Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

Info dulap arme, achizitie

Sectiune sponsorizata destinata comenzilor pentru diferite modele de seifuri si dulapuri specializate pentru pastrarea armelor de vanatoare in conditiile legii

Moderator: the_mav

Info dulap arme, achizitie

Mesajde Florin Sudor pe 08 Ian 2018, 13:16

Buna ziua,

Cu putin noroc, anul acesta, voi dobandi statutul de vanator :). Din acest motiv as dori sa incep usor usor sa imi pregatesc cele de trebuinta pentru aceasta activitate. Un prim pas ar fi achizitionarea unui dulap pentru pastrarea armei.

M-ar ajuta un sfat din partea colegilor si eventual daca are cineva de vanzare va rog un mesaj. Nu tin neaparat sa fie nou, ca si buget as vrea sa ies sub cel din Dedeman care este undeva la 680 ron.

Va multumesc si va doresc un an nou plin de realizari.

Florin Sudor
Florin Sudor
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2014, 16:58

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2018, 15:37

Care Dedeman din SatuMare sau Constanta?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde Florin Sudor pe 08 Ian 2018, 16:50

Salut,
Este vorba de Bucuresti, pretul este pe site la Dedeman, din acest motiv am trecut generic Dedeman.

Multumesc,
Florin.
Florin Sudor
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2014, 16:58

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde Florin Sudor pe 08 Ian 2018, 20:41

Acum ca mi-am luat si "botezul" pe forum :D puteti sa ma si ajutati/sfatuiti sau a fost doar asa de bun venit? :D

Multumesc,
Florin
Florin Sudor
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2014, 16:58

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde laurul pe 08 Ian 2018, 21:52

Te sfatuiesc sa iei un dulap cu acte....si ptr mai multe arme.
Era o postare pe aici cu o firma din Rm Valcea dar nu o gasesc.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde AXP pe 08 Ian 2018, 22:49

Dulapul ECO-4, 265, din Dedeman , este produs de Uzina Mecanica Valcea, ..., ceva echivalent este BPT4 (recomand ca varianta minimala) la :
http://www.seif-arme.ro/index.php/produ ... 0&expand=0
Pretul este cam la fel.
Atentie la:
-Adancimea care o alegi, sa iti incapa arma (armele) cu luneta montata pe ea (adancime minima 250 mm, de preferat 270-330 mm).
-Inaltimea totala, si in special inaltimea utila a compartimentului arme, functie de ce arme doresti sa iti achitionezi.
-Sa fie pentru minim 4 arme (de preferat 6, BPT6), altfel risti la un moment dat sa iti ramana mic.
-De preferat sa fie cu doua compartimente, daca nu, iti trebuie separat, inca un dulap mai mic pentru munitie.
-Sa aiba sistem de inchidere al usii principale multipunct.
-Fiecare usa sa aiba minim una incuietoare. In unele parti iti cer doua incuietori pe usa principala, ..., norma spune doua incuietori pe dulap, majoritatea o intepreteaza una pe usa fiecarui compartiment, altii mai "catolici", o interpreteaza doua pe o usa, ...,
-De tinut cont si de dimensiunea celui de al doilea compartiment, ..., si ce o sa fii nevoit sa depozitezi in el.
-In unele judete, ti se solicita factura de cumparare.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde Florin Sudor pe 09 Ian 2018, 09:31

Va multumesc pentru informatii. O sa ma interesez sa vad in ce masura am nevoie de factura achizitiei dulapului la dosar.

Zi buna,
Florin Sudor.
Florin Sudor
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2014, 16:58

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde Florin Sudor pe 09 Ian 2018, 10:34

Salutare,

In cazul in care este de interes si pentru altcineva, am vorbit la politia capitalei - serviciul arme si nu este nevoie de factura achizitie dulapului ci doar ca dulapul sa respecte prevederile legale.

Zi buna,
Florin Sudor
Florin Sudor
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2014, 16:58

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde safe&sound pe 10 Ian 2018, 13:27

Salutari domnule,

Aceeasi recomandare am si eu: dulap mare cu cutie pentru munitie cat mai mare pentru ca munitia in cal 12ga ocupa loc foarte mult.
Asa cum vad eu lucrurile, dulapul trebuie sa fie rezistent doar cat sa impiedice un copil sau un adult iresponsabil sa ajunga la arme si munitie. Daca nu incui in el arme deosebit de scumpe nu cred ca e necesar sa fie vreo fortareață.
Asta din urmatoarele motive:
Daca un hoț imi intra in casa, ultima mea grija e ca imi fura armele.
In al doilea rand, hoții stiu ca daca fura arma sau muniție, se declanseaza impotriva lor actiuni de identificare si cautare iesite din comun, se fac blocaje de drumuri, se scot pe strazi efective importante de politie si jandarmi, se scotoceste intens toata zona si astfel sansele sa fie prinsi cresc tare.
Mai cred ca daca hoții vin hotarati sa iti ia arma/armele, pai atunci sunt din aia care stiu sa deschida si cel mai bengos seif.

Eu n-am stiut astea multi ani in urma cand mi-am luat prima arma si am cheltuit o suma mult prea mare de bani pe o fortareață de dulap, de vreo suta si ceva de kilograme de fier, care a fost pe langa scumpa, foarte greu si scump de cărat, manevrat si montat. Acum peste ani imi dau seama ce de bani am risipit aiurea.
Asadar eu sugerz un dulap mare si usor, din tabla subtire, cu cutie de munitie, incapatoare. Va fi mai ieftin, isi va atinge scopul si va respecta conditia legala.
Era pe olx mai demult, un anunt pentru lazi metalice pentru pastrat arme, manufacturate pe la Bacau parca (sau Buzau?) erau ele cam urate dar pareau suficient de solide si erau ieftine, parca vreo suta de euro cu livrare in Bucuresti. Eu acum, d-ala as lua.

Bafta la examen!
Razvan
safe&sound
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 17 Iun 2010, 13:55

Re: Info dulap arme, achizitie

Mesajde Septimiu pe 11 Ian 2018, 07:55

Cred ca topic-ul este deschis in sectiunea gresita, aceasta fiind dedicata exclusiv vanzarii de dulapuri...
Poate te ajuta urmatorul topic: viewtopic.php?f=55&t=16736

@ Safe&sound, Sunt de acord cu tine mai putin la urmatoarea afirmatie:
safe&sound scrie:Daca un hoț imi intra in casa, ultima mea grija e ca imi fura armele.

Mie daca mi-ar intra un hot in casa, prima mea grija ar fi in legatura cu armele. Si nu ma refer neaparat la valoarea acestora ci la consecintele ce decurg dintr-un astfel de eveniment. Continutul poate fi asigurat. Si armele la fel ca si valoare dar o sa ai de dat multe explicatii prin mai multe locuri si o sa fie mai greu de obtinut autorizatii de cumparare daca esti implicat intr-un astfel de eveniment chiar daca au fost pastrate in conditiile legii si "oficial" nu cred ca face parte din categoria motivelor imputabile detinatorului. Nu mai vorbesc de timpul scurs pana la finalizarea cercetarilor in care cred ca o sa ai suspendat dreptul de detinere si folosire.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Vanzari dulapuri arme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate