Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:36

Acte necesare pentru cumparat munitie

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 07:50

Deci, am permisul de arma la politie pentru a fi inscrise armele cumparate in el.
Si am o adeverinta in acest sens.
Este suficienta sa pot cumpara munitie de la magazin?
Sau, daca 5 luni cat sta permisul sa se semneze(prin absurd), eu nu o sa pot cumpara munitie?

Multumesc!

Sper sa raspunda in primul rand armurierii de aici.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Cristi pe 18 Sep 2017, 08:30

Ce scrie in adeverinta?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 08:35

Ca am depus la IPJ- SAESP permisul de arma tip, serie, numar eliberat la data de, valabil pana la data de, urmare cererii nr., privind inscriere arma.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Septimiu pe 18 Sep 2017, 08:42

Pe langa raspunsul din partea armurierilor, ar fi interesant si un raspuns din partea SAESP.
La cum vad eu situatia, nu cred ca se poate cumpara munitie doar cu adeverinta deoarece nu cred ca este trecut calibrul pe acea adeverinta.
Eventual cu o copie dupa permis (stampilata conform cu originalul de catre SAESP) si cu adeverinta.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 08:54

Asa este, nu a trecut calibrele.
Intreb pentru ca ma intereseaza, in conditia in care se trec si calibrele, daca se poate cumpara sau nu.
Oricum este tardiv, am plecat la pac pac fara ce imi doream.
Si azi sun dupa permis. =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde iliealexandruionut pe 18 Sep 2017, 18:20

Sunt aproape in aceasi situatie.Am copie color a permisului ,toate paginile.
Scrie clar ca permisul este la vizat si amnumar de inregistrare pe copie plus un numar de telefon sa sune cine doreste pt confirmare.Acum ,cei de la Arrow mi au dat munitie (au luat toate datele d epe copie inclusiv nr de tel.)dar cei de la Mogosoaia nu au vrut sa mi vanda(ra sambata si nu au putut sa sune cred..)
Si eu il iau zilele urmatoare....
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde adrian1123 pe 18 Sep 2017, 20:47

Cred ca ar trebui sa se poata da munitie cu o copie stampilata si semnata de cei de la arme inclusiv pagina cu munitie.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde yoghi pe 19 Sep 2017, 01:01

daca pe adeverinta nu scrie de cal. atunci de unde sa stie vanzatorul ca ai dreptul.
cu copia permisului mai merge.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde ventura pe 19 Sep 2017, 06:08

Pentru ca scrie "privind înscriere arma" o face suficienta pentru a putea cumpăra munitie însoțită de copie a permisului. Dacă nu era mențiunea asta, cei de la magazin nu ar fi știut dacă nu cumva Îți radiază politia vreo arma si eventual vreun calibru din permis.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2017, 08:07

Yoghi, in legislatie sau norme ce or fi, nu este stipulat negru pe alb ce acte pot sta la baza vanzarii de munitie?

Asta intreb, ca asa ceva poate bate logica. Pentru ca daca in legislatie nu este scris si ca se poate cu adeverinta, poti sa pui pe ea ce calibre si stampile si ce mai vrei tu, ca nu ti se va vinde munitie. Vanzatorul cu pricina mi-a mormait, dar nu mi-a parut si convins 100%, ca trebuie permis arma sau autorizatie de cumparare arma. Atat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde yoghi pe 19 Sep 2017, 09:37

Ghinda scrie:Ca am depus la IPJ- SAESP permisul de arma tip, serie, numar eliberat la data de, valabil pana la data de, urmare cererii nr., privind inscriere arma.



Daca nu scrie ce arme sunt trecute deja in permis eu de unde sa stiu ca omul are cal. 12.....AerC.....sau doua pistoale si acum asteapta sai fie trecuta doar a doua arma cu AerC.

adeverinta aia poate e buna pe camp la un eventual control al politiei pt ca altfel si organizatorul are aceeasi dilema ca vinzatorul de cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde yoghi pe 19 Sep 2017, 09:55

Ghinda scrie:Yoghi, in legislatie sau norme ce or fi, nu este stipulat negru pe alb ce acte pot sta la baza vanzarii de munitie?

....


scrie in norme la obligatiile armurierului ca armele si cartusele ae pot vinde sau cumpara numai cu permisul sau un alt document legal care sa dovedeasca...

ps.nu stiu ce articol si acum sunt in trafic la coada la bariera
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde raz2012 pe 19 Sep 2017, 10:02

La magazinul din Mogosoaia am fost refuzat si eu, cu toate ca aveam in autorizatia de achizitie specificat arma si munitie.
Achizitionasem arma dar nu aveau calibrul pe stoc acolo unde am facut tranzactia.
In Buzau in schimb am cumparat pe baza autorizatiei de achizitie.
Razvan

Merkel Suhl 12/70 bock
R93 270W / 9.3x62
UMC 22 Hornet
Beretta AL 390 Silver Mallard 12/76
raz2012
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 07 Apr 2013, 11:48

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde yoghi pe 19 Sep 2017, 10:03

Nuexista tipizat.fiecare ipj compune o hartie propie.
Am avut cateva cazuri cand propietarul a venit cu doua sau chiar 7 arme sa le depuna in custodie ...cu dovada de la politie pe care scria...""sa depuna armele"".
cate ,ce marca, ce serie...nimic.permisul era oprit de politie si eu trebuia sa cred pe cuvant omul ca alea sunt armele.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde ventura pe 19 Sep 2017, 12:11

4. Regimul procurării şi deţinerii muniţiei aferente armelor letale de către persoanele fizice

Procurarea muniţiei de către titularii dreptului de port şi folosire a armelor letale


Art. 42. – (1) Titularii dreptului de a purta şi folosi arme de apărare şi pază, de vânătoare sau de tir pot procura de la armurierii autorizaţi numai muniţia aferentă armelor înscrise în permisul de armă.

(2) Cantitatea de muniţie care poate fi deţinută de persoanele prevăzute la alin. (1) se înscrie în permisul de armă de către organul de poliţie care eliberează acest document, după cum urmează:

a) pentru armele de apărare şi pază, cel mult 50 de cartuşe cu glonţ şi 50 de cartuşe fără proiectil, pentru câte o singură armă de fiecare calibru;

b) pentru armele de vânătoare, cel mult 300 de cartuşe pentru câte o singură armă de fiecare calibru, dintre cele pentru care are dreptul de port şi folosire;

c) pentru armele de tir, cel mult 500 de cartuşe pentru fiecare armă pentru care are dreptul de port şi folosire.

(3) Persoanele care deţin arme de apărare şi pază pot purta asupra lor, în afara domiciliului sau reşedinţei unde este depozitată muniţia, cel mult 12 cartuşe.

(4) Este interzisă comercializarea sau înstrăinarea sub altă formă, precum şi deţinerea ori utilizarea de muniţie expirată sau degradată care, prin păstrare sau folosire, ar putea pune în pericol viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2017, 13:13

Deci magazinul care vinde fara permis de arma, incalca legea flagrant. Am discutat cu magazin, mai normal consider eu, si vand pe permis sau pe autorizatie de cumparare arma, daca scrie acolo ca si munitia aferenta. Alta hartie este vax.

Asta este.
Am luat-o atunci.
Azi mi-am luat permisul inapoi. Si gata.
De acu incolo, daca mai fac din astea, inainte sa merg la politie burdusesc lada cu munitia de care o sa am nevoie urmatoarele 2 luni. Cam atat a durat.


PS
In o saptamana vand o arma. Oare iar o sa stea permisul la ei pentru radiat o gramada?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde the_mav pe 19 Sep 2017, 13:18

Ghinda scrie:In o saptamana vand o arma. Oare iar o sa stea permisul la ei pentru radiat o gramada?

nu vrei sa vorbesti tu cu cumparatorul sa i-o dai in martie, dupa ce se inchid sezoanele?!?!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Acte necesare pentru cumparat munitie

Mesajde Ghinda pe 20 Sep 2017, 08:10

E nasul meu, ce-ai? Ma spurca de nu ma vad! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate