Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 00:51

Arma lunga cu pat rabatabil

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde DCT pe 15 Ian 2018, 15:50

Bine v-am regasit,

Se dau urmatoarele doua scenarii:

I. Scenariul 1
Cumperi o Arsenal SAR-M1F. Soliciti politiei autorizatia de modificare. Sudezi patul armei in pozitia nerabatat la un armurier autorizat cf. NM L295 art 42 -43. Te prezinti la BAESP.
Care credeti ca este raspunsul acestuia?
1.
a) Mda! Asteptati va rog sa trec arma in permis.
b) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil.
2.
Plusezi si ii arati documentul eliberat de armurier.
a) Mda! Asteptati va rog sa trec arma in permis.
b) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil ca asa a iesit pe poarta fabricii conform facturii de achizitie.
3.
In disperare de cauza ii spui cat poti de politicos sa rabata el patul.
a) Mda! Asteptati va rog sa trec arma in permis.
b) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil.
c) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil, te sanctioneaza contraventional pentru lezarea demnitatii si te da pe usa afara.

II. Scenariul 2
Cumperi o Beretta ARX 100. Sa presupunem ca un armurier autorizat "concepe" un sistem de fixare a patului in pozitia nerabatat (doua bride de otel, opt suruburi cu cap Torx TR autoforante, sau alte metode). Conform NM L295 art 42 -43 obtii documentul de modificare de la armurier (ai si autorizatia de modificare de la politie). Scoti din dulap Tikka T3x TAC A1 si bagi in buzunar o cheie de bicicleta pentru piulite crenelate. Te prezinti la BAESP.
Care credeti ca este raspunsul acestuia?
1.
a) Mda! Asteptati va rog sa trec arma in permis.
b) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil.
2.
Plusezi si ii arati documentul eliberat de armurier.
a) Mda! Asteptati va rog sa trec arma in permis.
b) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil ca asa a iesit pe poarta fabricii conform facturii de achizitie.
3.
In disperare de cauza scoti Tikka T3x TAC A1 din husa si ii demontezi patul. Ii spui ca a devenit o arma lunga fara pat.
a) Mda! Asteptati va rog sa trec arma in permis.
b) Se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil.
c) Prima se retine in vederea confiscarii intrucat este arma cu pat rabatabil si a doua se retine in vederea confiscarii intrucat este arma fara pat.

Ca sa nu mai lungesc povestea, modificarile armelor trebuie sa fie ireversibile pentru a fi conforme cu legea? La Beretta ARX 100 (armele de mai sus sunt date doar cu titlu de exemplu) fixarea patului definitiva nu este posibila. Nu mai ai acces la port inchizator/inchizator.

PS. Si limitarea magaziilor cu capacitati mai mari de 2 cartuse la numai 2 tre' sa fie ireversibila? Lemn, creion, plastic, popnit, limitatoare dedicate inserabile in magazii, etc. (ce pot fi scoase) pot fi solutii acceptabile sau numai limitatorul sudat si certificat de un armurier autorizat?
Multumesc anticipat.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde violiv pe 15 Ian 2018, 19:34

In primele doua situatii politia are dreptate.
De ce?
Pentru ca este interzisa detinerea....

Teoretic, ar trebui ca arma sa aiba modificarea facuta inainte de a intra in tara si in posesia ta. Intra cu patul sudat atunci e fix, e legal, bla-bla.

Practic, inainte de a apare acel articol in norme, ATENTIE: in normele de aplicare, nu in lege.....juridic incorect pentru ca normele nu au voie sa introduca chestii noi fata de lege ... existau deja in posesia vanatorilor arme cu pat rabatabil, legale si comercializate pana atunci. (am avut si eu). Cum nicaieri in permis sau acte nu scrie ca patul e rabatabil, politia nu avea nicio situatie a acestora. Care, cum a putut dintre posesori si-a modificat/inlocuit paturile ca sa devina legale.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde violiv pe 15 Ian 2018, 19:46

Modificarea reversibila nu e chiar pat fix asa ca astfel de arme nu prea sint legale la noi, chiar si prin alte tari.
Insa eu stiu o AI varianta 2, cea cu pat rabatabil, importata de armurier, modificata de acelasi armurier si vanduta ulterior ca arma de vanatoare.
Stiu si AR importat de armurier cu magazie de 10, limitata apoi la 2 si inscrisa ca arma de vanatoare.
Vis-a-vis de capacitatea magaziei nu exista in lege o prevedere de cat de fixa sa fie limitarea. Semi cu magazie de 4-5 care au doar o tija bagata sub capacul magaziei se vand si astazi in magazinele de profil, noi-noute, perfect legal.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2018, 17:54

Nu poti transforma o arma interzisa.Pt ca fiind interzisa nu poate ajunge la vanzare.
O poti importa doar daca e deja tranformata.
Si In afara de aprobarea de modificare ,ai avea nevoie si de aprobare pt schimbarea destinatiei.(nu cred ca vin de afara "pe vanatoare".)

stiu ca mai sunt cateva Beretta sau AR design inscrise dar sunt "pe detinere" .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde DCT pe 21 Ian 2018, 18:56

Multumesc violiv si yoghi pentru raspunsuri.
@yoghi. Mi-ai stricat povestea :((
Ma intrebam cat de ireversibile trebuie sa fie transformarile (aici, afara inainte de import). Teoretic. La Arsenal-ul cu pat rabatabil (vanduta de bulgar ca fiind de vanatoare) s-ar putea dezactiva butonul de blocare a patului in pozitia deschis prin frezarea pinilor sau reducerea lungimii canalului frezat din bolt cu un aft de sudura (apasarea butonului nu ar mai debloca patul) dar blocarea nu ar fi ireversibila (inlocuirea mecanismului butonului sau frezarea canalului boltului pentru o cursa mai lunga a butonului de exemplu). Varianta sudarii camelor cu pini ar rezolva definitiv problema dar patul nu ar mai putea fi demontat. La reducerea capacitatii magaziilor e clar. Poti pune si guma de mestecat daca tine.

PS Nu pricep de ce AR-urile nu pot fi "pe vanatoare" (cu magazie 2).
Multumesc anticipat.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde violiv pe 21 Ian 2018, 21:21

ba pot. Eu stiu cel putin doua, in 223 si 308 inscrise ca arme de vanatoare.

P.S. de ce ai vrea sa cumperi un AK cu pat rabatabil si sa-l blochezi cand e o mizerie de pat si o adaptare la un pat stil AR e de o mie de ori mai functionala ??? :-?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma lunga cu pat rabatabil

Mesajde DCT pe 22 Ian 2018, 00:35

@violiv

Nu vreau. Nici AK, nici pat rabatabil. Gandeam cu voce tare (scris). Problema era de interpretare a legii in sensul general nu a unei arme in particular.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate