Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:04

LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 26 Iul 2017, 18:18

Inteleg ca AGVPS nu doarme, asa cum sustin unii colegi...
Ma bucur si ca si Federatia Cinegetica apreciaza efortul depus de AGVPS in ceea ce priveste modificarea Legii. :-bd
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 26 Iul 2017, 18:29

laurul scrie:Marele castig este ca nu trebuie sa ne mai batem capul cu intravilanul.....

Ala e marele castig pentru NOI, adica usureaza viata vanatorilor :mrgreen:

Pentru asociatii marele castig e ala cu contractele prelungite la cerere cu inca 6 ani. Pentru unii este pe merit (cam de atatia ani ai nevoie ca sa vanezi un pui de cerb fatat in primul an de gestiune), pentru altii e o pomana nemeritata. Oricum ar fi, toti se bucura.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 26 Iul 2017, 18:55

Septimiu scrie:Subiectul a fost dezbatut intens si pe facebook si cata vreme definitia vanatorului nu s-a schimbat:
"ae) vânător - persoană fizică licenţiată, membră a unei organizaţii vânătoreşti gestionare de faună cinegetică, care ocroteşte, îngrijeşte şi extrage fauna cinegetică în condiţiile legii;"
Concluzia: aceasta mofificare nu schimba nimic. :D

Chiar ca nu schimba nimic. Definitia era si pana acum o aberatie.
Este singura pusa ca nuca-n perete in tot textul legii si nu are nicio sustinere legala.
Septimiu,daca vine Politia in teren sa ma controleze de acte ce zici tu ca-mi cere ? Ca la lege scrie ca trebuie sa am permis de port si folosinta valabil,autorizatie eliberata de gestionar si asigurarea de accidente. Despre carnetul "de partid" nu te intreaba nici mama SAESP-ului.
Asta ar fi prima problema.
A doua ar fi exprimarea tipic alambicata a romanilor ""permis ori licenţă valabilă în ţara emitentă a permisului de vânătoare" ???
La ce ALT permis/licenta s-ar gandi legiuitorul ALTUL decat permisul/licenta de vanatoare eliberata de...Suedia,sa zicem ???
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 26 Iul 2017, 19:43

"Alta" include tot. E de ajutor, zic eu.
Iar ca sa poti fii trecut pe o autorizație, trebuie sa-ți pese în primul rand de controlul gestionarului, nu de Politie...
Lor le prezinți ce-ți cer ei, iar mie ca gestionar îmi prezinți ce-ți cer eu.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 26 Iul 2017, 20:17

Poti exemplifica putin,ca pe mine m-ai ratacit. Ce-i aia TOT ?
ventura scrie:Iar ca sa poti fii trecut pe o autorizație, trebuie sa-ți pese în primul rand de controlul gestionarului, nu de Politie...

Eu NU am intrebat CE CERE GESTIONARUL X sau Y. Am intrebat CE SCRIE IN LEGE. Asa cum au enumerat celelalte documente, oare de ce au omis sa aminteasca de "carnetul de partid" ?
ventura scrie: Lor le prezinți ce-ți cer ei, iar mie ca gestionar îmi prezinți ce-ți cer eu.

Asta-i faza zilei. =))
O lege facuta de gestionari (ONG) si alta facuta de autoritati (Parlament).
=)) =))
Chiar asa !! De ce nu vreti dizolvarea Legislativului si fiecare sa-si faca o lege dupa cum ii tuna.
Radem,glumim dar arata-mi macar UN articol din lege in care cineva iti cere imperativ "carnetul de partid" la control. Macar sa vada ce culoare este. Oricare articol.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 26 Iul 2017, 20:36

Zau? Catalin Vrabie nu a vrut sa te primească la el la vanatoare fără sa fii membru vânător (așa ca în definiția vanatorului)... Și l-ai rugat sa te facă membru la el...
A făcut un abuz, zici?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 26 Iul 2017, 20:38

Pe mine nu mă interesează ca-ți cere politia. Eu știu ca nu te trec în autorizație fiindcă nu ești membru vânător.
Nici Catalin nu o va face dacă nu îndeplinești aceasta condiție.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde pipabh pe 26 Iul 2017, 20:56

ventura scrie:"Alta" include tot. E de ajutor, zic eu.
Iar ca sa poti fii trecut pe o autorizație, trebuie sa-ți pese în primul rand de controlul gestionarului, nu de Politie...
Lor le prezinți ce-ți cer ei, iar mie ca gestionar îmi prezinți ce-ți cer eu.

Ce-mi ceri in limita legii!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 26 Iul 2017, 21:00

Nu. Îmi prezinți și te comporți cum Îți cer. Accepti sau nu. Evident, toată lumea, la fel.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 26 Iul 2017, 21:15

ventura scrie:Zau? Catalin Vrabie nu a vrut sa te primească la el la vanatoare fără sa fii membru vânător (așa ca în definiția vanatorului)... Și l-ai rugat sa te facă membru la el...
A făcut un abuz, zici?

Bogdane stii povestea pe sfert asa ca nu presupune, sa nu gresesti. Pe de alta parte ce-o tot dai de gard si-l bagi si pe Catalin in ecuatie ?
Zi-mi articolul din lege care te indreptateste expres sa-mi ceri sa vezi carnetul de partid. Nu definitia. Articolul de lege.
Daca stii, zi-l. Daca nu, n-o mai da pe avocatisme. Eu intreb daca pamantul e rotund si tu-mi zici ca nici macar nu a nins iarna asta.
ventura scrie:..Îmi prezinți și te comporți cum Îți cer. Accepti sau nu. Evident, toată lumea, la fel.

Aici gresesti grav. Nu poti nici sa modifici si nici sa adaugi la o lege.
Au mai incercat unii si au pierdut cu brio in instanta,instanta care chiar in motivare a sesizat ca nicio autoritate subsecventa legiutorului (Minister,ONG,etc.) nu se poate pune deasupra,subminand autoritatea emitenta.
Iti arat motivarea daca vrei.
Un caz de-al meu versus Ministerul Mediului.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde pipabh pe 26 Iul 2017, 21:21

ventura scrie:Nu. Îmi prezinți și te comporți cum Îți cer. Accepti sau nu. Evident, toată lumea, la fel.

Hotarat esti :D . Nu doresc sa continui pt ca vom incepe sa ne scoatem ochii. Tu ca esti "Batman Batman" eu ca sunt "mai BAtman"!
Asa ca inchei cu ideea ca , noi ramanii , nu unii, majoritatea, credem ca suntem mai presus de orice si in special de lege! Dar, cu toate ca nu imi place DELOC individul ce a spus, imi place replica: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"!
Ceea ce a oferit noua modificare e bine dar muuuullllllttttt prea putin fata de ce trebuia sa ne ofere. "Mai rau sa nu fi fost" nu-i asa?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 26 Iul 2017, 22:31

aghiuta scrie:
ventura scrie:Zau? Catalin Vrabie nu a vrut sa te primească la el la vanatoare fără sa fii membru vânător (așa ca în definiția vanatorului)... Și l-ai rugat sa te facă membru la el...
A făcut un abuz, zici?

Bogdane stii povestea pe sfert asa ca nu presupune, sa nu gresesti. Pe de alta parte ce-o tot dai de gard si-l bagi si pe Catalin in ecuatie ?
Zi-mi articolul din lege care te indreptateste expres sa-mi ceri sa vezi carnetul de partid. Nu definitia. Articolul de lege.
Daca stii, zi-l. Daca nu, n-o mai da pe avocatisme. Eu intreb daca pamantul e rotund si tu-mi zici ca nici macar nu a nins iarna asta.
ventura scrie:..Îmi prezinți și te comporți cum Îți cer. Accepti sau nu. Evident, toată lumea, la fel.

Aici gresesti grav. Nu poti nici sa modifici si nici sa adaugi la o lege.
Au mai incercat unii si au pierdut cu brio in instanta,instanta care chiar in motivare a sesizat ca nicio autoritate subsecventa legiutorului (Minister,ONG,etc.) nu se poate pune deasupra,subminand autoritatea emitenta.
Iti arat motivarea daca vrei.
Un caz de-al meu versus Ministerul Mediului.

Nu o dau de gard. Tu o faci. Ai vrut sa vii la Catalin la vanatoare și ti-a spus pas. Nu te poate trece pe autorizatie dacă nu ești membru. L-Ai rugat sa te facă membru la el și pt. Ăsta ti-a cerut o copie de CI.
Adevărat?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 26 Iul 2017, 23:33

ventura scrie:Nu o dau de gard. Tu o faci. Ai vrut sa vii la Catalin la vanatoare și ti-a spus pas. Nu te poate trece pe autorizatie dacă nu ești membru. L-Ai rugat sa te facă membru la el și pt. Ăsta ti-a cerut o copie de CI.
Adevărat?

Cred ca renunt si eu la conversatia cu tine.
Esti incapatanat,nu cunosti TOATE faptele dar tragi concluzii.
Nici macar n-a fost vorba sa vin la Catalin la vanatoare si el sa-mi zica pas. N-am mai fost in concediu in Romania de peste un an si nu stiu daca ajung anul asta,asa ca iar te-ai pripit. Daca te-ai uita pe FB la discutia avuta ai sa vezi ca l-am intrebat pe Catalin ce obtii mai intai ? Permisul permanennt de vanator in urma examenului sau carnetul de membru, ca daca te poti face membru vanator fara sa ai permis permanent de vanator e bine sa-mi tipareasca si mie un permis. Chiar asa. Tu cum stii ? Mai intai ai carnet de partid si apoi ai permis permanent ? Ca daca asa e la voi,am si eu un nepot care nu-i vanator dar ar vrea sa aiba carnet de membru. Ce zici, ii tiparesti si lui un carnet ?
Si oricum tot o dai de gard. Cum ziceam,avocatisme in loc sa raspunzi barbateste.
Nu mi-ai raspuns nici acum la intrebare. Ce articol ? Care paragraf ? Stii sau nu ?
Raspunde la asta,daca stii articolul sau paragraful, sa putem lamuri chestiunea legala si nu mai incerca sa abati discutia pe aratura.
P.S.
Daca ai cunoaste legea,ai stii ca pe mine nu ma afecteaza legisoarele alea. Eu pot vana in Romania in conditii perfect legale si fara sa am carnet de partid. Mai documenteaza-te.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 26 Iul 2017, 23:51

N-am mai putut sa editez asa ca iti mai pun o intrebare.
Daca, prin absurd, m-as prezenta la usa asociatiei voastre si as dori autorizatie la...ciori grive,ce motiv LEGAL mi-ai invoca sa nu-mi eliberezi autorizatia ?
Vezi ca n-am uitat ca nu ai raspuns nici la cealalta intrebare.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ventura pe 27 Iul 2017, 06:15

"Dorim sa initiem un concurs.
In perioada 20.06-20.07.2017 asteptam, toti vanatorii doritori, pe fondurile gestionate de catre asociatia noastra, pentru actiuni de combatere a pradatorilor cu par. Vanatorul care va impusca cei mai multi pradatori in acesta perioada va primi ca premiu o zi de vanatoare la fazan pe fondul de vanatoare nr. 6 Namoloasa din judetul Galati, in luna decembrie a acestui an. Numarul maxim de fazani impuscati va fi de 10 bucati/vanator.
Se pot organiza si echipe de cate 2 vanatori insa media exemplarelor impuscate trebuie sa fie mai mare decat a celui clasat pe locul 2 pentru a putea fi declarati castigatori. In acest caz ambii vanatori vor primi ca premiu ziua de vanatoare la fazan.
Participantii vor fi insotiti de personalul asociatiei si rezultatele fiecaruia vor fi consemnate pe un tabel. La finalul concursului va fi anuntat si castigatorul.
Vanatorii trebuie sa prezinte toate documentele necesare pentru a le fi eliberate autorizatiile necesare impuscatii speciilor vizate (permis arma, permis de vanatoare, carnet membru asociatie de vanatoare, asigurare valabila).
Participarea la concurs nu implica costuri din partea vanatorilor.
Cazarea si masa pot fi asigurate contra cost la cabana de pe fondul de vanatoare.

Concursul va fi valabil doar in cazul in care vor fi minim 10 participanti."

De aici a plecat discuția cu Catalin. Ti-a spus clar, când ai început sa comentezi, ca nu te poate pune pe autorizatie dacă nu ești membru, fiindcă așa este legal. Ai zis: ok. Ce tre' sa fac sa fiu membru la tine?
.... Și ti-a cerut copie CI...

Dacă, prin absurd, vrei sa vânezi la mine, îți spun același lucru.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 27 Iul 2017, 06:41

Vad ca nu vrei sa iesi din ale tale. Nu comentez discutia cu Catalin caci a avut alt subtext,care nu este treaba ta.
La modul cum o dai de gard, evitand un raspuns ferm, trag urmatoarele concluzii:
1. Nu ai nici un articol de lege cu care sa-mi "dai in cap" din simplul motiv ca nu exista. Sintagma "asa e legal" trebuie argumentata LEGAL, nu dupa cum da unul sau altul indicatii pretioase.
2. Habar nu ai de lege si despre ce este LEGAL sa-mi spui in acel caz absurd. Daca ai fi stiut ce scrie in ea,n-ai avea cum sa ma refuzi LEGAL. Citeste doua articole mai jos de "modificatul" Art. 27:
"Articolul 29
Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care au calitatea de vânător în ţara de domiciliu, atestată prin document specific ţării respective, au dreptul de a practica vânătoarea în România dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 27 alin. (1) lit. b), c) şi d)".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Septimiu pe 27 Iul 2017, 06:46

aghiuta scrie:Septimiu,daca vine Politia in teren sa ma controleze de acte ce zici tu ca-mi cere ?


Chiar daca Politia nu cere carnetul de membru la un eventual control in teren, o face sigur la emiterea sau reinnoirea permisului de port-arma.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde aghiuta pe 27 Iul 2017, 07:19

Septimiu scrie:Chiar daca Politia nu cere carnetul de membru la un eventual control in teren, o face sigur la emiterea sau reinnoirea permisului de port-arma.

Te bizui pe ceva LEGAL sau zici si tu asa.....
Nu de alta dar eu am scris la IGP si am intrebat ce acte se cer la reinnoire si mi-au raspuns.
Oficial.
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde the_mav pe 27 Iul 2017, 07:22

bine mah....
si tot gestionarul iti face dosarul sa stai pe tusa intre 2 ani si o viata, cu cativa ani la hotel eventual?
si probatoriul acceptat e tot al gestionarului? poate instrumenteaza tot gestionarul, sa fie cercul complet?!?

ce sa mai vorbim: gestionarul e alfa si omega, zeul soare; legea da-o dreaq ca si-o face tot gestionarul.
"succesuri"
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Dima pe 27 Iul 2017, 07:45

Laurul dixit:
"Marele castig este ca nu trebuie sa ne mai batem capul cu intravilanul....."
E pe dreaq castig...
Chiar ne batem capul ca intravilanul nu e delimitat de extravilan, ca atunci cand vin organele sesizate prin 112 scriu in acte ca esti in intravilan ( art 42 alin 1 lit h) si te lasa bine mersi fara arma si permisul aferent ( caz concret,cu paznicul de fata, care nu a zis nimic ), ca la sedintele asociatiei nu deschide gura nimeni sa spuna ca a trecut demult termenul de reactualizare a suprafetelor fondurilor, ca atunci cand tie se elibereaza autorizatia nu esti atentionat ca s-ar putea sa fii deranjat in legatura cu intravilanul.
Care e castigul, laurul?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Septimiu pe 27 Iul 2017, 07:48

aghiuta scrie:Te bizui pe ceva LEGAL sau zici si tu asa.....
Nu de alta dar eu am scris la IGP si am intrebat ce acte se cer la reinnoire si mi-au raspuns.
Oficial.
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.


Nu stiu cat e de legal dar la Cluj mi-au spus ca la depunerea dosarului trebuie permisul de vanatoare permanent (plasticul) si carnetul de membru vanator in original si copie.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde jon2004 pe 27 Iul 2017, 08:26

aghiuta scrie:...
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.


De ce sa ironizam calitatea de membru intr-o asociatie ? Poate sunt persoane care se mandresc cu faptul ca sunt membri intr-o asociatie ! De ce sa-i etichetam ca membri de partid ???
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde laurul pe 27 Iul 2017, 08:48

Dima scrie:Laurul dixit:
"Marele castig este ca nu trebuie sa ne mai batem capul cu intravilanul....."
E pe dreaq castig...
Chiar ne batem capul ca intravilanul nu e delimitat de extravilan, ca atunci cand vin organele sesizate prin 112 scriu in acte ca esti in intravilan ( art 42 alin 1 lit h) si te lasa bine mersi fara arma si permisul aferent ( caz concret,cu paznicul de fata, care nu a zis nimic ), ca la sedintele asociatiei nu deschide gura nimeni sa spuna ca a trecut demult termenul de reactualizare a suprafetelor fondurilor, ca atunci cand tie se elibereaza autorizatia nu esti atentionat ca s-ar putea sa fii deranjat in legatura cu intravilanul.
Care e castigul, laurul?

Cf modificarilor publicate alaltaieri in MO, se poate vana in intravilanul care nu este construit sau imprejmuit.
Cu alte cuvinte, atata timp cat nu intri in incinta imprejmuita , nu mai conteaza ca e intra sau extravilan.
Ce "dreaq" nu e de inteles?! ~x(
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde laurul pe 27 Iul 2017, 08:54

jon2004 scrie:
aghiuta scrie:...
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.


De ce sa ironizam calitatea de membru intr-o asociatie ? Poate sunt persoane care se mandresc cu faptul ca sunt membri intr-o asociatie ! De ce sa-i etichetam ca membri de partid ???

Cam asta sunt , Jon.
Un grup de persoane cu acelasi interese care platesc o cotizatie pentru a fi membri ai structurii.
Colegul Aghiuta pacatuieste insa, prin folosirea peiorativa a sintaxei, ceea ce nu e deloc elegant fata de , cred eu, vreo 95% dintre colegi....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde laurul pe 27 Iul 2017, 08:56

Septimiu scrie:
aghiuta scrie:Te bizui pe ceva LEGAL sau zici si tu asa.....
Nu de alta dar eu am scris la IGP si am intrebat ce acte se cer la reinnoire si mi-au raspuns.
Oficial.
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.


Nu stiu cat e de legal dar la Cluj mi-au spus ca la depunerea dosarului trebuie permisul de vanatoare permanent (plasticul) si carnetul de membru vanator in original si copie.

Mie mi l-au cerut chiar si pentru o autorizatie de cumparare.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Dima pe 27 Iul 2017, 09:24

@laurul
"Cf modificarilor publicate alaltaieri in MO, se poate vana in intravilanul care nu este construit sau imprejmuit.
Cu alte cuvinte, atata timp cat nu intri in incinta imprejmuita , nu mai conteaza ca e intra sau extravilan.
Ce "dreaq" nu e de inteles?! ~x("

Dimpotriva, modificarile permit accesul pe suprafetele imprejmuite din perimetrul intravilan, in conditiile precizate.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde pipabh pe 27 Iul 2017, 09:29

jon2004 scrie:
aghiuta scrie:...
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.


De ce sa ironizam calitatea de membru intr-o asociatie ? Poate sunt persoane care se mandresc cu faptul ca sunt membri intr-o asociatie ! De ce sa-i etichetam ca membri de partid ???

Fara nici suparare , am 2 "carnete de partid"!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde pipabh pe 27 Iul 2017, 09:37

laurul scrie:
Septimiu scrie:
aghiuta scrie:Te bizui pe ceva LEGAL sau zici si tu asa.....
Nu de alta dar eu am scris la IGP si am intrebat ce acte se cer la reinnoire si mi-au raspuns.
Oficial.
Carnetul "de partid" nu face parte dintre documentele cerute.


Nu stiu cat e de legal dar la Cluj mi-au spus ca la depunerea dosarului trebuie permisul de vanatoare permanent (plasticul) si carnetul de membru vanator in original si copie.

Mie mi l-au cerut chiar si pentru o autorizatie de cumparare.....

Stiti d-lor, faptul ca se cer dierite lucruri in diferite judete tine de lipsa de neinterpretabilitate a legii!!! Ce o dam in stanga , in dreapta ca la mine e asa , ca la mine a asa ? Atata timp cat LEGEA !!este dupa cum vrem noi asta e, "la mine intr-un fel la tine in altul". Nu putem face decat sa ne conformam cu obiceiul locului si sa speram ca modificari la lege vor mai fi ceva mai dese si mai consistente.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde laurul pe 27 Iul 2017, 09:52

Dima scrie:@laurul
"Cf modificarilor publicate alaltaieri in MO, se poate vana in intravilanul care nu este construit sau imprejmuit.
Cu alte cuvinte, atata timp cat nu intri in incinta imprejmuita , nu mai conteaza ca e intra sau extravilan.
Ce "dreaq" nu e de inteles?! ~x("

Dimpotriva, modificarile permit SI accesul pe suprafetele imprejmuite din perimetrul intravilan, in conditiile precizate.

Si, domnule, si....
...pe langa accesul liber in intravilanul neconstruit si ne imprejmuit...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Septimiu pe 27 Iul 2017, 09:54

pipabh scrie:Stiti d-lor, faptul ca se cer dierite lucruri in diferite judete tine de lipsa de neinterpretabilitate a legii!!! Ce o dam in stanga , in dreapta ca la mine e asa , ca la mine a asa ? Atata timp cat LEGEA !!este dupa cum vrem noi asta e, "la mine intr-un fel la tine in altul". Nu putem face decat sa ne conformam cu obiceiul locului si sa speram ca modificari la lege vor mai fi ceva mai dese si mai consistente.


E suficient ca legea sa contina urmatoarea expresie: "precum şi alte documente solicitate de organul de poliţie" si atunci nu mai poti sa faci nimic. Din aceasta cauza exista acele "obiceiuri locale" la fel cum exista si la asociatiile de vanatoare. Unele organizeaza o proba de tir in poligon inainte de examen in timp ce altele se multumesc doar cu adeverinta eliberata impreuna cu certificatul de absolvire a cursului pe linie de arme si munitii.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate