Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:08

Aspirant CL/BV

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 25 Dec 2013, 02:08

Buna seara,
Dan ma numesc, sunt calarasean dar de vreo sapte ani prin Bv cu scoala.
De mult timp am cochetat cu ideea de vanatoare, dar din diferite motive mai mult sau mai putin obiective nu am reusit sa fac primul pas catre acest sport. De ceva vreme incoace ma trezesc cu vanatoarea si adorm cu ea in gand. Am urmarit activitatea de pe acest site(muuulte din intrebarile mele si-au gasit raspuns pe aici, va multumesc). Si am tot citit pe ici si pe dincolo, un drum anevoios pana la primul foc tras, dar e si normal sa treci prin xn demersuri pt a detine o letala.
Cum am ajuns de sarbatori acasa, am dat o fuga la asociatie sa intreb ce si cum trebe' sa fac. Am fost lamurit, chiar am dat de niste oameni fff OK. Completez o cerere, anexez copie CI, si nu stiu ce nene o sa semneze...sau nu. Am inteles ca trebe' sa-mi aleg o grupa sau o sa aleaga conducerea/secretara pt mine daca nu aleg eu. Urmand ca paaaaana in Dec 2014 sa fiu chemat la cateva activitati.
Am ales asociatia din CL pt ca intentionez sa ma apropii de casa in maxim un an.
Problemele mele:
1. Cat timp mai stau la BV, as vrea sa merg/asist la vanatoare si acolo. Car bagaje, si latru daca e nevoie. Mentionez ca nu am fost niciodata la vanatoare. Am descarcat cateva cartulii despre vanatoare(etica in vanatoare, urmele animalelor si cea scrisa de dl Selaru), le rasfoiesc in garzi si parca mi se aprind talpile :))
Am un coleg de munca repartizat la grupa din Sacele, dar ajunge fff rar la vanatoare :(
In speranta ca vreun brasovean imi citeste mesajul, dau o tuica!

2. Nu stiu nici un vanator din Calarasi, deci nu stiu ce grupa sa aleg. Din ce am mai citit pe forum, grupe si grupe... As vrea sau dau de un vanator care sa-mi mai spuna una alta.
Ce vanatori calaraseni sunt pe aici?

3. Ce carti cu si despre vanatoare recomandati?

Despre arme nu intreb nimic pt ca e prea devreme, m-am orientat la un bock 12/76 cu doua tragace, producatorul il aleg in functie de bugetul din iarna viitoare. Chiar daca as avea carute de lovele, tot nu as cumpara Merkel din prima...dar sper sa ajung sa-mi permit Merkel, nu neaparat sa-l cumpar :))))


Sarbatori Fericite!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde biriuck pe 25 Dec 2013, 12:27

Cu vanatoare prin Brasov sau Calarasi nu te pot ajuta dar daca intrebi de carti iti pot indica una foarte buna pe care am citit-o de cateva ori in ultimii ani: "Urmele animalelor salbatice" de C.Rosetti-Balanescu
Imagine

P.S. Daca portofelul iti permite, nu te speria de Merkel :wink: Iar daca te imprietenesti cu cei ce vei iesi la vanatoare si ii convingi sa te lase sa tragi cu cat mai multe arme si calibre poate renunti si la tunul ala de 12/76 :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 25 Dec 2013, 18:05

Am evitat sa pun intrebari despre arme pt ca mai este cale lunga pana cand o sa mi se permita sa mi cumpar o arma. M-am orientat la un 12/76 pt ca, din ce am citit pe aici c-am asta e sfatul primit de incepatori. Nu m-am hotarat la o arma anume, pana in toamna viitoare o sa ma sfatui si cu ala mic si cu ala mare si hotarasc dupa. Cum spuneam mai sus, arma o sa fie un bock(mi se pare mai sportiv si poti sa i pui un red dot sau o catare mai acătării fara sa arate prea strutocamila, asa cum s-ar intampla cu o juxtapusa...parerea mea). Cat despre functionalitate, finisaje, calibru, astea sunt lucruri care ma depasesc la momentul acesta.
Sunt foarte curios sa vad cum imprastie un anumit calibru la o anumita distanta, dupa ce o sa merg de cateva ori in teren, o sa mi dau seama ce si cum...
Fiind novice in domeniul asta, sunt constient ca alegerile initiale vor suporta schimbari pana la momentul alegerii armei.
Portofelul nu-mi permite Merkel si nu cred ca l-as aprecia la adevarata lui valoare, acum, ca incepator.
O sa dispun de vreo 2500ron pt arma.

Ma feresc de cateva chestii, nu vreau sa le fie frica colegilor de mine pe teren, nu vreau sa fac cine stie ce gafe. Tocmai d'asta caut carti si vanatori open la a discuta cu un incepator.

Am si eu cartea cu urmele animalelor :D
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde OVI762 pe 26 Dec 2013, 00:07

Salutari si bine ai venit.Frumoasa intrare ti-ai facut,bravo.Daca erai mai pe langa Dolj te luam la o vanatoare sa vezi ce si cum,dar asa...Sa ne auzim cu bine si multa bafta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 28 Dec 2013, 20:53

OVI762, merci!
De vreo 3 ori am ajuns in Craiova(in trecere), si am petrecut 3-4 zile in Calafat("raci", vin facut din stafide si oltence trase prin inel). Partile acelea nu prea-mi sunt cunoscute.
Dvs si cu dl Sly_Fox mi-ati raspuns la muulte din intrebari, mai ales la subiectul "ij27", pe la cutite...mai prin toate subiectele pe care le-am accesat.
Catare plina!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 08 Noi 2017, 14:34

Buna ziua!

Dupa multa vreme am reusit sa-mi fac timp pentru examen, am mers, am dat, am luat.
Si acum, am numai dureri de cap pt ca nu gasesc dulap omologat. Rasfoiesc netul de vreo doua saptamani si tot nu gasesc un dulap/rastel cu doua incuietori pe usa principala si a 3-a broasca pe compartimentul mic din interior.
Am sunat la firma din buzau(http://www.rastel-arme.250.ro), nu-mi raspunde nimeni, am incercat si pe email...degeaba.
Am sunat la SAESP CL, nenea de acolo mi-a spus ca trebe' neaparat doua incuietori pe usa principala, si m-a sfatuit sa merg la un mester sa-mi puna a doua incuietoare.
Ce sa fac?

A 2-a problema :oops:
Vreau sa cumpar doua arme, una juxtapusa si cealalta sa fie bock, ambele noi, rusesti. Nu am bani de alte "jucarii" mai faine. Am sunat la Arrow si mi-au spus ca de ceva vreme nu mai aduc rusesti din cauza emargoului.
Daca stiti vreun magazin prin Bucuresti sau pe o raza de 100km, care sa aiba ce-mi trebe' va rog sa ma ajutati...dau un vin bun!
* O arma este pt fratele meu.
Multam!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Ciprian_1 pe 08 Noi 2017, 15:47

Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Stefan30 pe 08 Noi 2017, 15:52

Buna ziua.
Referitor la problema cu dulapul, eu am facut urmatorul lucru:
Acum un an de zile am depus actele pentru arma neletala cu destinatie autoaparare. Inscris deja pentru anul de stagiu la o asociatie de vanatoare si stiind ca in viitorul apropiat o sa am nevoie de un dulap de arme, cand am fost nevoit sa imi achizitionez o cutie de valori pentru pistol, am cumparat direct dulap de arme din Dedeman. Dulapul are o incuietoare pe usa principala, cu mecanism de inchidere in 3 puncte, incuietoare separata pe cutia munitiilor, tabla de 2mm. Cand a venit politistul de proximitate in control sa imi verifice "cutia", a ramas uimit ce dulap am luat pentru un pistol. Ulterior mi-am achizitionat inca o arma neletala, cu destinatia tir sportiv. Nimeni nu a mai venit sa verifice unde si cum depozitez arma.(banuiesc ca a notat din prima ce trebuia si a ramas trecut in dosar).
P.S. Eu nu am gasit nicaieri scris ca dulapul de arme trebuie sa aiba pe usa principala 2 incuietori separate.Ca si conditie obligatorie stiu ca era sa aiba 2 incuietori diferite pentru usa principala si cutia munitiilor.
P.S.2. La achizitonarea dulapului de la Dedeman, am primit o fisa de conformitate din partea producatorului, pentru a o prezenta in caz de cerere organelor abilitate, din care reiese clar destinatia dulapului.
P.S.3 Un prieten care a dat examenul odata cu mine si-a cumparat un dulap de arme, online, de pe un vestit site de vanzari si cumparari, care este dupa parerea mea, penibil lucrat. Cu niste incuietori ca de cutie postala, si o tabla .... parca au recuperat-o de la aripile bicicletelor. Vanzatorul se lauda ca ar respecta parametrii minimi acel dulap. Eu unul nu as accepta sa fie tinute arme letale in el.

Referitor la armele rusesti, aceeasi problema am intampinat-o si eu. O arma cu tevi suprapuse, bock, calibru 12, camera 76, ejectoare si un singur tragaci nu mai are nimeni din tara pe stoc.... cel putin online. Am reusit si mi-am achitat o semi in cal. 12, camera de 76(camera de 89 iar nu mai are nimeni). Ce mai gasesti pe stoc rusesti, sunt juxtapuse.

In speranta ca ti-am fost de ajutor, iti doresc catare plina.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 08 Noi 2017, 20:35

Multumesc pt ajutor.
O sa cumpar doua dulapuri si vedem ce zice 'controlorul'.
Cat despre arme, o sa incep sa sun prin tara...poate am noroc.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde OVI762 pe 08 Noi 2017, 23:15

Suna,sigur vei gasii.Cat despre omologare,daca arma e inchisa in cutie metalica cu 2 incuietori,munitia separat si cu 1 incuietoare,prinse bine in perete,aia e.Daca mai ai si factura pe dulap le dai cadere,daca nu ai,e mostenire de la un vanator ;)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde OVI762 pe 08 Noi 2017, 23:20

intre noi fie vorba,nu recomand Baikal.Am,stiu,nu recomand.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Septimiu pe 09 Noi 2017, 07:53

Dr.47 scrie:O sa cumpar doua dulapuri si vedem ce zice 'controlorul'.

De ce sa cumperi 2 dulapuri?

@ Stefan30, daca ai cumparat dulapul din acel magazin de bricolaj, sunt mari sanse sa fie fabricat de cei mentionati de Ciprian_1. Eu am vazut dulapul in magazin si apoi am sunat la fabrica. L-am cumparat la un pret mai bun.
Referitor la incuietori, s-a mai discutat problema si nu reiese de nicaieri ca trebuie sa fie 2 pe usa principala. Al meu are una pe usa principala cu zavor in 5 puncte si una pe compartimentul de munitie. Am avut 2 controale pana acum si nu au fost probleme. Dar daca la tine insista pe 2 pe usa principala si nu ai chef sa te contrazici cu ei, se poate pune usor inca o incuietoare pe usa principala. Cea mai ieftina si cea mai slaba de tipoul celor folosite la cutiile postale, doar sa fie montata. Oricum ar fi, incuietoarea principala e baza. Daca cineva reuseste sa o deschida pe asta, oricare ar fi a doua nu o sa il impiedice deloc. Din acest motiv cred ca este inutila...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Ghinda pe 09 Noi 2017, 08:57

Trebuie sa aiba 2 incuietori pe usa principala.
Am dulap tot din ala de la brico.
Asa ca am luat 2 coltare frumoase cu gauri pe ambele latrui. 4 autofiletante mici si un lacat. Le-am montat si am 2 incuietori.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde NicuNicuta pe 09 Noi 2017, 09:21

Eu am cuparat doua dulapuri Infac, de la o firma din arad, au ceva coduri TPT4 sau TPT6.
Oameni faini. A doua incuietoare pe usa am pus-o singur si a fost ok cu cei de la politie.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2017, 19:01

Dulapul metalic trebuie să fie dotat cu cel puțin două sisteme de închidere independente, așa spune legea.
Chiar și cel mai ordinar dulap întâlnit prin comerț are două sisteme de închidere independente, primul pe ușa principală, al doilea pe ușa aferentă compartimentului pentru muniție. Deci îndeplinește condițiile legii.
Nu se specifică niciunde în norme că fiecare ușă în parte trebuie să fie asigurată cu câte două sisteme de închidere, sau ca o anumită usă trebuie să aibă două încuietori iar alta doar o încuietoare.
Este o aberație impunerea unor dulapuri pline de încuietori, vă dați seama cum ar arăta un dulap cu trei sau patru compartimente cu câte 6 sau 8 încuietori. Și sunt foarte mulți vânători care au dulapuri multi-compartimentate.

ART. 14
(1) Titularul dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire, este obligat să păstreze armele şi muniţiile letale la domiciliul sau la reşedinţa menţionată în permisul de armă, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, care sunt asigurate cu cel puţin două sisteme de închidere independente, cu cheie sau cifru, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate.
(2) Dulapurile sau, după caz, casetele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie prevăzute cu compartimente diferite care să fie asigurate fiecare cu câte un sistem de închidere, pentru păstrarea muniţiei separat de arme. Armele letale, cu excepţia celor cu destinaţia apărare şi pază, se păstrează neâncărcate cu muniţie şi asigurate cu dispozitive de blocare a trăgaciului.


Legea este destul de clară, doar cei care vor neapărat să exagereze tot dau pe lângă ea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde wolfff pe 09 Noi 2017, 21:18

Legea e lege...dar asa dulapuri de arme nici un copil de 4-5 ani nu ar avea probleme cu desfacerea lor,insa incuietorile sa fie la numar,ca in rest calitativ vb nu intereseaza pe nimeni..de'asta mergem ca si natie acolo unde ne este locul(in jos).Si eu sunt in cautare de dulap,tre sa vina sectoristul sa-l vada..insa nici de cum nu o sa cumpar asa ceva..fi'mea are 3.5 ani si mi-ar fi teama cu asa cutie postala cum spunea colegul de mai sus,fapt pentru care m-a gandesc ca maine sa-mi fac singur dulapul,locuiesc la casa,am tot ce trebuie si ce este necesar pt asta...in rest mult succes.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 09 Noi 2017, 23:49

Nenea politistu' de la SAESP a fost clar si taios: doua broaste pe prima usa si alta pe usita de la munitie.
Din pacate, nu gasesc nici un dulap cu specificatiile astea. O sa cumpar 'neomologat' si ransforsare pe genunchi, in dormitor.
Wolfff, si eu am posibilitatea sa fac un dulap, dar trebe' si factura la dosar.
Multe reguli/ legi nu au nici o treaba cu realitatea, dar fiind vorba de arme letale, nu prea ai cum sa te pui contra.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde wolfff pe 09 Noi 2017, 23:54

e adevarat,stiu pe un amic ce si-a confectionat un astfel de dulap,insa nu ii s-a cerut factura..acum deinde de control cred..daca e lege e pt toata lumea..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde yoghi pe 10 Noi 2017, 01:03

"prietenul " tau construieste un dulap si il vinde prin consignatie intrun magazin (unde faci si actele la arma) de unde primesti factura.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde wolfff pe 10 Noi 2017, 08:17

Ding...asa ma baieti,sa sprijinim economia locala :D
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Septimiu pe 10 Noi 2017, 08:26

La Cluj nu mi-au cerut factura la dulap. Eu o aveam la dosar si cand am vazut ca nu se cere am intrebat si mi-au spus ca nu e nevoie.
@wolff, eu am dulapul cu codul 210 de la UM Valcea si crede-ma ca nu e cutie postala. Tabla este destul de groasa (si greutatea pe masura) iar incuietoarea la usa principala e "sanatoasa".
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde yoghi pe 10 Noi 2017, 19:54

Cele de la Valcea au mult material in constructia lor.

Alea unguresti sunt vai de ele
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 10 Noi 2017, 20:19

Luni o sa sun la Valcea. Dulapurile arata destul de sigure, si pot sa adaug destul de usor o a 3-a broasca.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde wolfff pe 11 Noi 2017, 08:06

Au deja 3,2 pe usa principala+1 la munitie =3 !
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Septimiu pe 12 Noi 2017, 04:52

Cum am mai spus, cele de la Valcea au doar o incuietoare pe usa principala nu 2. Nu au nici un motiv sa puna 2 deoarece ei exporta in UE si dulapurile sunt conforme normele in vigoare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 22 Noi 2017, 16:26

Un coleg de munca renunta la vanatoare si vreau sa cumpar arma si dulapul de la el.
Exista posibilitatea ca arma sa stea la un armurier pana primesc autorizatia? In felul asta pot sa montez dulapul la mine pana vin 'controlorii'.
Exista vreun impediment legal?
Multumesc pt ajutor!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde OVI762 pe 22 Noi 2017, 19:28

Absolut,el depune arma la magazin,tie iti iese autorizatia,mergeti la magazin si faceti actele,tu pleci cu arma si el la politie.Insa cel mai simplu este sa tina arma la el pana cand ai tu autorizatia.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Sly_Fox pe 22 Noi 2017, 20:58

Ovi, prorpietarul armei nu mai poate ține arma la el pentru că este musai să dea colegului nostru dulapul, fiindu-i necesar la vizita din partea poliției înainte de eliberarea autorizației de cumpărare. Trebuie să depună arma la un armurier, să dea dulapul colegului Dr.47, iar când se va elibera autorizația se vor face și actele pentru armă. Dacă Dr.47 își cumpăra dulap din comerț proprietarul putea ține arma acasă până ieșea autorizația, așa dacă înstăinează dulapul unde mai păstrează arma, sub pat?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Dr.47 pe 22 Noi 2017, 21:24

Vreau sa iau si dulapul, si d'asta intrebam daca e ok/legal sa lasam arma la un magazin.
Multumesc!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Aspirant CL/BV

Mesajde Sly_Fox pe 22 Noi 2017, 22:14

Așa cum a spus și colegul Ovi este OK să lase arma într-un magazin.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori

Publicitate