cititi?
Ce parere aveti?
Sau vom vedea maine dupa dezbatere forma "finala"?
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde alin A pe 05 Dec 2016, 20:55

Atenție la adresa. Este Marasti, nu Mărășești. O fi voita greșeală? !
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde plesaemil pe 05 Dec 2016, 21:19

Am gasit!!!!
Cred ca lipseste ceva din acest regulament!!!!
Sa se scrie in SIV si pe suport fizic ora si locul (pozitia GPS) unde s-a efectuat uz de arma, distanta si directia pe care s-a tras, unghiul de panta, pozitia vanatului, directia de deplasare a acestuia dupa ce s-a efectuat tragerea. Nu de alta dar s-ar realiza niste statistici extraordinare!!!!! :shock: :shock: :twisted: :twisted: :(( :(( Generatiile viitoare ar avea multe de invatat!!!! :(( :(( :(( Si nu e asa de greu dee realizat ce am scris mai sus ca nu tb decat un telemetru si un telefon cu android care poate sa determine pozitia GPS. :D :D
E chiar f.f.f usor de realizat =))
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 05 Dec 2016, 21:51

plesaemil scrie:Am gasit!!!!
Cred ca lipseste ceva din acest regulament!!!!
Sa se scrie in SIV si pe suport fizic ora si locul (pozitia GPS) unde s-a efectuat uz de arma, distanta si directia pe care s-a tras, unghiul de panta, pozitia vanatului, directia de deplasare a acestuia dupa ce s-a efectuat tragerea. Nu de alta dar s-ar realiza niste statistici extraordinare!!!!! :shock: :shock: :twisted: :twisted: :(( :(( Generatiile viitoare ar avea multe de invatat!!!! :(( :(( :(( Si nu e asa de greu dee realizat ce am scris mai sus ca nu tb decat un telemetru si un telefon cu android care poate sa determine pozitia GPS. :D :D
E chiar f.f.f usor de realizat =))


Mai sunt lipsuri: traseele GPS ale cainilor, dotarea gonasilor cu zgarzi in vederea urmaririi acestora si verificarii traseelor, obligativitatea utilizarii camerelor video frontale de catre toti participantii la vanatoare si emiterea on line pe fb sau la maxim 24 h daca nu exista internet, supravegerea zonei cu o drona ce va incepe sa emita de deasupra zonei incepand cu ora cand s-a eliberat autorizatia si cu minim 24 h dupa terminarea vanatorii.

PS. Vreti sa scada braconajul? am mai scris acum ceva ani: lasati vanatorii in teren, la combatere, legal si facil. Ei vor avea grija sa nu se braconeze in zona lor! Si mai luati la intrebari restaurantele de profil si carnatarii. Se stiu ei, doar ca nu se da verde la verificari. Inca... ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 05 Dec 2016, 21:55

Lasand gluma la o parte, e mult mai normala actuala forma propusa. Felicitari celor ce s-au implicat in revizuirea primei variante si celor ce au acceptat propunerile!
:ymapplause: :clap:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde AXP pe 05 Dec 2016, 22:21

Dupa o prima lecturare a actualei forme, ..., am o impresie relativ pozitiva.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde NightSirc pe 06 Dec 2016, 07:33

AXP scrie:Dupa o prima lecturare a actualei forme, ..., am o impresie relativ pozitiva.

Inca mai are "hibe comuniste":

(15) să conducă vânătorii în fondul de vânătoare numai dacă posedă asigurare împotriva accidentelor de vânătoare şi dacă autorizaţia, permisul de vânătoare, legitimaţia de membru al unei organizaţii vânătoreşti, permisul de armă şi armamentul sunt regulamentare;
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde plesaemil pe 06 Dec 2016, 09:23

Lasand gluma la o parte, eu cred ca sistemul este un Big Brother la vanatoare. Dubla evidenta (in SIV si pe hartie) este specifica institutiilor militarizate, politienesti si sunt menite sa faciliteze "executarea" celor care "supara" sistemul. Se va vana (conform regulamentului prezentat) doar pe portiuni de fond de vanatoare cu notarea orei de inceput si sfarsit. Nu de alta dar va urma o mediatizare a acestui program la fel ca si la "radarul padurii" si vor fi incurajati oamenii de bine, "prietenii vanatorilor" sa sesizeze la 112 orice foc de arma pe care l-au auzit in teren + se va avea acces public la SIV. Deci, oricine vrea sa puna militia+organele pe vanatori o va putea face cu nume si prenume. Din nou sistemul pedepseste 90% oameni cinstiti pentru ca 10% poate sunt infractori (la fel cum au facut cu cal.22LR).
Nu cred ca asta va reduce braconajul!!!!!!!!! Sau ca o sa-i forteze pe unii sa scrie in SIV si sa crotalieze TOATE MAMIFERELE impuscate, inclusiv vulpile :)) :))
Din nou ajungem la metode comunistoide in care principala arma este sa interzicem sau si mai bine sa controlam la sange orice miscare a vanatorilor. Dar lasam pe dinafara latarii, arme clandestine, pe cei care otravesc vanatul sau cainii vagabonzi si pei cei de la stane etc Cu aia e prea greau sa-i controlezi, ca nu sunt in bazele de date.............
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde the_mav pe 06 Dec 2016, 10:46

Art. 6. (1) Autorizaţiile de vânătoare individuale Tip A prevazute in anexa 1 la prezentul regulament se eliberează unei singure persoane dintre cele prevăzute la Art. 5 alin. (2), pentru o singură specie de vânat, pentru un singur exemplar, pentru un singur fond cinegetic sau pe o porţiune dintr-un fond cinegetic, cu menţionarea acesteia.
(2) La eliberarea autorizaţiei de vânătoare individuale Tip A, titularului i se eliberează şi una sau trei crotalii pentru vânat şi trofeu, după caz.

Cred ca trebuia una sau mai multe crotalii... nu trei, nu 5, doar "una sau mai multe..."

Art. 39 Organizatorii acţiunilor de vânătoare au următoarele obligaţii:
(3)să anunțe in SIV inceperea acțiunii de vânătoare in ziua inceperii acțiunii de vânătoare inainte desfășurarii propriuzise, intr-o locatie unde este posibila conexiunea la internet;
...
(22)să raporteze in SIV recoltarea vânatului din cuprinsul autorizației de vânătoare la momentul recoltârii dar nu mai târziu de părăsirea fondului cinegetic folosind un device mobil.

Cum facem daca la pct(3) chiar nu ai internet intre 00.01 - 07.00 dimineata, sa raportezi inceperea vanatorii??? Trebuie gasita o formulare acoperitoare pt pct(3)

Art. 42. La vânătorile colective, gonaşii au obligaţia să respecte următoarele reguli:
(5) să poArte elemente care permit identificarea sa;

Prea putin pentru siguranta vanatorii in general; romanul este obisnuit genetic cu biciul, altfel nu vrea de buna voie. Tocmai pentru ca am vazut prea multe, personal consider ca o adaugare la pct(5) ar fi bine venita "să poArte elemente de culoare portocalie, care permit identificarea sa pe toata durata desfasurarii actiunilor de vanatoare."
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde blackcrotal pe 06 Dec 2016, 11:13

Salut,
referitor la una sau 3 crotalii , explica mai jos ca 1 crotal se pune la tendonul de spate al mamiferului impuscat si daca se taie capul pe teren se pune al 2 lea crotal pe maxilar iar daca se jupoaie animalul pe teren se foloseste si al 3 lea crotal ( nu sunt convins ca am folosit corect termenul crotal la singular asa ca daca am gresit va rog sa scuzati ).
In text se precizeaza ca acei crotalii sunt inseriati avand rol de sigiliu deci pentru un control eficient nu se poate discuta de cantitati nedefinite.
Respect


the_mav scrie:Art. 6. (1) Autorizaţiile de vânătoare individuale Tip A prevazute in anexa 1 la prezentul regulament se eliberează unei singure persoane dintre cele prevăzute la Art. 5 alin. (2), pentru o singură specie de vânat, pentru un singur exemplar, pentru un singur fond cinegetic sau pe o porţiune dintr-un fond cinegetic, cu menţionarea acesteia.
(2) La eliberarea autorizaţiei de vânătoare individuale Tip A, titularului i se eliberează şi una sau trei crotalii pentru vânat şi trofeu, după caz.

Cred ca trebuia una sau mai multe crotalii... nu trei, nu 5, doar "una sau mai multe..."

..........................."
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde plesaemil pe 06 Dec 2016, 11:15

Am recitit tot regulamentul si cred cu tarie ca sistemul asta, daca va ramane in aceasta forma, va distila hotia!!!!!!! O sa-i forteze pe multi dintre vanatorii cinstiti sa o "comita"!!! Va devni din nou actual faimosul "pusca si ascunde" binecunoscut pe vremea lu' raposatu' cand mistretii si aproape tot restul vanatului trebuia predat "la cota" !!!!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde vinatorul iscusit pe 06 Dec 2016, 20:05

Am fost,am vazut,am facut ceva!
Este un pas inainte,exista deschidere,nu s a stabilit nimic clar deocamdata,s a propus un grup de lucru cu reprezentatii vanatorilor si minister ptr conlucrare.s au facut observatii pe articole,au fost inregistrate,nu stim daca va fi aprobat,si cum!a reiesit graba ministrului secretar de stat de a rezolva acest ordin inainte de alegeri si de predarea mandatului!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde soimu` pe 06 Dec 2016, 20:25

ceva cu diametrul glontului si lungime tubului????
Nimic?
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde bogus pe 06 Dec 2016, 20:36

plesaemil scrie:Am recitit tot regulamentul si cred cu tarie ca sistemul asta, daca va ramane in aceasta forma, va distila hotia!!!!!!! O sa-i forteze pe multi dintre vanatorii cinstiti sa o "comita"!!! Va devni din nou actual faimosul "pusca si ascunde" binecunoscut pe vremea lu' raposatu' cand mistretii si aproape tot restul vanatului trebuia predat "la cota" !!!!

Pe tine inclin sa te cred
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde adisan77ro pe 06 Dec 2016, 22:12

Cap. 1, Art.2 pc.1.d prevede faptul ca autorizaţia de vânătoare colectivă in grup mare Tip D, dă dreptul la minimum 6 și maximum 25 persoane de a practica vânătoarea în acelaşi timp şi pe același fond cinegetic, cu gonași.
Aceasta ultima virgula ofera posibilitati de interpretare. Voi ce intelegeti? Max 25 persoane cu gonasi cu tot, sau nu? Pai ce faci daca ai mai multi vanatori prezenti dimineata la intalnirea di-naintea vanatorii? Pe care ii trimiti acasa? Mai ales daca toti sunt in deplina legalitate si avand si cotizatiile la zi? Intr-adevar este prevazuta posibilitatea eliberarii a inca unei autorizatii, ptr aceeasi perioada, insa ptr un alt organizator si o alta zona a fondilui, insa s-ar putea ca cel care are atributii in aliberarea autorizatiilor sa nu fie prezent la vanatoare sau sa nu poata fi contactat.

P.S.: cat despre cea mai comunista dintre prevederi:"legitimaţia de membru al unei organizaţii vânătoreşti" s-a discutat ceva?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "Noi" aberatii ministeriale

Mesajde biriuck pe 06 Dec 2016, 23:55

vinatorul iscusit scrie:[...]a reiesit graba ministrului secretar de stat de a rezolva acest ordin inainte de alegeri si de predarea mandatului!

:evil: :mrgreen: :evil:

S-a specificat ceva legat de componenta acelui grup de lucru? Sa nu ne trezim cu "specialisti" de genul celor din grupul nou pentru mari carnivore.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate