Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:40

Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde adrian m. pe 08 Dec 2016, 20:10

Salutari tuturor!
Maine imi achizitionez a doua arma si vreau sa stiu daca pot sa vanez cu ea in perioada de trei zile, data de catre politie ca fiind obligatorie, de la data achizitionarii armei, sa ma prezint cu ea la serviciul de arme pentru a-mi fi trecuta in permisul de arma?
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde soimu` pe 08 Dec 2016, 21:24

adrian m. scrie:Salutari tuturor!
Maine imi achizitionez a doua arma si vreau sa stiu daca pot sa vanez cu ea in perioada de trei zile, data de catre politie ca fiind obligatorie, de la data achizitionarii armei, sa ma prezint cu ea la serviciul de arme pentru a-mi fi trecuta in permisul de arma?

teoretic da, doar ca nu ai voie sa ai munitie la ea decat daca este in acelasi calibru cu ce ai deja in permis
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde yoghi pe 08 Dec 2016, 22:16

Degeaba iti zic eu din Bucuresti sau din alt judet.Legea lasa loc de interpretari...cel mai simplu: suna la voi ""la arme"" si intreaba.
acelasi lucru e valabil si pt inchirieri sau imprumut.

bafta!

@soimule

pe autorizatie scrie si de cartuse asa ca nu asta e problema ci ""o minte odihnita " a unora.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde pipabh pe 08 Dec 2016, 23:12

NU!
Doar dupa ce e trecuta in permis si cu permisul la purtator!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde Anndrei pe 09 Dec 2016, 00:20

Doar dacă e trecută în permis. Nu va recomand sa ieșiți cu ea pina atunci.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde bulake17 pe 09 Dec 2016, 08:59

yoghi scrie:Degeaba iti zic eu din Bucuresti sau din alt judet.Legea lasa loc de interpretari...cel mai simplu: suna la voi ""la arme"" si intreaba.
acelasi lucru e valabil si pt inchirieri sau imprumut.

bafta!

@soimule

pe autorizatie scrie si de cartuse asa ca nu asta e problema ci ""o minte odihnita " a unora.



Pe autorizatiile de carabina nu se mai trec cartusele, cel putin in anumite judete, asa ca mai bine sa stea acasa pana o inscrie
bulake17
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Feb 2013, 10:26

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde Ionica M pe 09 Dec 2016, 10:08

Daca mai ai alta arma(deci ai permis de port-arma) poti vana.
Daca sunt primele arme, deci nu ai permis de port arma, nu poti!
Numai bine!
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde adrian m. pe 09 Dec 2016, 13:06

Este a doua arma si este acelasi calibru cu cealalta arma pe care o detin, calibrul 12. Teoretic nu vad de ce nu as avea voie sa pot vana cu ea. Acuma ramane partea a doua, aia cu practica...
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde laurul pe 09 Dec 2016, 14:06

Mai bine da cu prafuri antimancarici..... x_x
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde soimu` pe 09 Dec 2016, 18:10

adrian m. scrie:Este a doua arma si este acelasi calibru cu cealalta arma pe care o detin, calibrul 12. Teoretic nu vad de ce nu as avea voie sa pot vana cu ea. Acuma ramane partea a doua, aia cu practica...

nu cred ca ai NICI o problema!
arma este a ta de cand ai dat banii si te-a trecut in registru la magazin.
Ai dreptul sa folosesti calibrul respectiv ( avand trecut in permis deja) si ai dreptul sa detii si munitie pentru el...deci nu ai nici o problema!
Esti MULT mai ok decat cei care imprumuta arme pentru o partida de vanatoare...lucru care se face curent!
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde violiv pe 09 Dec 2016, 18:16

Nu mai este de mult necesar sa ai o arma in calibrul respectiv ca sa poti imprumuta ... da' asta-i alta discutie.

In speta, NU POTI !!!
Nu ai nici autorizatie de cumparare nici permis de arma in perioada asta. Nu ai decat o factura care nu e in lista de documente ce-ti dau dreptul sa porti arma. La un control n-ai cum sa demonstrezi ca detii arma legal. In lege spune clar ca arma trebuie insotita la vanatoare de permisul de arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde soimu` pe 09 Dec 2016, 18:39

violiv scrie:Nu mai este de mult necesar sa ai o arma in calibrul respectiv ca sa poti imprumuta ... da' asta-i alta discutie.

In speta, NU POTI !!!
Nu ai nici autorizatie de cumparare nici permis de arma in perioada asta. Nu ai decat o factura care nu e in lista de documente ce-ti dau dreptul sa porti arma. La un control n-ai cum sa demonstrezi ca detii arma legal. In lege spune clar ca arma trebuie insotita la vanatoare de permisul de arma.

pai daca omul maine o achizitioneaza ( legal).. adica eu inteleg ca are autorizatie sa o cumpere, pe care autorizatie deja o sa fie trecuta arma ca si cumparata, tranzatie facuta la un armurier.... arma este a lui, iar detinerea armei este legala. Juridic vorbind. Eu asa o vad
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde pipabh pe 09 Dec 2016, 21:38

Nu ai voie sa vanezi cu arma !!!!
Ce e asa greu de inteles?
Nu e trecuta in permis, nu vanezi cu ea.
Cat despre imprumutul armelor de la vanator la vanator este alta discutie .
Eu unul nu m-as risca!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde adrian m. pe 09 Dec 2016, 23:19

In autorizatie e trecuta categoria armei, adica vanatoare. La urma urmei eu pentru asta am cumparat-o. Alt aspect al problemei, eu am cumparat arma azi(vineri) si am trei zile la dispozitie sa merg cu ea la politie pentru a-mi fi trecuta in permisul de arma, adica luni. Eu am venit cu arma in toc de la magazin si acum o am in dulap asigurata si luni trebuie sa o scot din dulap si sa merg cu ea la politie. Toate acestea fara ca arma sa imi fie trecuta pe permis. Teoretic si acest lucru este interzis atunci.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pot vana cu arma trecuta pe autorizatia de cumparare?

Mesajde alinboboc pe 10 Dec 2016, 08:46

Nu, nu-ti este interzis sa mergi cu arma la militie. La momentul actual, daca nu ai nici o interdictie legala, ai dreptul pentru port si folosinta armei de vanatoare. In speta ta, poti purta arma sa-ti fie trecuta in permis, obligatia legala fiind de trei zile de la achizitionarea armei, dar nu o poti folosi, nu ai ce sa folosesti atat timp cat nu-i trecuta in permisul de arma. Autorizatia de cumparare, nu tine loc de permis. Nu se poate aplica speta cu imprumutul armei de vanatoare. In cazul imprumutului, arma imprumutata, este trecuta in permisul lui x, si o imprumuta lui y.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate