Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:56

Top calibre "nedreptatite".

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 09 Iul 2017, 02:34

La prima vedere asa este, asa au gandit si cei ce au pus limitele atunci :)
Cantitatea de pulbere nu e data doar de lungime ci si de grosime, daca la asta adaugi si faptul ca pulberea arde mai bine in tuburi scurte si groase vei obtine performante egale la o lungime mai mica si chiar si la mai putina pulbere.

Mai sunt si alte exemple pe langa cele enumerate de tine. 9.3x62 la urs (chiar si 8x57 as zice eu :roll: ), 300 wsm, .450 Marlin si .45-70 la mistret. Criteriile alea chiar trebuie schimbate!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mialxx pe 09 Iul 2017, 08:26

O prostie crasa cu lungimea si diametrul. In Elvetia sunt ordonate doar dupa Energie, doar in Kantonul Graubünden au un calibru Special 10,3x60, dar aici e o alta poveste.
Eu sunt de parere ca legea asa ar trebui sa arate si la noi, si vinatorul sa decida singur ce calibru foloseste in functie de vinatul respectiv.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde zforis pe 09 Iul 2017, 13:01

Candva - in 2001 - asa a fost:
Imagine
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde yoghi pe 09 Iul 2017, 16:12

Lista asta este o varianta prescurtata din catalogul RWS. care avea 6 pagini de calibre cu toate varfurile disponibile.
Ce de la minister recunosteau atunci ca nu se pricep si au cerut pareri exterioare de la AGV ,de la magazine de arme si IGP vizavi de ce calibre se regasesc in armele romanilor .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 07:55

Nu vad, in tabel, "short magnum"-urile, nicaieri.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 09:19

Perseverez in ignoranta mea, si vin cu o varianta actualizata, a tabelului bazat pe criteriul energie minima, calibru minim.
Rog colegii, sa aduca comentarii si propuneri de imbunatatire.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 10 Iul 2017, 10:04

Interesant, de ce nu de aprofundat pt un compromis romanesc...
S-ar putea lucra si pe densitatea sectionala, dar ar rezulta iarasi chestiuni mai greu de inteles pt toata lumea, implicit mai greu de aplicat.

Stii ca daca ar iesi ceva legal precum cel propus de tine, s-ar gasi instant cativa romanashi care sa spuna ca nu merge la un vier de peste 200kg :mrgreen: :D :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2017, 14:20

the_mav scrie:Interesant, de ce nu de aprofundat pt un compromis romanesc...
S-ar putea lucra si pe densitatea sectionala, dar ar rezulta iarasi chestiuni mai greu de inteles pt toata lumea, implicit mai greu de aplicat.

8) 8) 8)
Greu la romani cu dastea!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 10 Iul 2017, 14:57

@AXP eu as pune 7mm diametrul minim la vanat mare. Cred ca fanii acestui calibru vor exista mereu si exista pe piata destule varfuri care sa faca fata cu succes la cerb si chiar si urs :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 10 Iul 2017, 15:03

din pacate cam asa-i, vulpoiule :? :( :( Cand sunt de facut 2 calcule - e prea greu pt romanashi, cand te gandesti sa fie simplu cu doar 3 linii scrise (vezi mai sus) - e prea simplu si n'acopera tot
Las' ca se da din pix intr-un tabelash, facem cumva sa fie bine sa nu fie rau... mai ales ca nu e deloc grea treaba, daca vine din ordin de ministru :x :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 15:26

Ma conformez, iata revizia 3.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2017, 17:02

Acum zic si eu!
Crezi ca lupul cade cu 5.5 mm sau vulpea si sacalul cu 4mm..?
efectiv la ce calibru ai gandit?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 17:52

.17 HMR
.17 Hornet
.17 Remington
...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 10 Iul 2017, 19:33

Speciile targetate de vechiul OM sunt : caprior, muflon, capra neagra, cerb comun, cerb lopatar, urs.
Eu zic ca nu are sens sa bagam si altele in discutie :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mariusk pe 10 Iul 2017, 19:34

Eu cred ca ar trebui procedat in felul urmator:La o intrunire mare pe undeva,jignim un stat ca Suedia,Norvegia sau cam pe acolo,(ceea ce nu-i greu pt noi,),aia se supara si ne cotropesc,ne omoara toti parlamentarii si deputatii in piete publice,ne schimba legislatia dupa a lor si ...gata.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mexx20_ro pe 10 Iul 2017, 20:12

mariusk scrie:Eu cred ca ar trebui procedat in felul urmator:La o intrunire mare pe undeva,jignim un stat ca Suedia,Norvegia sau cam pe acolo,(ceea ce nu-i greu pt noi,),aia se supara si ne cotropesc,ne omoara toti parlamentarii si deputatii in piete publice,ne schimba legislatia dupa a lor si ...gata.

Morosene, spune drept, dupa cate beri ai avut o astfel de inspiratie? :D
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mariusk pe 10 Iul 2017, 20:31

Din pacate dupa nici una...Da sunt satul de legile astea facute cu dosul capului.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mialxx pe 10 Iul 2017, 21:30

Treaba e simpla, daca noi o mina de oameni pe acest topic, care cred eu ca ne pricepem cit de cit la munitie si calibre nu ajungem la o intelegere, cum credeti ca putem convinge atitia nepriceputi de parlamentari sa modifice legea!? Eu iau in calcul doar energia, restul e bla, bla, bla.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 22:27

Colegule, @mialxx, cum am mai zis, sunt deschis la sugestii, dar eu nu as fi chiar asa avantat sa iau in calcul doar strict energia (dar daca majoritatea zice asa, ma conformez, si fac revizie la tabel), ..., cam toti care iau in calcul energia, fac o minima referire si la un calibru (diametru) minim. Daca dam o privire pe la "chuckhawks" sau "hornady hits cassifications", ne lamurim putin mai mult (ca sa nu spun ca majoritatea "veteranilor" spun ca e bine ca "huda" cu cat e mai mare, e mai bine, ..., sa ne intelegem, "huda" facuta de glont, nu alta). Un coleg pomenea mai sus de densitate sectionala, eu personal sunt de acord si cu asta, dar imi este teama ca o complicam prea tare, si o sa fie prea putin inteleasa de majoritatea colegilor nostri de breasla, prezenti mai mult sau mai putin (sau deloc) pe acest forum. Intetia mea este sa gasim o expresie pe cat posibil mai corecta si majoritar acceptata sau macar tolerata de toti colegii de breasla. Colegu, @biriuck, nu doresc sa acoperim doar cerintele infamului ordin, doresc, sa acoperim toata gama de vanat din tara noastra, care se preteaza la vanatoarea cu glont. Dupa discutiile, ajustarile, imbunatatirile, de aici, poate binevoieste careva coleg si preia si promoveaza tabelul ca propunere, unei asociatii cu reprezentare nationala, ..., adunare de semnaturi , ... si inaintata la legiuitor, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde ventura pe 10 Iul 2017, 22:37

Trebuie sa înțelegeți ca un rol important în modificarea legii îl au cei din MAI. Ei nu vor fi deacord niciodată cu incadrare pe energie fiindcă nu o pot măsura. Probabil cea mai "buna" ar fi cea cu diametrul minim/specie.
Ușor și pentru ei, ușor și pentru noi....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 22:55

Colegu, @ventura, inteleg punctul tau de vedere, posibil sa fie adevarat. Dar, oare nu cumva este doar o presupunere? Sa nu uitam, ca cei de la MAI, nu mai sunt militienii de acum 27 de ani, ..., majoritatea celor de la arme sunt scoliti acum in secolul tehnologiei, ..., eu unul nu as subaprecia pregatirea si capacitatea lor de intelegere. Nu cred ca ar fi foarte greu sa li se ceara opinia.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2017, 23:39

AXP scrie:.17 HMR
.17 Hornet
.17 Remington
...



Am umblat doua sezoane cu 17 hornady. E legala dar are accelasi afect cu 22lr.Ori lovesti in inima si ramane nemiscat ori...fuge dupa oricare alta lovitura.
Avantajul fata de 22 e precizia la 150m.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde ventura pe 10 Iul 2017, 23:42

Ok. Cum se poate măsura simplu energia în teren?
Nu-i acuz pe cei din MAI de "militianism", doar ca sunt sigur ca nu pot da drumul unei prevederi dacă nu o pot controla.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2017, 02:14

ventura scrie:Ok. Cum se poate măsura simplu energia în teren?
Nu-i acuz pe cei din MAI de "militianism", doar ca sunt sigur ca nu pot da drumul unei prevederi dacă nu o pot controla.

:shock: Asta e reactia mea la ceea ce ai scris!
Nu pricep ce raspuns doresti sa ai la intrebarea ta: "Cum se poate măsura simplu energia în teren? "
Ar trebui ca cel de la arme sa aiba in buzunar, masina oriunde un fel de aparat care sa masoare ce? Energia glontului la x metri? CE sa controlezi? Nu ajunge cat control se exercita asupra vanatorimii din Romania?
Un posibil raspuns pertinent la intrebarea ta: Daca d-l politist de la arme vine in teren si opreste un vanator x poate sa vada ce cartus foloseste si in baza tabelelor oferite de catre producatorul cartusului sa vada ce si cum e cu energia respectivului cartus.Simplu, nu?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 11 Iul 2017, 06:03

pipabh scrie:
ventura scrie:Ok. Cum se poate măsura simplu energia în teren?
Nu-i acuz pe cei din MAI de "militianism", doar ca sunt sigur ca nu pot da drumul unei prevederi dacă nu o pot controla.

:shock: Asta e reactia mea la ceea ce ai scris!
Nu pricep ce raspuns doresti sa ai la intrebarea ta: "Cum se poate măsura simplu energia în teren? "
Ar trebui ca cel de la arme sa aiba in buzunar, masina oriunde un fel de aparat care sa masoare ce? Energia glontului la x metri? CE sa controlezi? Nu ajunge cat control se exercita asupra vanatorimii din Romania?
Un posibil raspuns pertinent la intrebarea ta: Daca d-l politist de la arme vine in teren si opreste un vanator x poate sa vada ce cartus foloseste si in baza tabelelor oferite de catre producatorul cartusului sa vada ce si cum e cu energia respectivului cartus.Simplu, nu?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ntz... n'ajunge si nu e bine, daca nu poa' sa vada ochiul paznicului, politistului, etc fix in creierii muntilor ca ce scrie la lege se verifica tehnic. Adica sa poa' sa masoare energia dom'ne, ca pana acum era simplu: scoatea sublerul si masura tubul :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde bogus pe 11 Iul 2017, 06:23

Daca ar fi delimitarea pe J la 100m apai sa te ti mai frate cate confuzii si cati vor ramane fara arme mai ales dintre vanatorii in varsta sau din mediul rural. Nici acum cand e pe dimensiuni nu prea le e in clar la multi, dar atunci cand ar fi cu energii si glontul de la producatorul x merge dar aceasi glont in aceeasi calibru, de la producatorul y nu mai merge. Spunea un coleg mai pe la inceputul discutiei ca tabelul ar trebuii sa fi nominal, adica calibrul 1, 2, 3 la vulpe, sacal, si caprior, calibrul 4, 5, 6, 7 si 9 la mistret, lopatar etc. Asta ar fi varianta optima in parerea mea. Citisem pareri contra ca ar putea fi uitate calibre, sa fim seriosi, exista institutii europene si americane care au baze de date cu toate calibrele existente pe planeta si nu e greu de loc sa ceri o lista. Credeti de exemplu ca italienii de la Banco Nazionale Di Prova Per Le Armi Da Fuoco sau americanii de la ATF nu stiu exact ce calibre exista la ora asta in lume?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Ghinda pe 11 Iul 2017, 08:02

De ce trebuie sa existe niste limitari?
De ce trebuie sa va dati cu curul de pamant sa inventati tabele?
Drace ai zis ca 7,62X36 parca e o mizerie. Nu este.
Am crescut cu 7X57.
La ce nu este bun?
Am dat si noi de afara dupa lovitura de stat si putim daca nu avem mama lui calibru pentru caprior, aratam a prost fara 9,ceva la mistret, basca aimpointuri, reddoturi, 1Xceva la luneta etc.
Arfe taica!
Ori esti vanator si stii ce ai de facut sa nu chinui vanat ori poti sa fii orice. Tot zero o sa fii.

PS
Ati stat la panda cu 22lr?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 11 Iul 2017, 09:11

bogus scrie:Daca ar fi delimitarea pe J la 100m apai sa te ti mai frate cate confuzii si cati vor ramane fara arme mai ales dintre vanatorii in varsta sau din mediul rural. Nici acum cand e pe dimensiuni nu prea le e in clar la multi, dar atunci cand ar fi cu energii si glontul de la producatorul x merge dar aceasi glont in aceeasi calibru, de la producatorul y nu mai merge. ...


Salut @Bogus, referitor la cele afirmate mai sus, am rugamintea sa exemplifici (cu un singur exemplu, macar) un calibru comercial, de la oricare producator la care energia nu intruneste conditiile minime din tabel, iar produsul similar de la alt producator, intruneste acele conditii. Multumesc, astept cu interes exemplul.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde ventura pe 11 Iul 2017, 09:16

pipabh scrie:
ventura scrie:Ok. Cum se poate măsura simplu energia în teren?
Nu-i acuz pe cei din MAI de "militianism", doar ca sunt sigur ca nu pot da drumul unei prevederi dacă nu o pot controla.

:shock: Asta e reactia mea la ceea ce ai scris!
Nu pricep ce raspuns doresti sa ai la intrebarea ta: "Cum se poate măsura simplu energia în teren? "
Ar trebui ca cel de la arme sa aiba in buzunar, masina oriunde un fel de aparat care sa masoare ce? Energia glontului la x metri? CE sa controlezi? Nu ajunge cat control se exercita asupra vanatorimii din Romania?
Un posibil raspuns pertinent la intrebarea ta: Daca d-l politist de la arme vine in teren si opreste un vanator x poate sa vada ce cartus foloseste si in baza tabelelor oferite de catre producatorul cartusului sa vada ce si cum e cu energia respectivului cartus.Simplu, nu?


:shock: si asta la a mea.... la ce ai scris...
Ceva-ceva... nu pricepi...
Nu este ce-mi doresc eu ci ce-si doresc "ei".
Ceva simplu si usor de verificat in teren.
Daca-ti dau un glonte calibrul 30-06 marca RWS (sa spunem) unde-l incadrezi ca energie?
Nu cunosti gramaj, ce varf s-a folosit, etc...
Simplu, nu? Cum naiba nu i-a dus capul pe astia pana acum?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 11 Iul 2017, 09:19

Ghinda scrie:De ce trebuie sa existe niste limitari?
De ce trebuie sa va dati cu curul de pamant sa inventati tabele?
Drace ai zis ca 7,62X36 parca e o mizerie. Nu este.
Am crescut cu 7X57.
La ce nu este bun?
Am dat si noi de afara dupa lovitura de stat si putim daca nu avem mama lui calibru pentru caprior, aratam a prost fara 9,ceva la mistret, basca aimpointuri, reddoturi, 1Xceva la luneta etc.
Arfe taica!
Ori esti vanator si stii ce ai de facut sa nu chinui vanat ori poti sa fii orice. Tot zero o sa fii.

PS
Ati stat la panda cu 22lr?


Stimate coleg, nu dorim sa inventam tabele, dorim sa le inlocuim pe cele care exista, foarte "profesionist" facute (celebrul ordin 264/2003, care este in vigoare), sau te pomenesti ca esti dintre cei care agreeaza acel ordin, si eu sunt printre acei "Gica contra", ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate