Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:19

Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde HUNTER-DCT pe 13 Feb 2009, 20:29

newuser scrie:
nu am patit treaba cu focul in schimb la toate cartusele care le mai am si la cele pe care le-am tras, daca impingeai proiectilul cu mana spre interiorul cartusului se misca f usor si iesea capsa cam 2 mm :shock: :shock:
de cate ori trag verific capsa sa fie la locul ei


daca se "zburlea" capsa si trimitea proiectilul inapoi la mana. faci ce vrei, dar stii ce faci??? capsa nepercutata impinsa inapoi de "coada" lu' sauvestre! brrrrrrrr
HUNTER-DCT
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Oct 2006, 21:43
Locaţie: botosani

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ssteffan pe 13 Feb 2009, 21:39

Nu ia foc capsa aia asa de repede, am bubuit zeci de capse si iti spun ca trebuie ceva fortza sa le detonezi. Le-am dat cu ciocanul si unele se turteau jumate si nu pocneau, decat dupa o alta lovitura. Plus ca in situatia descrisa de newuser capsa este impinsa de pulbere nu de coada proiectilului (care se afla intre proiectil si capsa :wink: ) Singura problema pe care o poti avea este ca sa se distruga capsa in timpul focului si sa-ti afumi binisor bascula. In rest nimic.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde newuser pe 13 Feb 2009, 21:58

ssteffan scrie:Nu ia foc capsa aia asa de repede, am bubuit zeci de capse si iti spun ca trebuie ceva fortza sa le detonezi. Le-am dat cu ciocanul si unele se turteau jumate si nu pocneau, decat dupa o alta lovitura. Plus ca in situatia descrisa de newuser capsa este impinsa de pulbere nu de coada proiectilului (care se afla intre proiectil si capsa :wink: ) Singura problema pe care o poti avea este ca sa se distruga capsa in timpul focului si sa-ti afumi binisor bascula. In rest nimic.

corect!
merci!
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde kesu pe 14 Feb 2009, 15:51

am patit-o personal cu un cartus sauvestre la o vanatoare la mistret. mai exact cand am avut porcul in catare nu mi-a plecat focul. la cate laude auzisem inainte despre ele.... sfatul meu , nu cumparati acest cartus. intamplarea a facut ca un prieten sa-mi ofere in acea dimineata un alt cartus, dar l-am refuzat , ba mai mult incercam sa-l conving cat de bune sunt cartusele sauvestre. la cat costa nu merita. ganditi-va ca s-ar putea sa nu ai decat o singura data sansa sa te intalnesti cu un mistret capital, si daca nu-ti va pleca focul o sa-ti vina sa omori toti comerciantii. el (prietenul) avusese nefericita ocazie sa nu-i plece 3 focuri, ce-i drept mi-a spus ca avea cartusele de un an si e posibil ca umiditatea sa le fi afectat, dar eu, care le cumparasem abia cu 2 saptamani inainte de respectiva partida ce sa mai zic.
Poate cineva sa ma lamureasca, dupa incidentul respectiv, am scos imediat cartusul de pe teava, l-am analizat si capsa era percutata chiar in centru si adanc, l-am reintrodus pe teava, am percutat si a plecat focul.
sa fi fost doar ghinionul incepatorului?
oricum de atunci am trecut pe rottweil, fara probleme pana in prezent, sper ca sa va ramane.......
kesu
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Feb 2008, 10:42
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ssteffan pe 14 Feb 2009, 16:27

Eu am folosit sauvestre o singura data in poligon fara incidente. Dar, daca este asa cum spuneti voi, avem o problema grava de fabricatie si ar trebui facut ceva in privinta asta.... Mai este cineva care a patit asta?
cred ca sunt de vina capsele (fulminatul de mercur din ele este de proasta calitate sau sunt cosntruite prost). La un asa cartus cu pretentii este grav, inseamna ca nu-si justifica pretul. Umezeala nu este o scuza. Capsa trebuie sa faca explozie, se aude un plici. Umezeala afecteaza pulberea de obicei, capsele de buna calitate sunt izolate (am cartuse medii calitativ ale caror capse pe interior sunt izolate cu un strat de lac) Asadar, la sauvestre... rusine lor. Probabil ca au alti furnizori de capse si tuburi, ei fabrica decat "slug-ul". Sau, au inceput si ei ca brenekee sau gualandi sa vanda doar slugul si sa-l "ambaleze" altii. Atunci ar trebui sa stim pe ce dam banii, sa existe o diferentiere intre original si facaturi. Spun asta pentru ca cele pe care le-am cumparat din Bulgaria, ca fiind originale, mi s-au parut ciudate, cu toate ca la pret erau la fel ca cele de aici, asta in contextul in care celelalte cartuse sunt mai ieftine. Am facut o comparatie intre ele si pozele de pe site-ul sauvestre si, intr-adevar erau mici diferente. :roll: :roll:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde drsoicatd pe 14 Feb 2009, 17:46

Despre ce diferente e vorba?
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde drsoicatd pe 14 Feb 2009, 17:57

newuser scrie:
nu am patit treaba cu focul in schimb la toate cartusele care le mai am si la cele pe care le-am tras, daca impingeai proiectilul cu mana spre interiorul cartusului se misca f usor si iesea capsa cam 2 mm :shock: :shock:
de cate ori trag verific capsa sa fie la locul ei

Cum am citit asta am dat fuga la cartusiera sa fac proba. Intradevar proiectilul gliseaza usor in interiorul tubului, dar oricat de mare a fost presiunea care am exercitat-o pe el, nu am reusit sa ii dau capsa afara nici macar 0,1 mm! Dupa 4 cartuse incercate, m-am linistit ca deja ma durea degetul :D Poate toate istorioarele astea se refera la vreun lot nasol de cartuse.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ssteffan pe 14 Feb 2009, 20:31

drsoicatd scrie:Despre ce diferente e vorba?


scrisul care este incercuit cu rosu nu exista la cele cumparate de mine, culoarea tubulei este un pic mai inchisa iar, la sertizaj, distanta dintre capatul proiectilului si buza de sus a cartusului este mult mai mare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde Moose_Master pe 15 Feb 2009, 06:10

Io am cumparat nu de foarte mult timp 5000 de primere Chedite si dupa prima mie si ceva trase nu am avut nici un rateu. In schimb cu Federal am avut numai probleme. In poligon percutam de cate 3 ori un primer ca sa detoneze(ma refer la Federal).
Cred ca m-ar deranja foarte rau sa nu imi percuteze un primer la o vanatoare sau la un concurs.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde drsoicatd pe 15 Feb 2009, 21:54

ssteffan scrie:
drsoicatd scrie:Despre ce diferente e vorba?


scrisul care este incercuit cu rosu nu exista la cele cumparate de mine, culoarea tubulei este un pic mai inchisa iar, la sertizaj, distanta dintre capatul proiectilului si buza de sus a cartusului este mult mai mare.

Eu sunt la a treia cutie de Sauvestre cumparate si ale mele arata diferit. Tubul este din plastic de culoare alba transparenta si inscriptionat cu negru cu sigla Sauvestre si lungimea tubului. Doar atat. Ba nu! Mai scrie pe el "208" si "TI".
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ssteffan pe 15 Feb 2009, 22:11

Astea albastre sunt "magnum" :wink:

vezi aici
http://www.sauvestre.com/index_us.htm
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde newuser pe 16 Feb 2009, 00:29

drsoicatd scrie:
newuser scrie:
nu am patit treaba cu focul in schimb la toate cartusele care le mai am si la cele pe care le-am tras, daca impingeai proiectilul cu mana spre interiorul cartusului se misca f usor si iesea capsa cam 2 mm :shock: :shock:
de cate ori trag verific capsa sa fie la locul ei

Cum am citit asta am dat fuga la cartusiera sa fac proba. Intradevar proiectilul gliseaza usor in interiorul tubului, dar oricat de mare a fost presiunea care am exercitat-o pe el, nu am reusit sa ii dau capsa afara nici macar 0,1 mm! Dupa 4 cartuse incercate, m-am linistit ca deja ma durea degetul :D Poate toate istorioarele astea se refera la vreun lot nasol de cartuse.

mai am unul din lotul cu pricina pe care il tin de proba, restul tras aiurea sau dupa caini ca la mistret ma duc cu carabina
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde george_ciprian86 pe 16 Feb 2009, 07:50

Din cate am citit aici despre Sauvestre, nu am fost martorul unor faze cu ghinion. Pentru cat costa un astfel de cartus ... Rusinica... :oops:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde violiv pe 16 Feb 2009, 09:10

Doua sezoane pline de proiectil unic in care s-a folosit intens Sauvestre, in 12, 16 sau 20, normal sau magnum, varf de plumb sau de cupru si nicio problema prin partile noastre. Rezultate bune si toti cei care au apucat sa traga cu ele au ramas la ele - eventual combinatie Sauvestre pe teava "stramta" si Gualandi pe cea mai "larga". Tir si efecte foarte bune de la iepure la mistret trecand prin vulpe si caini hoinari - in conditiile in care nu se admite nici macar sa ai asupra ta cartuse cu alice la organizatele la mistret+daunatori de la noi si toata lumea trage obligatioriu cu proiectil unic (sau glont).
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde rednose pe 08 Oct 2012, 09:01

Astazi am cumparat o cutie de cartuse cu proiectil unic de la cheddite.Din cutia de 10 lipsea unul,care mi l-a dat din alta parte.Pe cutie scrie Palla slug si pe cele 9 bucati scrie numai palla.Pe cel care mi l-a dat din alta cutie scrie palla gualandi si este si mai scurt cu vreo 3 mm decat celelalte 9.Este acelasi tip de cartus sau sunt tipuri diferite?
rednose
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2011, 16:05

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde adrian.tudor75 pe 08 Oct 2012, 09:39

Se poate trage si cu cel primit separat. Cele din cutie sunt 12/70, iar cel primit separat este 12/67. Era mai rau daca era mai mare ...
Avatar utilizator
adrian.tudor75
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 05 Ian 2008, 10:16
Locaţie: Targoviste

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde rednose pe 08 Oct 2012, 11:02

Arma pe care o am e Baikal mp 27 ,12/76,socuri fixe,jos1/2,sus1/1.Lungimea tubului nu conteaza.Dilema mea era daca sunt unul si acelasi tip de proiectil PALLA SLUG cu PALLA GUALANDI.Din ce am citit pe forum PALLA GUALANDI merge pe 1/2 fara nici o problema ,dar nu prea indicat pe 1/1.
rednose
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2011, 16:05

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ravenstein pe 20 Oct 2017, 16:58

Salut.

Am trimis un mail celor de la arrow si inclusiv celor de la blaser sa - mi raspunda la anumite intrebari legate de bock-ul blaser f16 referitor la socuri si breneke.

Raspunsul a fost urmatorul din partea celor de la arrow : "1-La asemenea arma va recomand niste unice de calitate precum Rottweil Exact,Monolit 32 de la Dupleks sau Sauvestre.Si atunci scapati si de grija schimbarii socurilor.Merg si pe full soc."

Acum astept si raspunsul celor de la Blaser din Germania.

Parerea mea ca nu pusca teava . La viteaza aia plumbul se incalzeste la frecare cu teava si din cauza presiunii isi modifica forma pentru ca plumbul e maleabil si in special daca ai tevi groase cum ar fi cele de la blaser f16
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde pipabh pe 20 Oct 2017, 17:40

ravenstein scrie:Salut.

Am trimis un mail celor de la arrow si inclusiv celor de la blaser sa - mi raspunda la anumite intrebari legate de bock-ul blaser f16 referitor la socuri si breneke.

Raspunsul a fost urmatorul din partea celor de la arrow : "1-La asemenea arma va recomand niste unice de calitate precum Rottweil Exact,Monolit 32 de la Dupleks sau Sauvestre.Si atunci scapati si de grija schimbarii socurilor.Merg si pe full soc."

Acum astept si raspunsul celor de la Blaser din Germania.

Parerea mea ca nu pusca teava . La viteaza aia plumbul se incalzeste la frecare cu teava si din cauza presiunii isi modifica forma pentru ca plumbul e maleabil si in special daca ai tevi groase cum ar fi cele de la blaser f16

Frecarea depinde de grosimea (peretilor) tevii?!!! :-o
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde AXP pe 20 Oct 2017, 17:47

ravenstein scrie:Salut.

Am trimis un mail celor de la arrow si inclusiv celor de la blaser sa - mi raspunda la anumite intrebari legate de bock-ul blaser f16 referitor la socuri si breneke.

Raspunsul a fost urmatorul din partea celor de la arrow : "1-La asemenea arma va recomand niste unice de calitate precum Rottweil Exact,Monolit 32 de la Dupleks sau Sauvestre.Si atunci scapati si de grija schimbarii socurilor.Merg si pe full soc."

Acum astept si raspunsul celor de la Blaser din Germania.

Parerea mea ca nu pusca teava . La viteaza aia plumbul se incalzeste la frecare cu teava si din cauza presiunii isi modifica forma pentru ca plumbul e maleabil si in special daca ai tevi groase cum ar fi cele de la blaser f16


Gresita supozitia ta!
Plumbul celor doua proiectile, nici macar nu are contact cu teava. Eu ti-am raspuns referitor la Sauvestre, de cateva zile, pe alt topic, oare ai avut bunavointa sa citesti? Ma indoiesc. Daca citeai, aflai ca proiectilul unic de la Sauvestre, este imbracat intr-un sabot ca o cochilie, din doua bucati, din plastic usor deformabil, acesta fiind motivul care permite trecerea prin orice soc. Iar proiectilul monolit de la Dupleks, are doua inele, ca niste bucsi din plastic usor maleabil, ..., tot un fel forma de sabot deformabil, ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde AXP pe 20 Oct 2017, 18:15

P.S.
Ce legatura are discutia deschisa de tine cu titlul “Cartuse Cheddite Palla Gualandi”?
Mai ai deschis un topic, in care tratezi acelasi subiect, unicele la mistret sau Blaser F16..., cu titlu “Blaser F16”, unde ti-am si raspuns, ... si inca un topic, “Blaser F16 Game sau Benelli828U”..., cam cu aceeasi tematica, unde @violiv ti-a dat explicatii frumoase, clare, ..., ai intrebat la Blaser, ai intrebat la Arrows, ..., de citit raspunsuri, ascultat, ...? Sau numai lansezi intrebari?
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde pipabh pe 20 Oct 2017, 19:38

@AXP - ai avut ceva rabdare cu el sa-i dai atatea explicatii si tu si @violiv.
Fara sa se considere ca sunt fara rabdare cu cei mai noi si mai incepatori dar nu-mi vine sa cred ca acea stagiatura , acel timp petrecut pana sa reusesti sa ai arma in dulap a fost timp in care nici macar nu ai tastat pe google, ai luat cateva carti la rasfoit sau ai intrebat in stanga si in dreapta despre ceeea ce vei face dupa ce vei avea fierul in dulap!
Nu am nimic cu cei care intreaba si nu sunt vanatori dar upa ce treci cateva etape consider ca ar trebui sa ai cateva elemente mai cu seama ca nu e PS4!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ravenstein pe 20 Oct 2017, 20:26

Deci eu zic sa te calmezi in primul rand.
Era doar o supozitie, de aia am si zis ca e parerea mea. putea sa fie gresita.
Iar chestia cu stagiatura, tu sa stai linistit ca am invatat multe deoarece umblu la vanatoare de la 4,5 ani cu tata. Deci am vreo 20 in spate de umblat la vanatoare.
Imi pare rau ca te-ai aprins asa. Dar forumul cu blaser si benelli era stric legat de arme..iar celalalt era legat de proiectil.

Eu zic ca nu are rost sa exageram, cum stii si tu prea bine ca ai facut-o mai sus si sa incercam sa tinem forumul in limite de normalitate si ok.

Parerea mea again, e ca se poate pune si cea mai stupida intrebare la care se poate gasi si pana la cel mai stupid raspuns.
Din cate vad aici, is unii veterani care urmaresc intrebarile stupide si direct sar pe ele si le ataca.
Stiu ca experienta si multe alte chestii in spate va indeamna sa procedati in felul acesta, dar eu zic ca se poate si cu respect.

O seara faina.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde AXP pe 20 Oct 2017, 20:53

ravenstein scrie:Deci eu zic sa te calmezi in primul rand.
Era doar o supozitie, de aia am si zis ca e parerea mea. putea sa fie gresita.
Iar chestia cu stagiatura, tu sa stai linistit ca am invatat multe deoarece umblu la vanatoare de la 4,5 ani cu tata. Deci am vreo 20 in spate de umblat la vanatoare.
Imi pare rau ca te-ai aprins asa. Dar forumul cu blaser si benelli era stric legat de arme..iar celalalt era legat de proiectil.

Eu zic ca nu are rost sa exageram, cum stii si tu prea bine ca ai facut-o mai sus si sa incercam sa tinem forumul in limite de normalitate si ok.

Parerea mea again, e ca se poate pune si cea mai stupida intrebare la care se poate gasi si pana la cel mai stupid raspuns.
Din cate vad aici, is unii veterani care urmaresc intrebarile stupide si direct sar pe ele si le ataca.
Stiu ca experienta si multe alte chestii in spate va indeamna sa procedati in felul acesta, dar eu zic ca se poate si cu respect.

O seara faina.


Stimate coleg, nu stiu cui ai dat raspuns, pentru ca faci referire atat la raspunsul meu, cat si la raspunsul unui alt coleg, asa amestecat. Nu prea ai dreptate, discuti acelasi subiect, comportamentul proiectilelor unice pe tevile lise, in trei topicuri diferite, cu subiect si predicat. Ti se raspunde, pe un topic, reiei acelasi subiect, pe alt topic, aproximativ aceasi intrebare, prezentata altfel, de parca nu ti-ar fi raspuns nimeni. Da, este dreptul tau, sa sustii ce teorie doresti tu, cum este dreptul tau sa sustii ca nu ti s-a dat raspuns, ..., realitatea se vede la o simpla citire a celor 3 topicuri, ...
Incearca sa fii putin mai realist, in fata unor realitati evidente, ... cum dealtfel tu singur recunosti intr-unul din ele, ..., si tu singur spui daca nu se poate muta discutia pe celalalt, ..., reciteste, daca ai uitat.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde Dragan pe 20 Oct 2017, 22:24

stimate coleg,dupa cei 20 de ani de vanatoare mai vii cu intrebari de gradinita????.La cei 20 de ani de vanatoare ar trebui sa fii TU cel care ne invata pe noi incepatorii ce si cum sa folosim la mistet de 20 kg,100kg,150kg 200kg...Mare gradina lui dumnezeu......
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde pipabh pe 20 Oct 2017, 23:25

20 de ani de vanatoare??? Unde sunt? Cum zicea colegul in postarea anterioara ar trebui sa ne dai tu lectii de ce si cum pt mistret. Acum sa fiu si mai rau. Poate pana la urma ai dreptate , nu cunosti prea multe despre proiectile unice ca nu s-a prea tras cu ele pe unde ai circulat la vanatoare , poate daca ar fi un subiect despre 3 la fund si crestate da!, acolo da, AS. (E doar o supozitie , sa o iei ca atare!)
Nu, nu suntem carcotasi doar la acele postari stupide, pe acelea le taxeaza lumea rau si asa ar trebui sa se faca. nu? Tu ce parere ai?
Se discuta se posteaza si pe alte subiecte.
Toti, cat traim vom avea de invatat, nimeni nu este atotcunoscator.
As fi tare curios sa ne spui si noua ce ti-au zis si cei de la Blaser!
Cei de la Ar au dat unul perfect precum si colegul @AXP.
Numai bine si citeste cu atentie toate raspunsurile.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde yoghi pe 20 Oct 2017, 23:35

Va "discutati" degeaba.Acum..astazi in 2017 nu mai exista proiectile "breneke" care sa strice teava.Binenteles nu intra in discutie gramajul maxim al cartusului pt fiecare teava ,care trebuie respectat.

toate cartusele_proiectilele au mici lipsuri in forma geomeetrica. ...au gol interior...striatii pe lateral ,au inele sau camasa de plastic...etc.Nu mai exista proiectile cu masa plina 100%.chiar Bbreneke cu bura de pisla are striatii exterioare care se topesc la iesire.Bila plina nu mai exista,si ea are doua taieturi transversale

Trebuie respectat gramajul (camera de 70 sau 76) si socurile de breneke (3,4,5) prin socul 2 trece dar prea inghesuit si isi schimba traiectoria.cu nr 1 e deja riscant pt 80% din arme.

rahat in traista! **==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde yoghi pe 20 Oct 2017, 23:41

Ce sa raspunda Blaser

crezi ca recomanda Gualandi sau Saga

""folositi Rotweil sau RWS"" va fi raspunsul!

ps:poate omul a vanat gaste si se price mai bine la ...jumulit. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ravenstein pe 22 Oct 2017, 12:10

Be open minded and you will learn or be judgemental and you'll always be stupid
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde pipabh pe 22 Oct 2017, 13:14

In engleza te pricepi vad binisor sa te caracterizezi!
De ce nu incerci si in romana. Sau poate e mai bine sa ne lasi. Vezi sa nu ne lasi obligat! Postezi numai aiurea si mai si dai cu "mucii in fasole" si pe acest topic cat si pe altele.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
Publicitate