Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:27

ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Clujeanul pe 02 Mar 2016, 22:00

violiv scrie:@jon2004
Nu ai incalcat legea pentru ca n-ai modificat inchizatorul.


Ce ai putea sa modifici la inchizator?

In tabelul din anexa cu autorizarea armelor pe categorii apar x-uri si minusuri...
In fapt ce inseamna semnele astea? X inseamna ''da'' si minus inseamna ''nu prea''.... Sau X inseamna nu si minus inseamna minus? N-am vazut sa fie vreo definitie pentru simbolurile folosite...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde violiv pe 02 Mar 2016, 22:58

Scuze!
Din viteza a iesit inchizator. Bine-nteles ca era vorba de magazie.

In lege scrie ca Anexa este parte integranta a legii. Pana acum nu s-a intrebat nimeni ce inseamna X-ul. Asa cum a dorit si cel ce a scris, toti au inteles ca acolo unde este X-ul este o casuta bifata, adica armele din categoria din stanga pot fi inscrise ca avand destinatiile bifate in dreapta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 03 Mar 2016, 19:06

Bună seara! Încă nu am intrat în posesia pv și nici în posesia deciziei dar în schimb am fost atât la șeful arme și munții cât și la chestorul șef în audiență. .. Aștept cu deosebit interes sosirea actelor și primul lucru pe care îl voi face va fi sa le scanez și sa le postez aici...
Va mulțumesc pentru sfaturile împărtășite. .. Și Doamne Ajuta!
Ps: Așa Cum i-am spus și javrei care a făcut totul posibil( atunci când mi-a spus rânjind plin de înțeles că " Mi-a făcut o adevărată placere" după ce mi -a luat arma din mana) a fi vânător e ceva ce nu îmi pot lua.... Pentru minele felul Cum lucrează alpinii , teckelii, sau bracii mei e deasupra armei pierdute ...
Aștept cu deosebit interes finalizarea contestației în civil pentru a mă îndrepta spre penal... și nu știu de ce art 297 Cod Penal mă atrage ca un magnet....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 03 Mar 2016, 19:14

Pps:
Nu știu de ce dar sunt înnebuniți sa-mi dea înapoi cele 3 cartușe găsite. ... în repetate rânduri au încercat sa le scoată de pe dovada sub diferite pretexte dar nu am pus botul.... armele sunt depuse spre păstrare și spre ghinionul lor nu am mai avut nici unul în 30.06... Toate celelalte jucării sunt depuse împreună cu muniția aferenta....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 03 Mar 2016, 20:35

Exista vreo posibilitate sa lăsăm acest topic pe prima pagina pentru a trage un semnal de alarma tuturor vânătorilor posesori de semiautomate fie ele cu glonț sau cu alice .... un fel de Stan Patitul ... Pentru a evita măcar aceste motive de
A ne ridica armele și de a ne lasa spectatori. ... Rog Moderatorul....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde zola81 pe 03 Mar 2016, 21:28

vezi ce semnezi.... si citeste-ti mesajele te rog
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde zola81 pe 03 Mar 2016, 21:42

cand pui scan-urile prezint si eu situatia mea ; detaliat si cu scan-uri dupa documente...... eu cred in mai multe articole penale 297; 320;324; Momentan ma ghidez dupa dictonul : " live today fight tomorrow"
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Bombardier pe 03 Ian 2017, 16:12

Acum am descoperit si eu topicul asta care este foarte interesant.
vreun update, ceva?
Avatar utilizator
Bombardier
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Noi 2016, 04:17
Locaţie: Bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Bombardier pe 03 Ian 2017, 19:26

edit: acum am vazut ca mai este un topic
Avatar utilizator
Bombardier
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Noi 2016, 04:17
Locaţie: Bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 09 Ian 2017, 18:39

Salutare!
update-ul e cam asa:
s-au deschis 2 procese unul in civil,altul in contencios administrative....
in civil s-a atacat procesul verbal ce sta la baza tuturor sanctiunilor, in contencios masurile luate respective confiscarea,anularea tuturor drepturilor,etc....
in contencios s-a suspendat la un moment dat procesul pana la solutionarea procesul civil intrucat am considerat oportuna decizia(judecatoarea nu a acceptat nici un fel de probe(martori,interogatoriu) decat inscrisuri)
In civil au decurs cam asa: s-au audiat martori, s-a trimis un interogatoriu militiei ( in care au trebuit sa raspunda la niste intrebari incomode ) s-au cerut toate documentele care au stat la baza controlului... intr-un cuvant s-a cerut tot..si s-a contestat tot
art37alin 3 care sta la baza sanctiunii poarta numele UZUL DE ARMA, definit de legiuitor ca fiind executarea unui foc de arma.... astfel am interpretat ca in cazul uzului de arma este interzisa modificarea sau schimbarea incarcatorului astfel incat acesta impreuna cu camera cartusului sa nu depasesca 3 cartuse...
toti cei 3 martori (2 din partea mea ,unul din partea militiei) au precizat ca nu s-a facut uzul de arma,ca incarcatorul a fost adus din lada armei incuiata in masina personala pe timpul controlului, ba chiar mai mult unul din martori care a mers cu mine in masina a declarant ca nu am folosit incarcatorul pe timpul vanatorii,intrucat cand am ajuns in terenul de vanatoare am realizat ca il luasem din greseala pe cel cu capacitatea de 4 ,acesta fiind identic ca forma ,marime,culoare,aspectcu cel de 2 cartuse care a ramas incuiat in lada de depozitare a armei de la domiciliu. Astfel incarcatorul nu a fost folosit(ramanand inchis in lada de transport a armei din masina),nu a fost modificat(el fiind incarcatorul original al armei care a fost dotata arma in momentul achizitiei de noua ,din magazin)intelegandu-se prin modificare sa se mareasca capacitatea acestuia in 5,6,8,10 cartuse , nu a fost schimbat intrucat nu a existat un al doilea incarcator cu care sa se schimbe, nu am avut asupra mea decat 3 cartuse deci nu puteam sa incarc mai mult de 3, acestea fiind confiscate pe baza unei dovezi...
Toate pareau bune...judecatorul parea ca intelegea...din partea militiei nu s-a prezentat nimeni, au trimis intimpinare in care se spunea mai mult ca am fost sanctionat mai mult datorita atitudinii mele....
in 14 dec a ramas in pronuntare si apoi a venit sentinta.... procesul verbal se anuleaza in parte in sensul ca se inlocuieste sanciunea de 1001 ron cu avertisment iar celelalte sanctiuni raman in vigoare... arma confiscata, anularea dreptului de port si folosire, etc...
Asa ca mi-a tras-o.... urmeaza apelul...dar nu am mari sperante...
bilantul economic sta cam asa:
pierderi: arma benelli 6000 ron, luneta ior 4000 ron, sina weaver+obrazar medium+recoilpad medium min 500 ron, onorariu avocat + deplasari 4500 ron, un total de 15000 ron... o nimica toata pe langa supararea provocata, si starea de rau generate... NASOL...
urmeaza apelul ,alti bani,alta distractie... apoi in 27 februarie se face un an ,apoi mai trebuie sa treaca unul.... trist dar adevarat....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde teuton pe 09 Ian 2017, 21:16

Când auzi din astea te gandesti mai serios la alte meleaguri, cat mai departate de Romanica!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde bogus pe 09 Ian 2017, 23:02

:(( :(( :((
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 09 Ian 2017, 23:58

Exact asta mi-a trecut si mie prin minte.... sa-mi bag p..a parca te saturi... parca as face cash-in-ul si tare as pleca... nu sunt o persoana care sa duca lipsuri,am o familie minunata,o casa,nu datorez nici un ban vreunei banci,inca am un bussiness care nu mai e mare lucru dar ma descurc si nu datorez nimanui nimic... in schimb asa parca m-a cuprins un gand de a pleca cand vad atata mizerie in jurul meu... parca m-am saturat... parca cateodata imi pare rau ca m-am zbatut atat in tara asta platind taxe si impozite si nebeneficiind de o aspirina....am 36 ani dar parca ms simt cu 10 ani mai batran,am 2 fetite minunate ,Dumnezeu a fost bun cu mine... dar parca te saturi zi de zi sa traiesti intr-o mocirla care te cuprinde din ce in ce mai mult... nu am nici macar o amenda neplatita, nimeni nu ma poate vorbi de rau, pe cat am putut am ajutat pe oricine mi-a trecut calea... si totuși asteptam de un sfert de secol sa se schimbe ceva...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Bombardier pe 10 Ian 2017, 00:09

schimbare poate in mai rau, ca in bine....
Avatar utilizator
Bombardier
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Noi 2016, 04:17
Locaţie: Bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Remo pe 10 Ian 2017, 08:29

Deprimant si tipic pentru procesele contraventionale. In anii 90 era tot la fel - aproape imposibil sa castigi impotriva statului. A venit apoi perioada Macovei, cand lucrurile s-au schimbat si incepeai sa ai sanse. Perioada s-a terminat prin 2007 - 2008, iar acum e, din nou, cam ca in anii 90...
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde adisan77ro pe 10 Ian 2017, 14:48

Este foarte interesant de vazut motivarea... atunci cand va veni.
Trist :ymdaydream: , din ce in ce mai trist...
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2017, 14:56

motivarea :ymsick: ? simpla treaba: daca e pe arme si munitii, pt siguranta indepartam obiectele si o dam la pace pe administrativ... nu moare nimeni vreun an doi, iar daca i se face lehamite, atunci poate se lasa
:ymsick: :ymsick: :ymsick: :ymsick: :ymsick:
:evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde teuton pe 11 Ian 2017, 21:07

daca toate s-au intamplat asa cum zici tu, este o nedreptate revoltatoare
doi ani trebuie sa stai fara arme, nu?
nu stiu ce as face in locul tau
capu' sus! toate trec..
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Johnny_r0 pe 12 Ian 2017, 18:14

Poate o sa fiu putin OffTopic dar e cat de cat in subiect.

Aud tot felu de pareri legate de incarcator si anume unii spun ca la armele Bolt-action poti sa ai incarcator de 5 cartuse altii spun ca nu ca e stric intersiz la toate armele. Am tot cautat in lege daca face referire la aceste arme dar nu am gasit mai nimic. Voi ce parere aveti?
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde violiv pe 12 Ian 2017, 19:26

N-ai gasit pentru ca nu exista.
Restrictiile sint doar pentru arme semiautomate, lise si ghintuite.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate